Kultura

Zaphod
23.10.2007 13:47
Něco pro zasmání
Doufám že to ještě všichni neznáte. Hodně povedená záležitost.
Hůlkový řád
21.12.2009 20:43 - Nachtrose
sirien píše:
trochu nigga,


takova hezka "cokoladka" neni vubec k zahozeni. Jenze ty hezke "cokoladky" se moc nevyskytuji na uzemi CR ani SR :-)
21.12.2009 20:47 - sirien
naše cikánky Ti jako tmavé portfolium nestačej?
(píše se cikán nebo Cikán, mě tak napadá?)
21.12.2009 22:13 - Nerhinn
sirien: Pravidla(.cz) říkají, že stejně jako u židů se u cikánů může použít velké písmeno v etnickém slova smyslu.
Pro upřesnění pak jazyková příručka ohledně psaní velkých a malých písmen píše:
S velkým i malým písmenem lze psát
a) jména Ž/žid, M/mongol, C/cikán. Velké písmeno se píše, pokud tato jména označují příslušníky národa, malá písmena tehdy, jestliže označují příslušníky antropologické skupiny: mongol, cikán nebo náboženského vyznání: žid.

A pro ty, kteří si stále ještě nejsou jisti, dodává alibisticky:
"Ke jménu c/Cikán: již delší dobu se jako oficiální název pro označení příslušníka národa používá výraz Rom."

Takže "cikán", řekla bych :)
22.12.2009 01:44 - sirien
Až se bude v divadlech hrát Romský baron místo Cikánského barona a až mi cikáni okolo přestanou říkat, že jsou, cituji "cikáni, protože vždycky byli cikáni" případně, opět cituji, "cikáni a ne nějakej romskej póvl", začnu možná uvažovat o tom, že ve svém slovníku prohodím pozici slov "cikán(etnická skupina, národ)" a "rom (nadávka)".
I když vzhledem k mé averzi vůči stupidně upjaté politické korektnosti a vzhledem k tomu že si dovoluji brát k srdci Orwellovo varování o newspeaku to asi nakonec stejně neudělám...

Nicméně díky za ujasnění.
22.12.2009 08:16 - Jerson
Eleshar psal, že už na jídelním lístku viděl "Rómskou pečeni".

(Jo, a jinak správně je to "Cigán" :-D)
22.12.2009 08:26 - Zarahel
Já si zas pro změnu myslím, že staří Cikáni mají jen málo společného s dnešními Romy :)
22.12.2009 09:05 - Nerhinn
Jerson: Strávila jsem docela drahnou chvilku hledáním toho, jestli oni sami preferují "cikán" nebo "cigán". Došla jsem ke dvěma zjištěním: romea.cz je příšerný server a pravidla českého pravopisu (stejně jako třeba wiki) říkají, že "cikán". "cigána" uvádějí jako slovenské pojmenování. To jen tak pro zajímavost. Každopádně to c asi bude malé, jak jsem psala níže.
22.12.2009 09:36 - noir
U Romů/cikánů je problém, zda je to národ (některé typologie se na ně hodí, jiné ne). Oni těžko zapadají do veškerých škatulek, takže se na ně nehodí ani naše slavná Pravidla. Ostatně my co víme, jak vznikala, tušíme, že jediné, k čemu jsou, je činnost konaná na toaletě...

sirien: Tohle slýchám dost často (Romové si přejí být nazýváni cikány), ale většinou je to JPP. Dnes naprostá většina příslušníků téhle menšiny, která vůbec řeší, jak si říkat, používá výraz Rom.
22.12.2009 09:44 - Sosáček
Hej, nechci nikoho obviňovat, ale případná kombinace grammar nazi a normálního nazi (píše se to jinak, jsou podřadný) mi připadá hrozně legrační.

A jsou to mulatky, držte hubu.
22.12.2009 09:52 - Nachtrose
Glitterhash píše:
A jsou to mulatky, držte hubu.


Teda nevim presne na koho narazis, ale vzhledem k poslednim nekolika postum te musim upozornit, ze mulatka =/= cikanka. Pokud narazis az tak hluboko, ze to dosahlo k pernickum, tak v tom pripade ano, ty by za mulatky sli oznacit.
22.12.2009 09:54 - Sethi
Tedy, já malovala perníčky včera, ale že bych k tomu měla mít ještě otevřený katalog spodního prádla, to mě fakt nenapadlo.
22.12.2009 09:57 - Nachtrose
Earette™ píše:
ale že bych k tomu měla mít ještě otevřený katalog spodního prádla, to mě fakt nenapadlo


taky jsem si rikal, ze tohle vsechno dotycny asi z hlavy nedal :-)
22.12.2009 10:04 - noir
Já včera taky maloval - ale jako obvykle jsem zvládl jen ježka. Manželka za tu dobu vytvarovala několik desítek dokonalých betlémů, filigránských postaviček a upekla tři pekáče buchet. A pak že existuje rovnost pohlaví...
22.12.2009 10:07 - Fibriso
každopádně musím uznat že je to originální...
22.12.2009 10:10 - Sosáček
Usatko ty jsi hlavne slibovala sexy obrazek do profilu.

A jo, mluvil jsem o pernickach. Cikanky jsou hezky a divoky, ale kdyz zetarnou tak zacnou mit knir a vubec. Lepsi jsou normalni holky jenom s trochou cikansky krve, aby si zachovaly tu divokost.

(treba slovenky)
22.12.2009 10:33 - Nachtrose
Glitterhash píše:
(treba slovenky)


obvious troll attempt ignored.
22.12.2009 11:01 - Naoki
Ad cikány: konzultoval jsem to s naší přednášející na antropologii, které se jima zabývá a dle jejích slov jsou důležité hlavně 2 body:
1) cikáni nejsou kulturně homogenickou skupinou - jen na území ČR a SR jsou 3 skupiny, které spolu mají spolu asi tolik, jako 2 různé slovanské národy (např. Češi a Poláci). Z toho vznikají všechna ta nedorozumění typu proč si např. cikáni neváži pomníku u koncentráku.
2) cikán sám sebe nazývá cigán. Tam je ale zase ten problém o kterou skupinu jde plus nějaké ty čachry s rituálně nečistýma jedincema a tak.
22.12.2009 12:07 - noir
Naoki:
1)To nebyli ani Siouxové, ale stejně se sdružili do něčeho jako je národ. Cikáni/Romové udělali v 70.letech to stejné. Sice je ten jejich kulturní konstrukt asi tak reálný jako Masarykův národ Československý, ale jednou se tak jejich zástupci dohodli.
2) Jak kteří. Spousta těch "zkulturněných" to odmítá - cikán je holt spíš nadávka (z tureckého athinganoi - zaklínač), navíc to je současně označení jistého stylu života, jemuž už dnes Romové neodpovídají. Viz. slavná prvorepubliková vyhláška proti cikánům chápala jako cikány všechny tuláky.
22.12.2009 12:40 - Sosáček
Nachtrose píše:
obvious troll attempt ignored.

He?
22.12.2009 21:14 - sirien
noir píše:
Tohle slýchám dost často (Romové si přejí být nazýváni cikány), ale většinou je to JPP. Dnes naprostá většina příslušníků téhle menšiny, která vůbec řeší, jak si říkat, používá výraz Rom.

Tak jako já Ti nenutim abys mi věřil, ale co jsem se s nima porůznu v hospodách a tak já bavil, tak "rom" si neřikal ani jeden. Jednou se máme dokonce stalo že se zarazila na ulici se psama večer kvůli takový skupince a jeden mladej týpek na to reagoval slovy "nebojte se pani, já nejsem rom, já sem vinohradskej cikán".

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.10618305206299 secREMOTE_IP: 18.232.88.17