Volná diskuze

ShadoWWW
7.9.2019 13:57
RPG trendy
Chyběla mi tu na Kostce nějaká obecnější diskuze o RPG, tak jsem s dovolením založil tuto diskuzi. :)
Autorská citace #61
9.9.2019 14:47 - York
Dumám nad tím streamováním a řekl bych, že to je důležitější fenomén, než se na první pohled zdá. RPGčka jsou totiž sice společenské hry, ale obvykle se hráči dlouhodobě schází jen v malé skupině a nemají moc představu, jak se hraje jinde. Diskusní fóra, cony a podobně navštivuje jen malá část hráčů. Streamy a videa mají mnohem větší publikum.
Autorská citace #62
9.9.2019 15:07 - PetrH
a na 99% mívají archiv, kdy si můžeš video prohlédnou i když na con nemůžeš apod. Samozřejmě na streamu najdeš buchtu co tam v pidi šortkách "jako náhodou ukáže buchtu" nebo magora co pije mlíko, prdí do mikráku a já nevím co... ale to je všude. Najdeš tam třeba lidi co malujou, dělaj modely na warharmer, pletou atd atd atd atd.
Autorská citace #63
9.9.2019 15:19 - ShadoWWW
Jezdit na cony je pro mnoho lidí překážka, ať už časová (např. pro rodiče), nebo jiná (např. pro děti), navíc se může krýt s jinou naplánovanou soukromou akcí. Stream máš na obrazovce okamžitě a kdykoliv, nikam nemusíš jezdit, na nic nemusíš čekat.

Diskuzní fórum je fajn, ale tam se neodehrává praktická ukázka hraní. Můžeš se zeptat na nějakou konkrétní věc, ale hraní u stolu má spoustu nuancí, které nenajdeš ani na fórech, ani v pravidlech, jen během samotného hraní nebo u sledování streamu.

Další věc je dosah. Vezmi si, že DrD 1.x za celou svou dvacetiletou existenci oslovilo zhruba 100 tisíc lidí. Ty CZ/SK streamy samy o sobě mají desetitisíce subscriberů a stovky tisíc shlédnutí - jen první díl z hraní Typical Sunday má 124 tisíc shlédnutí, což je víc, než se podařilo DrD za 20 let. Neříkám, že všichni, co to hraní vidí, budou hrát RPG. Ale minimálně budou vědět, co hraní stolního RPG asi tak obnáší. A na druhou stranu, ani všichni ti, co kdy hráli DrD 1.x, nepokračovali v hraní RPG dál. Ten dosah streamů je ohromný, větší než DrD 1.x.

Kolem jednotlivých streamů se tvoří vlastní komunity. Každý stream hraje jiným stylem a každý divák si nakonec vybere ten, který mu vyhovuje. Tyto komunity mají navíc osobní vztah s diváky. Proto mají větší šance na úspěšný Kickstarter nebo jiný druh financování než leckterý vydavatel.

Navíc je skvělé, že i streamy, co hrají stejnou hru, mají různé styly. To divákům i komunitě ukazuje, že jednu hru lze hrát mnoha různými způsoby. Neexistuje nic jako "univerzální dračákysta" nebo "univerzální DnDčkař", jak v RPG komunitě tato klišé platila za svaté krávy dlouhou dobu.

EDIT: PetrH mě během psaní předběhl. :)
Autorská citace #64
9.9.2019 15:43 - sirien
York: no co zatim sleduju, tak na cz scéně weby mají stále větší čtenost a cony větší návštěvnost než steamy sledovanost. Možná se to změní, nicméně ani v anglofonním prostoru mi nepřijde že by sledovanost běžných streamů (tzn vyjma těch nejprofláklejších typu CR nebo A Inc) byla nějak zázračná.

Ta možnost vidět hry naživo dělá hodně, ale co do dopadu tam sou pořád zábrany - typicky hra doma prostě působí a probíhá jinak než hra na kameru (v tomhle sou streamy virtual tables o dost autentičtější, ale zas virtual table je pocitově dost jinde než domácí hra). Tzn. ten dopad šíření stylů a technik tu má nějaká omezení. Viz ostatně slavné reddit téma o "Mercer efektu".
Autorská citace #65
9.9.2019 15:51 - York
Sirien: Matthew Colville: Intro: Running the Game - 1,161,106 views. Dost pochybuju, že by se tolik návštěvníků na nějakej con vešlo.

edit: Refreshnul jsem to a už je tam 1,161,112 views :-)
Autorská citace #66
9.9.2019 15:57 - ShadoWWW
Návštěvnost Gen Conu, což je největší con v USA, se pro rok 2019 odhaduje na rekordních 70 tisíc účastníků.
Autorská citace #67
9.9.2019 15:58 - PetrH
Siriene, mě třeba gamecon zajímá, ale práce a rodina... takže na hry některý se nepodívám, poté mě nezbude než ytb, stream. Zde vidím jak se dá hra hrát, často vícero styly a dokážu si udělat obrázek. Nebudu někoho přesvědčovat, že ten je kacíř, ten je kacíř apod. Naopak ocenil bych kdyby se ty světy uměly doplňovat, kdyby třeba na tom conu někdo jako mrkew a částečně vlastně krotitele udělali to propojení a bylo možnost se na to podívat, i když tam nejsem. ano může to být málo, může to být hodně, první serie drakovin má vyšší číslo, ale pokud bych vzal, že dá ma 2.8k shlednutí a počítám, že každý si ho projel 4x máš to 700 lidu. to je fajn. Lidi motající se okolo tohoto si dokážou představit, že daj pak na starteru 1000 kaček za něco, co znají, mají možnost si to večer osahat, povídat si s těma lidma... máš potenciál na kupu peněz.
Autorská citace #68
9.9.2019 16:02 - Jerson
V prvé řadě je tu DrD už 29 let, nikoliv dvacet. V druhé řadě si myslím, že sto tisíc hráčů Dračáku nebo dokonce RPG u nás je hodně malý odhad. A kde že je ten stream, který má 120 000 shlédnutí? Btw počet shlédnutí není to samé jako počet diváků, nevím jak u ostatních, ale já čtyřhodinovou hru sleduju tak na šestkrát a předtím ještě pět videí překlikám, aniž bych je doopravdy viděl.
Autorská citace #69
9.9.2019 16:22 - ShadoWWW
Jerson píše:
V prvé řadě je tu DrD už 29 let, nikoliv dvacet

Toto byl odhad Altaru v době, kdy vycházelo DrD II. Celkově prodaných příruček byl nižší. Počítalo se, že ve skupině nemá příručku každý. Na druhou stranu za sebe říkám, že já jsem měl těch příruček za tu dobu několik (občas se mi někde poškodily, jindy vyšla nová, aktualizovaná verze); v dobách, kdy jsem hrál DrD 1.x, jsem měl ta pravidla v různých verzích asi 6krát. Dnes už bude mít DrD II a jiné RPG IMHO víc vliv než DrD 1.x, jehož pravidla už roky nejdou sehnat.

Jerson píše:
V druhé řadě si myslím, že sto tisíc hráčů Dračáku nebo dokonce RPG u nás je hodně malý odhad

Psal jsem, že to byl odhad pro DrD 1.x za dvacet let existence. Ne kolik je dnes v ČR hráčů všech RPG.

Jerson píše:
A kde že je ten stream, který má 120 000 shlédnutí?

ShadoWWW píše:
první díl z hraní Typical Sunday

A už má přes 124 tisíc shlédnutí.

Jerson píše:
Btw počet shlédnutí není to samé jako počet diváků, nevím jak u ostatních, ale já čtyřhodinovou hru sleduju tak na šestkrát a předtím ještě pět videí překlikám, aniž bych je doopravdy viděl.

1) Každý není jako ty. ;)
2) Pokud tam jdeš pod zaregistrovaným účtem, tak i když to koukáš na několikrát, tak to počítá jen jedno shlédnutí, ne několik.
Autorská citace #70
9.9.2019 16:26 - Aegnor
ShadoWWW píše:
1) Každý není jako ty. ;)
2) Pokud tam jdeš pod zaregistrovaným účtem, tak i když to koukáš na několikrát, tak to počítá jen jedno shlédnutí, ne několik.

A tuším, že musíš opravdu vidět velkou část videa, aby se to počítalo jako shlédnutí. Tzn. jako shlédnutí se nepočítá to, že to náhodou otevřeš. Nebo že si to jenom v rychlosti proklikáš.
Autorská citace #71
9.9.2019 16:27 - ShadoWWW
Jo, to je taky pravda.
Autorská citace #72
9.9.2019 16:36 - sirien
York: tak já napíšu "vyjma těch nejprofláklejších" a Ty vytáhneš Corvilla... Mimo to poměr mezi views a skutečnými diváky bude tak 1:10 při nejlepším (viz co píší kolegové výše)
Autorská citace #73
9.9.2019 17:01 - York
sirien píše:
Mimo to poměr mezi views a skutečnými diváky bude tak 1:10 při nejlepším


Channel má 310.000 subscriberů a tohle je jeho úvodní video.
Autorská citace #74
9.9.2019 17:57 - ShadoWWW
Asterion si před pár dny taky založil Discord. ;)
Autorská citace #75
9.9.2019 18:11 - Sadako
LokiB píše:
Navíc u překladů, jak bylo vidět i ve zdejší anketě, je daleko větší tolerance a ochota konzumovat i to, co by podle mě u jinak tvůrčího projektu neprošlo.

To je zajímavá myšlenka.
Napadá mě, že lidé, kteří by ten překlad byli schopní pořádně zkritizovat, ho většinou nepotřebují (nečetli ho, říkají si, že pro ně to není, tak co) a ti, kdo ho potřebují, ho logicky kritizovat nebudou.
Já do něj nakoukla jen z pusté zvědavosti a nejspíš bych k němu byla schopná říct spoustu věcí, akorát...
- aby to k něčemu bylo, musela bych udělat dost důkladný rozbor, což žere čas a energii a nemám vlastně nejmenší chuť tomu věnovat ani jedno
- asi se mi nechce poslouchat (číst) a čo ty si urobil pre slovenský hiphop
- naštěstí nepotkávám moc lidi, kteří by potřebovali pravidla v CZ a používali pak termíny, co mě tahají za uši (stalo se tak jednou), tj. nemám zas takovou potřebu to řešit
- vzhledem k tomu, že překlad je hotový, nemělo by to vůbec smysl; hlavní problém, který v něm vidím, není ta terminologie (byť se mi nelíbí), ale je čistě systémový a přepisovat se s tím logicky nikdo nebude
- taky si nemyslím, že by onen problém měl ve své podstatě vliv na funkci
- už jenom tímhle jsem strávila čas, který nemám, ale to jenom proto, že je zkouškové
Autorská citace #76
9.9.2019 19:20 - Jerson
Počty hráčů zatím odložím, jen si myslím, že jen hráčů Dračáku byl minimálně dvojnásobek. Nicméně to video - má sedm hodin. Nevěřím tomu, že ho sledovalo 120 000 lidí po sedm hodin. Mechanismus toho co se počítá jako sledování jsem bena#l jasně popsaný, ale sledování že stejné IP během dne se počítá jako nové shlédnutí, a jako jedno sledování může být brán úsek slouhy deset i třicet sekund. Tedy jsem si naprosto jist, že zrovna tohle video má tak velký počet shlédnutí jen proto, že že dlouhé a i ti kteří ho chtěli sledovat celé to dělali na etapy.

Tedy neznámé množství hráčů oslovených pravidly DrD a počet shlédnutí videa na YouTube je jako porovnávat jablka s písmeny. Celkem snadno by to mohlo být třeba "jen" 500 diváků, i když i to by bylo celkem slušné číslo.

V souvislosti s vlivem Krotitelů Draků mi přijde, že českých či slovenských skupin tvořících videa z hraní bylo dost už před nimi a měly sledovanost, jen díky Krotitelům seide z Kostky / RPGF dostali k informacím mimo svou bublinu :-)
Autorská citace #77
9.9.2019 19:33 - ShadoWWW
Na IP nezáleží. Jde o to, jestli jsi přihlášený pod svým účtem. Pak je to jedno sledování, i když se budeš dívat z více zařízení.
Autorská citace #78
9.9.2019 19:34 - mrkew
ShadoWWW píše:
en první díl z hraní Typical Sunday má 124 tisíc shlédnutí, což je víc, než se podařilo DrD za 20 let.


Hrajou tam dost velci youtubeři, tomu číslu se nedivím možná jsem čekal i více. Spíš je dobré vidět jak jsou na tom další díly.
Autorská citace #79
9.9.2019 19:38 - Sadako
A tedy k tématu, všechno to je samozřejmě těžká anecdotal evidence, jak už to u takových pozorování bývá. Pohybuju se v Praze a vesměs mezi různými nerdy a podle toho to vypadá.

Ano, hodně lidí co hrají, sledují Critical Role apod. Českého nikdo nic, schválně jsem se před časem vyptávala, když se víc dřenilo KD téma.
Nikdy jsem ovšem neslyšela, že by sledování streamu někoho k hraní přitáhlo, spíš je ten postup přesně opačný - hraju/vedu hru = sleduju Critical Role.
Hráči se množí pučením, jako vždycky; někdo někomu povídá o hře, háček se zasekne a člověk začne hrát. Neviděla jsem moc jiných postupů.
Víc než tak 10 let zpátky se hraje přes internet (Fantasy Grounds, Discord, FB grupy), byť různé play-by-post na nejšílenějších místech byly vždycky, ale teď je víc možností designovaných přímo na hry, mám dojem.

Co se týče systémů, všimla jsem si zajímavého trendu u D&D - po příchodu 5E dost lidí přešlo buď na ně nebo na Pathfinder, ale skalní milce 3.5 stále občas potkávám. Totéž u WoD, Shadowrunu nebo GURPS, nejsou to úplně masové záležitosti, ale pořád je někdo hraje. Velmi okrajově jsem zaregistrovala oblibu Burning Wheel, ale tomu bych asi úplně trend neříkala.
Taky jsem až na pár výjimek nikdy nehrála ani neslyšela, že by se někdo masivněji věnoval hraní předpřipravených dobrodružství; většinou se tak děje jen velmi výjimečně jako one shot na ukázku settingu a systému.
Autorská citace #80
9.9.2019 19:45 - exi
Přítelkyně učí ve škole děcka 10-15 a tam pozoruje linii Stranger Things - Critical role - živý hraní. Nedivil bych se, kdyby takových bylo víc u mladší generace.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.076052188873291 secREMOTE_IP: 44.201.131.213