Kultura

sirien
16.12.2007 21:46
Filmy fantastiky
fantasy, sci-fi, hororové filmy - ty kvalitní, ať si zvedneme náladu zničenou ve vedlejší diskusi :)

ok, tady je seznam jmenovaných... nechci ho číslovat, protože myslím že kvalitní díla si nezaslouží nějaké degradování stupňováním. Aby nevznikaly hádky tak uvádím v pořadí tak, jak tu byly jmenovány
  • Šestý smysl (kultovní horor, kdo neviděl do konce, nic nechápe)
  • Pátý element (roztomilý lehce pojatý humorný sci-fi film)
  • X-men I a II (výborná zpracování komixu, s vykreslením hrdinů)
  • Excalibur (film který ukázal legendu jak má být)
  • LOTR (netřeba snad dodávat víc)
  • Batman (kultovní zfilmování kultovního komixu)
  • Hvězdný prach (Gaiman - pohádka)
  • Conan (výborné zpracování sword&sorcery archetypálního hrdiny)
  • Dvanáct opic
  • Pitch Black
  • Star Wars (ovlivnily budoucnost a ukázaly jak vypadá space opera)
  • Star trek (u někož i jako odpůrce musím uznat hodnotu)
  • Piráti z Karibiku (kteří hrdě obnovili kouzlo pirátských příběhů)
  • Willow
  • Beowulf
  • Johny mnemonic (ukázka světa Shadowrunu jak od autorů)
  • Nekonečný příběh (protože prostě Falco :) )
  • Souboj titánů (kdo neví proč, tak neviděl a měl by napravit)
  • Indiana Jones (za to že od doby IJ mají lidé rádi archeology)
  • Dračí srdce (protože všichni máme rádi pohádky, a tahle má stylovýho draka :) )
  • Duna (aby se lidé mohli navěky hádat o žánru)
  • Blade runner (za otevření tematiky transhumanspace)
  • Kruh (já ho neviděl, ale jiní se u něj prý fakt báli :) )
  • Galaxy Quest (božská parodie na Star trek a všechny SF fany)
  • Návrat do budoucnosti (jediné filmy o cestování v čase které berou v potaz paradox)
  • Matrix I (jaká SMŮLA že NIKDO NIKDY nenatočil nějaké to pokračování...)
  • Jáson a Argonauti (za nejspíš první smrtelně rychlé kostlivé válečníky)
  • Terminátor (protože tahle postapokalyptycká sci-fi prostě JE)
  • Alien (horor který žánru přinesl spoustu nových prvků a geniálních myšlenek)
  • Predátor (kultovní akční duel mezi jedním MZáckým lovcem a Arniem)
  • Total recall (akční sci-fi klasika)
  • Sin City (Některé umění má prostě fakt styl)
  • Drakula (můžete se pohádat kterej z nich :) )
  • Faunův labyrint (neviděl sem, ale všichni až na Jersona pějí chválu)
  • Minority report
  • Hvězdná pěchota (o tom jak vypadá militantní svět)
  • Immortal
  • Iron man
  • Mad Max
  • Serenity/Firefly (opravdu skoukněte nejdřív Firefly, ten film sám o sobě sice je dobrej, ale neni na konci seriálu pronic zanic. Podorbnosti zde)
  • Jestřábí žena
  • Hvězdná brána
  • 13. Warior (čs: Vikingové)
  • Highlander I a III
  • Equilibrium za gun-katu a styl
  • Ghost in the Shell Protože kreslené nebo ne, kult je kult
22.12.2009 23:17 - Nachtrose
Trochu se bojim, aby to nebyla nejaka rychlokvaska, jen aby se stihli svezt na vlne popularity filmu... Ale co, k filmu jsem byl taky nejprve hodne skepticky.
22.12.2009 23:35 - Jerson
A až vyjde Avatar RPG ... to bude postav s ocásky.
23.12.2009 09:46 - Fibriso
tak bohužel, co jsem zatím četl recenze tak je to "pouze" nadprůměrná hra, grafika pandory je prý Excelentní, ale hratelně to má dosti much.

ps: Cameron se zařekl, že pokud bude mít Avatar úspěch, udělá druhej díl... Myslím, že může klidně začít... Jen doufám že to nezkurví.
23.12.2009 09:51 - Sethi
Já si zrovna říkala, ať tomu klidně udělají pár sekvelů... Ať jsou třeba o sbírání muchomůrek (v letu, ovšem) - jen mě tam pustte zpátky =)
23.12.2009 10:03 - noir
Fibriso: Film má být trilogie. Ostatně ono to z té paralely o osídlování Ameriky jasně vyplývá - Navi sice na konci Avatara vyhráli bitvu, ale válku už prohráli. Myslím, že další díly budou hodně smutné...
26.12.2009 11:27 - Sosáček
Dojmy: Avatar je dost spatnej.

Ta grafika je vyborna, a dost prelomova (citil jsem se trochu jako u Crysis :) ). Pribeh je mizernej, ekopropaganda a tak.

Celou dobu mi vrtalo hlavou: kurvadrat, co by se s touhle grafikou dalo delat kdyby meli dobryho scenaristu? Tolik zmarenyho potencialu.
26.12.2009 12:25 - noir
Glitterhash: Prd a vořech.
26.12.2009 13:41 - Jerson
To je pořád dokola - všichni známe tuny příběhů, různá schémata, v hrách si vymýšlíme další, odvrhujeme klišé a zase je používáme neotřelými způsoby a pak se divíme, že nás málokterý příběh dokáže překvapit.

Nicméně po víkendové zkušenosti s klidem řeknu, že lepší pochopitelný poněkud klišoidní příběh, než naprosto neotřelý a neklasický, ale nepochopitelný příběh.
26.12.2009 16:45 - Ebon Hand
Jerson píše:
Nicméně po víkendové zkušenosti s klidem řeknu, že lepší pochopitelný poněkud klišoidní příběh, než naprosto neotřelý a neklasický, ale nepochopitelný příběh.


Toto je moudro, kterým se řídím již dlouho, ale dost lidí nemá inteligenci na to pochopit, proč je to lepší.. :-)
26.12.2009 17:32 - sirien
tak film si užijete především podle toho, na co vlastně jdete.
Když dete na totální genialitu, tak vás to snadno zklame
Když dete na totální shit, snadno můžete být potěšeni

Už dlouho to praktikuju tak, že si o filmu něco málo nespoilujícího zjistim ještě před tím, než na něj du a podle toho si v hlavě nějak urovnám svá očekávání.
Na HP jsem šel za efekty a pár gagy a odcházel sem naprosto spokojenej, zatímco ostatní co tam šli na "zajímavý film" odcházeli zklamaný.
Na Twilight 2 sem šel abych se podíval na hezkou animaci hafíků a dokonce jsem k tomu dostal i pár věcí které jsem nečekal, takže jsem si to dost užil.

Samozřejmě, občas se člověk sekne - na 2012 jsem šel jako na totální shit, co ale může mít slušný efekty a i tak sem odcházel zklamanej jako snad nikdy.

Devizou Avatara je očividně grafika, takže si tam du užít efekty. Mluví se i o hudbě, tak si tam pudu užít i soundtrack. V trailerech byli drsný mariňáci s chodícíma exopancířema, takže se budu těšit i na nějaké pěkné akční scény.
Ale nikde se nemluvilo o nějaké cool pointě, Cameron ani žádnou nesliboval, tak proč bych jí měl čekat? Jen bych si zkazil film. Obecně se říká, že příběh je vlastně trochu převyprávěná Pocahontas. Mě se Pocahontas svého času docela líbila, tak proč ne...

Prostě to co si z kina odnesete je i o tom, na co tam vlastně ve skutečnosti dete.
26.12.2009 17:47 - noir
Mě se moc líbila recenze Kamila Fily na Avatara. Hodně dobře vystihl pocity, které jsem z filmu měl já, ale nebyl jsem sto je popsat.

Pro mě bylo na Avatarovi nejlepší to, že jsem cítil úžas. Ten báječný očišťující Sense of Wonder, na kterém je založená fantastika. Pocit, který jsem u filmu naposledy cítil u Jacksonova Pána Prstenů-že mi sahá nějak přímo do nitra - tam, kde mám uložené představy a obrazy. Možná Cameron nějak vycítil, jaký má naše generace představy o Ráji a ten obraz dokonale přenesl na plátno, nevím.

A ke kritikům příběhu: Co je na tom ekologistického a jenoduchého? Že Pandora odpovídá teorii Gaia? No a, však je to scifárna. A motivací hrdiny není ekologické cítění, ale obyčejná blbá láska. A pak svoboda, stejná svoboda, jakou jsem cítil já divák v 3D prostoru.
26.12.2009 17:49 - noir
sirien: Hm, já na Avatara šel jako na hyperdokonalý technokratický nesmysl, který mě ubije triky a bude mě nutit, abych kvůli pěkným obrázkům trpěl dvě hodiny u nudné blbosti. Dostal jsem přímý opak-kvalitu triků jsem neměl čas ani řešit-bral jsem je tak, jak mají působit, jako přirozené, zcela přirozené.
28.12.2009 11:05 - Deathman
Jinak Avatar mi pripomina strasne Albion
Podobne story, podobny mimozemstani atd.

Jo do zeznamu bych ted pridal
District 9 (jako tak spracovany film uz tu dluho nebyl)
Paprika (hodne sfetovany ale hodne dobry anime film)
Jo a z anime filmu jeste v uvodnim clanku zapomnel na Akira (-u)
Predchudcu GiTs a Matrixu, ma to cez dve hodiny ale kdiz sem to prvne videl tak huba dule a neveril sem ze je to vsechno frame od framu rucne kresleny s tim ze sem to puvodne ani kuknout nechcel bo sa mi nelubilo spracovani :D (nj clovek nesmi dat na prvni dojem).
28.12.2009 14:31 - Felouen
Já jsem viděla Avatara před třemi dny, a musím říct, že to byl opravdu nádherý zážitek - šla jsem s tím, že to bude něco hodně zajímavého, i když ten trailer mi dost vyspoiloval příběh. A v kině mi pak opravdu potěšil, nejen že to bylo graficky nádherné, ale zároveň to má hlubší pointu, pro ty co jí tam najdou - není to o ekologii, ale právě o tom Vidění a všem, co vysvětlovala Neytiri. To byl pro mne smysl toho filmu, a proto i ten příběh, byl podle toho úžasný. :)
29.12.2009 18:38 - noir
Asi je to krapet mimo mísu, ale McDonalds má na netu aplikaci, která z vás udělá Pandořana. Třeba tuto su já: http://www.mcdonalds.cz/cs/novinky/avatar.shtml?mId=32652068.3
29.12.2009 18:49 - Jerson
Hm, zábavná věcička. Jen mi to nedalo ten široký kočičí čeníšek.

Jerson - Avatar
30.12.2009 10:16 - A15
Megashark byl u mne Numero Uno ... dokud jsem nespatřil Ruins.
To je panečku majstrštyk.
Nad pointou a vůbec hlavní myšlenkou tohoto kusu se člověk musí pořádně zamyslet... já už nad tím bádám čtvrt roku a stále nic ...
Nicméně domorodec s pytlem herbicidu se stává kultovní postavičkou.
30.12.2009 10:24 - A15
A propos, nebyl by tu někde nějaký seznam povinné literatury (filmotéky) i pro horor?
Vědět, že existuje něco jako Mlha či Návrat oživlých mrtvol, tak si snad i pořídím televizi.

Brains! More brains!

Skvostný to monolog, jenž pro generace budoucí zachován býti musí.
30.12.2009 10:26 - Merlin
No třeba Mlha se mi líbila. Hlavně ten hodně hustej závěr. Ale co taky čekat od Kinga :)
30.12.2009 10:48 - Nachtrose
Merlin píše:
Ale co taky čekat od Kinga :)


Ten zaver si tam pridal reziser sam. Kniha konci tim, jak na chrcicim radiu neco chytnou a posledni slovo knihy je: "Nadeje..."

Nicmene samotnemu Kingovi se ten filmovy zaver taky moc libil.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.079069137573242 secREMOTE_IP: 18.208.203.36