Volná diskuze

TM0
14.1.2021 10:57
Doporučení systému pro úplného začátečníka
Zdravím, doporučil by někdo prosím nějaký systém vhodný pro úplné začátečníky a ideálně dobře hratelný ve dvou? (hráč + PJ)
22.1.2023 11:03 - Kefir
@sirien
@strucky
@Šaman

Ďakujem veľmi pekne za odpovede a zorientovanie ma vo verziách a nekompatibilnosti :)
Angičtina pre mňa nie je problém (takže PJ v angličtine ok), ale pravidlá určite radšej česky, aby si deti vedeli listovať a čítať (s vekom stále viac).
Ďakujem aj za online pravidlá na JaD (to je voľba čo hrať) - môžem čítať kým dorazí kniha.
Na imago.cz teda potrebujem kúpiť:
- pravidlá - Jeskyne a draci 2 vydanie
- kocky - sada 11 kociek
Potrebujeme ešte niečo?

r.
22.1.2023 12:10 - sirien
Kefir: než přijde kniha tak bych osobně spíš četl z PDF (můžeš ho stáhnout i zadarmo), ta online verze je super na vyhledávání a na práci s těmi pravidly, ale na čtení je to PDF přecejen příjemnější.

Ne, kromě pravidel a kostek už nic nepotřebuješ. Papíry a něco na psaní.
Karty postav a skupiny se hodí, dají se vytisknout z PDF pravidel popř si z imago stáhnout jejich tiskové soubory nebo si je rovnou objednat vytištěné.

Pak existují i další herní pomůcky (smývatelné battlemapy, zástěna s tahákem pravidel, házecí podložky...) ale ty už jsou jen pro zjednodušení popř lepší herní pocit a ne každý má rád všechny a žádná není ke hře nijak extra nutná.
22.1.2023 12:41 - York
Možná nějaký startovní dobrodružství? Nevim, jestli nějaký je přímo v pravidlech JaD.
22.1.2023 13:18 - strucky
York píše:
...

Už jsem Kefirova odkazoval na Fandelver. Ten by mohl stačit. :-)
22.1.2023 13:52 - chrochta
Pokud chceš něco ke Středozemi, nahoře na liště je odkaz "Arda". Kdysi se zde hrálo DnD třetí edice ve Středozemi a pod uvedeným odkazem se skrývají nejrůznější materiály včetně několika zápisů ze hry a návrhů na dobrodružství.

Ve zdejších překladech by kromě toho měl být kousek překladu příručky Adventures in the Middle-Earth (AiME), myslím taky v pravidlech DnD, tentokrát páté edice.

Jinak, pokud ti nevadí angličtina, vynikající atlas Středozemě zpracovala Karen Wynn Fonstadová. Pravda, vyšel i v češtině, ale ten už neseženeš.
22.1.2023 15:13 - strucky
chrochta píše:
Jinak, pokud ti nevadí angličtina, vynikající atlas Středozemě zpracovala Karen Wynn Fonstadová. Pravda, vyšel i v češtině, ale ten už neseženeš.

Seženeš. S jedním velkým ALE, a tím je cena. :D
22.1.2023 19:19 - sirien
jj, kdysi sem si ho pořídil jen tak random a pak sem s ohromnym překvapenim zjistil, že se z toho stala docela slušná investiční položka :D

Ohledně Středozemě sem úplně zapomněl zapromovat svůj článek Kampaně ve Středozemi
23.1.2023 08:30 - Kefir
Ďakujem všetkým. Už čítam :)
23.1.2023 09:06 - Jerson
Kam mám dát zkušenost s JaD u začátečníků - sem, nebo do tématu o JaD?
23.1.2023 11:47 - sirien
Záleží jestli to je víc o JaD nebo víc o začátečnících :)
23.1.2023 16:37 - Zardis
Protože jsem přesně tohle řešil před pár měsíci, tak jsem se rozhodl taky přispět do diskuze. Hrajeme s manželkou a dvěma dětmi, dokonce ještě o něco mladšími, takže opravdu podobná situace.

Za mě doporučuji JaD knihu, protože je krásně zpracovaná a i děti baví si v tom listovat (hlavně obrázky...), což byl i důvod, proč to chtěli hrát. Samozřejmě je asi dobré mít i PDF pro rychlejší hledání, ale ta bichle na stole nesmí chybět.

U JaD je hlavní výhodou, že díky kompatibilitě s DnD 5e má člověk obrovské množství materiálů, dobrodružství a návodů, takže i pro naprostého nováčka, jako jsem já, nebyl velký problém začít hrát. Pro zjednodušení jsem se u dětí na začátku vyhnul kouzlícím povoláním (bojovník a tulák), čímž i pro ně bylo jednoduché se dostat do pravidel, alespoň těch základních, abychom mohli rychle začít (teď už je ten starší svatokupec, takže stejně kouzlí).

Co se týče začátku, tak jsem se rozhodl udělat takové nulté sezení, ve kterém děti na konci zachránily zajatou elfí kleričku (manželka) a pak jsme pokračovali na Ztracený důl Fendelveru, jak už doporučovali přede mnou. Tohle dobrodružství mi příjde na první hru jako nejvhodnější, protože jednak se podle něho dá jet, aniž bychom se někde zasekli a navíc ho hráli např. i Krotitelé draků (na YT a Spotify jako Bobova hobití školka), takže se člověk může podívat, jak to hrají zkušení hráči, což pro mě byla obrovská pomoc i inspirace. Stačí si v podstatě vždycky pustit ten díl, který se týká následujícího sezení a člověku se to hned připravuje mnohem jednodušeji.

Za mě bych potom ještě doporučil hrát s mapami, protože tohle na tom naše děti hrozně baví – mapy jsou ke stažení společně s dobrodružstvím. Dělám to tak, že mapy tisknu na 4x A3 a používáme figurky z deskovky (Pán prstenů: Putování po Středozemi a Gloomhaven). Asi to sice vede víc k deskovkovému hraní, ale hlavně, že je to baví a ten roleplay se taky každou hrou zlepšuje, takže za mě dobrý. Je to asi dáno i tím, že naše děti nejvíc baví ty souboje a bez mapky si to ještě neumí moc představit. A i pro mě by to bylo výrazně těžší a pokud by se ta mapa kreslila, tak o dost pomalejší, což je problém, protože i tak je to na děti časově hodně náročné (jedno sezení máme cca. 2 hodiny, což je na DnD málo, ale na děti zatím hodně).

Jenom bych za sebe asi nedoporučoval hrát za nějakou postavu a místo toho si spíš pořádně užíval hraní NPC, což jsou stejně u nás momenty, o kterých se nejvíc mluví a nikterak tím hráčům neberu jejich radosti z povedených soubojů/vyřešení problémů. Já o hraní postavy taky přemýšlel, protože jsem měl strach, že mi hned v prvním dungeonu umřou, ale nakonec to zvládají mnohem lépe, než jsem čekal. Když už mám pocit, že je nastavený souboj moc těžký, resp. by byl moc dlouhý (Fendelver je myslím pro 4-6 hráčů), tak prostě snížím počet nepřátel, o čemž hráči ani neví a jsou spokojeni, jak to zvládají i když jsou jenom 3.

Hlavně ale doporučuji se do hraní pustit, ať už to nakonec bude jakékoli RPG a hrané jakýmkoli způsobem, protože když to bude děti bavit, tak je to úplně super.
23.1.2023 19:06 - Šaman
Lehce offtopic - základní pravidlo PJ/GM/DM pro nezabití družiny vždy bylo: začít boj s menší silou nepřátel a nechat si v záloze posily. A pokud se ukáže, že družina dostává čočku už od předsunuté hlídky, tak posily nedorazí :D
23.1.2023 21:45 - Jerson
Zardisi, jak staré máš děti?
23.1.2023 23:26 - sirien
Šaman: jo no, to je takovej klasickej oldschool dračákysmus "PJ podvádění lite" -

Než abych se tu hru naučil hrát a to třeba tim že si připravim nepřátele kteří případně poraženou družinu nezabijí (někoho kdo netouží vraždit ale radši brát zajatce, pavouky co družinu zamotaj do kokonu a můžu začít scénou útěku...), tak si hned z kraje zvyknu manipulovat backgroundem tak abych hráče nabagroval tam kde se mi hodí. "tady bude boj, a hráči ho vyhrajou..."
23.1.2023 23:30 - Corny
Já třeba jako základní pravidlo mám: Je to jen hra a když družina umře, protože mi při dělání NPC ujela ruka (ne v situaci, kdy mají prostě smůlu nebo jsou nešikovní, to ať klidně umřou, o tom ta hra taky je) tak řeknu hups, kápnu božskou a holt to dáme znova a lépe.
23.1.2023 23:50 - LokiB
No jo každej má svůj postup do takové situace, dejme je do vlákna rad PJům nováčkům, ale asi ne sem, to zaplevelíme.

Leda byste měli doplnění "a pak existuje takovejhle systém pro nováčky, kterej tohle neřeší/řeší automaticky/zajímavě ..." ;)
24.1.2023 01:42 - Šaman
sirien píše:
oldschool dračákysmus "PJ podvádění lite"

Ach jo, čekal jsem, kdo to vytáhne. Hele, normálně bych ani nepíp, ale tohle je o hře s dětmi sotva školou povinnými. A GM, který to povede poprvé. A reakce na to, že by si udělal silnou GM postavu, která by případně družinu ochránila…
24.1.2023 01:48 - York
Šaman píše:
Hele, normálně bych ani nepíp, ale tohle je o hře s dětmi sotva školou povinnými. A GM, který to povede poprvé.


O důvod víc, proč nenavádět ke špatnej návykům.
24.1.2023 10:02 - sirien
Šaman píše:
že by si udělal silnou GM postavu, která by případně družinu ochránila

To mi ve skutečnosti jako "pojistka" pro hraní s dětmi zní vlastně o dost líp - plus to má další výhody jako třeba možnost s dětmi kdykoliv interagovat in character nebo Jim vcelku nenásilně radit.

Osobně bych jen nešel cestou další hráčské postavy (Barbara) ale spíš cestou nějakého companion se soft magic power. Magické zvíře popř nějaká víla nebo friendly duch... Taky bych si tu pojistku definoval v typické konkrétní podobě (teleportace, zpomalení času, ovládnutí elementů...) s nějakým háčkem (teleportace není řízená takže postavy skončí kdo ví kde, zpomalení času postavy poté urychlí o hodiny nebo dny dopředu takže ztratí čas, okolo se objeví elementálové co můžou dělat problémy) a dal bych tam nějaké omezení (nejspíš únavu té bytosti).
24.1.2023 10:11 - Zardis
Jerson píše:
Zardisi, jak staré máš děti?


Mladší je v první třídě a starší v druhé, takže ještě dost malí, ale i tak je to hodně baví a buď chtějí hrát JaD nebo Pána prstenů (což je podle mě fajn příprava, protože jsou tam vlastnosti, vybavení, levelování a schopnosti postav nebo třeba i inspirace, takže to dost zjednodušilo vysvětlování základních pravidel).

Jinak ohledně úpravy počtu nepřátel, tak to jsem myslel jenom ve vztahu k hraní modulu/Fendelveru se 3 hráči, a to už v rámci přípravy, což neberu jako něco špatného. Po přečtení nějakých diskuzí jsem právě dospěl k tomu, že je to lepší cesta, než abych byl 4. hráč a nepřátele nechal přesně podle modulu. Pak už ale jedu podle přípravy a nenastavuju to tak, že to mají jasně vyhrát (ostatně i v modulu je myslím napsané, že pokud hráči neuspějí, tak je mají např. goblini zajmout či jim "jen" vzít vybavení a nechat zmlácené na cestě a takhle to mám i připravené).

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.094207048416138 secREMOTE_IP: 3.83.87.94