Kultura

Rytíř
10.8.2007 13:26
Staré Čechy
Mě to zajímá už delší dobu a očividně nejen mě. Pojďme Argonanta vyzpovídat o tom, jak že to vlastně hraje, co obnáší hra založená reálných kostech naší historie!
Autorská citace #61
11.12.2007 23:13 - Tafif
Jak se vyrovnáváš s tím, že hráči (alespoň někteří) "ví" co se stane? Přecijen pokud se chceš držet historické linie, nemůžeš si moc vymýšlet.
A jakou volnost poskytuješ hráčům? Máš na každé sezení připraveno, co se bude dělat, nebo je běžně necháváš, když se rozhodnou, že zrovna teď poběží hledat svatý grál do Palestiny?
Autorská citace #62
12.12.2007 08:00 - Argonantus
Tafif: Očekával jsem, že to bude problém, a kupodivu není. Hráči ví, co bude, ale zdaleka ne do těch podrobností; v moudrých knihách se sice praví, že roku 1244 byla bitva náramná u La Forbie a křesťani strašlivě prohráli, nicméně soudný křesťan to mohl v reálu uhádnout taky, sice ne přesně rok a datum, ale že to tam vezme špatný konec; pročež se taky do Jeruzaléma nikdo nehrnul (což taky přispělo výsledku).
Jinými slovy - je to událost, kterou hráči znají, postavy tuší, a jejich jednání nijak neomezuje; mohou sedět doma s ostatními, a čekat, že to jednou špatně skončí (což zatím dělají), a nebo se pustit do velmi podezřelého dobrodružství s nejasnými výsledky. Kdyby vymysleli něco zvlášť mazaného, dovolil bych jim klidně vyhrát. Tohle jsou právě nekonečné otázky a problémy, které dávají událostem zajímavost.
při čemž ovšem velká většina děje je "pod hladinou" rozlišovacích schopností tehdejších kronikářů; o tom, co se stalo mezi pánem X a městem Y, natožpak mezi služebnictvem toho roku se nic nepraví, a tudíž se mohlo stát prakticky cokoli.
Průběžně mám připraveno, co se děje ve světě a co právě dělají důležité NPC a významné frakce. Čas běží, jednají všichni. Tudíž, pokud by se vydali do Palestiny, lze se do toho klidně pustit. Samozřejmě, v prvním dějství bych částečně improvizoval; také mne v důsledku hraní plno dalších věcí napadá (nové postavy, děje, zápletky...)
Autorská citace #63
31.1.2008 22:08 - Rytíř
Narazil jsem na Gradě na publikaci České katastry od 11. do 21. století. Pokud jsou tam fakt údaje z 11. století, tak by vás to mohlo zajímat..
Tedy pokud už tato knížečka nezaujímá čestné místo ve vaší knihovně, že :)
Autorská citace #64
1.2.2008 08:42 - Argonantus
To by mne fakt zajímalo, co tam je. Díky za tip. V 11. století měli podle mne Čechové vztah ke katastrům asi jako Indiáni....
Autorská citace #65
1.2.2008 09:35 - Lotrando
Já to viděl letmo v knihkupectví a podstatné tam je až od Marie terezie, což je pochopitelné. V té době první moderní katastry vznikly. Z dřívější doby je tam naprosté minimum. Samozřejmě j eotázka, jestli je to stejná knížka :)
Autorská citace #66
16.3.2008 11:20 - unknown
Grrrrrrrrrrrr
Autorská citace #67
30.9.2010 12:04 - Argonantus
Tuleník:

Už jsem našel, kam tvůj post bystostně patří - do mého světa...

Píše:
váš Bořivoj je pravdepodobne Sloven (a teda náš - mne ako do istej miery čechoslovakistovi, v zmysle, že máme podstatne viac spoločného, ako sú pribrzdenci na oboch stranách ochotní priznať, sa táto možnosť celkom páči) - obzvlášť ak sa potvrdí príbuzenstvo s pravdepodobným Sveťom z Nového Města...


Mno. Bořivoj je Slovan, a v tomto smyslu je příbuzný Slováků, ale potažmo i Poláků, Západoukrajinců nebo Lužických Srbů.
Na druhou stranu, tehdy byl svět daleko uzavřenější, a dělil se na kmeny, takže
nejenže šlo lid těchto zemí snadno oddělit, ale bylo asi deset kmenů jen na území Čech, další na území Moravy, a další na území Slovenska, které spolu neměly politicky nic společného, a často se nenáviděly a vedli války. To, že jsme Čechové, je výsledek přežití nejsilnějšího; území Čechů je docela dobře prozkoumané a zabírá asi tři dnešní okresy (Kladno, Praha - Západ a Praha jako taková).

Píše:
tá rozprávka s Přemyslom bola zrejme na zakrytie politicky nepohodlného faktu, že bol Mojmírovec


Skoro jistě ne. Čechové neměli s Moravou mnoho společného - bylo to bezvýznamné okrajové území, které zřejmě platilo daně jak Moravanům, tak Boavorům, protože obě země byly nekonečně důležitější. A nebo nikomu, když na ně zrovna zapomněli. Diplomatické styky s Moravou začaly až za Svatopluka, předtím byli Bořivojovi předchůdci spíše podřízeni Regensburgu.
Jinak povídání o Přemyslovi je z velké části až z 11. století, tedy Kosmas, a starší Kristiánova verze (10. století) sestává asi ze dvou vět.
Východní obřad byla u nás naprostá epizoda - objevil se právě za Břetislava, a nevydržel pořádně ani do Václava (tedy několik desetiletí). Čechy jsou napojeny na západní svět od 10. století nejméně, a pokusy byly zjevně ještě před tou Moravskou epizodou.

Píše:
Je pomerne pravdepodobné že išlo o Rastislavovho syna (Sveťo bol Rastislavov synovec)


Je to prakticky vyloučeno. Bořivoj byl podřízený vazal, kterého nechali dle pověsti obědvat na zemi, aby ho ponížili (jinak recept užívaný i v Bavorsku). Mimochodem, pokřtěni byli dva, druhý byl kolega Vitislav, vládce zaniklé země ve východních Čechách, zřejmě Charvátska, které bylo bohatší a důležitější, než Čechy.

Píše:
VM si nemusela robiť vrásky so vzťahom k Čechom, Česi získali kresťanského šéfa (povedzme si na rovinu, že nebyť v tej dobe a v tom priestore "kresťanský národ" znamenalo, že Frankovia to vnímali ako nálepku na prdeli "sem ma nakopni" -


Před velkou Moravou tu byli západní křesťani z Bavorska (845 nejméně). Šlo prostě o klasické dilema mezi dvěma mocnějšími sousedy, které provází české dějiny od té doby prakticky dodnes. Západ jasně vyhrál.
Ideologické vyjádření v legendách představuje setrvalý boj až do současnosti - ještě dnes je příběh o západních křesťanech v Čechách nepohodlný, protože plno lidí se učilo ve škole něco jiného.

Píše:
Fakt, že po Borivojovej smrti bol Sveťo aj český boss, má zrejme podporu v tom, že boli rodina.


Nikoli. Svatopluk byl český boss právě v době Bořivojovy vlády a díky těm akcím se křtem. Po Bořivojově smrti za Spytihněva a Vratislava to šlo pomalu do háje, spolu s celou Velkomoravskou říší. Rodina s tím nijak nesouvisela - byla to čistě mocenská záležitost. Samozřejmě, není vyloučen nějaký dynastický sňatek v tom mezidobí - ale Ludmila byla podle všeho Pšovanka (z Mělníka, který nebyl v Čechách). Spíš bych tipoval nějakou Bořivojovu dceru na Moravě u nějakého nepodstatného mladšího bratra.

Píše:
Problémom tohoto výkladu, resp. dôkazu, je hlavne fakt, že Přemyslovcov máme na tony, žiaľ, nemáme žiadneho istého Mojmírovca.


Přemyslovců není zase až tak moc. To, že jejich rodina přežila je čistě náhoda - nebyli nijak výjimeční oproti konkurenci (třeba Slavníkovcům). I když se dodatečně samozřejmě snažili tvrdit, že tu žádné jiné vládnoucí rody nebyly.
Mojmírovci zmizeli ze scény spolu s říší - klidně mohli někde zůstat v ústraní jako šlechtický rod.

Píše:
je nejaké "in game" zdôvodnenie toho "Uherského" v Hradišti a Brode?


je to brod a hradiště na hlavní trase do Uherska; to je asi tak celé. A vůbec není jasné, jak se to jmenovalo v době Velké Moravy; názvy mohou být klidně z 12. století i později. Hor je tam přesně tolik, co kdekoli jinde na Moravě nebo v Čechách.
Autorská citace #68
30.9.2010 12:45 - Colombo
Prý se teď debatuje o tom, že Pribina byl podřízený Velké Moravy a byl spíš odvolán, než cokoliv jiného. Stejně jako to, že Přemyslovci jsou větev knížat z Velké Moravy.
Autorská citace #69
30.9.2010 12:54 - Argonantus
No, ti přemyslovci mi právě připadají jako naprostý nesmysl. Protože jsou starší, než Mojmír (7 generací před Bořivojem), a působili úplně jinde. Nevidím vůbec žádný důvod se domnívat něco podobného, a naopak hodně důvodů proti.
Autorská citace #70
30.9.2010 13:11 - Lotrando
Všechno to jsou dohady, některé z nich se daří více či méně potvrzovat.

S tím Pribinou - asi byl v nějakém vztahu s vládnoucím rodem a pak mu zatli tipec.

Přemyslovci mohli být na Velké moravě "na výchovu". Prostě tam bylo civilizační centrum, tak to poslali mládež aby se něco přiučila. Nezapomínejte, že konec Velké moravy lze poměrně těsně navázat na vzestup prvních doložitelných přemyslovců. Ona tam nějaká ta vazba bude.

Co je dobré zdůraznit, a Argo už to samozřejmě udělal, je že oproti dřívějšku se ukazuj vazba na bavorsko a vůbec západní evropu jako nosnější. Velkomoravský mocenský experiment s křesťanstvím se prostě neujal a jakkoliv přežíval v různých podobách velmi dlouho, skutečný vliv ztratil s pádem říše. Zbytek se odehrával v režii západní církve.

Pokud jde o samotné přemyslovce, přel bych se o jejich schopnostech. Určitě to byli kluci, co dokázali chytit příležitost za pačesy. Někde se taky naučili po "francku" spravovat stát a tuhle znalost uplatnili při budování své domény. Nemyslím, že to byla věc náhody i když krapet štěstí se určitě hodilo.
Autorská citace #71
30.9.2010 13:51 - Colombo
http://cs.wikipedia.org/wiki/Diskuse:Velkomoravsk%C3%A1_%C5%99%C3%AD%C5%A1e píše:
A když už mluvíme o zajímavých tezích, na http://www.znojemskarotunda.com/ je prezentována hypotéza, že by první známý český kníže Bořivoj mohl být původně velkomoravský velmož, dosazený jako zástupce centrální vlády. Hypotézu se snaží podpořit malbami ve znojemské rotundě (resp. jednou alternativou jejich významu). Bohužel není autor úplně nestranný.
Autorská citace #72
30.9.2010 13:56 - Lotrando
Dobré je vědět, co to je znojemskarotunda.cz :)
Autorská citace #73
30.9.2010 14:02 - tuleník
Argo: 7 generácií? Bořivoj je prvý historicky doložený... a teda samozrejme kľukaté sú cesty kostrákov, ale ak tá hromádka kostí, ktorá sa dnes nazýva Bořivoj I., bol naozaj on, potom tu máme jedného kostráka zo Starého Města. Literárny prameň mám doma (sedím v robote), ale nálezové okolnosti (pod podlahou kostola, etc.) nasvedčovali, že to nebude len tak hocikto (uvažovalo sa dokonca o Metodovi). Potom dostal milého kostlivca do ruky Emanuel Vlček a všimol si zvláštny tvar zvukovodu, veľmi raritnú to vec, ktorá sa ale zjavuje notoricky u prvých Přemyslovcov. Následne porovnal krvné skupiny. Zhoda (aj keď tu je samozrejme pravdepodobnejšia ako v prípade 1). Rozumej tomu tak, že ak 2 kostry zrejme v tej dobe významných ľudí a navyše súčasníkov majú túto deformáciu, tak vzhľadom na jej výskyt v populácii je vcelku fair predpoklad, že sú rodina. (Pozn.: vieš, čo by sme dali za dokázaného Mojmírovca? ja by som zapichol aj pannu, keby som nejakú našiel :D alebo moju ex :D)
Podľa mne dostupných informácií bola u Přemyslovcov robená aj aká-taká sekvenácia DNA, teda na úrovni doby. Celá záležitosť je dnes ľahko riešiteľná dvomi vhodnými kosťami a PCRkou, ktorú je kolega Imro ochotný urobiť aj zadara (je to top expert). Ako Maďar s nemeckým priezviskom sa bude baviť, nech je výsledok akýkoľvek :)

nejenže šlo lid těchto zemí snadno oddělit, ale bylo asi deset kmenů jen na území Čech, další na území Moravy, a další na území Slovenska, které spolu neměly politicky nic společného, a často se nenáviděly a vedli války

ja by som to až tak ostro nevydeľoval... prečo? moje rodisko (Piešťany) sa nachádza dostatočne hlboko na území bývalého nitrianskeho kniežatstva - predovšetkým za hranicou najdôležitejšou, Malými Karpatmi; nič to však nemení na tom, že na V od neho je kopček zvaný Marhát (pod ním asi najstaršia stojaca rotunda, dnes kaplnka sv. Juraja - bol tam aj dvorec, neskôr dedina) - zvaný podľa Marahanov alias Moravanov ... na území slovenskom, 50 km V od Moravy (v tom čase podľa názvu Sloveni, čo sa na Slovákov prechýlilo o pol tisícročia neskôr... ostatne Slovenky sú dodnes "ako majú byť"). IMHO je pravdepodobné aj vysvetlenie, že jedno etnikum "utrpelo" viacero mien, aj keď na druhej strane listiny často dokladajú Slovenov a Moravanov vedľa seba. V okolí sa nachádzajú ešte 3 ďalšie hradiská na býv. obchodných cestách napospol na smere Pobedim - Nitra resp. Kostolec - Nitra, tvoriace vnútri nitrianskeho "pašaliku" ďalší!!! obranný koridor (predVM dáta). Pobedim padol pri spojení moravského a nitrianskeho kniežatstva (podľa všetkého), Kostolec sa udržal zrejme aj v časoch Arpádovcov.
Mimochodom na oných 3 hradiskách nad Bojnou sú tiež nálezy potvrdzujúce misiu zrejme írsku, predchádzajúcu byzantskej (ale to je tiež dlhšie známa vec).
V Česku zasa nie sú ojedinelé nálezy kresťanského panstva medzi pohanskými poddanými z čias, keď VM už iba BOLA. S častým výskytom VM artefaktov.
To, že autorom tej "skororozprávky" o Přemyslovcoch je Kosmas som myslím zmienil (alebo jej hlavnej časti). A východný obrad bol de facto epizóda aj u nás (mimochodom aj "vďaka" Sveťovi a jeho koniec súvisí s "vytesnením" Metodových žiakov - teda ešte pred pádom VM).

ještě dnes je příběh o západních křesťanech v Čechách nepohodlný, protože plno lidí se učilo ve škole něco jiného

no, dejepisy sme mali rôzne aj my skôr narodení, ale v našom to bolo povedané (Pribinovi svätil kostol podľa všetkého Adalrám +/- AD 828), ako aj to, že Rastislav sa práve pozvaním byzantskej misie chcel urvať spod vplyvu Frankov... koniec koncov uvádza sa že Moravské kniežatstvo prijalo kresťanstvo AD 831 - 2 roky pred utvorením VM) - je ale pravda, že sa to v tom dejepise explicitne nepovedalo na plnú hubu (z textu je to však po jednoduchej logickej analýze dosť jasné)
Colombo: Pribina dostal od Mojmíra dosť prudko nakopané (celá vojna možno trvala iba dni) a zdrhol pred ním, hrubo povedané, k Frankom... od Ľudovíta Nemca potom obdržal Panónske kniežatstvo do dedičnej držby (846, už predtým ho mal v držbe doživotnej, predtým v správe). To o moravskom pôvode Přemyslovcov ako celkom nádejnej verzii tu práve predkladám za veľkého pobúrenia :) ale má to celkom slušný základ (Pavel Dvořák: Stopy dávnej minulosti, diel 3 a sčasti aj 4) vrátane toho UFO kostlivca z Uh. Hradišťa. Je to tam celkom podrobne rozvedené aj s archeologickým backgroundom.
Autorská citace #74
30.9.2010 14:27 - Colombo
Zábavné je, že o Egyptě toho víme víc, než o Velké Moravě:)
(btw. spíše Velkomoravské Říši, Velká Morava je prý něco jiného někde ve rusku)
Autorská citace #75
30.9.2010 15:20 - tuleník
To je smutný fakt.
Autorská citace #76
30.9.2010 15:43 - noir
To je 1. blbost, 2. zavádějící.
Autorská citace #77
30.9.2010 15:59 - tuleník
Keď tu už ohovárame predkov, ak chcete nasrať stredoslováka, pripomeňte mu, že primigroval až v druhej vlne po východniaroch a západoslovákoch (ktorí sú si jazykovo príbuznejší než by sa na prvé počutie zdalo) a navyše nie zo severu, ale cez Maďarsko ;-) síce to bolo nejaký ten piatok predtým, ako sa tu zjavilo "naše mongolstvo", ale účel svätí prostriedky :)
Autorská citace #78
30.9.2010 15:59 - Argonantus
Colombo:

Áha. Takzvaní Rotundisti. Naprostí cvoci. Tos měl říct rovnou.
Všechny tyhle konstrukce ingorují, že v pramenech jsou doložené ty konkurenční rody. Furt se uvažuje, jakoby Bořivpoj byl jediný a opravdu vládl celým Čechám. Tak tomu nikdy nebylo - resp. jeho Čechy byly úplně jinak veliké, než dnes. Dokonce ani nebyly největší a nejdůležitější.

Tuleník rozsáhlý:
1) Jo, sedm geenerací. Je z nich sice jen záhadná řada jmen, ale lautr stejně jsou na tom prakticky všechny staré dynastie před vynálezem písma - na začátku Bible je velice podobná řada jmen; tuhle ti Merovejci jsou to samé. Není vůbec žádný důvod této řadě nevěřit - "Přemyslovci" je doložené staré označení rodu, a lze celkem rozumně předpokládat, že začíná nějakým Přemyslem, i když o něm už dnes víme houby. Bořivoj je možná první doložený, ale lze předpokládat, že měl nějakého otce. První doložený neznamená totéž, co první.

Píše:
Emanuel Vlček a všimol si zvláštny tvar zvukovodu, veľmi raritnú to vec, ktorá sa ale zjavuje notoricky u prvých Přemyslovcov.


To je dost slavný nález - dokládá nějaké příbuzenské svazky, třeba svatbu nějaké dcery s mladším synem, což by šlo při té anexi čech očekávat. Ale rozhodně nedokládá, že by Přemyslovci byli nějaká větev Moljmírovců nebo obráceně. S ohledem na ty další vládnoucí dynastie to nedává žádný smysl - na Přemyslovcích nic extrovního tehdy ještě nebylo.

Jinak u té Nitry máte zřejmě zbytek nějakého podobného kmenového ministátu.

Za ta data těch iroskotských misí díky - odpovídají dost přesně tomu, co jsem tušil, ale nevěděl přesněji. K nám dorazili možná až 845, což odpovídá tomu, že Čechy byly prostě větší vidlákov, než Morava, s ohledem na vzdálenost od Dunaje. Najdi si ty Kopčany na RPGF.
Autorská citace #79
30.9.2010 16:23 - Lotrando
btw, Přemyslovci je dost nové označení. Oni by sami sebe spíše nazývali Boleslavovci.
Autorská citace #80
1.10.2010 00:57 - tuleník
Argo: vzťah onoho kostráka k Borivojovi by jasne ukázala PCR. Nemá význam sa bez jej výsledku naťahovať. Zároveň by to bola odpoveď definitívna.
Línia Bojná - Marhát (kde bolo hradisko už v dobe železnej pár sto metrov nad tým VM osídlením) je určite hraničná línia nejakého kmeňového miništátiku alebo snáď už kmeňového zväzu, vlastne už za VM bola táto línia zrejme opúšťaná (nie celkom), lebo spájanie kmeňov do vyšších celkov na území VM bolo na slušnej úrovni už v 7. stor. - nenesie napr. stopy po útoku, ktorý na jar 833 zničil Pobedim a zvyšné (nížinné) hradiská na trase z UH a Mikulčíc do Nitry. V podstate sa situácia na moravskom a nitrianskom území líši od českej tým, že po "čiernej diere" od Sama po koniec 8. stor. sa už na našom území nespomínajú názvy kmeňov, ale iba pomenovania Moravania a Sloveni, čo už zjavne znamená nadkmeňové útvary. Koniec koncov, VM sídelné mestá boli na tú dobu už veľmi vyvinuté aglomerácie, čo predpokladá dlhý a neveľmi rušený vývoj.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.080335855484009 secREMOTE_IP: 3.139.86.56