Volná diskuze

Daaron
3.5.2016 01:57
Dotazník
Rád bych Vás požádal o vyplnění velice krátkého dotazníku na téma "Hry na hrdiny" a "Hraní her na hrdiny online".

Dotazník je zcela anonymní a výsledky statistik budou k dispozici.

Předem Vám děkuji za vaše odpovědi a prosím o sdílení mezi Vašemi přáteli a na sociálních sítích :) Pokud máte nějaké nápady a připomínky k dotazníku, určitě mi napište ;)

Dotazník najdete zde:
Dotazník

Zaznamenané odpovědi jsou vidět zde:
Odpovědi
Autorská citace #21
3.5.2016 16:37 - Kostivít
Já mám otázku, jestli je nutné v tom dotazníku mít u 1. otázky "Hrajete hry na hrdiny?" odpověď: nikdy jsem o tom neslyšel, když:
A)Lidi, kteří to nehrají, to nebudou vyplňovat vůbec
B)Rozhodně o tom slyšeli alespoň z úvodu
C)Jediný způsob jak se na ten dotazník dostat je přes stránku zabývající se RPG (tady si nejsem úplně jistý)
Autorská citace #22
3.5.2016 17:15 - Daaron
Kostivít píše:
Já mám otázku, jestli je nutné v tom dotazníku mít u 1. otázky "Hrajete hry na hrdiny?" odpověď: nikdy jsem o tom neslyšel, když:


Chci dotazník umístit i do skupiny na fb, např. pro bývalé spolužáky, takže si nejsem jistý, jestli každý zná hry na hrdiny. Člověk nikdy neví.
Autorská citace #23
3.5.2016 20:54 - Jerson
Je docela zajímavé, že podle vlastních pravidel hraje téměř tolik lidí jako podle DrD1.x a DrD2.
Autorská citace #24
4.5.2016 14:02 - ShadoWWW
Ano, taky mi přijde, že z hlediska komunity by se vyplatil snad už jen překlad 13A nebo PF. Překlady DnD a Fate myslím už teď tvoří poměrně velmi solidní základ.

IMHO Spíš než nová pravidla chybí jistá "platforma". Tím myslím nástroje, které by (ideálně na jednom místě) ukazovaly, kde kdo co hraje, kolik má jaká ze skupin případně míst k dispozici pro nováčky, jaká veřejná místa nabízí otevřená hraní, případně něco jako DMs Guild jako platforma pro snadné zveřejňování domácí tvorby, případně něco jak Roll20 (možná by úplně stačily české moduly pro Roll20, případně třeba ruleset pro DrD 1.x apod.). I když vím, že je to částečně z říše snů a částečně tu roli už teď plní Kostka.

Třeba PRG F je možná ideální platforma pro RPG teoretiky, ale ideální platforma pro lidi, co si chtějí jen zahrát RPG, tu chybí. A drtivá většina takových potenciálních hráčů IMHO neřeší, jaký "systém" chtějí hrát, ale kde a kdy si mohou zahrát, případně kde seženou pravidla.

Nehledě na to, že inzeráty typu "Hledám spoluhráče na DnD/Fate/DrD 1.6/DrD II" tady na Kostce i na RPG F často zůstávají zcela bez odpovědi...
Autorská citace #25
4.5.2016 14:36 - Naoki
Mě třeba momentálně brutálně chybí platforma pro předpřipravené materiály pro 13th Age. Času málo, nemůžu si pravidla moc studovat ani dlouze připravovat dobrodružství, takže kdyby se tu vytvořila nějaká databáze dobrodružství Take and Play, homemade rules pro nové rasy/povolání, apod. tak bych byl strašně happy
Autorská citace #26
4.5.2016 14:42 - Nachtrose
Naoki: a Tales of the 13th Age nic? o.O
Autorská citace #27
4.5.2016 14:45 - Naoki
Nějak mě to minulo, mrknu na to
Autorská citace #28
4.5.2016 14:48 - Nachtrose
Sezona 1 by free/jen za registraci, sezona 2 je ted soucasti 13th Age monthly.
Autorská citace #29
4.5.2016 18:49 - Daaron
Jerson píše:
Je docela zajímavé, že podle vlastních pravidel hraje téměř tolik lidí jako podle DrD1.x a DrD2.


Je to zajímavé, díval jsem se do tabulky a většina lidí co uvedla, že má vlastní systém, tak 95 % lidí uvedlo, že hraje na některém ze serveru Aragon, Andor, DarkAge... takže se domnívám, že hrají ty open rpg jeskyně, vymýšlí si vlastní povolání, rasy, prostě v podstatě roleplay, bez nějaké příručky...
Autorská citace #30
4.5.2016 19:12 - Daaron
Nechci prudit, ale co mají všichni s tím, že malý display a blbě se píše a pomalu? Myslím si, že to je jenom takový předsudek.

Abych se obhájil, tak chci říct, že před měsícem mi odešel Samsung Galaxy S3 a teďkom mám tohle Nokia C2 a mám na tom facebook! A buším zprávy na tlačítkách, jak za starých časů a připomínám, že ten mobil má rozlišení 320x240 pixelů. Ten můj samsung má rozlišení 720x1280 a když je dám na šířku, tak by se tam vlezly tři ty nokie...



Jako určitě, pokud má někdo starší mobil a zasekaný, tak chápu jeho pohled na věc. Ale kolikrát vidím mladé holky, jak sedí a píšou jednu zprávu za druhou a vůbec bych neřekl, že pomalu :D Já jsem to stejné... Na PC píšu všemi deseti a myslím si, že hodně rychle, ale pokud si dám mobil na šířku, tak píšu dvěma palci úplně stejně rychle jako na pc, možná i rychleji. Je to o zvyku.

Moc nesouhlasím ani s tím, že by klesla úroveň textu, to jsou podle mě jenom předsudky. Lidé začali používat zkratky jenom kvůli toho, aby napsali jednu smsku místo dvou, ušetřili čas, a pak se to prostě přeneslo i na icq a dále. Ale když hraji hru, a chci aby to nějak vypadalo a chci něco napsat, tak to napíšu a je mi jedno kde.
Autorská citace #31
4.5.2016 20:42 - Tarfill
Hold máš k mobilu Daarone kladný postoj, ale většina mluví jasně - prostě to na mobilu není ono... ;-)
Autorská citace #32
4.5.2016 22:11 - chrochta
Siriene, PF je z větší části (nahrubo) přeložené, chybí jen kouzla.
Autorská citace #33
5.5.2016 00:29 - sirien
ShadoWWW píše:
IMHO Spíš než nová pravidla chybí jistá "platforma".

No tak Tys dal DnDčko, já Fate a platforma je na Dukolmovi - funkční sekce Komunity je něco, na co se fakt těšim. Jen tu mapu budeme muset ještě nějak pořešit, ten problém s gMaps jsme nějak rozkousali, ale nedokousali :/

ShadoWWW píše:
něco jako DMs Guild jako platforma pro snadné zveřejňování domácí tvorby

Tady u nás si může každej v klidu zveřejnit cokoliv, co se nám líbí.

projistotu ujasnění: tohle je parafráze filmové hlášky... píšu to sem jen protože mi je jasné, že přijde den, kdy mi to někdo zkusí překroucené omlátit o hlavu

Daaron píše:
tak 95 % lidí uvedlo, že hraje na některém ze serveru Aragon, Andor, DarkAge... takže se domnívám, že hrají ty open rpg jeskyně, vymýšlí si vlastní povolání, rasy, prostě v podstatě roleplay, bez nějaké příručky

Pokud vím, tak minimálně dva zmíněné weby podporují systémové hraní (hody kostkami atp.) a je to tam lidmi běžně využíváno.

Pozn.: ironie je, že Kroniky, co jsme tu měli my, byly technicky značně vyspělejší než všechny zmíněné dohromady, ale byly bohužel tak zakopané a zapadlé, že o nich skoro nikdo nevěděl...

Daaron píše:
Na PC píšu všemi deseti a myslím si, že hodně rychle, ale pokud si dám mobil na šířku, tak píšu dvěma palci úplně stejně rychle jako na pc, možná i rychleji

Pouhý dojem, rozhodně ne realita. (Leda bys všema deseti psal dost pomalu.)

Nejrychlejší platforma na psaní na mobilech (mimo high-quality odposlechových softwarů) jsou smart-keyboards typu swype (popř. známější swiftkey-flow). A ani ty nedosahují rychlosti zadávání která by byla adekvátní psaní všemi deseti.


chrochta píše:
Siriene, PF je z větší části (nahrubo) přeložené, chybí jen kouzla.

Žůžo, už se těšim :)
Autorská citace #34
5.5.2016 08:12 - Jerson
Daaron píše:
Nechci prudit, ale co mají všichni s tím, že malý display a blbě se píše a pomalu? Myslím si, že to je jenom takový předsudek.

Pokud dokážeš dvěma prsty na mobilu psát stejně rychle jako deseti na počítači, tak děláš někde něco špatně. Kromě toho je na mobilu mnohem horší přehled o tom, na co reaguju, nemůžu si zobrazit celou odpověď a k tomu ještě dva nebo tří příspěvky předtím, notabene pokud je mezi nimi příspěvek někoho dalšího. Nemůžu si tak snadno zkopírovat text, upravit text, smazat ho, použít tagy (zkus najít hranaté závorky na mobilu), atd. Nejde o zvyk, jde o ergonomii a prostě na malý mobil nedostaneš tolik prostoru jako na klávesnici a monitor.

A to nemluvím o tom, když mi automatická korekce textu opravuje slova, která nezná na slova, která zná, a já si toho nevšimnu.

sirien píše:
Pozn.: ironie je, že Kroniky, co jsme tu měli my, byly technicky značně vyspělejší než všechny zmíněné dohromady, ale byly bohužel tak zakopané a zapadlé, že o nich skoro nikdo nevěděl...

Nevím jak moc vyspělejší, funkcionalita byla prakticky úplně stejná.
Autorská citace #35
9.5.2016 00:11 - NoName
Škoda, že se hry online nepočítaj, dlouho jsem nic takhle nehrál, kromě večera strávenýho u týhle hry - http://www.herni.cz/hra-swordssouls :D Jinak máš to tam :) Btw, chystáš mobilní hru z týhle oblasti? Sám jsem o něčem podobným kdysi přemýšlel :)
Autorská citace #37
10.5.2016 13:09 - Demonica
Kostivít píše:
Rád bych ti připoměl, že jde o Vyprávěcí hry na hrdiny. Jestli tomu termínu nerozumíš, tak nemáš co dělat na těchto stránkách.


Není potřeba hned lidi vyhánět. Do debaty se může zapojit kdokoli.
Autorská citace #38
10.5.2016 14:28 - Ulrik
2Kostivít:

V popisku tady jsou napsané hry na hrdiny. Nikoliv vyprávěcí/stolní/papírové hry na hrdiny.

Původně jsem na dotazník začal odpovídat s tím, že tématem jsou hry na hrdiny obecně. Až v průběhu se ukázalo, že tomu tak není.

Imho není nutné hned napadat návštěvníky tohoto webu, byť zde podle Vašeho osvíceného názoru nemají co dělat. Pokud se nepletu, tak web žije návštěvností a nemyslím si, že je dobré kohokoli(kdo nedělá bordel/spam atd.) odtud vyhazovat.
Autorská citace #41
10.5.2016 16:41 - Aegnor
Kostivít píše:
... a ne psát to sem, kam to (dle mého názoru) nepatří.

Tady se dostáváme k jedné poměrně specifické věci na kostce. Diskuze jsou tady v podstatě nemoderované a nechávají se, aby plynuli směrem kterým přirozeně míří (je lepší mít rozjetou diskuzi mírně OT směrem, než mít diskuzi přesně k tématu, ale mrtvou). Samozřejmě ty, jako autor diskuze máš právo svoji diskuzi moderovat, jenom to tady není příliš běžné. Když se pak proti odklonu od tématu ohradíš způsobem, který vyznívá agresivně, tak se pak moc nediv, že se někteří uživatelé ohradí :-) .
Autorská citace #42
10.5.2016 18:15 - Kostivít
"Raději mizím zpět do bažin" - vymazáno
Autorská citace #43
17.5.2016 23:42 - ShadoWWW
Volné vyprávění není nic nového pod sluncem. Jeremy Crawford (jeden z tvůrců D&D 5e) vyprávěl, že se o D&D poprvé dozvěděl od své nevlastní sestry, která se o něm dozvěděla a hrála ho ve škole. Hrál s ní a ještě jedním kamarádem... ale oni i spolužáci jeho sestry ho hráli jen jako volné vyprávění. Až o dva roky později se Jeremy dozvěděl, že pro hru existují tištěná pravidla, když vyšel AD&D PHB. A byl jím unešen.

To je historka ze 70. let minulého století, ale přesto nápadně připomíná Jersonovo vyprávění o lidech, co hrají na netu Dračák jako volné vyprávění.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.07433009147644 secREMOTE_IP: 3.133.12.172