Kultura

sirien
16.12.2007 21:46
Filmy fantastiky
fantasy, sci-fi, hororové filmy - ty kvalitní, ať si zvedneme náladu zničenou ve vedlejší diskusi :)

ok, tady je seznam jmenovaných... nechci ho číslovat, protože myslím že kvalitní díla si nezaslouží nějaké degradování stupňováním. Aby nevznikaly hádky tak uvádím v pořadí tak, jak tu byly jmenovány
  • Šestý smysl (kultovní horor, kdo neviděl do konce, nic nechápe)
  • Pátý element (roztomilý lehce pojatý humorný sci-fi film)
  • X-men I a II (výborná zpracování komixu, s vykreslením hrdinů)
  • Excalibur (film který ukázal legendu jak má být)
  • LOTR (netřeba snad dodávat víc)
  • Batman (kultovní zfilmování kultovního komixu)
  • Hvězdný prach (Gaiman - pohádka)
  • Conan (výborné zpracování sword&sorcery archetypálního hrdiny)
  • Dvanáct opic
  • Pitch Black
  • Star Wars (ovlivnily budoucnost a ukázaly jak vypadá space opera)
  • Star trek (u někož i jako odpůrce musím uznat hodnotu)
  • Piráti z Karibiku (kteří hrdě obnovili kouzlo pirátských příběhů)
  • Willow
  • Beowulf
  • Johny mnemonic (ukázka světa Shadowrunu jak od autorů)
  • Nekonečný příběh (protože prostě Falco :) )
  • Souboj titánů (kdo neví proč, tak neviděl a měl by napravit)
  • Indiana Jones (za to že od doby IJ mají lidé rádi archeology)
  • Dračí srdce (protože všichni máme rádi pohádky, a tahle má stylovýho draka :) )
  • Duna (aby se lidé mohli navěky hádat o žánru)
  • Blade runner (za otevření tematiky transhumanspace)
  • Kruh (já ho neviděl, ale jiní se u něj prý fakt báli :) )
  • Galaxy Quest (božská parodie na Star trek a všechny SF fany)
  • Návrat do budoucnosti (jediné filmy o cestování v čase které berou v potaz paradox)
  • Matrix I (jaká SMŮLA že NIKDO NIKDY nenatočil nějaké to pokračování...)
  • Jáson a Argonauti (za nejspíš první smrtelně rychlé kostlivé válečníky)
  • Terminátor (protože tahle postapokalyptycká sci-fi prostě JE)
  • Alien (horor který žánru přinesl spoustu nových prvků a geniálních myšlenek)
  • Predátor (kultovní akční duel mezi jedním MZáckým lovcem a Arniem)
  • Total recall (akční sci-fi klasika)
  • Sin City (Některé umění má prostě fakt styl)
  • Drakula (můžete se pohádat kterej z nich :) )
  • Faunův labyrint (neviděl sem, ale všichni až na Jersona pějí chválu)
  • Minority report
  • Hvězdná pěchota (o tom jak vypadá militantní svět)
  • Immortal
  • Iron man
  • Mad Max
  • Serenity/Firefly (opravdu skoukněte nejdřív Firefly, ten film sám o sobě sice je dobrej, ale neni na konci seriálu pronic zanic. Podorbnosti zde)
  • Jestřábí žena
  • Hvězdná brána
  • 13. Warior (čs: Vikingové)
  • Highlander I a III
  • Equilibrium za gun-katu a styl
  • Ghost in the Shell Protože kreslené nebo ne, kult je kult
7.1.2010 14:58 - Colombo
Tak, mluvit o stromech že nemají inteligenci.

Ve Vesmíru o tom vyšel článek (jasně, je to pořád ještě vědecký bulvár, ale je to snad nejlepší vědecký časopis, co máme), kde se popisovala právě inteligence stromů. Mluvilo se tam o jiném nahlížení na inteligenci a o spoustě příznaků stromové inteligence.

Jerson: Tak to jo, ale dát věci na těsno, to ti sroste prakticky všecko. I člověk, takže tak bych to moc neviděl:) Každopádně u těch, tuším, borůvek se to má tak, že prakticky celý les může být jedním jediným jedincem.
7.1.2010 15:07 - Jerson
Colombo, však to taky říkám, ne? Jde o to, že když srostou stromy dohromady, tak už není moc podstatné, jestli vyrostl každý sám a pak se spojili, nebo se jeden exemplář postupně rozšířil a zůstal propojený. Důležité je to spojení.
Ostatně jak k tomu dochází na Pandoře si můžeme jen domýšlet, ale vzhledem k semenům plujícím vzduchem na dlouhé vzdálenosti bych sázel i na první možnost. Podstatnější mi přišlo, že Pandora vypadá i v tomto dost uvěřitelně.
A hlavně má úžasnou oblohu, jak nemám rád několik stereotypních fantasy měsíců, tak mít nad hlavou Jupiter přes čtvrt oblohy je fakt úžasné.
7.1.2010 19:16 - Colombo
Jerson: je v tom rozdíl, jestli jen srostli "náhodou", tak to sice máš všecko propojené, ale má to asi stjný význam jako propojené kanalizace, když to srovnám s nervovým systémem.
7.1.2010 20:30 - Jerson
Ppravdě, je mi to celkem jedno.
8.1.2010 07:36 - Lotrando
Fibrisio: myslím že brand se začne prodávat velmi brzo, na tom udělají další miliardu a rpg asi nebude opomenuto. Počítačová hra mi podle ukázek přišla docela militantní ze strany Navi :) (oproti filmu)
8.1.2010 12:47 - Deathman
Fibrioso píše:
btw, co přihodit do seznamu Avatar (za skvělé podívání a novou generaci 3D)?
(a originální myšlenku připojení k StromoNetu, i když podobná věc (houbonet) byla již v Alpha Centauri)


V Saze 7 Slunci byla cela jedna frakce stromecky :) (Komunikovaly skrz zmutovane lidi a to telepaticky ked sa ich dotikaly).
Nechce se mi ted hledat knizku ale typujem ze bude starsia ako scenar na Avatara

Jerson píše:
A hlavně má úžasnou oblohu, jak nemám rád několik stereotypních fantasy měsíců, tak mít nad hlavou Jupiter přes čtvrt oblohy je fakt úžasné.


Mno ne prave najlepsi uhel :)

Hra podle mne bude prachsprosta strilecka

A jestly RPG tak bude na krabicy ze ma RPG prvky (prelozim daju sa nakupovat zbrane a mozna nejake upgrady na ne :) )
Jako stacily by malinke RPG prvky jak v Deus Ex ci Death Space ale pochybujem
8.1.2010 13:08 - Jerson
Právě proto říkám "nad hlavou", protože těchle "vycházejících" obřích planet jsou různé fantasy kresby plné (a jednu mám i na ploše, i když tam je význam jiný). Ale
8.1.2010 13:44 - Deathman
Ja mam taky radsi jednu epicku planetu na oblohe co dava tusit ze planeta vznikla absolutni nahodou kosmicke rovnovahy, aj ked u jupitera mame tez mesiace s atmosferou :)
9.1.2010 14:32 - sirien
Mňo, tak sem viděl toho Avatara...
- příběh předvidatelnej i bez znalosti Pocahontas
- postavy nijak zvlášť zajímavý
- grafika geniální, i když mi přišlo, že vzhledem k tomu co tam předváděli jí zdaleka nevyužili naplno...

u mě to má tak 2/5 obecně a 4/5 při započítání efektů... na 5/5 mi tam prostě dost věcí v efektech chybělo.
9.1.2010 14:37 - Alnag
Taky jsem viděl Avatara (aby se teda neřeklo).
- Grafika úžasná
- Hudba dechberoucí
- Scénář pohádkový slaďák (postavy ryze prvoplánové)

Závěr: Myslím, že si zajdu na Sherlocka Holmese. Je evidentní, že můj a Noirův vkus se neshoduje. :)
9.1.2010 19:09 - kin
No já na Sherlocka půjdu určitě, Guy Ritchie je jeden z mých nej režisérů, a Downy junior je frajer :)
10.1.2010 16:04 - noir
Vy furt berete Avatara jako nějakej moderní film (složité vrstevnaté postavy, dějové zvraty ve scénáři, několik rovin vyprávění, hry s fabulí a syžetem, vypravěčské přemety apod.) Ale to on opravdu není.

Cameron natočil film, který je klasickou sci-fi se vším všudy. A jeho hlavním účelem je vyvolat pocit úžasu (nebo ještě líp závrati, jak tomu říká Clute). Ten stejný pocit, jaký vyvolávaly ve čtenářích první sci-fi, prostě mu ukázat kouty jeho fantazie. A stejně jako v nich nejde o hrdiny, ale spíš o podání. Asi nejvíc bych to přirovnal k opeře nebo baletu - ty jsou formálně taky velmi nepřekvapující, ale člověka omámí a bací s ním o zem. Jen se jim musí otevřít. A neříkám, že když se mu to nepodaří, tak že to je jeho chyba.

Je to vcholové dílo eskapistické kultury, kdy se útěk stává smyslem. Pro mě dobrý.
10.1.2010 16:15 - sirien
Hm. Právě v tomhle směru mě trochu zklamal. Ok, hodnotil sem příběh i postavy, ale narovinu, ani na jedno z toho jsem na ten film nešel. Šel jsem na 3D grafickou fireshow.

A místy mi přišlo, jakoby mě o něco ošidili. V jednu chvíli mi někde na začátku ukážou scény, ve kterých je část obrazu půl metru přede mnou, že bych se jí mohl dotknout, a potom ve scéně, kde mě tím měli totálně ohromit, se děj sice odehrává ve 3D, ale daleko ode mě. Kde byly rakety které proletí proti mě a zmizí někde stranou, kde byly rozmachy pěstí mecha, které jdou kolem mého obličeje, kde byla fauna a flora Pandory, která se rozestře všude okolo mě, stejně, jako se na začátku část interiéru místnosti nacházela na dosah mojí ruky?

Nebo létání. Kde byly záběry z pohledu letce na těch potvorách, které v kaskadérských kreacích prolétávají nejprve mezi létajícími horami, v různých otočkách, aby se vřítili do Pandorského pralesa a protáhly mě mezi stromy rychlostí která skoro vyvolává závrať?

V pár scénách ukázali, že mají technologii na to takové záběry udělat. A pak ve scénách, ve kterých sem měl z téhle technologie padnout nahubu, najednou nebyly.
Jako bylo to velice hezké a povedené, ale tohle mi tam prostě chybělo.

Přiznávám, že sem byl na 3Dčku poprvé, ale to co chci je jen to, co v tom filmu v určitých místech ukázali. Lidi co byli ve 3D na různých podmořských světech zmínili, že jim oproti těm dokumentům chyběly scény, kdy třeba chaluha proplouvala přímo kolem diváků.

Vrcholné dílo to bezpochyby je, ale samo v sobě ještě ukazuje určité rezervy. V něčem dalším bych je rád viděl nahrazené - nejlépe třeba v pokračování, protože zrovna Pandora je místo kam bych se ve 3D ještě rád vrátil.
10.1.2010 16:18 - Alnag
Film, který potřebuje "vysvětlení", aby člověk dohlédl jeho "vrcholovosti", mi připadá jako poněkud problematický. Na druhou stranu operu (pokud nemluvím o prohlížeči) ani balet nemusím, takže to možná bude tím.
10.1.2010 16:45 - sirien
Operu a balet taky nemusim, nicméně stejnou formu vyjádření v odlišném rámci (bojová umění, efektové fireshow...) ocenit dokážu. V Avatarovi to ale prostě nebylo na 100%

Matrix s herci v jejichž podání kung-fu vypadalo jako skutečně bojové umění a ne jako dětská hra na bojové umění, s propracovanou grafickou podobou každé scény, s širokým použitím bullet time - to bylo efektama na 100%
Filmy Jackieho Chana možná nemaj 100%, ale také to nemají být žádné velkofilmy. A jejich deviza je právě bojové umění víceméně ve formě baletu.
Svého času Final fantasy, které bylo mezníkem počítačové grafiky, to mělo 100%

Avatar ukázal možnosti a pak jich nevyužil. To bylo trochu... nevim. Ani ne podraz, spíš takové zklamání, kdy si člověk řiká "ale proč, kdyť to umíte, tak proč to v téhle scéně neni?"
10.1.2010 18:52 - Jerson
Pro mě byl Avatar o tom, že jsem se prostě ponořil do světa a vynořil se o dvě hodiny později, nebo jak dlouho to trvalo. Kdybych z toho chtěl vyčlenit efekt,y nebo hudbu, nebo děj, tak něco bude dobré samo o sobě a něco nebude, ale dohromady je to prostě takový rozdíl, jako když se koukám na RPGčko, které má vcelku jednoduchý příběh, nebo když ho hraju
sirien píše:
Kde byly rakety které proletí proti mě a zmizí někde stranou, kde byly rozmachy pěstí mecha, které jdou kolem mého obličeje, kde byla fauna a flora Pandory, která se rozestře všude okolo mě, stejně, jako se na začátku část interiéru místnosti nacházela na dosah mojí ruky?
.
Tak přesně u těchto řástí jsem rád, že ve filmu nebyly, protože pak by z něj efekty trčely - doslova.

Holt asi ani jeden nemáte "většinový vkus" nebo na vás Avatar nezapůsobil tak jako na jiné, nevím. Ale tak nic strašného se neděje, je to jen film, který někomu přijde úžasný a někomu ne.
11.1.2010 05:29 - noir
sirien: Přesně na tohle doplatil Beowulf. Ten má podobných fórků spoustu. A v normálním kině je z toho nepochopitelně zbytečná a protahovaná scéna.

Osobně mě tyhle dotykovky a lekačky bavily tak na prvních třech 3D projekcích,nic nového už to dál nepřineslo. A devizou Cameronova 3D je právě to co popisuješ-neleze ven, ale má hloubku (i když občas divnou-je vždy ostrá). On si nehraje na 3D iluzi, on vyrábí dýchající svět...

Alnag: A jsme u toho našeho rozdílného vkusu :o) Já holt miluje filmy, které začínají teprve, když z kina vyjdu ven. Třeba na Matrixu mě bavilo mnohem víc než samotné kung-fu pobíhání celé to hledání významů, náznaků, snaha o dešifrování postav apod. Ausgerechnet to samý platí o mém dalším zamilovaném filmu - Dokonalém triku.
11.1.2010 08:46 - Lotrando
Pro mě to byla velkolepá podívaná. Seděl jsem tam skoro tři hodiny a ani nevěděl, kam se dívat dřív. Příběh fungoval, vše letělo dopředu jako splašená kobyla, pod na první pohled povrchní agitací je spousta vrstev, které mě přimějí sledovat tenhle svět i dál.

Ten film nebyl o tom ohromit efektem, ale celkovým vyzněním, kde počítačový trik se odsouvá ze světel reflektorů a stává se řemeslem.

Byla to velkolepá pohádka a smekám před Cameronem, který to prosadil, zrealizoval a ještě se to celé zaplatilo.
11.1.2010 12:22 - Merlin
Já ho viděl dvakrát.,Jednou 2D a pak 3D. Říkal jsem si, že si vychutnám všechny efekty a atmosféru, ale stejně jsem to nestíhal ani podruhé. nešel jsem na film, abych sáhodlouze přemýšlel cože chtěl režižér vlastně říct. Já si chodím do kina odpočinout a teď jsem si odpočinul úžasně :)
11.1.2010 13:01 - Nachtrose
Na odpocivani je dobry Paranormal activyty. Draha se uz dva dny nevyspala :-D

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.10222601890564 secREMOTE_IP: 54.81.157.133