Volná diskuze

mrkew
18.3.2021 12:14
Vnímání d20.cz komunity
Přes rok si všímám od růžných lidí na internetu názory jako.

- Jooo, to je ten web kde pořád kecají. Asi nemají nic na práci.
- Áh to je ta elita, která si myslí že jsou nejlepší.
- Pořad každého kritizují a myslí si že jim patří celá RPG scéna.
- Tahle komunita (d20) se snaží uceleně zničit hlídku hlava nehlava.
- Cokoliv zde napíšu tak jsem hned zkritizován jak jsem hloupý a nerozumím tomu.
- Klasicky remcalové a mají na všechno názor. Ostatních názor je špatný.
- Idioti s komplexy se furt musí o všem hádat. Ať si zůstanou na svém webu.
- d20 je líheň hejterů a nechápu kde se bere tolik negace v české kotlině.
- Bojí se konkurence a že jejich web přestanou navštěvovat protože se rodí nové skupiny.

Tímto příspěvkem nechci vyvolávat flame a ani se zastávat jakékoliv strany. Nejsou to mé názory, jsou to spíše útržky které mi hlavě zůstali za poslední rok, takže nemusí být úplně přesně.

Čím je toto způsobeno?
Autorská citace #41
18.3.2021 17:01 - sirien
Fram: problém Tvé úvahy je, že nebýt překladů (popř. jiné původní tvorby), tak by Kostka ani nevznikla a neexistovala. Jinak přidanou hodnotu tu (prokazatelně) mají i mnohé články. Úvaha "co by Kostka byla bez překladů" v podstatě nedává smysl. Hromada té hodnoty by bez diskusí neexistovala (a to jak protože z nich vzešla, tak protože ty diskuse přitáhly její pozdější tvůrce), popř. ty diskuse jsou jejím důsledkem.

Zároveň se mi zdá, že k diskusím přistupuješ jako k něčemu, co tu je ústřední nebo významené. Jenže nejsou - diskuse tu jsou čistě funkční, Kostka není diskusák a ani fórum - diskusák je na Nyxu a Discordu a fórum je vedle na Fóru.

Btw. pokud máš dojem, že cz/sk komunita je nejrozhádanější - tak si toho na anglické scéně zjevně hodně minul.

Fram píše:
Dávat do diskuse o špatném zahrání scény meme odkazující na film V Síti je mimo mísu, stejně tak je mimo mísu psát, že Tirius by neměl pracovat s dětmi

Šlo o scénu jejíž problém byl 12 letý hráč a scéna v bordelu. Ta hláška nemusí být adekvátní, ale nabízí se, vítej v internetovém humoru.

Že by Tirus neměl pracovat s dětmi - kdybys četl tu diskusi a ne Strangeří Discord, tak víš, že tahle hláška nepadla tady, ale na FB - tady byla naopak rozporována jako přehnaná a neadekvátní (ano, v tomhle jsme se zastávali Tiruse).
Autorská citace #42
18.3.2021 17:04 - Lethrendis
Za sebe mohu říct, že mi atmosféra na Kostce nevadí, byť chápu, že to tu jiným nemusí být příjemné. Jsou tu někteří v diskuzích protivní, nicméně to já umím být taky. Takže jo, je to tu občas dost elitářské a otevřeně toxické, ale co už, je to tu také otevřené a dobrovolné, takže pokud to někomu nevyhovuje, může zahlasovat nohama. Na internetu zcela běžné a normální, tohle není jediná platforma, kde se k něčemu vyjadřuju, a ujišťuju Vás, že ani jiné komunity na tom nejsou jinak.

Kvalitu Kostky na rozdíl od Lokiho spatřuju právě v produktivitě zdejší komunity, jako nejužitečnější vidím ochotu a schopnost pomoci s překlady, to sem přitáhlo mě. V druhé řadě je tu zajímavá i vlastní tvorba a teprve na chvostu vidím diskuze. V těch nehledám nějaká moudra, mnohdy kroutím hlavou, ale stejně mi nedá, abych něco nepřipsal :)

Myslím, že největší problém tu mohou mít lidi, kteří to mají naopak - respektive jsou zvyklí na to, přikládat konverzaci v nějaké sociální síti vyšší váhu, než jakou má, což je opět něco, co není doménou Kostky.
Autorská citace #43
18.3.2021 17:11 - Šaman
Fram píše:
Tvůj příklad, že by přišel někdo s neznámým nickem a řekl, že jste hovada nastal přesně kdy?

Párkrát nastal. Hledat to nehodlám, takže jestli tomu budeš nebo nebudeš věřit je na tobě.

Ty diskuze jinde moc nesleduji (takže co se veřejného dění okolo rpg scény týče, jsem dost mimo). Takže nevím, jesti to není pokračování nějaké dlouhodobé hádky, ale na Discortu jiného známého rybníčku padlo třeba "Musíme si všichni uvědomit, že D20 chce zničit Hlídku".


  • Eh? Já? Já doporučil v našem herním obchodě/klubovně její nákup.
  • Sirien? Jo, ten proti ní brojí až nehezky. (Poznámky v RPG databázi kapitálkami apod). Nicméně o Tirusovi tvrdil jen že má fejkový profily, nikoliv že by neměl pracovat s dětmi.
  • Jerson? Jeho cílem je stvořit systém, který nedovolí GM zasahovat do hry a proto o Hlídce napsal velmi věcnou až akademickou recenzi - že Hlídka stojí na postavě GM (a jemu se nelíbí). Nejsem si vědom, že by to nějak aktivně šířil do světa.
  • Ta diskuze ale začala tím, že někdo četl recenzi turnajové hry od Shari. U ní vůbec nevím, jaký měla názor na Hlídku, ale nejspíš ji nezatracovala, jinak by na turnaj ani nešla.
A kdo je tedy místní rybníček?
Pořád mi připadá, že mnoho lidí dělá mentální zkratku: Kostka = Sirius a jeho názory
Autorská citace #44
18.3.2021 17:13 - LokiB
Fram píše:
s ohledem kolik nesmyslného balastu a osobní předpojatosti se v diskusích objevuje


A tak "maso" není často v diskusích ... třeba Scénáristika, XYZ RPG v Kostce a další, to jsou přímo samostatné články.
Takže člověk ani do diskusí nemusí páchnout, a přesto ho to tu může obohatit i nad rámec překladů.

a je možné, že většina lidí zvenku sem jde jen pro překlady. nerozporuju takovou možnost.

Lethrendis píše:
Kvalitu Kostky na rozdíl od Lokiho spatřuju právě v produktivitě zdejší komunity,


proč narozdíl?? kde jsem tvrdil něco jiného?
Autorská citace #45
18.3.2021 17:16 - Lethrendis
Loki: No, někde výše jsi psal, že překlady pokládáš za minoritní. Jestli jsem to špatně pochopil a příliš zobecnil, tak sorry.
Autorská citace #46
18.3.2021 17:19 - Aegnor
Malkav #12: Ale samozřejmě že můžeš mít výhrady. Jenom jsi jako kvality dal "spousta informací" (předpokládám články) a "kvalitní překlady". Přičemž oboje lze využívat bez toho, aby člověk četl diskuze (natož do nich přispíval). Tak jsem se zajímal, co tě k tomu motivuje (protože ta motivace očividně přebila tu "strašnou toxicitu", co tu je).

Lethrendis: Loki psal, že překlady jsou pro něj minoritní a že velkou váhu přikládá článkům. Což je také součástí produktivity zdejší komunity. :-)
Autorská citace #47
18.3.2021 17:57 - Corny
A už tu máme po dlouhé době zas ten úžasný prázdný nesmysl na téma "Lidi z Kostky si tu melou pantem, ale o skutečném světě kolem nic neví"... to snad ani nemá cenu zase komentovat.

Malkav: Nemám vůbec představu o tom, jak pravidelně se sem někdo registruje. To by mohl zodpovědět někdo s přístupem ke statistikám. Co ti ale určitě řeknu je, že počty čerstvých přírůstků či dokonce diskutujících mají samy o sobě nulovou vypovídací hodnotu o tom, jak je Kostka vhodná pro nováčky. Na tom, jestli se tu nováček objeví, se podílí spousta faktorů od toho, jestli to tu vůbec najde, nebo jestli to vůbec hledá. A když už se tu objeví, tak záleží opět na spoustě věcí, jestli se vůbec bude chtít zapojovat do diskuzí. Je tu spousta obsahu, která může nováčka zaujmout, aniž by napsal sám jediný řádek. Já ostatně třeba taky Kostku četl, a to i diskuze, tak 3 měsíce, než jsem si udělal účet a začal i něco psát.
Jediné, z čeho jde skutečně dobře vysledovat přístup kostky je, jak se místní zachovají, když sem nějaký nováček přijde a pokusí se s nimi navázat kontakt. A já nevím osobně o jediném případě, kdyby nějaký nováček přišel a byl neprávem vyštípán zas pryč (a občasného jedince, který se tu mihne jen, aby pohaněl kritiky DH fakt nepočítám).
Autorská citace #48
18.3.2021 18:55 - Tarfill
Fram píše:
Dávat do diskuse o špatném zahrání scény meme odkazující na film V Síti je mimo mísu

Hele já se třeba dobře pobavil a mimo mísu mi to nepřišlo...
Autorská citace #49
18.3.2021 19:19 - LokiB
Corny píše:
"Lidi z Kostky si tu melou pantem, ale o skutečném světě kolem nic neví"

Cece, to, ze tu o skutecnem svete nic nevime, jsem tam nejak nezahlidl :)

Corny píše:
počty čerstvých přírůstků či dokonce diskutujících mají samy o sobě nulovou vypovídací hodnotu o tom, jak je Kostka vhodná pro nováčky


Zas kdyby tu novacci rapidne pribyvali, nebylo by to prezentovano, ze Kostka je vhodna pro novacky? Ja bych rekl, ze bylo :)

Jerson tu parkrat daval priklady lidi, kteri jsem prisli, odesli. A daval i duvody.
Autorská citace #50
18.3.2021 19:21 - Aegnor
Loki: Z tohohle to docela jasně plyne (jakože tak jasně, že to tam vidím i já, a to vůbec neumím číst mezi řádky).
Fram píše:
Jen díky překladatelům a jejich práci má kostka přidanou hodnotu a pokud by překlady ustaly, stala by se právě jen jedním z mnoha dalších zabahněných rybníčků. Na jeho dně by se líně povalovali vykrmení kapříci, vedoucí zasvěcené disputace v problematice, na kterou jsou odborníky/"odborníky". Ovšem o tom jaký je svět nad hladinou nemaje ani potuchy.
Autorská citace #51
18.3.2021 19:23 - Šaman
LokiB píše:
Cece, to, ze tu o skutecnem svete nic nevime, jsem tam nejak nezahlidl :)


Fram píše:
Jen díky překladatelům a jejich práci má kostka přidanou hodnotu a pokud by překlady ustaly, stala by se právě jen jedním z mnoha dalších zabahněných rybníčků. Na jeho dně by se líně povalovali vykrmení kapříci, vedoucí zasvěcené disputace v problematice, na kterou jsou odborníky/"odborníky". Ovšem o tom jaký je svět nad hladinou nemaje ani potuchy.
Autorská citace #52
18.3.2021 19:51 - LokiB
Jo tohle, ha to hledal v tom puvodnim Mrkwove textu ... Rak to ano, to jo.
Autorská citace #53
18.3.2021 20:20 - Fram
Aegnor

Pleteš se ve svém výroku. Celý ten post se týká rpg tematiky a ne běžného života.

sirien

Ano zastával jsi se ho, což mne mile překvapilo, ale bohužel nic nemění na kruciátě toho vlákna.
Autorská citace #54
18.3.2021 20:28 - Aegnor
Fram: a v kontextu rpg tématiky tady mluví i Corny, Loki, Šaman a já.

A co se týče "kruciáty toho vlákna" ... hele, buď si na 100% jistej, že kdyby tu někdo (třeba nějaké velké jméno v rámci kostky - Markus, ShadoWWW, Jerson, Loki, Šaman ...) napsal, že měl podobný zážitek z hraní se Sirienem, tak Sirien dostane mnohem, ale mnohem větší kapky. A nikdo ho tady šetřit nebude.
Co tím chci říct - vůbec nejde o to, že se hrála DH. Vůbec nejde o to, že to organizoval Tirus. Šlo o to, že spoustě lidí to přišlo prostě špatný.
Autorská citace #55
18.3.2021 20:31 - shari
Fram píše:
kruciátě toho vlákna

Prosím, napiš do "toho vlákna", které části považuješ za "kruciátní" a proč. Pokud to nechceš psát veřejně, jsme tu oba registrovaní, tak se někde vpravo nahoře můžeš proklikat k soukromým zprávám.
Autorská citace #56
18.3.2021 20:37 - Colombo
Fram píše:
Tvůj příklad, že by přišel někdo s neznámým nickem a řekl, že jste hovada nastal přesně kdy? Nepřijde mi, že by se to dělo.

Tak naposled třeba Slaneesh.
Autorská citace #57
18.3.2021 20:40 - Pastýř
Z pohledu pasivního uživatele Kostky.

Bod 2 - Ano je pravdou, že z mnoha diskuzí cítím ono příznačné "Nekecej nám do toho, my to víme nejlíp".
Bod 7 - Hodně diskuzí mi připomíná porovnávání pindíků. Na druhou stranu je potřeba říct že diskuze je záživná, pouze pokud se tam sejdou protichůdné názory. Pokud někdo napíše názor a všichni souhlasí, není o čem diskutovat.
Bohužel nemám pocit, že by se někdy v diskuzi podařilo někoho přesvědčit. Většinou jedna strana ukřičí druhou a ta přestane diskutovat. Proto se také diskuzí neúčastním.
Mimochodem, nadále si myslím, že není hřích jednou za čas změnit hod, pokud to pomůže zábavě a příběhu. A nemyslím si, že DH je shit systém (ačkoli mám vůči ní své vlastní výhrady).

Rád bych ale řekl, že jsem byl nadšený, když jsem Kostku objevil v hlubinách internetu, v záplavách mrtvých fantasy webů. Kdykoli jsem na Kostce položil konkrétní dotaz, dostal jsem korektní, rychlou a přátelskou odpověď.

Chtěl bych tedy všem autorům:
Poděkovat za překlad DnD, bez kterého bych se nikdy nedokopal ten systém vyzkoušet.
Poděkovat za překlady všech ostatních systémů, které mi rozšířily obzory. (Savage worlds, Burning wheels, Fate core, Shadowrun 6e, Call of Cthulhu atd..)
Poděkovat za nádherné překlady dobrodružství, které jsem sice zatím nehrál, ale beru z nich inspiraci.
Poděkovat za články a to zejména RPG scenáristiku (konkrétní ukázky na příběhu, by pro srozumitelnost byly lepší). Jo a taky za tenhle článek, který mě pořád baví http://www.d20.cz/clanky/pravidla/dnd-sesilatele-jako-studenti-chemie.html

Děkuji Pastýř
Autorská citace #58
18.3.2021 20:45 - LokiB
Ja jsem male hovínko ve vysoke trave daleko od cesty ... Mezi velka jmena Kostky me netahejte, to si nezaslouzi ani oni, ani ja :(

Co se kapek tyce ... No dobre, to by se dalo. Ale kdyby mu je davali druzi, tak bych se ho zastal ...

Colombo píše:
Tak naposled třeba Slaneesh.


To jsem uplne minul, kde to psal. Mam mezery.
Mel jsem Slaneeshe za nekoho, kdo sem prisel ric, ze to tazeni proti DH mu prijde overkill. Coz vyustilo ve sprsku jisker z obou stran. Ale ze by jen prisel nadavat, to se mi nezda, hmm.
Autorská citace #60
18.3.2021 21:00 - malkav
Aegnor, Corny: Fakt nejsem žádný statisticky podstatný ukazatel, ale pro upřesnění, proč si myslím co si myslím. Zcela náhodou jsem při diskusích se svými známými zjistil, že tři z nich sem tam pročtou zdejší diskuse, ale raději nad tématy mávnou rukou, protože jim to tu nestojí za dohadování :)

Tak si říkám, kolik lidí by i ke zdejším tématům mělo co říct, ale mlčí. Ale možná jak píše výše sirien, mají zdejší diskutující natolik kvalitní přehled, který jim poskytuje možnost posuzovat cizí názory "optikou nejvyšších dostupných standardů", že by stejně nevnesli do diskuse nic zajímavého. ;)

Pastýř: +1
Autorská citace #61
18.3.2021 21:10 - Šaman
LokiB píše:
Ja jsem male hovínko ve vysoke trave daleko od cesty ... Mezi velka jmena Kostky me netahejte, to si nezaslouzi ani oni, ani ja

#meeToo

Ale Ego to potěšilo, lhal bych kdyby ne. :D


Pastýř +2

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.06489896774292 secREMOTE_IP: 44.211.117.101