Volná diskuze

sirien
21.12.2017 16:45
Dračí doupě II (revidované)
Diskuse o nové (revidované) verzi DrDII.

Plná verze Dračího doupěte II ke stažení ZDARMA (pay-what-you-want) ZDE V ALTAŘÍM E-SHOPU (prostě klikněte na odkaz v druhém odstavci)

_________________________

Diskuse a články k původní (nerevidované) verzi:
Původní diskuse k DrDII
Sirienova recenze
Jersonova recenze
Autorská citace #1
21.12.2017 16:45 - MarkyParky
//přeneseno z původní DrDII diskuse//

Asi už to k vám donesla šeptanda internetem, ale určitě stojí za to dát vědět i sem.

2. přepracované vydání DrDII je už pár dní venku.
Autorská citace #2
21.12.2017 16:46 - Shako
Marky Parky píše:
2. přepracované vydání DrDII je už pár dní venku.


Chtěl jsem se podívat na nějakou soupisku, co všechno se předělávalo a nebo co naopak zůstalo beze změny, ale nic takového jsem nenašel. A nevím, kolik toho vyčtu z Pirátské verze.

Můžeš hodit nějaký link? Nebo aspoň naznačit.
Autorská citace #3
21.12.2017 16:46 - sirien
Ty errata (resp. seznam změn) byly dlouhou dobu někde vyvěšený...

Marky: tak doneslo, ale pořád ještě sem neměl čas se na to podívat. Kromě toho bych pak potřeboval ještě sehnat nějaké chudáky co by to se mnou zas zkusili abych moh napsat druhou přepracovanou recenzi :)
Autorská citace #5
21.12.2017 16:46 - Naoki
předběžně se hlásím jako chudák :-)
Autorská citace #6
21.12.2017 16:46 - sirien
Tak někdy v lednu bysme mohli ne? V druhý půlce, nejdřív si tu revizi budu muset sehnat a přečíst (kupodivu po minulé recenzi sem tentokrát žádnej recenzentskej výtisk nedostal :D - ale tak stejně sem se chtěl stavit v Mephitu pro Tauril...)
Autorská citace #7
21.12.2017 16:46 - MarkyParky
Sirien: Nejlepší způsob, jak si jí "nějak sehnat", je stáhnout si zdarma (plnou) e-verzi z Altařího e-shopu.

A když se ti bude líbit, tak pak poslat dobrovolný příspěvek nebo si knížku koupit.
Autorská citace #8
21.12.2017 16:46 - sirien
ah. To je... velmi moderní, realistické a přívětivé, rozhodně plus hned do začátku.
Autorská citace #9
21.12.2017 16:46 - MarkyParky
Shako: Changelist není, protože jsme jeho výrobu v lidsky čitelné formě ohodnotili na několik člověkodní práce (což prakticky při kapacitách času, který hře může věnovat autorský týmu znamená, že by vyšel za několik měsíců, během kterých by se nedělo nic jiného) a svým obsahem by značně kopíroval obsah příručky, jen bez příkladů a vysvětlení.


Chceš-li se podívat, co je nového, můžeš mimo jiné z oné e-verze, co jsem postoval výše Sirienovi.

Z Pirátské verze toho v tomhle směru moc nepoznáš, ta má trochu jiný účel a obsahuje velmi málo mechaniky.
Autorská citace #10
21.12.2017 16:46 - sirien
hm... bookmarks, linky... nice, škoda jen že se nezměnil layout. No nic, mám aspoň nad čim prokrastinovat :)

A ani to neni uzavřený pro editace, nádhera! (není nic přívětivějšího pro recenzenta než možnost plácat si poznámky a sticky notes rovnou do PDFka...)

e-verze nemá zadní stranu obálky - pořád tam je napsané, že to je hra pro 2-12 lidí ve věku od 9 do 99 let? :)
Autorská citace #11
21.12.2017 16:46 - Bouchi
sirien píše:
a ani to neni uzavřený pro editace, nádhera! (není nic přívětivějšího pro recenzenta než možnost plácat si poznámky a sticky notes rovnou do PDFka...)

Nebudu se tvářit, že to byl záměr - prostě jsem při exportování e-verze ani nepřemýšlel nad tím, že bych tam pro uživatele nastavoval nějaká omezení. Koneckonců s tištěnou knížkou si taky můžou dělat co uznají za vhodné.

sirien píše:
e-verze nemá zadní stranu obálky - pořád tam je napsané, že to je hra pro 2-12 lidí ve věku od 9 do 99 let? :)

Jasně. ;)
Autorská citace #12
21.12.2017 16:46 - Shako
Marky Parky píše:
Shako: Changelist není, protože jsme jeho výrobu v lidsky čitelné formě ohodnotili na několik člověkodní práce (což prakticky při kapacitách času, který hře může věnovat autorský týmu znamená, že by vyšel za několik měsíců, během kterých by se nedělo nic jiného) a svým obsahem by značně kopíroval obsah příručky, jen bez příkladů a vysvětlení.

Jsem myslel aspoň pár vět ala "kompletně jsem překopali boj, zejména manévry, magii jsem nechali, navazující povolání jsou lehce upravená, připsali jsme pár nových stránek k vedení hry pro PJ..."

Protože bych to aktuálně musel přečíst celé znova, což se mi narozdíl od nadšeného recenzenta Siriena nechce (třeba časem), raději počkám na první postřehy nebo nějaké OG.


EDIT: Za free verzi v eshopu dávám taky velké plus.
Autorská citace #13
21.12.2017 16:46 - exi
Shako píše:
Jsem myslel aspoň pár vět...

http://www.drd2.cz/pravidla/2_vydani
Autorská citace #14
21.12.2017 16:47 - Shako
exi píše:
http://www.drd2.cz/pravidla/2_vydani


Dík, lepší než nic... ale todle je moc generické, spíš pro lidi, co ty pravidla nikdy nedrželi v ruce a nebo už si to moc nepamatují. Jako hráče předchozí edice (a původního testu) mě to moc nenalákalo si to znova přečíst... a stále netuším, kam bych se měl podívat do nových pravidel, pokud chci vidět ty pravidlové změny. Takže přecejen počkám na to podrobnější recenzi.

Jinak sekci novinek jsem přejel jen lehce a navíc mě zmátla předchozí zpráva o Taurilu.

Píše:
Novinky z Taurilu: leden 2017
Vložil/a Bouchi, Čt, 16. 02. 2017 - 00:00
Katalog Novinky
Neviditelná kniha: Neklidný Tauril vyjde v roce 2017!

Ale po velmi důkladném přečtení je to jasné, co tím chtěl autor říct, jen je tam moc dat. :-D

Ale po velmi důkladném přečtení je to jasné, co tím chtěl autor říct, jen je tam moc dat. :-D
Autorská citace #15
21.12.2017 16:47 - MarkyParky
Shako:
Takové rychloshrnutí:
* Úvodní příběh přepsán, aby dával reálnější přestavu o hře
* Napříč celou knihou motivační texty sladěny s pravidly (už by se nemělo stát, že vás motext navnadí na něco, co je pak v pravidlech trochu jinak)
* Tvorba dobrodruhů - drobné úpravy, aby z toho víc čišelo, že to není CnL, ale dovednostní hra
* Opravený disbalanc ve volbách startovního vybavení
* Dovednosti - obsah povolání zůstal v zásadě stejný, dovednosti jsou ale přeskupené, zjednodušila se struktura ze 3 úrovní na 2 (Povolání a Dovednost, nic mezi), občas někde nějaká přibyla nebo byl upraven její obsah, částečně se řešily nějaké problémy ala "boj proti.."
* Zvláštní schopnosti - sladěné s dovednostmi, rebalanc, problematické/nepoužívané nahrazené jinými, snaha zapsat je už v jejich znění rovnou tak, aby nebylo nutné ke každé mít ještě sólo výklad vzadu,
* Kapitola Hraní hry prošla kompletním přepisem, je postavená mnohem víc jako návod, jak se naučit hru ( postupné učení se principů a mechanik, víc jednoznačných příkladů, každý věnovaný konkrétnímu tématu)
== Rozdělená na Základní pravidla, složitější situace
== Zpřehlednění některých pojmů (například hrdinové jsou limitování svou zdatností, ostatním bytostem zůstaly hranice)
== Napříč příručkou formálnější (a stručnější+přehlednější) zápis Zdrojů
== Oprava tempa odpočinku
== Velká změna je "Vyčerpání zvedá Ohrožení"
== Velká změna je mechanicky podmíněné "silné" léčení Jizev na výpravách
== Nová pravidla pro "plošné" akce
== Sjednocená pravidla pro trvání akcí
== Návody na různé kombení zkoušek, výzev a střetů v rámci jediného vyhodnocení, pokud odehráváte složité situace a chcete, aby se mechanika chovala korektně
== Zrušena mechanika Překvapení, nahrazena obecným konceptem Ukrývání a odhalování
== Opraveny akce prostředí
== Systematičtější uspořádání vybavení a jeho vlastností (snad už bude jasné, jak ve hře znázornit mechanicky lano :D)
== Změna pravidel pro zbraně a obdobné specializované nástroje (zejména vybalancovaný systém pro dualwieldy a obouručky)
== Změna pravidel pro odolnost předmětů
== Pomocníci mají Sudbu ala DrDII:HM
== Sítě zjednodušeny a lépe vysvětleny
== Celá nová kapitola věnovaná návodům, jak používat dovednosti a hrát typické situace
== Velká změna mechanik magií a nástrah - používá se pár obecných principů, které se čtenář naučí a pak je různě kombí a obměňuje pro každou magii/nástrahy jinak
== Magie celkově posíleny (např. pro ohěn základ síly není "hořící pochodeň", ale "planoucí vatra", takže firebally jsou norma)
== "Pozitivnější" přístup k Expení
* Základní principy hraní DrDII mají novou textaci, která snad odstraní nepochopení "Pravidla rozhodování" a podobných
* Návody na to jak vést hru, improvizovat, zapojovat hráče a pod mírně upraveny/doplněny
* Přibyl návod, jak výsledky hodů v DrDII spojit s delegováním vypravěčských pravomocí na hráče (a stejný přístup je používán v příkladech napříč knížkou)
* Přibyla malá kapitolka věnovaná nejčastějším domácím pravidlům
* Zajímavé akce doplněny o příklady jejich znázornění v mechanice a opraveny
* V Bestiáři dostaly příšerky přehlednější strukturu mechanických vlastností a byly rebalancnuty s ohledem na zavedení "Vyčerpání zvedá Ohrožení"
* Přibyly jim přirozené zbraně, nástrahy a pod..
* Dobrodružství na konci knihy prošlo drobnou úpravou, aby lépe fungovalo jako tutoriál hra

Víc času se mi nějakému detailnímu changelogu fakt věnovat nechce ;o) a je dost možné, že jsem něco přeskočil nebo zapomněl.
Autorská citace #16
21.12.2017 16:47 - Tarfill
Pochvala a palec nahoru pro tým DrD II.
Patřím k těm, kteří po přečtení první verze pravidel na DrD II úplně zanevřeli, ale nově přepracované vydání s možností stáhnout si e-verzi zdarma beru jako šanci na znovuzrození a rád si pravidla znovu přečtu...
Autorská citace #17
21.12.2017 16:47 - sirien
Bouchi píše:
Nebudu se tvářit, že to byl záměr - prostě jsem při exportování e-verze ani nepřemýšlel nad tím, že bych tam pro uživatele nastavoval nějaká omezení.

To Tě ctí - bohužel někteří jiní to tak necítí a když si člověk pak chce hodit normální adobe sticky note s nějakou poznámkou (třeba jen nějaká vlastní cross-reference nebo nějaký errata nebo tak něco) tak aby to pak proháněl přes Acrobat aby to celý překlopil do otevřenýho dokumentu...

Bouchi píše:
Jasně. ;)

ok, chápu, tradice je tradice :D



Tarfill: no, Marky mi už poskytl malý osobní peak do reálného fungování části těch oprav a jak sem psal, působilo to na mě velmi dobře, tak sem taky docela zvědavej co zbytek těch revizí. Skutečnost že co vim autoři fakt sesbírali všechen dostupnej feedback odevšaď (i když je to místy stálo dost nervů) a snažili se ho reflektovat dává docela naděje, že to mohlo dopadnout i docela dobře.

Fakt je že co sem viděl tak se nebáli šáhnout až dovnitř jádra toho systému a dělat úravy v naprosto základních věcech - sice je nepřetvářeli úplně, ale i tak to muselo bejt dost práce. A co to vypadá tak udělali pocestě i rewrite dost velké části příručky, což by taky mělo být výrazně ku prospěchu věci.

...ale tak zase na druhou stranu upřímně si nechci dělat až tak velké naděje - původní DrDII taky vypadalo slibně a skončilo jak skončilo.
Autorská citace #18
21.12.2017 16:47 - Aegnor
Snad Dračí Doupě II 2, ne?
Autorská citace #19
21.12.2017 16:47 - Tarfill
WTF ?
Autorská citace #20
21.12.2017 16:51 - LokiB
kolik uz toho precetl postuje ...
Autorská citace #21
21.12.2017 17:01 - sirien
Aegnor píše:
Snad Dračí Doupě II 2, ne?

To si právě nejsem moc jistej, tak sem to radši napsal takhle - pokud mi Bouchi nebo Marky ujasněj jak to chtěj označovat tak to klidně přejmenuju :)

Tarfill píše:
WTF ?

LokiB píše:
kolik uz toho precetl postuje ...

to ignorujte... sirien si trochu hrál :)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.090885877609253 secREMOTE_IP: 54.196.114.118