Volná diskuze

mrkew
18.3.2021 12:14
Vnímání d20.cz komunity
Přes rok si všímám od růžných lidí na internetu názory jako.

- Jooo, to je ten web kde pořád kecají. Asi nemají nic na práci.
- Áh to je ta elita, která si myslí že jsou nejlepší.
- Pořad každého kritizují a myslí si že jim patří celá RPG scéna.
- Tahle komunita (d20) se snaží uceleně zničit hlídku hlava nehlava.
- Cokoliv zde napíšu tak jsem hned zkritizován jak jsem hloupý a nerozumím tomu.
- Klasicky remcalové a mají na všechno názor. Ostatních názor je špatný.
- Idioti s komplexy se furt musí o všem hádat. Ať si zůstanou na svém webu.
- d20 je líheň hejterů a nechápu kde se bere tolik negace v české kotlině.
- Bojí se konkurence a že jejich web přestanou navštěvovat protože se rodí nové skupiny.

Tímto příspěvkem nechci vyvolávat flame a ani se zastávat jakékoliv strany. Nejsou to mé názory, jsou to spíše útržky které mi hlavě zůstali za poslední rok, takže nemusí být úplně přesně.

Čím je toto způsobeno?
Autorská citace #1
18.3.2021 12:37 - Jerson
Za sebe bych řekl, že nejspíše tím, že Kostka, přesněji lidé na ní, se články o hraní a překlady RPGček, stejně jako občasnou tvorbou nových RPG zabývá už přes dvacet let ... a z toho plyne řada dalších věcí.
Autorská citace #2
18.3.2021 12:50 - LokiB
Zvláštní je, že to není jen pohled zvenku na d20, ale vlastně v mnohém i vnitřní pohled mezi jednotlivci zde :)

Jenže ono to není tak špatné, jak se to může z těch komentářů zdát. To máš jako když přijde ženich do rodiny nevěsty, taky nestačí koukat, jak jsou to divní lidé ... než si na ně zvykne.

Sem jsem přišel tak asi před pěti lety, tedy vlastně už ani nevím, jestli to bylo víc nebo míň, a jako první jsem zaznamenal celkem zuřivou debatu mezi sirienem a Jersonem na nějaké téma uvěřitelnosti. bylo to celkem WTF ... říkal jsem si, že to by mě mohlo bavit ;)

Imho je tu velká koncentrace kreativních lidí, lidí, kteří se rádi prosazují, rádi diskutují. To je jeden aspekt.
Druhý aspekt je, že hodně lidí se tu zná velmi dlouho a některá témata mají prodiskutovaná 100x, takže když se po 101. vytáhne téma "proč by mělo vadit měnit výsledky hodů", tak vlastně už nemají chuť to znovu za sebe opakovat a reakce podle toho může vypadat.

Taky si všimni, když vezmu příklad za sebe, že se tu někdy se sirienem či jinými škorpím ... ale na druhou stranu nemám problém jít a dělat korektury k jeho JaD, páč mě to baví.
A to je tu v mnoha ohledech příznačné ... že se tu lidé sice třeba hádají, zesměšňují a házejí invektivy, ale souřasně nemají problém na Dálavě hrát společně hru, něco vytvořit a na načem se společně podílet.

Čehož si mnohý člověk úplně zvenku, nemá někdy šanci všimnout, protože vidí první ironickou reakci a odejde.

Imho je to v mnohém podobné jako na jiných dlouho trvajících diskusních fórech.
Je to trochu škoda, kdyby se Kostka scházela osobně častěji a měla tam i prostor pro kolemjdoucí, tak by kolemjdoucí zjistili, že mnoho zdejších lidí je příjemnějších a pohodovějších, než se z diskusí online může zdát :)
Autorská citace #3
18.3.2021 12:59 - Tarfill
Už několik let si všímám od různých lidí na internetu názory jako:
- joo, to je ten web (jakýkoliv!), kde pořád kecají
- Aáá, to je ta elita (v jakémkoliv oboru), která si myslí, že jsou nejlepší
- Pořad každého kritizují a myslí si že jim patří celá jakákoliv! scéna
- Tahle komunita (jakákoliv!) se snaží uceleně zničit nás (kohokoliv) hlava nehlava
- Idioti s komplexy se furt musí o všem hádat. Ať si zůstanou kdekoliv tam kde jsou
apod...

Internet je líheň hejterů a nechápu kde se bere tolik negace v celém světě.
Kritika po internetu je dneska snadnější než nákup rohlíku a každý druhý si jí snadno a bez následků dovolí. To tak prostě je a není to jen záležitost d20.cz, ale způsobu myšlení více než přiměřeného množství lidí všude jinde.

Ti, kteří nejvíce křičí, jsou nejvíce slyšet, i když jich nemusí být početně nejvíc. Takže těžko říct, co si myslí všichni ostatní, kteří se ke kostce ještě nevyjádřili.

Ale já si to, co píšeš jako příklad, nemyslím. Může jít o pár jednotlivců, kteří někomu stoupli na kuří oko, ale rozhodně není zavrženíhodný celý web jako takový...
Autorská citace #4
18.3.2021 13:00 - shari
Píše:
Klasicky remcalové a mají na všechno názor. Ostatních názor je špatný.

Uhmmm... tohle je vážně specifické pro názory na Kostku, nebo jsou to obecně názory lidí na jiné lidi, kteří vzájemně nesouhlasí?
Autorská citace #5
18.3.2021 13:03 - malkav
Když jsem sem přišel poprvé, překvapilo mě povýšenecké bullshitování a kategorická tvrzení některých zdejších, kteří podporovali své názory kopou "ustálených" definic a cizojazyčných zkratek. "Gatekeeping", jak to tu kdosi napsal, je tu celkem solidní. Dá se na to zvyknout a je možné i názorové rivaly sem tam začír respektovat, ale není dobré argumentem: "Jde o zvyk." nebo tím co píše Jerson výše, toto shodit ze stolu.

Trocha pokory a mírnění se ve vyjadřování by neuškodilo ani zdejším uznávaným "autoritám". I když je kostka napumpovaná zajímavými informacemi a kvalitními překlady, není to tu pupek světa :)
Autorská citace #6
18.3.2021 13:12 - Aegnor
malkav: a přesto si zde vydržel, zůstal, a přispíváš sem. Proč?
Autorská citace #7
18.3.2021 13:21 - Šaman
1. Ehm, jakoby… A vadí to?

2. Taky myslím, že někteří si to myslí. Ale tohle "elitářství" jsem zažil ve všech komunitách, takže nic specifického pro Kostku.

4. Ad Hlídka - a ventiluje se to teda jestě někam ven, nebo je to takový vnitroKostkový hejt? Protože zničit Hlídku, to psaním recenzí na Kostku, což je dost elitářský server (bod 2) nejde. Protože elita, ať už se tím myslí cokoliv, není cílovka.

Ostatní body jsou až moc obecný hejt, než by s na to dalo konkrétně reagovat.


Jinak teda pohybuji se mezi mnoha lidmi, kteří ttRPG aktivně hrají, většina o Kostce nikdy neslyšela a tedy výše zmíněné názory nemají.

Skoro mi přijde, že tohle je taková malá válka mezi Kostkou a RPG Fórem a mezi Sirienem, Tirusem, Markusem a skupinami lidí které se nějak cítí, že patří k ke zmíněným osobnostem do party. Pak je pár samotářů, kteří znají všechny a tyhle hadky jim vadí.

Náhodně oslovený dlouholetý hráč (i GM) nejspíš o téhle nevraživosti nebude mít ani tušení.
Autorská citace #8
18.3.2021 13:30 - Xeth
Přijde mi, že Mrkew píše o celkovém vnímání d20 "venku," a jeho zmínění (Dračí) hlídky je jen jeden z mnoha bodů, ne středobod toho vnímání. To existovalo, pokud dobře vím, i dávno před DH.
Autorská citace #9
18.3.2021 13:32 - Jezus
Něco na tom je. Skutečně je v mnohých debatách (hlavně těch, které recyklují pro mnohé zde již dávno vyřešené či překonané věci) cítit určitá arogance, když některé věci berou jako dokázané (protože pro ně jsou) nebo je dokazují a mávají při tom pojmy a tezemi s takovou lehkostí, že to někomu, kdo problematiku příliš nezná, může připadat jako jistá povýšenost.

Takže ano, ten gatekeeping tu je solidní a mnozí si tu buď příliš do huby nevidí (tj. ani neví, co dělají špatně) nebo je jim to buřt.

Na druhé straně... co kdo od internetu jako čeká? Tohle je normální na každém diskusním fóru, kde se skutečně diskutuje o nějakých zájmech (ať už je to modelářství nebo druhá světová). Pokud si dotyční pod diskusním serverem představují vlákno na facebooku, kde budou sbírat lajky za to, že zrovna objevili humornost hraní za krolla (pardon obra) čaroděje, tak tady mohou být solidně rozčarovaní...

A samozřejmě když ti někdo rozkope tvůj oblíbený systém (nebo systém, pro který ses zrovna nadchl, protože měl velkej hype a je český), tak si o něm rychle uděláš dost negativní názor. To je první obraná reakce, když tě někdo nutí změnit názor. Hodně lidí u ní prostě zústane, protože je to jednoduší (nebo je mladý a nemá s tím zkušenosti).

Abych to shrnul: Ano, zrovna extra přátelské prostředí tu často není a někdy se diskutuje dost arogantně (že na tu aroganci mají dotyční do jisté míry nárok to jen zhoršuje :-) ).
Na druhé straně si nemyslím, že vy to bylo výrazně jiné, než jinde na internetu.

Otázka, kterou je třeba si pokládat: Chcete být lepší, než zbytek internetu? ;-)
Autorská citace #10
18.3.2021 13:36 - shari
Jezus píše:
Otázka, kterou je třeba si pokládat: Chcete být lepší, než zbytek internetu? ;-)

A je něco takového jako "lepší, než zbytek internetu" vůbec reálně možné?
Autorská citace #11
18.3.2021 13:37 - York
shari píše:
je něco takového jako "lepší, než zbytek internetu" vůbec reálně možné?


Rozhodně.

Ty si nevybíráš servery, na který chodíš?
Autorská citace #12
18.3.2021 13:38 - malkav
Aegnor: Už v mém prvním příspěvku přiznávám kostce jasné kvality. To znamená, že nemůžu mít výhrady?

Šaman: Ano, je otázka, jestli to vadí a jestli s tím zdejší chtějí něco dělat. Vždy se dá nad kritikou mávnout rukou ... ech ... počkat ... nevyčítají to právě zdejší některým zvenčí? :)
Nedával bych to do souvislosti s DH, tyto názory nejsou otázkou posledního roka.
Autorská citace #13
18.3.2021 13:42 - chrochta
Fakt je, že diskusní prostředí Kostky není pro nováčky přátelské. Nováček nejsem a přesto s některými zdejšími se do diskuse prostě pouštět nebudu (a v diskusi, která mne zajímá, jejich delší příspěvky prostě přeskakuji).
Autorská citace #14
18.3.2021 13:46 - mrkew
Aby nedošlo k nějakým omylům. Rozhodně to nejsou jenom otázky z DH komunity. Ta je z toho seznamu snad jedna.

Jasně internet, lidi nemají rádi věci, každý si stěžuje atd. Nejsem tady zas tak aktivní jak jiní. Materiály jsou zde super, ale na sáhodlouhé diskuze nemám čas. Pokud něco vytvořím nebo najdu, hodím to sem, mohlo by se někomu hodit. Viz překlad Foundry nebo deníky do Call of Cthulhu.

Ale spíš jsem přemýšlel jestli se nestalo něco velkého co mi unikalo. Vypálili domov koťátek nebo něco takového.
Autorská citace #15
18.3.2021 13:46 - Jezus
malkav: +1 (nebo možná v rámci přátelštějšího prostředí rovnou like :-) )

shari: S tímhle přístupem určitě ne ;-)
Autorská citace #16
18.3.2021 13:53 - Šaman
malkav píše:
je otázka, jestli to vadí a jestli s tím zdejší chtějí něco dělat

No… problém je v tom, že "komunita d20", nebo "místní" je směska různých individuí. Každý se chová podle svého.
Někdo se cítí být elita RPG scény a sklouzáva k povýšenosti, někdo občas trochu trolí, většina z nás ráda rozvíjí offtopic komentáře až se z toho stane násobný offtopic. Někteří se znají osobně a štěkají tu po sobě z důvodů, které nevyplývají z diskuze.

Sirien, jako nejviditelnější a v diskuzích nejaktivnější a adminů není úplně sluníčkář, který by si dával pozor aby někomu nešlápl na kuří oko. Takže z pozice admina asi nebude tlačit na to, aby se tu někdo někoho nedotkl, zvlášť pokud je to podloženě nějakými rozumnými argumenty (což třeba velká část klitiky Hlídky byla).

Takže je to na každém z nás. Každý jsme jiný, každý se projevuje po svém, každý si vybírá kterých diskuzí se zúčastní. Jediné, co by se dalo udělat z pozice serveru je ostřeji moderovat diskuze. Což mi nepřijde jako dobrý nápad.

Dodatek: Zase se mi hlavní myšlenka trochu schovala ve vatě. Co bys navrhoval dělat? Imho buď by se z Kostky musel stát autoritářský server, nebo bys musel předělat diskutující. Vykopnout všechny, kteří jsou příčinou výše zmíněného vnímání Kostky nejde, protože mezi nimi jsou i admini a autoři překladů, což považuji za základní pilíř a přínos Kostky. Natvrdo řečeno mnohým asi leží v žaludku Sirien, jeho komentáře v RPG databázi a možná další věci, ale zase je autorem překladu Fate, Fate SW a spoluautorem JaD, což jsou věci pro kostku klíčové.
Autorská citace #17
18.3.2021 13:55 - Tarfill
mrkew píše:
estli se nestalo něco velkého co mi unikalo.

Nestalo. Prostě jenom někteří lidé příliš neovládají umění komunikace a pak to podle toho vypadá.
Autorská citace #18
18.3.2021 13:58 - sirien
mrkew: mnohé ty body co píšeš spolu ve skutečnosti příliš nesouvisí. Zkusím to nějak protřídit/přeskládat a zareagovat na to ve spojených clusterech:

Píše:
- Jooo, to je ten web kde pořád kecají. Asi nemají nic na práci.

Tohle je velmi pochopitelný typ reakcí. Jsou prostě lidi, kteří se věnují RPG a chtějí si o něm někde "pokecat", což ale znamená "chatovat", ne "diskutovat".

Chtějí se pobavit, chtějí si říct zajímavosti, ale nechtějí do toho investovat příliš času, číst delší rozbory atp. Z jejich pohledu diskuse tady nedávají smysl ani obsahově (RPG design je nezajímá) ani rozsahem. Což je naprosto legit.

S tím pak souvisí:

Píše:
- Cokoliv zde napíšu tak jsem hned zkritizován jak jsem hloupý a nerozumím tomu.
- Klasicky remcalové a mají na všechno názor. Ostatních názor je špatný.
- Pořad každého kritizují...

...to, že mnoho lidí hledá jiný typ diskuse, než které jsou tady, a mají od interakce jiné očekávání. Nedávno jsem použil tohle přirovnání:

Představ si, že máš nějaký náhodný Star trek con (STcon). Na STcon se sjednou fanoušci Star treku, kteří společně chtějí oslavovat svůj oblíbený seriál. Chtějí se bavit o tom, která epizoda byla nejlepší, jestli Kirk nebo Picard, o tom že Sisco je hroznej husťák. Občas něco samozřejmě zkritizují - např. si zanadávají na to že v DS9 jsou strašné vztahové linky (...ale Worf+Jadzia byli v pohodě...) a že ten závěr s Prorokama byl fakt shit (ALE ta část s finální bitvou byla awesome).

Teď si představ, že tihle fanoušci o půl roku později zjistí, že existuje nějaký StarCon. V domnění, že to bude +- to samé na něj přijedou - ale zjistí, že StarCon není o Star treku, ale je to tvrdě kritický con pro tvůrce star-věcí. Když se s někým pokusí bavit o DS9, tak se nikdo moc nevěnuje tomu, že by Sisco byl husťák, ale všichni řeknou že Proroci byli shit, vztahy byly shit (a jasně, Worf+Jadzia - ale co těch 10 dalších dvojic co byly WTF, aha?), jednotlivé epizody byly shit a Babylon 5 je skoro ve všem mnohem lepší, a vůbec, už si viděl Farscape? ...přitom vůbec nejde o to, že by lidi na StarConu nějak nenáviděli Deep Space Nine konkrétně nebo Star trek obecně - popravdě většina ho nejspíš viděla a nekoukali by na něj, kdyby se jim nelíbil - jen se na něj prostě dívají jinak a diskutují o něm z úplně jiné perspektivy, za úplně jiným účelem, podle úplně jiné etikety. Na "Ten díl kdy Picard prožije iluzorní alternativní život na té planetě je super" chtějí slyšet "jo, jasně!" nebo "no, mě se víc líbil ten díl, jak je Picard na Rise". Nechtějí slyšet "Cože? Kdyť ten díl je shit, naprosto předvídatelnej, žádná pointa, žádná procedura, žádný vysvětlení, žádný myšlenka, ani špetka sci-fi, naprostej anti-trek, co se Ti na tom líbí?"

Paralela je myslím zjevná. (?)

Protože toto mé přirovnání bylo dřív nepochopeno, tak radši rovnou dodám ujasnění: Vůbec neříkám, že je něco špatného na Star treku, nebo na DS9 (well, ehm...), nebo na STconu nebo na lidech co mají rádi ST, STcon, ale nestojí o StarCon. Vůbec. Jen prostě STcon a StarCon jsou úplně jiné akce pro jiné publikum a pro jiný typ diskuse. Jsou lidé, co spokojeně jezdí na obě - ale pro velkou část lidí je prostě zajímavá jen jedna z nich.

Píše:
- Áh to je ta elita, která si myslí že jsou nejlepší.
- Pořad každého kritizují a myslí si že jim patří celá RPG scéna.

...navazuje na předchozí, jen od lidí kteří chtějí být víc zapojení do komunity, ale do té oslavné, chatovací komunity.

Píše:
- d20 je líheň hejterů a nechápu kde se bere tolik negace v české kotlině.

Další eskalace. Od lidí co se projevují víc agresivně/konfrintačně nebo od lidí, kteří tady narazili se svými projekty.

Typicky když někdo něco vytvoří nebo tvoří a je zvyklý na tu oslavnou chatovací komunitu, která plácá po zádech a špatné věci prostě přejde, takže nejhorší reakce obvykle je ticho (svého času třeba dracidoupe.cz, dneska většina Discordů), tak když se svojí tvorbou přijde na místo jako je Kostka, tak si dokážu představit, že to je jak narazit nečekaně do betonový zdi a že z toho samozřejmě vznikne nějaký smutek a pocit ublíženosti. To samozřejmě platí i pro lidi u kterých se tohle stane jejich kamarádovi nebo nějakému projektu co není jejich, ale který mají rádi.

Další okruh lidí, kterých se tohle týká (a u kterých to je smutné, ale nedá se s tím moc dělat) jsou lidé, kteří Kostku VŮBEC NEZNAJÍ - nikdy tu nebyli a pokud ano, tak jen v nějaké kontroverzní diskusi, nejspíš v takové kde nějaká jejich fave věc dostala hroznou sodu. Tihle lidé svůj názor přebírají od těch výše jmenovaných (kteří Kostku taky často vlastně moc neznají, jen sou na ní nasraní a podle toho jí ostatním prezentují.)

Píše:
- Idioti s komplexy se furt musí o všem hádat. Ať si zůstanou na svém webu.

Viz výše. Tady se přidává faktor toho, že někteří lidé co se pohybují v místním prostoru a kteří jsou třeba dost vidět se pohybují i v prostoru tam venku, aniž by se mu přizpůsobili, a zkouší v něm interagovat stejným způsobem, obsahem a etiketou, která je platná tady. Což samozřejmě narazí a působí rušivě.

Problém vychází z toho, že lidé venku si ty lidi spojí s Kostkou (jak od pohledu, tak způsobem projevu), ale už neodliší, že ti lidé Kostku nereprezentují.

Z toho pak taky vzniká takové... davově monolitické vnímání místních návštěvníků, které kdyby sem skutečně přišli a rozhlédli se tu tak se jim rozpadne na kusy, protože by obratem zjistili, že i když tu všichni komunikujeme obdobným způsobem, tak se většinou na ničem neshodneme.

Píše:
- Tahle komunita (d20) se snaží uceleně zničit hlídku hlava nehlava.

...někteří hateři pak propadnou bludům a iracionálnímu blábolení, co víc k tomuhle říct.

Píše:
- Bojí se konkurence a že jejich web přestanou navštěvovat protože se rodí nové skupiny.

...a sami si vsugerují pocit že jsou pod útokem a ohrožení a že se musí bránit, což následně projektují na "protistranu".

(Btw. Kostka tu je přes deset let, přežila komunitní schizma, přežila nástup a rozmach sociálních sítí, přežila hromadu dřívějších "rodících se skupin" co vzniknly a zapadly v zapomění - tenhle dojem že nikdy dřív žádné jiné skupiny nevznikaly je docela úsměvná neznalost minulosti scény.)
Autorská citace #19
18.3.2021 14:03 - Jerson
mrkew píše:
Ale spíš jsem přemýšlel jestli se nestalo něco velkého co mi unikalo. Vypálili domov koťátek nebo něco takového.

Ani ne, Mrkwene, To jen v té jiné komunitě, o které mluvíš, nějak nerozlišují mezi lidmi, kteří píšou na jiné portály, mezi lidmi, kteří píšou i na Kostku, mezi adminy Kostky, mezi úmysly jedně, druhý či třetích, a tak.

(Tu diskusi, ze které výhrady pochází, jsem četl také.)
Autorská citace #20
18.3.2021 14:05 - Corny
Byť bych se k tématu možná i docela vyjádřil, případně ke komentářům, které zde padly (a které bylo na míle daleko úplně jasné, že padnou), tak asi moc nevidím plodnost toho to tu nějak víc řešit (protože je bohužel docela jasné, že zrovna tohle by se to tu zacyklilo tak na měsíc). Takže bych to asi za sebe shrnul jako "Welcome do the interwebz". Aniž bych řešil, kolik na tom je skutečně pravdy (minimálně třeba s tou Hlídkou je to docela komické), tak je úplně běžné, že si jiné komunity utvoří na sebe vzájemně docela krátkozraké, neobjektivní a často nijak na pravdě založené hodnocení, zejména tak specifické komunity, jako je banda RPG nadšenců. Takže ty názory jsou obecně hodně náhodné a docela oddělené od toho, jak jsou zasloužené. Asi mi tak nepřipadá kdovíjak podstatné či plodné k zamyšlení, co si o Kostce a lidech na ní myslí nějaká neurčitá množina random osob kdovíkde na vlnách internetu.

A jistě, diskuze tady a někteří diskutující mají řadu neduhů...i když já ty problematické aspekty vidím zásadně jinde a z jiného úhlu než jiní výše. Ale to už tu padlo jinde individuálně a ještě určitě mnohokrát padne a rozpitvávat to tady na hromadě, ukazovat prstem, atd. by jen vedlo k dalšímu v pravdě zbytečnému kolotoči. Tady mi asi stačí říct, že pro mě je důležitý obsah Kostky a nikoliv, co si o ní kdo kde myslí a povídá. Zároveň ani nesdílím názor, že by to tu bylo nějak špatné prostředí pro nováčky (opět si nemyslím, že je přímo tu vhodný prostor pro to to nějak hlouběji odůvodňovat).

K tomu dodám asi jediné: Pokud vám vadí kultura Kostky a její "image", tak s tím třeba zkuste něco dělat předně sami za sebe. Vpravdě zrovna ti, co napříč diskuzemi nejvíc zmiňují toxické prostředí kostky a jejích diskutujících, mají nemalý podíl na tom, že je tu takové prostředí vyvoláváno a zároveň projevují minimální sebereflexi.
Autorská citace #21
18.3.2021 14:07 - Dukolm
No já si zde odložím jednu osobní úvahu. Přijde mi že v čechách je standardní, že když vznikne něco nového má tendenci se to vymezit proti tomu již existujícímu a dost často i radikálně. A tím obě strany rozbíhají kolotoč kdy se konflikt nevraživost mezi skupinami jen zvětšuje. Ale ve výsledku je to obvykle osobní problém pár aktivních diskutujících na obou stranách kteří se pro druhou stranu stanou jakým si ztělesněním celé komunity. Ale komunita je obvykle větší než těchto pár jedinců a ten zbytek co se spíš nezapojuje ale postupně taky má na druhou stranu vyostřený názor protože když někdo napíše že všichni z d20 jsou blbci dotkne se to i jich. (Jako za těch 16let mám pocit Déjà vu protože se ty věci vyvíjejí stejně, Nevraživost mezi herními servery na hraní online, Herní světy, DrD 2) Výsledek tohohle boje ale ukáže až čas.

A pak tu máme křížové výpravy kdy se jedinec co patří do jiné komunity rozhodne té druhé ukázat že nemají pravdu a obvykle to pojme takovým konfliktním způsobem. Že vlastně jen přilije benzín do ohně. I když jeho úmysly na začátku boje byly jiné ale v zápalu boje už to nevnímá. Jsou tu i tací co to zvládli i bez těchto problémů ale ty si obvykle hned nevybavíme protože se staly součástí komunity.

Takže z mého pohledu je to standartní střetnutí tektonických desek projektů. Soukromě jsme s pár lidmi napříč projekty vedli debatu jestli jde něco z toho změnit nebo zmírnit ale došly jsme k názoru že možnosti jsou omezené. Protože tyhle věci se na internetu prostě dějí.

Za komunitu druhá strana bere vždy jen ty co diskutují nejhlasitěji.

Kostka jako taková je hodně volná a vlastně mě až překvapuje že se tu v posledních letech utvořilo podle mě různorodé osazenstvo co se týče her a názorů. A pokud chceme na diskuzích zde něco změnit tak nejlepší je začít u sebe to má největší šanci na výsledný efekt.

K tomu že diskuze jsou tu zde občas ostřejší, si odložím svoje osobní přesvědčení že tenhle typ diskuzí obvykle za mě plodí zajímavé nápady a zkuste se zamyslel kolik z nich způsobilo že se tu objevil zajímavý článek nebo překlad.

Za mě jeden názor co slýchám dost často že články tu jsou super ale do diskuzí ten člověk nechce nebo nemá k nim co říci, čas je sledovat a tak nepřispívá. Za mě tohohle návštěvníka nechci násilím měnit.
Autorská citace #22
18.3.2021 14:07 - Šaman
Jerson píše:
Tu diskusi, ze které výhrady pochází, jsem četl také.

Ze zajímavosti: jaká diskuze a kde?
Autorská citace #23
18.3.2021 14:13 - malkav
Sirien: No popravdě, nečekal jsem od tebe jinou odpověď. Je mi celkem jasné, že ty máš názor a postoj pevně utvořený a že někdo nehledí jen na obsah, ale i formu sdělení, považuješ za jeho problém.

I když s tebou v některých bodech souhlasím (např. "Problém vychází z toho, že lidé venku si ty lidi spojí s Kostkou (jak od pohledu, tak způsobem projevu), ale už neodliší, že ti lidé Kostku nereprezentují."), tak jiné aspekty podle mého názoru prostě z výšky přehlížíš.

Šaman: Souhlas, tohle není o serveru, ale o jeho uživatelích. A vracím se k mému prvnímu příspěvku v tomto vlákně.
Autorská citace #24
18.3.2021 14:29 - sirien
mrkew: jinak bych rád poznamenal, že tu diskusi které jsi minimálně z části tohle téma založil a ze které přímo cituješ nějaké ty námitky v záhlaví jsem četl a Strangers and Dragons se svym vystupovánim v dané diskusi můžou klidně držet hubu (jmenovitě oba dva konkrétní Strangeři, co tam vystoupili), protože si s náma přinejhoršim nemaj co vyčítat, reálně bych řek že se spíš předvedli o dost hůř (když tam jeli do ad hominem obracené osobní urážky, zatímco se plácali po zádech že neřekli nic špatnýho a že neví odkud se bere ta nenávist a že jejich komunita neni toxická).

Btw. tu je ještě jeden efekt, který jsem v předchozim postu nezmínil - hodně tvůrců taky "narazí" na to že mají nějaký sebe-obraz daný reakcemi svého publika, který je typicky pozitivní (protože to je jejich publikum, logikcy). Tihle tvůrci pak mají na základě toho nějakou svou představu o tom, kolik toho vědí a jak moc mají nárok na to někomu něco říkat nebo vysvětlovat. Typicky když máš streamery kteří mají stovky diváků, tak je (logicky) napadne, že mají kredit na to dávat svým fanouškům rady k tomu jak například připravovat a vést hru nebo jak tvořit pravidlové úpravy atp.

Když pak tihle lidé narazí na reakce odtud, které jsou vedené v kontextu znalostí hromady článků a blogů a her a dlouhých diskusí na nějaké téma a které posuzují jejich tvorbu ne optikou jejich běžných fanoušků a průměrných hráčů (TM), ale optikou nejvyšších dostupných standardů - tak pak samozřejmě vznikají situace kdy ti lidé buď musí přiznat, že nejsou tak znalí a dobří jak mysleli (a říct "jasně, ok, mám úspěšnej stream, ale asi toho o RPG nevim zas tak moc jak sem myslel a jak sem se ve svých videích s radami tvářil..."), nebo musí tu kritiku paušálně odmítnout ("na d20 to jsou jen hateři!") Co většina z nich vzhledem ke svému egu udělá je asi velmi předvídatelné. (Nicméně, to be fair, zdaleka ne všichni - to je třeba něco co mě v posledních letech docela mile překvapilo.)


chrochta píše:
Fakt je, že diskusní prostředí Kostky není pro nováčky přátelské.

Historicky je vyzkoušené, že prostředí "přátelské pro nováčky" v praxi znamená zcela bezobsažný chit-chat bez kontinuity, tedy prostředí naprosto nezajímavé pro kohokoliv jiného a negenerující žádné tvůrčí výstupy. Vzhledem k tomu, že základní vizí Kostky je být pravý opak tohodle...
Autorská citace #25
18.3.2021 14:55 - Jezus
sirien píše:
Historicky je vyzkoušené, že prostředí "přátelské pro nováčky" v praxi znamená zcela bezobsažný chit-chat bez kontinuity, tedy prostředí naprosto nezajímavé pro kohokoliv jiného a negenerující žádné tvůrčí výstupy. Vzhledem k tomu, že základní vizí Kostky je být pravý opak tohodle...


... tak prostě na sebe musíme být na všechny tvrdí, aby nás to vnitřně posílilo. :-D
Autorská citace #26
18.3.2021 15:11 - Corny
Mě se fakt moc nechce tu nějak víc rozpytvávat, proč si myslím, že tu je pro nováčky vhodné prostředí, ale položím tedy otázku: Můžete mi tu ukázat nějaký příklad toho, kdy přišel nováček věcně a upřímně s nějakým dotazem, prosbou, apod. a byl tu nějak elitisticky ukamenován a vyštván?
Autorská citace #27
18.3.2021 15:14 - malkav
sirien: "ale optikou nejvyšších dostupných standardů", kterou přetavíš pomocí bullshitů v naprosto povýšenecké posouzení neschopnosti toho kritizovaného ... jop, to je záruka kvalitního a motivujícího prostředí :D

Asi nikdo tu nebude nikdy rozporovat, pokud v diskusích zazní srozumitelné argumenty podložené zdroji. To tu podle mě nikdo nekomentuje. Předmětem diskuse (alespoň z mého pohledu) je forma, nikoliv obsah. S obsahem můžeš nesouhlasit a zároveň tě nemusí ponižovat.

EDIT: Corny: A kolik nováčků se tu tak v průměru měsíčně registruje a kolik z nich se zapojí do diskuse? Nebo jinak ... kolik je tu celkově uživatelů, kteří se přihlašují a přitom prakticky vůbec nepřispívají?
Autorská citace #28
18.3.2021 15:23 - LokiB
Jerson: nepřišlo mi ale, že by Mrkew mluvil o jiné komunitě, spíš že to sebral od různých lidí, kteří spolu nemají třeba nic společného, takže nemají nějaký jednolitý vztah ke Kostce. mýlím se, byli to lidé z jedné komunity? to pak trochu mění vyznění
Autorská citace #29
18.3.2021 15:26 - Šaman
Já přišel na Kostku rozebírat Fate, takže jsem diskutovl hlavně se Sirienem a sice mě nijak neplácal po zádech, ale diskuze byly věcné a se spoustou odkazů. Za mě v pohodě a užitečné.

Tu diskuzi, která prý tohle odstartovala už jsem četl a JE toxická. Navíc se tam do Kostky ostře opírají (jen) dva diskutující a ti jsou v oblasti ttRPG veřejně aktivní. Takže to jen podporuje můj názor, že to jsou boje "elitních" komunit (serverů, youtuberů apod.) mezi sebou, nikoliv nějaký názor spokojeně hrající většiny.


A offtopic, ale sluníčkový, tak ho sem napíšu: Všímáte si, kolik lidí tu vůbec není vidět v diskuzích a přitom dělají spoustu opravdové práce? Takový Pan Bača sem napíše jednou za dva měsíce, že má hotovou další korekturu, jiní že mají 80% překladu, nebo že to připravují k vysázení v originální grafice. Mnoho z nich není slyšet ani vidět (Pana Baču si pamatuji jen z PM ohledně sázení Xanathara, jinak bych jeho jméno neznal).
Ti jsou také Kostka :)
Autorská citace #30
18.3.2021 15:51 - mrkew
LokiB: různí kteří se nemusí znát a nepatří do žádné "komunity", ale jasné, některé komunity třeba říkají větší část toho seznamu.

sirien: vím, je to jejich názor a ale to neznamená že je přestanu sledovat a nebo bavit se s nimi. Jak říkám, pravda je na každé straně a ve výsledku někde uprostřed.

Tohle mi stačí. Na jednu stranu vím proč se takové názory objevuji a je mi to teď i jasnější. Na druhou stranu už i vím proč a jak je kostka nastavená.

Každé má své pro a proti. Mějte hezký den a hlavně se nesnažte navzájem zabít :)
Autorská citace #31
18.3.2021 15:55 - Pan Bača
Šaman: vidíš, a to jsem tady prakticky od začátku Kostky.. s několikaletou pauzou ;-)
Autorská citace #32
18.3.2021 16:03 - Jezus
mrkew píše:
Mějte hezký den a hlavně se nesnažte navzájem zabít :)


To se snažíme jen, když nám sirien vede Noc goblinů ;-)

Jinak taky hezký den a dík za "zprávy z venku".

(btw, já třeba vůbec "nejsem Kostka", chodím sem jen občas diskutovat - rozptýlit se od práce :-) ).
Autorská citace #33
18.3.2021 16:11 - Fram
Zajímavé vlákno a jak ho čtu, mám pocit déjà vu. V mysli se mi vybavuje pořad Tabu. Některé reakce vypadají jako otevřené přiznání zdejšího koloritu. Zmiňovaný gatekeeping je tu na hodně vysoké úrovni. Dal by se směle přirovnat k hospodě, kde štamgastům přirostla omítka ke kabátům. Štamgasti se hašteří (škorpí podle LokiB) mezi sebou a klidně si i "nadávají". Nejaktivnější štamgast zachází ve škorpení ještě o kousek dál, ale což, takový on přeci je. Problém není ve škorpení samotném, ale v tom, když se škorpení dopustí návštěvník z jiné hospody.

Česká komunita je napříč internetovým prostorem asi tou nejrozhádanější komunitou a vytváří si separátní rybníčky svého domnělého vlivu a důležitosti. Jen díky překladatelům a jejich práci má kostka přidanou hodnotu a pokud by překlady ustaly, stala by se právě jen jedním z mnoha dalších zabahněných rybníčků. Na jeho dně by se líně povalovali vykrmení kapříci, vedoucí zasvěcené disputace v problematice, na kterou jsou odborníky/"odborníky". Ovšem o tom jaký je svět nad hladinou nemaje ani potuchy. O to víc by byli přesvědčení o zatuchlosti sousedního rybníčku a počínání jiných rybiček.

Čas od času se nějaký z kapříků vydá šířit osvětu do jiného rybníčku, ale protože se ocitá mimo svůj rajón, většinou se vrací zpět, aby přinesl zprávy o nepochopení a důkazy o zavrženíhodném konání a neznalostí těch ostatních.
Autorská citace #34
18.3.2021 16:25 - LokiB
Fram: já třeba překlady moc nečtu. tedy diskutuju o nich, ale nevyužívám je.
Pro mě má třeba velký přínos přísun in formací o různých systémech, které jsem neznal, vhled do místními lidmi vytvářených systémů třeba od Jersona i od Yorka, názory na vedení hry, včetně opravdu kvalitní sirienovy Scénáristiky (ne se vším souhlasím a ne podle všeho hraju, i protože to neumím, ale jsou to kvalitní materiály, ze kterých se jde skvěle inspirovat)
A tak dále... takže za mě jsou překlady minoritní (ale i já mohu být minoritní)
Autorská citace #35
18.3.2021 16:26 - shari
Jezus píše:
(btw, já třeba vůbec "nejsem Kostka", chodím sem jen občas diskutovat - rozptýlit se od práce :-) ).

Však já sem taky nepatřim, jen se tu občas ozvu, když mi to přijde jako dobrý nápad - což ne vždycky je.
Autorská citace #36
18.3.2021 16:31 - Šaman
Fram píše:
Česká komunita je napříč internetovým prostorem asi tou nejrozhádanější komunitou

Co tím myslíš? V oblasti ttRPG? A opravdu myslíš, že jiné, než české komunity se nehádají o přístupu a jestli je lepší mainstreamové DnD, nebo nějaké indie cool hry apod?

Fram píše:
Ovšem o tom jaký je svět nad hladinou nemaje ani potuchy.

Mám svůj rybníček a co se děje nad hladinou se mi mnohdy nelíbí, ale říct toto o serveru je docela silné tvrzení. Už proto, že spousta lidí je na více serverech.

A taková dost výrazná postava z Kostky - Jerson - má svůj vlastní rybníček, o kterém občas přemýšlím, zda je to ještě rybník, nebo úplně jiný útvar s vodou. :)
Ale ani on, ani York s velmi oldschool bestiářem ala encyklopedie se za kritiku nevztekají a nepíší, že na Kostce jsme jim jejich práci zhejtili. A vlastně když ty diskuze prohlížím, tak opravdu nezhejtili, jen mnoho z nás oběma napsalo, že máme naprosto odlišný vkus/názor/zkušenosti…

Další, ani není z Kostky, je Markus. Jo, ty diskuze (často se Sirienem) jsou občas sáhodlouhé, ale nic toxického (žádné osobní útoky, nadávky apod.).

Přijde mi, že opravdu je problém spíš když přijde někdo z jiné hospody a začne nadávat. To ho pak ten nejaktivnější štamgast utluče svými nadávkami s výhodou domácího prostředí.
Když se nováček drží věcných diskuzí, tak mu maxilálně přijde věcná kritika. A pokud ji ustojí, pak tu najde dost užitečných materiálů a zpětné vazby (uznávám, že jsou to dost vysoké nároky na nováčky, zvlášť pokud se do té doby pohyboval jen mezi kamarády, kteři ho poplácávali).
Autorská citace #37
18.3.2021 16:31 - Fram
LokiB

Tvůj postoj chápu. Vypíchl jsem, podle mě, to hlavní. To v čem vidíš přínos nerozporuji, ale s ohledem kolik nesmyslného balastu a osobní předpojatosti se v diskusích objevuje, jakýkoliv rozbor shazuje a činí nedohledatelným. Myslím si, že většina potenciálních čtenářů o takovou věc prostě nezavadí. Přijde, vezme překlad, nebo jiný materiál a jde.

Šaman píše:
Přijde mi, že opravdu je problém spíš když přijde někdo z jiné hospody a začne nadávat. To ho pak ten nejaktivnější štamgast utluče svými nadávkami s výhodou domácího prostředí.


S výhodou maximalizované toxicity?

Nemohl jsem to dohledat, proto dopisuji editem. Vezmi si například poslední událost kolem DH a jejího turnaje. Dávat do diskuse o špatném zahrání scény meme odkazující na film V Síti je mimo mísu, stejně tak je mimo mísu psát, že Tirius by neměl pracovat s dětmi atd. A to je jen malý výřez z koloritu.
Autorská citace #38
18.3.2021 16:48 - Šaman
Šaman píše:
Přijde mi, že opravdu je problém spíš když přijde někdo z jiné hospody a začne nadávat. To ho pak ten nejaktivnější štamgast utluče svými nadávkami s výhodou domácího prostředí.

Fram píše:
S výhodou maximalizované toxicity?

Nikoliv. S výhodou toho, že když přijde někdo toxický zvenku a začne tu hejtit, tak i diskutující, kteří jinak diskuze mírní, se ho zastávat nebudou.

A hlavně - potřetí a naposled. Kostka je server. Ne sekta. Jsou tu lidé s hodně odlišnými přístupy ke hře, k diskuzím, k Hlídce, k DrD, k DrD2, k politické korektnosti a k čemukoliv, co souvisí s ttRPG. Těžko říct, kdo znás je Kostka a kdo ne.

Ale když přijde někdo s neznámým nickem a řekne nám všem, že jsme hovada, tak nastane ta velmi výjimečná chvíle, kdy máme společný názor.
"Ten člověk se mi nelíbí."
Autorská citace #39
18.3.2021 16:52 - Fram
Šaman

Já ti tvůj pohled neberu. Nicméně vypadá to tak, že poměrně dost lidí vnímá situaci jinak. Tvůj příklad, že by přišel někdo s neznámým nickem a řekl, že jste hovada nastal přesně kdy? Nepřijde mi, že by se to dělo.

V zásadě tím potvrzuješ teorii o těch rybníčcích.
Autorská citace #40
18.3.2021 16:56 - malkav
Šaman: Jo, v tomhle se naprosto shodneme ... pokud sem přijde nějaký pitomec s hejtem, tak zaslouží vysloveně velice rychle vypakovat a nejsou k tomu třeba ani silná slova.

Ve veřejně dostupných diskusích ale reprezentují všichni zúčastnění. To je dobré si uvědomit.
Autorská citace #41
18.3.2021 17:01 - sirien
Fram: problém Tvé úvahy je, že nebýt překladů (popř. jiné původní tvorby), tak by Kostka ani nevznikla a neexistovala. Jinak přidanou hodnotu tu (prokazatelně) mají i mnohé články. Úvaha "co by Kostka byla bez překladů" v podstatě nedává smysl. Hromada té hodnoty by bez diskusí neexistovala (a to jak protože z nich vzešla, tak protože ty diskuse přitáhly její pozdější tvůrce), popř. ty diskuse jsou jejím důsledkem.

Zároveň se mi zdá, že k diskusím přistupuješ jako k něčemu, co tu je ústřední nebo významené. Jenže nejsou - diskuse tu jsou čistě funkční, Kostka není diskusák a ani fórum - diskusák je na Nyxu a Discordu a fórum je vedle na Fóru.

Btw. pokud máš dojem, že cz/sk komunita je nejrozhádanější - tak si toho na anglické scéně zjevně hodně minul.

Fram píše:
Dávat do diskuse o špatném zahrání scény meme odkazující na film V Síti je mimo mísu, stejně tak je mimo mísu psát, že Tirius by neměl pracovat s dětmi

Šlo o scénu jejíž problém byl 12 letý hráč a scéna v bordelu. Ta hláška nemusí být adekvátní, ale nabízí se, vítej v internetovém humoru.

Že by Tirus neměl pracovat s dětmi - kdybys četl tu diskusi a ne Strangeří Discord, tak víš, že tahle hláška nepadla tady, ale na FB - tady byla naopak rozporována jako přehnaná a neadekvátní (ano, v tomhle jsme se zastávali Tiruse).
Autorská citace #42
18.3.2021 17:04 - Lethrendis
Za sebe mohu říct, že mi atmosféra na Kostce nevadí, byť chápu, že to tu jiným nemusí být příjemné. Jsou tu někteří v diskuzích protivní, nicméně to já umím být taky. Takže jo, je to tu občas dost elitářské a otevřeně toxické, ale co už, je to tu také otevřené a dobrovolné, takže pokud to někomu nevyhovuje, může zahlasovat nohama. Na internetu zcela běžné a normální, tohle není jediná platforma, kde se k něčemu vyjadřuju, a ujišťuju Vás, že ani jiné komunity na tom nejsou jinak.

Kvalitu Kostky na rozdíl od Lokiho spatřuju právě v produktivitě zdejší komunity, jako nejužitečnější vidím ochotu a schopnost pomoci s překlady, to sem přitáhlo mě. V druhé řadě je tu zajímavá i vlastní tvorba a teprve na chvostu vidím diskuze. V těch nehledám nějaká moudra, mnohdy kroutím hlavou, ale stejně mi nedá, abych něco nepřipsal :)

Myslím, že největší problém tu mohou mít lidi, kteří to mají naopak - respektive jsou zvyklí na to, přikládat konverzaci v nějaké sociální síti vyšší váhu, než jakou má, což je opět něco, co není doménou Kostky.
Autorská citace #43
18.3.2021 17:11 - Šaman
Fram píše:
Tvůj příklad, že by přišel někdo s neznámým nickem a řekl, že jste hovada nastal přesně kdy?

Párkrát nastal. Hledat to nehodlám, takže jestli tomu budeš nebo nebudeš věřit je na tobě.

Ty diskuze jinde moc nesleduji (takže co se veřejného dění okolo rpg scény týče, jsem dost mimo). Takže nevím, jesti to není pokračování nějaké dlouhodobé hádky, ale na Discortu jiného známého rybníčku padlo třeba "Musíme si všichni uvědomit, že D20 chce zničit Hlídku".


  • Eh? Já? Já doporučil v našem herním obchodě/klubovně její nákup.
  • Sirien? Jo, ten proti ní brojí až nehezky. (Poznámky v RPG databázi kapitálkami apod). Nicméně o Tirusovi tvrdil jen že má fejkový profily, nikoliv že by neměl pracovat s dětmi.
  • Jerson? Jeho cílem je stvořit systém, který nedovolí GM zasahovat do hry a proto o Hlídce napsal velmi věcnou až akademickou recenzi - že Hlídka stojí na postavě GM (a jemu se nelíbí). Nejsem si vědom, že by to nějak aktivně šířil do světa.
  • Ta diskuze ale začala tím, že někdo četl recenzi turnajové hry od Shari. U ní vůbec nevím, jaký měla názor na Hlídku, ale nejspíš ji nezatracovala, jinak by na turnaj ani nešla.
A kdo je tedy místní rybníček?
Pořád mi připadá, že mnoho lidí dělá mentální zkratku: Kostka = Sirius a jeho názory
Autorská citace #44
18.3.2021 17:13 - LokiB
Fram píše:
s ohledem kolik nesmyslného balastu a osobní předpojatosti se v diskusích objevuje


A tak "maso" není často v diskusích ... třeba Scénáristika, XYZ RPG v Kostce a další, to jsou přímo samostatné články.
Takže člověk ani do diskusí nemusí páchnout, a přesto ho to tu může obohatit i nad rámec překladů.

a je možné, že většina lidí zvenku sem jde jen pro překlady. nerozporuju takovou možnost.

Lethrendis píše:
Kvalitu Kostky na rozdíl od Lokiho spatřuju právě v produktivitě zdejší komunity,


proč narozdíl?? kde jsem tvrdil něco jiného?
Autorská citace #45
18.3.2021 17:16 - Lethrendis
Loki: No, někde výše jsi psal, že překlady pokládáš za minoritní. Jestli jsem to špatně pochopil a příliš zobecnil, tak sorry.
Autorská citace #46
18.3.2021 17:19 - Aegnor
Malkav #12: Ale samozřejmě že můžeš mít výhrady. Jenom jsi jako kvality dal "spousta informací" (předpokládám články) a "kvalitní překlady". Přičemž oboje lze využívat bez toho, aby člověk četl diskuze (natož do nich přispíval). Tak jsem se zajímal, co tě k tomu motivuje (protože ta motivace očividně přebila tu "strašnou toxicitu", co tu je).

Lethrendis: Loki psal, že překlady jsou pro něj minoritní a že velkou váhu přikládá článkům. Což je také součástí produktivity zdejší komunity. :-)
Autorská citace #47
18.3.2021 17:57 - Corny
A už tu máme po dlouhé době zas ten úžasný prázdný nesmysl na téma "Lidi z Kostky si tu melou pantem, ale o skutečném světě kolem nic neví"... to snad ani nemá cenu zase komentovat.

Malkav: Nemám vůbec představu o tom, jak pravidelně se sem někdo registruje. To by mohl zodpovědět někdo s přístupem ke statistikám. Co ti ale určitě řeknu je, že počty čerstvých přírůstků či dokonce diskutujících mají samy o sobě nulovou vypovídací hodnotu o tom, jak je Kostka vhodná pro nováčky. Na tom, jestli se tu nováček objeví, se podílí spousta faktorů od toho, jestli to tu vůbec najde, nebo jestli to vůbec hledá. A když už se tu objeví, tak záleží opět na spoustě věcí, jestli se vůbec bude chtít zapojovat do diskuzí. Je tu spousta obsahu, která může nováčka zaujmout, aniž by napsal sám jediný řádek. Já ostatně třeba taky Kostku četl, a to i diskuze, tak 3 měsíce, než jsem si udělal účet a začal i něco psát.
Jediné, z čeho jde skutečně dobře vysledovat přístup kostky je, jak se místní zachovají, když sem nějaký nováček přijde a pokusí se s nimi navázat kontakt. A já nevím osobně o jediném případě, kdyby nějaký nováček přišel a byl neprávem vyštípán zas pryč (a občasného jedince, který se tu mihne jen, aby pohaněl kritiky DH fakt nepočítám).
Autorská citace #48
18.3.2021 18:55 - Tarfill
Fram píše:
Dávat do diskuse o špatném zahrání scény meme odkazující na film V Síti je mimo mísu

Hele já se třeba dobře pobavil a mimo mísu mi to nepřišlo...
Autorská citace #49
18.3.2021 19:19 - LokiB
Corny píše:
"Lidi z Kostky si tu melou pantem, ale o skutečném světě kolem nic neví"

Cece, to, ze tu o skutecnem svete nic nevime, jsem tam nejak nezahlidl :)

Corny píše:
počty čerstvých přírůstků či dokonce diskutujících mají samy o sobě nulovou vypovídací hodnotu o tom, jak je Kostka vhodná pro nováčky


Zas kdyby tu novacci rapidne pribyvali, nebylo by to prezentovano, ze Kostka je vhodna pro novacky? Ja bych rekl, ze bylo :)

Jerson tu parkrat daval priklady lidi, kteri jsem prisli, odesli. A daval i duvody.
Autorská citace #50
18.3.2021 19:21 - Aegnor
Loki: Z tohohle to docela jasně plyne (jakože tak jasně, že to tam vidím i já, a to vůbec neumím číst mezi řádky).
Fram píše:
Jen díky překladatelům a jejich práci má kostka přidanou hodnotu a pokud by překlady ustaly, stala by se právě jen jedním z mnoha dalších zabahněných rybníčků. Na jeho dně by se líně povalovali vykrmení kapříci, vedoucí zasvěcené disputace v problematice, na kterou jsou odborníky/"odborníky". Ovšem o tom jaký je svět nad hladinou nemaje ani potuchy.
Autorská citace #51
18.3.2021 19:23 - Šaman
LokiB píše:
Cece, to, ze tu o skutecnem svete nic nevime, jsem tam nejak nezahlidl :)


Fram píše:
Jen díky překladatelům a jejich práci má kostka přidanou hodnotu a pokud by překlady ustaly, stala by se právě jen jedním z mnoha dalších zabahněných rybníčků. Na jeho dně by se líně povalovali vykrmení kapříci, vedoucí zasvěcené disputace v problematice, na kterou jsou odborníky/"odborníky". Ovšem o tom jaký je svět nad hladinou nemaje ani potuchy.
Autorská citace #52
18.3.2021 19:51 - LokiB
Jo tohle, ha to hledal v tom puvodnim Mrkwove textu ... Rak to ano, to jo.
Autorská citace #53
18.3.2021 20:20 - Fram
Aegnor

Pleteš se ve svém výroku. Celý ten post se týká rpg tematiky a ne běžného života.

sirien

Ano zastával jsi se ho, což mne mile překvapilo, ale bohužel nic nemění na kruciátě toho vlákna.
Autorská citace #54
18.3.2021 20:28 - Aegnor
Fram: a v kontextu rpg tématiky tady mluví i Corny, Loki, Šaman a já.

A co se týče "kruciáty toho vlákna" ... hele, buď si na 100% jistej, že kdyby tu někdo (třeba nějaké velké jméno v rámci kostky - Markus, ShadoWWW, Jerson, Loki, Šaman ...) napsal, že měl podobný zážitek z hraní se Sirienem, tak Sirien dostane mnohem, ale mnohem větší kapky. A nikdo ho tady šetřit nebude.
Co tím chci říct - vůbec nejde o to, že se hrála DH. Vůbec nejde o to, že to organizoval Tirus. Šlo o to, že spoustě lidí to přišlo prostě špatný.
Autorská citace #55
18.3.2021 20:31 - shari
Fram píše:
kruciátě toho vlákna

Prosím, napiš do "toho vlákna", které části považuješ za "kruciátní" a proč. Pokud to nechceš psát veřejně, jsme tu oba registrovaní, tak se někde vpravo nahoře můžeš proklikat k soukromým zprávám.
Autorská citace #56
18.3.2021 20:37 - Colombo
Fram píše:
Tvůj příklad, že by přišel někdo s neznámým nickem a řekl, že jste hovada nastal přesně kdy? Nepřijde mi, že by se to dělo.

Tak naposled třeba Slaneesh.
Autorská citace #57
18.3.2021 20:40 - Pastýř
Z pohledu pasivního uživatele Kostky.

Bod 2 - Ano je pravdou, že z mnoha diskuzí cítím ono příznačné "Nekecej nám do toho, my to víme nejlíp".
Bod 7 - Hodně diskuzí mi připomíná porovnávání pindíků. Na druhou stranu je potřeba říct že diskuze je záživná, pouze pokud se tam sejdou protichůdné názory. Pokud někdo napíše názor a všichni souhlasí, není o čem diskutovat.
Bohužel nemám pocit, že by se někdy v diskuzi podařilo někoho přesvědčit. Většinou jedna strana ukřičí druhou a ta přestane diskutovat. Proto se také diskuzí neúčastním.
Mimochodem, nadále si myslím, že není hřích jednou za čas změnit hod, pokud to pomůže zábavě a příběhu. A nemyslím si, že DH je shit systém (ačkoli mám vůči ní své vlastní výhrady).

Rád bych ale řekl, že jsem byl nadšený, když jsem Kostku objevil v hlubinách internetu, v záplavách mrtvých fantasy webů. Kdykoli jsem na Kostce položil konkrétní dotaz, dostal jsem korektní, rychlou a přátelskou odpověď.

Chtěl bych tedy všem autorům:
Poděkovat za překlad DnD, bez kterého bych se nikdy nedokopal ten systém vyzkoušet.
Poděkovat za překlady všech ostatních systémů, které mi rozšířily obzory. (Savage worlds, Burning wheels, Fate core, Shadowrun 6e, Call of Cthulhu atd..)
Poděkovat za nádherné překlady dobrodružství, které jsem sice zatím nehrál, ale beru z nich inspiraci.
Poděkovat za články a to zejména RPG scenáristiku (konkrétní ukázky na příběhu, by pro srozumitelnost byly lepší). Jo a taky za tenhle článek, který mě pořád baví http://www.d20.cz/clanky/pravidla/dnd-sesilatele-jako-studenti-chemie.html

Děkuji Pastýř
Autorská citace #58
18.3.2021 20:45 - LokiB
Ja jsem male hovínko ve vysoke trave daleko od cesty ... Mezi velka jmena Kostky me netahejte, to si nezaslouzi ani oni, ani ja :(

Co se kapek tyce ... No dobre, to by se dalo. Ale kdyby mu je davali druzi, tak bych se ho zastal ...

Colombo píše:
Tak naposled třeba Slaneesh.


To jsem uplne minul, kde to psal. Mam mezery.
Mel jsem Slaneeshe za nekoho, kdo sem prisel ric, ze to tazeni proti DH mu prijde overkill. Coz vyustilo ve sprsku jisker z obou stran. Ale ze by jen prisel nadavat, to se mi nezda, hmm.
Autorská citace #60
18.3.2021 21:00 - malkav
Aegnor, Corny: Fakt nejsem žádný statisticky podstatný ukazatel, ale pro upřesnění, proč si myslím co si myslím. Zcela náhodou jsem při diskusích se svými známými zjistil, že tři z nich sem tam pročtou zdejší diskuse, ale raději nad tématy mávnou rukou, protože jim to tu nestojí za dohadování :)

Tak si říkám, kolik lidí by i ke zdejším tématům mělo co říct, ale mlčí. Ale možná jak píše výše sirien, mají zdejší diskutující natolik kvalitní přehled, který jim poskytuje možnost posuzovat cizí názory "optikou nejvyšších dostupných standardů", že by stejně nevnesli do diskuse nic zajímavého. ;)

Pastýř: +1
Autorská citace #61
18.3.2021 21:10 - Šaman
LokiB píše:
Ja jsem male hovínko ve vysoke trave daleko od cesty ... Mezi velka jmena Kostky me netahejte, to si nezaslouzi ani oni, ani ja

#meeToo

Ale Ego to potěšilo, lhal bych kdyby ne. :D


Pastýř +2
Autorská citace #62
18.3.2021 21:10 - Corny
Jenže jeden ze zásadních a docela úsměvných omylů je ono soustavné spojování příčin onoho "dohadování" výhradně (či dokonce z většiny) právě s oním tolikrát podsouvaným "elitářským" a "povýšenectvím", když ty zárodky jsou často úplně jinde...
Autorská citace #63
18.3.2021 21:16 - Aenast28
Když už jsme se tady dostali k tomu, že se i pasivní lidé připojují ke konverzaci, tak i já vhodím svůj skromný názor.
Na Kostce jsem pasivně už něco přes sedm let a za tu dobu jsem nepřidal skoro nic a pokud ano, tak si nepamatuju, že by mě někdo v jeho odpovědi urážel či cokoliv. Vždycky to bylo korektní a k věci ať šlo o cokoliv.
Čtu si tady na Kostce snad každou diskuzi, a i když tam občas padají opravdu ostrý argumenty, tak jsem s tím nikdy neměl problém, a kdybych někdy chtěl vydat svůj vlastní systém, tak bych se určitě obrátil s kritikou na lidi tady, jelikož ať se to někomu líbí nebo ne, tak oni věcem, o kterých mluví, tak prostě rozumí. Proto mě občas překvapuje, že sem lidi přijdou s tím, aby dostali na svůj problém kritiku, kterou však po tom, co jí dostanou, tak jí nejsou schopni přijmout a prostě to svedou na gatekeeping a moc velký elitářství.
Upřímně jsem rád, že to tady je, tak jak to je, protože tady jsou neskutečně dobrý články na inspiraci, překlady jsou taky úžasný, jelikož mi to dovolí poznat tunu nových systémů a celkově bych chtěl poděkovat všem lidem, co tady na tom makají, aby v tom nepolevovali, protože i lidi, co se aktivně neúčastní diskuzí, si je mohou úplně v pohodě užívat.
Autorská citace #64
18.3.2021 21:32 - RoVan
Tak na Kostce moc nediskutuju, protože nemám takový rozhled (max. přispívám k DnD 5e.)

Než jsem se vůbec zaregistroval, četl jsem na kostce diskuze a články dobře přes půl roku a osvěžoval si po delší pauze info o současnosti RGP.
Občas se tu vedou žabomyší války a to prostředí je hodně kritické, pro lidi co nejsou zvyklí poslouchat/přijmat i negativní zpětnou vazbu nepříjemné. Každopádně z té kritiky čerpá místní tvorba. A když ji srovnám se zahraniční fanouškovskou/komunitní tvorbou, tak je na počertech vysoké úrovni, ať už obsahem nebo graficky.

Ad. Gatekeeping... Jsem asi zaujatý vůči tomu termínu, protože si myslím, že je to nějaký viktimizační konstrukt (Lidi v hobby přirozeně chcou, aby se o něj noví lidi zajímali, ale zároveň do něj investovali, nejen nutně knzumovali).
Zkušenost na Kostce mi říká spíš opak - jako nový/občasný uživatel jsem vždycky dostal pomoc a informace o které jsem stál. Když něco přidám a někdo nesouhlasí, napíše proč, bez špetky zášti.
Autorská citace #65
18.3.2021 22:29 - Aegnor
malkav: nejsem si jistý, na co přesně u mě reaguješ, nebo co tím myslíš.

Šaman, Loki: tak pardon, že jsem si dovolil vás označit takto vysokým pojmem. Omlouvám se, a tuto chybu již nikdy neudělám. :-)
Autorská citace #66
18.3.2021 22:32 - sirien
malkav, Jezus: Já myslim, že geatekeeping je velmi užitečná věc, která umožňuje prosýt plevel ještě před zahradou, a že na něj nadávaj jen lidi, co měli problém překecat dveřníka nebo co si myslej, že maj nárok na vstup na párty, i když nenesou flašku.

(Taky myslim, že velká část lidí nepřispívá, prostě protože nemají zájem diskutovat, a další velmi velká část nepřispívá skutečně protože prostě nemá čím, minimálně ne konstruktivně, a ani v jednom nevidím nic špatného - i u diskusních postů platí, že významná je kvalita, nikoliv kvantita.)
Autorská citace #68
18.3.2021 22:50 - Colombo
Sirien píše:
plevel


Byl bych vděčný, kdyby si neoznačoval lidi, kteří nemají zrovna nic co zajímavého dodat tímhle slovem.
Autorská citace #69
18.3.2021 23:07 - sirien
Colombo: Technicky vzato sem tak označil lidi, co nemají nic co zajímavého dodat a přesto chtějí a svými posty tak tvoří bezhodnotný balast. Ale klidně si představ, že sem mluvil jen o těch postech.

EDIT: upraveno pro jednoznačnost.
Autorská citace #70
19.3.2021 20:39 - sirien
ADMIN

Ok, (e)fram, už dříve vybanovaný za své vytrvale a dlouhodobě kokoteské chování, byl vybanován znovu i ze svého nového fake účtu (a poslední posty bez diskusní návaznosti byly smazány). A obdobně budou následovat všechny případné další.

Omlouvám se, že nám to přes očividnost trvalo 7 jeho postů - nejsme tu všichni pořád popř. nejsme všichni vždy plně soustředění na každý detail diskuse.

Jako vždy, admin zásahy není povoleno komentovat veřejně, klidně se mi ozvěte do PM.

Diskuse jsem zamknul na dobu co jsme si interně vyříkávali detaily věci - udělal jsem to pozdě večer a zapomněl sem napsat vysvětlující post předem, za což se omlouvám..

/ADMIN
Autorská citace #71
20.3.2021 11:38 - Necromancer
Zajímavá diskuze, dost zajímavých názorů. Sice jsem tu asi jenom 2 roky, a jsem většinou spokojen, ale je pravda že obzvlášť milá a sluníčková komunita nejsme...
Autorská citace #72
20.3.2021 12:03 - Arten CZ
LokiB: Vzhledem k tomu, že máš názor na vše a téměř vždy odlišný než kdokoli jiný, a jsi kvůli tomu častým spouštěčem nekonečných "debat", tak jsi významnou součástí toho, jak lidé vnímají Kostku. To nemyslím ve špatném, prezentuj své názory nadále, ale nemůžeš čekat, že by tě lidé nevnímali jako součást Kostky.

Zapojení do diskuze: Já si myslím, že spousta přihlížejících by ráda něčí názor nebo odpověď podpořila, ale chybí tu tlačítko "like". To by jim podle mého stačilo. Třeba by to pak dalo diskuzím i novou dimenzi, když by bylo možné názory alespoň nějak poměřovat.
Autorská citace #73
20.3.2021 12:49 - Bouchi
Myslím, že kdyby tu admini chtěli tlačítko "like", už by tu určitě bylo. A že spíš mají dobré důvody, proč ho nemít. (Ale mohu se mýlit a plést si to s jiným případem.)
A diskuse na toto téma tu už pravděpodobně proběhly v letech 1884, 1913, 1962 a 2007.
Autorská citace #74
20.3.2021 12:59 - Šaman
Nevím, jak admini. Ale uživatelé by ho docela přivítali :) Je pravda, že občas by stačilo lajknout podobný názor, než psát další diskuzní příspěvek a udržovat tak diskuze v kolotoči.
Autorská citace #75
20.3.2021 13:03 - sirien
Jak píše Bouchi. Diskuse na Kostce existují primárně pro potřeby tvorby, kolaborace a feedbacku popř. kvůli dotazům; to ostatní je druhotné. Váha postu má být dána silou argumentu, kvalitou nápadu nebo prostě obsahem obecně, ne naklikanou popularitou a už vůbec se to tu nemá měnit v bashing fest toho kdo proti komu nasbírá víc plusíčků. Pokud se vyskytne něco, kde je zajímavá popularita, tak tu máme ankety.

EDIT: Ohledně onoho "vyjadřování souhlasu" - všimněte si, jak malou reálnou hodnotu mají takové ty různé posty "někdo +1" atp. Občas dávají smysl, protože je napíše někdo kdo se účastnil diskuse a dá najevo že se ztotožňuje s nějakým závěrem co vykrystalizoval a někdo jiný ho zformuloval, ale mnohdy to je jen výkřik pro výkřik.
Autorská citace #76
20.3.2021 13:23 - Jezus
Mě to většinou jako výkřik nepřišlo, naopak většinou docela jasné ztotožnění nebo podpoření zformulovaného názoru/argumentu obecně (prostě jak píšeš před tím).

A v zásadě to taky beru jako dostačující metodu, když je prostě opravdu potřeba vyjádřit, že to tak taky vidíš (třeba pro potřeby další diskuse, abys jen neopakoval řečené za sebe).

Ono to má i tu výhodu, že takovýto souhlas není tak "jednoduchý", jako klikat like. Takže pak takové vyjádření souhlasu i něco znamená. Většinou.
Autorská citace #77
20.3.2021 13:31 - Ugy
Jako někdo kdo už je to docela dlouho a posledních pár let tak nějak částečně aktivní musím říct, že mi to tu absolutně vyhovuje. Absence "sluníčkové" a politicky korektní atmosféry je pro mě naopak velký přínos. Ná můj vkus je toho internet plný a míst na vzájemné poplácávání se po zádech je už dost. Právě proto si cením kostky, která sice může působit uzavřeně, ale je fajn že pokud sem někdo příjde s dotazem či upřímou žádostí o zhodnocení něčeho co vytvořil tak se mu to dostane. To, že je to ve většině případu diametrálně odlišné od "super, že jsi něco udělal tady máš participation trophy za snahu, že vubec něco děláš" je pro mě jedině dobře.

Dokážu taky pochopit, že to pro mnohé lidi může být nepříjemná zkušenost když jejich tvorba či něco co mají rádi, je podrobeno nemilosrdné kritice a rozboru kolikrát až na šorubky a výsledky této kritiky nejsou podávany zaobaleně, ale na plnou hubu. Na druhou stranu právě tohle podle mě pomáhá nějak udržovat a posouvat místní tvorbu a zlepšovat její kvalitu.

Ohledně těch názorů na kostku "zvenku". Vždycky se musím tak nějak ušklíbnout nad tím když se někde objeví vyjádření typu toho, že kostka je proti jakékoliv jiné tvorbě, která vzníká někde jinde a chce ji zničit. Ono to tak může možná vypadat, protože hodně projektů to tady za ty roky dost schytalo z různých důvodů, ale nikdy (dle mého názoru) neoprávněně. To že se z některých kritik, a sporů z ních následně vzešlých vyvunuli různé osobní antipatie tak nějak patří k tomu co a jak se tu řeší. Prostě dostat nezaobalenou kritiku na plnou hubu nemusí každý ustát a když vám někdo něco na čem děláte dlouho roztrhá na cucky tak to zabolí. Obvzlášť když někdy se ta kritika podává z pozice autority a může mít podobu něčeho jako "tohle je prostě špatně/sračka takhle se to už nedělá předělej to".

K diskuzím tady a like tlačítku. Sám si kolikrát řikám, že souhlasím s některými diskutujícími a že nemám k tématu co dodat protože bych jen opakoval to co už někdo napsal a myslím si že to tak má hodně lidí co to tu jen čtou. Like button by umožnil vyjádřit podporu názorům se ktermými souhlasím, ale jak psal sirien se vší pravděpodobností by se to zvrhlo jen v click fest a vzhledem k povaze internetu by stejně liky sbírali jen posty které už jich mají dost, případně posty od vašich oblíbencu takže vypovídající hodnota by dle mě v koncovým důsledku byla nulová.

Koukám že se z toho během psaní stal takovej divnej rambling trakže závěrem. Kostka je super a chce to tu trošku hroší kůži. Pokud chcete jen rozšířit povědomí o vašem projektu facebook bude asi lepší, pokud chcete dostat kritiku či poprosit o pomoc s vaším projektem nenajdete v českých vodách rpg interwebů lepší místo.
Autorská citace #78
20.3.2021 13:40 - todor
Tedka bych potreboval tlacitko like, abych mohl kratce a jednoduse souhlasit s Ugym :D. Obzvlast ta cast o ne-slunickovstvi na kostce. Jsem rad, ze takova mista jeste vubec exituji :) Nicmene like asi to jde proti prosazonovanemu gatekeepingu.
Autorská citace #79
20.3.2021 13:42 - Šaman
Ugy píše:
by stejně liky sbírali jen posty které už jich mají dost, případně posty od vašich oblíbencu

Už dřív v téhle diskuzi jsem si říkal, že je zajímavé, že souhlasím v každé diskuzi s někým jiným. A že to taky naznačuje, že Kostka není žádná sekta.
Opravdu už jsem byl názorově snad se všemi a proti všem. A pokaždé ty "koalice" byly jiné, rozhodně tu nejsou nějaká názorová ohniska, ani guru, kteři by měli své nekritické noshledy.


A když už se několikátý příspěvek vyhraňuje proti sluníčkovství, tak já se k němu tímto veřejně hlásím. To není o obsenci kritiky, ale o tom podat kritiku tak, aby ten druhý neměl pocit, že mu jen nadáváte. Sice někomu mohou být pocity druhé strany ukradené, ale když už se píše s kritikou, proč ji nepodat tak, aby měla větší šanci být pozitivně přijata?
Autorská citace #80
20.3.2021 13:52 - Ugy
Šaman Sám to mám podobně, ale z moji pocitové zkušenosti z jiných webu jsem nabyl dojmu, že like button a jeho obdoby jsou nástrojem primárně pro mlčící většinu, která se z různých důvodů nechce pouštět do diskuzí jako takových a občas jen slepě následuje někoho/něco aniž by se reálně zamýšlela nad konkrétním obsahem jednotlivých příspěvků. Ale to už zabředáváme dost do offtopicu a krom toho je to opravdu jen můj ničím nepodloženej pocit.

EDIT: Add sluníčkovost. Osobně s ní mám problém v tom že kolikrát pak taková kritika nabývá podoby toho, že 2/3 příspěvku jsou dopředné omluvy a snaha někoho neurazit a samotná kritika v nich pak čato mizí a ta pozitivita může vést k tomu že příjemce si to pak vyloží jako "vlastně super sice to má mouchy, ale nic si z toho nedělej a nech to bejt".
S faktem že by kritika neměla bejt agresivní nebo napadat toho kdo o kritiku žádá a říkat mu že je omezenej, nic neví apod (ne že by k tomu podle mě v prvotních kritkách tady někdy došlo) souhlasím.
Autorská citace #81
20.3.2021 14:09 - todor
Zase mi tu chybi like pro Ugyho :). Jeste bych ten jeho EDIT rozsiril o to, ze vselisjaka snaha se toho druheho ani trosku nedotknout, pripadne predjimani toho, co by se ho dotknout mohlo, pozira usili, ktere by mohlo byt pouzito na napsani tvrde, presto vecne kritiky. Rad si to predstavuju jakou rozohnenou akademickou diskuzi v konec 19 stoleti a zacatek 20.

A zase jak psal Ugy, neni to o napadani nebo urazeni. Takze bych potreboval 2x like.
Autorská citace #82
20.3.2021 14:16 - Šaman
Ugy: Like button už neřeším. Kdyby tu byl, tak ho občas použiju, ale že bych po něm přímo toužil… jinak je i na programátorském fóru, tam se teda používá spíš k tomu označit nějakou odpověď za dobrou / správnou. Což tady v principu nejde, tady je to o názorech.

A ohleně sluníček: Asi záleží, co si pod tím kdo představí. Někdo si představí hippie ultras, kteří už samotnou existenci kritiky označují za projev agrese… A hyperkorektnost a pět ras a tři pohlaví jiné než mužské do všech hlavních rolí.
Imho je to spíš o běžné slušnosti a respektu k druhé diskutující straně.

Jinak úplně stejné problémy mají i (řekněmež elitnější) skupiny v larpech, v šermu a reenactmentu, v pohanských skupinách zaměřených na historii…

Když přijde do skupiny o runových nálezech další týpek, který má thorovo kladivo, roh na medovinu a poslouchá viking metal, tak je prostě slušná šance, že někomu rupnou nervy a na jeho otázku jak si vytetovat své jméno v runách ho prostě neslušně znectí. Vcelku poprávu (dotyčný přišel bez jakékoliv snahy a samostudia do odborné skupiny a položil banální dotaz), ale dělá to pak zlou krev, (skutečně) elitní skupiny se místo následování stávají terčem hejtu a přitom je to celé zbytečné. V šermu se to třeba projevuje tím, že ty největší keckaři z duše nenávidí living history skupiny.

Přitom znám pár velkých odborníků, kteří jsou řekl bych až sluníčkoví, poradí i člověku s o dva řády nižším rozhledem co by mohl na jeho úrovni udělat pro zlepšení. Takových si vážím nejvíc.
Autorská citace #83
20.3.2021 14:35 - Ugy
Šaman: Ano, přesně to co píšeš, člověk bez jakékhokoliv předběžného samostudia příjde s banálním dotazem nebo nápadem na něco co bylo už stokrát řešeno tak to má potenciál vyvolat dost přísný reakce.

Abych to nějak vrátil ke kostce a neodbočoval úplně od tématu. Co kostce neporospívá je ne úplně user friendly rozhrání. Myslím to ve smyslu snadnosti vyhlédání témát, diskuzí a článku. Prostě pokud člověk neví jak se jmenují diskuze, kde se to už řešilo či články které se tím zabývají tak je tu dost těžký to samostudium tady provádět.
Autorská citace #84
20.3.2021 14:51 - Necromancer
Ugy píše:
Abych to nějak vrátil ke kostce a neodbočoval úplně od tématu. Co kostce neporospívá je ne úplně user friendly rozhrání. Myslím to ve smyslu snadnosti vyhlédání témát, diskuzí a článku. Prostě pokud člověk neví jak se jmenují diskuze, kde se to už řešilo či články které se tím zabývají tak je tu dost těžký to samostudium tady provádět.

Fakt. Není co dodat.
Autorská citace #85
20.3.2021 15:10 - Lethrendis
Tak skvěle bych to tu zase neviděl. Byť mi to tu obecně vyhovuje, vidím hned tři místa, kde problém je.

1) Je dobré, že tu někteří mají rozhled. Ale často bývá tahle odbornost využívaná jen jako zástěrka pro prachsprostou osobní zášť. Vidím to tu v řadě případů.

2) Stádnost, ta se projevuje zejména ve vyhrocenějších debatách.

3) Relativní nespravedlnost. Bylo už opakovaně řečeno, že jsou tu debaty téměř nemoderované. Fajn, to mi vyhovuje. Jenže v reálu jsou pak někteří moderováni více než jiní (a teď nehovořím o sobě, mě se to nikdy nedotklo, abych byl fér).

Z ničím z toho s asi nedá nic dělat, je to asi v osobnostech lidí, co zde přispívají. Ani to nevnímám jako nějakou výjimečnost Kostky, to už jsem taky psal. Jinde je to daleko horší, nejhorší jsou fóra akademiků :) Takže aby to nezaniklo v poplácávání ramen, jak je to tu skvělé. Věřím tom, že jsou tací, kteří si to nemyslí a mají proto dobré důvody.
Autorská citace #86
20.3.2021 16:04 - cyrasil
Jsem tu neco malo pres rok, vetsinu casu jen lurkuju, ale kdyz uz jsem se tu na neco zeptal, tak jsem vzdy dostal odpoved k tematu, bez nejake nepratelstvi apod. To ze nekdo kdo:

a) prijde jen trollovat,
b) se pta na neco zcela trivialniho na coz by mu zjisteni odpovedi zabralo min casu nez samotne napsani dotazu
c) prijde s ocekavanim "medaile za snahu"

a nasledne dostane cocku je imho naprosto v poradku, a imho i jediny zpusob jak z webu neudelat jen dalsi "circle jerk" web, bez skutecneho bosahu/vyznamu

jo a liky imho k diskuzi moc neprispivaji
Autorská citace #87
20.3.2021 16:23 - todor
Me osobne prijde ze se obecne jako spolecnost (ne tady) posunujeme cim dal tim vic k tomu, ze vsechno musi byt narokovy (zasluhy jsou diskriminacni), nesmime se nikoho ani pirkem dotknout a nedej boze s nekym otevrene nesouhlasit, to je mocinky osklive. Jenze v necem takovym prece nemuze dojit k nejakymu stretu idei, ktery zpusobujou nejakej rust a zamysleni a maximalne to buduje pokrytectvi nebo stagnaci. Z tohodle pohledu jsem rad, ze tady to tak nefunguje.

Nicmene - sticker treba s varovanim kouse se tu, lepsi organizace clanku, atd.. dalsi napady co se tu objevili, by asi prospela k tomu, ze by se nove pribyvsi lip zorientoval (a pochopil kam vlastne dorazil).
Autorská citace #88
20.3.2021 16:37 - LokiB
todor: no, 20. století si zažilo střetů idejí celkem dost a moc k tomu happy nebylo ... takže sice může kdokoli zesměšňovat potřebu mnoha lidí prostředí lidské společnosti deradikalizovat, nebo zpochybňovat, zda požadavek "pojďme omezit agresivitu v projevech" k nezvyšování radikalizace může vést. Ale někteří lidé 20. století (já ho prožil 1/4), resp. ti, kteří si z něho vzali tuhle myšlenku, to tak stále ještě vidí.

Jistěže celková ihhibice společnosti stupňujícími se omezeními mají i negativní stránky ... ale kdo třeba četl celou sérii Duna, tak chápe, proč Leto II. Atreides ztyranizoval společnost na mnoho stole tak, jak to udělal. někdo v tom viděl mír a spásu, někdo ustrnutí a zmar.
Autorská citace #89
20.3.2021 16:45 - todor
Loki: tak to se obavam ze se neshodneme, nicmene tvym argumentum rozumim a chapu je :)
Autorská citace #90
20.3.2021 18:51 - Jezus
todor píše:
Me osobne prijde ze se obecne jako spolecnost (ne tady) posunujeme cim dal tim vic k tomu, ze vsechno musi byt narokovy (zasluhy jsou diskriminacni), nesmime se nikoho ani pirkem dotknout a nedej boze s nekym otevrene nesouhlasit, to je mocinky osklive.


Mě to až tak nepřipadá. Jakože ano, na internetu v některých diskusích nebo webech a skupinách (případně reakcí těch skupin, individuí anebo křiklounů) to tak může vypadat, ale "tam venku" (zatím) dobrý.

Spíš (pokud si mám trochu zamrmlat a zapřehánět) mi připadá, že někteří internetoví pseudodiskutéři potřebují před vším ten disclamer typu "jako dobrý, šikovnej, nemyslím to zle, tvůj názor je good, ale já bych si dovolil vypíchnout, v čem nesouhlasím...". A to je samozřejmě špatně. Prostě se vytrácí schopnost chápat kontext a přijímat obecně kritiku.

Na druhou stranu (pořád mrmlám a trochu přeháním) se mi zdá, že jistá anonymita a hlavně neosobnost internetu vytváří prostředí, kde se na nějaou základní slušnost ve vyjadřování často moc nehledí. Teď nemyslím výše uvedené disclamery, ale prostě když s někým "normálně" diskutuješ (třeba u piva), přece jen tam sem tam nějakou tu frázi, stavbu věty apod. zařadíš, že je mu jasnější tvůj úmysl diskutovat, ne ho dusit za jeho názor :-) IMHO hodně věcí v tomhle směru předáváš i neverbálně, což zase na internetu chybí, takže občas je více méně neutrální text chápán negativně.
(Smajlíky jsou z tohoto pohledu vlastně potřebný a logický vývoj. Ale nedokáží to suplovat).

Shrnuto: Mnoho lidí na internetu nedokáže "normálně" mluvit. Někteří si všechno moc berou, někteří si nevidí do huby, něco se obecně zkomolí při nedokonalém předávání informací (a úmyslů).
Autorská citace #91
20.3.2021 19:11 - Tarfill
To říkám furt - komunikace je umění, a kdo jí neovládá, snadno pak dojde k neshodám...
Autorská citace #92
20.3.2021 19:14 - todor
Jezus píše:

Mě to až tak nepřipadá. Jakože ano, na internetu v některých diskusích nebo webech a skupinách (případně reakcí těch skupin, individuí anebo křiklounů) to tak může vypadat, ale "tam venku" (zatím) dobrý.


no uz jsem tam venku nechtel resit, aby se to vratilo topicove sem, ale jeste mi to neda... ja mam prave dojem, ze tim smerem, jedeme. I ty sam jsi tam zatim. Kdy uz to ale nebude dobry? Proto rikam ze jsem rad za mista, kde to takhle neni, ani to nim smerem nejde.

Anonymita a internet.. jo to uplne nepomaha, smajlici nutnost jsou, ale spousta lidi je tak uplne nemusi a znam par lidi ktery je v mym textu ignorovali (a ne, nebylo jim 60+). Ikdyz smajlik zmenil vyzneni. Asi to je novy medium ktery zatim musime adoptovat

ale (abych to vratil zase sem) kostka tak uplne anonymni neni. Spousta lidi se tu zna osobne z ruznejch akce nebo ruzne. Jednou jsem psal v jednom prispevku, ze treba Sirien mi pripomina clena spolecnosti ktera ucene bada nad vedami her spolecenskych... a od te doby pro me kostka presne timhle stylem pusobi. (Proto ostatne ten odkaz na 19st-20st). Za coz jsem rad. Necekam ze tu treba zacne treti svetova nebo pujdeme hromadne vysidlovat nove prichozi (Loki :D), proste mi vyhovuje, ze neni treba resit kazde jedno slovo, aby snad nekomu nezpusobilo trauma.
Autorská citace #93
20.3.2021 19:14 - shari
Tarfill píše:
komunikace je umění

Jaképak umění... temná magie to je!
Autorská citace #94
20.3.2021 19:17 - Necromancer
:D
Autorská citace #95
20.3.2021 19:19 - todor
shari píše:
Jaképak umění... temná magie to je!


Ftan ftan Cthuhlu, dej prosim at ukecem zenu aby me pustila do hospy? :D
Autorská citace #96
21.3.2021 14:57 - malkav
Tak nějak mě zaráží, kam někteří diskutující toto vlákno dotáhli a jak překroutili prvotní připomínky. Tak to tedy zkusím demonstrovat na příkladu. Berte v potaz, že nejsem svým naturelem hulvát, tak některá spojení můžou působit uměle :)

<hulvát-mode>Vůbec nechápu, jak může někdo vystavět tak kokotský konstrukt, že apel na slušné chování rovná se sluníčkářství. Vzhledem k negativní konotaci tohoto označení se jedná o naprostý bullshit. V mých původních připomínkách mi vůbec nejde o umlčení nějaké kritiky. Jde mi o to, aby se někteří lidé nechovali jako hovada. Takže si chytrosti o sluníčkářích strčte kam slunce nesvítí.</hulvát-mode>

Už chápete, co tím myslím? :)
Autorská citace #97
21.3.2021 15:19 - York
Malkav: Je to tak, celá tahle diskuse je jeden velkej argumentační faul. Každej, kdo apeluje na trochu vstřícnější chování, je vždycky hned označenej za sluníčkáře a následně přiletí spousta argumentů proti sluníčkaření. Z těch slaměnejch panáků už by mohla bejt slušná armáda.
Autorská citace #98
21.3.2021 15:54 - Aegnor
York: Ono je to těžké, když se chápání pojmu "slušná kritika" u všech diskutujících dost podstatně liší.
Autorská citace #99
21.3.2021 16:44 - Tarfill
Yorku,
uvědomuješ si, že právě zbytečným všeshrnujícím označením "celá tahle diskuze je..." si zbytečně koleduješ o negativní zpětnou vazbu, a že se můžou cítit dotčení i ti, kteří argumentují bez faulu?!
21.3.2021 17:03 - York
Tarfill: To je taky chybná úvaha. Jakmile se někomu podaří úspěšně zmanipulovat původní výtku, tak tím zmaniluje i následný argumenty:

Původní výtka: "Kritický prostředí neznamená, že nemůžeme bejt ohleduplní."
Argumentační faul: "Sluníčkáře tady nikdo nechce."
Další diskutující: "Mně sluníčkovej přístup taky nevyhovuje, jsem rád, že Kostka taková není."


edit: A navíc když na tohle poukazuju, tak z toho dělám diskusi o korektní argumentaci, což je taky fail. There is no escape from this trap...
21.3.2021 19:12 - Corny
Já asi jen postrádám už další smysl téhle debaty...

Úvodem šlo o to, že nás na jiných fórech jiné skupiny lidí vnímají negativně.
Což je podle všeho většině docela fuk, ostatní komunity a jejich vnímání většinu lidí moc nevzrušuje a navíc se ukázalo, že minimálně jedno z míst, odkud se tahle kritika aktuálně rozšířila, je docela žumpa a jejich názor na místní přístup si asi docela můžou nechat pro sebe.

Asi nejsilnější (a popravdě jediný nějak zvlášť relevantní) argument byl, že to může být potenciálně odrazující pro ostatní možné přispěvatele a zejména pro nováčky.
Vypadá to ale, že tu je docela dost lidí, kteří to tu čtou a přestože moc nepřispívají, tak jim přístup místních diskutujících moc nevadí a často nepřispívají z řady jiných důvodů. Taky se ozvalo několik lidí, kteří na vlastní zkušenosti z pozice nově příchozích jasně dali najevo, že místní k nim vždy byli korektní a nápomocní.

Tj. tohle téma na mě působí docela vyčerpaně. Těm, kterým nějaké chování připadá přes čáru jsou evidentně docela v menšině. Vzhledem k tomu, jak je tahle kritika očividně namířená hlavně na Siriena, tak si nejde moc nevzpomenout na kritiku jeho "urážení RPGF".

Hlavně jestli někdo z diskutujících má pocit, že se jiní diskutující občas víc rozjedou, možná by se měli sami zamyslet nad sebou, jestli třeba sami nějak tohle chování nemotivují. Protože s prominutím já se třeba i snad snažím být odměřený, ale když do nějaké diskuze o vedení hry někdo už po osmdesáté přijde s "Zase tu z GM děláte hrozné zákeřné zlosyny", tak už si taky mám tendence nebrat servítky, neboť už mě to taky moc nebaví.
21.3.2021 19:25 - Necromancer
York píše:
Z těch slaměnejch panáků už by mohla bejt slušná armáda.

Tak ji pojďme použít k ovládnutí celé české RPG scény! Sirien by měl radost. :D
21.3.2021 20:06 - sirien
Corny: jako u všech ostatních takových debat (zdaleka nejen tady), pro některé jedince slouží jako záminka, aby se, schováni za jakési anonymní "nováčky" a "komunity" atp., pokusili ostatní donutit chovat se tak, jak oni chtějí, případně si do někoho rejpli.

Popravdě, po těch letech kdy nepochopili, že tímhle stylem ničeho nedosáhnou, s tím už nejsou ani otravní, jsou už jen únavní. Tahle diskuse zapadne, za rok se objeví nová stejná, York a Malkav si tam znovu zopakují svoje, nic se nezmění, protože to kromě jich dvou nikdo nechce (ani ti jejich neexistující anonymní nováčci), diskuse zapadne... jak říká Ighor, co se točí je kolotoč.
21.3.2021 20:16 - LokiB
Corny píše:
Vypadá to ale, že tu je docela dost lidí, kteří to tu čtou a přestože moc nepřispívají, tak jim přístup místních diskutujících moc nevadí a často nepřispívají z řady jiných důvodů.


Z čeho vznikl tento pocit? těch reakcí jsem od takových lidí zaznamenal jednotky, ne "docela dost".

Ale tak zas já ani nepřispívám do diskusí, u kterých postrádám další smysl, tam mohou být ty rozdíly. V takových případech to nechám na dalších diskutujících, jestli ho tam vidí oni.
21.3.2021 20:45 - Jezus
sirien píše:
York a Malkav si tam znovu zopakují svoje, nic se nezmění, protože to kromě jich dvou nikdo nechce


Tak já bych i docela chtěl, abys občas trochu ubral a některé diskuze se kvůli tomu nerozjížděli do stylu "kdo koho 'vtipněji' setře", ale pochybuji, že to něco změní :-)
21.3.2021 20:45 - York
Corny:

Feedback: "Spoustě lidí vadí X."
Corny: "Ale některejm lidem to nevadí, takže to je ok."

Hmm.


sirien píše:
protože to kromě jich dvou nikdo nechce


Další typickej argumentační faul. Stačí odscrollovat nahoru, kde je vidět, že tohle téma založil Mrkew, mluví o tom poprvé a navíc to píše, protože to slýchá od nezanedbatelnýho počtu dalších lidí.


BTW, jsem přesvědčenej, že má smysl tohle téma občas otevřít, protože to boří dojem, že tvoje chování je normální a všichni tady o něj stojej. Díky všem, kdo s tím nesouhlasej a nenechaj se k tomu dotlačit taky.
21.3.2021 20:58 - Aegnor
York: A opravdu Mrkew napsal, že mu to vadí? V tom úvodním příspěvku se akorát ptá, co za ty reakce může.

A k tomu "spoustě lidí to vadí" vs "některejm lidem to nevadí":
Můj odhad je, že tu aktivně přispívají nižší desítky lidí. Několik jedinců se vyjádřilo, že sem moc nepíšou, ale zdejší diskuzní kultura jim nijak nevadí. A pak máme nějaké neurčené množství lidí, kteří sem kvůli zdejší diskuzní kultuře nepřispívají. Nevím kolik, můj pocit z vyjádření v tomhle tématu je, že jsou to také nižší desítky lidí. Z toho mi přijde, že to vychází tak půl napůl mezi lidma, co jim to tu vadí a lidma, co jim to tu nevadí. (Mimochodem, Loki, v kontextu "píše sem pár desítek lidí" můžou být i jednotky lidí chápány jako "docela dost".)
A pro jistotu, než mě někdo vezme za slovíčko - tohle není myšleno jako nějaký důkaz, pouze jako můj pohled.

(Mimochodem, když jsem si tak nějak četl tu "debatu" na S&D discordu ... tak jako oni nám fakt nemají co vyčítat. :-) )
21.3.2021 21:03 - LokiB
Aegnor: v okamžiku, kdy někde začnou být jednotky lidí "docela dost", je podle mě něco špatně :)
Obecně pak - Ctím zásadu, že si vlastník může se svým majetkem dělat, co uzná za vhodné. Majitelem Kostky nejsem, jsem tu host, no když mě to tu bude štvát moc, tak odejdu (a když budu moc štvát vlastníky, tak mě vyhodí).
Stejně, jako mi moc nezáleží na tom, jak se bude rozvíjet celý segment ttRPG v ČR, tak mi ani moc nesejde na tom, jak se bude rozvíjet Kostka. Akceptoval jsem postoj majitelů "děláme to, jak chceme, na tom nikdo z vás nic nezmění" a jsem tedy v tomto ohledu zcela v klidu :)
21.3.2021 21:04 - Lethrendis
York: Ve skutečnosti manipuluješ diskuzí i Ty, správně je to: "Nějakým X lidem to vadí, ale jiným Y lidem to nevadí." Obojí však nepočitatelné.

A v pořádku to není, o tom žádná. Třeba označit názory, které neprojdou přes dveřníka, za plevel, to není cool. Ale nad tím by se dalo mávnout rukou, to je jen taková pěna dnů. Vidím tu horší věci, ale o tom jsem už psal.
21.3.2021 21:06 - York
Aegnor píše:
A opravdu Mrkew napsal, že mu to vadí?


Neřekl bych, že je to o vadí/nevadí. Mně to taky nevadí ve smyslu, že bych měl problém sem psát. Jen mi to přijde škoda - myslím si, že máme na víc.
21.3.2021 21:50 - Corny
Loki: Jako já samozřejmě nemůžu mluvit za někoho, kdo se neozval. Ale teď jsem třeba prošel celou tuhle diskuzi. A možná to čtu zaujatě, ale vyšlo mi to cca tak, že nějaký konkrétnější názor ke konkrétně způsobu projevu tu vyslovilo celkem cca 13 lidí, z toho jen dva (Malkav s Yorkem) byly ve stylu "Ano je to tu drsné a vadí nám to" a zbytek buď napůl úplně odmítl, že by mu to tu vadilo (případně mu to dokonce vyhovuje) a napůl byl někde na pomezí (ala "Ano, je to tu drsnější, ale zásadně mi to nevadí"). Mnohem směrodatnější je pro mě to, když sem někdo z místních napíše "Když jsem se na něco zeptal, vždycky se mi dostalo dobré reakce"

Tolik i k Yorkovi. Což čistě technicky sedí na "Některým lidem to nevadí a X lidem to vadí", ale ty reálné počty moc nemluví o tom, jak by to tu bylo tragické a všichni by chtěli změnu. A popravdě mě opravdu zajímají hlavně lidi tady, ne nějací jiní anonymní lidé na bůhvíjakých discordech nebo jiných diskuzních portálech.
21.3.2021 22:19 - Šaman
Tak mně by se taky líbilo, kdyby tu byla milejší atmosféra. Ale rozhodně bych to nenazval toxické prostředí, jak se psalo v jisté diskuzi, která tohle odstartovala.
21.3.2021 22:26 - Corny
Šaman: Problémem ale podle mě je, že to, že jsou někteří drsnější není nutně spojeno s příjemností a přívětivostí atmosféry. Třeba pro mě tu dokážou nepříjemnou atmosféru daleko víc vytvářet úplně jiní lidé, než proti kterým se tu vede boj za "úpadek vyšších principů mravních".
21.3.2021 22:31 - Jezus
Proti "úpadku vyšších principů mravních" ;-)

Šaman: Asi tak. Já myslím, že v diskusi se objevuje, že to tady není tak hrozný. A přístup k nováčkům je korektní. Ale to přece neznamená, že není co zlepšovat a že by to nemohlo být lepší - a že by to někteří neocenili.

Snad je tu nějaké škála ne? Samotný fakt, že to tu není žumpa a katastrofa plná arogantních křupanů neznamená, že pohoda, a že by nebylo co kultivovat nebo v čem se hlídat.

Zároveň přiznávám ,že já taky nejsem občas svatý, takže nějaké přehnané žehrání by z mojí strany bylo docela pokrytecké :-)
21.3.2021 23:11 - Corny
Nejsem si jist, jestli by dávala smysl věta "lidé, proti kterým se vede boj proti úpadku vyšších principů mravních...

Anyway, mě asi nejde o to, že by neexistovala škála. Ale ve chvíli, kdy ničí chování nepřekračuje rozumnou mez, přístup k nováčkům je korektní a kritika jde zejména zvenku (a navíc z diskutabilních končin).. tak si nejsem jist, jestli je mi něco po tom, jestli je někdo méně a někdo více kultivovaný. V tu chvíli tak ho tak nanejvýše můžu požádat, aby se usměrnil, ale pokud nebude chtít, tak tím to pro mě asi končí. Pohybuje-li se to v rozumných mantinelech, je podle mě trochu extrém kvůli tomu nějak rozvíjet podrobnější debatu.

Navíc, jak říkám, množina lidí, kteří se chovají dejme tomu "arogantně" či "drsněji" není tatáž množina lidí, jaká, přinejmenším pro mě, vytváří "nepříjemné diskuzní prostředí". A ano, taky bych ocenil vyšší úroveň diskuzní kultury, zejména kdyby se pořád dokola v diskuzích neobjevovaly tytéž opakované nicneříkající průpovídky, kdyby si někteří odpustily bezobsažné příspěvky, kdyby se lidi naučili rozpoznávat příspěvky, které diskuzi nic nepřinesou a nereagovali by na ně...ale to se bojím, že bych toho chtěl asi moc (a sám to ne vždy úspěšně dodržím).
21.3.2021 23:14 - Tarfill
No tak jestli i samotnej Jezus přiznává, že není občas svatý, tak už fakt není vo čem se dál bavit... :-D
21.3.2021 23:41 - KDolecek
Posouzení otevřenosti diskuzního prostředí k vyjádření lidí, kteří se typicky nevyjadřují (z jakéhokoliv předpokládaného důvodu), na základě toho zda se k tématu ve veřejném vláknu vyjádřili, je chybná metodologie jak vyšitá.
22.3.2021 00:12 - LokiB
Corny: a přitom je to tak snadné - máš-li tuto diskusi za vyčpělou a pro tebe uzavřenou, nemusíš ji dále číst :)

Totiž, čti co uznáš za vhodné, nechci tě v tom nijak omezovat. Jen nemám rád přístup "Mně přijde, že už k tomu není co říc, tak už se o tom nebavte"
Ale jestli to tak nemyslíš, tak se omlouvám :)
22.3.2021 00:31 - Corny
Touché, Loki. Tohle je třeba přesně ten příklad toho "a sám to ne vždy úspěšně dodržím". Sám bych se zrovna tohoto měl držet, protože já taky nemám moc rád, když s tímhle přístupem lidi vstupují do diskuze a určitě už jsem na to jinde upozorňoval. A určitě je to jeden z dobrých příkladů toho, kdy i člověk který nemusí používat drsný slovník zhoršuje kulturu debaty a motivuje k konfliktnímu prostředí (a je mimochodem to, co doufám, že si směrem k sobě uvědomí i ti, co tu něco vyčítají třeba Sirienovi) Pokud někdo považuje diskuzi za prázdnou, ať se jí nezúčastní a je po problému. Takže máš plnou pravdu, z mé strany může směřovat nanejvýše omluva a já se s úklonou vzdaluji.
22.3.2021 07:26 - Jerson
Občas taky říkám, že místní prostředí odrazuje nováčky, protože mi pár lidí řeklo či napsalo, že do místních diskusí psát nechce kvůli jejich tónu, ale zase to bylo většinou ve chvíli, kdy šlo o nějakou vyhrocenou diskusi a bylo by nefér jí plošně vztahovat na celou Kostku, všechny její uživatele a všechny diskuse.
22.3.2021 11:20 - Jezus
Pravda. Jenže co s tím naděláš, když to tak působí?

Stačí jedna vyhrocená debata na čtyři věcné (které jsou většinou o něčem dost specifickém a tím pádem pro nováčky méně zajímavé) a už to máš jednak vysvícené a jednak to snadno dojmem přebije ten zbytek.

Možná je to nefér, ale větší dojem prostě udělá nějaký ten flame. A když se občas opakuje nebo se točí iterace některých diskusí včetně už nějakých nabraných animozit...

Přidej k tomu, že pár uživatelů sice nereprezentuje celou kostčí komunitu, ale v diskusích jsou nejaktivnější - takže ten hlavní dojem s diskusí prostě dělají.

Články, překlady, shrnutí pravidel určitě hodně lidí táhne, ale jestli chce někdo i diskutovat nebo nedej bože jen poznamenat svůj názor na nějaké zrovna zajímavé (a tím pádem i pravděpodobně rozjetější téma), je spíš odrazen. Možná dokonce vyplevelen.
22.3.2021 11:40 - Necromancer
Jezus píše:
Možná je to nefér, ale větší dojem prostě udělá nějaký ten flame.

Co nějaký takovýhle:
A Musíme být na nováčky milí.
B Ne, musíme být na nováčky ještě milejší!
A S tím nesouhlasím, musíme být milí dostatečně, ale ne méně než na RPGF.

Jezus píše:
Přidej k tomu, že pár uživatelů sice nereprezentuje celou kostčí komunitu, ale v diskusích jsou nejaktivnější - takže ten hlavní dojem s diskusí prostě dělají.

No jako je pravda že některé diskuze vi/ypadají, jakoby byly bojištěm mezi několika titány. Konkrétní případy uvádět nebudu, ale určitě si je umíte představit.

Jezus píše:
Možná dokonce vyplevelen.

Přemýšlím jak dlouho se tady ta fráze udrží... :-)
22.3.2021 12:05 - Jezus
Necromancer píše:
Co nějaký takovýhle:
A Musíme být na nováčky milí.
B Ne, musíme být na nováčky ještě milejší!
A S tím nesouhlasím, musíme být milí dostatečně, ale ne méně než na RPGF.


Mě se líbí spíš ten o tom, zda požadavek na trochu slušnější chování je automaticky slovníkářství a podobné binární uvažování, případně kolika lidem to vadí a jak moc, kolik to toleruje a zda by bylo dobré se trochu víc hlídat nebo by to bylo jen fajn či by to bylo dokonce kontraproduktivní, protože by pak do diskusí psal kde kdo .-)

A nevnímám to zatím jako flame, ale jako diskusi. Do níž mimochodem napsali názor i občasnější přispěvatelé. Takže už samotná její existence věci vlastně pomáhá :-)

Tarfill píše:
No tak jestli i samotnej Jezus přiznává, že není občas svatý, tak už fakt není vo čem se dál bavit... :-D


Život je občas peklo :-D Ale neztrácej naději, svatý nebo ne, stále jsem boží ;-)
22.3.2021 12:26 - Necromancer
Jezus píše:
Život je občas peklo :-D Ale neztrácej naději, svatý nebo ne, stále jsem boží ;-)

Pls, na tohle téma si legraci nedělejte.
22.3.2021 13:15 - Lethrendis
Jen krátký komentář ke Cornymu, ale i dalším, kteří takto smýšlí:

Když už tak píšeš o zametání si před vlastím prahem, tak bych k tomu měl hned dvě poznámky. Zaprvé jsi to Ty, který se v debatách často rozčiluje nad tím, když se v nich ozvou lidi, kteří téma dané pře jako problém nevidí.

Nesouhlasím. Už jsem to párkrát zmiňoval, ale pro jistotu ještě jednou: Když někdo napíše, že něco není tak horké, jak to vidí jiný, neznamená to, že by tím debatu ukončoval nebo něco znevažoval. Naopak, v debatách, které jsou namířené i k širšímu publiku (typicky internetové chaty), je takový názor velmi relevantní a často pro okolí cennější než vlastní hlášky "bojovníků". Každý relevantní post dobrý. Všimni si, že v téhle debatě, kde se pár lidí vyjádřilo přesně tím samým způsobem, tedy že problém nevidí/není to tak zlé, z toho ty se Sirienem vyvozujete (posty 111 a 103), že je tím pádem téma vhodné ke spláchnutí.

Druhá věc: A už vůbec nesouhlasím s tím, že kulturu debaty snižuje někdo, kdo se vyjadřuje slušně, ale způsobuje "konflikt" (post 119). To tu jako jde o nějakou názorovou unifikaci? Kdo vyjádří s něčím nesouhlas, ničí tím Kostku? Jakože když je něco stokrát omleté a furt někdo něco namítá, tak už by si měl dát pohov? To už by pak nebyly debaty.

Myslím, že posuzování toho, co "je prázdné a nic nepřinese" a nemělo by se na to tudíž reagovat, bys měl ponechat i na ostatních.
22.3.2021 13:27 - Sockpuppet
mrkew: Je to způsobeno tím, že se tady kritizuje DH, což je pro mnoho lidí Dračák jak má být a tedy srdcovka. Když se tady před lety (a oprávněně!) kydal hnůj na Končinu, tak to bylo všem mimo místní komunitu a Kašpariánův tým celkem jedno.
22.3.2021 15:02 - todor
Jako ja si treba rikam (a zase obecne, ikdyz jste me na tuhle myslenku privedli touhle diskuzi)... je treba se za kazdou cenu furt zlepsovat? Treba to mnohym/vetsine/adminum staci jak to je? Treba za me to tu takhle staci :)
22.3.2021 15:44 - Gergon
Já bych hlavně změnil design =) ale od toho je jiná diskuze a horké téma, takže do toho nechci tolik rejpat :D
22.3.2021 17:57 - Necromancer
Gergon: Jak jako změnil design? Jakože vizuál vebu?
22.3.2021 18:11 - Dukolm
Necromancer na tohle téma ohledně technického řešení tu máme jinou diskuzi jak psal gergon Kostky jsou vrženy…
22.3.2021 18:23 - Lethrendis
Navíc datum změny už bylo stanoveno - bude to ve čtvrtek :)
22.3.2021 18:56 - Jerson
Sirien říkal úterý.
23.3.2021 14:59 - York
todor píše:
je treba se za kazdou cenu furt zlepsovat?


Tohle je poměrně kardinální otázka. Za každou cenu to určitě nutný není, na druhou stranu právě vůle se neustále zlepšovat vede třeba k průběžnýmu růstu kvality překladů, což je pro hráče jednoznačný plus. Takže za mě to je určitě krédo, kterýho se má smysl držet. Navíc pokud se kdokoliv chce řadit mezi elitu, tvrdá dřina a neustálý zlepšování by pro něj měl bejt denní chleba.
23.3.2021 20:17 - todor
York píše:
Tohle je poměrně kardinální otázka.


Presne tak a taky v jakych oblastech (gui, preklady, kultura stolovani,...) a jak moc. Ale odpovedet si ji musi nejdriv admini a podle toho to tu nekam vest (a nebo ne). Az dalsi jsou lidi co jsem chodi, budto budou dal a nebo ne.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.17615604400635 secREMOTE_IP: 44.222.104.49