Kultura

sirien
16.12.2007 21:46
Filmy fantastiky
fantasy, sci-fi, hororové filmy - ty kvalitní, ať si zvedneme náladu zničenou ve vedlejší diskusi :)

ok, tady je seznam jmenovaných... nechci ho číslovat, protože myslím že kvalitní díla si nezaslouží nějaké degradování stupňováním. Aby nevznikaly hádky tak uvádím v pořadí tak, jak tu byly jmenovány
  • Šestý smysl (kultovní horor, kdo neviděl do konce, nic nechápe)
  • Pátý element (roztomilý lehce pojatý humorný sci-fi film)
  • X-men I a II (výborná zpracování komixu, s vykreslením hrdinů)
  • Excalibur (film který ukázal legendu jak má být)
  • LOTR (netřeba snad dodávat víc)
  • Batman (kultovní zfilmování kultovního komixu)
  • Hvězdný prach (Gaiman - pohádka)
  • Conan (výborné zpracování sword&sorcery archetypálního hrdiny)
  • Dvanáct opic
  • Pitch Black
  • Star Wars (ovlivnily budoucnost a ukázaly jak vypadá space opera)
  • Star trek (u někož i jako odpůrce musím uznat hodnotu)
  • Piráti z Karibiku (kteří hrdě obnovili kouzlo pirátských příběhů)
  • Willow
  • Beowulf
  • Johny mnemonic (ukázka světa Shadowrunu jak od autorů)
  • Nekonečný příběh (protože prostě Falco :) )
  • Souboj titánů (kdo neví proč, tak neviděl a měl by napravit)
  • Indiana Jones (za to že od doby IJ mají lidé rádi archeology)
  • Dračí srdce (protože všichni máme rádi pohádky, a tahle má stylovýho draka :) )
  • Duna (aby se lidé mohli navěky hádat o žánru)
  • Blade runner (za otevření tematiky transhumanspace)
  • Kruh (já ho neviděl, ale jiní se u něj prý fakt báli :) )
  • Galaxy Quest (božská parodie na Star trek a všechny SF fany)
  • Návrat do budoucnosti (jediné filmy o cestování v čase které berou v potaz paradox)
  • Matrix I (jaká SMŮLA že NIKDO NIKDY nenatočil nějaké to pokračování...)
  • Jáson a Argonauti (za nejspíš první smrtelně rychlé kostlivé válečníky)
  • Terminátor (protože tahle postapokalyptycká sci-fi prostě JE)
  • Alien (horor který žánru přinesl spoustu nových prvků a geniálních myšlenek)
  • Predátor (kultovní akční duel mezi jedním MZáckým lovcem a Arniem)
  • Total recall (akční sci-fi klasika)
  • Sin City (Některé umění má prostě fakt styl)
  • Drakula (můžete se pohádat kterej z nich :) )
  • Faunův labyrint (neviděl sem, ale všichni až na Jersona pějí chválu)
  • Minority report
  • Hvězdná pěchota (o tom jak vypadá militantní svět)
  • Immortal
  • Iron man
  • Mad Max
  • Serenity/Firefly (opravdu skoukněte nejdřív Firefly, ten film sám o sobě sice je dobrej, ale neni na konci seriálu pronic zanic. Podorbnosti zde)
  • Jestřábí žena
  • Hvězdná brána
  • 13. Warior (čs: Vikingové)
  • Highlander I a III
  • Equilibrium za gun-katu a styl
  • Ghost in the Shell Protože kreslené nebo ne, kult je kult
11.2.2018 23:40 - Colombo
Co jsou trpaslíci zač a jak vypadají to vím, myslel sem spíše nějaké podpultovní informace.

Co vím, tak vpodstatě hrají druhé housle u různých těch Tir Tangire rad, v Evropě to mají trochu lépe, mají občas i nějaký ten šlechtický titul. A jsou i v korporacích. Ale nějak nejsou moc na očích, není tu žádné trpasličí království a nevypadá to, že hrají první housle moc nikde. Semtam nějaký trpaslík, ale nikde trpasličí zastoupení.

Přijde mi, že jsou spíše "middle manager" sort of people. Co vím, tak si vždycky berou kontakty na jiné trpaslíky, takže mají poměrně rozsáhlou síť. Jinak celkem integrovaní v lidské společnosti a nijak nevybočují (krom toho, že preferují zařízení s jim přizpůsobenými křesly)
11.2.2018 23:45 - sirien
tichá voda... trpělivě si kutají tunýlky korporátní a politickou hiearchií, nikde moc nevystrkujou frňáky, ale pomalu sbíraj nitky moci a peněz všude okolo. Sice nikde nejsou první, ale to znamená, že taky nejsou nikde provokativně na ráně a když se věci začnou hroutit, tak můžou v tichosti rychle vycouvat.
12.2.2018 00:13 - Colombo
Jo, to z toho vyplývá, já se ale ptal, jestli nemáš nějaké podpultovní informace, něco co by nasvědčovalo opaku.
12.2.2018 00:26 - York
Čím dál vím o tom dumám, tím dál víc zjišťuju, že toho o dwarfech vlastně taky moc nevím. Znepokojující...
12.2.2018 00:41 - Aegnor
Trpaslíci jsou ilumináti.
18.2.2018 23:04 - Dukolm
Tak jsem byl na Black Panther. A jsem dost mile překvapen zpracováním.
19.2.2018 01:13 - Colombo
To je to sci-fi, kde černoši mají technologii?
19.2.2018 08:43 - sirien
...a civilizaci.
19.2.2018 08:51 - Naoki
V sobotu jsem si dal v kině filmový maratón: Tvář Vody a Black Panther.

Tvář Vody bylo zklamáním, ale z velké částí daný nesprávným očekáváním. Věděl jsem že jdu na del Tora a jednu z postav z Hellboye. Tak jsem očekával klasický film se zvláštními vizuály, trocha hororu, trocha fantasy, origin story, apod. Nakonec co jsem dostal je něco, co kamarád označil jako "grinding Nemo". Nevím, nebyl to film pro mě, dal bych tomu dvě hvězdy, možná tři za to že byl "jiný", ale to pouze pokud budu ignorovat spoiler.
[spoiler]Proč sakra nemohli po jeho nalezení ho hodit rovnou do oceánu? Proč museli čekat než se naplní kanál??[/spoiler]

Black Panther naopak spravilo chuť, ale žádný úžasný film to taky nebyl... Příběhově to bylo dost mělké, neustále jsem z toho měl vibe Lvího krále. Oceňuju, že se věnovali poměrně důležitým současným politickým tématům, ale rozuzlení bylo dost pohádkové a ignoruje to složitost celé otázky. Film de facto připravoval půdu na účast Wakandy v Infinity Wars, ale pokud člověk neví o jejich historii, jejich potřebě být schovaní, tak pravděpodobně to bude film který půjde snadno přeskočit a nebude mu to chybět. Cast byl v pohodě, boje taky celkem ušli, slovy klasika "možno shlédnout, a pak hned zapomenout". Tři hvězdy, ale mnohem solidnější než u toho předchozího.
19.2.2018 12:11 - LokiB
Naoki: dle Toro prý ale tvrdí, že to není postava z Hellboye :)
asi to opravdu bude i tím nesprávným očekáváním.
Kupříkladu já byl na Největším šoumenovy a vůbec jsem netušil, že to má být muzikál a děsil se toho ... a nakonec se to dalo vydržet ;)
20.2.2018 21:39 - Colombo
Mě se Black Panther moc nelíbil, ma Marvelovku. Mohli z toho vytlouct o moc víc, za mně je BP horší než Thor: Ragnarok. V Thorovi byla Hella nudná a Executioner (Scar/Skar?) byl taky zabit zbytečně. Ale ta cizí planeta byla dost dobrá, Thor se pěkně vyvinul, ztratil oko, čímž se hezky přiblížil Odinovi... a mělo to dost vtípků.

Ve Wakandě byly sice hezké kostýmy, ale málo. Ale hlavně, hlavní záporák byl nudný, reakce Wakandy na změnu politiky byla dost slabá (a na násilnického krále), úplně tam chyběla Bast, kterážto dává schopnosti Black Panthera (ne nějaký teplý lístek). A Klaw byl dobrý záporák a taky naprosto zbytečně zabit.
13.3.2018 00:56 - sirien
Colombo píše:
To je to sci-fi, kde černoši mají technologii?

...ale kde i přesto mají absolutistickou tyranii a o vládě se rozhoduje rituálním soubojem na život a na smrt.

A kde mají energetické zbraně, ale preferují boj na close combat. A pancéřované nosorožce. V bitvě které se účastní i high tech letouny.

A kde se celej film mluví naprosto hroznym pseudo-nigga/afro přízvukem.

...jako dost WTF, popravdě, a cca od půlky to šlo fakt hodně z kopce. Ani ty reference na lvího krále to moc nezachrání. Rozhodně ne ten lacině vykradenej motiv ze soundtracku. Popravdě bejt afričan tak he ten film možná docela urazí, rozhodně víc než film kde sou negři jen vulgární gangstas drog dealeři.

EDIT add: což mi připomíná, co ksakru dělaj ve Wakandě na zdech ty americký gangsta graffiti?
13.3.2018 03:17 - Colombo
A přitom v komixu to dává přinejhorším smysl. V momentě, kdy magie funguje, spiriti jsou detekovatelní a mají hmatatelný vliv, má udržování tradic, v momentě, kdy to nejsou jen nějaké pseudoplacebo nebo dokonce nocebo tradice, ale funkční tradice s hmatatelným efektem, smysl.

Ve Filmu to bylo naprosto retardované.
13.3.2018 09:14 - Vojtěch
sirien píše:
EDIT add: což mi připomíná, co ksakru dělaj ve Wakandě na zdech ty americký gangsta graffiti?


Osvojený kulturní import z televíze? Wakanda není úplně bez zpráv o světě ne?
29.3.2018 07:22 - Ugy
Tak včera na předpremiéře shlédnuto Ready Player One a za sebe musím říct, že mě to dost bavilo. Proti knížce je příběh samozřejmě jednoduší. Ubyla polovina zkoušek. Zatímco v knize vždycky musí najít klíč a pak projít bránou tady stačí najít klíč. Všechny hádanky a zkoušky jsou nové a soustředí se mnohem víc na osobní život zakladatele OASIS Hallidaye. Mnoho postav dostává v reálném světe mnohem více prostoru, hlavně pak Art3mis/Samantha. Všechno to do sebe ale pěkně zapadá, trochu problém vidím ve strašným množství expozice, ale chápu že moc jinak to udělat nejde. Easter eggu je všude nespočet a i když sem si všiml hodně věcí nedělám si iluzi, že jsem zaznamenal tak třetinu.
Jediný co mě mrzí, je že se tam vzhledem k předělávání zkoušek nedostalo Tmb of Horrors ale což nemůžu mít všechno. Každopádně doporučju už jen kvůli tomu že vizální zážitek je to dost dobrej a jako velkej fanoušek knihy jsem byl spokojen.
30.3.2018 16:30 - goku
Ugy píše:
Tak včera na předpremiéře shlédnuto Ready Player One a za sebe musím říct, že mě to dost bavilo.
Nalakal jsi me na to, takze jsem na to dneska zasel. Predlohu neznam. Mel jsem strach, ze to bude vyhozenej litr a nebude me to bavit, ale bavil jsem se hodne. Misty to bylo dost ulitly, ale prave to tomu davalo stavu. Trochu jsem se stydel, kolik odkazu jsem poznal. Myslim, ze je jedno kolikrat by to clovek videl, pokazdy by si vsimnul neceho novyho. Kamoska, ktera je jen mirne geek pozitivni z toho tak nadsena nebyla, ale za me dobry. Myslim si, ze za par let to ani nebude moc vzdaleny realite. I kdyz podle me pro takovyhle masovy rozsireni budou stejne muset vyresit ten interface, aby clovek nemel ten kram na hlave.
1.6.2018 01:35 - Colombo
Tak sem se v letadle pustil do filmů z DCversa.

1. Wonder Woman: Celkem nuda a ten konec to navíc celé pokazil. Navíc amazonky měly být super válečnice, ale pár chlapů s puškami je celkem dávalo.

2. Justice League: Trochu lepší, dost mi to připomínalo animák Justice League: War... ale bez vtipu, postavy stály za kulové, Batman byl totálně nudný (a všem ukazoval svou identitu? Vážně?), Flash moc vtipkoval (spíše Wally West než Bart Allen), Wonder Woman je bez chuti (nic proti Gal Gadot, ale přesvědčivě hrát neumí). Cyborg je taková zvláštní postava a nedostal zas tak moc prostoru, takže nejvíc mi z nich sedl Jason Momoa, ačkoliv se mi ne uplně zamlouvá ta stylizace. (fun fact, Aquaman je typicky zobrazován jako blonďatý běloch).


Vypadá to, že jakmile je film oslavován kritiky (zejména co se týče nějakého kulturního pozvednutí), tak to bude totální sračka.

Na druhou stranu, viděl sem animáky:

3. Justice League: Dark -- Famózní atmosféra. Hlavní záporák byl nakonec trochu gumový a styl, jakým se s ním vypořádali dost nudný, ale to byl jen závěr, posledních pár minut filmu, většina filmu byla skvělý buildup, překážky sesílané neznámým mágem a okultní rozhovory s různými bytostmi.

4. Suicide Squad: Hell to Pay -- Další suicide squad, kde hlavním tahounem jsou postavy a jejich vzájemná interakce (a zejména centrální postava Deadshota, který není úplný záporák) v morálně šedivém světě. Spíše příjemně odpočinkové než dechberoucí. SPOILER návaznost na Flashpoint Paradox potěší.
1.6.2018 01:37 - Colombo
Dodatek: Přijde mi, že animáky maji, když už ne lepší příběh (i.e., kvalita hlavník enemáků či inteligence zápletky), tak mnohem lépe zvládnutou dynamiku postav a rozhovory.
1.6.2018 01:58 - sirien
Colombo píše:
Vypadá to, že jakmile je film oslavován kritiky (zejména co se týče nějakého kulturního pozvednutí), tak to bude totální sračka.

++

Kdysi tu proběhlo nějaké video kde nějakej týpek z filmový branže vysvětluje kdy a proč se kritici odtrhli od divácké reality a stali se bandou nafrněnejch kvasiintelektuálů co sou better than thou.

Colombo píše:
Přijde mi, že animáky maji, když už ne lepší příběh (i.e., kvalita hlavník enemáků či inteligence zápletky), tak mnohem lépe zvládnutou dynamiku postav a rozhovory.

Jako kreslenej Batman je dost drsnej (postavama, příběhově i scénama - dneska by to jako "dětskej" film fakt neprošlo, sme tu už myslim řešili).
2.6.2018 08:55 - Colombo
Why last Star Wars is horrible:
https://www.youtube.com/watch?v=5ECwhB21Pnk

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.1036901473999 secREMOTE_IP: 3.236.139.73