Kultura

sirien
16.12.2007 21:46
Filmy fantastiky
fantasy, sci-fi, hororové filmy - ty kvalitní, ať si zvedneme náladu zničenou ve vedlejší diskusi :)

ok, tady je seznam jmenovaných... nechci ho číslovat, protože myslím že kvalitní díla si nezaslouží nějaké degradování stupňováním. Aby nevznikaly hádky tak uvádím v pořadí tak, jak tu byly jmenovány
  • Šestý smysl (kultovní horor, kdo neviděl do konce, nic nechápe)
  • Pátý element (roztomilý lehce pojatý humorný sci-fi film)
  • X-men I a II (výborná zpracování komixu, s vykreslením hrdinů)
  • Excalibur (film který ukázal legendu jak má být)
  • LOTR (netřeba snad dodávat víc)
  • Batman (kultovní zfilmování kultovního komixu)
  • Hvězdný prach (Gaiman - pohádka)
  • Conan (výborné zpracování sword&sorcery archetypálního hrdiny)
  • Dvanáct opic
  • Pitch Black
  • Star Wars (ovlivnily budoucnost a ukázaly jak vypadá space opera)
  • Star trek (u někož i jako odpůrce musím uznat hodnotu)
  • Piráti z Karibiku (kteří hrdě obnovili kouzlo pirátských příběhů)
  • Willow
  • Beowulf
  • Johny mnemonic (ukázka světa Shadowrunu jak od autorů)
  • Nekonečný příběh (protože prostě Falco :) )
  • Souboj titánů (kdo neví proč, tak neviděl a měl by napravit)
  • Indiana Jones (za to že od doby IJ mají lidé rádi archeology)
  • Dračí srdce (protože všichni máme rádi pohádky, a tahle má stylovýho draka :) )
  • Duna (aby se lidé mohli navěky hádat o žánru)
  • Blade runner (za otevření tematiky transhumanspace)
  • Kruh (já ho neviděl, ale jiní se u něj prý fakt báli :) )
  • Galaxy Quest (božská parodie na Star trek a všechny SF fany)
  • Návrat do budoucnosti (jediné filmy o cestování v čase které berou v potaz paradox)
  • Matrix I (jaká SMŮLA že NIKDO NIKDY nenatočil nějaké to pokračování...)
  • Jáson a Argonauti (za nejspíš první smrtelně rychlé kostlivé válečníky)
  • Terminátor (protože tahle postapokalyptycká sci-fi prostě JE)
  • Alien (horor který žánru přinesl spoustu nových prvků a geniálních myšlenek)
  • Predátor (kultovní akční duel mezi jedním MZáckým lovcem a Arniem)
  • Total recall (akční sci-fi klasika)
  • Sin City (Některé umění má prostě fakt styl)
  • Drakula (můžete se pohádat kterej z nich :) )
  • Faunův labyrint (neviděl sem, ale všichni až na Jersona pějí chválu)
  • Minority report
  • Hvězdná pěchota (o tom jak vypadá militantní svět)
  • Immortal
  • Iron man
  • Mad Max
  • Serenity/Firefly (opravdu skoukněte nejdřív Firefly, ten film sám o sobě sice je dobrej, ale neni na konci seriálu pronic zanic. Podorbnosti zde)
  • Jestřábí žena
  • Hvězdná brána
  • 13. Warior (čs: Vikingové)
  • Highlander I a III
  • Equilibrium za gun-katu a styl
  • Ghost in the Shell Protože kreslené nebo ne, kult je kult
15.7.2019 22:52 - sirien
Nacht: zrovna Ariel mě popravdě až tak moc neruší. Teda, ty černý vlasy sou esteticky divná změna vzezření té postavy a celý to řve lacinou zbytečností, ale je to spíš neškodnější případ věci.

Rozdíl je hlavně v tom, že u Ariel jiné vzezření nemění tu postavu, její interakce ani její příběhy. Bond, na druhou stranu, je z naprosté podstaty toho charakteru šovinistickej macho a v ženském podání ta postava prostě nedává smysl - svojí mentalitou, svejma interakcema a tím pádem ani svejma příběhama. (U Doctora Who byla tahle diskuse o něco zajímavější a míň jasná, ale u Bonda #sorryJako.)


EDIT: ale nevimproč se mi teď vybavil verš děngů: kaka ja kultura, taka ja natura, kaka ja natura, takyj narod sovětskij.
15.7.2019 23:07 - LokiB
sirien: Vysockij, aspoň tomu to připisovali za mého mládí za železnou oponou :)
No jo, je to tak, Čím dál více prostoru dostávají celkem prokazatelně psychicky narušení lidí a lidi si netroufnou proti tomu ozvat, nebo je jim to jedno.

Ale děti jsou stejně vzdělané jako dřív, tak se snad není co bát ;)
15.7.2019 23:24 - Colombo
Mě zas ta Ariel dost ruší.

Imho, mají Moanu: https://en.wikipedia.org/wiki/Moana_(2016_film) která by byla daleko zajímavější.


Ad ženská bond: Opět retardované. Místo toho mohli zpracovat tenhle charakter:

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Operative:_No_One_Lives_Forever

Nebo... pamatujete na updated Amerického Bonda?

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Bourne_Identity_(2002_film)
15.7.2019 23:49 - sirien
Bourne neni moc Bond - vcelku jinej (sub)žánr.

Nicméně ano, ta pointa s tím že se násilně twistují už existující postavy na úkor tvorby nových s vlastním "lore" a vlastními příběhy je docela drsná ukázka a) aktivistické magořiny a b) kreativní prázdnoty.

Z Doctora Who museli udělat ženu - místo toho aby to univerzum obohatili o úplně jinou Time lordku (Time lady?). Jedna byla ve starých sériích a byla u publika oblíbená, stačilo by jí vytáhnout. Masterovu proměnu v Missy většina publika přijala pozitivně (...z velké části protože to bylo provázeno kvalitní herečkou a zajíamvými scénáři) a její story arch končil slušným vykoupením - kdekdo by ocenil sledovat Doktorovské příběhy z perspektivy odlišné postavy která má jiný, mnohem víz "vybojovaný", vztah k morálce a díky cyničtější mentalitě i jiné typy vztahů s companions. Nebo by klidně šlo navázat na Claru s Me (dobře, nešlo, protože Maisie by asi nebyla available, ale tak... ta postava má nějakou tu miliardu let historie, klidně mohla někdy potkat Galifrey a nahlédnout do Vortexu...) které na konci jejich story archu šlohli jinou tardis co se zasekla do podoby amerického bistra.

Všechno by to byly super možnosti. Ale ne, místo toho se překroutila postava původního Doktora a najali se scénáristi, z nichž jen jeden měl předchozí (a jen malou) zkušenost se sci-fi žánrem, zato všichni měli historii společenského (levicového) aktivismu, dokumentarismu a sociálně-kritických dramat. Skončilo to jak muselo - poslední série je vyhejtěná jak sviň, většina lidí jí dokoukala ze setrvačnosti a pocitu nutnosti a co vim tak ta příští je u fandomu a i u běžných britských diváků předem odepsaná. BBC samozřejmě chybu nepřizná, místo toho tvrdí jak diváci poslední sérii hrozně dobře přijali, jen na internetu sou nějaký hateři - sledovanost a prodeje (a stahovanost a divácké ratingy na masových webech) zjevně už nejsou měřítka úspěchu.


Bond je totéž. Vytvořit nějakou cool agentku s vlastním lore by nemusel být nutně problém - pokud by to začalo pár fakt dobrejma filmama (tj. něčím výrazně lepším a "osobitějším" než Salt). Ostatně Brutální Nikita rozhodně nebyla neúspěšná, že. Atomic Blond nebyla (pro mě) zázrak, ale určitě nebyla špatná. Pro Bondovsky masové publikum by potřebovala jednodušší příběh který lze chápat i když ste pozor nedávající Američan nebo u toho nechcete myslet, ale jinak super - akce, herečka, stylizace.

Jenže, jak už bylo poznamenáno, to by ty filmy musel dělat někdo, kdo chce (a je schopný) vytvořit něco kreativního a originálního. Bohužel se zdá, že Hollywood už všechny kompetentní tvůrce otrávil k smrti a ti odešli k Netflixu a Amazonu nebo se ztratili někde v zapomnění.
15.7.2019 23:53 - York
sirien píše:
to by ty filmy musel financovat někdo, kdo chce riskovat prodeje u něčeho kreativního a originálního.


Fixed it for ya.
16.7.2019 00:01 - sirien
York: nebyl bych si tak jistej. Ono financování je mnohdy závislé na tom, jak to tvůrce prodá investorům - a ano, sehnat sponzory je část kreativní práce. Tj. ono to jde z obou stran - na jednu stranu investoři zjevně nepoptávají originální obsah (v tomhle směru), na stranu druhou tvůrci se ho zjevně nesnaží moc udat.

A i to je pravda jen z části. Jsou filmy, které byly původní (nebo aspoň ne sequely, remaky a přímé kopie) a byly úspěšné. Namátkou Arrival třeba. Nebo John Wick. Zjevně je někdo neměl problém zafinancovat a ty prodeje risknout.
16.7.2019 00:03 - LokiB
Colombo píše:
Mě zas ta Ariel dost ruší.


Jasně, to je u každého individuální. Pro mě za mě by klidně Gandalfa mohl hrát černoch, barva kůže mi v těhle věcech důležitá nepřijde a nemám předsudky, že by to bylo znesvěcení. tedy v případě, že ho bude hrát černoch proto, že se na tu roli hodí a dokáže ji skvěle zahrát, ne proto, že má nějakou barvu kůže a někomu přijde kewl, to takhle obsadit, protože rovnoprávnost a ať se konzervy vztekaj.

Konec konců, nepříšlo mi, že by v LOTR bylo důležité, jakou má kdo barvu (snad jen u haradských to zmiňoval dost explicitně).

A i u Bonda by mi nevadilo, kdyby ho hrál černý herec, pakliže by to byl distinguovaný Bond, v obleku, chovající se jako Bond a byl by dobře zahraný.

Ale dávat tam ženskou a tvářit se, že to bude super, když už i 007 může být ženská, tak to jako sorry,
16.7.2019 00:06 - Aegnor
LokiB píše:
Pro mě za mě by klidně Gandalfa mohl hrát černoch, barva kůže mi v těhle věcech důležitá nepřijde a nemám předsudky, že by to bylo znesvěcení.

Jo, taky jsem doufal, že v tom Netflixím zaklínači bude Geralta hrát Samuel L. Jackson.

Představa té úvodní scény, kdy se rozrazí dveře a do místnosti vstoupí černoch s bílejma vlasama, padne otázka "And who the hell are you," na kterou Geralt zareaguje "I'm White Wolf, motherfucker," je prostě super.
16.7.2019 00:21 - sirien
LokiB píše:
Pro mě za mě by klidně Gandalfa mohl hrát černoch, barva kůže mi v těhle věcech důležitá nepřijde a nemám předsudky

Tak to by mi teda dost brutálně prolezlo krkem, protože to je adaptace knihy, která je umělým mýtem s nějakým pomyslným zasazením.

Tak nějak podobně s Geraltem, u kterého by mě asi tak moc nežrala předloha, jako spíš že ta postava má už velmi jasně ustanovený vizuál (skrze arty ale zejména skrze velmi úspěšné hry) který je poměrně dost ikonický a té postavě vlastní. Abych to přirovnal - bylo by to pro mě asi jako kdybys z Drizzta udělal asiata (bez černýho make-upu).

(byť Aegnorova verze má něco do sebe - Samuel L. Jackson je samozřejmě velmi silný argument :D )
16.7.2019 00:43 - LokiB
sirien píše:
Abych to přirovnal - bylo by to pro mě asi jako kdybys z Drizzta udělal asiata (bez černýho make-upu).


hele, já to chápu, že každý má svoje preference a někomu vadí Ariel s jinou barvou, někomu jiná postava, atd. To je ok, jen jsem popisoval jak to mám já.
Jako by nemohli hrát v Japonsku Romea a Julii, protože to holt nejsou vzoroví taliáni :)

Ta barva podle mě není ani v jedno z těch děl signifikantní, nefunguje jinak s barevným hercem. Za to že Bond je chlap, je pro ten film či sérii signifikantní. A s ženskou prostě nefunguje, tak jak by podle mě měl.
16.7.2019 01:03 - Colombo
Píše:
Jako by nemohli hrát v Japonsku Romea a Julii, protože to holt nejsou vzoroví taliáni :)


Uhm, rozdíl je mezi adaptací práce jako takové a adaptací pro médium.

Japonský Roma a Jůlie zasazení v Japonsku s japonskými herci a japonskými reáliemi by bylo celkem fajn. Jenže je to jiný produkt, který se netváří jako věrná adaptace.

Tak samo když někdo udělá LotR se Samurai v japonském prosředí a japonskými reáliemi.

Tak samo když někdo udělá 7 samurajů jako Western.

Problém by bylo, kdyby někdo dělal 7 Samurajů, tvářil se, že je to věrná předloha jen mírně upravená pro domácí publikum a bylo by to 7 Statečných.
16.7.2019 01:14 - sirien
Loki: tak je to otázka vkusu a jak všichni (snad) víme...

Pro mě to má dvě roviny. První je ta kterou zmiňuješ - vadí mi změna která změní podstatu věci. Což může být o příběhu samotném, o postavě nebo o vztazích, které ji obklopují. Černej Bond by pro mě byl až moc moderní obraz věci, ale to moc neznamená, protože mě se (i) ze stejného důvodu nelíbí ani ta moderní "gritty" restylizace s Craigem - věcně proč ne, jak píšeš, když bude mít kvádro a chuť na Martini a bude to macho děvkař s cynickym nadhledem, tak pro mě za mě klidně Arab nebo černoch. Ženské obsazení už prostě neni Bond, ta postava už neni stejná, nefunguje stejně, všemu to dává jiný kontext atd. (Přičemž nic proti tomu kdyby někdo vytvořil nějakou jinou agentku 00x, co by byla taky promiskuitní a taky v mnoha směrech přehnaná a klidně i bisexuální a whatever - ale to už je prostě jiná postava s jiným příběhem. Pokud bude dobrej a zábavnej, fajn, proč ne.) Sem pro mě spadá i ten Gandalf - ten příběh je prostě fiktivní mytologie inspirovaná reálnými a pomyslně zasazená do nějaké části světa a smyšlené doby a mělo by se to respektovat, protože to tomu prostě dává určitou další věcnou rovinu.

Druhá věc je pro mě skutečně estetická... ani ne věrnost, jako spíš vkusnost. Jsou nějaké věci které nejsou pro příběh významné, ale mají nějakou zaběhlou podobu nebo danou stylizaci a pokud to chceš změnit, tak by to mělo mít nějaký dobrý důvod nebo aspoň stylové zpracování. Což už je samozřejmě umělecká stránka věci. Sem mi spadá ten Geralt (kde mi to spíš dost vadí) nebo ta Ariel (kde mi to asi přijde ok pokud to bude podané v nějakém stylizačním celku a ne jen jedna přebarvená postava).

Doctora Who mám někde na rozhranní těhle dvou.
16.7.2019 01:45 - Šaman
Colombo píše:
Tak samo když někdo udělá LotR se Samurai v japonském prosředí a japonskými reáliemi.

Jo. Nebo Zaklínače. Tohle je hodnocené velmi dobře a nikdo to nehejtí. Ovšem není to asiat v "našem" Zaklínači, ale stylizace Zaklínače do kung-fu filmů. Což je cool. :)

Tak mě napadá, jak by asi vypadal Ninja 007: Jomei. Jomei Bandō-san.
16.7.2019 02:12 - LokiB
Colombo píše:
Japonský Roma a Jůlie zasazení v Japonsku s japonskými herci a japonskými reáliemi by bylo celkem fajn. Jenže je to jiný produkt, který se netváří jako věrná adaptace.


Mně nevadí nijak ani klasický Romeo a Julie, hraní japonci ... což je to, co jsem psal. Jestli jsi to pochopil jinak, škoda.
Prostě pro mě není rozdíl mezi tím, jestli Itala hraje Rus nebo Japonec. Ani jeden z nich není Ital. A většinou ani itala nebude připomínat. Ale to mi nijak nevadí.

Kdyby ale Romeo měla být žena a Julie stará baba, tak ano, to bych už za Romea a Julii nepovažoval.
16.7.2019 20:47 - malkav
Nějaké to nové vysvětlení, jak je to s afro-Bondkou ;) ... třeba to trochu uklidní vášně.

Bond 25: Práci agenta 007 přebírá černošská žena a internet šílí
16.7.2019 21:19 - LokiB
malkav: jak pro koho :)
Bond nemá být "seriál" s logickým průchodem jednotlivými díly. takže lidé, co mají rádi Bonda, nechtějí jeho odchod do důchodu v rámci filmu a koukat na další film s jinou postavou v hlavní roli "místo Bonda".
16.7.2019 21:32 - malkav
No já nejsem rozhodně fanda těchto filmů, tak je mi to celkem jedno. Ale je fakt, že při čtení toho včerejšího článku jsem taky zvedl nechápavě obočí s otázkou WFT :D
16.7.2019 22:00 - Jezus
Tak divadlo a film jsou hlavně jiný typ media.

Divadlo je tradičně (a historicky logicky) hodně o jisté formě imaginace na straně diváka a taktéž o stylizaci. Romeo a Julie nebyla nikdy psaná pro Italy, ale pro anglické herce, jen se odehrává "jakože" ve Veroně, protože tam je logičtější, že do sebe válčící rody vráží meče (z pohledu tehdejších Angličanů).
Divadlo hrají lidé, kteří jsou k mání. Takže tam je úplně jedno, jestli Romea hraje Japonec a hraje, že je "jakože" Ital. A může jít klidně o "původní stylizaci". (Stylizaci, že to posuneme "jakože" do Japonska pomíjím, protože je sice možná, ale nedemonstruje, o co tu jde).
Herci pak někdy vyjadřují kostýmy a líčením, že "hrají" jinou rasu/pohlaví, pokud je to pro příběh důležité. Typicky "mouřenín" Othello má začerněnou tvář, protože autor považoval za důležité, že je to Maur. (Hru lze jistě hrát i bez "černého" Othella, ale opět je to stylizace a autorský záměr, který by měl něco vyjadřovat).

Film naproti tomu pracuje více s obrazem. Může si herce více vybírat i podle typu a líčení a kostým vyjadřuje typ postavy. Výběr herce tedy dost definuje i etnickou příslušnost postavy a samozřejmě její pohlaví (ať už je to pro příběh důležité nebo není). Jeho změna u hlavní postavy je tedy "výraznější" než u divadla (kde v krajní poloze může hrát ženu muž) a její dopady jsou silnější. (Nemůžeme stejně jako u divadla předstírat, že je Japonec jakože Ital).

U některých postav to nevadí, protože v kontextu příběhu není rasa (výjimečně ani pohlaví) důležitá. Jinde to vadí hodně, protože to ničí logiku příběhu. Někde to vadí míň, protože to ničí "jen" stylizaci, ale i to může dost silně vadit (pokud je stylizace dost důležitá).

Proto by mě osobně nijak nevadila černá herečka hrající Hermionu v divadle, pokud ji bude hrát "věrně". Pokud to bude ve filmu, tak ať už bude božská jakkoli, rozbije mi stylizaci, která je v případě HP dost důležitá. To samé platí o černém Gandalfovi.

Čistě pro úplnost. Černá Ariel mi nevadí, protože barva mořských víl není pro příběh důležitá a tamější stylizaci nepřikládám takový význam (i když bych byl rád, kdyby se pokusili jí vtisknout nějaký odstín "červených" vlasů, třeba měděnou...).
Pokud by byla jediá "barevná" na dvoře lidského prince, pak už je na pováženou, jestli tím autoři nepodsouvají leitmotiv exotičnosti, která prince zaujme (jako by němé trdlo nebylo exotické samo o osobě). Pokud bude dvůr taky "barevný" - třeba protože to bude jakoby středomoří - pak už barva mořské víly nenese žádnou informaci a není tedy nijak důležitá/rušivá.
16.7.2019 22:02 - sirien
malkav píše:
Nějaké to nové vysvětlení, jak je to s afro-Bondkou ;) ... třeba to trochu uklidní vášně.

Mě to přijde jako docela standardní salámová metoda.
16.7.2019 22:05 - Jezus
Sirien: Souhlasím, na druhé straně je alespoň vkusná. Netváří se totiž, že je to ta samá postava a že Bond není bílý muž.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.08459997177124 secREMOTE_IP: 52.91.0.68