Kultura

Rytíř
8.11.2007 19:28
V pravidlech je popsána i jedna velmi zvláštní kuše, o níž jsem kdysi v první chvíli pochyboval, jestli není jen výplodem někdy až příliš bujné představivosti pánů od WotC. A víte co? Není. Ona vážně existovala.
22.3.2008 01:32 - unknown
nemate nekdo nacrty a rozmery opaovaci kuse chci si ji vyrobit a nemam nic krome miliony fotek diky moc kopec77@seznam.cz
22.3.2008 11:23 - Rytíř
Bohužel nemám žádné jiné info o rozměrech než to, co jsem napsal do samotného článku. Tedy že lučiště mělo na délku 100-110 cm. Jo a pak ještě velikost šipek.
Nicméně mám ještě jeden obrázek, pohled na tuto kuši shora. Nákres by měl být v poměru, takže z rozměrů lučiště snadno odvodíš velikost ostatních částí.. Ve výrobě kuše přeji mnoho úspěchů a až se povede, rozhodně bych byl rád, kdyby ses námi podělil o zážitky z procesu tvorby a také z toho, jak funguje! :)
5.12.2010 22:01 -
mam i planyk a rozmery kdo by chtel
7.12.2010 10:56 - Argonantus
Rest:
No, netřeba se omlouvat; téma "kuše" tady probleskuje se železnou pravidelností, a takto systematicky ty poznámky k balistě sepsal málokdo (Rytířm, a už dost dávno, takže to ne každý našel).

Stran toho arbalestu - podle mne vynález 15. století, kdy už se umělo leccos a železa bylo mnohem víc, než předtím, zejména díky "průmyslové revoluci vodních mlýnů" předchozích dvou století.

Kuše v Evropě se údajně objevila už v 11. století, kde ji nějaký badatel našel na tapiserii z Bayeux (podrobnosti mne zajímají, pokud někdo víte víc). Ve 12. století musela být dost rozšířená, když stála papežovi za ten zákaz. Osobně ji dávám do souvislosti s rozšířením klasických zubatých cimbuří na hradbách. Lukostřelbě by stačila užší proluka.
1.12.2019 15:32 - Dukolm
Odložím si sem tohle video https://www.youtube.com/watch?v=URwuU0bRMpU
1.12.2019 15:43 - LokiB
Tak to bys měl určitě vidět i jeho novější verzi
https://www.youtube.com/watch?v=k6zznk0BDd4&t=422s
1.12.2019 17:53 - sirien
Ta plně automatická verze je best. Zejména ten moment kdy vysvětlí, že to podle Německé legislativy neni považované za střelnou zbraň a je to plně legální a neregulované.
1.12.2019 19:29 - LokiB
Joerga už nějakou dobu sleduju, protože to je fakt hustej týpek :D jak se začne smát ... a má fajn nápady, které občas inspirují k nějakým steampunk invencím
6.7.2022 12:35 - Dukolm
Divy starověku - Epizoda 7/10 v časech 6:40 - 8:40 je zajímavý srovnání rychlosti střelby opakovací kuše s Winchestrovkou a vychází to na stejno.
6.7.2022 12:49 - Corny
Možná je to jen můj pocit, ale nemůžu se zbavit dojmu, že to je po americkým stylu Hrozně na-fakeovaný a nejen, že úplně podvádí s tím, že ten týpek cokoliv trefil (tím, jak je to nastříhaný, ale přitom na velkých záběrech ty šipky lítají úplně mimo), ale je to zavádějící i tím, že ona po každém nabytí nějakou chvíli míří, zatímco on bez jakéhokoliv míření jen pumpuje a posílá to by-oko podobným směrem. Kdyby ona nemířila a dělala to samé co on, tak si ho strčí do kapsy a stejně velice pravděpodobně bude mít daleko menší rozptyl. Docela bych se vsadil, že jen oblbují diváky, aby to vypadalo jako hrozná senzace (což jako občas může být sranda, jako například když se člověk koukal na Deadliest warrior, jen to nejde brát jako historický důkaz...čehokoliv).
6.7.2022 13:02 - LokiB
Ale tak i on tam říká "jde čistě o rychlost". Že to natahování páky bude "podobně rychlé" (z lidského měřítka), je klidně možné, ale asi to nebude důkaz toho, že jsou to srovnatelné zbraně, viz počet nábojů, viz dostřel, viz efektivita atd.

Takže ano, je to "nafouknuté", protože tak se to holt dělá. To není historie, to je tzv. populární historie :) a jestli se u toho někdo rozčiluje, tak to je mi ho líto.
6.7.2022 13:14 - Corny
Tak On to sice říká, ale ta ženská to moc v úvahu nebere :D A já si třeba nejsem jist, kdo se rozčiluje nebo nerozčiluje, co se mě třeba týče, tak to je jen zavádějící a tvrdí to divákům něco, co není pravda, s přetvářkou toho, že to pravda je. Což by si dle mého neměla dovolit ani "Populární historie" (která by pořád měla říkat věci, které pravda jsou, jen v atraktivním formátu).

Co se týče toho jak rychlá Winchesterovka opravdu je v situaci, kdy jde "čistě o rychlost"...
https://youtu.be/4uu1snkh4EI?t=101
https://youtu.be/89n-51foFqI?t=11
https://www.youtube.com/watch?v=fG4wNhVaAfc

Takže tvářit se, že ty zbraně jsou rychlostí svého nabíjení jakkoliv srovnatelné je zcela mimo realitu (a nejde o to, že ta kuše může být opravdu rychlá, ale metoda, kterou to demonstruje, je zkrátka lživá).
6.7.2022 14:49 - sirien
Loki: předpona "pop-" v těhle spojeních zkracuje slovo "popularizační", s významem skutečná, ale prezentovaná pro laické publikum, přinejhorším zjednodušená, nikoliv zavádějící.

Je to v kontrastu k "pop-" odvozenému z "pop-music", kde to zkracuje "populární", s významem shitová.

Tyto dvě věci by se neměly míchat a rozhodně neni korektní tvrdit že pop-historie má být shit, protože je to pop- - protože právě naopak protože to je pop-(ularozační), tak to shit být nemá.

Že jsou US dokumenty (a tím v podstatě všechny televizní dokumenty...) shit a že dokumentární tvorba youtuberů a jiných indie tvůrců má dneska víc jak desetinásobnou hodnotu a že History channel je bullshit alien channel je věc druhá.

(fun fact: nějakou dobu zpátky jsem si na plošnou podporu pár youtuberů co mám rád koupil předplatný Nebula - měli k tomu marketingovej tahák že spolu s tím dostanu zadarmo i předplatný Curiosity stream s hromadama dokumentů... no tak realita je ta že Nebula má fakt zajímavej indie content, zatimco curiosity stream je nesledovatelná plytka protože to je jen hromada TV shit dokumentů přenesená z televize na web. Kamarádi co si to koupili nezávisle na mě z toho maj tentýž dojem.)
6.7.2022 14:55 - York
Dukolm: Mnohem zajímavější mi přišel ten linothorax, o kterym mluvěj o kus dál, to jsem vůbec neznal.

Tenhle formát videa je ale pro mě strašný utrpení. Každou informaci přeříkaj nejmíň 4x, celý je to strašně rozvleklý a proložený "komentáři odborníků", kteří opět jen přeříkají to už řečený. Peklo.
6.7.2022 15:55 - LokiB
sirien: z tohoto kousku daného dokumentu si 99% lidí nezapamatuje víc než "byla tady už kdysi dávno opakovací kuše, ze které se dalo střílet poměrně rychle" :)
co by se mělo nebo nemělo míchat mě v tomto míjí, resp. je mi to jedno, kdybych byl vlastníkem příslušného televizního či youtube kanálu, tak by to řešil.

York: ano, to je na západních dokumentech fakt utrpení. A ještě z toho bývají u nás vystříhané reklamy, takže to zopakuje jednou (v originále před reklamou) a obratem znovu (v originále po reklamě), to je ukrutné utrpení na sledování. prostě pro blbce.
6.7.2022 16:09 - Corny
Aha, takže je v pořádku v dokumentech lhát, protože diváci jsou stejně moc pitomí, aby si z toho stejně něco pořádně zapamatovali. Cool logic, there :D

Anyway, tohle není o kvalitě pořadu, ale o tom, že ta fakta, která tam prezentují, nejsou pravda. Tj. ten poznatek že "Dávná opakovací kuše je rychlostí srovnatelná s daleko modernější opakovací puškou" je false.
6.7.2022 16:37 - York
Corny píše:
Co se týče toho jak rychlá Winchesterovka opravdu je v situaci, kdy jde "čistě o rychlost"...


To ale srovnáváš týpky, který to maj nadrilovaný, s týpkem, kterej to drží v ruce poprvý. Nech ho stejně dlouho trénovat s tou opakovací kuší, pak bude to srovnání relevantní.
6.7.2022 16:38 - LokiB
Corny: jsem přesvědčen, že se rozčiluješ ty, aspoň podle toho, co píšeš :)

Všimni si, že jsem nikde netvrdil, že je v pořádku lhát - to sis tak nějak typicky přimyslel (proč to děláš? není to prvně).

Jinak nemáš pravdu, ta rychlost srovnatelná je (a tím nemyslím, že srovnatelné je všechno).
I kdyby to bylo tak, že puška opakovačka vystřelí 5x za 5 sekund a opakovací kuše 5x za 10 sekund (tedy 2x pomaleji), tak je to z pohledu časových intervalů historické "střelby z kuše" v podstatě "stejná doba" (z hlediska měřítka).

"těžká" středověká evropská kuše, jak ji má dost lidí zafixováno, dokázala střílet +- 2,5 za minutu. Takže 5 výstřelů za +- 2 minuty ... 120 sekund. Tahle 12x rychleji.
A z tohoto pohledu je to "srovnatelné s tou puškou". Tedy to, co by sis z dokumentu mohl zapamatovat jako BFU, je, že "existovala kuše, která střílela srovnatelně rychle s westernovou opakovací puškou". 5s v 10s je rozdíl minimální.

Tvrdil bys, kdyby puška střílela 5x za 5s a kuše za 6s, tak že je lež, že střílejí srovnatelně rychle? :)
6.7.2022 16:52 - Corny
Loki: Jako zakecáváš to hezky, ale že to je stále úplná blbost, včetně té argumentace kterou jedeš (včetně tvých roztomilých domněnek o tom, kdo je a není rozčilený *mrk*) zůstává. A jestli neříkáš, že je v pořádku lhát a přitom tu tak vehementně obhajuješ to, že v tom dokumentu úplně narovinu bullshitují...to je asi nějaký boomber protimluv, kterému nerozumím, tak pardon :)

York: Samozřejmě máš pravdu, že většina z těch lidí to má natrénováno. Čistě z pohledu primitivní fyziky je ale poměrně zřejmé, že takovéhle rychlosti, ani vzdáleně, se s tou kuší nepřiblížíš (mnohem větší páka, síla potřebná na natažení, kvalita materiálu a související tření, atd.), a už vůbec pokud by jsi měl ambici se i nějak použitelně trefovat a být konzistentní. A ty rozdíly jsou tam v tomhle hodně dramatické. Každopádně já bych ani neměl problém s tím, kdyby přišli dva amatéři, každý by si do ruky vzal tuhle věc a prostě by si tam zapumpovali a řekli "Vidíte, jsem sice dost pomalejší, ale není to tak velký rozdíl a rozhodně je to hrozný posun oproti normálním kuším". Něco jiného je, pokud se tam tváří, že je s tou kuší dokonce rychlejší a ještě pořád se trefuje, což obojí je blbost a tvrdit to v nějakém dokumentárně se tvářícím pořadu je zkrátka lež (Což je celou dobu můj point, ne že ta kuše Není rychlá).
6.7.2022 17:12 - York
Corny: Imho ta rychlost střelby je pro praktický účely ne jen srovnatelná, ale téměř stejná. V tom tvym prvním videu týpek nejdřív frajeří s maximální kadencí, pak ale řekne "ok, a ťed vám ukážu, že s tím jde i něco trefit" a míření mu zabere mnohonásobně víc času než natahování. Pokud budeš střílet v tomhle módu, bude rychlost nabití u obou zbraní dělat zanedbatelnou položku.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.096688032150269 secREMOTE_IP: 18.205.59.250