Kultura

sirien
16.12.2007 21:46
Filmy fantastiky
fantasy, sci-fi, hororové filmy - ty kvalitní, ať si zvedneme náladu zničenou ve vedlejší diskusi :)

ok, tady je seznam jmenovaných... nechci ho číslovat, protože myslím že kvalitní díla si nezaslouží nějaké degradování stupňováním. Aby nevznikaly hádky tak uvádím v pořadí tak, jak tu byly jmenovány
  • Šestý smysl (kultovní horor, kdo neviděl do konce, nic nechápe)
  • Pátý element (roztomilý lehce pojatý humorný sci-fi film)
  • X-men I a II (výborná zpracování komixu, s vykreslením hrdinů)
  • Excalibur (film který ukázal legendu jak má být)
  • LOTR (netřeba snad dodávat víc)
  • Batman (kultovní zfilmování kultovního komixu)
  • Hvězdný prach (Gaiman - pohádka)
  • Conan (výborné zpracování sword&sorcery archetypálního hrdiny)
  • Dvanáct opic
  • Pitch Black
  • Star Wars (ovlivnily budoucnost a ukázaly jak vypadá space opera)
  • Star trek (u někož i jako odpůrce musím uznat hodnotu)
  • Piráti z Karibiku (kteří hrdě obnovili kouzlo pirátských příběhů)
  • Willow
  • Beowulf
  • Johny mnemonic (ukázka světa Shadowrunu jak od autorů)
  • Nekonečný příběh (protože prostě Falco :) )
  • Souboj titánů (kdo neví proč, tak neviděl a měl by napravit)
  • Indiana Jones (za to že od doby IJ mají lidé rádi archeology)
  • Dračí srdce (protože všichni máme rádi pohádky, a tahle má stylovýho draka :) )
  • Duna (aby se lidé mohli navěky hádat o žánru)
  • Blade runner (za otevření tematiky transhumanspace)
  • Kruh (já ho neviděl, ale jiní se u něj prý fakt báli :) )
  • Galaxy Quest (božská parodie na Star trek a všechny SF fany)
  • Návrat do budoucnosti (jediné filmy o cestování v čase které berou v potaz paradox)
  • Matrix I (jaká SMŮLA že NIKDO NIKDY nenatočil nějaké to pokračování...)
  • Jáson a Argonauti (za nejspíš první smrtelně rychlé kostlivé válečníky)
  • Terminátor (protože tahle postapokalyptycká sci-fi prostě JE)
  • Alien (horor který žánru přinesl spoustu nových prvků a geniálních myšlenek)
  • Predátor (kultovní akční duel mezi jedním MZáckým lovcem a Arniem)
  • Total recall (akční sci-fi klasika)
  • Sin City (Některé umění má prostě fakt styl)
  • Drakula (můžete se pohádat kterej z nich :) )
  • Faunův labyrint (neviděl sem, ale všichni až na Jersona pějí chválu)
  • Minority report
  • Hvězdná pěchota (o tom jak vypadá militantní svět)
  • Immortal
  • Iron man
  • Mad Max
  • Serenity/Firefly (opravdu skoukněte nejdřív Firefly, ten film sám o sobě sice je dobrej, ale neni na konci seriálu pronic zanic. Podorbnosti zde)
  • Jestřábí žena
  • Hvězdná brána
  • 13. Warior (čs: Vikingové)
  • Highlander I a III
  • Equilibrium za gun-katu a styl
  • Ghost in the Shell Protože kreslené nebo ne, kult je kult
7.11.2019 20:57 - ShadoWWW
Mně se Nolenovi Batmani moc líbí, víc než Marvelovky. Ba Jokera jsem se moc těšil, ale byl jsem hluboce zklamán. Právě jak píše LokiB: ta pochmurnost a zmar v něm už byly přes čáru.
7.11.2019 21:03 - Aegnor
ShadoWWW: já nevím, mně přišlo, že zrovna ten zmar a pochmurnost se dali docela slušně odhadnout už z trailerů.
7.11.2019 21:41 - LokiB
Jasně, že daly. To asi není o tom, že by byl člověk překvapený, já třeba na Jokera ani nešel. Tím nechci říc, že bych měl pocit, že to není dobrý film ... jen z něj vyzařuje nálada, o kterou teď moc nestojím :)
7.11.2019 22:13 - Log 1=0
LokiB píše:
Jinak jsou mi emancipační pokusy ukradený,

Já bych za ně byl i rád, kdyby byly udělané dobře. Což ale po většinou nejsou.
Film o partě ženských, co všem nakopou zadek by se nálepce "feministický" nevyhnul tak jako tak. Takže určitě příležitost předvést nějakou tu girl power.
Samozřejmě s tím, že by tam byl nějaký dějový oblouk, pád na hubu, a nakonec by si mohl člověk užít, že to zvládly a nakopaly všem ty zadky.
Zkrátka klasický příběh, ve kterém by zcela přirozeně byl tým hrdinek.

Ne že už v traileru provedou totální dekonstrukci jedné postavy a ještě na nás vychrlí pět ideově zabarvených hlášek, které by vyzněly blbě i na demošce.
7.11.2019 23:25 - sirien
Loki: nevim, jestlis mě pochopil. Mě se naopak to temný pojetí líbí a chtěl bych toho víc - DC by tim tvořilo hezkej (seriózní, těžkej, "artovej") protiklad Marvelu.


ShadoWWW: nic ve zlym, ale jak z trailerů tak z celkovýho proma byl Joker velmi jasně předeslanej o čem a jakej bude (narozdíl od doslova lživejch podvodů typu Batman v Superman...)


Log: proč ne, může bejt. Ale a) z toho co vidim už teď cítim křeč a b) k té postavě Harley mi to prostě nesedí. Harley je v podstatě hrozně tragická postava a je to vepsaný do jejího základu, do jejích vztahů i do jejích příběhů - emancipovaná Harley Quinn na mě působí asi jako monogamní a abstinující James Bond. Můžeš se tvářit, že to je ta postava, můžeš mít práva na to to říct, ale prostě z té postavy nic nezbejvá.
8.11.2019 00:16 - Log 1=0
Sirien: Z formy tvé reakce mám pocit, jako bys se mnou chtěl polemizovat, ale obsahově tam žádný spor nevidím, a připadám si poněkud zmaten.

sirien píše:
Loki: nevim, jestlis mě pochopil. Mě se naopak to temný pojetí líbí a chtěl bych toho víc - DC by tim tvořilo hezkej (seriózní, těžkej, "artovej") protiklad Marvelu.

A "uživilo" by se to? Mají dostatečně vybudované zázemí v komiksech pro takové pojetí? Seriozně se ptám, nečetl jsem je.
Samozřejmě se ptám na hrdiny mimo Gotham, v tom je materiálu na těžké drama určitě dost.
8.11.2019 00:29 - sirien
Jsi zmaten zcela správně - předešlých 5 postů sem čet z mobilu v MHD a ten Tvůj sem skimnul v rychlosti před výstupem a pak sem bez dalšího odpověděl z počítače a máš pravdu, že sem napsal v podstatě totéž.

Jinak ano, myslim, že by se to uživilo. A zábavně sem zrovna teď dokoukal tohle a zjevně si to nemyslim sám (odkazuju rovnou timing kde začíná klíčová závěrečná polemika s právě touto pointou)

A ano, můžeš vzít postavy i mimo Gotham. Když běželo promo Batman v. Superman který slibovalo temnýho Supermana s až nacistickym kultem osobnosti a vážnou dekonstrukci toho, jaké dopady by skutečně mohlo na společnost mít, kdyby existoval nezastavitelnej Lawful Good self-righteous bůh co si koná dobro dle vlastní libosti a jak nebezpečný je upínat se ke spasitelům, tak na to byli všichni (okolo mě a co sem si všímal napříč internetama v okruhu co sleduju) hrozně natěšený. Když se pak ukázalo, že to je pasáž Batmanovi noční můry, která ve filmové realitě absolutně neni (spíš právě naopak), tak... ano, to byl cca ten moment, kdy sem se rozhod ten film hodnotit jako odpad i kdyby to náhodou kvalitativní odpad nebyl (což naštěstí je, takže svědomí mám čistý). A jak Supíka fakt nemusim, tak stand-alone supíkovskej film v tomhle duchu bych fakt chtěl vidět (a Supík by ani nemusel bejt nutně zcvoklej v "maniakálnim" období - story arc ve stylu Piera z Honorverse kterej svrhne totalitní režim, aby vytvořil lepší, ale je sešrotovanej systémem a proti svojí vůli dotlačenej do čela ještě horšího režimu, kterej nikdy nechtěl, ale jakákoliv možnost se tomu právě teď vzepřít působí ještě hůř, než v tom aspoň ještě chvíli pokračovat by byl totálně epic... DAMN tahle storyline byla v Honorverse tak nedoceněná a zbytečně na pozadí tý pitomý titulní Mary Sue...)

EDIT: A kolem Lexe Luthora můžeš postavit film podobně těžkej a temnej, jako byl Joker - a stejně jako Joker funguje bez Batmana by Luthor fungoval i bez Supíka. Ostatně ten Lexův sestup z normálu do temnoty je storyarc kterej napadnul i tvůrce pitomýho Smallville.

Svym způsobem by to byl ještě temnější film s ještě silnějšim sociálnim komentářem, než Joker - příběh týpka, kterej je z normální společnosti vyrvanej mezi horní 1%, což vede proti jeho vůli k vytržení z normální reality a jeho následnému vyvržení jeho původními přáteli, což následně vede k tomu, že on sám začne pohrdat plebsem... vznik top 1% super-záporáka. A je to z Metropolis ;)
8.11.2019 07:04 - Lethrendis
O temnotu se DC opakovaně pokouší už roky. Neúspěšně. Jeho filmy až na řídké výjimky opakovaně v konkurenci s Marvelem prohrávají. Sami o tom hovořili, že by to chtěli jinak, ale asi jim to moc nejde.

Hláška z Deadpoola 2 "ty jsi tak temnej, jako bys přišel z DC", myslím hovoří za vše.
8.11.2019 09:25 - Aegnor
Log 1=0 píše:
A "uživilo" by se to? Mají dostatečně vybudované zázemí v komiksech pro takové pojetí? Seriozně se ptám, nečetl jsem je.

Tak třeba zrovna Injustice arc (příběhovej oblouk kterej vzniknul jako "prequel" k té PS mortal-combat style mlátičce) je dost temnej a i když tam Batman je, tak nevychází z Gothamu. Ve zkratce jde o to, že Joker zabije Lois Lane, což Supermana dovede k tomu, že Supík prohlásí "a všichni budete hodní, protože jsem to tak řekl." Batman pak začne odbojovat a tam už to extra neznám.

Nebo ten Flashpoint Paradox má taky potenciál být docela temnej. Flash se vrátí v čase a zachrání svoji matku, což vede k docela slušnýmu butterfly efektu v "současnosti". Moje oblíbená část z toho je twist, kdy Brucovi neumřou rodiče, ale při tom přepadení je zastřelen on. A jeho rodiče udělají ikonickou dvojici - Batman (Thomas) a Joker (Martha).


Lethrendis píše:
Jeho filmy až na řídké výjimky opakovaně v konkurenci s Marvelem prohrávají.

Ale to je základní chyba, že se snaží konkurovat Marvelu.
8.11.2019 10:14 - LokiB
sirien píše:
nevim, jestlis mě pochopil. Mě se naopak to temný pojetí líbí a chtěl bych toho víc - DC by tim tvořilo hezkej (seriózní, těžkej, "artovej") protiklad Marvelu.


pochopil jsem tě plně :) jen jsem to doplnil o to, že já se ho poměrně snadno přesytím a víc tohoto pojetí nepotřebuju

Aegnor píše:
Ale to je základní chyba, že se snaží konkurovat Marvelu.


tak tyhle filmy si konkurují tak jako přirozeně, to není ničí chyba. když budou dvě formy dělat adaptace komixovek, tak si konkurují, i kdyby sebevíc nechtěli.

pro mě je tam i trochu základní problém v hrdinech a světech, tedy ve startovní pozici obou univerz. ale to je na jinou diskusi.
8.11.2019 10:32 - Log 1=0
LokiB píše:
pro mě je tam i trochu základní problém v hrdinech a světech, tedy ve startovní pozici obou univerz. ale to je na jinou diskusi.

Myslím, že by byla v mantinelech Kostky.
8.11.2019 12:32 - sirien
LokiB píše:
když budou dvě formy dělat adaptace komixovek, tak si konkurují, i kdyby sebevíc nechtěli.

Ne nutně. Třeba ten Joker ničemu z Marvelu nekonkuruje, obsahem, stylem a i žánrem je někde úplně jinde.
8.11.2019 12:50 - LokiB
sirien píše:
Ne nutně. Třeba ten Joker ničemu z Marvelu nekonkuruje, obsahem, stylem a i žánrem je někde úplně jinde.


To se asi dostaneme k diskusi o ekonomické stránce, jestli když mám omezené zdroje čas a peníze, tak když se rozhoduju, zda je vydám za to či ono, tak zda tam jde o konkurenci (aspoň nějakou, ono si to konkuruje i s projížďku na velbloudu nebo čuměním na hvězdy, já vím).
Nevím, mně přijde, že lidé (ne všichni a nevím vůbec jaké množství :)) mají omezenou ochotu vidět další a další film. Takže když uvidím za rok 5 komixáren, tak na šestou už se mi bude chtít míň. Tak jsem tu konkurenci myslel.

A ano, máš pravdu, že Joker a Capt. Marvel jsou už natolik odlišné filmy svým žánrem, že ta konkurence je daleko méně významná.
8.11.2019 12:57 - sirien
Mě hlavně Joker nepřijde jako "komiksárna". A diskuse o tom jak moc si konkurují odlišný filmy je trochu mimo - ano, konkurují, ale je to trochu mimo kontext místní diskuse, že.
8.11.2019 14:20 - LokiB
Hele a obecně, konkurují si podle tebe obdobné komiksárny? i když budou podobný?
Jako jestli bereš konkurenci tak, že si navzájem kradou diváky, nebo jestli se pak poměřuje, který je v čem lepší, který víc vydělal atd. Abychom si rozuměli v tom, co pod tou konkurencí kdo chápe.
8.11.2019 15:00 - sirien
Celej ten koncept konkurence filmů je problematickej.

Na jednu stranu náhodní diváci mají kapacitu / zájem zkouknout jen omezený počet filmů v určitém časovém rozmezí plus je pravda, že se určitým žánrem můžou diváci v nějakou chvíli přesytit. To se historicky - potvrzuje, i když ten efekt není TAK silnej a studia se na to často spíš vymlouvaj (vtipný bylo když takhle Lucasfilm vysvětloval flop Sola, aby nemuseli přiznat jaká tragédie byla ep. 8, zatimco v tu samou chvíli chrlil Marvel asi 4 úspěšný MCU filmy v řadě během půl roku - to byla fakt hodně trapná výmluva...) Taky to platilo hlavně pro USA, kde bývala kultura "dem do kina a až u pokladen se vlastně rozhodneme na co pudem" - to ale nějakou dobu zpátky dost přestalo fungovat a USA zkonvertovaly na Evropskej styl "deme rovnou na konkrétní film nebo nejdem vůbec" (pár let zpátky na to bylo i dost analytickejch článků, ten trend se zlomil fakt rychle a kina v USA to dost zaskočilo).

Potom taky náhodní diváci ve skutečnosti nemají AŽ takový význam. Možná ho měli dřív, ale současný blockbustery popř. obecně dražší / serióznější filmy rovnou mířej na nějakou konkrétní cílovku, která pokud o ně má zájem si na ně prostě dojde a ty filmy žijou z tohodle a náhodný diváci sou pak bonus.

Na druhou stranu Ti vzniká snowball efekt, kdy se dneska ty filmy navazujou na sebe - půlka MCU filmů by ve skutečnosti sama o sobě tak slavně nezářila, ale tim, že sou součást MCU, na ně prostě deš. To ostatně platilo i dřív - kdyby Bondovky neměly vágní provázanost skrz James Bonda, tak by půlka z nich byly jen meh akčňáky.


Na Tvojí otázku popravdě nedokážu odpovědět, protože to prostě nevim. Jestli to je vůbec dostupná informace, tak sem to nestudoval natolik, abych jí zjistil.

Z mojí zkušenosti třeba MCU sem sledoval až do Endgame - ale už spíš ze setrvačnosti a Endgame sem dokoukal abych si uzavřel ten příběh, protože jinak mě to znudilo už pár filmů před Endgame - ty filmy byly příliš stejný a nenabízely nic moc co by mě překvapilo. Myslim (?) že dost dalších to bude mít podobně.

Pak tu máš otázku nějaké kapacity v rámci žánru. DC filmy šly k čertu protože se DC snažilo bejt jako Marvel - jenže Marvel-style prostor už byl plně nasycenej Marvelem. Takže Marvelovky si navzájem nekonkurovaly, naopak, ale brutálně vytlačily cokoliv jinýho podobnýho. Podobně myslim můžou autoři dál táhnout John Wicka ještě 3 další filmy, když udržej kvalitu, ale vedle John Wicka spíš asi neni prostor na další Shoot 'em up.

Tzn. pokud by DC rozjelo Dark Universe ve stylu Jokera a jelo jeden temnej těžkej film za druhym, tak to může dohromady fungovat - pokud ano, tak to ale nejspíš vytlačí ostatní podobný filmy, protože vedle DC pro ně nebude kapacita - což ale nijak neomezí množství DC filmů.


Ale kdyby tohle dokázal někdo predikovat a analyzovat s jistotou, tak bere těžký prachy někde v Hollywoodu - IMO to je těžká alchymie s hromadama proměnejch co se navzájem zároveň podporuju a potlačujou.
8.11.2019 15:23 - Aegnor
sirien píše:
Z mojí zkušenosti třeba MCU sem sledoval až do Endgame - ale už spíš ze setrvačnosti a Endgame sem dokoukal abych si uzavřel ten příběh, protože jinak mě to znudilo už pár filmů před Endgame - ty filmy byly příliš stejný a nenabízely nic moc co by mě překvapilo. Myslim (?) že dost dalších to bude mít podobně.

Jako osobně bych řekl, že třeba Far From Home je film, kterej z té "MCU obyčejnosti", kterou naznačuješ, vybočuje správným směrem.
8.11.2019 15:36 - sirien
Far from home sem už neviděl.
8.11.2019 19:52 - Aegnor
Pokud se ti líbil Homecoming (včetně toho, jakým způsobem je ztvárněná tahle verze Spidermana), tak je imho slušná šance, že se ti bude líbit i Far from home - bez ohledu na to, jak se ti ne/líbil endgame.
8.11.2019 20:19 - Xyel
Aegnor píše:
Pokud se ti líbil Homecoming (včetně toho, jakým způsobem je ztvárněná tahle verze Spidermana), tak je imho slušná šance, že se ti bude líbit i Far from home - bez ohledu na to, jak se ti ne/líbil endgame.

Tohle mi příjde jako silné tvrzení... homecoming se mi fakt líbil, ženě taky. Far from home se nám pro změnu fakt nelíbilo, odcházejíce s pocitem "proč jsme vůbec šli na takovou píč*****"

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.093991041183472 secREMOTE_IP: 3.215.183.194