Volná diskuze

Jerson
8.1.2020 08:53
Realističnost pravidel RPG
Tahle diskuse je založena jako odbočka od diskuse o levelování, konkrétně tohoto příspěvku:

Sirien píše:
Intuitivní reflex hráčů - zejména hráčů co mají zázemí ve specifických systémech (DrD, GURPS...) - je zkusit vytvořit lepší konkrétní řešení (pozn: pomocí pravidel). Bohužel historicky jsme se poučili, že to je úplně špatná cesta a že skutečné řešení je ve správné formě vyšší abstrakce, zejména takové, která ponechává prostor mezi mechanikou a interpretací. Proto realisticky pojatý Fate bude vždycky řádově realističtější, než libovolná variace GURPS.


S touto myšlenkou nemohu nesouhlasit (tedy musím souhlasit), protože přesně vystihuje můj postoj k realističnosti v RPG - pokud takovou věc chceme, musí tuto realističnost zajišťovat hráči svými interpretacemi mechanik, protože mechaniky samotné ji zajistit nedokážou. A při pokusech ji zajistit roste komplikovanost takových mechanik nadevšechny meze, zatímco odpovídající přírůstek realističnosti se naopak rychle zmenšuje.

Zároveň to řeší rozpor mezi tím, co je realistické, a co je uvěřitelné pro hráče v dané skupině, přičemž si myslím, že interpretace mechanik by se měla soustředit hlavně na uvěřitelnost (a tento termín chápu jako "realističnost v rámci daného settingu a žánru").
Autorská citace #21
8.1.2020 14:01 - Corny
Mě zas připadá, že tu nemá moc cenu nic řešit, protože člověk nesouhlasí s nějakým tvrzením a pak se mu dostane hromada textu, která se ten nesouhlas snaží rozbít, a přitom se ale týká úplně něčeho jiného. Úvodní myšlenka "Mechaniky nedokáží zajistit realitu" já rozporoval tím, že Dokáží, ale problém je někde jinde, načeš se mi dostane jeden text o tom, že bych se tím dostal do nepraktickýho a nesmyslně překombenýho systému (Což je jedna z prvních věcí, proč jsem říkal, že to vlastně nechceme dělat, ale neznamená to, že to Nejde) a další hromada textu o tom, že vše neumíme dokonale mechanicky popsat (což opět není můj point, protože Neumíme =/= Nejde to) - nadto mi připadá absurdní, že pokud na jednu stranu stavíme poměrně hrubou hráčskou interpretaci například v prostředí Fate, a na druhou stranu nějakou mechaniku snažící se určitou věc popsat realisticky (zejména u jevů poměrně přímočarých, jako jsou třeba dostřely), že se bavíme o nedostatcích v těch mechanikách třeba na atomické úrovni - i poměrně jednoduchá mechanika zabývající se dostřelem střelných zbraní bude ve většině případů realističtější, než odhad průběrného hráče.

Tj. problém realistických mechanik není v tom, že jsou vrozeně a apriory marné proto, že jimi nejde realističnosti (nebo alespoň dostatečné míry realističnosti) dosáhnout, ale v tom, že takové mechaniky budou často disproporčně složité, nepraktické, a zbytečné v daném kontextu hry. Třeba pokud se snažím vytvořit realistickou hru o hraní přepadové protiteroristické jednotky, tak mi ten test proporcionality vyjde tak, že té hře skutečně nějaká quasi-realistická mechanika pomůže.
Autorská citace #22
8.1.2020 14:02 - Jerson
LokiB píše:
Co tvrdím je, že výsledný dojem realistické hry ale na sdílené představě závisí a bez ní nefunguje.

No, to asi ano. Tedy nemám jak nesouhlasit :-)

LokiB píše:
U hard mechanik můžeš dopředu projít pravidla a říc si "je pro naší hru +7 při zásahu do hlavy realistické? hmm, přijde nám že ano/ne". u hodně abstraktní hry, která nebude mít žádnou mechaniku popisující přímo zásah do hlavy, tuhle shodu dopředu neuděláš.

Pravda, neuděláš ji dopředu. Ale reálně stejně bude skupina takovou nehodu v představě o světě řešit až ve chvíli, kdy na ni dojde poprvé, takže je asi jedno, zda se pak shodnou na nějaké tvrdé mechanice, případně upravě této mechaniky, nebo si v rámci dohody vyjasní, co budou a nebudou považovat za uvěřitelné / realistické. Jen si myslím, že u abstraktních mechanik stačí ta dohoda a už není potřeba zasahovat do konkrétního pravidla a nějak ho modifikovat, což je ve výsledku složitější.

Log 1=0 píše:
Zkopíruji sem svůj elaborát od sousedů, z vlákna o remaku plusek.

No, Pluska byla postavená právě na té Vláďovo myšlence, a jsou to úplně krásná sférická kuřata ve ve vakuu. Tedy svoje převodní tabulky vytvářel pro účely zvyšování síly a z toho plynoucího úměrného zvýšení nosnosti, takže nefungují prakticky v žádné jiné oblasti, ani v té, kde by mohlo jít o podobnou fyziku. Tedy fungují pro sílu a hmotnost, ale už ne pro rychlost, vzdálenost a čas. :-)
Autorská citace #23
8.1.2020 14:13 - York
Jen pár postřehů:

• Realističnost je nepochybně subjektivní. Když se ale na něčem shodne fakt hodně lidí, začne to bejt objektivní.

• Zjevně existují realističtější simulační hry než jiný, třeba pravidla Shadowrunu jsou nepochybně realističtější než pravidla DnD.

• Realističnost simulační hry nemusí nutně plynout z větší složitosti. Kondiční záznamník v Shadowrunu není zásadně složitější než hpčka v DnD a přesto je realističtější.

• Abstraktní hry nepochybně mohou bejt míň nerealistický než simulační hry. To je ale tvrzení v duchu "kdo nic nedělá, nic nezkazí".
Autorská citace #24
8.1.2020 14:16 - Jerson
sirien píše:
Neexistuje jedinej systém opírající se o konkrétní mechaniky , kterej by dosáhl výsledků, které by někdo byl ochotný označit za realistické (bez toho, aby tomu slovu dal hodně velkou vůli nebo mluvil jen v relativních srovnáních).

Tady jen dodám, že hráči GURPSů se právě takto vyjadřují o GURPSech. A předpokládám, že tvé "někdo byl ochotný označit za realistický" má znamenat "někdo, kdo daný systém nehraje, byl ochotný ho označit za realistický".

Corny píše:
Úvodní myšlenka "Mechaniky nedokáží zajistit realitu" já rozporoval tím, že Dokáží, ale problém je někde jinde, načeš se mi dostane jeden text o tom, že bych se tím dostal do nepraktickýho a nesmyslně překombenýho systému

Pokud jsi četl můj elaborát, tak ne, nedostal by ses do něj. Prostě bys ho nedokázal vytvořit. Ani pro počítačovou hru hranou na superpočítači. Svým "nedokážeme" jsem myslel "nedokážeme ani teoreticky, natož prakticky, prostě vůbec."

Corny píše:
i poměrně jednoduchá mechanika zabývající se dostřelem střelných zbraní bude ve většině případů realističtější

Realistická mechanika dostřelů by ti dávala mechaniky typu "máš pistoli, hoď kostkou a podívej se do tabulky, zda na 5 metrů budeš mít postih -1 nebo -10. A při střelbě na 20 metrů se podívej do tabulky, zda budeš mít postih 0 nebo -20. Pokud se divíš, že na větší vzdálenost můžeš mít menší postih, tak vítej v realitě" :-)

Nicméně pokud ti jde jen o to, zda moje tvrdé tvrzení "mechaniky realističnost nezajistí" platí jen prakticky, nebo i teoreticky, tak tuhle debatu můžeme ukončit hned, protože si klidně můžeme myslet každý své, a pro praktické účely tvorby a hraní RPG to nebude mít žádný vliv. Tohle tvrzení používám spíše na lidi, kteří říkají, že to mechaniky dokážou a má smysl je vytvářet, nebo dokonce už jsou vytvořené (typicky třeba že třeba GURPS jsou realističtější než DnD). A myslím, že tom to se zrovna my dva přít nebudeme, nebo ano? :-)
Autorská citace #25
8.1.2020 14:27 - Jerson
York píše:
• Zjevně existují realističtější simulační hry než jiný, třeba pravidla Shadowrunu jsou nepochybně realističtější než pravidla DnD.

Pak je otázka, co je pro tebe realističnost, a jak souvisí s reálným světem.

Pokud považuju slovo "realističtější" za synonymum "blíže reálnému - skutečnému - světu", tak ne, pravidla Shadowrunu taková nejsou, ani ve vztahu k DnD, ani ve vztahu k Mouse Guardu. Přesněji nelze to posoudit.

Protože na posouzení, zda se věc B podobá věci A více nebo méně než věc C musíme vědět, jaká přesně je věc A. Ale to nevíme, takže věc B může být od věci A stejně daleko jako věc C, jen na jinou stranu.

Můžeme říct, že Shadowrun je blíže naší představě o (převážně filmových a literárních) cyberpunkových světech než DnD. Ale jestli chceš tvrdit, že kondiční záznamník je blíž realitě než počítání HP jen proto, že má tři úrovně zranění a dává nějaké postihy, tak bys měl asi napřed dokázat, jak se počítají postihy ke zranění v reálném světě. A asi předtím bude třeba ukázat, že zranění lze v reálném světě převést na jednorozměrnou, číselně vyjádřitelnou škálu, a myslím, že na tom taky skončíš. :-)
Autorská citace #26
8.1.2020 14:29 - Corny
Jerson píše:
Tohle tvrzení používám spíše na lidi, kteří říkají, že to mechaniky dokážou a má smysl je vytvářet, nebo dokonce už jsou vytvořené (typicky třeba že třeba GURPS jsou realističtější než DnD). A myslím, že tom to se zrovna my dva přít nebudeme, nebo ano? :-)

Jako, klidně bych souhlasil, že GURPS jsou realističtější než DnD, ale zas to se dá podobně říct, že Bang je realističtější než piškvorky. Asi to platí, ale o objektivní míře "realističnosti" to moc nevypovídá. A taky realističtější než DnD je skoro cokoliv, což je ale ve skrze docela nepodstatné.

Každopádně já určitě souhlasím s tím, že mechaniky realističnost ve většině případů nezajistí uspokojivým způsobem, resp... že je v drtivé většině skutečně nemá smysl vytvářet, i kdyby to třeba dokázaly.
Autorská citace #27
8.1.2020 14:33 - sirien
Corny: sorry, ale v momentě, kdy složitost mechaniky opustí hratelnost, to prostě znamená, že to "nejde". Opačná interpretace je za mě naprosto nesmyslná teorie, kterou se vůbec nemá smysl zabejvat.

(Plus se naprosto mýlíš v tom, že by to vůbec bylo možné udělat, protože tohle nedokáží zatím udělat ani sofistikovaný fyzikální modely a počítačový programy - resp. rozhodně ne v takové šířce věcí, kterou popisují pravidla RPG. Ale to je vedlejší, protože viz výše.)


York: A přesto je Shadowrun nerealistickej. Přesně jak sem psal - abys takovohle hru označil za "realistickou", tak to musíš udělat v relativním srovnání k jiný hře (u Tebe k DnD) - za realistickou obecně jí fakt označit nejde.

Tvůj poslední bod nedává moc smysl, resp. to je přesně to co sem psal o tom aby Loki nezaměňoval abstrakci za minimalismus. Zjevně sem to měl adresovat obecnějc a ne jen jemu.

Jerson píše:
Tady jen dodám, že hráči GURPSů se právě takto vyjadřují o GURPSech

Dokud jim do toho nezačneš vrtat. Pak se dozvíš, že vlastně realistické nejsou, ale jsou realističtější, než "ty ostatní".

A když do toho vrtáš dál, tak obvykle zjistíš, že "ty ostatní" znamená jiné hry s konkrétními mechanikami popř. hry které se o realitu vůbec nesnaží.

A když do toho vrtáš dál a procházíš různé WTF věci co v GURPS sou a paradoxy co generují tak se obvykle dozvíš, že jasně, nejsou realistický, ale to přece bejt ani nemůžou a dávají konkrétní výsledky a tyto mají obdobný "rozsah" (epičnost atp.) co věci z reality.

A když do toho vrtáš ještě dál a např. poukážeš na to jak se to celé rozbije když se posuneš na trochu vyšší bodovou úroveň - a že se vůbec nemusíš posouvat na vyšší bodovou úroveň celkově, protože stačí jen obratně min-maxovat a těch vyšších hodnot dosáhneš i ze "standardu" tak buď zjistíš že "vlastně fakt realistické nejsou, ale nám vyhovujou" nebo "ale takhle to my nehrajeme" atp.

Been there, done that, seen (heard) that.
(Pak mě do toho přestalo bavit vrtat - i protože hráčů GURPS nakonec dost ubylo, takže je bylo těžší potkat...)
Autorská citace #28
8.1.2020 14:35 - York
Jerson píše:
Pokud považuju slovo "realističtější" za synonymum "blíže reálnému - skutečnému - světu", tak ne, pravidla Shadowrunu taková nejsou. Přesněji nelze to posoudit.


Posoudit to zcela určitě lze, právě to dělám. A jsem si celkem jistej, že se mnou bude většina lidí souhlasit.
Autorská citace #29
8.1.2020 14:48 - Jerson
sirien píše:
Dokud jim do toho nezačneš vrtat. Pak se dozvíš, že vlastně realistické nejsou, ale jsou realističtější, než "ty ostatní".
...
Been there, done that, seen (heard) that.

Mám podobný dojem, i když jsi to asi dělal častěji než já.

York píše:
Posoudit to zcela určitě lze, právě to dělám. A jsem si celkem jistej, že se mnou bude většina lidí souhlasit.

Viz výše to co napsal Sirien o GURPS, klidně to vztáhnu i na Shadorun. Lidé s tebou můžou souhlasit, nicméně když se začneme v těch realistických mechanikách vrtat, tak zjistíme, že klidně vygenerují výsledky, které budou od reality dál než výsledky generované podle DnD a počítání HP.

To posouzení právě děláš ke své představě reality, nikoliv k realitě jako takové. A ani kdyby měli všichni lidé jednotnou představu o realitě, tak ji to nedělá o nic objektivnější a reálnější.

Tedy i když se všichni shodnou, že Země je placatá, protože to tak vnímají, kulatost Země se nezmění ani o chlup. Tedy toto tvé tvrzení:
York píše:
• Realističnost je nepochybně subjektivní. Když se ale na něčem shodne fakt hodně lidí, začne to bejt objektivní.

neplatí, a následující tři body z něj vycházející také ne. Zejména to "Zjevně existují..."

Pokud stálebudeš trvat na svém, tak mi prosím porovnej, zda je realističtější GURPS nebo Shadowrun. O obou hrách jejich hráči tvrdí, že jsou realističtější než DnD, tak mě zajímá, jak podle tebe dopadnou hry, které se o to (údajně) snaží.
Autorská citace #30
8.1.2020 14:58 - Lethrendis
V téhle debatě jsem se už několikrát ztratil a nenašel.

Ale nechť, vyjádřím se k tomu, čemu rozumím: Shadowrun zobrazuje řekněme filmově pseudorealistickou akci, nikoliv realitu. Navíc spousta hráčů to úmyslně posouvá do už úplně totálně nerealistického holywoodského třeštění. Možná v některých určitých bodech (třeba ty kondiční záznamníky, které dávají postihů více než u konkurence) je tedy asi relativně bližší realitě než jinde, v jiných asi ale zase méně, v 6E namátkou WTF léčení zranění. Celkově bych se to neodvážil srovnávat s ničím.
Autorská citace #31
8.1.2020 15:01 - York
sirien píše:
A přesto je Shadowrun nerealistickej. Přesně jak sem psal - abys takovohle hru označil za "realistickou", tak to musíš udělat v relativním srovnání k jiný hře (u Tebe k DnD) - za realistickou obecně jí fakt označit nejde.


Však jo. Dá se prostě mluvit o tom, který hry jsou realističtější než jiný (a který se do pokusů o realističnost vůbec nepouštějí). Může to bejt docela užitečný nehledě na to, že žádná simulační hra není a nebude absolutně realistická, protože některým hráčům vyhovuje hrát hru, která se (nedokonale, ale přesto přiměřeně dobře) pokouší o simulaci reality.


Jerson píše:
Tedy i když se všichni shodnou, že Země je placatá, protože to tak vnímají, kulatost Země se nezmění ani o chlup.


O tomhle ale nemluvím. Vyjadřoval jsem se k tomu, nakolik může bejt objektivní tvrzení "tahle hra působí na lidi realističtějš než jiná hra". Což může, nehledě na to, jak moc se její mechaniky míjí s realitou.


Jerson píše:
tak mi prosím porovnej, zda je realističtější GURPS nebo Shadowrun.


Na to nemůžu odpovědět, GURPS jsem nikdy nehrál.
Autorská citace #32
8.1.2020 16:27 - LokiB
sirien píše:
U abstraktní mecahniky máš nějaký prostor pro "vyrovnání" mezi subjektivními pohledy jednotlivých hráčů. Většina sporů se dá vyřešit rozumným kompromisem dvěma větama.


Omezím se tedy na to, že s tímto tvým výrokem bytostně nesouhlasím :)
A gratuluju ti k tomu, žes měl kolem sebe lidi, na které to, co píšeš, fungovalo. Ne moc tiše závidím.

EDIT:

efram píše:
Popis věcí různými modely, rovnicemi a je prostě možný a slouží k pochopení děje, který může nastat.


Pochopitelně, že jsem podle tebe demagog, když nesouhlasím s tímto tvým tvrzením a říkám, že to například pro "jízdu na koni" možné není.

Nikdy neuděláš model, u kterého by byla sebemenší šance naplnění jeho počátečních podmínek, abys vůbec mohl zkoušet ověřovat, jestli funguje, nebo ne.

Psalo se tu o diferenciálních rovnicích. Determinismus není technicky možný ne proto, že bychom nemohli z principu sestavit tyto rovnice (snad) popisují daný komplexnější jev. Ale je nemožný proto, že nejsme z principu schopni mu dát základní vstupní údaje, kterých je takové neredukovatelné množství, že je to vyloučeno i teoreticky, nejen "prakticky".
Autorská citace #33
8.1.2020 16:36 - LokiB
sirien píše:
Tj. pokud máš skupinu kde mají hráči hodně jiné představy o realističnosti, tak dobře nastavená abstraktní hra zvládne u 5 lidí vyvolat dojem řekněme 90% realističnosti (nebo nějakého kompromisního stavu který budou dotyční vnímat jako 80-95% realistický), zatímco konkrétní mechaniky způsobí, že to dva hráči sice nadšeně budou vnímat jako 95% a 85% realistické, ale třetí už jen 70%, čtvrtej 60% a jednomu to přijde kvůli pár výsledkům WTF a bude na 20% a tak to zůstane, protože ta hra nenabídne žádný prostor pro kompromisní vyrovnání.


jen tedy poznámka - v tomto se přeci jasně shodujeme, já říkám to samé. Tady žádný spor nevidím.
Autorská citace #34
8.1.2020 18:18 - efram
LokiB píše:
Pochopitelně, že jsem podle tebe demagog, když nesouhlasím s tímto tvým tvrzením a říkám, že to například pro "jízdu na koni" možné není.


nejsi damogog protože nesouhlasís, ale proto jak ohýbáš argumentaci. Navíc svým vyjádřením ignoruješ možnosti například forenzních věd, které rekonstruují události na základě právě vložených vstupních dat a popíráš, že na základě částečných informací lze předvídat děje. No popravdě je to ale jedno, protože tohle vlákno je ze své podstaty krajně nesmyslné a zbytečné.

LokiB píše:
Nikdy neuděláš model, u kterého by byla sebemenší šance naplnění jeho počátečních podmínek, abys vůbec mohl zkoušet ověřovat, jestli funguje, nebo ne.


dobrej vtip
Autorská citace #35
8.1.2020 18:36 - Aegnor
Loki #33: a určitě se shodujete? Mně přijde, že ty tvrdíš právě naprostý opak.
Sirien tvrdí, že abstraktní hra zvládne uspokojit požadavky celé skupiny (ofc ne dokonale) a že konkrétní hra uspokojí jenom část, zbytek bude spíš nespokojenej.
Tvoje vyjádření jsem pochopil tak, že konkrétní hra zvládne uspokojit požadavky skupiny lépe, než abstraktní.
Autorská citace #36
8.1.2020 19:05 - Lethrendis
Aegnor: Tak to asi závisí na té skupině, ne?
Autorská citace #37
8.1.2020 19:20 - LokiB
Aegnor: tvrdil jsem, že abstraktní hra dokáže uspokojit realistickou hrou jakkkoli velkou skupinu, která je vnitřně do potřebné míry homogenní, co se představy o realitě týče (nemusí být jako extrémně, ale ty rozdíly nesmí být tak velké, že budou způsobovat spory o tom, co je a co není možné a co a jak funguje ... což jsou bohužel ne zas tak slabé předpoklady, jak by si někdo mohl myslet "hej, přeci všichni víme, jak to funguje v reálu, tak jaképak neshody!").

Konkrétní hra nedokáže uspokojit požadavky JAKÉKOLI skupiny lépe. Dokáže lépe uspokojit požadavky skupiny, která se dopředu seznámila s definovanými pravidly a je s nimi v pohodě, do té míry, že řeknou "tato pravidla nám připadají realistická a jsme ochotní podle nich hrát pro nás realisticky vyznívající hru". Jejich zážitek realističnosti bude pro ně dostačující, míra realističnosti bude však podle mě v takovýchto hrách menší, než v těch výše zmíněných.

Což nejsou kterékoli pravidla ... pro Mouse Guard to platit nemusí, mluvím stále jen o pravidlech, která mají ambici poskytovat svým hráčům "realistickou hru" (upřesňuji: hru subjektivně hodnocenou jako realistickou).

Pakliže se budeme bavit o "jakékoli náhodné skupině hráčů", kde se lidé sejdou, pravidla moc nečtou a začnou hrát, tak tam to neplatí, tam pak taky lidé v průběhu zjistí to, co popisuje sirien.
Protože já nemluvím o jakékoli skupině, ale skupině, která dopředu udělala vědomé rozhodnutí o tom, že je s definovanými dopady pravidel ok (nejde jen o dopředu definovaná pravidla, to má i ta první skupina, tady jsou navíc ale dopředu definované dopady těch pravidel, tedy jak se co posoudí, což v té první abstraktní neplatí, ta je méně tímto svázaná a více vyžaduje průběžný konsenzus u stolu).

Možná siriena chápu špatně, nepřišlo mi, že bychom se v tomto neshodli.

efram píše:
dobrej vtip


hele, jestli si myslíš, že existuje možnost, sestavit model který bude "fyzikálně realisticky" popisovat průběh jízdy na koni z Prahy do Pardubic a tam absolvování Velké Pardubické ... ok, klidně si to mysli. Kterýkoli model, který na toto téma lidé připraví, bude jen hrou na realističnost, ale realistický nebude. Ale dokáže (pouze) hrát divadlo na realističnost, aby to něterým lidem stačilo. Jako jim to stačí třeba v 3D střílečkách, které mají "propracovaný fyzikální model" :D

Ono některým lidem stačily i herní automaty v 80. letech, aby si přišly jak v sedle koně. A nic proti nim.

Nevím, jestlis ses třeba někdy zjímal o Teorii Chaosu. Já jo, když nám ji přednášeli na vysoké škole. To člověku na podobné modely dá trochu náhled.
Viz na d20 dříve citovaný příklad s modelem pohybu těles ve sluneční soustavě. TEORETICKY ho známe naprosto přesně. Dokáže nám dávat dobré výsledky a předpovědi pro pohyb ve Sluneční soustavě. Viz známý Problém tří těles ... a to se jedná o tři tělesa v "jednoduché" soustavě. Co to vypovídá o možnosti modelování opravdu SLOŽITÝCH a KOMPLEXNÍCH systémů, si udělej představu sám.
Autorská citace #38
8.1.2020 19:37 - malkav
sirien: Už jsem to tu psal - jak by se v abstraktním herním systému řešil spor o to, zda by z duelu vyšel vítězně samuraj, evropský šermíř stejného období nebo třeba bojovník kung-fu? Znám mezi svými spoluhráči zastánce každého z názoru a mezi sebou se nikdy neshodnou ... doteď :)
Zjednodušení na určitou úroveň je fajn, ale vždy budu já osobně preferovat systém obsahující mechaniky, která to bude schopna rozhodnout.
Autorská citace #39
8.1.2020 19:43 - sirien
Loki: Zaprvé, valná většina skupin se dokáže shodnout na funkčním kompromisu ohledně toho jak si představují, že věci ve fikci fungují, resp. se na nějaké společné představě dohodnou, pokud je třeba. Skutečnost, že to dokáží, je základní stavební kámen RPG jako takových, bez kterého by vůbec nemohly fungovat.

Zadruhé, tvoje představa, že se hráči stojící o realističnost u konkrétních pravidel shodnou na systému a od té doby "drží hubu a krok" je dost mimo. Shodnou se na jedněch pravidlech že "jakože teda vypadají realisticky" - a následně se pohádají ohledně každé mechaniky (nebo i prostého výsledku), která někomu zrovna v tu danou chvíli nepřijde realistická (...přesně tak jak to bylo vždy běžné u GURPS, DrD+...)
Autorská citace #40
8.1.2020 19:46 - Aegnor
sirien píše:
a následně se pohádají ohledně každé mechaniky (nebo i prostého výsledku), která někomu zrovna v tu danou chvíli nepřijde realistická (...přesně tak jak to bylo vždy běžné u GURPS, DrD+...)

Nebo platí pravidlo č.0 - GM má vždy pravdu a hráči opravdu drží hubu a krok. :-)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.086078882217407 secREMOTE_IP: 44.192.75.131