Kultura

Rytíř
8.11.2007 19:28
V pravidlech je popsána i jedna velmi zvláštní kuše, o níž jsem kdysi v první chvíli pochyboval, jestli není jen výplodem někdy až příliš bujné představivosti pánů od WotC. A víte co? Není. Ona vážně existovala.
Autorská citace #81
22.11.2007 18:49 - Argonantus
Stran toho množství - předpokládám, že to je zase spíš to pozdější období, kdy bylo vybavení takříkajíc standardizované. Vím, že v těch bitvách stoleté války střelci vybíhali a sbírali použité šípy - došli jim totiž stejně (což při rekpordních rychlostech palby asi nikoho nepřekvapí). A samozřejmě je něco jiného situace v pevnosti, kde můžeš mít šípů poněkud víc. V tom ranném středověku je to ještě komplikované tím, že luk byl zbraní různých nestandardizovaných loupežníků, zbojníků, po dnešním partyzánů; často jako součást nějakého přepadení (dvě ze tří vítězných bitev našich knížat proti císařům jsou tento případ).
Autorská citace #82
23.11.2007 07:40 - Jerson
Rytíři, asi tě zklamu - jako dobrodruh bych si vzal spíše luk :-) Nicméně jeden z mých hráčů bude mít velkou radost - před dvěma měsíci jsem mu řekl o opakovací kuši, a on pak našel, že se požívala ve válce, která tu byla mnohokrát citována a nic dřív, tak byl zklamán, že je to vlastně novověká zbraň. Já mu na to neuměl odpovědět - teď už připustím, že mohla existovat mnohem dřív a že se z ní dá střílet rychleji než z luku (tedy asi stejně rychle jako vrhat nože), jen co do účinku je slabší.
A už vidím, jak to zkouší ve hře.
Jinak jsem jsi vzpomněl na jakési Anime z postmoderní doby, kde má jednen maník malou kuši připevněnou na předloktí a během dvou sekund vystřelí obromnou barážovou salvu. Sice je to kravina tak nebo onak, ale už vím, čím se asi tak mohl autor inspirovat :-)
Autorská citace #83
23.11.2007 07:51 - Rytíř
No vida, tak to k něčemu bylo! Že hráče pozdravuju :))))
Ale nemysli si - co si tak vybavuju, tak kuši měla jen jedna moje postava, a tu sem hrál jen chvilku - jakýsi mladý rytíř, Erik se jmenoval. A přestože máme vlastní pravidla a kuše jsou jaksepatří opepřené ;), meč byl účinější, takže jsem si jí ani moc neužil. Njn, to jsou takový ty paradoxy. Stejně jako miluju lodičky a ve hře jsem se vlastní dočkal až teď, po 15 nebo kolika letech hraní! :))
Jo a ještě perlička na závěr - mám doma k té slabé kuši :) ještě i slabý luk. A i když s ním nestřílím o nic moc víc, než s tou kuší, tak s ním mám mnohem lepší trefu a střelbu z něho si v reálu užiju daleko víc, než střelbu z kuše. Ale pššt, to nikomu neříkej, nebo mi přestanou věřit, že jsou kuše tak dobrý!
Autorská citace #84
23.11.2007 10:02 - Argonantus
Rytíř píše:
Stejně jako miluju lodičky
... že by další Lumberjack?
Stran té "kuše na předloktí" - něco takového se probíralo kdysi v pevnosti, a Wothan prozradil, že měli něco podobného v Itálii v 15. století, a byla to zákeřná zbraň nájemních vvrahů (tyhle věci mají v Itálii neskutečnou tradici; co Ital, to mafián). kadence, průraznost a podobně byla samozřejmě dost nepřesvědčivá; bylo to určeno k nenápadnému odpálení třeba na tržišti.
Autorská citace #85
23.11.2007 10:16 - Rytíř
A už se zas nechytám :) Jakej Jack?
Malý kapesní kuše jsem taky kdysi kdesi viděl. Byly hezký :) měly už tuším tvarovanou "pistolovou" pažbu. Schválně se zkusím juknout na nějaký podrobnosti. Třeba by z toho moh bejt ještě jeden článeček o kuších.. ;)
Autorská citace #86
23.11.2007 12:08 - Sardaukar
No, vždy jsme žil v přesvědčení, že hlavní výhodou kuše oproti luku bylo to, že s kuší slo vyvinout větší průraznost než u luků. Proto někdo nazval kuš atomovou zbraní středověku, protože dokázala odrovnat i rytíře zakutého do ocele. I když třeba dlouhý luk má solidní sílu, tak je určena především k dopravení šípu na velkou vzdálenost s vvysokou kadencí. Kuš pak byla použita na kratší vzdálenost a diky ohromné síle dokázala kosit i obrněnce (což s přihlédnutím k možnosti relativně přesného zamíření třeba i s oporou je určitě značným přínosem).
Autorská citace #87
23.11.2007 12:35 - Argonantus
Rytíř: http://en.wikipedia.org/wiki/The_Lumberjack_Song
Autorská citace #88
23.11.2007 12:37 - Rytíř
Sardaukar: no, tak to je otázka. Prvotní impuls o síle myslím moc nebyl, protože to by museli ty lidi rovnou vymyslet, jak tu kuši napínat.. a heverem se napínaly až dost pozdě.
Pravda, sám si nejsem jistej, jestli dřív byl luk přimontovanej na pažbu anebo mohutnej válečnej stroj, kterej pak zmenšili. Tipuju teda spíš ten luk, aby se to líp drželo, líp se mířilo a možná aby mohli mít založenej šíp a jen cvaknout.. ostatek se nabaloval postupně, jako zvýšení síly lučistě a pak různé pomůcky.
Ale možná že ty koumáky starověký podceňuju a rovnou vymýšleli kuše, aby měli řádnou sílu? Možný to je..
Autorská citace #89
23.11.2007 12:58 - Argonantus
Rytíř:
to je zas dotaz na Římana Wothana. velké balisty byly zcela jistě, kušemi si nejsem jist, právě jako ty.
Jinak Sardaukarova reakce je zase vystřižená z pozdního středověku; v ranném středověku je to úplně jinak. Obrněnce nebylo třeba prostřelovat, když neexistoval. A na prostřelení kroužkovky luk stačil.
Autorská citace #90
23.11.2007 14:09 - Rytíř
Argo: no, on o tom nikdo moc neví, ani sebevětší říman, myslím :) Taky jsem se o to svého času dost zajímal. Co jsem zjistil viz Vrhací válečné stroje.
Konkrétně pak hlavně tento odstavec:
Rytířisko píše:
Vrhací válečné stroje založené na principu pružnosti dřeva patří určitě k nejstarším. Vycházejí z konstrukce luku; velké dřevěné lučiště bylo připevněno na soše (nebo lafetě) stroje a napínáno bylo nejprve asi jen lidskou silou, později navijákem. Ve starověkém Řecku byly tyto malé válečné stroje pro jednoho muže známy jako oxybeles; ještě menší, přenosné verze těchto strojů, se nazývaly manubalisty nebo také gastraphetes (v překladu břišní luky) a byly v podstatě přímými předchůdci kuší, od nichž se lišily především napínacím a spouštěcím mechanismem.
Autorská citace #91
23.11.2007 17:00 - Argonantus
Rytíř:
nebyl bych si tak jist; člověk, který většinu těch věcí zkonstruoval a zkouší je používat je v této věci dost relevantní. Já jsem to jednou zkoumal taky, přiznám, že velmi povrchně, a zjistil, že drtivá většina informací o obléhacích strojích je opisovaná jedním badatelem od druhého, a ne všechno je jisté.
Autorská citace #92
26.11.2007 12:46 - Rytíř
Nojo, opisování to je klasika.. a nejhorší je, jak se jeden drobný omyl či nepřesnost dokáže opakováním nadout do nehorázných rozměrů, co :)
Jinak mi kolega právě řek, že teď na ČT2 běží repríza dokumentu o Velké čínské zdi.. kde prý včera odpo zahlédl i povídání a předvádění jejich kuše, která se prý při obraně Číny též kdysi velmi osvědčila! A já se na to nemám jak kde podívat.. :((( achjo. Náhodou ste to asi nikdo nenahrával, co.
Autorská citace #93
26.11.2007 12:55 - Alnag
Nenahrával, páč nemám čím nahrávat. Ale viděl jsem to (jedním okem) a ta kuše tam fakt byla a plivala šipky o sto šest. Teda říkali něco o deseti šipkách za 20 vteřin nebo možná 20 šipkách za deset vteřin, ale každopádně to fakt jelo, natáhls jednou rukou vystřelil, a tak to frčelo...
Autorská citace #94
12.2.2008 09:28 - Argonantus
Zda je lepší kuše nebo luk, věčné to téma, se nejvíce řešilo možná zde.
Autorská citace #95
12.2.2008 11:12 - Lokken
Rytíř:zkus ten pořad najít na jejich stránkách,spousta různých pořadů tam je abys je mohl shlédnout...
Autorská citace #96
12.2.2008 11:25 - Rytíř
Lokken: Tehdy jsem to zkusil, ale dokumenty od BBC na netu uveřejněný žel nejsou.. (anebo jsem slepoň).
Autorská citace #97
12.2.2008 11:59 - Rest
Já bych se tady připojil k diskuzi o historii kuší poněkud obšírněji. O kuších jako tkových toho moc nevím, ale před časem jsem dělal na obléhací stroje práci do školy a k prvním "kuším" mám toto: První "jakoby kuši," nebo tedy zbraň skládající se z vodorovně položeného dřevěného ratiště, sestrojili v Číně v 6. století př. Kr. nádsledovníci filosofa Moziho - tzv. Mohisté. Byli to vůbec první konstruktéři dúmyslných obléhacích strojů (pojízdné žebříky a háky na strhávání hradeb byly známy již dřív) a jejich první kuše měla asi šest metrů na délku. Dalším vynálezem na podobném principu byl římský gastraphete, což byla kuše, která se natahovala oběma rukama, přičemž byla vybavená vidlicí, kterou si voják při natahovámí opíral o břicho (odtud název, asi se to dá z popisu těžko představit- je to jako by jste natahovali kuši a aby se vám ta pažba (?tady pokulhám v terminologii) nezarývala do břicha, byl na tomto konci ohnutý klacek, do kterého vám tak akorát pasovalo břicho). Gastraphety byly poměrně slabé a nepřesné. Chtěl bych tady vyvrátit představu ballisty coby obří kuše, to je odněkud z warcraftu či co. Ballista (já to tak budu nazývat, i když se termíny liší) měla dvě nezávislá rovná ramena, která byla natahována silou zkroucených provazců z vlasů nebo šlach. Střílela kulaté kameny a její složení bylo velmi náročné a vyžadovalo specializovaného vojenského inženýra. Obě ramena musela totiž být napnuta rovnoměrně, což byla práce na hodiny a bylo k ní třeba dobrého sluchu, protože se napjatost určovala podle tónu napjatých provazců (musely vydávat stejný zvuk). Její známější verze střílející šípy, zvaná katapulta, i později menší a praktičtějí škorpión, taktéž střílející šípy, byly až potomkem ballisty. Škorpión se stal běžnou výbavou římských legií, připadal jeden na centurii. Obsluhován třemi muži, dokázal vystřelit až čtyřikrát do minuty. Pokud škorpión střílel obloukem, měl dostřel až čtyři sta metrů a prý dokázal prostřelit cokoliv, byl-li správně seřízen. Pahorek obsazený jednou legíí tak dokázal chrlit až 240 šípů za minutu. Jeho nevýhodou byla choulostivost na vlhko a teplo. Takže ballista měla dvě ramena, ne jako kuše. Terminologie je dost problematická, já mám tyhle moudra od Vitruvia z Deseti knih o architektuře. Výraz ballista je sice zažitý pro šípometnou zbraň, ale podle překladu vrhala kameny. Stejně tak jsem se i kdesi dočetl, že kuše měla jen dřevěné nebo kompozitní ratiště, stejná zbraň, ale s ocelovým ratištěm (a navijákem k nabíjení) se údajně nazývala arbalest. Leč to je oblast mně cizí.
Autorská citace #98
12.2.2008 12:14 - Rytíř
Rest: o obléhacích strojích tu také cosi máme, pokud tě to zajímá, zkus si projít články v našich Historických exkurzech - k některým jsou i diskuze ;)
Zajímavá je pro mě informace o tom "vylaďování" balisty během přípravy ke střelbě. Zní mi to logicky, že to nebylo tak úplně jednoduché. Takže díky. :)
Autorská citace #99
12.2.2008 12:45 - Rest
Rytíř: V tom případě se omlouvám všem diskutujícím, že jsem si dřív neprošel články. Možná by mi to kdysi ušetřilo dost práce, kdybych ty tvoje články našel :) Každopádně toho Vitruvia bych ti doporučil, jestli se ti ho podaří sehnat, já ho nenašel a musel jsem si ho půjčovat. Kromě ballist tam rozpráví i o obléhacích věžích, nemluvě o stavbě měst a podobnejch velmi zajímavejch věcech.
12.2.2008 12:57 - Rytíř
Rest: Tak oni tu zase až tak dlouho nevisí, nevím, kdy jsi to psal.. :) A když už jsi tomu tu práci věnoval, tak pokud to máš v nějaký el. formě a byl bys ochoten se o to podělit, rád bych si početl, co jsi vyzvěděl. Vitruvia nemám, ale zkusím se po něm kdyžtak někde juknout, díky za tip.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.088077068328857 secREMOTE_IP: 3.83.87.94