Kultura

sirien
16.12.2007 21:46
Filmy fantastiky
fantasy, sci-fi, hororové filmy - ty kvalitní, ať si zvedneme náladu zničenou ve vedlejší diskusi :)

ok, tady je seznam jmenovaných... nechci ho číslovat, protože myslím že kvalitní díla si nezaslouží nějaké degradování stupňováním. Aby nevznikaly hádky tak uvádím v pořadí tak, jak tu byly jmenovány
  • Šestý smysl (kultovní horor, kdo neviděl do konce, nic nechápe)
  • Pátý element (roztomilý lehce pojatý humorný sci-fi film)
  • X-men I a II (výborná zpracování komixu, s vykreslením hrdinů)
  • Excalibur (film který ukázal legendu jak má být)
  • LOTR (netřeba snad dodávat víc)
  • Batman (kultovní zfilmování kultovního komixu)
  • Hvězdný prach (Gaiman - pohádka)
  • Conan (výborné zpracování sword&sorcery archetypálního hrdiny)
  • Dvanáct opic
  • Pitch Black
  • Star Wars (ovlivnily budoucnost a ukázaly jak vypadá space opera)
  • Star trek (u někož i jako odpůrce musím uznat hodnotu)
  • Piráti z Karibiku (kteří hrdě obnovili kouzlo pirátských příběhů)
  • Willow
  • Beowulf
  • Johny mnemonic (ukázka světa Shadowrunu jak od autorů)
  • Nekonečný příběh (protože prostě Falco :) )
  • Souboj titánů (kdo neví proč, tak neviděl a měl by napravit)
  • Indiana Jones (za to že od doby IJ mají lidé rádi archeology)
  • Dračí srdce (protože všichni máme rádi pohádky, a tahle má stylovýho draka :) )
  • Duna (aby se lidé mohli navěky hádat o žánru)
  • Blade runner (za otevření tematiky transhumanspace)
  • Kruh (já ho neviděl, ale jiní se u něj prý fakt báli :) )
  • Galaxy Quest (božská parodie na Star trek a všechny SF fany)
  • Návrat do budoucnosti (jediné filmy o cestování v čase které berou v potaz paradox)
  • Matrix I (jaká SMŮLA že NIKDO NIKDY nenatočil nějaké to pokračování...)
  • Jáson a Argonauti (za nejspíš první smrtelně rychlé kostlivé válečníky)
  • Terminátor (protože tahle postapokalyptycká sci-fi prostě JE)
  • Alien (horor který žánru přinesl spoustu nových prvků a geniálních myšlenek)
  • Predátor (kultovní akční duel mezi jedním MZáckým lovcem a Arniem)
  • Total recall (akční sci-fi klasika)
  • Sin City (Některé umění má prostě fakt styl)
  • Drakula (můžete se pohádat kterej z nich :) )
  • Faunův labyrint (neviděl sem, ale všichni až na Jersona pějí chválu)
  • Minority report
  • Hvězdná pěchota (o tom jak vypadá militantní svět)
  • Immortal
  • Iron man
  • Mad Max
  • Serenity/Firefly (opravdu skoukněte nejdřív Firefly, ten film sám o sobě sice je dobrej, ale neni na konci seriálu pronic zanic. Podorbnosti zde)
  • Jestřábí žena
  • Hvězdná brána
  • 13. Warior (čs: Vikingové)
  • Highlander I a III
  • Equilibrium za gun-katu a styl
  • Ghost in the Shell Protože kreslené nebo ne, kult je kult
17.5.2019 08:52 - Jerson
Colombo píše:
Jerson:

Infinity wars 1:
Thanos byl na planetě, která vyčerpala svoje zdroje a propukla tam zničující válka. Thanosovi se to nelíbilo.

Thanosův celoživotní cíl je zregulovat populaci. Od mládí tohle praktikoval, ale letět od planety k planetě a likvidovat půlku populace není moc efektivní. Ignorujme, že cíl sám o sobě nedává moc smysl.

Thanos se dozví o infinity stones a infinity gauntlet, které mu dají moc nad veškerou realitou. Rozhodne se použít je k uplatnění jeho cílu na všechny živé tvory. ...

Z tohohle personálního pohledu to dává smysl. Pokud by Thanos nezabil půlku populaci vesmíru, ale jen planety nebo galaxie, tak by prostě jen pokračoval v tom, co dělal před tím. Cestoval z planety na planetu, galaxie do galaxie a likvidoval by populaci.


Tohle jsem asi přehlédl. Na druhou stranu na to nemám co říct, přijde mi to děravé od první motivace (byl na jedné planetě, takže předpokládá, že na všech ostatních je to stejné?), po provedení až po cíl. Že bych s ním nějak soucítil nebo si získal mé sympatie, to opravdu nehrozí.

Colombo píše:
V moderních mýtech země zaujímá země výsadní postavení proto, že jsou tvořené bytostmi žijícími na zemi. A taky proto, že Bůh v Marvelu je Jack Kirby

Čímž se obloukem dostáváme k tomu, že lidé na Zemi jsou hlavně Američané, a když Thanos napadne a zlikviduje půlku Američanů (v NY), je to jako by zlikvidoval půlku vesmíru. Vidím v tom americkou mentalitu, byť opět nejsem američan, takže přístup "všude ve vesmíru je to v zásadě stejné jako v USA" na mě funguje špatně.

Nicméně tyhle výhrady bych mohl vztáhnout na celou řadu hollywoodské produkce, tak to nechám být.
17.5.2019 11:36 - sirien
malkav píše:
Podle mě jde Lethrendisovi o to, co je pro tuto formu běžnější

No a já tenhle argument neuznávám protože pak by muselo platit že za standard seriálů budeš pouvažovat telenovely a jejich deriváty, protože to jsou nejběžnější seriály. A třeba hudbu bys musel posuzovat podle masově generovaného studiového popu.
17.5.2019 13:58 - malkav
sirien: Ty si s tím OT nedáš pokoj a budeš otvírat další podtémata k tomu? Nu dobrá, pojďme do slovíčkaření :)
1) Je seriál žánr, nebo forma? Toto jsi pár stran zpět celkem omlátil Lethrendisovi o hlavu. Podle mě je totiž seriál druh televizní tvorby, tedy forma.
2) Telenovela je podle mě vysloveně žánr.
Proto se nedá seriál (forma) hodnotit podle telenovely (žánru). Stejně tak hudbu (formu) nemůžeš hodnotit podle popíku (žánru). A opravdu si myslím, že jak formu, tak žánr můžeš jednotlivě definovat podle toho, co je pro ni/něj nejčastější. Tím nemusíš vysloveně říct, že v ní/něm nejsou výjimky.

Hele pojďme už od toho ... co ta recenze na Johna Wicka 3?
17.5.2019 14:23 - Log 1=0
Však Sirien píše, že to je pitomost.
Proto nechce formu (a vlastně ani žánr) hodnotit podle toho, co je běžnější. Protože se na to nabalí spousta dalších faktorů. U té formy třeba žánr, protože je z různých (třeba technických a ekonomických) důvodů víc superhrdinských filmů a komiksů, než činoher a baletů (byť to samozřejmě může existovat, a když se to povede, tak to bude hodně cool).
9.7.2019 00:49 - ShadoWWW
Dračáku roste konkurence. Celý film má vyjít na začátku roku 2020.
9.7.2019 06:37 - Jerson
Co Smrtelné stroje, viděl je někdo a může o nich říct něco dobrého?
9.7.2019 10:45 - ShadoWWW
O natáčení filmu Fantopia. Fascinující, že to dokázali takto natočit za pouhých 1 516 liber.
9.7.2019 12:46 - sirien
Jerson: jestli myslíš Mortal Engines tak... sem to neviděl, ale prej nic moc, jakože spíš to "nic" než to "moc".


ShadoWWW: hej ale to ve skutečnosti vypadá docela hustě :D
9.7.2019 19:42 - Fibriso
Mortal engines: no, kouká se na to dobře, ale myšlenku v tom fakt nehledejte (a fyziku raději taky ne)

ale tohle bych jako film bral všema 11
https://www.youtube.com/watch?v=ClLLEsLCFbc
9.7.2019 19:48 - malkav
Fibriso: Tak ... a minimálně týden z toho budu mít tik v oku :D
15.7.2019 20:19 - LokiB
Jak mi před lety byly sympatické snahy na srovnání podmínek pro ženy a muže ve vícero oblastech lidského života, tak dnešní aktivistický stav je podle mě čím dál šílenější. Snad aby člověk začal nostalgicky vzpomínat na dobu, kdy vládli muži a nebáli se to přiznat ....

Agent 007 bude prý opravdu žena.
15.7.2019 20:38 - Šaman
I'm Bond. Jane Bond!
Ovšem jestli bude mít i Jamesův sexappeal, tak to bude bude spíš Mata Hari.

(Sakra, proč, když už, nenatočí film o úplně jiné agetce 00x? Já se jen děsím, až to bude jako v Sexmisi. Albert Einstein byla žena!)
15.7.2019 20:46 - Nachtrose
A nezapomeňte, že nový Bond bude nejenom žena, ale černá žena. Protože PC!

15.7.2019 20:46 - sirien
dtto co Doctor Who. A co Ghost busters. A Star wars. Společný jmenovatel je ze podobné projekty mívají razantní pokles kvality obecně a že bývají dlouhodobě komerčně ne moc úspěšné - vznikla i posměšná hláška "go woke, get broke".

EDIT: a bude i trans a lesba?
15.7.2019 20:53 - Nachtrose
Sirien: seriously, to jsem byl línej dohledávat. A ani na to nemám chuť. Jinak když už jsme u toho race bendingu, netřeba zapomenou ani na:

15.7.2019 20:54 - LokiB
Mně je celkem jedno, jestli bude černá nebo žlutá, to pro mě nehraje roli. Konec konců v UK je lidí tmavé pleti hodně, tak co.
Jako jo, je to další prvek aktivismu, ale mně vadí daleko míň.

A hlavní důvod vidím v tom, že scénáře začínají ve velkém psát neschopné scénáristky, kterým si nikdo nedovolí ze strachu říc, že jsou mizerné, aby neměl problém.
15.7.2019 21:09 - Lurker
Loki píše:

A hlavní důvod vidím v tom, že scénáře začínají ve velkém psát neschopné scénáristky, kterým si nikdo nedovolí ze strachu říc, že jsou mizerné, aby neměl problém.

O filmy se moc nezajímám, ale tenhle jev jsem nijak nezaregistroval. Děje se to nějak víc?
15.7.2019 21:19 - Log 1=0
Neznám poměry v Holywoodu a britských studiích, ale i kdyby skutečně byla motivací těchto změn špatně realizovaný aktivismus v některých oblastech, tak těžko by se tento trend projevil tímto způsobem, nebýt jiného a širšího trendu: Neskutečné míry vykrádání svých i cizích starších děl.

Jako vážně, představa nové malé mořské víly coby černošky pro mne není o nic víc ani míň WTF, než nový lví král, který je realisticky animovaný.

Bond je samozřejmě specifický případ, je to Mary Sue konzervativců, a pokud je tímhle tvůrci znechutí (možná spíš až je znechutí), tak nebude, kdo by se na to díval, protože jinak smýšlející publikum k němu nemá takový vztah, aby sérii utáhlo.
15.7.2019 21:48 - shari
Log 1=0 píše:
Neskutečné míry vykrádání svých i cizích starších děl.

Proč riskovat nějakou originalitu? Když to vydělalo předtim, vydělá to i teď.
15.7.2019 22:51 - LokiB
shari píše:
Proč riskovat nějakou originalitu? Když to vydělalo předtim, vydělá to i teď.


To je koncept, který ale také mockrát selhal.

sirien píše:
dtto co Doctor Who. A co Ghost busters. A Star wars


Vidím trochu rozdíl v tom, že Bond je fakt mainstream v tom smyslu, že ho zná každý. Že je to určitá ikona. Ale chápu, že pro někoho je to Dr. Who.
Mně by ani nevadilo, kdyby v 80. letech někdo zkusil pro zajímavost udělat "bondovku" s ženskou. Byl byla by to svým způsobem zábava.
Ale dneska ... ty důvody jsou jiné a to mě vadí. Že to dělají proto, že mohou a že se jim lidi bojí říc, že je to trapné.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.081310033798218 secREMOTE_IP: 52.91.0.68