Kultura

sirien
16.12.2007 21:46
Filmy fantastiky
fantasy, sci-fi, hororové filmy - ty kvalitní, ať si zvedneme náladu zničenou ve vedlejší diskusi :)

ok, tady je seznam jmenovaných... nechci ho číslovat, protože myslím že kvalitní díla si nezaslouží nějaké degradování stupňováním. Aby nevznikaly hádky tak uvádím v pořadí tak, jak tu byly jmenovány
  • Šestý smysl (kultovní horor, kdo neviděl do konce, nic nechápe)
  • Pátý element (roztomilý lehce pojatý humorný sci-fi film)
  • X-men I a II (výborná zpracování komixu, s vykreslením hrdinů)
  • Excalibur (film který ukázal legendu jak má být)
  • LOTR (netřeba snad dodávat víc)
  • Batman (kultovní zfilmování kultovního komixu)
  • Hvězdný prach (Gaiman - pohádka)
  • Conan (výborné zpracování sword&sorcery archetypálního hrdiny)
  • Dvanáct opic
  • Pitch Black
  • Star Wars (ovlivnily budoucnost a ukázaly jak vypadá space opera)
  • Star trek (u někož i jako odpůrce musím uznat hodnotu)
  • Piráti z Karibiku (kteří hrdě obnovili kouzlo pirátských příběhů)
  • Willow
  • Beowulf
  • Johny mnemonic (ukázka světa Shadowrunu jak od autorů)
  • Nekonečný příběh (protože prostě Falco :) )
  • Souboj titánů (kdo neví proč, tak neviděl a měl by napravit)
  • Indiana Jones (za to že od doby IJ mají lidé rádi archeology)
  • Dračí srdce (protože všichni máme rádi pohádky, a tahle má stylovýho draka :) )
  • Duna (aby se lidé mohli navěky hádat o žánru)
  • Blade runner (za otevření tematiky transhumanspace)
  • Kruh (já ho neviděl, ale jiní se u něj prý fakt báli :) )
  • Galaxy Quest (božská parodie na Star trek a všechny SF fany)
  • Návrat do budoucnosti (jediné filmy o cestování v čase které berou v potaz paradox)
  • Matrix I (jaká SMŮLA že NIKDO NIKDY nenatočil nějaké to pokračování...)
  • Jáson a Argonauti (za nejspíš první smrtelně rychlé kostlivé válečníky)
  • Terminátor (protože tahle postapokalyptycká sci-fi prostě JE)
  • Alien (horor který žánru přinesl spoustu nových prvků a geniálních myšlenek)
  • Predátor (kultovní akční duel mezi jedním MZáckým lovcem a Arniem)
  • Total recall (akční sci-fi klasika)
  • Sin City (Některé umění má prostě fakt styl)
  • Drakula (můžete se pohádat kterej z nich :) )
  • Faunův labyrint (neviděl sem, ale všichni až na Jersona pějí chválu)
  • Minority report
  • Hvězdná pěchota (o tom jak vypadá militantní svět)
  • Immortal
  • Iron man
  • Mad Max
  • Serenity/Firefly (opravdu skoukněte nejdřív Firefly, ten film sám o sobě sice je dobrej, ale neni na konci seriálu pronic zanic. Podorbnosti zde)
  • Jestřábí žena
  • Hvězdná brána
  • 13. Warior (čs: Vikingové)
  • Highlander I a III
  • Equilibrium za gun-katu a styl
  • Ghost in the Shell Protože kreslené nebo ne, kult je kult
16.11.2021 19:24 - sirien
Loki: je tam toho dost na to aby to vytvořilo nějaký obraz celistvého světa co dává smysl jako celek dohromady. Což nemusíš jít do hloubky, ale přesto to udělá fakt hodně.
16.11.2021 23:04 - LokiB
můj pocit z knihy bych popsal hlavně "zdání celistvého světa" ... a až tuny dalších věcí, které jsem z toho universa četl, viděl a poslouchal mi to tak nějak vyplnili. Dneska už to asi nerozliším úplně, co jsem "věděl" už z té první knihy a z čeho to byly jen náznaky, které jsem třeba pořádně nevnímal a jasné kontury dostaly z dalších zdrojů
18.11.2021 11:55 - sirien
LokiB píše:
sirien: ty to raději ani nezkoukávej, byla by to pro tebe zcela ztracená čtvrthodinka :)

ani ne... Critical drinker je relativně v pohodě - problém spíš je že to je takovej měkčí a sofistikovanější Nerdrotic - má nějaké dobré pointy (víc než Nerdrotic), katarzní potenciál (míň než Nerdrotic), ale sleduj ho moc dlouho a začne Ti z něj nejspíš hrabat.
23.12.2021 18:45 - Ugy
Tak jsem viděl novej matrix. Well no. Slovy klasika jsem to v polovině pauznul a přemýšlel jestli to dokoukám. Jestli druhá polovina bude stejně špatná jako ta první. No nebyla, ale dobrá taky rozhodně nebyla.

Jako takhle self-referential a self-aware film jsem ještě neviděl a rozhodně mi to nepřišlo jako dobrej nápad. Plus mám pocit, že se tím režisárka snažila předat hromadu "hlubokých" myšlenek a všechny šli mimo mě.

Trocha nekorektního humoru. Prostě stejně jako režíserka, tak ani tenhle film narozdíl od toho prvního dílu prostě nemá koule.

Musím, ale uznat jednu věc. Po shlídnutí tohodle musím přiznat že episoda 7 hvězdnejch válek vlastně nebylo tak hrozný pokračovaní. Tisíc lidí tisíc chutí a mýslim si, že tenhle film bude typickým příkladem tohoto rčení, ale mě to prostě nesedlo.

Jako jedniý pozitivum hodnotím Reevse a Carrie Ann Moss.
23.12.2021 18:53 - sirien
Ugy píše:
Plus mám pocit, že se tím režisárka snažila předat hromadu "hlubokých" myšlenek a všechny šli mimo mě.

To je u W sester trademark - Matrix u nich byl v podstatě šťastnej omyl a zjevná výjimka zbytku jejich tvorby* co pokud nejsi intoš v lepším případě není shit :)

EDIT: nejspíš protože je celej vykradenej z míň známých a mainstreamově neznámých věcí, od myšlenek přes obsah až po formu a styl. I když uznávám, že provedení jak eklekticismu tak řemeslné stránky si kredit rozhodně zaslouží.
23.12.2021 19:03 - Ugy
Jo tvorba W sourozenců je taková ujetá. I když musím říct, že třeba cloud atlas mě docela bavil a na jupiter ascending jsem si užil vizuály a brutální plot twist v podobě toho, že Sean Bean neumře. Ale u obou filmů jsem se alespoň trochu bavil. Tady jsem si dokola řikal WTF.
26.12.2021 08:56 - Jerson
Jupiter ascending? To jsem se snažil zkouknout už čtyřikrát, tedy s tím, že si u toho budu číst nebo dělat nějakou zábavnou věc, abych to mohl zhodnotit, ale je to taková... , že jsem to ani jednou nedal.

Atlas mraků jsem viděl a vůbec netuším, o čem to bylo. Ne že bych si to nepamatoval, prostě jsem úplně mimo.
26.12.2021 14:48 - sirien
Cloud atlas je preudofilozofická art zpatlanina o provázanosti věcí ve světě a čase a o kontinuitě v reinkarnaci (stejný herec = stejná duše). V knižní předloze to možná funguje (nevim, nečet sem a nebudu), ale nenech se rušit, ve filmu vůbec. Dá se to sledovat jako sbírka nijak nesouvisejících filmových povídek, pak to je jen dost nudný a o ničem (a v pasáži s asijskými postavami oči drásající). Pokud někdo tvrdí že to funguje jako film, tak to je nějakej virtue signaling fráze blekotající intoš co to ve skutečnosti nepochopil o nic víc než Ty, jen se tak z povinnosti tváří pro jiný podobný art intoše.
26.12.2021 21:46 - Jezus
Tak jasně, pokud někdo pochopí něco, co Sirien ne, je to hned intouš. Jako ne, že bych to viděl, ale začínám být v pokušení tomu dát šanci.

Ale jako Jupiter ascending fakt ne. Znal jsem borce, kterému se to docela líbilo, ale protože jsme spolu hráli Dračák... zhluboka jsem se nadechl a už jsme o tom nikdy nemluvili :-D
26.12.2021 21:51 - sirien
Jezus: do toho, za tu drzou nedůvěru si to rozhodně vidět zasloužíš ;)
26.12.2021 23:11 - MarkyParky
Cloud atlas je úplně učebnicová ukázka "filmu jako ilustrace ke knize".

Koho zaujala knížka, asi si užije i film jako její vizualizaci + uvidí některé věci z jiného úhlu (film má jinak kompozici střihů a má tam tu "hříčku" s obsazením herci, která v knize samozřejmě takhle blunt není - EDIT: resp. AFAIR tam není vůbec a ta vazba mezi časovými liniemi je skrze media).

Koho knížka nezaujala, film to nezachrání.

A kdo nečetl knížku a odvozuje něco z filmu, má buďto příliš bujnou nebo žádnou fantazii :) /což je souhlas i nesouhlas se Sirienem v jediné větě/
27.12.2021 10:49 - Necromancer
Co Štědrovečerní pohádka? Viděl jsem nějaké kontroverzní názory, má to někdo v úmyslu profícky rozebrat?
27.12.2021 12:38 - sirien
Já ji neviděl, ale co má společného s fantastikou?
27.12.2021 12:42 - Šaman
Taky jsem neviděl, ale rodina koukala. Sudičky a předpovězenou kontinuitu událostí, které se musí odehrát, přestože se některé detaily dají změnit. A exkurzi po skalních městech Českého ráje.
27.12.2021 13:19 - LokiB
Teda na vánoční pohádku jsem se letos nedíval ... ale z nudy jsem kliknul na Netflixu znovu na Princeznu zakletou v čase ... a přitom se dozvěděl (jestli jsem to věděl už loni, tak jsem to stihl zapomenout), že to má mít napřesrok spin-off "Alchymistka zakletá v čase" ... kde bude prý hlavní hrdinkou ta sympatičtější z obou holek :)
27.12.2021 13:25 - Shako
LokiB píše:
...má mít napřesrok spin-off "Alchymistka zakletá v čase" ... kde bude prý hlavní hrdinkou ta sympatičtější z obou holek :)


Nový film je aktuálně na startovači. A termín slibují: 10.11.2022.
27.12.2021 13:32 - sirien
Další vysokorozpočtová konkurence Gergonovu Dračáku? :)
27.12.2021 13:32 - LokiB
Shako: tak že se to snaží o takový worldbuilding, to jsem netušil a nečekal. Popravdě, ten příběh byl trochu mělký (a postavy jako král či alchymista dost ploché a hrané jak s bolavými zuby), že mám trochu obavu, co vytvoří za "větší příběh".

Ale nešť, budu jim držet palce :)

sirien píše:
Další vysokorozpočtová konkurence Gergonovu Dračáku? :)


Přesně :)
27.12.2021 18:47 - sirien
Matrix je na CSFD bezpečně v modrejch u padesátky? LOL.

Spoiler-open dotaz - může mi někdo kdo měl nervy to zkoušet vidět říct, co tam sakra Lana zkoušela zpatlat? :D
27.12.2021 21:20 - Shako
sirien píše:
Spoiler-open dotaz - může mi někdo kdo měl nervy to zkoušet vidět říct, co tam sakra Lana zkoušela zpatlat? :D


MATRIX - SPOILER - celý příspěvěk

Viděl jsem to včera spíš náhodou, protože v kině nic lepšího nebylo a měli jsme volný večer a chuť jít do kina. Hodím pár náhodných postřehů.

První část je relativně dobrá - hrajou si tam s tím, co a jak bylo a proč v původních Matrixech. Wtf je část ohledně pozapomenutá existence Nea a spol. - podobně jako v posledních SW nikdo nevěří na Luka, sílu atp. Vypadá to, že nové postavy by mohli být zajímavé... Jako předkrm a polévka dobrý, ale pak chybí ten hlavní chod a o zákusku si můžeme nechat jen zdát...

Druhá část je taková kopie předchozích dílů - víme, co s má stát, tak to jdeme udělat. Není v tom žádná fantasie ala "my víme, že oni ví, co my uděláme, takže my uděláme něco jinak" nebo nějaké představení alternativních plánů - suprově má třeba Richieho Artuš ala gangsterka, ale i ucházející variaci má třeba ne moc dobrá parodie Tří Mušketýrů s Milou (nedaří se mi dohledat přesná verze a název).

Jsou tam (vtipné) narážky ala všichni tady chcípnem jako ta poslední posádka, co šla s vyvoleným - ale je to jen hláška pro diváky a dál v příběhu se to neprojeví. Divák jen čeká, zda skutečně umřou všichni a nebo nikdo... ale tím, že to představili jako hlášku, tak to vlastně není žádné drama nebo něco neočekávaného. Takových odkazů na původní Matrix je tam hodně i vizuálně - někdy lepší (Neo si vychutnává jídlo), někdy horší (Debata na téma, že už v realitě nejí ten blivajz, co vařili před 50 lety, ale mají něco lepšího - jako fakt? A proč nám to tak tupě vysvětlujete - dyť to vidím.). Krom toho je tam moc prostřihů na původní Matrix - což mi spíš vadilo, než by mě to nějak těšilo.

Když film potřebuje akci, tak je tam akce. Když potřebujeme naši realitu, ve které jsou lidské lodě a města mezi stroji - tak je tam nová loď, nová posádka, nové město - nic z toho není nijak moc vykreslené (nevíme, proč se změnilo "státní zřízení", vysvětlení, proč dělají stroje to, co dělají je žádné až chabé). Jsou tam nějaké zajímavé momenty ohledně členů posádky, ale je jich zoufale málo - takže o půlce stejně vůbec nevím, jak se jmenovali nebo co měli dělat.

Neo (a Trinity) má pár nových triků, ale stejně mi to přišlo meh. Je to jen další variace něčeho, co uměl dřív a je to tuším i traileru takže vlastně žádné překvapení. Hmm, tak umí o něco lepší trik než minule a udělá s tím něco zajímavého? Hmm, spíš ne. A dál?

Je tam zajímavý koncept - předvídatelnosti a nemožnosti volby (vždy to bude červená pilulka, záchrana Trinity atp.). Tím ale zabili veškeré střelivo a už jen vypráví příběh v akčních a dojemných sekvencích. Není tam žádný zvrat ale všechno je jinak, žádná zajímavá volba, žádná oběť hlavní postavy... Ani moc nevidím potenciální na pokračování - byť někdo předvídal, že to bude opět trilogie. Další zajímavý koncept je projektování operátora do Matrixu (hrál jsem kdysi operátora v larpu - tak mi to přišlo jako super cool nová možnost, co bych chtěl) - je to tam naznačené, pak vysvětlené a nakonec necháno zoufale nevyužité. Zajímavé jsou třeba i asijské (čínské, japonské, korejské? fakt nevím) znaky v zeleném kódu, ale nepostřehl jsem, že by to jakkoliv vysvětlili nebo to mělo nějakou pointu. V původních verzích to na 95% nebylo. Vypadá to jak cool nápad, ale je to je marketingové promo pro lepší tržby na asijském trhu?

Dal bych tomu tak 50%. Hodně jsem si myslel, že bych se měl předtím podívat na všechny tři díly, abych chytnul všechny narážky a promyšlené koncepty atp. To jsem nestihnul, ale nemyslím, že jsme o něco přišel. Jestli je za tím nějaká druhá vrstva, kterou jsem totálně nechytnul? Nemyslím - prostě je to všechno naservírované rovnou, včetně těch prostřihů... není tam moc nad čím přemýšlet po tom co výjdeš s kina. Nejspíš se na původní triologii časem zase podívám, ale že bych si potom potřeboval vidět znova čtvrtý díl? Hmm, spíš ne.

EDIT: Drobné úpravy a doplnění.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.083413124084473 secREMOTE_IP: 18.119.132.223