Kultura

sirien
16.12.2007 21:46
Filmy fantastiky
fantasy, sci-fi, hororové filmy - ty kvalitní, ať si zvedneme náladu zničenou ve vedlejší diskusi :)

ok, tady je seznam jmenovaných... nechci ho číslovat, protože myslím že kvalitní díla si nezaslouží nějaké degradování stupňováním. Aby nevznikaly hádky tak uvádím v pořadí tak, jak tu byly jmenovány
  • Šestý smysl (kultovní horor, kdo neviděl do konce, nic nechápe)
  • Pátý element (roztomilý lehce pojatý humorný sci-fi film)
  • X-men I a II (výborná zpracování komixu, s vykreslením hrdinů)
  • Excalibur (film který ukázal legendu jak má být)
  • LOTR (netřeba snad dodávat víc)
  • Batman (kultovní zfilmování kultovního komixu)
  • Hvězdný prach (Gaiman - pohádka)
  • Conan (výborné zpracování sword&sorcery archetypálního hrdiny)
  • Dvanáct opic
  • Pitch Black
  • Star Wars (ovlivnily budoucnost a ukázaly jak vypadá space opera)
  • Star trek (u někož i jako odpůrce musím uznat hodnotu)
  • Piráti z Karibiku (kteří hrdě obnovili kouzlo pirátských příběhů)
  • Willow
  • Beowulf
  • Johny mnemonic (ukázka světa Shadowrunu jak od autorů)
  • Nekonečný příběh (protože prostě Falco :) )
  • Souboj titánů (kdo neví proč, tak neviděl a měl by napravit)
  • Indiana Jones (za to že od doby IJ mají lidé rádi archeology)
  • Dračí srdce (protože všichni máme rádi pohádky, a tahle má stylovýho draka :) )
  • Duna (aby se lidé mohli navěky hádat o žánru)
  • Blade runner (za otevření tematiky transhumanspace)
  • Kruh (já ho neviděl, ale jiní se u něj prý fakt báli :) )
  • Galaxy Quest (božská parodie na Star trek a všechny SF fany)
  • Návrat do budoucnosti (jediné filmy o cestování v čase které berou v potaz paradox)
  • Matrix I (jaká SMŮLA že NIKDO NIKDY nenatočil nějaké to pokračování...)
  • Jáson a Argonauti (za nejspíš první smrtelně rychlé kostlivé válečníky)
  • Terminátor (protože tahle postapokalyptycká sci-fi prostě JE)
  • Alien (horor který žánru přinesl spoustu nových prvků a geniálních myšlenek)
  • Predátor (kultovní akční duel mezi jedním MZáckým lovcem a Arniem)
  • Total recall (akční sci-fi klasika)
  • Sin City (Některé umění má prostě fakt styl)
  • Drakula (můžete se pohádat kterej z nich :) )
  • Faunův labyrint (neviděl sem, ale všichni až na Jersona pějí chválu)
  • Minority report
  • Hvězdná pěchota (o tom jak vypadá militantní svět)
  • Immortal
  • Iron man
  • Mad Max
  • Serenity/Firefly (opravdu skoukněte nejdřív Firefly, ten film sám o sobě sice je dobrej, ale neni na konci seriálu pronic zanic. Podorbnosti zde)
  • Jestřábí žena
  • Hvězdná brána
  • 13. Warior (čs: Vikingové)
  • Highlander I a III
  • Equilibrium za gun-katu a styl
  • Ghost in the Shell Protože kreslené nebo ne, kult je kult
16.7.2019 22:55 - LokiB
Jezus píše:
Tak divadlo a film jsou hlavně jiný typ media.


A viděl jsi film Mnoho povyku pro nic, režírované Kennethem Branaghem?
Italského šlechtice tam hraje Denzel Washington, a je to z roku 1993.

Jenže to bylo v době, kdy to bylo vtipné a ne jako dnes ...
17.7.2019 06:57 - malkav
LokiB: Tak ne že by to bylo naprosto běžné a netuším o jak postaveného šlechtice se ve filmu jedná, ale tak mlhavě si vybavuji, že jsem zachytil informace o pár (jednotkách?) šlechticů nebo společensky uznávaných lidí tmavé barvy pleti v historii jihoevropských zemí.
17.7.2019 08:37 - LokiB
malkav: a o asiatovi ve Veroně jsi informace nezachytil? a kdybys zachytil, měnilo by to něco?
A je důležitá jen barva kůže, resp. rasa, zda je europoidní, negroidní či mongoloidní? A co třeba barva vlasů a očí? Může být Romeo modrooký blonďák? Myslíš, že třeba Itala bude rušit, když bude mít Julie výrazné slovanské rysy?
Atd.

Jezus píše:
Proto by mě osobně nijak nevadila černá herečka hrající Hermionu v divadle, pokud ji bude hrát "věrně". Pokud to bude ve filmu, tak ať už bude božská jakkoli, rozbije mi stylizaci, která je v případě HP dost důležitá.


Kdybys nečetl knížky o HP a viděl film, kde by byla Harmiona černá, tak bys to myslíš nějak zásadně zaznamenal? A myslíš, že by to zaznamenal běžný američan či brit, kteří mají vedle sebe denně běžně stovky "černých Hermion"?

Paradigma filmů z Bondem je, že se Bond v podstatě nemění, ať ho hraje kdokoli, postava je "nějak definovaný Bond". Podle mě, to co je na Bondovi důležité, je: jako vztah k Británii a jeho vlastní organizaci, vztah k jeho práci, k nadřízeným, vztah k ženám a způsob jednání s nimi, způsob řešení situací, využívaní gadgetů. Asi ještě pár dalších.
Takový by měl být Bond, aby si člověk řekl "jo, to je Bond".

Jestli filmy s Bondem netáhnou, nevím. Ale snaha zrušit "Bonda" a nahradit ho ve filmu někým jiným, je pro mě divná. Ok, no tak se nemusí Bond natáčet další, jestli to lidé nechtějí.
Nebo klidně mohou natočit spin-off s černou agentkou MI5, proč ne, takový film taky může být ok. Ale nebude to Bond a bylo by imho lepší se netvářit, že "je to další Bond". A že šel Bond do důchodu. :)
17.7.2019 09:33 - Corny
Já asi vůbec nemám problém s tím, že by měla být James Bond žena, jestli bude třeba asiatka a tuplem jakou barvu pleti bude mít smyšlená kreslená postavička, co je napůl ryba, žije na dně oceánu a zpívá si s krabem... (klidně může mít šupiny..)

Mnohem raději se budu koukat na nějaký film, co ty postavy trochu osvěží a třeba je ukáže v jiným světle, než pořád dokola na to samé nebo nějaký remaster, co je vlastně totéž (ostatně mým asi největším problémem s Star Wars: Force Awakens bylo, že to je v podstatě New Hope). Ve finále je to jen film, na takovýchhle věcech vůbec nezáleží, hlavní je, jestli to bude zábavné a zajímavé, ne kdo má jaké pohlaví nebo barvu pleti. Ostatně v seriálu Merlin na BBC bylo úplně normální, že řada postav (například Guinevere) jsou PoC a bylo to úplně nepodstatné.

Byť je dneska docela in nadávat na obsazení dřív, než vlastně film či seriál vyjde a herci mají šanci ukázat, co umí a jak ty postavy ztvární (čímž se podle mého docela degraduje jejich skill jen na to, jak vypadají, což je dle mého docela povrchní), jako je například v poslední době docela patrné na připravovaném Zaklínači, pořád mi připadá jako neskutečně nesmyslné.

A i když se na to podíváme z té "SJW" stránky... reprezentace je prostě hrozně důležitá. Mě to třeba může být jedno, ale jsou lidi, pro které je poměrně zásadní, že ve filmu, který je baví, vidí mezi hlavními postavami ženu, někoho stejné barvy pleti, LGBT+ osobu či například invalidu. Řada z těchto skupin se pořád potýká s nejrůznější diskriminací (například homosexualita je stále v řadě zemí trestná) a tohle je poměrně malý, ale pro ně docela důležitý (a vlastně ve finále sám o sobě úplně neškodný) krok k určitému zadostiučinění. Nakonec, bílých cis mužů jsou v kinematografii celý legie, já si myslím, že docela přežijeme, když část z nich vytlačí ženy či jiné uvedené skupiny.

Samozřejmě neříkám, že je to omluva za jinak špatně natočený film a že by měla studia tímto způsobem získávat propostku k tomu, aby pak v jiném aspektu ten film odflákla, nebo že se nesmí kritizovat film či dokonce herecký výkon někoho jen proto, že ten herec je například žena. Pokud je film špatný, nebo herec špatně hraje, jen ať se kritizuje, ale dle mého to vůbec nesouvisí s tím, jestli na nějakou roli obsadili ženu, lesbičku nebo černocha.
17.7.2019 09:56 - Jerson
Corny píše:
Mě to třeba může být jedno, ale jsou lidi, pro které je poměrně zásadní, že ve filmu, který je baví, vidí mezi hlavními postavami ženu, někoho stejné barvy pleti, LGBT+ osobu či například invalidu.

No nevím - osobně nemám nic proti ženám a černochům ve filmech, ale třeba ženské vojandy a černochy ve Wehrmachtu taky nemusím (i když vím, že minimálně jedna taková fotka existuje).

Mně spíše uniká to, že ta nová agentka bude OO7, ale nebude se jmenovat Bond (nebo bude?), ale celý film se bude prezentovat jako Bondovka.
17.7.2019 10:00 - LokiB
Jerson píše:
Mně spíše uniká to, že ta nová agentka bude OO7, ale nebude se jmenovat Bond (nebo bude?), ale celý film se bude prezentovat jako Bondovka.


Bond se jmenovat nebude, podle všeho, však bude k Bondovi uvedena, aby jí mohl neúspěšně balit.
Ale jinak to je přesně ten point, který mám i já.

Corny píše:
Řada z těchto skupin se pořád potýká s nejrůznější diskriminací (například homosexualita je stále v řadě zemí trestná) a tohle je poměrně malý, ale pro ně docela důležitý (a vlastně ve finále sám o sobě úplně neškodný) krok k určitému zadostiučinění.


Jakože zadostiučinění ve stylu "tak jste si mysleli, že Bond je chlap, a teď musíte spolknout, že to bude ženská, to se hned cítíme lépe, vy diskriminátoři!" ?
Hmm, ano, to je přesně ten způsob, jak většinovou populaci nasírat a způsobovat, že celkem přirozené uvolňování a snižování diskriminace se zastaví, protože si lidi řeknou "tak to jako dost" ... asi ne u Bonda, ale obecně to v lidech kolem tyhle pocity vzbuzuje. Aktivismus a jeho nesmyslnosti aktivizují i protihnutí.

(opravena citace z Cornyho na Jersona)
17.7.2019 10:10 - malkav
LokiB píše:
malkav: a o asiatovi ve Veroně jsi informace nezachytil? a kdybys zachytil, měnilo by to něco?
A je důležitá jen barva kůže, resp. rasa, zda je europoidní, negroidní či mongoloidní? A co třeba barva vlasů a očí? Může být Romeo modrooký blonďák? Myslíš, že třeba Itala bude rušit, když bude mít Julie výrazné slovanské rysy?
Atd.


Nechápu tvou reakci na mou prostou poznámku o možném reálném raritním výskytu společensky výše postavených lidí tmavé barvy pleti v jihoevropských zemích, kterou reaguji na tvou větu: "Italského šlechtice tam hraje Denzel Washington ... Jenže to bylo v době, kdy to bylo vtipné a ne jako dnes."

Upřímně, je mi putna jaké oči a kůži bude mít filmová postava, pokud to nehodlá naprosto pitomě kroutit reálné postavy (např. více černochů a asiatů v Žižkově vojsku, nebo ve hře Kingdome Come). Asi dokážu pochopit, že Bond je pevně determinován jako bílý šovinista a jeho nahrazení fandy prudí. Mě osobně je to fuk ;)
17.7.2019 10:23 - sirien
Corny píše:
reprezentace je prostě hrozně důležitá.

To je s oblibou opakovaná mantra, kterou se nikdy nikdo nenamáhá jakkoliv doložit. Ve skutečnosti to je spíš nesmysl, protože jak trefně vystihl u sousedů Invictus (mimochodem sociolog), s postavami se divák ztotožňuje na základě jejich povahy, hodnot, chování, vztahů a příběhu, ne na základě barvy kůže.

Např žádnej chlap neměl problém s Ripley jako hlavní hrdinkou. Zato spousta fanynek má problém s Rey. Přitom neměly problém ztotožnit se s Lukem a jet Jedi cosplay, ještě než se na plátně Jedi-žena ukázala aspoň na pozadí. Atd.
17.7.2019 10:28 - shari
Corny píše:
Byť je dneska docela in nadávat na obsazení dřív, než vlastně film či seriál vyjde a herci mají šanci ukázat, co umí a jak ty postavy ztvární...

...

A i když se na to podíváme z té "SJW" stránky... reprezentace je prostě hrozně důležitá. Mě to třeba může být jedno, ale jsou lidi, pro které je poměrně zásadní, že ve filmu, který je baví, vidí mezi hlavními postavami ženu, někoho stejné barvy pleti, LGBT+ osobu či například invalidu.

...

Samozřejmě neříkám, že je to omluva za jinak špatně natočený film...

Ačkoliv souhlasím s většinou toho, co jsi (nejspíš) chtěl říct, je tu pár detailů, které jsi minul.
Spousta kritiky na 'černou Ariel/Buffy' není proto, že by někomu vadila 'postava jiné barvy pleti' (i když tací kreténi se taky najdou), ale proto, že 'jejich oblíbená postava, na kterou jsou zvyklí, vypadá najednou jinak'. Jak moc je tak kritika oprávněná nebo racionální je celkem jedno - ono se to stává skoro všude, nejen ve filmu, když nějaký software změní layout, tak spousta lidí taky nadává 'WTF PROČ?!', ale pak si nakonec zvyknou.
No a když se s tím setkáš jako tvůrce filmu, tak můžeš zareagovat třeba tak, že řekneš: "Ano, probrali jsme to i z hlediska nostalgie, ale usoudili jsme, že [takhle] to bude lepší z [těchhle důvodů]." Nebo se můžeš zachovat jak kkt a označit všechny za rasisty a sexisty. Hádej, co na netu vidím častěji. :) (I když je pravda že to je spíš od fanoušků a aktivistů, než od filmařů, nicméně efekt to má stejný.)
A bohužel se i stává, že jakákoli kritika na [reprezentační] postavy je smetena pod stůl s tím, že všichni jsou -isti a -fobové, protože rozlišovat, jaké příspěvky jsou 'od kreténů' a jaké 'validní kritika' je asi moc práce nebo co.
17.7.2019 10:44 - Corny
sirien píše:
To je s oblibou opakovaná mantra, kterou se nikdy nikdo nenamáhá jakkoliv doložit. Ve skutečnosti to je spíš nesmysl...


A přitom zrovna Black Panter spousta lidí přijímala jako super právě v tom, že tam byli PoC tak moc reprezentovaní, a stejně tak to často vídám pokaždé, když se ve filmu objeví nějaký invalida (například spousta lidí z tohohle důvodu má ráda postavu Jon Swansona z Family guye, protože je invalida a zároveň se s tím pere - tj. to že je invalida je toho velkou součástí). Ano, s postavami se divák ztotožňuje také vzhledem k jejich povaze a hodnotám, ale určitě s tebou nesouhlasím v tom, že v tom nemá podstatný vliv i jejich pohlaví, sexuální orientace a další faktory.

malkav píše:
... pokud to nehodlá naprosto pitomě kroutit reálné postavy.

On je samozřejmě hrozně rozdíl v tom, jestli je něco historické a jestli je to čistá fikce.

LokiB píše:
...

Zadostiučinění v tom smyslu, že nejsou odstrčení na okraj společnosti ale jsou její součástí. Pokud to někdo chce vnímat jako schválnost a důkaz o "SJW gone mad", to už je asi jeho boj, mě to přijde docela absurdní. Samozřejmě bych byl raději, kdyby tvůrci nepředělávali docela zajetý charaktery (ať už jsou sebevíce přitažený za vlasy) a raději se angažovali do nějakých nových IP, ale originalita dnešní kinematografií bohužel moc nehýbe.
17.7.2019 10:48 - Corny
shari: Samozřejmě vůbec neobhajuji podobně nesmyslný trend, který popisuješ. Můžu mít úplně validní problém s hereckým výkonem nějaké ženy nebo osoby jiné barvy pleti a vůbec to neznamená, že bych je chtěl diskriminovat. Stejně tak můžu mít problém s Ariel prostě třeba proto, že se mi ten navržený design nelíbí, ne kvůli barvě pleti, ale například protože mám rád zrzky *shrug* (nebo třeba i o tom, že jsem si již oblíbil původní design, to ve finále není špatný názor). Ta absurdita je tam na obou stranách a máš samozřejmě pravdu, já se spíš zaměřil hlavně na tu druhou stránku mince.
17.7.2019 10:57 - shari
Corny píše:
Ta absurdita je tam na obou stranách

Jo, to je to hlavní, co jsem tím chtěla říct.
17.7.2019 11:19 - sirien
Corny píše:
A přitom zrovna Black Panter spousta lidí přijímala jako super právě v tom, že tam byli PoC tak moc reprezentovaní

Pleteš dohromady objektivní užitečnost věci (tedy reálný dopad podobné věci do společnosti a na diváka) s mediálním hype a propagací. BP se svezl ve vhodnou chvíli na vhodné vlně a získal promo od hlasitých aktivistů v médiích - ok, good for Marvel. Jak moc ale něco podobného jakkoliv pomůže nějaké podpoře černochů ve společnosti je brutálně diskutabilní a nevím o žádné seriózní studii ani strukturované argumentaci která by doložila, že se něco podobného kdy v minulosti stalo (přitom protlačování černochů do akčních filmů a detektivek atd. bylo svého času mrtě).

(O tom jak korektní byl Black panther by šlo diskutovat, osobně bejt černoch tak to beru na mnoha místech spíš jako urážku, ale to je vedlejší.)
17.7.2019 11:46 - Corny
sirien píše:

A já s tebou právě nesouhlasím, že to je jen o mediálním hype a propagaci a ne o objektivní užitečnosti, takže já určitě nic dohromady nepletu. Je diskutabilní, jestli to mělo nějaký větší či dlouhodobější dopad nad rámec "pouhého" zvýšení sebevědomí a dobrý pocit z věci, ale už to já bych osobně samo o sobě považoval za často docela dostačující.
17.7.2019 12:52 - Hawkeye
Corny píše:
A já s tebou právě nesouhlasím, že to je jen o mediálním hype a propagaci a ne o objektivní užitečnosti, takže já určitě nic dohromady nepletu. Je diskutabilní, jestli to mělo nějaký větší či dlouhodobější dopad nad rámec "pouhého" zvýšení sebevědomí a dobrý pocit z věci, ale už to já bych osobně samo o sobě považoval za často docela dostačující.


Tohle mi právě příde jako strašně rasistické. Víceméně to černochy patronizuje, jako by byli chudinky které potřebují k tomu, aby mněli sebevědomí a dobrej pocit vlastního superhrdinu své barvy pleti. Bílej muž z Marvelu musí přijít a radostně jim vytvořit jejich vlastního stereotypního ´black supermana,´ protože sami to zřejmě nezvládnou. Taky mi z toho logicky vychází, že černoši, invalidé, lesbičky a ženy jsou natolik odlišní od bílé mužské většiny, že se vzájemně nedokážou stotožnit s postavou jiné menšiny/většiny - lze to udělat jenom skrz barvu pleti, pohlaví a sexuální orientaci. Tohle mi vždy na SJW přišlo zvláštní - sami jsou obvykle více rasističtí, a víc rasu/pohlaví/sexuální orientaci řešící, než ti, proti nimž stojí. Jakoby člověk byl více tvořen barvou pleti, sexuální orientací, pohlavím, než tím co dělá, a jak se chová, jaké má zájmy, práci, přístup k životu, atď. Protože gay je gay, černoch je černoch, běloch je běloch, všichni jsme politickou korektností schválené stereotypy, které musí být uráženi a chráněni před jinými, politicky nekorektními stereotypy.
17.7.2019 13:22 - Corny
Hawkeye: To si s prominutím fakt interpretuješ nechutně účelově -_- On snad někdo řekl, že třeba lesbičky definuje Jen to, že jsou lesbičky, nebo že jsou neschopné se ztotožnit s někým jen, pokud je ta daná postava lesbička?

Připadá mi neskutečně absurdní a účelové tvrdit, že má-li někdo pocit, že je určitá branže docela plná bílých cis mužů a vyvážená diverzita jí jedině prospěje a je nesmyslné remcat, že se jiným hercům dává šance, a je naopak dobře, že je snaha ostatním tu branži otevřít (a v případě filmů navíc diváci jsou rádi, pokud vidí někoho, s kým se můžou sžít), tak je vlastně dotyčný rasista, protože ty ženy, černochy atd. patronizuje.
17.7.2019 13:38 - malkav
Když jsme u těch "přebarvených" postav, jak se vám líbí nový Nick Fury? :)
17.7.2019 13:43 - Aegnor
Co se týče PoC a obecně větší diverzity herců ve filmech ... mně osobně to vlastně nevadí, ale vadí mi, když se pak někdo snaží prodat film jak je hrozně dobrej, protože tam hrajou černoši a asiati. Dobře udělaný film bude dobrej bez ohledu na to, jakou barvu, orientaci a pohlaví budou mít herci či postavy.

malkav: tím myslíš obecně Nicka Furyho z MCU, nebo je teď v nějakém filmu nově obsazenej?
17.7.2019 13:47 - LokiB
Corny píše:
Připadá mi neskutečně absurdní a účelové tvrdit, že má-li někdo pocit, že je určitá branže docela plná bílých cis mužů a vyvážená diverzita jí jedině prospěje a je nesmyslné remcat, že se jiným hercům dává šance, a je naopak dobře, že je snaha ostatním tu branži otevřít (a v případě filmů navíc diváci jsou rádi, pokud vidí někoho, s kým se můžou sžít), tak je vlastně dotyčný rasista, protože ty ženy, černochy atd. patronizuje.


Na tom mi přijde absurdní už to tvoje tvrzení, že je "nějaká branže docela plná bílých cis můžů a že vyvážená diverzita jí jedině prospěje ..."

To je jako zadefinováno kde? kdo rozhodne, že to prospěje? na základě čeho?
Má o tom vůbec někdo rozhodovat? proč?
Celé tohle uvažování je už od začátku podle mě celkem dost mimo.
17.7.2019 13:53 - Corny
Aegnor: On asi naráží na to, že Nick Fury je původně běloch a ne Samuel L. Jackson

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.069247961044312 secREMOTE_IP: 3.93.173.205