Kultura

sirien
16.12.2007 21:46
Filmy fantastiky
fantasy, sci-fi, hororové filmy - ty kvalitní, ať si zvedneme náladu zničenou ve vedlejší diskusi :)

ok, tady je seznam jmenovaných... nechci ho číslovat, protože myslím že kvalitní díla si nezaslouží nějaké degradování stupňováním. Aby nevznikaly hádky tak uvádím v pořadí tak, jak tu byly jmenovány
  • Šestý smysl (kultovní horor, kdo neviděl do konce, nic nechápe)
  • Pátý element (roztomilý lehce pojatý humorný sci-fi film)
  • X-men I a II (výborná zpracování komixu, s vykreslením hrdinů)
  • Excalibur (film který ukázal legendu jak má být)
  • LOTR (netřeba snad dodávat víc)
  • Batman (kultovní zfilmování kultovního komixu)
  • Hvězdný prach (Gaiman - pohádka)
  • Conan (výborné zpracování sword&sorcery archetypálního hrdiny)
  • Dvanáct opic
  • Pitch Black
  • Star Wars (ovlivnily budoucnost a ukázaly jak vypadá space opera)
  • Star trek (u někož i jako odpůrce musím uznat hodnotu)
  • Piráti z Karibiku (kteří hrdě obnovili kouzlo pirátských příběhů)
  • Willow
  • Beowulf
  • Johny mnemonic (ukázka světa Shadowrunu jak od autorů)
  • Nekonečný příběh (protože prostě Falco :) )
  • Souboj titánů (kdo neví proč, tak neviděl a měl by napravit)
  • Indiana Jones (za to že od doby IJ mají lidé rádi archeology)
  • Dračí srdce (protože všichni máme rádi pohádky, a tahle má stylovýho draka :) )
  • Duna (aby se lidé mohli navěky hádat o žánru)
  • Blade runner (za otevření tematiky transhumanspace)
  • Kruh (já ho neviděl, ale jiní se u něj prý fakt báli :) )
  • Galaxy Quest (božská parodie na Star trek a všechny SF fany)
  • Návrat do budoucnosti (jediné filmy o cestování v čase které berou v potaz paradox)
  • Matrix I (jaká SMŮLA že NIKDO NIKDY nenatočil nějaké to pokračování...)
  • Jáson a Argonauti (za nejspíš první smrtelně rychlé kostlivé válečníky)
  • Terminátor (protože tahle postapokalyptycká sci-fi prostě JE)
  • Alien (horor který žánru přinesl spoustu nových prvků a geniálních myšlenek)
  • Predátor (kultovní akční duel mezi jedním MZáckým lovcem a Arniem)
  • Total recall (akční sci-fi klasika)
  • Sin City (Některé umění má prostě fakt styl)
  • Drakula (můžete se pohádat kterej z nich :) )
  • Faunův labyrint (neviděl sem, ale všichni až na Jersona pějí chválu)
  • Minority report
  • Hvězdná pěchota (o tom jak vypadá militantní svět)
  • Immortal
  • Iron man
  • Mad Max
  • Serenity/Firefly (opravdu skoukněte nejdřív Firefly, ten film sám o sobě sice je dobrej, ale neni na konci seriálu pronic zanic. Podorbnosti zde)
  • Jestřábí žena
  • Hvězdná brána
  • 13. Warior (čs: Vikingové)
  • Highlander I a III
  • Equilibrium za gun-katu a styl
  • Ghost in the Shell Protože kreslené nebo ne, kult je kult
21.9.2020 20:25 - ShadoWWW
V tiráži nového dobrodružství Rime of the Frostmaiden je uveden i John Francis Daley, který je i pomocný režisér chystaného filmu Dungeons & Dragons. Možná je to indície, že nový film se bude odehrávat ve stejné oblasti.
26.9.2020 17:01 - ShadoWWW
Jedu právě z kina z pohádky Princezna zakletá v čase. Je to na pomezí pohádky a fantasy. Nejlepší česká pohádka, co mi vyrazila dech. Famózní scénář, režie, kamera i herecké výkony. Výjimečné i v porovnání s Hollywoodem. Vřele doporučuji!
2.11.2020 14:38 - crowen
Videli ste niekto Archive, oplati sa to pozerat? https://www.imdb.com/title/tt6882604/?ref_=nv_sr_srsg_0
4.11.2020 00:43 - Sadako
A když jdu náhodou kolem...
Dark City je rozhodně film nepřílíš známý masově, ale ne úplně zapomenutý nebo přehlížený, jenom se dostane většinou ke specifickým skupinám lidí; já ho před mnoha lety viděla kvůli jménu režiséra - yep, je to ten týpek, co režíroval první filmovou Vránu. A je to sakra poznat.
Matrix je za mě spíš inspirovaný transhumanistickou mangou a anime (GiTS, Akira), japonským filmovým cyberpunkem 80. a 90. let (Tetsuo, 964 Pinocchio, Rubber's Lover) a v neposlední řadě je líznutý Hongkongskými mlátičkami (stačí zmínit jméno Yuen Woo-ping, který spolupracoval i na tom Matrixu, pokud si správně vzpomínám), nevylučovala bych i vliv Cronenberga (konkrétně Videodrome a Dead Ringers) a Scottova Blade Runnera. Matrix v sobě snoubí tu akci, decentní body horror (to jejich napojování do Matrixu atd.), transhumanismus (agent Smith) a hi-tech prostor, do toho hoď trochu jakože-filosoficky-spirituálních keců a máš to. A Matrix je, oproti svým inspiracím, navíc ještě velmi sterilní; to taky přispělo dle mého k jeho úspěchu, že ve své podstatě nejde až na krev a není opravdu znepokojivý.

Takže paralely mezi scénami Matrixu a Dark City se jistě dají najít, ale dle mého zaměření čistě na ty dva filmy dost zásadně opomíjí kontext, z něhož oba vyrůstají.
22.12.2020 20:41 - Jarik
To jsem zvědav, co se z tohoto vyklube.
Že tam bude hrát Kirk, to je mi asi volný, ale... zaujalo mne, že na tom dělá John Francis Daley, kterýho si pamatuji jak kultovně hrál v 90kách s Jamesem Francem DnD v Machrech a Šprtech.
Ta sorta lidí, co u toho je uvedena mi naznačuje, že by to nemuselo dopadnout jako trilogie kolen DnD z počátku tisíceletí.
29.12.2020 14:54 - sirien
Ne, ale... bohové to vypadá tak příšerně, že to skoro může bejt i nega-dobrý :D Ty střihy tý rychlo-střelby sou TOP :D
29.12.2020 15:44 - malkav
To si mlhavě pamatuju. Ale dnes už se na to snad raději nepodívám, abych to mě zařazené stále ve škatulce, že mě to bavilo a líbilo se mi to :)
29.12.2020 20:53 - chrochta
Pamatuju. Hlavně proto, že tam byl jedním z hrdinů obr. A jo, až na nějaké ty divné scény (seznámení diváků s trpaslíkem) to tehdá docela ušlo.

a na wikipedii mají chybu. Hrdinové ne-lidé byli poslední své rasy, a někam se jim ke konci popisu děje ztratil elf.
30.1.2021 21:14 - Dukolm
Tak jsem viděl českou fantasy pohádku Princezna zakletá v čase. A podle mě se opravdu neskutečně povedla a překvapila (a to jsem měl velká očekávání a i tak je překonaly).
Asi největším překvapením byla hudba.

Jak hodně překvapila asi vystihne nejlépe to že takhle super pocit jsem měl u některých ikonických dílů Doctor Who.
2.3.2021 21:51 - crowen
Nedavno som videl Bright. Aj napriek velkej kritike a nizkym hodnoteniam som si to celkom uzil, taka oddychovka. Takych 7-8/10 by som tomu dal.
2.3.2021 22:16 - sirien
žejo? mě se taky líbil :) Teda... jako... nebylo to špatný, ne, že by to bylo nějak super top, ale film dobrej.
2.3.2021 22:30 - Tronar
Boss level
Kdyz se z ocekavaneho B vyklube slusne A. Dojem z nej mam lepsi nez z Edge of Darkness.
3.3.2021 16:34 - Necromancer
Sirien:
Matrix I (jaká SMŮLA že NIKDO NIKDY nenatočil nějaké to pokračování...)
V čem máš s nima problém?
3.3.2021 16:45 - Šaman
S čím?
3.3.2021 18:12 - LokiB
Šaman: to už je moc ohraný fór, ne? jako že ho opakuješ pokaždý :)
3.3.2021 18:18 - Šaman
Je to možný. Takový running joke.

Necromancer: Ve zkratce - jednička (a Animatrix) rozjíždí poměrně vážný a filosofický příběh. V pokračování se z Nea stává komixový superhrdina, který navíc dělá supervěci i mimo Matrix (což nedává moc smysl), v Matrixu lítá jako Superman (to také nedává smysl - on ho dokáže hacknout, proč kontinuálně létá? I Agenti jsou v tomhle lepší než on a to je má převyšovat) a celkově dilema dvojky nedává už dvakrát vůbec smysl (musíš si vybrat - zachráníš svou milou, nebo celé město? … Ou, nečekal jsem, že si vybereš že zachráníš Trinity… WTF? proč nečekal? Kdyby to nečekal, nedává to vůbec smysl - jediný smysl ohrožování Trinity bylo odlákat v klíčovou chvíli Nea, což se podařilo).
A celkově - vypadá to, že scénář k jedničce psal nějaký zatracený nerd s vizí, zatímco k dalším někdo od Disneyho.
3.3.2021 18:45 - LokiB
Šaman píše:
jediný smysl ohrožování Trinity bylo odlákat v klíčovou chvíli Nea, což se podařilo


smysl pro koho? architekta? stroje? matrix?

moje výhrady k dvojce jsou v tom, že dost mění "žánr". dělá z toho moc velký akčňák, což by mě možná navilo ve 12 letech, ale když jsem to viděl, tak už to prostě nebyl můj šálek. jednička byla tajemná, mnoho věcí bylo překvapivých, wow efekt toho světa. počítačové orgie toho, že se renderovaný Neo mlátí se stovkami agentů ... to mě prostě nebralo a přišlo mi to meh.
ty filozofickou či logickou linku bych jim i odpustil (ano, tak jsem hodný :))
3.3.2021 19:00 - sirien
Nercromancer: Nevim. Asi mě nebaví naprosto nesmyslný a samoúčelný bullshit monology postav co sloužej jen jako intelektuální egomasturbace Wachovskejch do divákova xichtu (navíc ani ne moc chytrá), bojový scény co nemaj ani příběh ani jakoukoliv atmosféru nebo pocitovou hloubku a co Wachovskejm sloužej jen jako řemeslný orgie kde se rochněj v prázdný přehnanosti (a který maj navíc hrozně nudnou choreografii), kýčovitý love story co mi přijdou mimo anotovanej a původní žánr (stranou toho že sou navíc úplně dementně udělaný) a nejspíš sem moc chytrej aby mě oslnily laciný a křečovitý paralely na ježíše a narážky na budhismus and shits.
3.3.2021 19:28 - Necromancer
Sirien: Njn, prokletí inteligentních lidí...

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.09843897819519 secREMOTE_IP: 44.221.43.88