Volná diskuze

spejcharovci
24.12.2021 09:19
Kolik je PJ v ČR? - “výzkum”
Ahoj ahoj,
mohu Vás obtěžovat se skromným dotazem?
Připravuji autorské doplňky pro PJ a v rámci výzkumu by mi moc pomohlo odhadnout počet aktivních PJ v ČR (kteří se orientují na středověké fantasy na bázi DnD (takže včetně DrD, Dračí hlídky atd).

Vím, že je to otázka, která se nedá jasně odpovědět, proto mi jde spíše o Vaše tipy a ja to pak asi zprůměruju.

Doufám, že nejsem moc OT a předem díky všem, co se zapojí do diskuze.
Autorská citace #1
24.12.2021 11:14 - sirien
Cca čtvrtina hráčů (plus mínus... Běžná herní skupinka je tak 3-6, v některých se role GM střídá). Takže skutečná otázka je, kolik je hráčů.

...což je otázka, na kterou dlouhodobě víme, že neznáme odpověď - a ani se jí nemáme jak dozvědět. Odhadem to můžou být desetitisíce - nebo i něco výrazně přes sto tisíc. Takže GMů by byly tisíce až nižší desetitisíce - řekněme 15-30.000? Nutno dodat že čím víc, tím hůře bude většina z nich k dosažení.

Tak ze zájmu, jak Ti počet GM pomůže s autorskou tvorbou?
Autorská citace #2
24.12.2021 11:24 - Jerson
Otázka je, zda myslíš aktivní Vypravěče, nebo všechny, kteří Vypravěče někdy dělali. Můj horní odhad je půl miliónu hráčů RPG u nás (v Česku) a padesát tisíc Vypravěčů. V současné době může být aktivní tak čtvrtina z nich, tedy zhruba tolik, kolik říká Sirien.
Nicméně všechno to jsou čísla vycucaná z prstu, a jediné o co se opírám je počet prodaných příruček DrD (25 tisíc pravidel pro začátečníky, pokud počítám správně).

O. Když možná je ten odhad hráčů podstřelený, protože s RPG se zřejmě setkalo k hodně lidí, kteří jeli na nějaký tábor.
Autorská citace #3
24.12.2021 12:15 - Log 1=0
spejcharovci píše:
Vím, že je to otázka, která se nedá jasně odpovědět, proto mi jde spíše o Vaše tipy a ja to pak asi zprůměruju.

Když jsem měl první Fyzikální praktika, tak nám vedoucí vyprávěl o měření čínského císaře. To se dělá tak, že se zeptáte pár set milionů Číňanů, jak vysoký je jejich císař. Oni samozdřejmě neví, protože císaře nikdy neviděli, tak si tipnou a vy to pak zprůměrujete. A protože máte fakt hodně měření, tak vám to vyjde s obdivuhodnou přesností. Až na to, že ne, protože samotná metodika je komická, a její chybovost limituje přesnost výsledku.

A ty děláš to samé, akorát to bereš vážně. Všichni ti řekneme, že stovky jsou málo a statisíce moc (císař má víc jak metr a méně než dva) a do toho ti střelíme nějaké své číslo nebo interval (já bych řekl, že císař má tak metr šedesát, přeci jenom, je to Číňan, a v česku je 10 000 GM). Ty s tím provedeš matematická kouzla a získáš přesnější odhad. Akorát, že ten není přesnější, než že císař má mezi jedním a dvěma metry a GMů je mezi 1000 a 100 000.

Jestli chceš získat něco lepšího, tak musíš obepsat Skavena, Bouchiho a Tiruse a zeptat se jich na konkrétní čísla prodejů a doufat, že budou sdílní.
Autorská citace #4
24.12.2021 12:37 - LokiB
Až na to, že počet prodaných / stažených výtisků pravidel stejně nikdo přepočítat na počet hráčů a tím méně PJů nedokáže.

A když to ještě doplníme podmínkami:

Píše:
odhadnout počet aktivních PJ v ČR (kteří se orientují na středověké fantasy na bázi DnD (takže včetně DrD, Dračí hlídky atd).


Což už v dnešní době oproti pravěku ty počty PJů i hráčů ještě více srazí.
Tak jich podle mého palce budou řádově tisíce. Tedy méně než 10 tisíc.
A z nich bude takových, kteří mají potřebu si pro hru něco pořizovat a kupovat, tak třeba tisíc, spíš méně.

Jerson píše:
Když možná je ten odhad hráčů podstřelený, protože s RPG se zřejmě setkalo k hodně lidí, kteří jeli na nějaký tábor.


U lidí, kteří se s RPG "setkali", nebude platit ani zdaleka přepočet hráčů na PJ, které uváděl třeba sirien. Tam to může být klidně 1:20 i výrazně méně.

Takže Log má pravdu, že ať řekneme co řekneme, budou to hauznumera. Ale mýlí se, že ti odpověď od Skavena, Bouchiho či Tiruse jakkoli pomůže.
Autorská citace #5
24.12.2021 14:29 - sirien
Log 1=0 píše:
Jestli chceš získat něco lepšího, tak musíš obepsat Skavena, Bouchiho a Tiruse a zeptat se jich na konkrétní čísla prodejů a doufat, že budou sdílní.

useless. Skavenova a Bouchiho čísla důvěryhodně znám(e), u Tiruse... víme tvrzená čísla (a realita nejspíš nebude moc jinde, rozhodně ve stejném řádu). A známe i nějaká další čísla navíc (např. stažení překladů atp.) A vůbec nijak to nepomáhá, protože vztah mezi prodeji a hraností je těžce diskutabilní - efektivně právě tahle čísla nám umožňují vůbec nastřelit alespoň ten brutálně hrubý výše uvedený interval.



Loki: co přesně že to "číslo dál srazí"? Protože ta hodnota co uvádíš mi přijde příliš malá - rozhodně malá oproti prodejům věcí, o kterých víme (což je většina).

Naopak s tím že pokud počítáš za hráče kohokoliv, kdo "se s RPG někdy setkal" (což bych rád poznamenal, že jsem já nedělal - uvažoval jsem skutečně alespoň trochu aktivní / pravidelné / občasné hráče), tak ten poměr vyletí nahoru, máš pravdu - ale stejně tak vyletí nahoru i ten počet hráčů. Že by ten poměr ale ustřelil nějak víc než 1:20 ale zase spíš pochybuju, to by bylo už fakt hodně.
Autorská citace #6
24.12.2021 14:58 - LokiB
sirien: že požaduje jen PJ orientované na středověké fantasy DND-like hry.

může se třeba Jerson počítat do této skupiny? Ty? Já?

Takže celkový pool "PJ RPG her" tato dost ostrá podmínka podle mě dost srazí.
Autorská citace #7
24.12.2021 15:36 - sirien
Aha. Podle mě ne - do té kategorie "středověká fantasy" bojím se spadne valná většina skupin - je to smutně nenápadité, ale je to tak. (Ono se tím předpokládám nemyslí snaha o simulaci "středověku ale...", ale prostě takové to... od středověku odvozované, víš co.)

Těch lidí co tohle nehrají je spíš minimum - pár DnDčkařů co nehraje FR (ani DL ani GH atd.), ale nějaké Ebberony nebo Spelljammery a Planescapy a hrstka originálnějších dračákystů. Pak tu bude část hráčů co nehrají DnD-like systémy - nějaká WoDčka, Exalted, Shadowruny... ale mimo místní komunitu jich taky bude fakt menšina.

Cucprst odhadem od oka klidně řeknu že do téhle generic-středověk-nuda-fantasy spadne hravě 80, dost možná 90% hráčů. (Vzhledem k možnostem, které žánr nabízí, smutné, ale bohužel to tak fakt bude.)
Autorská citace #8
24.12.2021 18:24 - spejcharovci
Ahoj všem,
díky za Vaše příspěvky. Jsem moc rád, že jsem rozpoutal alespoň malou diskuzi.

sirien píše:
Tak ze zájmu, jak Ti počet GM pomůže s autorskou tvorbou?

Chystám tištěný doplněk pro PJ, takže rozmýšlím v jakém nákladu.


Jerson píše:
Otázka je, zda myslíš aktivní Vypravěče, nebo všechny, kteří Vypravěče někdy dělali.

zajímají mě aktivní PJové / DM, tj. ti kteří by mohli mít o produkt zájem v této době.

Log 1=0 píše:
Když jsem měl první Fyzikální praktika...

Díky za vtipný příklad. Pointě rozumím, a podobné odpovědi jsem čekal. Každopádně nevím, zda uvedený příklad s odhadem výšky čínského císaře je naprosto srovnatelný s mým. Já totiž nemám ani tu velice hrubou, empirickou představu, kolik aktivních PJ u nás je - čili v mém případě by Tvůj příklad měl znít spíše takto: "Mimozemská civilizace, absolutně neznající velikost lidské rasy, se na dálku spojí s čínskou civilizací a poptá se pár set milionů čínanů, jakou výšku má jejich císař." V tomto případě totiž (pro Tebe jako člověka jasná) informace, že je vysoký někde mezi 1-2m
je pro alieny hodnotná, protože je alespoň trochu nasměřuje, že lidský čínský císař neměří 10 cm, nebo 20m. Samozřejmě že mimozemštani, pokud dokáží takto navázat komunikaci se zemí budou zřejmě oplývat takovými znalostmi, že podle velikosti země, atmosféry atd, dokáží již předem specifikovat přibližnou velikost tvorů na této zemi se nacházející, ale to už nerozebírejme...

Ber to prosím s rezervou :D
Autorská citace #9
24.12.2021 18:26 - spejcharovci
Ještě tedy dodám, že tento doplněk pro PJ se bude týkat Bestíáře.
Čili v podstatě se snažím odhadnout kolik aktivních PJ by mohlo mít (potenciálně) zájem o tento produkt. Ten by měl být použitelný pro všechny RPG, která pracují se stejnými / podobnými příšerami jako DnD.
Autorská citace #10
24.12.2021 19:14 - Jerson
V tom případě bude lepší vycházet z počtu prodaných příruček k různým systémům.
Přesněji - aniž jsem viděl tvůj výtvor x tak myslím, že rozumný náklad je mezi 500 až 1000 výtisků, zejména pokud do toho budeš investovat vlastní peníze.

Jiná možnost je Startovač, kde počet zájemců zjistíš poměrně přesně.
Autorská citace #11
24.12.2021 19:47 - Eidi
Myslím že startovač je nejvhodnější odpovědi na tvůj dotaz. Aspoň zjistíš jaký zájem o bestiář bude.
Autorská citace #12
24.12.2021 20:06 - LokiB
Cilove cislo bude do jednoho tisice.
Autorská citace #13
24.12.2021 20:28 - Tarfill
No spejcharovče,
jestli to bude nějaké rozšíření na způsob Volova průvodce netvory, tak budeš mít minimálně z mojí strany vážného zájemce...
Autorská citace #14
24.12.2021 20:41 - sirien
Záleží na kvalitě produktu. Pokud to máš dobrý tak bych Ti radil se radši dohodnout na vydání s Mytagem nebo Altarem. Pokud to pro ně dost dobré nebude, možná bych zvážil jestli to fakt vydávat chceš, ono to není moc levná sranda a bez vydavatele je i to promo a prodej spíš problém.
Autorská citace #15
24.12.2021 22:22 - ShadoWWW
Startovač je dobrý pro autory, co už mají nějakou autorskou historii, tedy aspoň jeden úspěšně vydaný produkt, jinak to zpravidla končí rozčarováním na obou stranách.

Jako no-name autor máš větší šanci u vydavatele (Mytago/Altar), který ti do toho bude sice kecat, ale jeho rady bys měl brát vážně, protože vydavatel velmi dobře ví, co dělá.
Autorská citace #16
25.12.2021 00:24 - York
Imho ti odpověď na otázku "Kolik je v ČR GMů?" s odhadem nákladu moc nepomůže. Není to dokonce ani horní hranice, protože bestiář si klidně můžou koupit i hráči, kteří nePJjujou, nebo dokonce sběratelé, kteří už dávno nic nehrajou nebo hrajou něco jinýho než DnD. A předpoklad, že si hráči DrD II koupěj bestiář pro DnD, může bejt taky hodně mimo. Silně taky záleží, jak kvalitní produkt se chystáš vydávat (po stránce herní i produkční kvality) a jak ho dokážeš zpropagovat.

Nějaká forma kickstarteru/předprodeje asi bude fakt jediná možnost, jak získat aspoň trochu relevantní čísla.


edit: Nějakou představu ti dají taky prodeje JaD. V předprodeji se prodalo 1000 kusů, což je sakra hodně. Pokud se to za čtvrt roku vyšplhá třeba na 10.000 kusů, možná by se náklad 1000 kusů bestiáře ve špičkový kvalitě mohl prodat. Taky bude dost záležet na edičním plánu Mytága - pokud se Skaven rozhodne vydat svůj bestiář, vydávat další bude nejspíš dost špatnej nápad.
Autorská citace #17
25.12.2021 00:28 - Lethrendis
Anebo ještě jinak, Spejcharovci: Můžeš to zkusit tady nebo na RPG Fóru. Předhoď nějakou ochutnávku a podle zájmu a ohlasu uvidíš. Buď získáš dobrou reklamu na později, anebo varování, do čeho nevrážet vlastní peníze.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.0693359375 secREMOTE_IP: 3.85.215.164