Takhle - vůbec mi nešlo o definici magie, ani v mých světech, ani obecně. Když jsem čtení označil za magii, bylo to kvůli otázce, zda co za magii vlastně považujeme, a zda společnost používající magii ji takto označuje.
Ve fantasy můžou být takové světy běžné (v DnD třeba Eberron), a nku otázkou bylo, zda by jeho obyvatelé říkali, že používají magii, a nebo by jim to přišlo jako běžná dovednost, případně technologie.
Na příkladu čtení jsem chtěl ukázat, že když by člověk z jiného světa považoval nějakou naši schopnost za "magii", tak my jako její uživatelé ji tak nejsme schopni a ani ochotni vidět, a reakcí - jak hezky demonstruje Loki - je nepochopení a odmítání takové myšlenky. Tedy že bychom byli v pozici ekfů, kterých se hobit zeptá "To je magie?" a jejich odpověď zní "Nerozumím ti, (pro mě) to je dobře udělaná věc, nicméně běžná."
Pokud jde o schopnosti, které jmenuješ
LokiB píše:
Chiropraktik dokáže srovnat "jako zázrakem" člověku záda, která jsou úplně v hajzlu. Zpěvák či zpěvačka dokáže úplně sám přivést k extázi tisíce lidí najednou. Malíř dokáže uhlem ze spálené větve na vydělanou kůži nakreslit portrét, který bude jako živý. Sportovec dokáže sám výkony, považované mnohými za nemožné bez pomoci magie. Policejní vyjednavač dokáže sám přesvědčit brutálního vraha, aby propustil rukojmí a vzdal se, i když všichni měli za to, že je to nemožné. Sadař dokáže zajistit, aby na ptačím zobu vyrostla růže. Atd.
Jsou to pak tedy výkony magické?
tak ty jsou hezkým přikladem. Většina lidí by je za magii nepovažovala, ale přitom je neumí a ani se je neumí naučit. Některé postupy se nedají ani moc dobře vysvětlit a naučit - stovka lidí se je učí, ale jen pět z nich je na konci dokáže vykonávat tak dobře jako jejich učitel (a někdy lépe). Pak se tyhle schopnosti označují jako talent, výsledek úsilí, zkušenost... asi nikdo je neoznačí za magii, ale na řadu lidí to tak může působit.
Pokud jde o technologii a konkrétně výrobu nože, když říkám "nikdo to nedokáže a ani nemůže dokázat", tak tím myslím, že technologie stojí na tisicovkách let předchozího technologického vývoje a miliónech drobných technických inovací, které ani neznáme, natož abychom je byli schopni rekonstruovat, použít, a aby se je mohl jeden člověk naučit.
V případě vykování nože musí být daný člověk schopen poznat železnou rudu, najít ji, vlastně se dopravit na místo, kde se ruda vyskytuje, musí ji umět vytěžit - a tady začínají opravdové potíže, protože i kdyby našel místo bohaté na železnou rudu, čím ji natěží, když nemá ocelové nástroje? I kdyby mu stačil povrchový důl, jak od kamene tu rudu oddělí? Jak ji bude tavit? Narube si uhlí? I když ho pozná, umí ho najít? Kde a čím ho natěží? Z čeho vyrobí pec, a z čeho nádobu na tavení? Čím bude manipulovat roztaveným železem? Co použije místo kovadliny (když ještě nemá ani železo na nůž), co použije místo kladiva? Kámen? A co použije místo kleští?
A to vůbec neuvažuju nad tím, že reálně by napřed člověk musel řešit jídlo a spaní - ale dejme tomu, že jídlo by natrhal kdekoliv na místě a spát by mohl jen na zemi, bez obavy z nepřízně počasí.
Podle mě by ani tisíc lidí s potřebnými znalostmi za svého života nedošlo ani k železnému noži. Možná by se z doby dřevěné a kostěné dokázali dostat do doby kamenné.
Čímž chci zase ukázat to, že když se říká "pokročilá technologie je/bude k nerozeznání od magie", tak to podle mě neplatí, pokud bychom nezačali o magii uvažovat nikoliv jako o schopnosti jednotlivce, ale o kombinované schopnosti celé společnosti.
Čímž myslím to, že když Tony Stark používá miniaturní obloukový reaktor, který si navíc sám vyrobil, automatizovaný výrobní systém, který si sám vyrobil, inteligentního asistenta a kterého si sám naprogramoval, aniž by tyto znalosti měl a používal svět okolo něj, tak jeho schopnosti nejsou technologické (a to tak vypadá), ale magické, protože tenhle technologický přeskok dokázal udělat sám.