Kultura

Dalcor
3.10.2007 14:07
Hvězdný prach
Včera jsem si užíval překrásnou pohádku Hvězdný prach. Doporučuji návštěvu kina!
Autorská citace #1
3.10.2007 14:25 - Joe
Otázka: čítal si knihu (čo predpokladám)? Aký je film v porovnaní s knihou? (Čítal som ju síce dávno, čiže si priveľa detailov nepamätám, ale aj tak...)
Autorská citace #2
3.10.2007 14:57 - Dalcor
Stejný až na pár minoritních detailů, ubrání jedné role a posílení jiné. Nestřílí si to tolik z Hobita :) Navíc Hvězdný prach vyšel nyní po druhé s řadou úprav.
Autorská citace #3
3.10.2007 20:49 - Sosáček
Mam si to napred precist a pak na to jit, nebo naopak?
Autorská citace #4
3.10.2007 21:17 - Alnag
A nebo na to jít a číst si během toho :o)
Autorská citace #5
4.10.2007 08:48 - Dalcor
Člověče podle mě to číst nepotřebuješ. Lehkost originálu i jeho pohádkovou jednoduchost to zachovává. Ale ke čtení doporučuji taktéž :)
Jiank když jsem si to včera rozečetl začínám zjišťovat že to naní 90% podle knihy, ale ducha knihy, její myšlenku i zápletku to perfektně dodržuje jen některá prohloubení děje tam není, Přesto kniha není povrchní ;)
Autorská citace #6
16.12.2007 21:40 - sirien
znalost knihy rozhodně není podmínkou filmu.
Věrnost - no, jak psal Dalcor, dost scén je jinak, zvláště závěr je značně překopaný, ale co se mě, v tomto směru značného kritika, týče, tak myslím že valná většina změn je ku prospěchu - prostě knížku nelze zcela převést, některé věci co vyzní v knížce by ve filmu nevyzněly a naopak.
Knížka i film jsou výborné - na filmu mi kapku vadilo jen to, že úplný závěr je převeden příliš do Hollywoodu - poslední tak tři minuty. Zvláště závěr (malý spoiler) "žily šťastně až do smrti, která vlastně nenastala, protože... a pak předali vládu svým dětem a odešli..." je hodně v rozporu s Gaimanovským "žili šťastně až dokud jeden z nich nezemřel a děti neměly, protože je spolu mít nemohli" :) . Ta masová korunovační scéna mi taky trochu brnkla o nervy, zvlášť protože na korunovaci ve světě Za zdí (ohádkový svět) byli přítomni i lidé ze světa Před zdí (normální svět).
jinak to ve mě oživilo myšlenku zahrát si "faerie tale" RPG o pirátech na létající lodi, kterou jsem, věřte nebo ne, měl ještě předtím než jsem Hvězdný prach četl.
Autorská citace #7
16.12.2007 22:00 - Argonantus
Výborná věc. Dlouho se mi už žádné fantasy ve filmu tak nelíbilo.
Autorská citace #8
16.12.2007 22:31 - Alnag
Argo píše:
Dlouho se mi už žádné fantasy ve filmu tak nelíbilo.
Myslíš pohádka... :-) Jak už jsem hlásal jinde, dle mého soudu Stardust přehračkuje tu tenkou linii mezi fantasy a pohádkou a je tím druhým zmiňovaným. Ne, že by na tom až tak záleželo...
Autorská citace #9
16.12.2007 22:37 - Alek
Hele fantasy filmů je tak málo (a kvalitníních jak šafránu, jak se ukazuje v diskuzích), že bychom měli být trochu benevolentní a řadit sem i Stardust či některé HP. ;)
Autorská citace #10
17.12.2007 01:43 - sirien
HP? Nikdy.
Stardust JE pohádka. Gaiman to psal jako pohádku, hlásí se k tomu jako k pohádce a přímo v knize píše, že to je pohádka :) Ale... některé pohádky mají k fantasy prostě blízko :)
Autorská citace #11
17.12.2007 08:46 - Argonantus
Na rozdílu mezi pohádkou a fantasy nehodlám vykrvácet. Hvězdný prach vpravdě nese rysy obého. Kdo chce radši pohádku, má ji mít.
Autorská citace #12
17.12.2007 16:13 - Gurney
Stardust jsem viděl už dřív a zrovna jsem dočetl knížku, nevím jestli se to dá srovnávat ale film mi přišel ještě lepší, minimálně provázanost příběhu a vykreslení vztahu Tristan - Yvain. Jeden z nejlepších filmů co jsem viděl a btw obsahuje pro mě nejefektnější magické zabití vůbec :)
Autorská citace #13
17.12.2007 16:34 - sirien
Vážně? Které že to? (nemáš doufám namysli zášleh hvězdy na konci, vyvolaný láskou?)
Autorská citace #14
17.12.2007 16:48 - Gurney
Ee, takový romantik nejsem, myslím jak nejstarším Lilim utopí Septima "ve vzduchu".
Autorská citace #15
17.12.2007 17:33 - Dalcor
Stardust už jsem viděl jen 3x a doufám že vyjde an DvD ještě před vánoci
Autorská citace #16
17.12.2007 20:08 - Argonantus
Zášleh hvězdy je, mimochodem opraný Pátý element. Což celkem neva - je to jen detail, na kterém nesejde.
Autorská citace #17
18.12.2007 00:09 - Bouchi
sirien: "na korunovaci ve světě Za zdí (pohádkový svět) byli přítomni i lidé ze světa Před zdí (normální svět)" A co je na tom v neporadku? Vzdyt lide ze sveta Pred zdi mohli bez ujmy vkrocit do sveta Za zdi. Tak holt Tristan pozval na korunovaci i lidi z vesnice...
Autorská citace #18
18.12.2007 02:06 - sirien
Bouchi: No, z příběhu jsem pochopil, že lidé za Zeď zásadně nechodili a když, tak jedině jendou za mnoho let na trh, který byl těsně za zdí. Navíc to byl svět zemí, které lidé vytěsnili z map, věcí, které zabila věda, snů, které roztrhala realita... takže tam normální lidi fakt ani moc chodit nechtěli.
hm. Možná to vnímám až moc Gaimanovsky... uznávám že Američtí bohové, Nikdykde a Anansiho chlapci mi spolu s aktuálně hraným RPG Pavučina mohou dost křivit pohled...
...ale prostě se mi to nezdá :) (a i kdyby, tak se mi ta scéna vůbec nelíbila jako taková... prostě se mi ta masová happyend korunovace k tomu příběhu fakt nehodila, ale to je jen můj osobní názor)
Autorská citace #19
18.12.2007 08:03 - Jerson
Myslíš, že měl být happy end ve stylu Faunova labyrintu? (Tedy šťastná scéna v nereálném světě následována smutnou smrtí ve světě reálném ...)
Mě se ten konec líbil, mám dojem, že zrovna do tohoto filmu se hodil jako málokam. Prostě pohádková fantasy se vším všudy.
Autorská citace #20
18.12.2007 08:35 - Dalcor
Tak ti děkuji Jersone, já Faunův Labyrint ještě neviděl a docela sjems e an něj tešil. Nemůžeš naspat aspoň SPOILER!!!!

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.077801942825317 secREMOTE_IP: 18.212.102.174