Blogy

Jerson
15.10.2009 17:16
Vedení hry (podle Jersona)
Komentáře k vedení hry a další (ne)související témata
6.11.2018 15:29 - malkav
York: Od Jersona tu padla otázka, co by měl na vedení hry změnit. Lidi tu píší, co se jim na vedení hry nelíbilo. Sem tam někdo napíše, co považuje za divné na základě toho, co si tu přečetl. Tolik odpověď na tvůj dotaz :)

Ano, ať si každý vede hru, jak se mu líbí. Ať si každý hraje, jak se mu líbí. Ale když založí diskusní vlákno a ještě se zeptá, měl by být připravený, že někdo bude odpovídat a kritizovat ;)
6.11.2018 15:52 - Jerson
Malkave, nevšiml jsem si, že by tu Efram napsal něco o tom, jak bych hru měl vést, jen píše, že je problém ve mně. Pokud v jeho příspěvcích nějaký užitečný návrh vidíš, tak mi ho klidně odcituj.
Psát "tohle je divné, to se mi nelíbí" rozhodně nepovažuju za návrhy.

A ještě bych rád připomněl, že tohle vlákno nebylo založené jako kritika mého vedení hry. Bylo založené pro debatu o mé současné kampani pro stávající i potenciální hráče. Přejmenoval jsem ho až na základě převažujících příspěvků, aby to nemátlo ostatní.

Nemám problém s tím, když mě někdo kritizuje za vedení hry, kterou se mnou hrál, nebo za nesrozumitelné vyjadřování toho jak píšu. Ale když někdo, kdo mě ani nezná, kritizuje mně osobně, a pokračuje i po několika upozorněních tak s tím už mám problém dost velký. Nebudu se jeho příspěvků zbavovat, ale taky na ně nebudu nijak reagovat.
6.11.2018 16:09 - efram
Jerson píše:


pokud jsi pozorně četl co jsem vytýkal, tak jistě dojdeš lehce k závěru jak to napravit. například jsem psal, že by jsi měl převzít část kompetenci.......atd. atd., ale to je v podstatě jedno. Jak jsem řekl už několikrát, každý si hraje svou hru. jen si pak nemůže stěžovat (jak tu bylo zmíněno), že s ním nikdo nechce hrát.
6.11.2018 16:59 - York
efram píše:
jen si pak nemůže stěžovat (jak tu bylo zmíněno), že s ním nikdo nechce hrát.


Takhle zpatra mě nějak nenapadá moc Vypravěčů, se kterými by hrálo víc hráčů než s Jersonem...
6.11.2018 17:26 - efram
York píše:


Hehe jsem rad, ze si vedes statistiky tak podrobne. Pokud to mel bejt argument pro tak nefunguje. Navic v kontextu co tu psali hraci za vitky.....
6.11.2018 17:57 - LokiB
Například Vítek z Prčice ;)

efram: ale i další se ti snaží říc, že ty výtky nejsou obecně vždy ve smyslu "celá kampaň a její hraní sux" ... když si přečteš pár věcí z toho, co Ebon a Sirien psali o společné misi, tak mi nepřišlo, že by jim to přišlo celé špatně.

Mně by třeba zajímalo, jak k tomu přistupují děcka v DDM ... když jim Jerson, jakožto staroch, předává některé kompetence. Nakolik třeba jeho věk a autorita může být faktorem, který ovlivňuje to, jak zrovna takovouhle hru děti hrají.
přeci jen se jim může hrát snadněji s PJem, který je autoritativní, protože tak se k nim často dospělí chovají, než když je bere jako rovný rovného. A oni třeba nemusí vědět, jak to přijmout a jak se v tom chovat. Jen taková poznámka.

přeci jen hrát se Sirienem a Ebonem je asi dost jiné, mi přijde.
6.11.2018 18:01 - York
efram píše:
Pokud to mel bejt argument pro tak nefunguje.


Snažil jsem se ti taktně naznačit, že implikovat, že s Jersonem hráči nějak ve velkém nechtějí hrát, se poněkud nepotkává s realitou. Opak je pravdou.


efram píše:
Navic v kontextu co tu psali hraci za vitky.....


Znáš snad nějakého Vypravěče, kterej nemá co zlepšovat? Já teda ne.
6.11.2018 18:03 - efram
York píše:

Ta veta je z prispevku jednoho z hracu, ktery tu uvedl ze si na to touto formou Jerson stezoval. Jen jsem citoval toho hrace.
6.11.2018 18:15 - efram
LokiB píše:

Ja to taky tak vnimam, ze vse co pisou neni jen negativni. To na co poukazuji je fakt, ze bych chyby tohoto typu od takto dlouhohrajiciho cloveka necekal.
6.11.2018 19:09 - sirien
Jerson v minulosti v kontextu české RPG scény vytvořil nějaké fakt unikátní a i světově docela pozoruhodné věci, ať už jde o pravidla nebo ongoing projekty. A vzhledem k tomu že to udělal tak že něco zkoušel toho rozhodně nedosáh tim, že by se bál dělat chyby, někdy i tím že zkoušel jak moc jsou obecné pravdy skutečně pravdami.

Jinak nemám úplně dojem že si z toho co píšeme bereš úplně solidní obraz toho co se v těch hrách dělo.
6.11.2018 19:33 - malkav
Jerson: Ano, definuje jako problém tvůj neobvyklý (možná svým způsobem průkopnický) způsob vedení hry. Píše také v čem konkrétně. Ty tu píšeš, že je to vlákno, které ti má něco omlátit o hlavu. Já tu zase vidím to, že pokud tě kritizují zdejší stálice, tak je to v mezích, jakmile se zapojí s kritikou někdo "zvenčí", tak je oheň na střeše. Už to tu kdosi psal, není to jen můj postřeh, že máte tendenci z diskusí vytlačovat nově příchozí. To není výtka vůči tvé osobě, takto se chovají spíš jiní, než ty.

York: Nechci nijak shazovat Jersona, víc lidí tu píše o jeho zkušenostech a pozastavují se nad vývojem jeho způsobu vedení hry (někdo tu zmiňoval i to, že by bylo fajn, kdyby se vrátil do původních kolejí, než začal vymýšlet nové systémy). Jen aby tu nedošlo k nepochopení, s Jersonem hrálo více lidí dlouhodobě, nebo oneshoty?

Sirien: Je možné, že si z vašich popisů nezainteresovaní lidé neberou úplně solidní obraz o hře. Zvláštní ale je, že většina z těch popisů nabývá stejných nebo velmi podobných dojmů jako Efram. Jen on to píše víc na plnou hubu, ostatní tak nějak mírněji. Jen pro mě nezasvěceného ... jaký světově pozoruhodný projekt nebo pravidla vytvořil Jerson?
6.11.2018 19:52 - Log 1=0
malkav píše:
Já tu zase vidím to, že pokud tě kritizují zdejší stálice, tak je to v mezích, jakmile se zapojí s kritikou někdo "zvenčí", tak je oheň na střeše

Já jsem tady taky ucho, a tenhle pocit fakt nemám. Lidi, co s Jersonem hráli, píšou svoje výhrady, klidně i zostra, aby co nejsilněji podtrhli sdělení. Ano, můžou si to dovolit, protože se znají. Těžko po někom můžu chtít, aby se tvářil, že někoho nezná, protože zrovna mluví veřejně. U politiků je to trapné, ale nešť. Tady by to byl nesmysl. No a Efram, který s Jersonem nehrál, z těhle komentářů vyvozuje závěry, a předává je v duchu "na to, co děláš, by ses měl vykašlat, nebude to fungovat". No, popravdě, chápu, že v tom Jerson nevidí tu hodnotu.
6.11.2018 20:25 - Jarik
Já jsem Jersonův hráč. A proč tu nepíši?
Protože co mu chci vytknout, to mu řeknu do očí. Nemusím tu vytvářet munici pro hyeny.

Protože vím, že Jerson nejen hry vede (ale i hraje) svým způsobem (na základě jeho myšlení), tak mu to přece nebudu vytýkat.
když jsem mu mohl pomoci vybrat roli do své hry, kde je hráč, ... tak jsem mu vybral něco bližší jeho uvažování. Jo je to droid,... mno bože. Za to si nezaslouží jít na pranýř, že uvažuje v závislosti na svém IQ (a tím nemyslím výši/ níž , ale strukturu).

konec příspěvku
6.11.2018 20:28 - sirien
malkav: Čas pro hrdiny (CPH). Dneska už Ti to asi při přečtení nijak zajímavé nepřijde, nicméně Jerson ten systém vytvořil ještě předtím, než se k nám dostal (nějak výraznějc, minimálně) Fate 2e - tzn. na svojí dobu to byl dost převratný a hodně moderní a vizionářský kus game designu. Zejména co do práce s úspěchy a neúspěchy při hodu atp. Bohužel zůstal jen tak u nás (v češtině) kde zapadal prachem a dneska už by mezi moderními hrami tak moc nevynikl. Technicky vzato bych si asi dovolil i tvrdit, že to je nejlepší původně v češtině (a slovenštině) vytvořený RPG systém.

Plus samozřejmě celý Jersonův koncept multikampaně - něco podobného sice dělalo víc lidí, ale nikdo se (u nás) ani nepřiblížil měřítku a dlouhodobosti které zvládnul Jerson. Což přineslo docela hodně know-how o těhle věcech pro komunitu jako celek.


Jinak ono bohužel tady dochází k tomu že si ve veřejné diskusi s Jersonem vyměňujeme feedback na jeho hry a z podstaty věci jde hlavně o feedback negativní, protože se tu řeší co se nepovedlo a co by šlo dělat líp. Na jednu stranu bys mohl říct že by bylo lepší kdyby ta diskuse proběhla nějak soukromějc, na druhou stranu zase by byla škoda kdyby tu všichni přišli o možnost si to přečíst - mě by se jen líbilo kdyby lidi co u těch her nebyli brali ve svých vlastních reakcích (a ideálně i při čtení) trochu víc v potaz, že to co tu čtou je poměrně selektivní zpětná vazba ke konkrétním věcem co se nepovedli, nikoliv celkový obraz Jersonových her jako takových. V tomhle kontextu se dá i chápat že je Jerson otevřenější kritice od těch lidí co s ním hráli a vyjadřují se k oněm hrám co s ním hráli než od lidí co pak obtáčej to co si tu přečtou - a mnohdy ne úplně měkce.

Možná na nějaká ta obecná témata založim vlastní diskuse, které nebudou nijak přímo vztažené k Jersonovi - těch témat tu je na jedno vlákno beztak příliš a jen se to tu všechno dusí.


Jarik: v Rivers of London (resp. ve Foxglove Summer) je taková hezká scéna kdy se tam jedna z postav postaví proti takové nepřátelské bandě a začne tam na ně řvát že jestli si troufaj tak maj udělat ještě jeden krok... další postava to tam komentuje slovy "deeskalace je pro ní něco co se děje jiným lidem".
6.11.2018 20:48 - malkav
Sirien: OK, beru na vědomí, to samozřejmě posouvá celou diskusi do trochu jiné roviny. Bohužel musíš uznat, že pokud tu několik (dva? tři?) Jersonových hráčů napíše, že ignoruje herní akce hráčů a vetuje jejich vklady do hry, pak to zní dost kategoricky. Osobně jsem zastánce toho, že se hra "dělí" na svět a postavu, tyto dva aspekty na sebe reagují - GM/vypravěč je zástupce světa a hráč je zástupce postavy. A ze zdejších popisů jsem nabyl dojmu, že by Jerson rád dal "světotvorné" pravomoci hráčům, ale přitom jim vetuje věci, které se mu nelíbí. Na neslučitelnost tohoto poukazuješ opakovaně i ty.

Další věc, nad kterou se u Jersona pozastavuje je určitá nelogičnost. Jaksi si neumím představit, že by nadnárodní tajná organizace verbovala učitelku tance, nebo podobné osoby, dělala z nich agenty a pak je nasazovala po světě do akcí, kde mají prověřit nepodložené podezření na "cosi".

Odkazy na CPH jsem tu četl a možná mi to jako něco zvláštního přijde, když jsem "zamrzl" na GURPS a D20, nicméně pokud to přirovnáváš k FATE, tak na ten nemám úplně fajn reference. Ale tady připouštím, že je můj rozhled značně omezený, moc systémů neznám.
6.11.2018 20:58 - efram
Siriene ja rozhodne nevidim ve vasich prispevcích, ze vse na jeho hre bylo spatne, ale ty chyby co popisujete mi opravdu, na cloveka s takovouto aurelou, prijdou zvlástní. Na druhou stranu dovozovat, ze to bylo i pozitivní je celkme tezke zvlast, kdyz se tu pouziji vety ze si sam gm stezoval, ze snim nikdo nechce hrat, ze se za celou misi vlastne nic nestalo, ze by se mel vrátit ke klasictejsimu/původnímu stylu atd. Mimochodem porad mi vkladate do ust,ze mu pisu, at toho nechá. Jen pro forma, asi uz po x-te pisu, ze co skupina to hra.....ted kazdého vec co a jak hraje.
6.11.2018 21:00 - sirien
malkav: Interesting. Ty špatné reference na Fate by mě kdyžtak docela zajímaly - jestli bys měl chvíli je napsat sem tak by to bylo super.

CPH ve své poslední ucelené iteraci bylo svého času normálně ke stažení zdarma na fantasyobchod.cz, nejspíš tam je pořád... EDIT: jo, je, ale co sakra blbnu když je samozřejmě máme tady přímo u nás, i s diskusí atp. /EDIT

Jinak jako jo, to co třeba já Jersonovi vytýkal jako je faktická výtka, ale je to faktická výtka v kontextu nějaké té konkrétní hry o níž byla řeč (a u které třeba ani Ebon ani Gurney nebyli) a kterou si už ani nepamatuju zdaleka moc dobře, protože to je už fakt pár let co sme to hráli. (Nemluvě o tom že brát mojí verzi za bernou minci a ignorovat Jersonovu verzi také není nejlepší ukázka kritického čtení situace, že.)

malkav píše:
Další věc, nad kterou se u Jersona pozastavuje je určitá nelogičnost.

Well... řekněme, že představa lidí o tom jak fungovaly tajné služby v první polovině 20. století (a dost možná ještě v padesátých letech) je mírně řečeno hodně zcestná. To co si lidé zpravidla představují je dost mimo realitu a naopak to jak to podle všech svědectví a dokumentů vypadalo je něco co když lidem popíšeš tak tomu nejsou ochotní věřit.

Doporučuju třeba knížku Nemusí být vždycky kaviár. Můžeš nebo nemusíš věřit tomu, že ten příběh samotný je skutečně pravdivý, ale ta podoba věcí je docela dost věrná.

(Co chci říct je: zverbovat učitelku tance, udělat z ní agentku a poslat jí někam do světa na akci není zdaleka to nejšílenější, co se v těch dobách naprosto běžně dělo.)
6.11.2018 22:39 - Jerson
efram píše:
sam gm stezoval, ze snim nikdo nechce hrat

Když si to co napíšu vykládáš po svém, je to těžké. Psal jsem, že v mém okolí nebyli hráči. Ne že by nikdo nechtěl hrát se mnou, ale nebyli lidé, kteří by hráli RPG (z daného světa).

malkav píše:
Jaksi si neumím představit, že by nadnárodní tajná organizace verbovala učitelku tance, nebo podobné osoby, dělala z nich agenty a pak je nasazovala po světě do akcí, kde mají prověřit nepodložené podezření na "cosi".

Jak psal Sirien, skutečnost byla mnohem zvláštnější než si lidé obvykle dovedou představit.
7.11.2018 06:08 - efram
Jerson píše:


Ne nevykladam si to po svem. Cituji toho, kdo to tu psal.
7.11.2018 06:12 - malkav
Sirien, Jerson: Bavíme se opravdu o naverbování učitelky tance mezi agenty, kteří byli využíváni pro plnění misí, nebo o zverbování ke spolupráci v místě jejich bydliště, aby byli tito spolupracovníci využíváni pro sběr informací? V tom vidím dost zásadní rozdíl.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.059931993484497 secREMOTE_IP: 3.230.162.238