Kultura

sirien
16.12.2007 21:46
Filmy fantastiky
fantasy, sci-fi, hororové filmy - ty kvalitní, ať si zvedneme náladu zničenou ve vedlejší diskusi :)

ok, tady je seznam jmenovaných... nechci ho číslovat, protože myslím že kvalitní díla si nezaslouží nějaké degradování stupňováním. Aby nevznikaly hádky tak uvádím v pořadí tak, jak tu byly jmenovány
  • Šestý smysl (kultovní horor, kdo neviděl do konce, nic nechápe)
  • Pátý element (roztomilý lehce pojatý humorný sci-fi film)
  • X-men I a II (výborná zpracování komixu, s vykreslením hrdinů)
  • Excalibur (film který ukázal legendu jak má být)
  • LOTR (netřeba snad dodávat víc)
  • Batman (kultovní zfilmování kultovního komixu)
  • Hvězdný prach (Gaiman - pohádka)
  • Conan (výborné zpracování sword&sorcery archetypálního hrdiny)
  • Dvanáct opic
  • Pitch Black
  • Star Wars (ovlivnily budoucnost a ukázaly jak vypadá space opera)
  • Star trek (u někož i jako odpůrce musím uznat hodnotu)
  • Piráti z Karibiku (kteří hrdě obnovili kouzlo pirátských příběhů)
  • Willow
  • Beowulf
  • Johny mnemonic (ukázka světa Shadowrunu jak od autorů)
  • Nekonečný příběh (protože prostě Falco :) )
  • Souboj titánů (kdo neví proč, tak neviděl a měl by napravit)
  • Indiana Jones (za to že od doby IJ mají lidé rádi archeology)
  • Dračí srdce (protože všichni máme rádi pohádky, a tahle má stylovýho draka :) )
  • Duna (aby se lidé mohli navěky hádat o žánru)
  • Blade runner (za otevření tematiky transhumanspace)
  • Kruh (já ho neviděl, ale jiní se u něj prý fakt báli :) )
  • Galaxy Quest (božská parodie na Star trek a všechny SF fany)
  • Návrat do budoucnosti (jediné filmy o cestování v čase které berou v potaz paradox)
  • Matrix I (jaká SMŮLA že NIKDO NIKDY nenatočil nějaké to pokračování...)
  • Jáson a Argonauti (za nejspíš první smrtelně rychlé kostlivé válečníky)
  • Terminátor (protože tahle postapokalyptycká sci-fi prostě JE)
  • Alien (horor který žánru přinesl spoustu nových prvků a geniálních myšlenek)
  • Predátor (kultovní akční duel mezi jedním MZáckým lovcem a Arniem)
  • Total recall (akční sci-fi klasika)
  • Sin City (Některé umění má prostě fakt styl)
  • Drakula (můžete se pohádat kterej z nich :) )
  • Faunův labyrint (neviděl sem, ale všichni až na Jersona pějí chválu)
  • Minority report
  • Hvězdná pěchota (o tom jak vypadá militantní svět)
  • Immortal
  • Iron man
  • Mad Max
  • Serenity/Firefly (opravdu skoukněte nejdřív Firefly, ten film sám o sobě sice je dobrej, ale neni na konci seriálu pronic zanic. Podorbnosti zde)
  • Jestřábí žena
  • Hvězdná brána
  • 13. Warior (čs: Vikingové)
  • Highlander I a III
  • Equilibrium za gun-katu a styl
  • Ghost in the Shell Protože kreslené nebo ne, kult je kult
7.5.2020 14:59 - Eidi
Tak Warcraft byl krok špatným směrem, herecké obsazení vyloženě špatné, příběh slabý a v US a Evropě propadl, v Asii se sice návštěvnost dohnala, ale prachy už tak skvěle nevypadaly. Přemýšleli se o nehakem natáčení v Čínské koprodukci, ale i tam už nové zprávy nepřichází.
Ono o ty temnější filmy sice zajem je ale otazka je, jaká by byla sledovanost kdyby jich točili 5 do roka. Tam je ta kvalita dost znát. Navíc film je obor kde se očekává vysoká navratnost téměř okamžitě. To že se film jen zaplatí a vydělá jen nějaký ten miliónek v kinech zastaví natáčení pokračování, ale jsou tu další příjmy z prodejr DVD nebo vysílání v TV. Na toto doplatilo pár sérii. Kupříkladu prince of Persia.
7.5.2020 15:55 - sirien
Eidi píše:
otazka je, jaká by byla sledovanost kdyby jich točili 5 do roka

K podobný skepsi sem začal bejt skeptickej - tohle se říkalo o všem a MCU se tomu vcelku vysmálo do xichtu.

Navíc ten argument je nesmyslně přehnanej. Ani MCU (zatim) neposlalo ven víc jak 3 filmy ročně - přitom dlouho nedělali ani to, v té kvantitě je zřejmá gradace:

Od r. 2008: 2, 0, 1, 2, 1, 2, 2, 2, 2, 3, 3, 3

Takže žádných "5 filmů do roka" se nikdy nekonalo a i tam kde byly 3 tak to byly zpravidla 3 hodně různé:
2017: Thor (main line), Guardians (space craziness!!!), Spider man (dost samostatný hero)
2018: Avengers (main line), Black panther (etnická bomba), Ant-man (odlehčená komedie)
2019: Avengers a Captain Marvel (main line, ale vrchol), ale + Spider man (...)

...jakože teprve potom co to měli FAKT rozjetý dali 3 filmy - ale ty měly často společnej jen brand a že to je komiks. To je s ne moc nadsázkou asi jako ptát se jestli "by se zvládlo 5 filmů ročně od Disneyho", protože sorry, Guardians se Spider-manem toho fakt moc společnýho nemaj.
7.5.2020 17:33 - Log 1=0
Colombo píše:
To IMHO Marvel taky.

Souhlasím, ta DC temnota mi přišla vždycky spíš jako forma pózy, která má odlišit a udělat zajímavým, ty ostatní charakteristiky jsou mnohem výstižnější.
Pokud samozřejmě nepočítáme Vertigo jako DC, to je trošku o něčem jiném.Eidi píše:
I na suicide squad my přišlo že původně měla být temnější ale po propadu Batman vs superman to narychlo předělali.

A stejně to nepomohlo.
Quentin píše:
also superman jako depresivní terorista a batman jako murdering psycho, what the fuck :D

To je zajímavá dekonstrukce charakteru, kterou lidi ocení... Pokud ji dostanou bokem k jejich klasickým verzím v rámci nějakého elseworld.
Stavět na tom hlavní linku mainsrtream verze je ale nápad dosti nešťastný. To už rovnou mohli ze supermana udělat komunistu.
7.5.2020 17:40 - Aegnor
Já si očividně BvS vůbec nepamatuju ... on tam Superman prováděl nějaký teroristický útoky? On tam Batman někoho zavraždil?
7.5.2020 18:16 - sirien
Log 1=0 píše:
A stejně to nepomohlo.

Já myslim, že tim Eidi chtěl říct, že to tim spíš zničili. Což podle toho co o tom vim sedí - ten film dostal tolik předělávek od tolika autorů v krátkym sledu, že to fakt nemoh přežít ve zdraví.


Quentin: Afflecův Battman nebyl murdering psycho - ve skutečnosti byl dost v linii s mnoha komiksama (jen to prostě nebyl ňuňu fluffy Nolanovskej "nikoho nezabíjim" měkouš) a mě se třeba i dost líbil. Bohužel v těch filmech byl to jedno z mála slušnýho a vyzněl dost naprázdno.

Superman jako temná dekonstrukce toho, kam může vést kult hrdiny, natož nadpřirozeně mocného a "bolestivě" přítomného (v linii filozofie Duny a Paula Muad'Diba, popř. s inspirací z linie Piera z Honorverse kterej se dobrejma záměrama a "nutností" mění v horšího a horšího diktátora, tzn. v pravej opak toho, o co se každym jednim svym dílčim krokem fakticky snaží), by byl naopak naprosto epic film. Jenže to by ho někdo musel napsat a mít koule ho fakt udělat a ne ho jen naprosto falešně promovat v traileru ze sestřihu scén co sou jen jeden Batmanův špatnej sen z přepracovanosti.


Aegnor: ne, ale trailer to naznačoval.


Log 1=0 píše:
Stavět na tom hlavní linku mainsrtream verze je ale nápad dosti nešťastný

hej tyjo... proč? Pokud by to pojali fakt jako dark universe, jehož premisa je, že svět potřebuje tyhle hrdiny, ale jejich přítomnost tvoří další domina shitu, tak by to klidně fungovat mohlo.

Představ si Supermana kterej stojí jako hradba před vlnou nekonečnýho terorismu a světovou válkou, které by bez něj nejspíš fakt nastaly - ale jehož působení tvoří naprosto neo-nazi kult osobnosti a "čistého dobra bez kompromisů"

Představ si Batmana, kterej vede obdobnej boj na ulicích s mafií a i se "Supermanovejma" fašistama a kterej inspiruje vlastní hnutí vigilantů - kteří sice násilně, ale přesto činí některé čtvrti obyvatelnější. A které částečně podporuje, protože jsou hradba před Supermanovejma stoupencema, ale zároveň je nezvládá a oni šíří logiku tvrdé vendety napříč společností.

Joker který je avatarem společnosti takového světa - snaha o vzdor, která stojí příčetnost.

A ty filmy by ani nemusely mít 100% korespondenci. Jako bys mohl mít víc filmů s Jokerem které by byly jeho různá zpracování, tak by ty ostatní filmy na sebe taky mohly navazovat jen volně, popř. ty postavy ukazovat pokaždé z jiného úhlu pohledu.

Jako bylo by to temný, jasně, ale měl bys tam větší prostor pro art (...a ocenění snobů - teda, kritiků...) a možnost tvořit nějakou hlubší reflexi společenskejch otázek a zkoumat natvrdo některý dilemata do hloubky a ne jen tak lízat jejich povrch jak v MCU.
7.5.2020 18:57 - Log 1=0
Sirien:
Spor není o to, jestli by to bylo funkční samo o sobě. Bylo a zní to cool.
Jde o to, jestli to potřebuje tu (podle tebe možná alibistickou a pokryteckou) nálepku Alternate universe.
Já si totiž myslím, že jo.
Myslím, že hlavní pointa DC postav je právě v tom, že mají ty svoje zábrany, jejichž hlavním smyslem je, aby se tohle nestalo.
A ano, je to poloha, do které se mainstream dostal právě proto, že je to mainstream, a chce dojit oblíbené brandy osmdesát let.
Ale to už je úskalí adaptace. Některé věci prostě nesmíš změnit, jinak tvoříš principiálně odlišné dílo. Což je moc fajn, když si to uvědomuješ. A máš dost vlivu na kampaň, aby se ta informace dostala k publiku.
7.5.2020 19:03 - sirien
podle mě maximálně tak "zbytečnou". (A pokud by nebyly jiný filmy, tak dost možná "divnou", protože alternate k čemu?)

jinak s trochou snahy by to "dark universe" mohlo v tomhle smyslu sloužit úplně stejně, jako "alternate". Prostě to sou dark verze těch postav.

Jinak ty zábrany těch DC postav vidim osobně v něčem jinym a tohle by mi přišlo jako zajímavá studie toho jak můžou následky tyhle zábrany "obtéct" popř. i "přetéct" a jak může vzniknout shit i těmto zábranám a jejich udržení navzdory. Ale prosim, jestli to vidíš jako že ty zábrany sou fakt o tomhle, tak by to ukazovalo proč by tam ty zábrany měly být - nebo jak k nim ty postavy došly, nebo co se musí stát, aby je to donutilo se jich zříct. Ty varianty by fungovaly všechny.
7.5.2020 19:34 - Log 1=0
sirien píše:
Ale prosim, jestli to vidíš jako že ty zábrany sou fakt o tomhle,

No... ne jen o tomhle.

Ale jako jo, prozkoumat ty hranice je určitě zajímavé. Třeba mě strašně mrzí, jak strašně odfláklý je v tomhle ohledu Nový světový řád (jestli jsi to četl). Udělat tuhle zápletku, ale pořádně, to by byl dost možná pro mne ideální JLA příběh.

Ano, ještě lepší z hlediska narativního by bylo ještě lepší, ať si hrdinové tu držku nabijí sami, ale to už by nevyrobilo ten "povědomý" statut quo, který by mi upřímně chyběl.

EDIT: Nebo možná úplně nejlépe, každý si to zkusí sám, ve svém příběhu (možná s pár crossovery), nebije si trochu tlamu, protože když zamířil špatným směrem, ještě nemířil tak vysoko, na vrchol dojde poučený, a pak nastane ta výše popsaná zápletka.
EDIT2: Zpětně vidím, že tento koment je totálně kryptický pro každého, kdo nečetl komiks Nový světový řád. Protože není nějak extra dobrý, klidně tu napíšu SPOILERY
Na zemi se objeví parta OP mimozemšťanů. Začnou měnit svět, porážet a popravovat záporáky, zalesňovat Saharu, hejtit Ligu spravedlnosti, která vedle nich vypadá jako líní a neschopní žabaři, atd. LS čuje zradu, a má pravdu, mimozemšťané jsou zlí a chtějí ovládnout svět (trapný klišoidní zvrat). LS jim nakope zadek a konec.
KONEC SPOILERů
7.5.2020 23:40 - Colombo
IMHO problém s Warcraftem je ten, že se snažili ho mít co nejvíce podobný předloze.

A protože předloha vznikla jako nějaký jedoucí text pro RTS strategii... tak to nebylo moc dobře.

Podobný prolbém byl s kulisama. Naprosto mě štvala ta zbroj. Co se týče počítačové grafiky nebo animace tak to může vypadat dobře stylizovaně, ale jako live-action to dost vadilo.
8.5.2020 00:53 - Šaman
Colombo +1
A boje armád taky vypadaly nesmyslně - nikde žádná řada, ale hafo roztroušených chlápků proti hafo orkům. Ono to takhle v té hře bylo, ale na plátně to prostě vypadá nesmyslně. Aspoň aliance by mohla ukázat nějakou taktiku.

Koneckonců Stormwind byl ve filmu velkoměsto, ve hře asi deset budov…
23.6.2020 21:46 - LokiB
Nadace

Přijde mi, že to směřují jinam, než bych jako dlouholetý fanda této knižní předlohy chtěl. Bohužel.

EDIT: eh, patří to do seriálů fantastiky, ne do filmů ...
9.9.2020 19:10 - Ugy
Něco na co jsem se hodně dlouho těšil. Trailer na Dunu a vypadá fakt skvěle.
Trailer na youtube
13.9.2020 05:30 - sirien
Epic trailer na Dunu už všichni viděli, takže:

Dune Cast Q&A with Stephen Colbert

(O natáčení ve skutečné poušti) Můj argument byl, že Čelisti nenatočili v bazénu.

Pro splnění genderových norem odmužštěných postav a v zájmu získání Oskarů dle nových pravidel, Liet Keynes bude ženská.
Což, popravdě, podle logiky Duny samotné, dává možná víc smysl než když to byl chlap (protože Fremenský systém mužského "nástupnictví" ve vedení a fakt, že Keynese následovaly klany napříč Arrakisem...) Well played, Villeneuve, well played.
14.9.2020 12:30 - sirien
Kdysi jsem viděl poprvé Matrix a přišlo mi, jak je úžasně originální.
Pak jsem viděl znovu Bladea.
A pak jsem viděl Ghost in the Shell.
A pak...
...ale pořád to tak nějak bylo v pohodě, byť některé i Matrix-ikonické věci nebyly ani tak inspirované, jako natvrdo vykradené (ehmehmgreenfallingcodeehmehm), nic se nerodí z ničeho, že jo.
No a pak sem včera viděl Dark City. A jako - what has been seen... srsly, mám takový tušení, že jediná skutečně ikonická Matrix scéna, co neni původem z Dark City, je Neo stojící na římse (a i ta jen svojí pointou, nikoliv vizuálem. A teď už mám za to že i ta pointa je nejspíš odněkud šlohnutá, jen sem ještě neviděl původní předlohu.)

Dark City

TLDR pro ty co (podobně jako já do včerejška) vůbec nevědí: týpek se probere v bytě s mrtvou holkou, v temně "noirovym" městě, který vůbec nedává smysl, obydleném lidma, co taky nedávají moc smysl, a jdou po něm weirdo-týpci, který už nedávaj smysl vůbec. Pak si ještě všimne, že smysl nedává ani jeho život a vzpomínky a že realita samotná je okolo i v běžných hodinách dost mešuge... a zbytek je o tom, jak se to snaží poskládat tak, aby to smysl dávalo (zatimco po něm jdou divný týpci, policie a samotnýmu mu maličko hrabe).

Za mě jeden z nejlepších SF co sem za poslední dobu viděl (dost možná od doby Arrival?) a fakt nechápu, že je tak "neznámý", resp. že jsem se k němu nedostal mnohem dřív. Je to... trochu akční, ale spíš napětím a stylem scén než mlátičkama. Většina filmu funguje spíš jako původní Blade runner - je to hodně o emotivním vizuálním vyprávění (a ty vizuály jsou skutečně epicky dobrý a fakt "artový" v tom nejlepšim slova smyslu) a má to suprovej hudební podkres. I když jsem to sledoval na relativně velký televizi, tak napříč filmem bylo hned několik scén / záběrů / vizuálů, u kterejch sem si říkal, že je mizerná smůla, že sem to minul původně v kině nebo aspoň nechyt retro v nějakym art-kině.

Obsahem a myšlenkama mi to přišlo jako velkorozpočtovej mega-díl Outer Limits.

Celkově některé věci byly trošku předvídatelné a říkal jsem si, jestli to nešlo sestříhat trochu víc do tajemna - ale ve skutečnosti si vlastně ani nejsem jistej, jestli by to ten film v důsledku zlepšilo, protože i když tam je nějaká "mystery", která určuje děj, tak ve skutečnosti ten film neni úplně o tomhle.


EDIT: 1 - zpětně mi dochází, že tenhle film později vykradl minimálně vizuálně i kdekdo další, např. některé momenty z Inception se vcelku nabízejí.

2- btw. kdo má rád Mage v hororově paranoidním stylu (nebo v oblibě Mage Maraudery), tak ho tenhle film rozhodně nezklame.
14.9.2020 12:45 - Jerson
Dark city šlo do kin jen o něco málo dřív než Matrix, tak nemůže být přímou inspirací, nicméně je to super film (viděl jsem ho dříve než Matrix, který ho následně zastínil, takže Dark City díky tomu nikdo nezná.)

To že jde o film generaci starý a až teď se objevují podobné efekty (v Inception a Dr. Strange) je taky dost výmluvné.

A je to film s dobrým příběhem, ale hlavně s pointou, která diváka kopne do oka. Tedy, na tohle téma bylo následně natočeno ještě pár filmů, ale žádný z těch, které jsem viděl, nebyly tak dobré jako Dark City.
14.9.2020 13:09 - Gurney
Dark City je skvělé. Doporučuju si o něm vůbec nic nečíst (i jen jaký je to žánr už je v podstatě spoiler), a prostě ho zkouknout.
14.9.2020 15:00 - sirien
Jerson: Je pravda, že Dark City šlo do kin o prakticky přesně jeden rok dřív, než Matrix. Na druhou stranu, rok není úplně krátká doba a nikdo neříká, že se musí vykrádat až z hotového díla (scénáře, concept arty a další věci vznikají dlouho předem). A když se podíváš třeba na tohle, tak některé ty páry jsou sice diskutabilní, ale jiné jsou dost doočíbijící.
14.9.2020 15:38 - Jerson
Jako jo, když to někdo takhle hezky vytáhne a porovná, tak se silná inspirace nedá upřít. Jak kdyby se Wachovští (teď po změně identity prý už Wachovské) dostali k těm skicám scén pro Dark City a některé prvky použili pro Matrix.

Asi se na to budu muset podívat znovu, už je to fakt 20 let, co jsem to viděl (jak ten čas letí).
14.9.2020 17:01 - sirien
Jerson: silná inspirace je jedna věc (a část vizuální podobnosti jde na úkor co jsem našel částečně odkoupených kulis - že je v Matrixu použili bez dalšího jak byli pro takřka ten samý záběr je už věc jiná...), ale spíš mě zarazily vizuálně třeba i vcelku odlišné, ale koncepčně takřka identické scény a cool záběry (proskakování oknem při honičce po střechách při, níž se přeskakují ulice, například, popř. rozhovory skrze telefonní budky... a jako obecně tam toho bylo fakt hodně, místy mě až rušilo při sledování když se mi to v hlavě vybavovalo).
16.9.2020 02:23 - Naoki
No tak na místní popud jsem kouknul na Dark City a dost bleh. Hlavní problém je že to bylo strašně uspěchaný. Možná by stálo za to nějaký remake jako seriál.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.094105958938599 secREMOTE_IP: 3.237.186.170