Kultura

sirien
16.12.2007 21:46
Filmy fantastiky
fantasy, sci-fi, hororové filmy - ty kvalitní, ať si zvedneme náladu zničenou ve vedlejší diskusi :)

ok, tady je seznam jmenovaných... nechci ho číslovat, protože myslím že kvalitní díla si nezaslouží nějaké degradování stupňováním. Aby nevznikaly hádky tak uvádím v pořadí tak, jak tu byly jmenovány
  • Šestý smysl (kultovní horor, kdo neviděl do konce, nic nechápe)
  • Pátý element (roztomilý lehce pojatý humorný sci-fi film)
  • X-men I a II (výborná zpracování komixu, s vykreslením hrdinů)
  • Excalibur (film který ukázal legendu jak má být)
  • LOTR (netřeba snad dodávat víc)
  • Batman (kultovní zfilmování kultovního komixu)
  • Hvězdný prach (Gaiman - pohádka)
  • Conan (výborné zpracování sword&sorcery archetypálního hrdiny)
  • Dvanáct opic
  • Pitch Black
  • Star Wars (ovlivnily budoucnost a ukázaly jak vypadá space opera)
  • Star trek (u někož i jako odpůrce musím uznat hodnotu)
  • Piráti z Karibiku (kteří hrdě obnovili kouzlo pirátských příběhů)
  • Willow
  • Beowulf
  • Johny mnemonic (ukázka světa Shadowrunu jak od autorů)
  • Nekonečný příběh (protože prostě Falco :) )
  • Souboj titánů (kdo neví proč, tak neviděl a měl by napravit)
  • Indiana Jones (za to že od doby IJ mají lidé rádi archeology)
  • Dračí srdce (protože všichni máme rádi pohádky, a tahle má stylovýho draka :) )
  • Duna (aby se lidé mohli navěky hádat o žánru)
  • Blade runner (za otevření tematiky transhumanspace)
  • Kruh (já ho neviděl, ale jiní se u něj prý fakt báli :) )
  • Galaxy Quest (božská parodie na Star trek a všechny SF fany)
  • Návrat do budoucnosti (jediné filmy o cestování v čase které berou v potaz paradox)
  • Matrix I (jaká SMŮLA že NIKDO NIKDY nenatočil nějaké to pokračování...)
  • Jáson a Argonauti (za nejspíš první smrtelně rychlé kostlivé válečníky)
  • Terminátor (protože tahle postapokalyptycká sci-fi prostě JE)
  • Alien (horor který žánru přinesl spoustu nových prvků a geniálních myšlenek)
  • Predátor (kultovní akční duel mezi jedním MZáckým lovcem a Arniem)
  • Total recall (akční sci-fi klasika)
  • Sin City (Některé umění má prostě fakt styl)
  • Drakula (můžete se pohádat kterej z nich :) )
  • Faunův labyrint (neviděl sem, ale všichni až na Jersona pějí chválu)
  • Minority report
  • Hvězdná pěchota (o tom jak vypadá militantní svět)
  • Immortal
  • Iron man
  • Mad Max
  • Serenity/Firefly (opravdu skoukněte nejdřív Firefly, ten film sám o sobě sice je dobrej, ale neni na konci seriálu pronic zanic. Podorbnosti zde)
  • Jestřábí žena
  • Hvězdná brána
  • 13. Warior (čs: Vikingové)
  • Highlander I a III
  • Equilibrium za gun-katu a styl
  • Ghost in the Shell Protože kreslené nebo ne, kult je kult
8.11.2019 21:12 - Šaman
Na Far from home se jednou podivat chci, protože se točil i u nás v Liberci na náměstí. Jen to tam vypadalo jak za první republiky, takže to asi bude vtipné ztvárnění Prahy.
8.11.2019 22:27 - Xyel
Jj, tváří se, že to je v Praze, ale jinak ta scéna na Benešáku je docela dlouhá a náměstí je tam skvěle vidět, takže to jsme ocenili. Stejně jako komentátora z české televize, jak reportuje o incidentu. Ale... not enough :)
8.11.2019 23:17 - Aegnor
Xyel píše:
Far from home se nám pro změnu fakt nelíbilo, odcházejíce s pocitem "proč jsme vůbec šli na takovou píč*****"

A co se vám tak nelíbilo?
9.11.2019 22:55 - Xyel
Aegnor píše:
A co se vám tak nelíbilo?

---- SPOILER ALERT ---

Ve chvíli, kdy přišel big reveal že Gylenthall je záporák a vše jsou iluze dělané drony, jsme oba dostali brutální wtf moment, protože ten na pixel stejný dron co použil spiderman byl:
a) fakt hlučný, takže že nikdo neslyší motory těch stovek dronů dělajících iluze nám přišlo jako naprostý bullshit
b) neměl žádné elemental powers, zatímco Gylenthallovi dronové vesele ničili benátky pohybem vody když dělaly iluzi vodního elementála
c) střílel kulkami, kterých by po iluzi zbylo řádově statisíce, takže by se na to okamžitě přišlo

No a jeslikož to byla hlavní premisa děje/filmu, tak se nám to dokoukávalo fakt z tuha a film to pak jenom zhoršoval, takže jsme si odnesli ten dojem, co jsem psal -.-

Jo a ženu teda ještě fakt namíchlo zpracování MJ, protože to je její oblíbená postava z kresleného spidermana, na kterého koukala jako malá...
10.11.2019 17:15 - Aegnor
Xyel: takže prostě nefungovalo Rule of Cool. Key, to se stává. Upřímně, v universu, kde jsou nanotechnologie, tři čtvrtiny hrdinů mají obleky, který se na nich objeví během vteřiny a podobné věci, nad těma věcma, co máš, vůbec nepřemýšlím.
Já tím přirovnáním hlavně chtěl říct, že ty dva filmy jsou docela podobný stylem příběhu a humoru.

SPOILER
Třeba to, že hlavní záporák má stejně lidskou motivaci, jako měl Vulture v Homecoming. Nebo že velká část filmu se točí i okolo toho, že Spiderman je prostě teenager a má o sobě pochybnosti. A nesnaží se být nějakej strašnej hrdina, jenom se prostě snaží zachránit lidi, který zná a na kterých mu záleží.
SPOILER END

Xyel píše:
Jo a ženu teda ještě fakt namíchlo zpracování MJ, protože to je její oblíbená postava z kresleného spidermana, na kterého koukala jako malá...

Tak to už jsou osobní preference, s tím se nedá nic moc udělat. :-) Ale MJ byla už v Homecoming.
10.11.2019 17:57 - sirien
Aegnor píše:
Upřímně, v universu, kde jsou nanotechnologie

Upřímně, s těma nanotechnologiema už mi přišlo, že Avengers začali skákat přes žraloky.

V nějakym videu s behind-the-sceens rozhovorama s hercema Expanse (viděno dlouho zpátky, ani se nenamáhám dohledávat který to bylo) říkal ten týpek co hraje Amose (myslim že ten...) jak různý režiséři co dělaj ty jednotlivý díly přistupujou k tomu hard-SF žánru s velmi pevně ustanovenejma technologickejma reáliema odlišně: Některý co SF moc nedělaj se při natáčení soustředěj na drama, ty SF věci (jako třeba 0g) tam daj jen když si náhodou vzpomenou a občas při tvorbě scény maj hlášky typu "sakra, to fakt té postavě musí chvíli trvat vylézt po žebříku, nemůže se tam nějak odteleportovat?" na což mu high-tvůrci řeknou "eh, no... ne, ani omylem." - ty režiséři tam řešej svoje postavová dramata a maj minimální respekt k tomu žánru, prostředí, předloze... (naopak SF nadšenecký režizéři se tam prej maj naopak tendenci utrhávat ze řetězu z čirého nadšení, že konečně někde můžou udělat pořádný SF věci a vymejšlej si hromady scén v 0g atp., čehož se pak děsej herci a produkce je pak musí krotit se slovy "ehm, sorry, ale asi bys měl ubrat, ten rozpočet neni nekonečnej...")

Klidně přiznám, že když si Tony vyčaruje Iron mana at-will z ničeho "protože nanotech vole, ne?" byl tak WTF moment, tak to z toho filmu totálně vyhodilo i mě - tim víc jak hrozně to řvalo "línej režizér". Prostě kvůli jednoduchosti jedný scény a jedný laciný hlášce totálně zboří jak ustanovený očekávání diváka (když si můžeš Iron suit vyčarovat z ničeho, tak co dalšího? Minomet, atomovku? Může rovnou střílet nano-kulky z prstu? Pustěj ho na 10 mil do blízkosti prezidenta?) tak koncept tý postavy (u které je to rozdělení mezi civilního Starka a combatního Iron mana dost klíčový a ta závislost na techu je slabina té postavy - oh, wait, už neni).


Takže tady s Xyelem docela dost soucítim a míra používání rule of cool v MCU u mě už začala dost překračovat moment zneužívání - ty věci ve skutečnosti často totiž moc cool nejsou.
10.11.2019 18:19 - LokiB
sirien píše:
Upřímně, s těma nanotechnologiema už mi přišlo, že Avengers začali skákat přes žraloky.


v době, kdy Iron Man přestal potřeboval reálný oblek a pro usnadnění všeho si ho během půl vteřiny vyčaroval z ničeho (jasně, technika nano, ne) ... tak mě to dost začalo štvát. je to lenost scénáristů v touze po tom, aby mohlo předvádět CGI ze vzduchu :(

A teda zrovna Spiderman je hrdina, který mi k srdci nepřirostl. Resp jeho izolované původní filmy mi nevadily a měly i fajn scény, ale v Avengers mě štval (furt jen hláškovat a vytvářet srdceryvné scény ...) a další jeho teenage filmy už jsem vypustil.
10.11.2019 19:32 - sirien
Spider man filmama dlouhodobě spíš trpí a jeho příběhy a v nich obsažený témata se co vim do filmů nikdy nepodařilo překlopit - vždycky převládlo tupý "pavoučí týpek co skáče po městě a bojuje se superzáporákem bez hlubšího rozměru s šablonovym osobnim dramatem" - přičemž ty záporáci byly meh a ty osobní dramata lame ohraný písničky, čimž pak samozřejmě zoufale utrpěla i postava Spidermana samotnýho. Spider man je obecně jeden z prvních hlubších hrdinů u kterýho se ve velkym řešily skutečně problémy mezi jeho hrdinskym a osobnim životem a kterej byl vykreslenej jako "pod kostýmem vlastně normální týpek", což se pak projevovalo tim jak reagoval na různý WTF shity, který jako hrdina potkával, musel řešit a občas rozhodovat (jakože morálně, psychicky a tak). Když tohle nemá proti čemu vyznít, tak se ta postava zredukuje do svého 2D obrazu a vlastně zmizí.

Aby toho nebylo dost, tak ho filmově zkusili zpracovat několikrát nezávisle na sobě, přičemž pokaždý tam vyprávěly vlastně dost podobnej příběh. V MCU mi bylo sympatický, že ho zkusili trochu "inovovat" a představit ho trochu jinak a víc věrně tý předloze. Trochu jinak, jakože pozměnily některý ohraný klišé (mrtvej strejček, teatrálně odmávnutej origin story, to partnerství se Starkem co mu dá jiný hračky na hraní...) a věrnější předloze v tý určitý mladistvý naivitě a stylu (sousedskej týpek pro kterýho sou Avengers příliš velký atp.), ale bohužel pak v Avengers vyfasoval úlohu comic-relief (taky už otravnej prvek, kterej bych osobně ve filmech často radši neměl).

Btw. tohle: Old vs New: Spider-Man Movies - Nostalgia Critic je zábavné připomenutí těch dřívějších filmů (a toho jak vlastně za moc nestály, co se mě týče).
10.11.2019 21:19 - LokiB
jako jestli někoho to jeho patetický umírání v posledních filmech Avengers fungovalo, prosím, může být.
a také může být, že to mělo přesah pro nějaké vyznění Ironmana a charakterového vývoje ... jenže v těch filmech tohle prostě dost zaniklo. no, Ironman byl depresivní, protože ztratil toho kluka ... hm, ale ne, už se zase všichni mlátí, tak to je ok.
10.11.2019 21:34 - sirien
Taky píšu, že v Avengers to Spiderman spíš vostrouhal.

Umírání v Avengers bych radši už neřešil - pořád mám za to, že zabili všechny špatný postavy (a pak z nich neoživili ty co by to chtělo nejvíc) a nechali žít ty nejblbější. Ale na to sem už nadával víckrát.
10.11.2019 22:26 - Log 1=0
sirien píše:
Spider man

Cos říkal na Paralelní světy?
11.11.2019 08:58 - LokiB
sirien: však já se taky s tebou nepřu a nerozporuju, co píšeš, jen se vyznávám ze svého meh na posledními asi čtyřmi Spidermany :) a celou jeho úlohou v Avengers filmech
11.11.2019 09:25 - Aegnor
sirien píše:
Upřímně, s těma nanotechnologiema už mi přišlo, že Avengers začali skákat přes žraloky.

Tak jako o tom, jestli by ty nanotechnologie v Avengers být měli jsem nic neříkal (a btw souhlasím s tebou, že už je to prostě mimo :-) ), jenom jsem zmínil, že tam jsou - a i kvůli tomu mě fakt nenapadne přemýšlet nad "tyhle droni střílí ze zbraní, tak by tam asi měli být nábojnice a střely".

sirien píše:
Takže tady s Xyelem docela dost soucítim a míra používání rule of cool v MCU u mě už začala dost překračovat moment zneužívání - ty věci ve skutečnosti často totiž moc cool nejsou.

Tak je rozdíl mezi:
"Řekneme, že má Stark nanotechnologie, aby si mohl oblek opravovat dle potřeby. To vypadá cool a lidi to nebudou řešit."
a
"Koncept, motivace a MO záporáka je dostatečně cool, aby tě nenapadlo zpětně řešit logický fail."

To první mi taky leze na nervy, to druhý je v pohodě.

sirien píše:
(sousedskej týpek pro kterýho sou Avengers příliš velký atp.), ale bohužel pak v Avengers vyfasoval úlohu comic-relief (taky už otravnej prvek, kterej bych osobně ve filmech často radši neměl).

No a Far from home se vrací k tomu "sousedskej tápek, pro kterýho sou Avengers příliš velký". Viz komentáře z traileru:
"I wanna go back on my trip with girl i really like and tell her how I feel."
"I'm just your friendly neighborhood Spider-Man." - "Bitch please, you went to space."

LokiB píše:
jako jestli někoho to jeho patetický umírání v posledních filmech Avengers fungovalo, prosím, může být.

Tak zrovna spidermanova smrt neměla se spidermanem vůbec nic společnýho, tam šlo jenom o Iron Mana (a v přesahu pak i na kapitána a jejich diskuzi tuším v Age of Ultron o tom, jestli země potřebuje nějakou velkou organizovanou ochranu, nebo ne).
11.11.2019 09:44 - LokiB
Aegnor píše:

Tak zrovna spidermanova smrt neměla se spidermanem vůbec nic společnýho,


Jo, to je smutný, když smrt postavy nemá s tou postavou nic společnýho.
11.11.2019 12:44 - sirien
Aegnor píše:
a i kvůli tomu mě fakt nenapadne přemýšlet nad

To je ten problém. V momentě, kdy tu čáru TAKHLE přetáhneš, se Ti publikum rozdělí na dva tábory:

1. rezignuje na jakoukoliv konzistenci a rozhodne se užít si popcorn drama a přijmout cokoliv
2. rezignuje na buy-in a v tu chvíli vypadne z vlaku i na jakýkoliv jiný rule of cool případy (který by jinak třeba i ještě fungovaly) a začne se xichtit na cokoliv

Otevřeně přiznávám, že patřim k tý druhý kategorii. Loki zjevně taky.
20.1.2020 23:04 - sirien
Já ho jako obecně nemám moc rád, ale jeho popis intra k Duně tak jak by ho udělal on je fakt cool...

DUNE, Part One: The Planetologist
30.1.2020 11:40 - LokiB
Scény z natáčení Kapitána Ameriky, Civil War.
21.3.2020 16:28 - Xeth
Vyšel animovaný film Altered carbon: Resleeved.
21.3.2020 17:50 - Corny
LokiB píše:

K tomuhle docela doporučuju tuhle sérii: Stuntmen React...
23.3.2020 13:16 - crowen
Ak si chcete niekto usetrit 90 minut casu, nepozerajte Only https://www.imdb.com/title/tt3984356/?ref_=nv_sr_srsg_0

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.096806049346924 secREMOTE_IP: 3.81.222.152