Volná diskuze

Zarahel
9.4.2018 18:48
Epigana - DnD5e Plzeň
Zdravím RPG sektáře na D20 (:D),

Chtěl bych tímto požádat každého, kdo by měl chvilku a chuť si to kdykoliv projít, každého grammarnaziho, rejpala, zvědavce pokládajícího nečekané i očekávané otázky, aby napsal cokoliv co ho napadne. Poukázal na chyby, zeptal se na nejasnosti, okomentoval ilustraci, dodal podnět k zamyšlení pokud bude chtít, nebo upozornil na odkaz, který třeba nefunguje a já si toho náhodou nevšiml.

Postupně budu updatovat.


Předem vám děkuji, komunito :)

www.epigana.weebly.com


Jako spousta lidí jsem kdysi dávno začal s hraním Dračího Doupěte jako vypravěč a i když má spoustu masařek, byl to tehdy fajn začátek. Od té doby uplynula spousta času, střídavě jsem zakládal herní skupiny (Karviná, Ostrava, Mariánské Lázně) a prokládal to roky nehraní. Po čtyřleté přestávce jsem se do toho zase zakousl. Nedávno mne nadchlo DnD5e a zjistil jsem, že je kolem mne jen velmi málo hráčů, kteří už své vypravěče mají a chtějí tak zůstat. Rozhodl jsem si tedy hráče vytvořit.

Proč jsem založil vlákno?

Zakládám kroužek v DDM Mariánské Lázně pro mladé nové hráče ve věku 13-17 let, který by měl fungovat od Září 2018. V tomhle městě se nic neděje a trochu mne to mrzí. Díky vstřícné ředitelce budu mít docela podporu a dostanu se i do škol na konci školního roku, abych DnD představil jako alternativní způsob zábavy.

Chtěl bych skupinu D20 poprosit o radu, obzvlášť ty, kteří už mají zkušenost s vedením kroužku pro mladší hráče. Jakým způsobem jim DnD nejlépe představit? Jak je nejlépe zatáhnout do hry, aby je to bavilo? Co se vám osvědčilo? O jaký typ hry byl největší zájem? (Je to už nějaký pátek co jsem v tom věku hrál sám a dnešní mladí jsou trochu jiní :) ). Pokud máte nějaký zajímavý zdroj (CZ, ENG), podělíte se?

Taky chci nabídnout občasné hraní v Plzni, nebo třeba jen posed, návštěvu na kukačku, pokud nebudete mít zrovna co dělat, zahrát si oneshot postavu nebo některé z mých NPC. Rád se třeba sejdu i jen tak na pokec i piva/kafe/čaje. Ke stálému hraní DnD jsem dal dohromady v Plzni skupinu 20 lidí, kteří se mi budou točit v sandbox hře Epigana (Všichni se točíme v práci/škole/rodině nebo ve všem dohromady, takže reálně, podle proběhlého hlasování o hře to vychází na cca 6-8 lidí. (Ženy a muži zastoupeni přesně 50 na 50 :) ) Kdyby se našel vypravěč, který by chtěl na tomhle pracovat se mnou, můžeme se klidně sejít a pokecat si.

Pro své hráče jsem založil info stránku:
https://epigana.weebly.com/ Můžete kouknout, podělit se o postřehy nebo jinak zkritizovat. Ilustrace jsou pochopitelně "vypůjčené pro potřeby hry".

Díky za vaše názory.

RPG zdar.
Autorská citace #21
23.4.2018 15:27 - Zarahel
Tak, první sezení v Plzni za námi - a řeknu vám, dělat deníky s deseti lidmi je docela síla (80% z nich to nikdy nehrálo, resp. nikdy nevidělo). Šalamounsky jsem připravil hru tak, aby větší část sezení zvládli hrát bez statistik (Něco jako - "probouzíš se ze sna. jsi Muž nebo žena? Žena? Zapiš si to do deníku." nebo "Cítíš, že horní paluby nejspíš začínají hořet. Při snaze vypáčit dveře vás jen těsně minuly padající trámy blokující v tuhle chvíli vchod. Chcete je dát stranou? Jaká je vaše Síla? Hoďte si na statistiky a potom vám ukážu jak vypadá hod."), bylo to náročný ale stálo to za to.

kin: Dobrý :) Díky za tip. Kouknu na to. Na vyprávění se asi nezmůžu, moje vlastní skupina je docela náročná sranda. Ale navážu rád nové kontakty nebo si přijdu zahrát, když ještě bude místo :)
Autorská citace #22
13.5.2018 11:30 - [t͡ʃart]
Hoj Zarahel,

máš ještě volné místo ve hře? Studuji na univerzitě v Plzni a rád bych začal s hraním D&D. Zatímco mám zkušenost s pen-and-paper RPG (Dračí doupě II, one-shoty), 5. edici jsem ještě nehrál, ale rozumím jejím mechanikám a líbí se mi její jednoduchost oproti 3.5e, o které jsem četl dříve.

Můžu zastoupit jakoukoliv postavu, která by v kampani chyběla - sice preferuji taktické role, které nutně nepracují jen s udílením zranění, ale dokážou kontrolovat bitevní pole a podporovat družinu. Jsou mi příjemnější v propojení s role-play aspektem hry.

Měj se pěkně. :)
Autorská citace #23
14.5.2018 18:33 - Zarahel
Ahoj ahoj :)

O místa se v podstatě hlasuje každý měsíc :) Takže se dá říci, že ano :) Řekl bych, že tě tam rádi uvidíme :) Kdo si chce zahrát je rozhodně vítaný přírůstek. Co se postav týče, asi bude stačit aby sis vytvořil postavu dle svých preferencí :) Pokud se ti vysloveně nechce lepit díry :)

Hele, vzhledem k tomu, že jsou většinově začátečníci a já v DnD5e vyprávím poprvé, není znalost systémů něco co bych vyžadoval, ale rozhodně to přijde vhod a jak jsou na tom s taktikou taky ještě pořádně nevím, ale taktik se taky hodí vždycky když teče do bot :)

Moc rád tě tam uvidím, když zájem přetrvá.
Nějaké drobné info ke "světu" kde hrajeme doplňuji sem: epigana.weebly.com
Můžu tě přizvat i do FB skupiny.

Co by jsi chtěl vlastně hrát? Sám za sebe? Nějaká představa?
Autorská citace #24
15.5.2018 13:33 - [t͡ʃart]
Hlavně jsem to myslel tak, abych nebyl třetí bojovník či druhý druid, zatímco by nebyl žádný klerik. :) Tu je několik postav, které mě napadly, když jsem si procházel možnosti jednotlivých povolání:

Bojovník (Taktik) – potulný rytíř, který se vzdal vlastní identity, dokud nesplní slib či přísahu. Ať už marnivý rozmar nebo důležitý úkol, musí ji dodržet.

Druid (Kruh snů) jako léčitel a ochránce, který byl vyrván ze svého světa – Vílí divočiny/Feywild – a teď zoufale hledá cestu zpátky. Tedy pokud ve své kampani používáš i jiné roviny. :)

Bard (Skald), který nezpívá ani nehraje na struny, ale údery do svého pukléře udává a mění rytmus bitvy a útržky starých ság inspiruje družinu na cestě za vlastním příběhem.

Kdyby bylo povolání úplně jedno nebo mi dáš tip na jednu postavu, rád zkusím vyplnit deník a dám ho tu ke stažení spolu s kontaktem na mě. Pročítal jsem si info tvého světa a velmi rád bych potom podrobněji probral zasazení postavy, aby neskřípala. :)
Autorská citace #25
7.9.2018 12:28 - Zarahel
Své hráče pomalu, ale jistě uvádím do svého světa Epigana (Kampaň Duchové Balthary), který jim odkrývám kousek po kousku, dělám mapky a sem tam nějakou ilustraci. Bohužel jsem ve stavu kdy si práci Vymýšlím/Píšu/Ilustruji a na jednoho člověka je toho prostě moc. I když se na to snažím dívat jako na něco, na čem bych si časem mohl založit skromné portfolio - nic není cizí materiál.

Chtěl bych tímto požádat každého, kdo by měl chvilku a chuť si to kdykoliv projít, každého grammarnaziho, rejpala, zvědavce pokládajícího nečekané i očekávané otázky, aby napsal cokoliv co ho napadne. Poukázal na chyby, zeptal se na nejasnosti, okomentoval ilustraci, dodal podnět k zamyšlení pokud bude chtít.
Postupně budu updatovat.


Předem vám děkuji, komunito :)


Epigana zde.
Autorská citace #26
7.9.2018 12:47 - York
Vypadá to pěkně, ale přiznám se, že reklamy mě odrazují od toho, abych to zkoumal dál.
Autorská citace #27
7.9.2018 14:22 - Zarahel
York: Reklamy? Jsem si vědom jen jednoho proužku nad záhlavím, což mi nepřišlo tak hrozné za free stuff. Ono se zobrazuje ještě něco?

Edit: No jo, pravda. V případě článku jako je Settlement je po jedné reklamě na pravé straně. Já si toho upřímně skoro nevšiml. Ale to bude možná tím, že jsem to prostě založil jako free stuff pro družinu (kupovat knihy, připravovat to a ještě platit stránku... to zatím asi ne-e :D)
Autorská citace #28
7.9.2018 14:51 - sirien
Nemám moc čas teď to pročítat, ale prosimtě když máš přeloženej text, přelož i ty nadpisy... takhle it vypadá really hrozně weird, jestli you chápeš.
Autorská citace #29
7.9.2018 14:51 - York
Aha, tys na to použil "free" web, tak to jo ;-)

Tohle si vyloženě říká o projekt tady na Kostce, bylo by to bez reklam ;p
Autorská citace #30
7.9.2018 15:01 - Zarahel
To all: Tohle prosím neberte jako ukázku něčeho hotového, ale momentálně těžce amatérské snahy pro mou družinu. V opačném případě bych neváhal hodit do vývoje nějaké peníze a zaplatil si web (učit se psát weby už opravdu nebudu :D)

Sirien: To ano. Divně to vypadá, ale s nadpisy u jednotlivých sekcí nic moc nenadělám - to je jazyk webu a jeho přednastavené skupiny. Má to zajímavý systém pro správu a tvorbu světů ale bohužel - v českém jazyce to po nich chtít nemůžu a linkuje se to mezi sebou právě mezi těmi přednastavenými skupinami...

York: Ano "free" :D
Projekt na Kostce? Už tady něco podobného je? Jaké jsou zde možnosti?

Edit: Nebo znáte nějaké prostředí podobající se Anvilu (třeba i nějaký soft, kde bych si to mohl zkrátka vymazlit dle libosti?) Na to prostředí mi přijde zajímavá hlavně ta správa a nástroje, jako i různé doplňky, které ve tvorbě tak trochu i popostrčí (různé otázky měsíce etc.)
Autorská citace #31
7.9.2018 15:22 - York
Zarahel píše:
Projekt na Kostce? Už tady něco podobného je?


Nahoře na stránce máš záložky "Dragonlance", "Iceanel" a podobně. Asi to není moc udržované...
Autorská citace #32
7.9.2018 15:39 - Zarahel
Díky. Už chápu. Kdysi jsem si je prohlížel.
To vypadá... jako spousta práce, bez interaktivních map a vychytávek co mi ulehčí život, nemožnosti zkopírovat přímo text, obrazový materiál :/
Možná časem obětuju těch 250 korun měsíčně, jak obsah poroste (protože poroste :D)
Děkuji za tip.
Autorská citace #33
7.9.2018 16:41 - sirien
Zarahel:

Zarahel píše:
s nadpisy u jednotlivých sekcí nic moc nenadělám - to je jazyk webu a jeho přednastavené skupiny


Píše:
Genetics and Reproduction
Mláďata jednou ročně - kladou několik vajec, obvykle jich z jedné snůšky přežije 5-10 jedinců.

Growth Rate & Stages
Během prvních měsíců života velmi zranitelní - srpovité pařáty teprve dorůstají, ocas s bojovým trnem plně vyvinut až v dospělosti. Jejich jinak tvrdá čelist je v rané fázi života měkčí a proto pobývají jen v okolí hnízdiště. Dospělí jsou po půl roce života.




York píše:
Nahoře na stránce máš záložky "Dragonlance", "Iceanel" a podobně. Asi to není moc udržované...

Já bych to na Tvym místě moc nedoporučoval.

Celej tenhle koncept (tj. "projekty" jako celek a vše ostatní na té úplně nejhornější liště) je už delší dobu na odstřel a v podstatě to jen tiše přesluhuje protože by bylo víc práce to rušit než kolik to stojí ignorovat. Tj. žádné další projekty (minimálně v této podobě a implementaci) vznikat rozhodně nebudou, obsah těch stávajících se výhledově přenese do jádra Kostky a přetřídí se pomocí tagů (...až na to jednoho dne bude mít někdo náladu... nejspíš někdy v pondělí před Nightfall nebo tak něco) a to ostatní (tzn. SRD a klíče)... se teď zrovna řeší co s tim vlastně chceme a budeme dělat - určitě to bude zůstávat, ale do webu to asi bude zakompomované odlišně.

Do budoucna naopak uvažujeme o velkém rozšíření a posílení funkcionalit, které nabízí skupiny. Finální podoba ještě není úplně dořešení a pravděpodobně se bude vyvýjet alespoň z části živelně. O tom že by skupina mohla mít vlastní "hezké" URL a případně třeba i vlastní skin/grafiku jsme popravdě neuvažovali, ale... není to úplně nezajímavá myšlenka. Samozřejmě je zde jako vždy otázka jak náročné by to bylo a jaký by byl obecný přínos za tuto náročnost...
Autorská citace #34
7.9.2018 18:25 - Zarahel
Sirien: No, zatím to nechám na Anvilu, kde se mi to dobře a přehledně dává dohromady. V případě většího celku to pak stejně hodím do nějakého kabátku a vytvořím nějaké PDF, nebo něco jinak přímo ke "konzumaci". Před tím ale potřebuji sehnat lidi, kteří si to třeba projdou a zhodnotí obsah, nikoliv formu - formu má pro mne smysl řešit až v případě, že to co bude uvnitř má hlavu, patu a minimum chyb. Nebo máš jiný postup, který by jsi mi mohl doporučit k vývoji něčeho jako je "setting" na pokračování, který bych využil zároveň i při hře?

Osobně jsem nadšený ze systému těch map. Nakreslím si vlastní mapu, popíšu ji a postupně můžu pomocí pinů a interaktivních označení míst družině odkrývat informace, které získali během hry :)

Co jsi přesně měl na mysli tou citací? Je to tak že:

Genetics and Reproduction (Tohle je přidáno systémem a přednastavený nadpis se zobrazí až po vyplnění dané sekce - čili text který napíši přiřadím k danému před tvořenému podtématu, který se vyobrazí pouze v cizím jazyce. A pak se objeví můj text, jako je ten níže.)

Mláďata jednou ročně - kladou několik vajec, obvykle jich z jedné snůšky přežije 5-10 jedinců.
Autorská citace #35
7.9.2018 18:42 - sirien
Zarahel píše:
čili text který napíši přiřadím k danému před tvořenému podtématu, který se vyobrazí pouze v cizím jazyce

huh, aha, ok... tak to je o dost restriktivnější než bych čekal - že nehneš se systémovejma tlačítkama někde v záhlaví webu ok, ale nadpisy uvnitř textu...
Autorská citace #36
23.9.2018 20:18 - Zarahel
Kdyby se někomu zachtělo - Po poslední hře proběhl drobný update (hlavní mapa) a mapa Fhrery.
Drobný update k Fhreře samotné.

Fhrera
Autorská citace #37
27.9.2018 11:50 - -Sniper-
Jen k tomu Anvilu, jsem na discord serveru kde lidi pracují na české lokalizaci. Zas moc to nesleduji, ale může to být dobrý tool pro vedení poznámek o světě a hře.
Autorská citace #38
27.9.2018 12:00 - Zarahel
-Sniper- píše:
Jen k tomu Anvilu, jsem na discord serveru kde lidi pracují na české lokalizaci.


Nevím jestli jsem to teď pochopil dobře - pracují na české lokalizaci Anvilu? To by rozhodně bodlo. Je to vážně povedený nástroj.
Autorská citace #39
27.9.2018 12:15 - -Sniper-
Jop, jako neznám je natolik abych věděl jak moc se danému projektu dá věřit, ale po očku to budu sledovat, Anvil jsem krátce zkusil a vypadal dobře.

Ještě k Plzni, máte nějaké obecné diskuzní místo nebo jen tady? Už jsme přislíbil že tam odvedu někde později na podzim Myší hlídku a možná nějaké DnD, oboje jednorázovky, a věřím že neuškodí takto protojit různé hráče z vašich končin.
Autorská citace #40
27.9.2018 12:26 - Zarahel
Chápu, ale díky za info ;) Kdyby to vyšlo bylo by to fajn.

K té Plzni: Hráči mají jen obecnou diskuzní skupinu na Facebooku. Většinou hlavně na hlasování o termínech.

Tu Hlídku máš na mysli v rámci té RPG akce v Plzni, co je tam (tuším) párkrát do roka?

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.06065821647644 secREMOTE_IP: 3.88.254.50