Kultura

Zaphod
23.10.2007 13:47
Něco pro zasmání
Doufám že to ještě všichni neznáte. Hodně povedená záležitost.
Hůlkový řád
10.11.2020 17:45 - sirien
Loki: Blíží se úplněk, nebo co? :) Nikdo netvrdí, že by se něco mělo měnit, jen se tu nezávazně bavíme o přesnosti, původu a vhodnosti termínů tak jak jsou.
10.11.2020 18:40 - Šaman
LokiB píše:
Na překlad sere pes, podstatné je, aby to dobře znělo cílové skupině.

No jo, ale které?
- Hráčům DxD, kteří hrají rádi opravdové hrdiny?
- Párům, které vzrušuje, když přísná policistka v latexové uniformě připoutá obžalovaného k posteli a začne výslech?
- Hráčům komorních larpů, kteří se sešli jako levicová umělecká smetánka u příležitosti nějaké vernisáže v Paříži na přelomu devatenáctého století?

Protože všechno to je roleplay.
10.11.2020 20:08 - LokiB
Šaman: no vsak prave to nemusi byt v cestine ve vsech pripadech stejne. To je umanutost nekterych prekladatelu, ze to musi byt i v destine shodne pro hrace RPG, larpisty i ty, kteri radi hraji role v loznicich.
Hry na hrdiny bylo v dane dobe genialne pouzite prave pro segment her. A dodnes si myslim, ze hraci RPG hraji primarne postavy = sve hrdiny, nikoli role. Jiste, v nekterych hrach jde i o hrani role, ale v hlavním proudu jde spise o hrani postav. V divadle herci hraji role, ale to je prave ten rozdil, ze hraci nejsou (jen/hlavne) herci. :)
10.11.2020 20:44 - Corny
Já se přidávám na stranu "hry na hrdiny jsou dementní překlad" :D Hlavně asi moc nevidím smysl toho řešit u toho nějakou "údernost". Když bych byl překladač a nějaký můj kolega by mi řekl "Hele, co kdyby se to jmenovalo takhle? Sice to prakticky znamená něco docela jiného, ale dobře to vyzní" tak bych na něj koukal docela divně, že jako překladač preferuje vyznění nad tím zachytit význam slov. Ale možná je to právník ve mě, že tak nějak od překladu očekávám, že bude překládat :D
A popravdě mi připadá úžasně absurdní, že bych si i v těch letech, kdy jsem na "Dračák" poprvé narazil, řekl "Hele, tohle vypadá jako dobrá sranda, ale 'Hry na role/postavy' mi zní divně, to jdu raději hrát fotbal." Ale možná by to někdo opravdu takhle povrchně odsoudil, fakt nevím :)
I přes to přese všechno je však každopádně fakt, že měnit to teď asi opravdu nemá smysl.
11.11.2020 11:09 - Aegnor
11.11.2020 13:26 - LokiB
Corny píše:
Hry na role


Mně na tom odpuzuje to, že (mi) z toho strašně trčí, jak je to nečesky, tedy jak je to hrubý doslovný překlad. Ale to tu holt sdílím s málokým :)
11.11.2020 13:38 - Corny
Jako já neříkám, že to nezní fakt hloupě :D
12.11.2020 21:07 - Necromancer
Jak se dá vložit soubor(obrázek) do dikute?
13.11.2020 01:13 - Naoki
nedá, musíš linknout na externí místo
13.11.2020 07:50 - Necromancer
Naoki píše:
nedá, musíš linknout na externí místo

Ehm, česky by to prosím nešlo?
13.11.2020 08:31 - pilchowski
Musíš mít ten obrázek někde uložený na netu, a do diskuse ho vložíš odkazem na něj (dole tlačítko IMG).

13.11.2020 17:52 - Fibriso
žádost na moderátory, mohla by se prosím místnost přejmenovat na správně "Diskuse a analýza Nečeho pro zasmání"?
Dík
16.11.2020 09:54 - sirien


16.11.2020 11:52 - Nachtrose
Je až s podivem, kolik lidí z mého okolí se brání online hraní... :-(
16.11.2020 13:10 - cyrasil
Proc s podivem? Kolik lidi ve tvem okoli chodi napr na "virtualni pivo"? Ta samotna hra je jen jednou slouzkou, dalsi slozkou je socialni stranka, a ta je pri online hrani hodne osekana a troufam si tvrdit (ale je to jen muj nicim nepodlozeny nazor), ze lidi kteri hraji jen kvuli hrani nebudou v nejake vyrazne vetsine.
16.11.2020 13:22 - Corny
Cyrasil:
Ty jo, když mi přijdeš obýváku dělat obsluhu, nalévat pivo a vařit, tak budu na virtuální pivo chodit mnohem častěji, než na to nevirtuální :D
16.11.2020 14:00 - LokiB
cyrasil: hele, to není to samé ... (fun fact: v prvním lockdownu jsme dávali virtuální piva celkem často).

když jdeš na pivo, tak pro mnoho lidí není primární pití toho piva, primární je to, že se sejdete a máte příjemný čas (jo, jsou lidé, pro které to pivo je primární, já vím)

zatímco když hraješ RPG, tak pro mnoho lidí je primární cílem to hraní RPG a sociální příjemno kolem je bonus navíc.

Ano, jsou lidi, kteří to mají přesně naopak, to nepopírám :)
16.11.2020 14:22 - cyrasil
Jako jasne to piti piva je asi pro vetsinu lidi (i kdyz...) mensi tahak nez hrani rpg, ale zase bych nerekl ze by to bylo otocena (ve smyslu napr. 1:9 pivo:social vs 9:1 rpg:social, cisla jen ilustracni).

Po dni prosezenem u pocitace v praci (idealne jeste s par video-meetingama) mi pak neprijde hrani, v podstate zredukovane jen na dalsi video-meeting, az tak lakave. Ale chapu, ze se asi najde dost lidi, kteri to tak nevnimaji
16.11.2020 14:41 - Gediman
DnD in 2020 vypadá mnohem víc cool.

Online si můžeš zahrát s lidma, se kterými by sis třeba normálně nikdy nezahrál. Můžeš také podle potřeby rychle vkládat ilustrační obrázky (je to určitě snadnější než je googlit na mobilu, třeba) a máš lepší přístup k pdfkům.
16.11.2020 14:42 - sirien
Jakože... Fibriso zas nebyl tak mimo, na tohle tlachání tu je třeba tohle vlákno.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.1047990322113 secREMOTE_IP: 34.204.196.206