Volná diskuze

ShadoWWW
7.9.2019 13:57
RPG trendy
Chyběla mi tu na Kostce nějaká obecnější diskuze o RPG, tak jsem s dovolením založil tuto diskuzi. :)
13.9.2019 17:41 - LokiB
A nenaráželo by to na případné problémy v dalších rozšířeních, že by se neměly jak odkázat na standardní mechaniku, a hůř by se řešily kolize případných možností, které nemají být možné společně? Už je to delší dobu, co jsem jeho návrh poslouchal, tak si to už nepamatuju přesně.
13.9.2019 18:06 - sirien
Asi by záleželo na zpracování. On to tam MM zas moc do hloubky nerozváděl, v podstatě ale řekl něco ve stylu, že to vyrobili původně jako preventivní omezení který zpětně neshledává opodstatněným a že by ty comba co by se tím umožnila nevadily (a že by naopak bylo mnohdy i stylizačně žádoucí aby je bylo možné tvořit). Tvářil se že vyvážení by mělo jít poměrně snadno udělat v rámci designu a síly těch schopností samotných.
31.8.2020 13:15 - Jerson
Před časem jsme probírali placení za hraní RPG, teď o víkendu jsem byl na přednášce člověka, který takhle u nás funguje. Hraje DnD, podle svých slov má nakoupené figurky asi za půl miliónu (protože má bohaté rodiče), sám si tiskne a barví terény, a vede týdně cca 20 hodin hry - 8 a 12 hodin - za které si nechává platit. Jeho cena je 100 Kč za hlavu a hodinu, tedy při pětičlenné skupině 500 na hodinu, za osm hodin hry 4000 Kč.

Taky uváděl, že když to někomu řekne, tak vidí jak jsou lidé na něj nasraní, že dostává peníze za to, co jiní dělají zadarmo pro zábavu, a že má občas pocit, že ty hráče vlastně odírá.

No ... když ukazoval, že za jeden den postaví model vily z lepenky, k tomu nějaké tisky, a nějaká skupina pak v té vile deset hodin hraje, tak s tímto tvrzením jsem musel souhlasit, protože hrát infiltraci jednoho baráku deset hodin a zaplatit za to tisícovku je podle mě vyhazování peněz za zábavu, která by mohla být výrazně lepší, ale zjevně má hráče, kteří to tak chtějí, vodí další lidi, kteří to chtějí zkusit, takže mu to funguje.

Nicméně tvrdil, že bez terénů a figurek by tohle nefungovalo, že by mu za to nikdo peníze nedal, protože to si může odehrát každý doma.
Tak či onak mi vychází, že za rok si takovým hraním vydělá cca těch půl miliónu, takže i kdyby jeden rok platil jen ty figurky, tak v následujících letech už bude v plusu, i kdyby tisknul na 3D tiskárně různé věci.

Co si o tom myslíte?
31.8.2020 13:29 - Gergon
No a co? Spousta lidí si vydělává tím co je baví a je to super, přál bych každýmu aby se uživil tím, co dělá rád a baví ho to. Jediný důvod proč něco takového řešit mi připadá závist, že někdo jiný se uživí hraním RPG a závistivec musí chodit do normální práce, která ho nebaví. Jinak nevidím důvod to pitvat. Kolik si za to říká a kolik si vydělá už je jen jeho věc a lidí, kteří jsou ochotní to za to zaplatit, a zřejmě jim to za to stojí. Takže super. Komu za to nestojí si platit Pj s modelama, tak ať si ho neobjednává a je to vyřešeno. Nevidím důvod to řešit.
31.8.2020 13:33 - Corny
Jako za mě je to asi tak, že pokud je zde nabídka které odpovídá poptávka a obě strany jsou s danou službou spokojeni a nejde o nich objektivně zcela nemorálního, tak ať si s nimi dělá co chce. Pokud má někdo pocit, že mu to za ty terény a figurky stojí, tak asi proč ne.

Za mě osobně je placení za GMasterování poměrně nesmyslné a zbytečné (resp. jej podle mě často motivuje strach z velké obtížnosti GMmasterování a další obdobné přehnané "fámy" TTRPG scény; a je vůbec diskutabilní, co oproti "standardu" hráči za tak velké peníze vůbec dostávají), dramaticky rozbíjí hráčskou dynamiku a rovnováhu a vůbec jde hodně těžko posoudit, jestli a kdy jde o účelně vynaložené peníze (odpracoval si je, pokud jsme dvě hodiny dělali nějaký monotonní boj?). Pro mě ztrácí smysl i proto, že RPG beru jako zábavu s přáteli (obdoba "jdeme do čajovny si povídat) a nevidím tak důvod, proč bych měl hrát s někým, kdo mým kamarádem není a jen mu za to platím (To už by mi skoro víc dávalo smysl si platit hráče, na kterých bych trénoval GMování pro pozdější hraní). Tj. osobně bych za něco takového peníze rozhodně nedal.
31.8.2020 13:40 - LokiB
Podle mě, když se potká nabídka a poptávka, je to zcela ok.

Otázka je, jestli ten přísun hráčů je skutečně tak konstantní, aby na tom šel založit business plán. Jako zaplatit si třeba víkendovou minikampaň, proč ne. Ale platit to třeba týden co týden ... jako můžou být takové skupiny, nepřekvapilo by mě to, ale vyžaduje to fakt od GMa schopnosti, aby si je udržel.
31.8.2020 13:43 - LokiB
Corny: a když jdeš s přáteli na fotbal, tak za lístek taky nechceš platit? i tam vás baví "někdo třetí". (já vím, že to není TO SAMÉ, pro tebe, ale ten princip je fakt stejný.

podobně si někdo najme horského vůdce, nebo kapitána na jachtu, když ve skupině není nikdo, kdo by to uměl a hlavně chtěl dělat.

že to hraješ dohromady s kamarády, akorát GM je někdo jiný (viz třeba mistrovství v DrD, kde máš taky svoji družinu, ale GM je "cizí" ... vadí to také?)
31.8.2020 13:43 - Tarfill
Tyo,
rozhodně bych si nemyslel, že by se dalo hraním RPG dlouhodobě uživit, obzvláště u nás v ČR. Já bych za hru takové peníze nedával, ale pokud to někoho baví a pokud mu někdo ty peníze dává, budiž, ať si hrajou a jsou šťastní, není třeba se tím více zabývat a vést polemiky...
31.8.2020 13:48 - Šaman
Pokud to dělá profesionálně, tak proč ne? Ten půlmilion je když bude hrát každý pracovní den cca 4 hodiny, imho další 4 bude trvat příprava. Kdyby to měl jako plnohodnotné podnikání a platil z toho sociální, zdravotní a daně, tak se dostane na běžný příjem.

Znám kluky, kteří se zkouší živit šermem. A pak jiné, kteří to zkoušeli rok a pak prohlásili, že raději budou pracovat a šermířské akce si vybírat a dělat to pro zábavu, protože jinak si jen kazí koníček. Tohle vnímám podobně - pokud by na tom měl živnost, tak MUSÍ hrát. Pravidelně, ve vysoké kvalitě a ještě si shánět hráče. Já hraju pro zábavu a mohu si vybírat s kým a co budu hrát. A jak často.
31.8.2020 13:53 - Jerson
Gergone, právě to že jsme před časem řešili to placení a hraní a tak nějak byl všeobecný závěr, že na to ještě u nás není vhodný trh a doba, aby vůbec placení za hru fungovalo, tak mi přijde zajímavé, že to už někdo nějaký ten čas provozuje. Pokud to nechceš pitvat, tak nemusíš, k tomu nechci nikoho nutit.

Corny píše:
je vůbec diskutabilní, co oproti "standardu" hráči za tak velké peníze vůbec dostávají

Zřejmě dostávají právě ty nabarvené terény a hromady figurek, jak jsem pochopil.

Vzhledem k tomu, že infiltrací vily strávili hráči deset hodin, zatímco já bych to na déle než dvě hodiny nedokázal natáhnout, tak asi jde o hráče, které tohle posouvání figurek po stole a házení hromadou kostek baví, což ostatně i říkal na té přednášce, že měl přímo takového hráče (nevím zda to bylo už na placené hře), který fakt jen chtěl házet kostkama na útok.

Taky povídal něco o tom, že třeba kamarádi zaplatili dalšímu rozlučku se svobodou, myšleno jako herní sezení. Tedy, asi - on během té přednášky mluvil fakt rychle a skákal do řeči sám sobě, takže to místy trochu náročnější ho sledovat, ale snad jsem to chytil dobře.

Jinak ta zábava s kamarády - já se teď seznámil se třemi fajn lidmi, se kterými jsem i hrál (zadarmo), tedy dalšího už jsem přes net znal, takže nemám až tak velký problém hrát s nikoliv_kamarády - po pár sezeních se ze spoluhráčů můžou kamarádi stát. I když nevím, jak v případě placení, jestli jde opravdu o vztah zákazník - prodejce.

A můžu zkusit zjistit víc přímo od dotyčného. Na Festivalu jsem neměl čas si s ním popovídat, večer jsem vedl hru, ale kontakt na něj bych určitě sehnal.

Ještě pro Šamana - říkal, že hraje dvakrát týdně, jednou osm hodin a jednou dvanáct hodin. K tomu má hospodu nebo tak něco.
31.8.2020 13:57 - Dukolm
No když je poptávka, která už se nějaký čas objevuje různě v PM a i v hledání hráčů, tak bylo jasné že se objeví něco jako placený vypravěč/GM. Tady nemáme zase tak daleko k Larpu, kde to funguje už nějaký čas. Takže mě to nepřekvapuje.

Jersone neptal si se ho na rozdělení toho co vede dlouhodobé hry vs. oneshot?
31.8.2020 14:00 - Šaman
Jerson píše:
Ještě pro Šamana - říkal, že hraje dvakrát týdně, jednou osm hodin a jednou dvanáct hodin.

20h + příprava + byrokracie - mně z toho docela vychází full time job. Pokud by to mělo být pravidelně 10-11 měsíců v roce (měsíc dovolená, pak svátky a případné nemoci), které si podnikatel musí platit sám.
31.8.2020 14:09 - York
Dukolm píše:
No když je poptávka, která už se nějaký čas objevuje různě v PM a i v hledání hráčů


Poptávka od hráčů mě taky překvapila víc, než že to někdo nabízí.
31.8.2020 14:22 - Jerson
Tak já si nemyslím, že si tím vydělává tolik, aby ho to živilo. Cenu řekl až na mou otázku na konci, protože mě to zajímalo. A asi to nebylo o tom, že si poprvé o peníze řekl, ale že mu je někdo nabídl. A taky si nemyslím, že by z toho platil daně.

Pokud jde o poptávku ze strany hráčů, tak zatím jsem narazil jen na to, že skupina hráčů hledala GMma a byli ochotni za první sezení dát 500 Kč, kdy se ukáže, jak dotyčný hru vede.
31.8.2020 14:46 - Dukolm
Co vím tak nejenom mě ale i pár vypravěčům z GC někdo občas napsal. Ale jak píše Jerson představa je 500 Kč za hru nebo 100kč za h. Ale obvykle psaly na specifický až vzácný hry nebo systémy. A představa byla že za nimi se vším člověk za tu cenu dojede. Ale netuším jak hodně mají tyhle případy překryv.

Pak je ještě to že tohle se dá dělat jen mimo sféru kamarádů. Asi dva roky zpátky mě chtěl jeden známí na hru Lady Blackbrid, do skupiny kde jsem znal jen jeho a zkoušel to přes peníze mělo to být narozeninám jedné hráčce. Ale domluvili jsme se nakonec bez financí, protože mezi lidmi co znám by to nedělo dobrotu (podle zkušeností co mám okolo webových stránek a technických věcí) a je lepší to vyřešit jinak.
31.8.2020 15:10 - ShadoWWW
Myslím, že jestli nalil půl míče do figurek, tak už je to hodně profi zábava a co nabídnout. Z hráčského hlediska jim nabízí zážitek, který nikde jinde nedostanou a sami si taky nezařídí (ne každý má statisíce na figurky).

Cena mně přijde férová. Návratnost tam bude IMHO nakonec víc jak půl roku, ale do roka se vejde, takže OK.

Sám moc figurkové orgie nemusím, ale znám dost lidí, co milují figurky; hráčů D&D je jich většina, řekl bych.
31.8.2020 15:50 - Jerson
Pokud někdo nabízí 500 Kč s tím, že GM má na hru za ty peníze dojet, tak asi počítá jen studentské cestovné. Dojet z Prahy do Budějic a zpět vlakem je za čtyři stovky, nepočítaje přesun po městě.

ShadoWWW píše:
Myslím, že jestli nalil půl míče do figurek, tak už je to hodně profi zábava a má co nabídnout.

Pokud má půl miliónu ve figurkách, tak může nabídnout hromadu figurek. Nic "profi" jen v této informaci nevidím. Stejně si hráči stěžují, že jejich figurka má na rameni ptáka a oni ho nechtějí, nebo že jejich postava je levák, zatímco figurka má meč v pravé. A o návratnost asi nejde, ty figurky měl už předtím, když si je prostě kupoval, protože se mu líbily. Bohatí rodiče jsou v tomto dobrý startovní bod :-)
31.8.2020 18:59 - Jarik
Na ty hry chodí do jeho herny.
Osobně jsem to pochopil tak, že těch 8+12 hodin hraje se svou družinou. A ostatní dny hraje za peníze.
Z toho vycházelo i to, že hraje každý den.
Kamarádi s ním hraji zdarma, ale ten zbytek platí.
Proto to má na výdělek, ale ne hlavní příjem.
31.8.2020 20:17 - Corny
LokiB píše:
i tam vás baví "někdo třetí".

Já si asi roli GM nepředstavuju tak, že je jeho úkolem mě "bavit" a já na něj pasivně koukám...
31.8.2020 20:38 - LokiB
Corny: sledování fotbalu není pasivní, sledování fotbalu je aktivní zábava ... u toho poskakuješ, hrozíš, tleskáš, křičíš, raduješ se, proklínáš, diskutuješ s kamarády o tom, jestli byla karta na místě, zda gól má platit, kde měl stát který hráč, kam se mělo přihrát, kdy má rozhodčí pískat konec, proč jsou hráči soupeře a jejich fanoušci idioti, spousta aktivní zábavy u toho je.
a dokonce třeba vhodně hozenou pětikorunou můžeš ovlivnit výsledek zápasu :)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.081063032150269 secREMOTE_IP: 34.200.248.66