Volná diskuze

TM0
14.1.2021 10:57
Doporučení systému pro úplného začátečníka
Zdravím, doporučil by někdo prosím nějaký systém vhodný pro úplné začátečníky a ideálně dobře hratelný ve dvou? (hráč + PJ)
Autorská citace #63
19.8.2022 13:01 - Aegnor
Autorská citace #64
19.8.2022 13:38 - malkav
Jerson: Výsledkem má být tedy seznam univerzálně doporučitelných systémů pro jakéhokoliv nováčka? A má to být skutečně objektivní zhodnocení? Nebylo by lepší vypíchnout atributy, které by měl systém mít a dám jednotlivým pravidlům body v těchto atributech? Páč někomu bude realističnost naprosto buřt, jiný se zase bude vyžívat v "účetnictví" a třetí chce mít tabulku pro generování každého kroku hry.

Nemůžu se ubránit dojmu, že hledáš šroubovák, kterým bys utáhl všechny existující vruty a ignoroval při tom tvar a velikost jejich hlavy.
Autorská citace #65
19.8.2022 14:04 - Jerson
Výsledkem má být seznam, o kterém můžu říct "pro hrdinskou fantasy zkus A nebo B, pro Lotr fantasy C, pro horor D, pro sci-fi v tomto stylu E, systém F je o zvířátkách a v systému G můžeš hrát ladacos, jen je to víc práce."

O žádném objektivním zhodnocení si nedělám iluze. Stejně tak o tom, že by nějaký nováček chtěl "účetnictví" nebo "tabulky".

Netuším, co myslíš tím šroubovákem na všechny hlavy, když mám vypsaný celý seznam RPG.
Autorská citace #66
19.8.2022 14:07 - York
Corny píše:
(Nebo, jako teď na RPGF, bude někdo tvrdit nesmysly jako "FAE je jen starter pro Fate Core a očekává se, že pak přejdete na "plnou verzi").


FAE, Rozcestí i Fate Core jsem četl, a to hodně podrobně, protože jsem ke všem třem dělal kontroly a korektury. Takže ano, tohle tvrdím a stojím si za tím.

Pokud dáš FAE/Rozcestí do rukou zkušeným hráčům, tak potom ano, v pohodě to zvládnou hrát jako samostatnou hru a Core vůbec nepotřebujou. To ale platí i pro prázdnou stránku papíru. Pokud se ovšem bavíme o začínajících hráčích RPGček, tak zásadní rozdíl mezi FAE a Core je v (ne)přítomnosti vysvětlujících textů.
Autorská citace #67
19.8.2022 14:20 - Corny
A zase se dostáváme ke klasické a tolik opakované fámě, že hraní RPG je raketová věda a začátečníci jsou úplně tupí a nedokážou si s takovouhle hrou poradit i bez "vysvětlujících" textů.

Každopádně ty jsi nenapsal, že je Core lepší pro začátečníky. Ty jsi napsal "FAE je starter pro Core", což je sakra rozdíl. Mimo to že to je blbost.
Autorská citace #68
19.8.2022 14:38 - York
Corny píše:
A zase se dostáváme ke klasické a tolik opakované fámě, že hraní RPG je raketová věda a začátečníci jsou úplně tupí a nedokážou si s takovouhle hrou poradit i bez "vysvětlujících" textů.


To řikáš ty. Já řikam, že když mám možnost doporučit začínajícímu hráči FAE nebo Fate Core, doporučím mu rozhodně Core nebo kombinaci obého.



Corny píše:
Každopádně ty jsi nenapsal, že je Core lepší pro začátečníky. Ty jsi napsal "FAE je jen starter pro Core", což je sakra rozdíl


Shodou okolností nemusíme hádat, co jsem napsal, můžeme to klidně odcitovat:



York na RPG fóru píše:
FAE (a Rozcestí) bych nedoporučil hráčům, kteří chtěj začít hrát od nuly čistě podle příručky, bez toho, abych zároveň zmínil, že po prvních pár hrách si mají přečíst Fate Core.

FAE je starter product, ale není to entry product - tím je Fate Core. "Starter product" jsou třeba light verze různejch rozsáhlejch pravidel. Jsou určený pro hráče, kteří začínají s danou hrou, a očekává se, že brzo přejdou na plnou verzi. Oproti tomu "entry product" je hra, která má core příručku psanou tak, aby se z ní tu hru naučili hrát i začínající hráči RPGček.


Nejsem si jistej, jak to má DnD 5e. Basic Rules jsou podle anotace kombinací entry a starter produktu - oproti plný verzi jsou štíhlejší, ale jsou tam kompletní texty pro začínající hráče a vypravěče. Ty různý starter boxy jsou ale imho starter producty. ShadoWWW mě kdyžtak opraví ;)


Do seznamu bych to asi psal nějak takhle:

Fate:
• začněte s FAE nebo s Fate: Rozcestí, pak přejděte na Fate Core.

DnD 5e:
• Basic DnD (u toho můžete zůstat)
• Jeskyně a Draci (u těch můžete zůstat)
• nějakej starter box a pak přejděte na plnou verzi DnD 5e
Autorská citace #69
19.8.2022 14:45 - malkav
Jerson: Vycházel jsem z toho, že chceš seznam zužovat a vyřazovat nevhodné hry. OK, beru v potaz, že nechceš ponechat jen jednu, ale nějaký zkrácený seznam. Ani si neděláš iluzi o objektivitě toho seznamu. Podle mě se to tu sklouzne k dohadům a slovíčkaření.

V zásadě se ztotožňuji s názorem, který už kdesi padl (psal ho tuším Marcus?) ... zjednodušeno řečeno, vemte prostě něco a zkuste to a hlavně hrajte.
Autorská citace #70
19.8.2022 14:54 - Aegnor
York: já tam naprosto jasně vidím "FAE je Starter pro Fate Core". Nějak teď vůbec netuším, co se vlastně snažíš rozporovat.
Autorská citace #71
19.8.2022 14:59 - York
Aegnor: Corny vytáhnul z mýho příspěvku jednu věc mimo kontext, tak jsem to uvedl na pravou míru.

A jako obvykle už zase lituju, že jsem sem vůbec něco napsal.
Autorská citace #72
19.8.2022 14:59 - Corny
York: Však já nehádám, já to četl dobře, četl jsem to znova a pořád vím, co je na tom nesmysl.

BTW ne že bych se tvářil, že vydavatelství lze kdovíjak věřit co se týče jejich vlastních produktů, ale FAE doporučují jako stručný beginner friendly systém, nikoliv pouze jako "Starter" (což teda ani nezmiňují). A ostatně nemusíme jít ani tak daleko, i Sirien ve své recenzi na databázi docela upozorňuje na poměrně zásadní rozdíly a potenciální vhodnost při hraní se začátečníky.

BTW2 jak jsem mohl vytáhnout FAE je Starter pro Fate Core z kontextu, když jasně píšeš "FAE je starter product", "očekává se, že brzo přejdou na plnou verzi." a "začněte s FAE nebo s Fate: Rozcestí, pak přejděte na Fate Core"? Já nevystřihnul nějakou dílčí myšlenku ale v podstatě shrnutí celého toho tvého příspěvku. Pokud jsi to myslel Jinak (tedy například v tom, že je vhodný si pak přečíst i Fate Core, protože některé jeho vysvětlující texty vám mohou poskytnout náhled do toho, jak tu hru hrát), tak to by asi skutečně smysl dávalo. Ale pak není chyba v tom, že bych vystřihl z kontextu, ale v tom že jsi to nešťastně napsal.
Autorská citace #73
19.8.2022 15:18 - York
Corny píše:
i Sirien ve své recenzi na databázi docela upozorňuje na poměrně zásadní rozdíly a potenciální vhodnost při hraní se začátečníky.


Pokud se bavíme o přístupech vs dovednostech, tak bych asi i souhlasil. To ale nenahradí absenci textů o tom, jak se vůbec hraje Fate a RPGčka obecně, plus hromadu užitečnejch rad pro hráči i vypravěče, který se do FAE nevešly.


Corny píše:
Pokud jsi to myslel Jinak (tedy například v tom, že je vhodný si pak přečíst i Fate Core, protože některé jeho vysvětlující texty vám mohou poskytnout náhled do toho, jak tu hru hrát), tak to by asi skutečně smysl dávalo. Ale pak není chyba v tom, že bych vystřihl z kontextu, ale v tom že jsi to nešťastně napsal.


Píšu to hned v první větě a tobě jsem to několikrát explicitně zopakoval, ale ok.


Fate je unikátní v tom, že FAE nejsou "zestručněný pravidla Fate". Systémově je to téměř stejná hra jako Fate Core, liší se jen v tom, že používá přístupy místo dovedností (nepamatuju si už, jestli jsou tam triky). Tj. v tomhle případě nejde ani tak o to "přejít na Fate Core", jako spíš přečíst si, jak se to vlastně hraje.
Autorská citace #74
19.8.2022 15:28 - Corny
Takhle bych s tím i problém neměl.

Jako víš co, nezlob se na mě, ale když napíšeš "Doporučuji hráčům, aby si po prvních pár hrách FAE přečetli Fate Core." a pak začneš rozepisovat, že je to "starter produkt, u kterého se počítá s tím, že hráči přejdou na plnou verzi" a i na závěr pak píšeš "přejděte na FC" tak to opravdu není napsané zrovna šťastně, pokud chceš, aby to bylo pochopeno tak, jak píšeš teď v tom posledním odstavci (byť já bych asi nesouhlasil s tím zjednodušením, že to je "téměř stejná hra", ale to asi není úplně podstatné aby mělo smysl se o tom dohadovat.
Autorská citace #75
19.8.2022 17:47 - Tarfill
Jersone,
nedokážu říct, jak moc jsou Divoké světy vhodné, podrobně je neznám.
Ale splňují minimálně požadavek být v ČJ a na seznamu nebyly vůbec, tak jsem to schválně nadhodil, aby se to alespoň zvážilo... vyjádřit se mohou i ostatní...
Autorská citace #76
19.8.2022 18:37 - califax
A Zapovězené země tam schválne nie sú?
Autorská citace #77
19.8.2022 19:14 - malkav
Califax: ZZ jsou fajn systém, to je pravda :)
Autorská citace #78
19.8.2022 19:54 - Jerson
califax píše:
Zapovězené země tam schválne nie sú?

Původně tam byly, ale od několika jejich hráčů a GMmů jsem v poslední době četl, že jsou poměrně náročné a hlavně v nich chybí návodné texty, jak vlastně hrát RPG.
Autorská citace #79
19.8.2022 20:31 - sirien
Jerson: nevim no, tohle je jako udělat seznam všeho co je k dispozici.
Autorská citace #80
19.8.2022 20:45 - Jerson
Siriene, už jsem to psal - na začátku jsem opravdu napsal seznam téměř všeho, co je k dispozici, a na základě názoru hráčů z něj škrtám. Ideální by bylo, když by od každého typu hry zůstala jen jedna pravidla.
Autorská citace #81
19.8.2022 21:42 - sirien
Hlas davu, hlas lůzy... Kdybys místo toho udělal vlastní point of view, byť třeba kontroverzní, mělo by to větší hodnotu.
Autorská citace #82
19.8.2022 22:28 - califax
Jerson píše:
Původně tam byly, ale od několika jejich hráčů a GMmů jsem v poslední době četl, že jsou poměrně náročné a hlavně v nich chybí návodné texty, jak vlastně hrát RPG.

Moja skúsenosť je iná, ale whatever, nebudem to rozporovať.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.089492082595825 secREMOTE_IP: 18.224.53.202