Kultura

sirien
16.12.2007 21:46
Filmy fantastiky
fantasy, sci-fi, hororové filmy - ty kvalitní, ať si zvedneme náladu zničenou ve vedlejší diskusi :)

ok, tady je seznam jmenovaných... nechci ho číslovat, protože myslím že kvalitní díla si nezaslouží nějaké degradování stupňováním. Aby nevznikaly hádky tak uvádím v pořadí tak, jak tu byly jmenovány
  • Šestý smysl (kultovní horor, kdo neviděl do konce, nic nechápe)
  • Pátý element (roztomilý lehce pojatý humorný sci-fi film)
  • X-men I a II (výborná zpracování komixu, s vykreslením hrdinů)
  • Excalibur (film který ukázal legendu jak má být)
  • LOTR (netřeba snad dodávat víc)
  • Batman (kultovní zfilmování kultovního komixu)
  • Hvězdný prach (Gaiman - pohádka)
  • Conan (výborné zpracování sword&sorcery archetypálního hrdiny)
  • Dvanáct opic
  • Pitch Black
  • Star Wars (ovlivnily budoucnost a ukázaly jak vypadá space opera)
  • Star trek (u někož i jako odpůrce musím uznat hodnotu)
  • Piráti z Karibiku (kteří hrdě obnovili kouzlo pirátských příběhů)
  • Willow
  • Beowulf
  • Johny mnemonic (ukázka světa Shadowrunu jak od autorů)
  • Nekonečný příběh (protože prostě Falco :) )
  • Souboj titánů (kdo neví proč, tak neviděl a měl by napravit)
  • Indiana Jones (za to že od doby IJ mají lidé rádi archeology)
  • Dračí srdce (protože všichni máme rádi pohádky, a tahle má stylovýho draka :) )
  • Duna (aby se lidé mohli navěky hádat o žánru)
  • Blade runner (za otevření tematiky transhumanspace)
  • Kruh (já ho neviděl, ale jiní se u něj prý fakt báli :) )
  • Galaxy Quest (božská parodie na Star trek a všechny SF fany)
  • Návrat do budoucnosti (jediné filmy o cestování v čase které berou v potaz paradox)
  • Matrix I (jaká SMŮLA že NIKDO NIKDY nenatočil nějaké to pokračování...)
  • Jáson a Argonauti (za nejspíš první smrtelně rychlé kostlivé válečníky)
  • Terminátor (protože tahle postapokalyptycká sci-fi prostě JE)
  • Alien (horor který žánru přinesl spoustu nových prvků a geniálních myšlenek)
  • Predátor (kultovní akční duel mezi jedním MZáckým lovcem a Arniem)
  • Total recall (akční sci-fi klasika)
  • Sin City (Některé umění má prostě fakt styl)
  • Drakula (můžete se pohádat kterej z nich :) )
  • Faunův labyrint (neviděl sem, ale všichni až na Jersona pějí chválu)
  • Minority report
  • Hvězdná pěchota (o tom jak vypadá militantní svět)
  • Immortal
  • Iron man
  • Mad Max
  • Serenity/Firefly (opravdu skoukněte nejdřív Firefly, ten film sám o sobě sice je dobrej, ale neni na konci seriálu pronic zanic. Podorbnosti zde)
  • Jestřábí žena
  • Hvězdná brána
  • 13. Warior (čs: Vikingové)
  • Highlander I a III
  • Equilibrium za gun-katu a styl
  • Ghost in the Shell Protože kreslené nebo ne, kult je kult
22.7.2022 12:31 - cyrasil
Corny: jak psal nekdo v komentech, vubec by me neprekvapilo, kdyby v druhe pulce filmu byla scena, jak tam vsichni sedi u stolu v realnem svete a hraji ty jednotlive postavy.
22.7.2022 12:42 - ShadoWWW
Osobně jsem doufal ve film, který se bude opírat spíš o příběh (ala filmy Nekonečný příběh nebo Pán prstenů: Společenstvo prstenu) než o akci (ala Marvelovky nebo tři filmy Hobita).
22.7.2022 13:03 - Corny
cyrasil píše:
jak psal nekdo v komentech, vubec by me neprekvapilo, kdyby v druhe pulce filmu byla scena, jak tam vsichni sedi u stolu v realnem svete a hraji ty jednotlive postavy.

Bylo by rozhodně cool, kdyby to mělo nějaký takový twist. I by mě překvapili, že něco takového nevyslepičili už v traileru :)

Shadoww: No alespoň takhle bude o něco víc odpovídat tomu, o čem DnD zpravidla bývá.
22.7.2022 13:05 - LokiB
Aha, tak to mě nenapadlo, že by se tohle někomu případně líbilo :) Tuhle metaúroveň nemusím.
22.7.2022 13:11 - cyrasil
LokiB: uprimne by me spis zklamalo, kdyby to tak nebylo. Na to aby to bylo ciste "lore pribeh z FR" to pusobi az moc odlehceni a ze se to nebere moc vazne.
22.7.2022 13:15 - Jezus
Loki: Já ji rád mám a na něco takového bych se rád podíval, ale muselo by to být organicky součástí celého vyprávění jako Gamers II (nebo ten "spin-off" Hands of Fate s těmi kartičkami) nebo Dračák.

Mám pocit, že se snad i něco takového točí(lo)? Jen nejspíš ne pod licencí...

Tady by to ale nedávalo smysl a jen by to rušilo. Forgotenky jsou samostatný fantasy svět, vychází o něm různé knihy, komiksy, jiné věci. Chápu, že je určen primárně pro stopní rpg, ale to dávno přerostl. Tohle je prostě další příběh z toho světa, není to film o DnD.

Nicméně jako potitulková for fun scéna, kdy herci (s režisérem?) zaklapnou knížky pravidel, sbalí osobní deníky a někdo prohlásí: "Tak kdy zase příště?", by to bylo cool :-)

Jinak souhlasím s Cornym - DnD je dobrodružná fantasy, která se o akci vždycky opírala. Byť souhlasím, že dát tomu pořádný hlubší příběh než "parta cool postav se honí za McGuffiny, aby zachránila svět před záporákem", by tomu neškodilo :-)

cyrasil: Počkej, ona se pátá edice bere nějak moc vážně?
22.7.2022 13:25 - cyrasil
Tak aspon ze zacatku (cca pred Tashou) bych rekl ze jo. Ten trailer mi prijde takovy marvelovkovsky, ve smyslu ze tam bude co chvilu "vtipna" hlaska apod. A to moc nemusim (v ramci "big bad evil" filmu). Kdyby to ale bylo prave zalozene na "hlaskovani kolem stolu", tak by to pro me dost menilo celkove vyzneni k lepsimu.
22.7.2022 13:34 - LokiB
Bojím se, že jednou vám začnou producenti vycházet vstříc :(

U filmu s podtitulem Honor Among Thieves a popisem "Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves is an upcoming American fantasy action-adventure comedy film" bych opravdu vážnou notu nečekal ... nemusíte děkovat, že jsem vám vyjevil, jaký typ filmu to bude ;)
22.7.2022 17:04 - ShadoWWW
Už ten trailer rozebírali i na Shadiversity.
23.7.2022 23:10 - ShadoWWW
Corny: Ano i ne. DnD není jen desková hra, ale i knižní série (některé) se zajímavými zápletkami.

Mám strach, aby to nebyla jen stupidní akce s trapnými, rýdobyvtipnými hláškami v kulisách Zapomenutých říší (jejichž popularita přesahuje v některých kruzích popularitu DnD). Ano, budou tam ikonické nestvůry, draci a superhrdinská akce. Ale oč je lepší 8. série Hry o trůny plná bitev, záporáků, draků a rádobydobrých hlášek oproti třeba dialogům Tywina a Tyriona v prvních třech sériích, kde nejsou žádné epické bitevní scény (protože bitvy se kvůli rozpočtu odehrávají jen "za střihem") ani epičtí draci chrlící oheň?
23.7.2022 23:26 - Corny
Srovnáváš podle mě docela dvě nesrovnatelné věci. To bych takhle mohl argumentovat stylem "Vyber náhodný kvalitní akční film a pak náhodný špatný neakční film". Navíc vycházíš z úplně nesmyslného a ničím moc nepodloženého předpokladu, že akční film musí mít automaticky horší zápletku nebo nezajímavý příběh (navíc teda i to z čeho vycházíš je takové chabé, když zrovna Pán Prstenů je akční až až). Osmá série GoT nebyla špatná Proto, že byla akčnější.

Hlavně takhle si to hned lidi spojí s DnD, vidí mimiqa, vidí želé kostku atd. vidí to, s čím se v té hře léta setkávali a setkávají, i když nikdy nečetli žádné knihy (a vsadím boty, že je mnohem více lidí, kteří hrají DnD a nikdy žádnou knihu z těch světů nečetli než těch, co je četli, nebo dokonce těch, co je četli ale DnD nikdy nehráli). Mají tam jasné spojení, hned jim to připomíná tu hru. Bez toho by to pro spoustu lidí bylo pravděpodobně jen nic moc neříkající generic fantasy.
23.7.2022 23:36 - ShadoWWW
Dobrých akčních filmů je dost. Jen Nolan jich má hned několik a zmíněný Pán prstenů je taky dobrý, takže neargumentuju tím, že akční film musí mít nutně horší zápletku.
25.7.2022 14:36 - Xeth
Podle mne to bude dobrodružný/akční film se sem tam vloženým vtipem (tedy žádná fraška ala Thor 3 a údajně 4). Bude to především předváděčka potvor, kouzel apod. (a fanservis v podobě známých organizací a možná osobností z FR), ne zpracování nějakého knižního příběhu. Ten zde nebude cílem, jako spíš ukázání fantasy ala DnD. Neočekával bych tedy žádný hluboký příběh, spíš něco co nenadchne ani neurazí.

Možná, že když tento film uspěje, dočkáme se nějakých příběhově silnějších filmů ze světa FR nebo jiných prostředí DnD. Teď bych s tím ale ještě nepočítal.
30.7.2022 20:42 - Log 1=0
Všechno, všude, najednou
Tak jsem zase jednou nadšený, takže čekám, kdo mi odpoví, jaká to je blbost.

Je to velice soft sci-fi. Tak soft, až to skoro není sci-fi. Kdybych měl zkusit rozebrat pravidla fungování, tak by asi ve skutečnosti moc nedávala smysl. Ale vůbec to nevadí, jednak protože se pořád něco děje, a jednak příběh není hnán přes možnosti multiverza, ale přes vztahy, postoje a charaktery postav.

Zároveň se tu s multiverzem pracuje ve skutečnosti velmi dobře. Totiž že plní svou roli v příběhu, a umožňuje jednak stavět hrdinku do neuvěřitelných a navzájem se vylučujících situací, jednak aby se mohlo stát doslova cokoliv, s čímž se tvůrci neskutečně vyblbli a několikrát se stalo, že mě čerstvé události totálně překvapily, ale zároveň byly svým způsobem ohlášené dopředu, jen je člověk opravdu nečeká, dokud se nestanou.

A protože je to úplně celé o rodině a vztazích, tak vůbec tu zvraty hnané právě tímto, nepůsobí nesmyslně, a to, že se vlastně řeší několikrát, je umožňuje řádně katalyzovat.

Za menší slabiny vidím úvod a závěr. Úvod sice skvěle předstgaví hlavní hrdinku a to, kým je ona a lidé okolo ní, ale prvních pár minut působí prostě jako úplně jiný žánr. Což je dost možná záměr, ale stejně to na mě nepůsobilo dobře. A konec byl taky trošku natáhlejší. Já se posledních pár let nechávám snadno dojmout, takže ve mě dojížděly emoce, což učinilo ten závěr velmi příjemným, ale nepochybuji, že cyničtější povahy by uvítaly kratší epilog.
4.8.2022 02:07 - LokiB
Co je pravdy na tom, ze novy film Batgirl je tak spatny, ze vubec nepujde do kin ani na streamy? Cerl jsem headline nekde na netu a ted to nemuzu najit. Tesil jsem se na Keatona.
4.8.2022 07:56 - Corny
Popravdě když jsem teď listoval internetem, tak až na jediný příklad kde se zmiňuje "nejmenovaný zdroj" který mluví právě o tom, že důvodem byla i údajná nízká kvalita, tak skoro nikde jinde o tom není ani zmínka a spíš se ty anglické weby shodují na tom, že je to spíš business rozhodnutí s ohledem na budget, projektované zisky při jimi zvoleném modelu uvedení, změnu vedení a možnost si ten film takhle odečíst z daní.
11.8.2022 18:46 - Jerson
Díky nemoci jsem měl možnost podívat se na některé dlouho odkládané resty, tak si tu udělám poznámky.
Sem tam budou menší spoilery.

Spider-man: Homecoming
Patnáctiletý Spider-man mi způsoboval skřípání zubů, hlavně proto, že není schopen se chovat ani trochu dospěle. Ale co mi vadilo moc byl oblek vylepšený udělátky od Tony Starka, včetně božského vševědoucího všehoschopného počítače. Vážně, proč Tony nevyrobí obleky a nenavlíkne do nich figuríny? Jen kvůli tomu, aby si Parker v jedné scéně mohl dokázat, že si oblek zaslouží i bez těch udělátek?

Navíc to ze Stark zasáhne na trajektu (mimochodem proto, že být dobrý na 98 % neznamená být jen kousek od 100 %, ale znamená to udělat vlastně úplné ... nic), na kterém je i místní minizáporák, ale nechá ho jít, i když by ho arzenálem svého obleku dokázal rozmáčknout i v nepřítomnosti (protože v tom obleku ani být nemusí) ... Celé to na mě působí jako že Iron Man nechá Spider-mana hrát si na písku s nějakým šaškem s křídly ve stylu "nechme děti, ať si to vyřídí mezi sebou".

Dal jsem dvě hvězdy, a jen kvůli tomu, že Michael Keaton je dost uvěřitelný "záporák".

Spider-man: Paralelní světy
Tenhle film jsem si pustil proto, že mi ho Netflix nabídl po předchozím Homecomingu, byť jsem na něj v minulosti nějakou pochvalu slyšel. Na začátku mě iritovala trhaná animace, ale když jsem pochopil, že je to vlastně komix převedený na plátno, tak jsem si zvykl.
Příběh o řád lepší, ale hlavně mnohem zajímavější postavy a děj. Dobře, Spider-prase mě iritovalo, ale Spider-noir zabíjející nácky byl úžasný a zasloužil by si vlastní film. :-)
Dal jsem nakonec čtyři hvězdy, protože mě ... iritují záporáci, kteří si se svou ohromnou silou a asi(pěti)metrickou postavou vystačí v jakémkoliv šíleném prostředí. Jo, a na zabití vedlejšího superpadoucha jim stačí jeden výstřel z pistole.

Venom
Recenze byly rozporuplné, navíc to je zase Marvel, takže jsem neočekával nic světoborného. Naštěstí, protože jsem ani nic světoborného nedostal. Záporák trapný, ženská hlavního hrdiny trapně unylá, hlavní hrdina loser, což má být náplň filmu, ale byl loser moc dlouho a moc hluboko. Zápletka nedávala smysl, a to že si dva emzáčtí symbionti rozmlacujou držky, i když oba jsou vlastně v polotekuté formě a navíc s regenerační schopností ... a kromě toho vyžvaní, jak se dají zlikvidovat, ale trapná ženská toho nedokáže využít (tedy, za to může režisér. Nebo scénárista, nebo kdo.)
Zasmál jsem se asi dvakrát, takže dvě hvězdy, a to jen díky pár závěrečným scénám. I když vyhrožovat mafiánovi a pak ho sežrat dělá to vyhrožování poněkud zbytečným.
11.8.2022 18:52 - LokiB
I ty píšeš "looser"? :(

Na Venomovi mi vadila při sledování ... hele, já vlastně ani nevím co, ten film jsem v podstatě kompletně zapomněl asi měsíc po shlédnutí. Že by tam byl nějaký divně nastavovaný konec? Nebo něco s krví? Hmm, fakt už nevím. Tak nic. Ale synovi se to líbilo, to si pamatuju, že říkal.
11.8.2022 18:57 - Jerson
Jen opomenutí, už jsi mě na to upozornil před třemi lety.
U Venoma jsem usnul během scény divoké honičky na motorce, takže ... asi tak.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.10111117362976 secREMOTE_IP: 44.212.39.149