Zajímavosti

Debata je lehce moderovaná (opravení nefunkčních odkazů). Zkuste nespamovat... moc. Díky.
Napsal: Nerhinn
1.7.2020 12:16 - Nachtrose
A ani to neni nijak extra drahy.
1.7.2020 12:21 - LokiB
A nevíte, jestli pak jde výsledek z programu vyexportovat? :) jsem to v popisech nenašel.
Jako, vypadá to mile.
1.7.2020 13:53 - Corny
Mě by přišlo hodně fajn, kdyby se tam třeba dalo nějak pohrát s texturama. Každopádně byť to vypadá hrozně pěkně, tak si nejsem moc jist, jak by se to dalo nějak rozumně prakticky využít třeba pro 'naše' potřeby.
1.7.2020 14:05 - LokiB
kdyby z toho byl možný export, pohledu shora, resp. z někde umístění kamery očima "návštěvníka", tak by si s tím někdo mohl pohrát u městských dobrodružství. vizualizace, pohlednice pro úvodní popis, některé zajímavé pohledy a třeba "průchod městem" pro ukázky, když se někudy s někým honí, nebo něco plánují.
jako pro lidi, kteří preferují čistě popis v představách, to není.
1.7.2020 14:59 - Gurney
Na tak trochu podobný způsob vytváření realistické krajinky třeba i pro potřeby battleplánů pro DnD vypadá zajímavě FlowScape.
17.7.2020 12:54 - Ugy
Dost povedená středověká předělávka Pumped up kicks od Foster the people. Nejde jen o ztvárnění na dobové nástroje, ale i předělání textu do "staroangličtiny"
video youtube
17.7.2020 13:02 - Quentin
Ten originál bez zpěvu je taky super
https://www.youtube.com/watch?v=Kl40J5YMmcI
18.7.2020 15:40 - PetrH
Quentine tahle mapka si do budouciho sandboxu povedla.
1.8.2020 19:09 - malkav
Není to úplně k fantasy nebo RPG, ale pro někoho, kdo se zajímá o historii a hraje v pseudohistorických "kulisách", by to mohlo být zajímavé.
Co zaujalo mě, je odhad velikosti čínské armády v období dynastie Chan, tedy cca. 200 př. n. l. až 200 n. l. na základě nalezeného množství mečů ve zbrojnici - 100 000 + 150 000 ks! To je obrovské číslo.
Video na YouTube ... povídání o jednom konkrétním kousku a nějaké to sekání do petek :)
2.8.2020 01:41 - Colombo
Čína měla dost odlišný způsob stavění Armád než... v podstatě kdokoliv jiný.

Ze středověku máme představu, že přišel šlechtic, naverboval nějaké farmáře, v lepším případě jim dal výstroj (v horším si ji museli zajistit sami) a s tím šel do války.

Tak to nikdy nebylo. Armáda ve středověku byla v podstatě profesionální nebo polo-profesionální. Do boje šel jen ten, kdo skutečně uměl bojovat. To z čistě logistického důvodu. Než mít 10 lidí co bude jen jíst jídlo, pít vodu, ale jeden knecht je všechny rozseká, to raději toho jednoho knechta. To je jeden z důvodů, proč byly ve středověku armády malé, oproti třeba Římské říši (ačkoliv se to později narovnalo).

V Číně pokud vím... byl ten vztah naprosto jiný. Císařský palác nevěřil generálům a tak jim neplatil (v Evropě byla šlechta součástí válečnické třídy, v Číně spíše součástí byrokratického aparátu). To znamenalo, že Generálové nebyly zrovna loyaální vůči říši a museli si obstarat zásobování za sebe. Což vedlo k častému rozpadu Číny na jednotlivé válčící frakce, kdy jednotliví generálové ovládli část území a vzájemně si to vyříkali, zatímco císařský palác se jen smutně díval.

Kvůli tomuto přístupu nebyla armáda zrovna šetrná k místnímu obyvatelstvu a sebrala, co šlo. To mělo často za následek, že takovým rolníkům často nezbylo nic jiného, než se přidat k oné armádě.

Some info:
https://www.reddit.com/r/AskHistorians/comments/79svdl/reading_the_three_kingdoms_one_gets_the_obviously/


https://www.reddit.com/r/AskHistorians/comments/219bm8/how_were_chinese_soldiers_armed_how_did_the/


https://www.reddit.com/r/AskHistorians/comments/94eumm/in_the_movie_mulan_mulans_dad_is_supposed_to_be/
2.8.2020 11:36 - malkav
Colombo: Díky za doplnění, historii Číny jsem nijak nestudoval a porovnávám to čistě pocitově na základě nějaké základní znalosti Evropské historie :)
Jsem rád, že jsi zmínil ten Řím, protože porovnávat Čínu za dynastie Chan se středověkem opravdu nejde (jak v počtech, tak ve výzbroji, kdy i přes mnohem menší počty nebyli běžní pěšáci na evropských bojištích vyzbrojováni meči).

Jen poznámka ke zdrojům, které uvádíš ... popisují Čínské prostředí o pár set let později (v celkem velikém časovém rozpětí), než které popisuje Mattovo video.
4.8.2020 08:13 - Corny
Pěkný a nijak zvlášť dlouhé 'článeček' k hráčským volbám: Pull Your Weight: Player Agency and GM’s Responsibilities
Nick:
Velikost okna: [1] [2] [3]
Zobrazit náhled Zobrazit náhled
Tagy:
Vaše IP adresa není z "bezpečných" adres. Příspěvek se odešlou pouze se správně opsaným kódem. Pokud nechcete opisovat kód, můžete se přihlásit (pokud nemáte účet, nejprve se zaregistrujte), nebo nám poslat informaci na PM a my Vaši IP adresu přidáme.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.81599402427673 secREMOTE_IP: 34.200.243.114