Kultura

sirien
16.12.2007 21:46
Filmy fantastiky
fantasy, sci-fi, hororové filmy - ty kvalitní, ať si zvedneme náladu zničenou ve vedlejší diskusi :)

ok, tady je seznam jmenovaných... nechci ho číslovat, protože myslím že kvalitní díla si nezaslouží nějaké degradování stupňováním. Aby nevznikaly hádky tak uvádím v pořadí tak, jak tu byly jmenovány
  • Šestý smysl (kultovní horor, kdo neviděl do konce, nic nechápe)
  • Pátý element (roztomilý lehce pojatý humorný sci-fi film)
  • X-men I a II (výborná zpracování komixu, s vykreslením hrdinů)
  • Excalibur (film který ukázal legendu jak má být)
  • LOTR (netřeba snad dodávat víc)
  • Batman (kultovní zfilmování kultovního komixu)
  • Hvězdný prach (Gaiman - pohádka)
  • Conan (výborné zpracování sword&sorcery archetypálního hrdiny)
  • Dvanáct opic
  • Pitch Black
  • Star Wars (ovlivnily budoucnost a ukázaly jak vypadá space opera)
  • Star trek (u někož i jako odpůrce musím uznat hodnotu)
  • Piráti z Karibiku (kteří hrdě obnovili kouzlo pirátských příběhů)
  • Willow
  • Beowulf
  • Johny mnemonic (ukázka světa Shadowrunu jak od autorů)
  • Nekonečný příběh (protože prostě Falco :) )
  • Souboj titánů (kdo neví proč, tak neviděl a měl by napravit)
  • Indiana Jones (za to že od doby IJ mají lidé rádi archeology)
  • Dračí srdce (protože všichni máme rádi pohádky, a tahle má stylovýho draka :) )
  • Duna (aby se lidé mohli navěky hádat o žánru)
  • Blade runner (za otevření tematiky transhumanspace)
  • Kruh (já ho neviděl, ale jiní se u něj prý fakt báli :) )
  • Galaxy Quest (božská parodie na Star trek a všechny SF fany)
  • Návrat do budoucnosti (jediné filmy o cestování v čase které berou v potaz paradox)
  • Matrix I (jaká SMŮLA že NIKDO NIKDY nenatočil nějaké to pokračování...)
  • Jáson a Argonauti (za nejspíš první smrtelně rychlé kostlivé válečníky)
  • Terminátor (protože tahle postapokalyptycká sci-fi prostě JE)
  • Alien (horor který žánru přinesl spoustu nových prvků a geniálních myšlenek)
  • Predátor (kultovní akční duel mezi jedním MZáckým lovcem a Arniem)
  • Total recall (akční sci-fi klasika)
  • Sin City (Některé umění má prostě fakt styl)
  • Drakula (můžete se pohádat kterej z nich :) )
  • Faunův labyrint (neviděl sem, ale všichni až na Jersona pějí chválu)
  • Minority report
  • Hvězdná pěchota (o tom jak vypadá militantní svět)
  • Immortal
  • Iron man
  • Mad Max
  • Serenity/Firefly (opravdu skoukněte nejdřív Firefly, ten film sám o sobě sice je dobrej, ale neni na konci seriálu pronic zanic. Podorbnosti zde)
  • Jestřábí žena
  • Hvězdná brána
  • 13. Warior (čs: Vikingové)
  • Highlander I a III
  • Equilibrium za gun-katu a styl
  • Ghost in the Shell Protože kreslené nebo ne, kult je kult
5.4.2017 11:28 - Beltar
Mě jak záporáci, tak klaďasové v tomto filmu tak zklamali, že jsem od té doby nenašel chuť se podívat na cokoliv ze Star Wars franchízy.
I to jak se 1. a 2. epizodě vyčítalo, že míří an určité spektrum publika, 1. díl na děcka, druhej na teenagery, tak tahle 7. je tak poplatná době, že se mi z toho obrací žaludek.
Navíc je tu i hrozně vidět, ta tak moderní stránka super hrdinů - mají prostě dar a tím zvládnou všechno. Luke Skywalker, nebo třeba Batman, to jsou archetypy, který na sobě tvrdě makaj a proto jsou dobrý. A takový byli i staří Jediové, roky, desítky let výcviku, aby se stali "super" hrdiny, i Anakin (Vader) si tím prošel. Ale v 7.čce - prostě to umí, protože to je to co dnešní puberťáci chtějí, prostě se probudit a být hustý, ale aby na sobě pracovali a tím se stali hustými, to je koncepce, která se dnešním "levicovým inženýrům lidských duší" příliš nehodí do koncepce, proto ji nijak nepodporují.
Dokážu si představit, že kdyby dneska natočili remake Karate Kida, tak hlavního hrdina bude mexikánec, trénovat ho bude černoch a ten trénink bude trvat asi týden a pak "hrdina" vyhraje turnaj.
5.4.2017 11:32 - Colombo
5.4.2017 11:37 - LokiB
Beltar: no, zrovna Luke teda není úplně dobrým příkladem někoho, kdo na sobě fakt makal. V jedničce nemakal skoro vůbec, když nepočítáme pár hodin na lodi pod vedením Obi-vana. Ve dvojce chvíli zoufale makal v bažinách ... ovšem teda nic následováníhodného.
Ve trojce už přišel jako nafoukanej namakanec k Jabbovi, kde působil dost jako loser až do boje u Saarlacka.

O výcviku dalších toho v základní sérii moc nebylo.

Karate Kid je právě o tom tréninku, asi jako Rocky :)
5.4.2017 14:12 - sirien
Beltar píše:
Mě jak záporáci, tak klaďasové v tomto filmu tak zklamali, že jsem od té doby nenašel chuť se podívat na cokoliv ze Star Wars franchízy.

Víš, co říkal Mark Hamill, že jo? Ať by ty filmy byly jakkoliv dobré, nikdy Ti nedodají ten melancholický pocit co máš spojený s původní trilogií svého mládí. A ať budou jakkoliv špatné, nikdy nezkazí ten zážitek, co máš z těch předchozích.

Beltar píše:
Navíc je tu i hrozně vidět, ta tak moderní stránka super hrdinů - mají prostě dar a tím zvládnou všechno.

Tady někdo stárne do nerudnosti, koukám. A jako všichni šedivci pamatuje trávu zelenější, než byla, takže jen tak pro připomenutí:

Beltar píše:
Luke Skywalker, nebo třeba Batman, to jsou archetypy, který na sobě tvrdě makaj a proto jsou dobrý.

Luke, den 0: vidlák co fňuká, že ho strejda nechce poslat na školu. Vživotě nebojoval, nezdá se, že by vživotě řídil cokoliv vyjma planetárního vznášedla.
Luke, den 1: poprvé drží v ruce lighsaber
Luke, den 3: po cestě lodí se Luke naučil náhodně trefit prkavku lightsaberem poslepu a dozvídá se, že existuje něco jako Force
Luke, den 5: Luke se infiltruje na Hvězdu smrti a provádí tam spec-naz rescue operation.
Luke, den 7: Lukeovi je svěřen X-Wing, s nímž se účastní protiúderu na super opevněnou vojenskou stanici kde přemanévruje veteránské piloty vč. Vadera a provede naprosto impossible hit.

Takže - během 1 týdne (a to sem ještě hodně hodnej, teoreticky to mohly bejt možná i jen 3-4 dny) se nám z vesničana stal týpek bojovníkem a zachráncem, geniálním pilotem, hrdinou a zjevně pronikl do mystických tajemství vesmíru.



Tyvole... já bych tak toužil patřit ke generaci, která týdení šílenství považuje za tvrdě vydřený výcvik :p

A nechtěj, abych začínal s epizodou 5, kdy se Luke během tří měsíců (?) naučí šermovat tak dobře, aby aspoň trochu vzdoroval Vaderovi. Nebo s epizodou 6, kde dorazí za mrtvým Yodou a najednou je tak hustej, že Vadera i porazí. To je dřiny, úplně při tom potil krev.

Beltar píše:
Ale v 7.čce - prostě to umí, protože to je to co dnešní puberťáci chtějí, prostě se probudit a být hustý, ale aby na sobě pracovali a tím se stali hustými

Jo, máš pravdu. Hned na začátku filmu potkáme dospělé postavy jejichž minulost neznáme, a které si dokonce dovolují hned na začátku něco umět. Třeba se rvát a mlátit se tyčema. Nebo pilotovat stihačku, ve které vživotě neseděli.

Starý dobrý Star Wars, kde samozřejmě před scénou s kantýnou vidíme celou sekvenci scén která ospravedlňuje, že je Han Solo takovej husťák a ukazuje nám, kde se to naučil.

To normálně za starých dobrých časů děti prostě věděly, že se mezihvězdným pašerákem nestanou bez mnoha let tvrdé dřiny, úsilí a odříkání.


#srsly #pls
5.4.2017 14:24 - Log 1=0
Beltar píše:
"levicovým inženýrům lidských duší"

Nereagujnatenblábolnepřišelsituvéstpolitickéflejmyanikdotuoněnestojí...
Bohužel, je to silnější než já, omlouvám se. Kde v tom, co popisuješ, vidíš cokoli levicového? Můžeš mi to vysvětlit, prosím?
Jak prosím souvisí rasová, či jakákoli jiná, příslušnost s tím, jestli mají "shůry dáno" nebo to mají nadřené?

Navíc, ono to není moc pravda, ani když odhlédneme od ideologického nálepkování. Viz LokiB. Ještě doplním, že iniciační příběh není ani tak o skutečném sebezdokonalení, jako o symbolickém přerodu. Nevadí, že to berou hopem. Ostatně, pokud hrdina "léta dře" tak to stejně většinou nevidíme, umělecký účinek vlastně není moc jiný (tedy až na to, že dřina je věrohodnější).
A Batman? Seriozně? Jako jo, je naznačováno, že nějak trénoval, ale taky má hi tech hračky za těžké prachy (minimálně počáteční kapitál prostě zdědil), a jestli není nepřirozeně nadaný, tak by měla většina lidí asi dostat ZTP. Ovšem uznávám, že mezi těmi mimozemšťany, mutanty a polobohy v JLoA je ten nejnormálnější a nejméně nadaný. To jen k té "dnešní době". Pokud tedy "dnešní doba" nesahá historicky dál, než celý koncept superhrdiny.
5.4.2017 14:43 - LokiB
Log: za tím levicovým vidím oblíbenou zkratku: černoch, holka, vše hned, nectí tradice, liberálové, levice ....
5.4.2017 15:48 - Shako
LokiB píše:
Log: za tím levicovým vidím oblíbenou zkratku: černoch, holka, vše hned, nectí tradice, liberálové, levice ....


:-D

Politiku bych tu netahal. Ale todle pobavilo skoro víc než ta výměna Beltar vs Sirien.
6.4.2017 09:13 - Beltar
@Sirien
OK, v tom m83 asi pravdu, první trilogie co jsem viděl bude asi prostě nejlepší, protože jsem ji viděl jako dítě. I když na přeskáčku, po kouskách a jeden díl s německým oneman dabbingem.

Fakt je ta celá první epizoda během jednoho týdne času? To jsem si nikdy neuvědomil, asi je to tím, že jsem tak nějak chápal mezihvězdné cestování jako týdny času, takže by měl čas se něco naučit.
Ta záchraná operace na Hvězdě smrti mi spíš přišla jako akce Hana Sola, případně R2D2, spíš než Lukova.
Zase je tápu v paměti, ale on nebyl dobrej bojovej pilot, střílel tam vůbec? On jen přesně lítal ne? To se asi dá přenést z roků letů na něčem jiném.

OK, asi mám prostě jinou představu o čase v SW.

Skutečnou politiku nechme spát, jen jsem prostě řekl, že mě štve, že se všude ukazuje, že vlastně nemusíš makat, aby jsi něčeho dosáhl. Případně se to přejde, aby to tak vyznělo.
6.4.2017 09:39 - LokiB
Beltar: jj, jako první jsem viděl Epizodu V, v německém dabingu, bylo to v roce 1987. Měl jsem v tom slušnej hokej, ale zároveň jsem si to zamiloval :)

Luke na začátku lítal doma se speederem ... ve válečných lodích imho dost těžko. kde by se k tomu dostal. však žil mírumilovně na planetě celý život.
Měl to ale v SOBĚ ... to patří k tomu světu ... byl rozený hrdina. Jen to musel v sobě objevit, otevřít. Pak už nebyl problém naučit se přes odpoledne pilotovat válečnou loď ... on se to nemusel ani vlastně učit, jen si na to musel "rozpomenout", že to může umět, když bude chtít ...
7.4.2017 19:31 - ShadoWWW
Jak už tu několikrát proběhlo, Hollywood ve spolupráci s WotC natáčí nový D&D film (režie Rob Letterman, producent Rob Lee, scénář David Leslie Johnson).

Joe Manganiello se teď nechal slyšet, že ze své vůle napsal scénář pro (jiný) D&D film.

Chytne se toho Hasbro a dočkáme se nakonec dvou D&D filmů? To je ve hvězdách, ale snad(!) ano.

7.4.2017 22:31 - Šaman
Kdysi dávno ve vzdálené galaxii… :)
8.4.2017 09:16 - LokiB
10.4.2017 16:16 - sirien
Tři mušketýři, 2011

Atos! Portos! Aramis! D'Artagnan! Akčně akrobatická Milady! Vzducholodě! Plamenomety! Rychlopalná děla! Davinciho vynálezy! Špionážní mise! Nanočepelová lanka! Výbuchy! Steampunk!

(ne, bez legrace, já si ten film fakt užil :) )
10.4.2017 16:25 - Aegnor
Ten film je super oddechovka :-)
12.4.2017 15:14 - Beltar
Já mám nakonec asi radši ten americkej z 1993 s Charlie Sheen, Kiefer Sutherland, Chris O'Donnell, Oliver Platt, Tim Curry, Rebecca De Mornay, ...
Je správně vtipnej, ozvláště Kardinál.
12.4.2017 15:25 - LokiB
Nejlepší byl ten s les charlotes :)
12.4.2017 15:39 - Vojtěch
Pff... jedině 1973 UK adaptace. Ale ani jeden z uvedených tří nesteampunkových by asi nespadal do filmů fantastiky.
12.4.2017 15:45 - Šaman
Ha! Na tuhle roli Christophera Leeho jsem v epitafu zapomněl.
Nejen reálný náckobijec a metalový zpěvák, filmový Saruman, Rasputin, Sith lord, Drákula, ale taky šedá eminence kardinál Richelieu.
12.4.2017 15:52 - Vojtěch
Ne-e On tam hraje Rocheforta (a jak potom machroval s lightsaberem coby Dooku). Richelieu je tam Charlton Heston.

12.4.2017 15:57 - Šaman
Ajo. Abych citoval Cimrmana: "Je těžké oba borce rozeznat, oba mají červené dresy." :)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.078732967376709 secREMOTE_IP: 3.138.125.2