Kultura

sirien
16.12.2007 21:46
Filmy fantastiky
fantasy, sci-fi, hororové filmy - ty kvalitní, ať si zvedneme náladu zničenou ve vedlejší diskusi :)

ok, tady je seznam jmenovaných... nechci ho číslovat, protože myslím že kvalitní díla si nezaslouží nějaké degradování stupňováním. Aby nevznikaly hádky tak uvádím v pořadí tak, jak tu byly jmenovány
  • Šestý smysl (kultovní horor, kdo neviděl do konce, nic nechápe)
  • Pátý element (roztomilý lehce pojatý humorný sci-fi film)
  • X-men I a II (výborná zpracování komixu, s vykreslením hrdinů)
  • Excalibur (film který ukázal legendu jak má být)
  • LOTR (netřeba snad dodávat víc)
  • Batman (kultovní zfilmování kultovního komixu)
  • Hvězdný prach (Gaiman - pohádka)
  • Conan (výborné zpracování sword&sorcery archetypálního hrdiny)
  • Dvanáct opic
  • Pitch Black
  • Star Wars (ovlivnily budoucnost a ukázaly jak vypadá space opera)
  • Star trek (u někož i jako odpůrce musím uznat hodnotu)
  • Piráti z Karibiku (kteří hrdě obnovili kouzlo pirátských příběhů)
  • Willow
  • Beowulf
  • Johny mnemonic (ukázka světa Shadowrunu jak od autorů)
  • Nekonečný příběh (protože prostě Falco :) )
  • Souboj titánů (kdo neví proč, tak neviděl a měl by napravit)
  • Indiana Jones (za to že od doby IJ mají lidé rádi archeology)
  • Dračí srdce (protože všichni máme rádi pohádky, a tahle má stylovýho draka :) )
  • Duna (aby se lidé mohli navěky hádat o žánru)
  • Blade runner (za otevření tematiky transhumanspace)
  • Kruh (já ho neviděl, ale jiní se u něj prý fakt báli :) )
  • Galaxy Quest (božská parodie na Star trek a všechny SF fany)
  • Návrat do budoucnosti (jediné filmy o cestování v čase které berou v potaz paradox)
  • Matrix I (jaká SMŮLA že NIKDO NIKDY nenatočil nějaké to pokračování...)
  • Jáson a Argonauti (za nejspíš první smrtelně rychlé kostlivé válečníky)
  • Terminátor (protože tahle postapokalyptycká sci-fi prostě JE)
  • Alien (horor který žánru přinesl spoustu nových prvků a geniálních myšlenek)
  • Predátor (kultovní akční duel mezi jedním MZáckým lovcem a Arniem)
  • Total recall (akční sci-fi klasika)
  • Sin City (Některé umění má prostě fakt styl)
  • Drakula (můžete se pohádat kterej z nich :) )
  • Faunův labyrint (neviděl sem, ale všichni až na Jersona pějí chválu)
  • Minority report
  • Hvězdná pěchota (o tom jak vypadá militantní svět)
  • Immortal
  • Iron man
  • Mad Max
  • Serenity/Firefly (opravdu skoukněte nejdřív Firefly, ten film sám o sobě sice je dobrej, ale neni na konci seriálu pronic zanic. Podorbnosti zde)
  • Jestřábí žena
  • Hvězdná brána
  • 13. Warior (čs: Vikingové)
  • Highlander I a III
  • Equilibrium za gun-katu a styl
  • Ghost in the Shell Protože kreslené nebo ne, kult je kult
27.3.2022 23:11 - Lethrendis
No... tak špatná ta trojka zase není, jak to tu líčíš. Je slabší než předchozí dva díly, hlavně ten s Jokerem, ale stále dost slušná.
11.4.2022 23:29 - Log 1=0
Ta dnešní woke Amerika je naprosto příšerná. Černý Harvey Dent! A snad půlka komparzistů jsou černoši. Kam ten svět spěje?!

Tak jo, Burtonův Batman.
Co si budeme povídat, zestárlo to, hodně to zestárlo. Efekty vypadají z dnešního pohledu trapně a Batmanův kostým, ve kterém se musí občas otáčet jako tučňák, působí skoro legračně. Ale budu k tomu milosrdný, protože to je už přes třicet let, a věřím, že v té době to těžko šlo lépe.

Podobné milosrdenství musím chtě nechtě projevit, když to hodnotím jako Batman film. Jsme čtyři roky po krizi na nekonečnu zemí, tehdy se o předloze moc nedá mluvit, protože tu byly tuny sešitů, ale z těch už nehodlaly vycházet ani novější komiksy, od filmu to tedy nelze chtít. A to ani nezohledňuji takové věci, jako postavení média i žánru v tehdejší popkultuře. Tohle je prostě úplně jiná postava, než jaké jsem zvyklý říkat Batman. Ale tak to být muselo. Navíc, sice tu zabíjí a páchá coraterall demage, ale alespoň to je ve chvílích, kdy někoho zachraňuje, a ne pro čirou radost z destrukce, takže je v tomhle vlastně furt lepší, než jistá moderní "adaptace", která nemá žádnou z těchto omluv.

Co mi na příběhu vadí doopravdy, je paradoxně něco, co v komiksech je. Vicky Vale. Jako, mohli si vybrat kteroukoli z těch jeho ženských, nebo si vymyslet vlastní, stejně tak mohli pojmout vlastně jakkoli Bruce Wayna. Ale oni z něj udělají nekňubu, vyberou VV a vůbec, kopírují Supermana a Lois. Chjo, trochu osobitosti. (Tím nechci ubírat filmu osobitost obecně, naopak, je jí tam dost, ale prostě ne v milostném subplotu, který je tu ale celkem důležitý.)

Co je naopak naprosto úžasné a přijde mi, že skoro nezestárlo, je Joker. Je psychopatický, je vlastně komický a přitom děsivý, je zlý, je krípy, je to prostě Joker. Myslím, a teď vím, že se dopustím zapovězené hereze, že tohle pojetí Jokera mi sedí víc, než to z Temného rytíře. Byť ten je celkově jednoznačně lepším filmem, i kdybychom zcela ignorovali důsledky těch let, co mezi nimi jsou.

Nicméně, kdybych měl tohohle Batmana hodnotit očima tehdejší doby, tak by se nejspíš vyrovnal třeba Batman začíná a The Batman. Zaslouží si to pověst klasiky. Jen to holt zestárlom, no.
11.4.2022 23:55 - sirien
Původní Batman zestárnul tím, jak se posunuly komiksové filmy... které ale vlastně vzešly právě z původního Batmana.

Btw. k tomuhle filmu se pojí i dost zajíamvých věcí z produkce. Třeba (co říkal Nostalgia critic...) to je ten původní film, ve kterém (díky nápadu herce) Batman začal mluvit odlišným hlasem, než Bruce Wayne. A Nicholsonův joker je legend.
12.4.2022 00:59 - Corny
Zlatej Adam West :D
12.4.2022 07:14 - Jerson
Musel jsem se podívat, zda je opravdu řeč o prvním Batmanovi, kterého jsem viděl gpikud tedy nepočítám seriál, který jsme sledovali na rakouském kanále a který byl příšerný.
Pamatuju si, že ve své době a ještě o pár let později něm proti tomu filmu nemohl říct ani slovo, jinak by mě jeho fanoušci sežrali, jak je úžasný. A taky poměrně dlouho držel rekord za nejdražší film vůbec.
12.4.2022 09:28 - LokiB
Safra, Jersone, tys měl smůlu skoro ve všem. To jsou Budějce tak strašný město? Chce tam vůbe cněkdo žít?

Jsem o něco starší a opravdu tady v Praze v 90. letech nebyl problém diskutovat o čemkoli, filmoví fanoušci (i ty ulítlí na tenhle film filmů), byli v pohodě.
Ten film by strašně cool proti starším papundeklovým Batmanům. O dva rokky dřív vznikli Masters of the Universe ... srovnej.
V Batmanovi hráli tehdejší špičkoví herci ... srovnej.
Na 8-bitové počítače vznikla podle toho filmu hra Batman: the Movie (hrál jsem na ZX Spectrum tak v roce 1991)
Jo, film to byl přelomový, ale nebyl nedotknutelný.

Nevím teda, kdy jsi ho viděl ty, už v roce 1989? tak to se v Praze mezi mládeží o Batmanovi ještě moc nediskutovalo, Budějce byly napřed, jsme tu měli jiné starosti.
12.4.2022 10:34 - Jerson
Viděl jsem ho, když šel u nás v kinech, ale to určitě nebylo v roce 1989. Jen si vzpomínám, že jsem se musel rozhodnout, zda půjdu na tohoto Batmana nebo na film Přísně tajné prázdniny, a můj nejlepší (dost možná jediný) kamarád chtěl na ten druhý film. A mám takový dojem, že jsem prosazoval Batmana, protože to měl být nejdražší a nejlepší film, a kamarád mi říkal, že je to blbost. A matně si pamatuju, že jsem nakonec šel na ty Přísně tajné prázdniny, protože na Batmana jsem nesehnal lístky, a viděl jsem ho až později (takže to muselo být až někdy v roce 1992), a dost mě zklamal takovým "televizně studiovým" vzhledem - prostě Gotham a Batmanova technika a vůbec zápletka na mě nepůsobila uvěřitelně. Třeba scéna, ve které hlasatelé nemohli použít žádné kosmetické prostředky - u ní jsem si říkal "to Joker otrávil o hřebeny, že se nemůžou ani učesat? A nikdo neměl doma ani jednu načatou flašku z nějaké starší šarže?"

Navíc Bruce Wayne na mě působil jako strašný looser. A Joker ... nemám rád afektované záporáky s imunitou proti zásahu rotačákem. Vím, je to komixové a já nejsem vhodný typ pro komixové filmy.

No nic, Log ve mě probudil dávno zasuté vzpomínky, tak si jdu pustit Expanzi.
18.4.2022 22:42 - Log 1=0
Dámy a pánové, Batman se vrací.
A já mám trochu problém brát to jako Batman film. Mnohem víc mi to evokovalo jiné Burtonovky, než filmy téhož žánru od jiných tvůrců. Což popravdě není vůbec špatně, ty artové-neartové horory-nehorory strárnou zjevně lépe než suprárny.

Pokud to beru jako film, tak s těch s Batmanem je to jasně ten druhý nejlepší. Ale jako Batman film to je asi druhý nejhorší.
19.4.2022 01:14 - sirien
a co se Ti na tom líbí jao na filmu co se Ti na tom nelíbí jako na Batmanovi?

EDIT: přiznám se, že Batman Returns ani Batman forever si vlastně nijak moc nepamatuju...
19.4.2022 01:59 - Šaman
Souhlasím, že jako na uměleckou Burtonovku se na to kouká výrazně lépe, než na Batmana. Jako malému se mi ale tahle dvojka nelíbila - umělecké absurdum jsem tehdy neocenil a přesně jak píšeš - z vážného Batmana tam tolik není.
19.4.2022 21:02 - Log 1=0
Ono se to těžko popisuje, protože to není jedna konkrétní věc, ale Burtonovi tu prostě perfektně funguje jeho mistrovský trik, kdy svým působivým vizuálem prodá divákovi naprosto šílené věci, bizardní postavy a absurdní momenty. A díky tomu vše působí jako extrémně oroginální, i když je ve skutečnosti jádro příběhu jednoduché a není problém ho sledovat. Samozřejmě, nefunguje to vždy a nefunguje to na každého, ale tady to na mě určitě fungovalo.

Jenže tyhle věci prostě nemají nic moc společného s Batmanem. Tedey jako povrchně jo, temná estetika a šílenství jsou Batmanovi vlastní, ale Batmanovské a Burtonovské pojetí je přeci jen odlišné. A v prvním díle se Burton dost držel Batmanovského pojetí, tady ujíždí na tom svém. A tím Batmana jako takového dost zastiňuje. A to je problém, pokud to hodnotíme jako Batman film.
24.4.2022 21:34 - Log 1=0
Batman navždy
Původně jsem chtěl tenhle film vynechat, protože jsem ho už kdysi viděl, ale pak mi to nepřišlo fér. A jsem vlastně rád, že jsem si ho pustil, protože by to vážně nebylo fér. Pamatoval jsem si totiž jen ta dobrá místa, a ty blbá vytěsnil. Asi bych mu přiřkl nezasloužené místo mezi klasikami. Kde to ale nemá co dělat.

Začněme od nejhoršího. Záporáci. Two Face a Riddler. Ale ve skutečnosti to moc neadaptuje ty komiksové postavy, což asi šlo čekat. Bohužel si ani nevytváří něco svého. Oni totiž oba kopírují Jokera z Batmana. A moc jim to nejde. Joker byl při svém křepčení vtipný i děsivý zároveň, tihle jsou jen trapní. U Two-Face se to dalo ještě snést (když člověk ignoroval, jakou sílu má jeho postava v komiksu, a filmaři to zahodili - na druhou stranu, Sugar a Spice nejsou v jádru špatný nápad), ale na Riddlera mi bylo místy nepříjemné se dívat.

Co dál? Asi Robin. Jako, já jsem hrozný fanoušek Batfamily, a tohle je první film, kde z ní někoho vidím, takže to má u mě hromadu plusových bodů už za to, že to existuje. A scéna smrti Greysonových mi přijde jako nejlepší moment filmu, možná lepší, než slabší místa Nolanovek. Akorát se pak s Dickem málo pracuje, tedy, ten jeho oblouk je přesně jaký má, ale je dost uspěchaný.

Vizuál. No, je jiný než Burtonův, ale to je dobře. Je divně neonový, ale zvykl jsem si. Některé scény, hlavně v úvodu, nebo s doktorkou na střeše jsou moc přepálené, v některých akčních momentech vypadá batman jako panák. Což popravdě asi byl. Batmanův kostým by býval mohl být lepší, než u Burtona (možná díky technice), kdyby si tam tvůrci nepromítali nějaké divné fetiše. A nemyslím jen některé prvky kostýmu, ale jak je zabírán. Fakt si myslím, že tolik záběrů na Batmanův zadek film nepotřeboval. Ale možná jen tlačím pohled heterosexuálního muže... no, v dalším díle je Batgirl, tak to budu moct potom porovnat.

Když už jsem zmínil doktorku, tak nejsem moc nadšený z toho, že Batman dostává férový milostný trojuhelník pro dva, ale přijde mi to zpracované celkem obstojně. A jako postava není špatná.

Změnil se charakter Bruce Wayna. Blíže komiksům, a já to kvituju. Ten Burtonův měl svoje kouzlo (a asi byl líp zahraný), ale prostě to nebylo ono, fakt to moc připomínalo Supermana.

A finále, kde Batman porazí záporáky skrze jejich slabiny je dobře vymyšlené, působí, jako že Batman přemýšlí o tom, jak protivníka porazit a ne že prostě jde do ofenzivy a čeká na příležitost.

Celkový dojem? No, je to pod Nolanem, Reevsem i Burtonem. Není to nijak moc dobré. Ale zároveň bych neřekl, že to je špatné. Starý Batman trpící sequelitidou.
2.5.2022 23:03 - Log 1=0
Batmaní maraton pokračuje náročnějším úsekem. Batman a Robin.

Má to pověst naprosto úděsného filmu. A popravdě se není moc co divit, je tam hromada míst, co jsou až nepříjemné na sledování, to lepší z akce a záporáků připomíná Scooby-doo, vizuál je šílený, a mezi tím se táhne linka o rodině, kterou bychom měli brát vážně, ale v tomhle filmu to nejde, protože je celý na hlavu. A jak jsem zjistil, tak kostýmy s bradavkami a záběry na těsnou gumou obtažené zadky jsou trapné bez ohledu na pohlaví a sexuální orientaci (postav i diváků).

Takže jo, je to špatné. Ale... Spousta těch směšných scén jsou svou směšností zábavné, dojemné sice nefungují vůbec, ale místy člověku dojde, co by podle tvůrců měl cítit. A konečně film, ve kterém je ukázáno, že bez rodiny není Batman úplný. Takže bych neřekl, že to je tak hrozné, jak se někdy povídá. Level cca Úsvit spravedlnosti. Dobře o trochu horší. Ale zas bych řekl, že to byl možná o trochu lepší Batman.

Ale... na druhou stranu
8.5.2022 19:03 - Log 1=0
Poslední film, a pak už s tím přestanu spamovat, jednak už to asi nikoho nezajímá, jednak už asi došly Batman filmy.

Každopádně, třetí film, který se jmenuje prostě Batman, aby se to nepletlo. Což ale zrovna tomuhle nelze moc vyčítat, protože je ze všech nejstarší. Ano, mluvím o tom filmu, kde titulního hrdinu hrál Adam West.

A je to neskutečná bžunda. Jako koukat se na animované grotesky, ale s živými herci. Většina děje vypadá z dnešního pohjledu jako naprosto perfektní parodie, ale jsou to šedesátky, vrchol Stříbrného věku, takže těžklo říct, co je dobová představa o superhrdinech, co záměrný humor, a co prostě fail. A víte co, mně to bylo naprosto jedno. Důležité je, že jsem se culil v každé scéně.

Samozřejmě, ne pro každého bude Batman pobíhající po molu s kartůnovou bombou zábavný (stejně jako vše ostatní, co se ve filmu děje). Ale to je holt žánr, a občas možná ochota smát se filmu (minimálně ve scénách "vyšetřování" a "luštění hádanek"). A některé věci jsou nedobře i z pohledu takovéto neúmyslné parodie. Robin je skoro zbytečný, vlastně jen podržtaškuje Batmanovi. Ale je to holt sidekick. Čtyři záporáci se tu trochu tajají o spotlight, protože fvětšina jejich scén je společných. Joker je tu vlastně jen minion s pár manýrami. Catwoman zase ublížily dobové mravy. Její famme fatale nátura je omezena tím, co všechno se smí ukázat (nic) a do bojových scén ji nepustí, asi aby ji hrdinové nemuseli praštit (nebo aby divácká ega neznepokojila bojeschopná žena? Ale ne, nebudu zlý, spíše to první-bojeschopný tu de fakto není nikdo).

Ale na druhou stranu, má cenu rozebírat film, kde je takovýto dialog?
Batman: Admirále, neprodali jste nedávno nějaké vyřazené ponorky?
Admirál: Musel bych se podívat ... áano, jednu jsme prodali.
B: Kdo ji koupil?
A: Pan T. U. Čňák.
B: Dal vám pan T.U.Čňák svpu adresu?
A: Ne, jen číslo poštovní schránky, chcete ho slyšet?
B: Asi není třeba.
A: Zníte sklesle, neudělali jsme doufám něco špatně?
Prostě buďto naskočíte na tuhle vlnu, a na té dojedete až do konce, nebo ne, a pak se rozbijete v první scéně, a nemá cenu zkoušet jet dál. Já naskočil.
18.5.2022 13:08 - Pan Bača
Dcera se teď začetla do Harryho Pottera, tak jsme se hned museli podívat i na film (1. díl).

ehm, viděl jsem správně, že závěrečné hodnocení celého toho ročního turnaje, nebo co to bylo, si PJ narouboval tak, aby mu to vyhovovalo a vyhráli ti správní? :-D
18.5.2022 13:10 - Aegnor
Přesně tak.
18.5.2022 14:08 - Šaman
Pan Bača: Vítej ve světě HP. A počítej s tím, že logika vousatého ředitele je taková… dumbledorská. :)
(Vybral jsem pár memeček bez větších spoilerů na další díly.)


18.5.2022 14:12 - LokiB
Pan Bača: ale tak že jo, není to hra, je to knížka/film? ;) A ve filmu si autor roubuje věci vždycky tak, jak chce, aby to vyšlo :)
V pohádkách vyhrávají nakonec ti hodní, i když by jinak třeba dostali logicky na kokos. V souboji si zloun nad ležícím poraženým hrdinou zafilozofuje, odhalí své plány a pak se nechá propíchnout. V HP pan ředitel vyjeví to, co "ostatní" ve škole celou dobu neviděli, ocení zaslouženě hrdiny a ti triumfují. Za mě legit ;)

EDIT:
Šaman: a to, že je v Bradavicích velmi nebezpečno, nic nemění na tom, že "jinde" je to prostě pro Harryho jistá insta-death.
18.5.2022 14:22 - Ugy
Mně osobně nevtipnější na celým prvním dílu HP (filmu), že po tom co Hagrid slavně prohlásí "Yer a wizzar 'arry" tak slavnej Harry nesešle za celej film jediný kouzlo.
18.5.2022 14:28 - Pan Bača
LokiB: když ono to bylo tak do očí bijící, navíc jsem nenabyl dojmu, že se to stalo hned po sobě (ale to se možná pletu)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.099227905273438 secREMOTE_IP: 52.91.177.91