Volná diskuze

ShadoWWW
7.9.2019 13:57
RPG trendy
Chyběla mi tu na Kostce nějaká obecnější diskuze o RPG, tak jsem s dovolením založil tuto diskuzi. :)
10.9.2019 21:55 - Lethrendis
Svůj názor jsem už, myslím, vysvětlil dostatečně, ale klidně znovu: Kdybys takto hru někomu doporučil, tak ten někdo už nejde stream sledovat jako náhodný návštěvník, ale už jako člověk poučený (alespoň minimálně), který jde své znalosti prohloubit. Tvoji kamarádi by se pak ke hře nedostali kvůli tomu streamu, nýbrž kvůli Tobě, a je jedno, jakým způsobem bys je přesvědčil.
10.9.2019 22:07 - Log 1=0
Lethrendis:
Jde o to, že mezi "zaslechnu cosi o RPG" a "jsem hráč/vypravěč" je spousta "překážek" které není problém překonat, ale vyžadují alespoň nějakou iniciativu. U které nevíš jistě, že bude nakonec stát za to. A někomu se nechce za těchto podmínek tu iniciativu vynaložit. Pokud něco sníží nároky pro přechod z jedné fáze do druhé (třeba tím, že dá mezistupeň, který dodá informace při menším úsilí), tak to může být rozdíl mezi hráčem a nehráčem. Počítat mezi ty, co hrají díky X jen ty, pro které bylo X tím prvním impulzem (a seriozně, lidí, co si pustí několik hodin videa, které jim náhodou vyskočilo na YT), vede k podhodnocení skutečného impaktu X.
10.9.2019 22:20 - Lethrendis
Hele, já nezavrhuju moderní technologie. Pokud to někomu pomůže někoho přesvědčit, fajn. Jen se podivuju nad tím, že tu někdo psal, že mají být streamy pro nováčky hlavním vstupním bodem do problematiky, podle mě to tak nemůže být. Základem musí být stará dobrá mezilidská komunikace, to u společenské hry ani jinak nejde. Podotýkám, že ta může být vedena i pomocí moderních technologií.

Když třeba Wizardi, jak psal Shadow, považují streamy za největší zdroj nových hráčů, je to podle mě spíše výsledek zbožného přání marketérů a zaklikávání vyskakujících zaškrtávacích průzkumů. Ale základem budoucí skupiny musí být komunikace hráč <-> X hráčů.
10.9.2019 22:42 - sirien
Lethrandis: obávám se že věcně nemáš pravdu - z hlediska marketingu/propagace je jedno jestli se na ten stream podívá někdo náhodně kvůli YT recommendation, kvůli síťové vazbě (YT mu ukáže, že to sleduje jeho kamarád / uvidí to sdílené nebo kamarádem likeované na FB) nebo na osobní doporučení - pořád se to počítá jako další zářez pro propagační/komunikační kanál "stream".
10.9.2019 22:48 - Lethrendis
Siriene, právě proto si myslím, že to je tak nadhodnocené. Je velmi snadné zásluhu za to základní, tj. domluvu mezi lidmi, přiklepnout nějaké technologii.
10.9.2019 23:02 - Kropy
Lethrendis:
Právě to rozporuji. Jak píše Log, nebo Sirien. Pokud chceš počítat vliv prvního impulsu, tak určitě. Je mi upřímně jedno podhodnocování, či nadhodnocování vlivu streamů o to mi ani tak moc nejde (ostatně pouštěl bych se do oblastí, o kterých si myslím, že takto fungují, bez jediného reálného důkazu, o tom že opravdu takto fungují), jde o to, že okamžitě shazuješ ze stolu možnost toho, že to tak může být.

EDIT:Vymazán argumentační faul. Omlouvám se to do debaty nepatří.
10.9.2019 23:18 - Kropy
Lethrendis:
Abych tak nějak doplnil to, co jsem zeditoval. Nikdo neberem zkrátka domluvu, jenom jí (alespoň já) považuji, za automatickou věc. V té situaci, kterou jsem popsal to vypadá asi takto:
1)Pokud uvidím stream a bude domluva, pak půjdeme hrát.
2)Pokud si na d20 stáhnu pravidla zaujmou mě a bude domluva budem hrát.
3)Pokud jsem někde támhle random slyšel od Lethrendise, že je to super a bude domluva budem hrát.
Pokud nebude domluva v ani jednom případě pak hrát nepůjdem.
Ale je příčinou našeho hraní ta domluva?
AD1) Ne není, příčinou je stream, který jsem viděl (pro mě i pro ostatní ať již ho viděli také, nebo ne, protože příčinou sledování streamu nebyla domluva, ale naopak příčinou domluvy bylo sledování streamu).
AD2) Ne není, opět stejně jako v AD1 je domluva, až důsledkem předchozí akce.
AD3) Ani zde není příčinou domluva, ale já jsem příčinou, případně random člověk Lethrendis, který to doporučil (ale o ničem jsem se s ním nedomlouval).

Tím samozřejmě nechci říkat, že domluva nemůže být příčinou, nicméně když tak nad tím přemýšlím, tak leda u hráčů, kteří už hru znají.
10.9.2019 23:40 - Lethrendis
Hmmm, vlastně se tu dohadujeme, co je příčina, a co následek.

Můžu mluvit o vlastní zkušenosti. Vlastně se mi nikdy nestalo, že by mě někdo oslovil, že coby nováček viděl nějaký stream a chtěl by si to zkusit zahrát, a to znám dost lidí a že hraju tyhle blbiny je o mě také všeobecně známo, řekl bych. Naopak, nové hráče jsme museli vždy spíše přesvědčovat, že je to dobré a jestli si to nechtějí zkusit.

Možná je to můj zkreslený pohled, ale pokládám to za přirozené a při vzniku nových skupin za převládající. Že můžu při ukecávání použít odkaz na nějaká videa, je určitě bonus. Nicméně že by tady byla nějaká závratná skupina lidí, pro které by shlédnutí streamu bylo prvotním impulzem k hraní a navzájem se vyhledávali a skládali herní party, o tom silně pochybuju. Domnívám se, minimálně poloviční (to kdyby všichni iniciátoři té domluvy vycházeli ze streamu), ale spíše dokonce výrazně nadpoloviční většina lidí se ke hraní dostane tím, že je někdo přesvědčí. Třeba i za pomoci videa. A protože se na to video podívají, Wizardi si odškrtnou, jak úspěšnou reklamou získali hráče.
10.9.2019 23:57 - Log 1=0
Sorry, to je takové "mě se to nestalo, takže se to neděje". Což je špatně otočená implikace, když se to neděje, tak se ti to nestane, ale když se ti to nestane, tak to neznamená že se to neděje.
Já, jako hráč pravidelného OG vídám hráče, co přišli ze své iniciativy celkem často, část toho jsou nováčci...kurnikšopachliv, já jsem tak taky začal. Představa, že je 3-7 kamarádů, co koukají na Critical role nebo něco takového, protože jim někdo řekl, že je to zábava, pak některého napadne, že by si tu hru mohli taky zkusit, a je to, mi přijde "přirozená".
11.9.2019 00:02 - Aegnor
Lethrendis píše:
Nicméně že by tady byla nějaká závratná skupina lidí, pro které by shlédnutí streamu bylo prvotním impulzem k hraní a navzájem se vyhledávali a skládali herní party, o tom silně pochybuju.

Já si nejsem jistej, jestli tady někdo tvrdí zrovna tohle.

Lethrendis píše:
Domnívám se, minimálně poloviční (to kdyby všichni iniciátoři té domluvy vycházeli ze streamu), ale spíše dokonce výrazně nadpoloviční většina lidí se ke hraní dostane tím, že je někdo přesvědčí. Třeba i za pomoci videa. A protože se na to video podívají, Wizardi si odškrtnou, jak úspěšnou reklamou získali hráče.

Takže, znovu moje modelová situace. Máme jednoho člověka, který se podívá na video hraní RPG a ten přesvědčí další tři lidi, že si to chtějí zahrát. Celkově se objevili 4 noví hráči RPG. Ty tvrdíš, že jeden začal hrát kvůli videu a tři začali hrát, protože je k tomu někdo přesvědčil. A co když se ten jeden na to RPG video nepodívá? Najednou máme 3 nové hráče, které k tomu přesvědčil čtvrtý ... a ten se o RPG dozvěděl jak? Najednou se mu to objevilo v hlavě?
11.9.2019 00:22 - Lethrendis
Tak na Loga: Já nenapsal, že se to neděje, ale že je to v rozporu s mou zkušeností. Toť vše. Že je to IMHO převládající situace, to už podle mě vychází spíše z logiky věci. Sám píšeš, že 3 až 7 kamarádů koukne na stream, protože jim to někdo doporučil. Ale teprve poté je napadne, že by to mohli hrát? To je trochu kostrbaté, ne? Pokud nějakému nováčkovi doporučuju stream se hrou, pravděpodobně to dělám právě proto, aby ho napadlo, že by sám mohl hrát, a on se na to podívá, aby získal info a rozhodl se, zda by se mu to líbilo. Nemyslím si, že by někdo chtěl koukat na stream RPG hry, aby se tím čistě bavil, jako by se díval třeba na film nebo četl knihu. To už by vyžadovalo opravdu hardcore milovníka takové zábavy, všichni ostatní by se podívali právě na nějaký film nebo seriál.

A k Aegnorovi: Takže ten iniciátor té party, který přesvědčil ostatní, aby si s ním zahráli, neviděl žádný stream. Fajn. To Ti přijde zvláštní? Eh... přesně takhle jsem začínal já a v mé věkové hladině asi všichni.
11.9.2019 01:03 - sirien
Lethrendis píše:
Nemyslím si, že by někdo chtěl koukat na stream RPG hry, aby se tím čistě bavil, jako by se díval třeba na film nebo četl knihu.

A v tom se prostě pleteš, protože přesně tak to funguje. Minimálně pro pravidelné dlouhodobé diváky. A to včetně už stávajících hráčů. Stačí si třeba číst diskuse pod těma streamama a uvidíš to.
11.9.2019 05:29 - ShadoWWW
Naše zkušenosti s novými hráči vychází z ČR, kde ty široce sledované streamy teprve začínají. Jejich podstatný dopad uvidíme v ČR tak za pět let.

Před pěti lety taky nikdo moc netušil, jaký bude mít dopad DnD 5E na českou komunitu a že po 4E tu pes neštěkne.
11.9.2019 06:34 - Jarik
Asi takhle.
Třeba včera byla debata o Karaku (deskovce). A někdo tam uvedl, že to je RPG.
Tak jsem se do toho opřel, napsal asi 10 základních zkratek z terminologie okol RPG.
Lidi řekli, že to nechápou (tedy, že neví co RPG je).
Moje reakce vedla k: vysvětlení těch 10 zkratek vůči neznalému publiku; postnutí prvních 2 dílů S&D 2e - pro ukázku "produktu" (hlavně pro vhodnou délku ukázky) RPG.

A to jsem streamovaná videa začal sledovat až letošní léto (srpen). Přesto si myslím, že to je dobrý kanál na vytváření komunity. I když je to takový cyklus jako by byl "larp -> divadlo".
11.9.2019 06:55 - Jerson
Uz jsem zjistil, že skutečně existují lidé, kteří sledují svého oblíbeného streamera, ten je pozván na hraní RPG (přes webky) a tak shlédnou herní sezení. Je to stejný princip, jako když se někdo dívá n Big Bang Theory a dojde na díl, ve kurtrm hrajou RPG, jen na streamu to má nesestříhané a včetně povídání mimo hru, přestávek, atd. V chatu už padly i otázky, co že to hrajou, a odkazy na pravidla. Takoví lidé se k RPG zcela jistě dostali primárně díky videům a věřím, že jdou mezi nimi takoví, kteří se do nějaké skupiny přidali, buď webové, nebo klasické u stolu. Zatím nevím o nikom, kdo by po takovém zážitků načetl pravidla, sehnal pár kamarádů a začali hrát v úplně nové partě, ale vyloučit to nemůžu.

Pak jsou lidé, kterým někdo řekl o existenci RPG, je to zaujalo a chtěli vědět víc. Následně se jim buď dostalo vysvětlení, jak se to hraje, nebo jim dotyčný poslal odkaz na video, aby si ušetřil vysvětlování, nebo aby jim dal přesnější obrázek. Tady musím souhlasit s Lethrendisem, že "iniciace" přichází od hráče, nikoliv od videa. V době před záznamy na youtube a streamy jsem k takovému vysvětlení používal film Gamers 2, a to na základě zkušenosti, že jsem tenhle film jednou večer pustil manželce, jí to přišlo zajímavé a chtěla tuhle hru zkusit.
V takovém případě bych body rozhodně připsal sobě než videu, i když ten film mi dost pomohl. (To že skutečná hra podle DrD 2 probíhala úplně jinak a zřejmě definitivně manželku od RPG odradila je jiná věc.)

Aby to zase nevypadalo, že shazuju vliv videí - myslím, že můžou dost pomoct, a jsem zvědav, zda v budoucnu budu potkávat hráče, kteří na úplném začátku náhodně viděli video z hraní RPG a rozhodli se to zkusit. Nicméně hráče, kterým někdo jiný (ať hráč nebo nadšený fanoušek streamera) řekl o skvělé hře a ukázal jim video se záznamem nebo živý stream, bych pořád řádil mezi klasické množení pučením.

Ještě k Sadako a motivaci tvořit nové hráče - moje motivace je celkem jednoduchá. Hraju poměrně specifický setting, který sice před deseti lety přitahoval hráče ve velké míře, ale teď je o něj vedle fantasy her zájem menší. Takže potřebuju oslovit docela dost hráčů, aby alespoň někteří z nich hráli Omegu, nebo něco podobného. A protože bych si taky chtěl zahrát postavu (ne nezbytně v Omeze, ale prostě v něčem jiném než fantasy), a protože stávající GMmové okolo mě jsou beznadějně přetíženi, než aby mohli vést nějakou kampaň, do které bych se mohl přidat (a to včetně fantasy), tak prostě doufám, že mezi nováčky najdu materiál vhodný ke GMmování. A to je kurwa těžké. A ještě těžší je najít někoho, s kým bych se mohl střídat ve vedení Omegy, nebo kdo by v ní dělal GMma vlastní skupině.

Na to všechno potřebuju nabrat a prosít velké množství hráčů, a to vxe je moje motivace pro přivádějí nových lidí do RPG. (I když tím vlastně zhoršuju situaci, protože většina preferuje fantasy, a rozšířená pravidla pro fantasy mají velké nároky na GMma, takže poměr hráčů a GMmů se spíše zhoršuje.)
11.9.2019 08:00 - Log 1=0
Lethrendis píše:
Pokud nějakému nováčkovi doporučuju stream se hrou, pravděpodobně to dělám právě proto, aby ho napadlo, že by sám mohl hrát, a on se na to podívá, aby získal info a rozhodl se, zda by se mu to líbilo. Nemyslím si, že by někdo chtěl koukat na stream RPG hry, aby se tím čistě bavil, jako by se díval třeba na film nebo četl knihu. To už by vyžadovalo opravdu hardcore milovníka takové zábavy, všichni ostatní by se podívali právě na nějaký film nebo seriál.

Jako, nevím, jak to máte ty a tvoji kamarádi, protože vás neznám, ale já si s kamarády normálně posílám linky na videa, protože si myslím, že by se jim mohlo líbit. A nemluvím o vystavování linků kolemjdoucím známým na FB. I když to dělám samozřejmě taky.
A v době, kdy největší YouTube kanály tvoří letsplaye PC her (které by si jejich diváci mohli klidně sami zahrát místo koukání na LP), mi předpoklad, že nikoho nemůže prostě bavit koukat na RPG stream, protože se mu na něj dobře kouká, přijde jako dost nepodložené ba dokonce neudržitelné tvrzení.
11.9.2019 08:27 - Corny
Já třeba RPG streamy sleduji (resp. poslouchám) jednoznačně proto, že mě to baví úplně obdobně, jako kdybych se díval třeba na film nebo četl knihu, resp. jako kdybych poslouchal audioknihu; baví mě ti protagonisté, ty postavy a ten příběh kolem toho + se inspiruji i tím, jak hrají a jak to GM vede. Ale určitě není pravda, že se na stream RPG hry lidi nedívají čistě kvůli zábavě.

Mě opět připadá, že tu dochází k takovému na kostce ne zcela ojedinělému trendu, že tu někteří zpochybňují vliv RPG streamování a různých Actual Play čistě proto, že jim osobně to z nějakého důvodu nesedí, nehledě na tom, že statistiky sledování i vyjádření tvůrců her (a předpokládám, že tvůrci DnD mají docela dobrý přehled o tom, jaké jsou do té hry zásadní entry pointy, to je asi pro ně kapánek důležitá informace) hovoří docela jasně o tom, že ten vliv je aktuálně poměrně zásadní. Zrovna konkrétně zpochybňovat vliv nějakého streamu proto, že "Ke hře navedl de facto jen jednoho hráče, který pak ukecal ostatní, takže ti se k tomu už vlastně nedostali přímo přes stream" mi s prominutím připadá jako trochu účelové slovíčkaření (přitom je jasné, že bez toho streamu by nehrál nikdo z nich, byť je ten vliv až přenesený - což ale neznamená, že není zásadní).
11.9.2019 08:59 - Jerson
Corny, bylo by dobré nesměšovat dvě věci - 1) názor, že se něco neděje a 2) názor, že se něco nemůže dít.

Plně věřím tomu, že v USA se k RPG dostane nejvíc nových hráčů tím, že se podívají na video ze hry. Věřím i tomu, že tenhle stav může nastat i u nás. Ale nevěřím tomu, že by se to dělo už teď. A taky věřím tomu, že ještě pár let bude třeba, aby potenciální hráči znali někoho, kdo RPG už hraje, aby skutečně začali hrát.

Určovat míru vlivu osobní intervence a videa a nějaký jejich poměr mi nepřijde užitečné, stačí mi určení, zda byl potřeba pouze jeden zdroj, nebo pouze druhý, nebo oba.
11.9.2019 09:17 - Aegnor
Lethrendis píše:
A k Aegnorovi: Takže ten iniciátor té party, který přesvědčil ostatní, aby si s ním zahráli, neviděl žádný stream. Fajn. To Ti přijde zvláštní? Eh... přesně takhle jsem začínal já a v mé věkové hladině asi všichni.

Pardon, pardon, jsem znovu nevypíchl tu důležitou část modelové situace, omlouvám se za to. Tady je:

Aegnor v příspěvku #99 píše:
((Uvažujme teď pro chvíli, že by se ti hráči o RPG z žádného jiného zdroje nedozvěděli.))


Ale ty zas řekneš, že ti tři hráči vznikli klasickým pučením a vliv streamu je nulový, takže nemá smysl to dál řešit.
11.9.2019 09:26 - LokiB
Jerson píše:
Věřím i tomu, že tenhle stav může nastat i u nás. Ale nevěřím tomu, že by se to dělo už teď.


Věř a víra tvá ... hele, má vůbec někdo v tomhle ohledu přehled, jaká je u nás situace? Nezdá se mi, že by to někdo sledoval, vyhodnocoval. Takže ze všech stran jsou to jen nekvalifikované odhady, založené na vlastním přesvědčení a určitém okolí.

Mě třeba sledovat cizí hraní nebaví, ale na svém synovi a dětech kamarádů vidím jasně, že oni to mají jinak. Že sledovat jak jiní hrají počítačové hry, jak jiní hrají RPGčka ... je prostě součástí jejich životního stylu. A že se v dětských kolektivech tyhle trendy šíří a předávají rychle a úspěšně. "Viděl jsem hrát tohle a tohle, zkusil jsem to" a když to řekne ve třídě vlivné děcko, tak ho další následují. Fakt to tak je. I u nás.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.087155103683472 secREMOTE_IP: 3.236.214.123