Kultura

sirien
16.12.2007 21:46
Filmy fantastiky
fantasy, sci-fi, hororové filmy - ty kvalitní, ať si zvedneme náladu zničenou ve vedlejší diskusi :)

ok, tady je seznam jmenovaných... nechci ho číslovat, protože myslím že kvalitní díla si nezaslouží nějaké degradování stupňováním. Aby nevznikaly hádky tak uvádím v pořadí tak, jak tu byly jmenovány
  • Šestý smysl (kultovní horor, kdo neviděl do konce, nic nechápe)
  • Pátý element (roztomilý lehce pojatý humorný sci-fi film)
  • X-men I a II (výborná zpracování komixu, s vykreslením hrdinů)
  • Excalibur (film který ukázal legendu jak má být)
  • LOTR (netřeba snad dodávat víc)
  • Batman (kultovní zfilmování kultovního komixu)
  • Hvězdný prach (Gaiman - pohádka)
  • Conan (výborné zpracování sword&sorcery archetypálního hrdiny)
  • Dvanáct opic
  • Pitch Black
  • Star Wars (ovlivnily budoucnost a ukázaly jak vypadá space opera)
  • Star trek (u někož i jako odpůrce musím uznat hodnotu)
  • Piráti z Karibiku (kteří hrdě obnovili kouzlo pirátských příběhů)
  • Willow
  • Beowulf
  • Johny mnemonic (ukázka světa Shadowrunu jak od autorů)
  • Nekonečný příběh (protože prostě Falco :) )
  • Souboj titánů (kdo neví proč, tak neviděl a měl by napravit)
  • Indiana Jones (za to že od doby IJ mají lidé rádi archeology)
  • Dračí srdce (protože všichni máme rádi pohádky, a tahle má stylovýho draka :) )
  • Duna (aby se lidé mohli navěky hádat o žánru)
  • Blade runner (za otevření tematiky transhumanspace)
  • Kruh (já ho neviděl, ale jiní se u něj prý fakt báli :) )
  • Galaxy Quest (božská parodie na Star trek a všechny SF fany)
  • Návrat do budoucnosti (jediné filmy o cestování v čase které berou v potaz paradox)
  • Matrix I (jaká SMŮLA že NIKDO NIKDY nenatočil nějaké to pokračování...)
  • Jáson a Argonauti (za nejspíš první smrtelně rychlé kostlivé válečníky)
  • Terminátor (protože tahle postapokalyptycká sci-fi prostě JE)
  • Alien (horor který žánru přinesl spoustu nových prvků a geniálních myšlenek)
  • Predátor (kultovní akční duel mezi jedním MZáckým lovcem a Arniem)
  • Total recall (akční sci-fi klasika)
  • Sin City (Některé umění má prostě fakt styl)
  • Drakula (můžete se pohádat kterej z nich :) )
  • Faunův labyrint (neviděl sem, ale všichni až na Jersona pějí chválu)
  • Minority report
  • Hvězdná pěchota (o tom jak vypadá militantní svět)
  • Immortal
  • Iron man
  • Mad Max
  • Serenity/Firefly (opravdu skoukněte nejdřív Firefly, ten film sám o sobě sice je dobrej, ale neni na konci seriálu pronic zanic. Podorbnosti zde)
  • Jestřábí žena
  • Hvězdná brána
  • 13. Warior (čs: Vikingové)
  • Highlander I a III
  • Equilibrium za gun-katu a styl
  • Ghost in the Shell Protože kreslené nebo ne, kult je kult
16.9.2020 06:35 - Jerson
Naoki, uspěchané? A seriál? Je to zfilmovaná povídka, kde bys v tom chtěl vzít materiál na víc dílů?
16.9.2020 08:41 - Flaxik
Dark City bylo u nás pod názvem Smrtihlav a pamatuju si ho moc dobře, protože v době vydání mi ho chválilo vícero lidí.
Upřímně, tohle je čistě můj problém, ale naprosto nepřekonatelný - nesnáším Rufuse Sewella, který je podle mě totální antiherec a navíc nechutně nesympatická držka. Takže jsem z filmu nic neměl, protože on je bohužel na obrazovce skoro pořád. Navíc mi děj přišel strašně nesourodý (jako by střihač dostal pokyn "vyházej z toho ještě 15 minut" a on vyházel naprosto náhodné kusy). Takže i za mě bylo Dark City dost bleh.
Neuvědomuju si, nakolik Matrix vybral něco z Dark City, ale to nic neznamená, Matrix byl pro mě poněkud zklamáním, protože jsem na základě nepodložených informací šel na pokračování Johnyho Mnemonica (takže jsem se těšil na zfilmovaného Neuromancera) a to s ním, jak všichni vědí, nemá kromě jednoho herce nic společného.
Ale abych se obloukem vrátil k Dark City - myslím, že neuspělo zcela oprávněně. Nepřívětivý děj, málo vizuálních efektů a nesympatičtí herci a hlavní postavy nemají žádné zvláštní schopnosti (:-)) To je u scifi skoro zaručený recept na neúspěch.
16.9.2020 08:53 - Gurney
Flaxik píše:
Nepřívětivý děj, málo vizuálních efektů a nesympatičtí herci a hlavní postavy nemají žádné zvláštní schopnosti

Doporučuji z toho filmu zkouknout víc než prvních dvacet minut :)
16.9.2020 09:02 - LokiB
Jerson: hmm, ze by neco vymysleli scenariste?
16.9.2020 09:05 - Gurney
Ale Dark City jako seriál tak na dvě řady by mohl být fakt dobrý.
16.9.2020 09:28 - Jerson
Loki - což o to, to by oni asi vymysleli, ale jde o to, že tenhle film má hodně silnou pointu (musím to pustit manželce, která v polovině filmů většinu už ví, o co jde), a natahovat oddalování téhle pointy na několik dílů mi přijde jako nastavování kaše, doslova.
Když člověk viděl několik filmů natočených s podobnou myšlenkou, může tuhle pointu možná i očekávat, ale když jsme na to koukali v roce 1998, tak nás to všechny dostalo, nikdo pointu netušil až do posledního záběru.

A mám problém vybavit si nějaký seriál, třeba i jen jednu řadu, který by takovou pointu dokázal naznačovat a přitom do poslední chvíle ukrývat. I když jsem ani zdaleka neviděl všechny seriály, tak třeba takový je.

Ne že by se tohle prostředí nedalo v seriálu pojmout, ale podle mě by vyšlo dost jinak - a právě o to mi šlo v Naokiho hodnocení. Protože mi přijde, že příběh Dark City už z principu nemůže fungovat déle než několik málo dní. Takže leda by to bylo v seriálu pojaté téměř jako 1:1 u sledovacího a seriálového času.
16.9.2020 09:36 - Naoki
Hele já měl při sledování Dark City stejný pocit jako při posledních SW:
Začínáme, něco se děj, rychle pryč, střih něco se děje, rychle pryč, jdeme jinam, někoho představujeme, nevíme proč, pojďme zase jinde, a zase akce, a rychle ukončit protože musíme dál...
Fakt snad u každé scény mi přišlo že kdyby jí trochu natáhli, dali prostor vstřebat situaci, přidali pár lajn dialogu, nebo prostě si s tím víc pohráli, tak ten film vyzní mnohem líp. A pak mi z toho vychází buď tříhodinový film, nebo seriál. A právě jako seriál který zakončí každý díl novým revealem nebo cliffhangerme, tak si to dokážu představit že by to fungovalo.
16.9.2020 12:12 - Flaxik
Gurney píše:
Doporučuji z toho filmu zkouknout víc než prvních dvacet minut :)

Viděl jsem ho celý.
Řeknu to tedy jinak.
1. Na film je potřeba se soustředit, aby člověk pobral, co se tam děje a proč - občas je potřeba si něco i domyslet. To prostě pro většinové publikum není. Většinové publikum si žádá něco, co je jasné, vysvětluje se i průměrnému divákovi, který u toho žere popcorn a ošmatává vedlesedící. Kdyby dneska vyšel Blade Runner (ta verze z roku 1982), měl by úplně stejný problém.
2. Málo vizuálních efektů - málo bouchání, žádné zpomalovačky (bullet time se vlastně ve větším objevil až právě v Matrixu) a celé je to mocinky tmavoučké. Z mého osobního pohledu byla vizuální stránka v Dark City naprosto suprová, ale prostě na požadavky dnešního diváka (míněno po roce 2000) je to málo.
3. Herci - Rufus Sewell je prostě strašný herec (a to jsem ho viděl v několika filmech a byl všude otřesný úplně stejně) a navíc to vůbec není milý chlapík. Na záporňáka ok, vedlejší role budiž, ale podle mě by v hlavní roli pohřbil jakýkoliv film.

Proto v posledních letech tak letí komiksové adaptace - primitivní děj, hezcí herci a mraky vizuálních efektů.
16.9.2020 12:28 - sirien
Flaxik: hej jako... na body 1 a 2 by se dalo odepsat něco nehezkého.

Bod 3 - jakože tohle je asi subjektivní. To obsazení mi přišlo not great (z ničího výkonu sem tam na hubu nespad), not terrible (nikdo mi nevadil), popravdě sem tam docela dobrý. Hlavní hrdina takovej... okey-ish, spíš nevýraznej - což mi ale popravdě zapadlo do stylizace filmu jako takového.

(Sewella obecně neznám - koukám, že sem s nim viděl asi 3 další věci, v Knights tale mi přišel dobrej/slušnej, ale je pravda, že sem si ho musel dohledat zpětně...)


Jakože... asi nevidim moc hodnotu zdůrazňovat, jak moc film je nebo neni friendly k masovému nemyslícímu divákovi bez vkusu.


Naoki: tak tenhle dojem... jsem z filmu vůbec neměl a říkám si, jestli jsi od toho neměl spíš trochu hodně jiná očekávání. Zrovna Dark City mi přijde jako film, který je dobrý ideálně sledovat bez očekávání obecně a prostě se jim nechat provést.
16.9.2020 12:34 - Aegnor
sirien píše:
Jakože... asi nevidim moc hodnotu zdůrazňovat, jak moc film je nebo neni friendly k masovému nemyslícímu divákovi bez vkusu.

V okamžiku, kdy řešíš, proč ten film není známější, to docela smysl dává.
16.9.2020 12:40 - sirien
Aegnor: pravda.
16.9.2020 13:12 - Jerson
Aegnor píše:
V okamžiku, kdy řešíš, proč ten film není známější, to docela smysl dává.

To dává smysl až ve chvíli, kdy by ho v té době vidělo víc lidí. Ale zrovna u Dark City jsem už v několika diskusích během těch 20 let narazil na to, že každý viděl Matrix a má na něj takový nebo makový názor, ale o Dark City téměř nikdo ani neslyšel. Ani si nevybavuju, že bych na to někdy viděl plakát.

Btw. na podobný případ jsem narazil i Ostrova
a Tajemství farmy Clonus. Samozřejmě si nemůžu pamatovat, když šlo do kin Tajemství, navíc u nás určitě v kinech nebylo, ale strašně jsem se divil, když se Ostrov hodnotil jako neotřelý film, protože mě to přišlo jako remake - nebo vykrádačka - toho staršího filmu, který jsem viděl dřív.
16.9.2020 13:23 - LokiB
Jerson: vůbec si neuvědomuju, že bych býval o Dark City dříve slyšel. je možné, že jsem to zapomněl.
A to jsem tehdy SF / cyberpunk filmy hltal mocně, Neuromancerem počínaje ...

Anyway, když jsem si přečetl officiální text distributora na https://www.csfd.cz/film/18233-smrtihlav/prehled/, tak jsem si řekl, že jestli jsem to tehdy četl, tak mě to asi moc neoslovilo, jako mě to neoslovuje ani dnes.
Možná v tom popisu vypíchli zrovna pro mě nešťastně ty věci, které mě nelákají, zatímco Matrix měl tak velký hype, že jsem se na něj těšil dlouho dopředu.
16.9.2020 13:26 - Flaxik
sirien píše:
Jakože... asi nevidim moc hodnotu zdůrazňovat, jak moc film je nebo neni friendly k masovému nemyslícímu divákovi bez vkusu.

Právěže ano, moje sáhodlouhá reakce byla především k tomu, proč Smrtihlav aka Dark City není nijak známý ani populární. Vím, že Rufus je můj osobní problém (tuším, že podobně mi zmrvil Tristana a Isoldu), ale když se člověk podívá na žebříček nejúspěšnějších scifi posledních 10-20 let, jsou tam přesně ty ingredience, které Dark City postrádalo. :-)
16.9.2020 13:27 - Flaxik
Jerson píše:

Btw. na podobný případ jsem narazil i Ostrova
a Tajemství farmy Clonus.


oho, o tajemství farmy clonus jsem nikdy neslyšel, díky za tip :-)
16.9.2020 13:42 - Jerson
LokiB píše:
vůbec si neuvědomuju, že bych býval o Dark City dříve slyšel. je možné, že jsem to zapomněl.

No, přesně o tom mluvím. Prostě to tak nějak prošlo mimo.
Kdyby to byla nějaká obskurnost, jako Flatland, tak to pochopím, ale takhle?

Flaxik píše:
oho, o tajemství farmy clonus jsem nikdy neslyšel, díky za tip :-)

No, asi za málo, když už víš, o čem to je, ale alespoň ti nebudu spoilovat konec. :-)
16.9.2020 14:15 - Log 1=0
Aegnor píše:
V okamžiku, kdy řešíš, proč ten film není známější, to docela smysl dává.

A co to znamená známější? Příchozí se Flaxikovými kritérii moc neřídí a neřekl bych, že to je neznámý film. Jako nekonkurují v tržbách MCU, ale to mi přijde jako dost neadekvátní kritérium známosti. A pokračování Blade Runnera by na tom mohlo být podobně. Ale to jsem neviděl.

A filmy od Nolana taky ne, takže nemůžu úplně soudit o čem jsou. Ale když se o nich mluvilo (a to se mluvilo hodně), tak mi to neznělo jako popcornovky.
16.9.2020 16:19 - sirien
Flaxik píše:
proč Smrtihlav aka Dark City není nijak známý ani populární

hele, na druhý zamyšlení si nejsem jistej, že máš pravdu.

Jasně, bezmyšlenkovitá jednoduchost a bombastická akce a efekty tvořej mega-známý blockbustery. Ale blockbustery nejsou jedinými filmy, co jsou nějak známé. A zrovna u Dark City mi přijde, že je fakt neznámé, jakože i v komunitě žánrových fanoušků co nemají problém s náročnějšími filmy co nevybuchují efekty o něm kdekdo vůbec neslyšel (může to být nějaká moje bublina - ale podle reakcí tady se zdá, že to tak nemám sám). Já sám jsem ho zaregistroval jen protože ho na csfd ohodnotil a okomentoval někdo, koho sleduju.

(Btw. žebříček posledních 10-20 let nemusí být zrovna nejlepší kritérium, z různých důvodů, mimo jiné např. brutálně klesající míra originální tvorby popř. aspoň adaptací na úkor sequelů a remakeů.)

Log 1=0 píše:
pokračování Blade Runnera by na tom mohlo být podobně

Ani ne. Pokračování Blade runnera má stejně jako původní Blade runner filosofickou hloubku, která je fakt zajímavá a tomu filmu dává hromadu kvality navíc, ale pokud si tupej divák, tak si ten film užiješ i bez toho, aby sis toho všimnul (děj jede po poměrně zřejmé procedurální lince, jsou tam nějaké dialogy a akce...) Plus oproti původnímu Blade runnerovi tam jsou nějaké ty výbuchy a Áčkové akční scény (ne tak moc jako v MCU blockbusterech, ale dost na to, abys i bez mozku odcházel z kina tak nějak spokojenej).

Jinak jako Blade runnera 2049 Ti fakt doporučuju, myslim, že se Ti bude líbit - a ta filozofie v něm by Ti mohla bejt docela blízká. Tipuju.

Nolan, na druhou stranu... jsou popcornovky. Nolanovy filmy se vyznačují tím, že běžnému divákovi dávají dojem, že viděl něco hrozně hlubokýho a chytrýho, aniž by to ale ve skutečnosti bylo jakkoliv hluboký nebo chytrý.
17.9.2020 06:41 - LokiB
Tak jsem včera zkouknul Dark City, teda ne celej, protože jsem asi 20 minut před koncem usnul.
Celkově ten film působil dojmem experimentální filmový avantgardy 30. - 40. let minulého století. A to nemyslím jako nějakou opovržlivou kritiku, prostě celkový dojem z filmu byl takový ... atmosféra, kulisy, herecké výkony, scénář atd.
Ale ještě to musím dokoukat :)
Jinak mě nepřekvapuje, že Matrix je známej a Dark City moc ne. Dark City není film pro běžného, řekl bych většinového diváka. Jeho tajemno je obtížně srozumitelné a míra toho, čeho je možné, ale zároveň potřebné se při sledování domýšlet či dohadovat, je velká.

Tak jsem zvědav na pointu :)
17.9.2020 06:44 - LokiB
Ad Blade Runner 2049: (evím nakolik SPOILERS)

celý film se mi líbil, až na jeden aspekt, a to je úloha Harrisona Forda. Ta pro mě byla velkým zklamáním a stejně tak jako v Star Wars 7 mě štve, jakým způsobem jsou jeho postavy v těhle pokračováních pojaté. Přišlo mi, že si scénáristé nevěděli rady co se zadáním "a tahle postava tam bude" ... a možná, že ji snad ani neměli rádi.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.058270931243896 secREMOTE_IP: 3.81.221.121