Kultura

sirien
16.12.2007 21:46
Filmy fantastiky
fantasy, sci-fi, hororové filmy - ty kvalitní, ať si zvedneme náladu zničenou ve vedlejší diskusi :)

ok, tady je seznam jmenovaných... nechci ho číslovat, protože myslím že kvalitní díla si nezaslouží nějaké degradování stupňováním. Aby nevznikaly hádky tak uvádím v pořadí tak, jak tu byly jmenovány
  • Šestý smysl (kultovní horor, kdo neviděl do konce, nic nechápe)
  • Pátý element (roztomilý lehce pojatý humorný sci-fi film)
  • X-men I a II (výborná zpracování komixu, s vykreslením hrdinů)
  • Excalibur (film který ukázal legendu jak má být)
  • LOTR (netřeba snad dodávat víc)
  • Batman (kultovní zfilmování kultovního komixu)
  • Hvězdný prach (Gaiman - pohádka)
  • Conan (výborné zpracování sword&sorcery archetypálního hrdiny)
  • Dvanáct opic
  • Pitch Black
  • Star Wars (ovlivnily budoucnost a ukázaly jak vypadá space opera)
  • Star trek (u někož i jako odpůrce musím uznat hodnotu)
  • Piráti z Karibiku (kteří hrdě obnovili kouzlo pirátských příběhů)
  • Willow
  • Beowulf
  • Johny mnemonic (ukázka světa Shadowrunu jak od autorů)
  • Nekonečný příběh (protože prostě Falco :) )
  • Souboj titánů (kdo neví proč, tak neviděl a měl by napravit)
  • Indiana Jones (za to že od doby IJ mají lidé rádi archeology)
  • Dračí srdce (protože všichni máme rádi pohádky, a tahle má stylovýho draka :) )
  • Duna (aby se lidé mohli navěky hádat o žánru)
  • Blade runner (za otevření tematiky transhumanspace)
  • Kruh (já ho neviděl, ale jiní se u něj prý fakt báli :) )
  • Galaxy Quest (božská parodie na Star trek a všechny SF fany)
  • Návrat do budoucnosti (jediné filmy o cestování v čase které berou v potaz paradox)
  • Matrix I (jaká SMŮLA že NIKDO NIKDY nenatočil nějaké to pokračování...)
  • Jáson a Argonauti (za nejspíš první smrtelně rychlé kostlivé válečníky)
  • Terminátor (protože tahle postapokalyptycká sci-fi prostě JE)
  • Alien (horor který žánru přinesl spoustu nových prvků a geniálních myšlenek)
  • Predátor (kultovní akční duel mezi jedním MZáckým lovcem a Arniem)
  • Total recall (akční sci-fi klasika)
  • Sin City (Některé umění má prostě fakt styl)
  • Drakula (můžete se pohádat kterej z nich :) )
  • Faunův labyrint (neviděl sem, ale všichni až na Jersona pějí chválu)
  • Minority report
  • Hvězdná pěchota (o tom jak vypadá militantní svět)
  • Immortal
  • Iron man
  • Mad Max
  • Serenity/Firefly (opravdu skoukněte nejdřív Firefly, ten film sám o sobě sice je dobrej, ale neni na konci seriálu pronic zanic. Podorbnosti zde)
  • Jestřábí žena
  • Hvězdná brána
  • 13. Warior (čs: Vikingové)
  • Highlander I a III
  • Equilibrium za gun-katu a styl
  • Ghost in the Shell Protože kreslené nebo ne, kult je kult
14.5.2019 21:14 - Jarik
Lethrendis
Ta větička o cheesburgerech je jak známo reakcí na problém z minulosti, který RDj reálně měl. On sám kdysi řekl, že cheesburger mu zachránil život (takříkajíc jej vytáhl ze dna, kde právě byl). Umělecká nadsázka jeho tvrzení, i implementace do MCU.

Mno, a jestli může jít MCU za hranice konfliktu s Thanosem? Jo, může. A nedělejme si plané naděje - Captain Marvel je toho zárodkem pro 4. - 5. etapu. A očekávám něco takového i od 3.dílu Strážců Galaxie.
Ono to MCU už je tak rozběhnuté, že tu spirálu smrti resp. spirálu megalomanie, moc ukočírovat nedokáže (hezkou ukázkou jsou třebas seriály, namátkou Agenti Shieldu - ty jsem musel po 1.sérii přestat sledovat, abych se nepoblinkal z rychlosti progrese).
Jo bude mít pár stálic, co nemusí drtit Galacta, ale to jsou takoví ti ("slabší") superhrdinové.
OT: Galactus nás určitě jednou ve filmu potká. Jen si nemyslím, že jej ti pozemští hrdinové budou chtít zničit. Tvora, co snídá planety, budou rádi, když nějak přesvědčí, že zrovna na Zemi stojí universum. Nebo Zemi nějak zahalí, aby ji Galactus neviděl (třeba nějaký Loki boost) :D
14.5.2019 21:15 - Jarik
Ještě jsem chtěl poděkovat tvůrcům, že implementoval scénu ze Secret Wars, kdy Hulk udrží celou horu na svých ramenou, aby zachránil 20 hrdinů dobra. :D Sice tady zachránil jen asi 3, ale hned jsem viděl ten frame z komiksu :D
14.5.2019 21:32 - LokiB
No ještě teda ... když to za sebe srovnám se Strážcema Galaxie 2, který velkou část děje řešili nějaký zcela nazajímavý téma božského fotra a původu jednoho z nich ... jako jo, zápletka zajímavá, ale tak na 15 minut, ne na skoro celý film :) To už radši toho Thanose.
14.5.2019 21:41 - malkav
Jdu na "komiksárnu", ve které se největší superhrdinové, kteří štrejchli o planetu Zemi a při tom bojovali proti polobohům a bohům, spojí, aby bojovali proti záporákovi. To vyhlazení poloviny tvorů v celém vesmíru má prostě ohromit a dát tomu záporákovi punc absolutní výjimečnosti. Má to být vyvrcholení několikaleté (v reálném čase) série filmů o superhrdinech.

Endgame se určitě nemusí každému líbit a nikomu ho nenutím jako úchvatnou a bezchybnou podívanou. Ale kritizovat epizodu, která zakončuje superhrdinskou komiksovou sérii za to, že je to moc OP? Tak nějak mi to připomíná: "To kyselo je moc kyselý! A ten bramborák moc bramborovej!"
14.5.2019 22:27 - Lethrendis
Ad Jarik

Jo? To o cheesburgerech že tam bylo kvůli RDj? Hezké, ale stejně nevěřím, že za to McDonald nebo někdo neplatil jako mourovatý. Byl to product placement jako vyšitý. Stejně tak platí výrobci aut, telefonů, skoro všeho, aby se výrobek objevil v záběru takhle profláknutého filmu alespoň na pár vteřin, ideálně aby bylo vidět logo.

A o se týče té megalomanské gradace, nemusí to být tak zlé. Když se podíváš na avizované filmy, tak jak jak Spiderman tak Černá vdova (to bude téměř jistě spin off) se mohou držet klidně docela při zemi. Strážci mohou blbnout a neřešit skoro nic. Bojím se Marvelky a Eternals, jestli budou.
14.5.2019 23:44 - Colombo
Jerson:

Infinity wars 1:
Thanos byl na planetě, která vyčerpala svoje zdroje a propukla tam zničující válka. Thanosovi se to nelíbilo.

Thanosův celoživotní cíl je zregulovat populaci. Od mládí tohle praktikoval, ale letět od planety k planetě a likvidovat půlku populace není moc efektivní. Ignorujme, že cíl sám o sobě nedává moc smysl.

Thanos se dozví o infinity stones a infinity gauntlet, které mu dají moc nad veškerou realitou. Rozhodne se použít je k uplatnění jeho cílu na všechny živé tvory. Ignorujme, že změnění reality na nějaký balancovaný systém (nějaké efektivní feedback loop nebo build-in sigmoidní růst populace) by dávalo mnohem větší smysl.

Thanos obětuje všechno, aby získal všechny šutry, jako třeba svou oblíbenou dceru. Bam, Thanos je protagonista a lidé s ním tak trochu soucítí! (podobně jako hrdinové musí obětovat věci, vztahy atp. aby dosáhli svého cíle).

Thanos úspěšně poskládá šutry a dosáhne svého cíle, i přes různé překážky od Avengers. Teleportuje se na opuštěnou zelenou planetu a konečně si odpočine.

Infinity Wars II:
Thanos se v podstatě obětuje, aby Avengers nemohli zvrátit změny (typické sebeobětování superhrdinů). Avengers ho najdou jako zlomeného může a v záchvatu vzteku ho popraví. Odsud je to sračka.


Z tohohle personálního pohledu to dává smysl. Pokud by Thanos nezabil půlku populaci vesmíru, ale jen planety nebo galaxie, tak by prostě jen pokračoval v tom, co dělal před tím. Cestoval z planety na planetu, galaxie do galaxie a likvidoval by populaci.
15.5.2019 08:10 - Jerson
LokiB píše:
V čem jsou moje komentáře namířené proti tobě?
Proč máš pocit, že bys mi vadil?

Na tebe to nebylo myšleno.

Aegnor píše:
Já mám pocit, že se na to díváš optikou "Uvěřitelnosti dle Jersona". Což nemusí být nijak špatné, ale ... na vrchol komiksově superhrdinské ságy je vhodnější dívat se optikou "Uvěřitelnosti dle komiksového žánru".

Ono to má další rovinu - v reálném životě jsem agnostik, nevěřím ani v Boha, ani ve výlučnost lidstva nebo Země. Komixové filmy včetně MCU s tímto mým postojem celkem dlouho nijak nekolidovaly, nicméně díky postupné gradaci k finále a také díky komentářům tady v diskusi bych musel přijmout, že v moderních mýtech (jak to - dle mě celkem výstižně - nazval Sirien) zaujímá Země a lidstvo výlučné místo v celém vesmíru, zřejmě proto, že jen zde nějací tvorové-bohové(?) prováděli pokusy(?)

Mám z toho podobný pocit, jako když se dívám na mystický film, a na konci se ukáže, že mě režisér tlačí k přijetí víry v boha. A skok z "řešíme nebezpečí pro celou Zemi" na "řešíme nebezpečí pro celý vesmír" je pro mě prostě příliš velký.

(Mimochodem, pokud vím, tak v prvních komixech neuměl Superman létat, jen opravdu hodně skákat. Tak úplně nevím, zda jeho setkání s Batmanem musel být takový problém, přesněji zda se s ním setkal ten Superman, který pak dokázal vrátit čas na celé Zemi.)

Aegnor píše:
Pokud jsi moji reakci vzal jako útok na svoji osobu, tak mně to mrzí.

U tebe mi už kritika nikoliv mých názorů, ale celkových postojů přišla silnější, ale myslel jsem hlavně někoho jiného.

Lethrendis píše:
A je to v pytli, kdo sem teď napíše názor jiný než má Jerson, tak ho nemá rád :(

Fakt máš dojem, že zrovna tohle byl můj problém?

Šaman píše:
Taky jsem neměl v úmyslu na tebe nijak útočit. Ale nemohu si nevšimnout, že máš dvě až tři velmi aktivní vlákna, kde se nemůžete shodnout na základních pohledech na RPG (a raději tam ani nepíšu, protože tam mi to přijde až moc osobní) a tvoje reakce tady je opět zcela mimoběžná s tím, o čem diskutují ostatní.

Věřím, že jsi neměl. Ale otázka - přesněji komentář
Píše:
Ale na druhou stranu nechápu, co tě přitahuje k RPG.

a zmínky i minimální fantasii mi už připadají, jako bych se svým pohledem na svět neměl právo hrát RPG (a hledat v něm úplně jiné věci než neuvěřitelné superhrdinské příběhy), a jako bych při touze po vnitřní konzistentnosti nemohl mít fantasii srovnatelnou s jinými členy.

Navíc ten seznam otázek, který jsem psal, jsem myslel vážně - ve kterém kroku jsem při sledování MCU filmů udělal chybu, že jsem nakonec šel na film, který mi přišel přepíčený a nesmyslný, když první filmy takové nebyly?

Druhá věc je, že před lety se třeba na Lopuchu diskutovalo o filmech způsobem, kdy byla trilogie Matrixu rozebírána na tisíci stranách ze všech možných úhlů a padaly tam návrhy jako "zelený Matrix" a "modrý Matrix = To co Neo a ostatních lidé vnímají jako reálný svět", a to jen na základě záběru, kdy jeden z robotů jakoby procházel jeho tělem. Zatímco tady stačí tři strany a už jsem člověk, který nemá fantasii a neměl by se na komixové filmy dívat.

A pak ještě tohle:
Šaman píše:
tvoje reakce tady je opět zcela mimoběžná s tím, o čem diskutují ostatní.

Nevím zda sis toho všiml, ale i v těch vláknech, kam nepíšeš, s mými názory někteří lidé souhlasí. Taky vím, že to tady občasně čtou minimálně další dva lidé, kteří sem sice nepíšou, ale moje kritika nesmyslů v RPG jim mluví z duše (ale nechtějí nic psát), takže si nepřijdu jako tak velký exot.
malkav píše:
kritizovat epizodu, která zakončuje superhrdinskou komiksovou sérii za to, že je to moc OP?


Nevím, kde jsi vzal třicetimetrového obra, ale já kritizoval hlavně to, že z triliard galaxií a nevím kolika obydlených světů, a při existenci mimozemských superhrdinů řeší Thanosův čin jen parta Američanů, z nichž jen někteří mají nadlidské schopnosti. Teď bych k tomu přidal otázku, proč Thanos se všemi kameny prostě neodcestuje do jiného času, když mu to umožňují, a svůj plán neprovede dřív, než se jeho oponenti vůbec narodí - když dostal (kromě jiné) kosmickou sílu Inteligence. Nicméně na první otázku jsem tu odpovědi získal, takže OK, rozumím. Sice se mi to pořád nelíbí, ale rozumím, záměru.

Na druhou stranu jsem teď zřejmě pochopil postavu jednoho spoluhráče, který před mnoha lety ve zcela volném RPG machroval s kameny, ve kterých je ukryta síla celého Vesmíru, která mu měla dávat moc nad postavami všech ostatních hráčů. Takže i celá tahle smyčka mi tak jako tak pomohla.

Ale to jsem odbočil.

Šaman píše:
Prostě mi to přijde, že celý tenhle server je plný divných lidí (samozřejmě včetně mě), ale ty jsi divný úplně z jiného směru, než všichni ostatní. Nemyslím to jako urážku, ani nijak jinak zle, ale prostě se mi zdá, že myslíš jinak než my.

OK, a co bych si podle tebe měl konkrétně z tohoto odnést? Neměl bych na D20 psát, nebo bych neměl psát do filmů, nebo bych měl psát jen do "svých" témat, nebo bych neměl psát své názory otevřeně, nebo bych si měl před každým (komixovým) filmem nastudovat celé jeho pozadí, abych předešel zklamání, nebo bych měl změnit svůj přístup k fantasii, k filmům, nebo mi chceš naznačit, že mě budeš ignorovat ...?
Ptám se vážně. Pokud to nechceš řešit veřejně, můžeme si to vzít do soukromých zpráv, ale pozadí tvého postoje by mě opravdu zajímalo.
15.5.2019 09:36 - Aegnor
Jerson píše:
Nevím, kde jsi vzal třicetimetrového obra, ale já kritizoval hlavně to, že z triliard galaxií a nevím kolika obydlených světů, a při existenci mimozemských superhrdinů řeší Thanosův čin jen parta Američanů, z nichž jen někteří mají nadlidské schopnosti.

Takže by bylo lepší, kdyby se najednou objevil Adam Warlock a všechno vyřešil on?
Jinak, několik faktů:
1. Avengers přesně ví, co se stalo. Vlastně všude jinde ve vesmíru jenom najednou umřela půlka lidí, zdánlivě bez důvodu.
2. Avengers mají docela přehled, kde se kameny nekonečna pohybovaly, takže mají nějakou šanci je získat.
3. Nikde (tuším) nebylo řečeno, že to řeší pouze Avengers a že se v žádném širém vesmíru nikdo nesnaží. Ale ten film je o Avengers, ne o celém vesmíru.

Jerson píše:
Teď bych k tomu přidal otázku, proč Thanos se všemi kameny prostě neodcestuje do jiného času, když mu to umožňují, a svůj plán neprovede dřív, než se jeho oponenti vůbec narodí - když dostal (kromě jiné) kosmickou sílu Inteligence.

Protože, jak bylo řečeno v endgame, nemůžeš zpětně ovlivnit svoji časovou linii? Navíc, proč by se přesunoval v čase, když může lusknout teď hned a mít hotovo?
A teď si nejsem jistej, z čeho jsi vyvodil, že dostal kosmickou sílu Inteligence.
15.5.2019 10:20 - Colombo
Jerson píše:
v moderních mýtech (jak to - dle mě celkem výstižně - nazval Sirien) zaujímá Země a lidstvo výlučné místo v celém vesmíru, zřejmě proto, že jen zde nějací tvorové-bohové(?) prováděli pokusy(?)

V moderních mýtech země zaujímá země výsadní postavení proto, že jsou tvořené bytostmi žijícími na zemi. A taky proto, že Bůh v Marvelu je Jack Kirby:



Tvoje náboženská víra či nevíra (pokud nevěříš v boha, tak si atheista, nikoliv agnostik) tu sem fakt nepatří.
15.5.2019 10:28 - LokiB
No jo, je to jakože otázka, jestli se tomu "věnuje" ještě někdo jinej než Avengers. Ovšem jak to filmově ukázat na omezeném časovém prostoru, to je trochu problém. Kdyby se z ničeho nic objevila jiná parta, Thanose sejmula, tak by to asi bylo dost WTF (ale chápu, že z pohledu uvěřitelnost našeho vesmíru (nikoli MCU, to je rozdíl) by to tak mohlo být. A pár diváků by to třeba i nadchlo ... :))
To ale není problém jen Avengers ... ve Dni nezávislosti taky vidíš jen snahu Amíků, v Arrival ostatně taky není ukázáno, co dělají celou dobu rusáci a číňany atd.

Filmy zjednodušují v rámci vyprávěného příběhu ... když se s tím člověk dopředu nesmíří, tak bude vždy mít co kritizovat při "realistickém pohledu". To bych čekal, Jersone, že tohle už jsi vzal na vědomí dávno.
Někde explicitně řeknou "tohle se týká jen a jen těhle pár lidí" (aka "vyvolení" - z důvody podstaty, historie, vlastnictví předmětu, schopností, atd.), jinde to neřeší a předpokládají, že si to divák buď domyslí, nebo mu to nevadí.
15.5.2019 10:40 - Log 1=0
LokiB píše:
Dni nezávislosti taky vidíš jen snahu Amíků

A někdo říká, že Den nezávislosti dává smysl a není to megalomanská ptákovina?
LokiB píše:
Arrival ostatně taky není ukázáno, co dělají celou dobu rusáci a číňany

Nevidíme jejich průběh a progres, ale je zřejmé, že se snaží o totéž, což je oproti popisované situaci dost zásadní rozdíl.
15.5.2019 10:46 - Colombo
Log 1=0 píše:
A někdo říká, že Den nezávislosti dává smysl a není to megalomanská ptákovina?

Den Nezávislosti je megalomanský, ale není to ptákovina. Je to skvělá nadsázka. Hlavně když si uvědomíš, že to dělal němec:P
15.5.2019 11:00 - LokiB
Log 1=0 píše:
A někdo říká, že Den nezávislosti dává smysl a není to megalomanská ptákovina?


Tvůj koment na tomto fóru nechápu. Co přesně tím chceš říc? Že některý ze zde diskutovaných filmů není ptákovina?
Den nezávislosti dává v rámci svého kontextu smysl. Podobně jako třeba Blázni ze stadiónu, jestli ten film znáš. Nebo třeba Fantomas, ať jsme žánrově blíže.

Konec konců, mohl by ses podobně rozčilovat i u Vykoupení z věznice Shawshank, kdybys chtěl a nepřistoupil na hru tvůrců. Tak to holt v zábavě a umění chodí. Což neznamená, že všechny filmy musí být sračky, ale že se na každý jako na sračku můžeš koukat, když budeš opravdu chtít.
15.5.2019 12:03 - Lethrendis
Před pár týdny jsem si prohlížel tenhle web a napadlo mě, že bych třeba také něco napsal, protože by mě těšilo disputovat s blázny, které těší dohadování s jinými blázny nad tématy, které by většině společnosti přišly jako bláznivé. Ale asi to nemáte vyjasněné.

Milí pánové, RPG je fikce. Pohádky, fantasy i Sci-Fi jsou také fikce. I ta Jersonova Omega je fikce. Komiksy jsou také fikce, a ještě se speciální stylizací. A pokud se tvůrci nějaké fikce rozhodnou tvrdit, že země je placatá a někdo třeba pomocí nějakých kamínků pobil půlku vesmíru, máte pouze dvě možnosti. Buď toto tvrzení v rámci této fikce přijmete, anebo se můžete hádat, že je to nesmysl, protože by logičtější bylo, kdyby pobil jen půlku lidstva na planetě. Ehm :)
15.5.2019 12:10 - Jezus
Jerson píše:
Pro galaxie či nadkupy galaxií, nebo dokonce celý vesmír nemáme snad žádné jiné příklady, protože je to úplně mimo veškerá představitelná měřítka. V tomto chápání není žádný rozdíl mezi zničením galaxie a zničením vesmíru, obojí je ve filmu nezobrazitelné a nepředstavitelné.

S "kameny" v rukách jedince problém s uvěřitelností nemám.

Trochu se vrátím k původní myšlence - pokud tedy není potíž s tím, že je neuvěřitelné, že by to mohla nicotná bytůstka dokázat, ale s tím, že se jedná o nepředstavitelný rozsah, pak v podstatě souhlasím.

I pro mě by bylo vymazání půlky živočichů "jen" v naší galaxii zcela dostačující pro potřeby filmy (i Thanose), celý vesmír je jaksi zbytečně mimo.

Ale na druhé straně s tím nemám větší problém to příjmout. Už ta galaxie je mimo schopnosti mé představivosti, takže posunout to ještě o nějaké řády výše je pro mě jako násobit nekonečno - už je to fakticky jedno. Prostě pracuji s konceptem "nekonečna" jako obrovského rozsahu nebo "všeho" a víc to neřeším. Pro potřeby imaginace akčního filmu to stačí.
(Až budu řešit nějaké skutečné sci-fi, začnu s těmi koncepty pracovat jinak.)

Je ale legitimní, že v tobě to vyvolává nepříjemný pocit absurdity, která tě ruší od zážitku z filmu. Mě osobně daleko víc vyhodilo z pohody to, že si Thanos přemístil časem celé vojsko, když před tím zápletka stála na tom, že se může přesunout časem jen pár jedinců, protože namají "palivo" (to si Thanos prý vyrobil, ale ve fimlu to IMHO hodně zapadlo).

Závěrem takový postřeh. Pochybuji, že autoři (tým autorů, jak tu zaznělo), vkládal do filmu nějaká hlubší poselství mimo těch "klasických" (super)hrdinských o překonávání překážek, obětech, případně přátelství, rodině, lásce atc. To ovšem neznamená, že člověka při jeho sledování nemohou napadnout nebo že tam dokonce nevědomky nejsou - pořád je to umění a tohle je jaksy jeho podstatou.
Ten pocit kosmické výjimečnosti člověka tak může trochu souviset s tendencí Američanů považovat USA za výjimečné v rámci Země, z čehož plyne jejich domnělá povinnost pořád někde něco "zachraňovat".
Má to i nakonec trochu filmovou logiku - ty Kameny jsou "náhodou" vesměs v USA. Takže dává smysl, že je řeší zrovna oni, protože (jak tu zaznělo) o nich ví. Taky se jim do toho pletou Asgarďani a Strážci galaxie jsou taky mimoni...
15.5.2019 12:26 - York
Lethrendis píše:
Před pár týdny jsem si prohlížel tenhle web a napadlo mě, že bych třeba také něco napsal, protože by mě těšilo disputovat s blázny, které těší dohadování s jinými blázny nad tématy, které by většině společnosti přišly jako bláznivé.


Vítej na Kostce (trochu se zpožděním, ale přece) a doufám, že ti to vydrží - víc bláznů víc blázní :-)
15.5.2019 12:32 - Jezus
Lethrendis: Za prvně vítej! Užívej si někdy i zajímavé diskuse a nenechej se odradit od občasného zapojení...

Jinak nejsi první, kdo s podobným prohlášením přišel. Možná by někdo z kostky mohl napsat na toto téma úvahu, aby se na ni dalo snadno odkazovat ;-)
Ve zkratce - my volíme často právě tu druhou možnost, abychom se měli o čem bavit :-)

Komplikovaněji - existují různé stupně fikce (vymyšlený vrah a detektivové a takřka realistické vyšetřovací metody/ Vesmírná odysea/ Harry Poter/ Prync Bajaja...). Někdy bývá na pozadí diskuse to, proč nám to připadá jako "větší" nebo méně "uvěřitelný" stupeň a co by mělo nebo nemělo být zvládnuto "líp", aby to zkvalitnilo náš subjektivní zážitek.

Osobně nemám problém koukat na Star Wars, které jsou imho někde mezi Harry Potterem a Bajajou, a užít si je, ale vždy mě potěší prvky, které to posunou "dospělejším" nebo "realističtějším" směrem (pořád v rámci fikce) a naopak rád kritizuji ty prvky, které to posouvají do brakové úrovně, protože například porušují i vnitřní logiku a pravidla předestřená autorem.

Samozřejmě se tyto debaty často zvrhnou do omýlání "každému co jeho jest", ale argument "když se ti to nelíbí, nekoukej na to" není v jejich rámci dobrý, protože se tu implicitně často řeší "proč se mi to nelíbí", respektive "za jakých podmínek by se mi to líbilo víc" :-)
15.5.2019 13:24 - Log 1=0
LokiB píše:
Tvůj koment na tomto fóru nechápu.

To je bohužel jediné, co jsem z toho komentáře pochopil.Lethrendis píše:
Buď toto tvrzení v rámci této fikce přijmete, anebo se můžete hádat, že je to nesmysl, protože by logičtější bylo, kdyby pobil jen půlku lidstva na planetě. Ehm :)

Vítej.
Jistě sis všiml, že ne všechna fikce je stejně přijímána. Lze nad tím mávnout rukou, jako nad faktem a neřešit to. Líbilo/nelíbilo, jdeme dále. Ale pokud se chceme někam posunout, umět vytipovat dobré věci k doporučení, nebo dokonce sami něco tvořit, tak je dobré se zamyslet, případně se i pobavit o tom, proč se něco nelíbilo či líbilo.
Narušování vnitřní logiky díla/žánru je jeden z faktorů téhle věci. Fikce nemusí být dokonale věrohodná, ale postrádat jakýkoli vnitřní smysl si mohou dovolit jen hodně specifické na tom postavené žánry.
15.5.2019 13:29 - Jerson
Aegnor píše:
1. Avengers přesně ví, co se stalo. Vlastně všude jinde ve vesmíru jenom najednou umřela půlka lidí, zdánlivě bez důvodu.

LokiB píše:
No jo, je to jakože otázka, jestli se tomu "věnuje" ještě někdo jinej než Avengers. Ovšem jak to filmově ukázat na omezeném časovém prostoru, to je trochu problém. Kdyby se z ničeho nic objevila jiná parta, Thanose sejmula, tak by to asi bylo dost WTF

Jako třeba LokiB píše:
Někde explicitně řeknou "tohle se týká jen a jen těhle pár lidí" (aka "vyvolení" - z důvody podstaty, historie, vlastnictví předmětu, schopností, atd.), jinde to neřeší a předpokládají, že si to divák buď domyslí, nebo mu to nevadí.

To bych asi zvládl - nebýt Captain Marvel, která zjevně ví, o co jde, jenže má na starost další miliardy světů, takže na záchranu vesmíru háže bobek. Stejně tak mi přijde, že když se o tom dozvěděli Strážci Galaxie, tak to asi nebude výhradně lidský problém.

Nicméně začínám pomalu chápat, že v MCU je antropický princip základním kamenem a Země je ve středu Vesmíru, přičemž ten Vesmír zahrnuje Zemi a nějakou kouli hvězd okolo.

Aegnor píše:
A teď si nejsem jistej, z čeho jsi vyvodil, že dostal kosmickou sílu Inteligence.

Z té tvé tabulky Pokud nedostal telepatii.

Aegnor píše:
Protože, jak bylo řečeno v endgame, nemůžeš zpětně ovlivnit svoji časovou linii? Navíc, proč by se přesunoval v čase, když může lusknout teď hned a mít hotovo?

Řečeno to sice bylo, ale pak ji ovlivnili, a lusknutí prstů teď zjevně nestačí, když ti můžou sebrat kameny včera.
Nicméně nechci rozjíždět další kolo o tom, že komixové příběhy musím brát tak jak jsou a vypnout u nich myšlení.

Jezus píše:
pokud tedy není potíž s tím, že je neuvěřitelné, že by to mohla nicotná bytůstka dokázat, ale s tím, že se jedná o nepředstavitelný rozsah, pak v podstatě souhlasím.

Ano, šlo mi o ten rozsah, a o házení čísly jako miliardy (nebo triliony?) jiných planet. což je pro mě prostě daleko za hranicí představivosti.

Jiná věc je, že nemám problém si představit, že v naší galaxii je třeba deset nebo dvacet civilizací, a prostě to nemá kdo jiný řešit. Ale zmínky o tak obrovském počtu civilizací mi celou sérii najednou posunuly z řešení pozemských potíží do řešení potíží nekonečna. Nemluvě o tom, že v jednom a tom samém filmu Stark řeší, že nemají palivo a čas dostat se na Zemi, a přitom v něm jiní zjevně musí cestovat brutálně nadsvětelnou rychlostí po celém vesmíru. To nedávám.

(Tady bych znovu připomněl, že jsem teprve před pár lety rozdýchával, že všichni ti superhrdinové jsou vlastně z jednoho světa, a že Manhattan byl v daném světě během deseti let dvacetkrát zdemolován, ale lidi v něm pořád v případě nebezpečí utíkají po ulici, místo aby zalezli do nejbližšího krytu a říkali věci "Už zase konec světa? Nebyly letos už dva?")

Jen abych se ujistil - Dr. Manhattan a Watchmeni jsou z jiného universa, a mám je čekat spíše na kafi u Batmana?
15.5.2019 13:44 - Šaman
Jerson píše:
OK, a co bych si podle tebe měl konkrétně z tohoto odnést? Neměl bych na D20 psát, nebo bych neměl psát do filmů, nebo bych měl psát jen do "svých" témat, nebo bych neměl psát své názory otevřeně, nebo bych si měl před každým (komixovým) filmem nastudovat celé jeho pozadí, abych předešel zklamání, nebo bych měl změnit svůj přístup k fantasii, k filmům, nebo mi chceš naznačit, že mě budeš ignorovat ...?
Ptám se vážně. Pokud to nechceš řešit veřejně, můžeme si to vzít do soukromých zpráv, ale pozadí tvého postoje by mě opravdu zajímalo.


Neříkám ignorovat (ta "tvoje" vlákna sleduju, když se zrovna neřeší osobní útoky, což tam dělají spíš jiní než ty), ale reagovat na tebe budu spíš sporadicky. Protože to, co si pod pojmem RPG představím já je nejspíš poměrně vzdálené od tvé představy. A stejně tak odlišný je i ideál, ke kterému chceme dospět. (Myslím jeho konkrétní podobu, nejen obecné "chceme se bavit").

A co by sis z toho mohl odnést ty?
Jestli víš a akceptuješ, že máš velmi osobitý pohled na věci, které se probírají na Kostce, tak možná jen doporučení - když se nějaká diskuze začne točit v uzavřeném kruhu, tak ji prostě opustit. Nejspíš ke shodě nedojde a je to často plýtvání časem a nervy. A nemusíš reagovat na všechny, beztak většina odpovědí říká vlastně to samé.

Začínám si vyčítat, že jsem vůbec něco psal, ale myslel jsem, že když na komix se superhrdiny argumentuješ "když to srovnám s největší reálnou vojenskou operací…", že ta absurdita toho srovnání je úplně zřejmá. Asi jsem se splet.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.096304893493652 secREMOTE_IP: 3.88.16.192