Kultura

sirien
16.12.2007 21:46
Filmy fantastiky
fantasy, sci-fi, hororové filmy - ty kvalitní, ať si zvedneme náladu zničenou ve vedlejší diskusi :)

ok, tady je seznam jmenovaných... nechci ho číslovat, protože myslím že kvalitní díla si nezaslouží nějaké degradování stupňováním. Aby nevznikaly hádky tak uvádím v pořadí tak, jak tu byly jmenovány
  • Šestý smysl (kultovní horor, kdo neviděl do konce, nic nechápe)
  • Pátý element (roztomilý lehce pojatý humorný sci-fi film)
  • X-men I a II (výborná zpracování komixu, s vykreslením hrdinů)
  • Excalibur (film který ukázal legendu jak má být)
  • LOTR (netřeba snad dodávat víc)
  • Batman (kultovní zfilmování kultovního komixu)
  • Hvězdný prach (Gaiman - pohádka)
  • Conan (výborné zpracování sword&sorcery archetypálního hrdiny)
  • Dvanáct opic
  • Pitch Black
  • Star Wars (ovlivnily budoucnost a ukázaly jak vypadá space opera)
  • Star trek (u někož i jako odpůrce musím uznat hodnotu)
  • Piráti z Karibiku (kteří hrdě obnovili kouzlo pirátských příběhů)
  • Willow
  • Beowulf
  • Johny mnemonic (ukázka světa Shadowrunu jak od autorů)
  • Nekonečný příběh (protože prostě Falco :) )
  • Souboj titánů (kdo neví proč, tak neviděl a měl by napravit)
  • Indiana Jones (za to že od doby IJ mají lidé rádi archeology)
  • Dračí srdce (protože všichni máme rádi pohádky, a tahle má stylovýho draka :) )
  • Duna (aby se lidé mohli navěky hádat o žánru)
  • Blade runner (za otevření tematiky transhumanspace)
  • Kruh (já ho neviděl, ale jiní se u něj prý fakt báli :) )
  • Galaxy Quest (božská parodie na Star trek a všechny SF fany)
  • Návrat do budoucnosti (jediné filmy o cestování v čase které berou v potaz paradox)
  • Matrix I (jaká SMŮLA že NIKDO NIKDY nenatočil nějaké to pokračování...)
  • Jáson a Argonauti (za nejspíš první smrtelně rychlé kostlivé válečníky)
  • Terminátor (protože tahle postapokalyptycká sci-fi prostě JE)
  • Alien (horor který žánru přinesl spoustu nových prvků a geniálních myšlenek)
  • Predátor (kultovní akční duel mezi jedním MZáckým lovcem a Arniem)
  • Total recall (akční sci-fi klasika)
  • Sin City (Některé umění má prostě fakt styl)
  • Drakula (můžete se pohádat kterej z nich :) )
  • Faunův labyrint (neviděl sem, ale všichni až na Jersona pějí chválu)
  • Minority report
  • Hvězdná pěchota (o tom jak vypadá militantní svět)
  • Immortal
  • Iron man
  • Mad Max
  • Serenity/Firefly (opravdu skoukněte nejdřív Firefly, ten film sám o sobě sice je dobrej, ale neni na konci seriálu pronic zanic. Podorbnosti zde)
  • Jestřábí žena
  • Hvězdná brána
  • 13. Warior (čs: Vikingové)
  • Highlander I a III
  • Equilibrium za gun-katu a styl
  • Ghost in the Shell Protože kreslené nebo ne, kult je kult
12.8.2022 15:36 - crowen
Rozpozeral som si Dunkirk, a nedopozeral, vzdal som to na treti pokus v asi 2/3 filmu. Nahodne postavy v nahodnych scenach, nahodne pomiesane, pateticka hudba. nechapem, co na tom ludia tak ospevovali.
14.8.2022 00:11 - crowen
Novy Predator: Prey je dost meh, este prva polka sa ako tak da, ale ked 30 kilova holka umlati bez zadychania par chlapov, a potom si to rozda na ferovku s asi 200 kilovym predatorom, to uz je moc. A ten predator, na zaciatku celkom inteligentny, je na konci tupy ako maso na porazku. Mozno tak 5/10, ale druhy krat to pozerat nebudem.
14.8.2022 19:57 - Log 1=0
Liga supermazlíčků
Jako fanoušek DC, který má i ve třiceti rád pohádky, jsem se vypravil na tento film. A jsem trochu zklamaný, protože je to mnohem méně film pro mě, než jsem doufal.

Čekal jsem o dost rodinější zábavu, tohle evidentně cílí primárně na děti. Příběh je předvídatelný, co přijde, víte o dost víc dopředu, než by bylo nutné (i na poměry animované pohádky) a poselství je tu vždycky nejen explicitně řečeno, ale vždy explicitně zopakováno, často úplně zbytečně, to samé se dá říct i o mnoha informacích v zápletce. Jako nemám děti, ale myslím, že i pro ně tu toho bylo zbytečně moc. Ale pro staršího diváka to je jen a jen otravné.

Co mě štve možná ještě víc, je práce s předlohou. Ano, rozhodně jsem nečekal věrné zachycení Ligy spravedlnosti, ale tohle bylo trochu moc. Jednak se tu kašle na původní Ligu supermazlíčků, krom Krypta tu jsou úplně nové postavy (i Ace je navzdory jménu nová postava, s komiksovým Acem nesouvisí). Potom tu je liga spravedlnosti, kde se některé postavy svým předobrazům nepodobaly skoro vůbec (Cyborg s afrem? WTF?). Ano, posuny šlo čekat, a čekal jsem je, ale musím říci, že věci jako komiks Milá ligo spravedlnosti nebo seriál Super hero girls si s posunem "odkazu" pro jiné cílové publikum poradili mnohem lépe.

Tím nechci říct, že by tu nebyly narážky, odkazy a eastereggy. Naopak, je jich tu opravdu hodně, a většinou jsou povedené a vtipné. Ale taky jsou ve filmu dlouhé pasáže, kde není ani jeden, a docela dost míst, kde by se hodily a nejsou. Opravdu myslím, že jich tu mohlo být mnohem víc.

A ještě mi vadí, jak snadno záporák porazí ligu spravedlnosti. Ano, musel ji porazit, aby mohla zvířátka zachránit den, to je samozřejmé. Ale mohl použít alespoň nějaký chytrý plán, takže by LS nevypadala jako takový nýmandi, záporák by působil víc jako hrozba, a víc by to odpovídalo jeho charakteru. Samé výhody a jen by to trochu natáhlo stopáž.

Naopak potěšil humor, kterého je tu opravdu hodně, hlavně ve formě hlášek, a i když není moc sofistikovaný (dětské publikum, pamatujte), tak vtipy o vyměšování nebo olizování celého těla tu jsou asi jenom tři nebo čtyři, což je na animovaný film o zvířátkách vlastně dost málo, a jinak čerpali legraci z jiných zdrojů.

A příjemně mě překvapila superhrdinská akce. Zvířátka využívají své schopnosti dost kreativně, tedy, rozhodně kreativněji než ve spoustě dospělejších věcí, byť vrchol žánru to samozřejmě taky není, ale to od supermazlíčků žádat fakt nemůžu.

Ještě něco? Jo, animace. Není to úroveň Pixaru, ani náhodou. I samotní Warneři myslím umí lépe, ale zas tu nebylo nic, co by mi přišlo rušivé a skutečně mi u filmu vadilo.

Celkově mám pocit, že jít na to do kina byla zbytečnost, ale k žehlení by se to bývalo hodilo, do cílovky moc nezapadám, a určitě jsem viděl spoustu lepších pohádek. Ale kdybych potřeboval na hodinku a půl zabavit pár dětí, co mají rády zvířátka a/nebo superhrdiny, pustím jim to s čistým svědomím, protože se nebojím, že by jim to zničilo vkus.

P.S. Když skončila potitulkovka, tak jsem zjistil, že jsem v sále sám. Děcka asi ještě neví, že spurhrdinské filmy mívají potitulkovky.
20.11.2022 21:04 - Log 1=0
Princezna, zakletá v čase 2

Pokračování filmu PZvČ, který by se měl jmenovat úplně jinak. Princezna tu sice je, ale už není zakletá v čase ani hlevní hrdinka. Její kamarádka alchymistka, která je hlavní hrdinkou, si sice užije dost trablů s časovou magií, ale říct, že je zakletá, bych se moc neodvážil. Ale v tom se nemá cenu vrtat, prostě reliktní název série.

Druhá věc, která je nutná zmínit: První díl byl pohádka. Sice osobitá, ale pořád pohádka. Tohle je fantasy. Ano, rodinná fantasy, a klidně se někdo může hádat, že to pohádka pořád je. Ale pak spousta faktorů tak nějak ustřelí mimo žánrové limity. Je to fantasy.

Tak, čím začít? Magický systém. Myslím, že většina lidí tady zná Sendersonova pravidla. Obávám se, že tvůrci nejspíše ne. Protože je dost očividně ignorují, a to i když budu ignorovat, že ignorují nastavení z minulého filmu. Pořád nevíme, jak se liší magie alchymistů a čarodějů, byť z hlediska společnosti v daném světě jde evidentně o velký rozdíl. Z pohledu diváka vypadají jako totéž. Ale je tu jen jedna čarodějka, takže to není až tak kritické.

Ale ona ta magie není prozkoumána skoro vůbec. Souvisí s emocemi a city. Nějak. Taky s runami. Nějak. Surovinami. Nějak. A to prosím ve filmu, kde je magie stěžejní téma a kouzlí většina hlavních postav i komparzistů. Tvůrci si to zjevně uvědomují, a dávají si velký pozor, aby nic ve filmu nepůsobilo vysloveně jako vytažené ze zadku. A daří se jim to, jenže to tak působí, protože půl hodiny předtím nazačili, že něco je/není možné, a pak dává smysl, že to tedy je/není možné, když se to stane důležitým. Ale je to fakt, protože nám to řekli, ne protože by to plynulo z nějakých objektivních pravidel. Ale řekněme to takhle: Harry Potter je v tomhle stejný, plus mínus.

Pak je tu moc hlavního záporáka. Ta by měla být dle logiky světa a) nesmírná a b) růst. Jenže nepředvede o moc víc, než kterýkoliv jiný magic user zde. A přijde mi, že se jeho síla nijak nemění. A když už jsme u síly záíporáků... Big boss má hromadu faceless minionů. A ti jsou někdy hrozba pro hlavní hrdiny, kteří jsou hustí (princezna patrně podstoupila výcvik u filmového Legolase a několikrát vystřelí dva šípy z luku naráz, na dva cíle a trefí). A jindy je zvládnou i comic relief zbrojnoši nebo pár younglingů. Což obojí může být tím, že big boss svou magií ty miniony částečně boostí, ale to už je něco co si domýšlím, rozhodně to není ve filmu řečeno.

A záporákův plán má ve finále hodně slabé místo. Tedy, on ten plán není přímo nesmyslný, ale rozhodně mám pocit, že někdo s mocí, prostředky a inteligencí, které už dříve prokázal, by zvládl připravit něco chytřejšího, než tohle.

Jinak se mi to ale líbilo. Postavy mi přijdou strašně fajn. Princ a princezna mi přišli jako uvěřitelný pár, a to hodně nadstandartně uvěřitelný. Alchymistka a starý alchymista mají takový otec-dcera vztah, že bych vůbec se nedivil, kdyby byla jeho schovanka nebo utajená dcera (nikdo, ani oni sami na sebe jako otce a dceru nereferují, takže "prostě otec a dcera" nebudou). Setkání s první láskou bylo takové zbytečné, ale vlastně pěkný detail, protože nic moc víc to nebylo. Záporák byl po celou dobu věrohodná hrozba. Čarodějka byla divná a její smích při výslechu byl "narm" (je pro tohle nějaké české slovo?), ale ona má být zjevně cáklá, takže to až tak nerušilo.

A tvůrci si vymysleli pár detailů, které ukazují ten svět jako něco, co existuje i mimo kontext hlavního děje, třeba portálové kadeřnictví je něco, co dává v daném místě perfektní smysl, je to vysoce fantasy, a vůbec, krásný nápad. A pár dalších podobných drobností se tam ještě najde.

Efekty a vůbec zpracovnání mi přijdou lepší, než první díl, o trochu. Akční scény jsou často dost nepřehledné a podivné, ale ne že bych se úplně ztrácel v tom, co se má dít. Tady by asi bylo dost prostoru pro zlepšení, ale já na tohle nejsem náročný, takže to zvládám v pohodě přejít. A třeba úvodní flesh-forward mi přišel jako dost fajn vypravěčská finta.

Celkově to určitě není žádná fantasy klasika, kterou musí každý vidět, a ze které si tady někdo sedne na zadek. Ale popravdě, posledních pár týdnů se koukám na různé random fantadsy filmy na netflixu, a jako, že bych mezi nimi viděl něco lepšího... ne, neviděl. Takže nic světoborného, ale určitě slušná věc.

To by byla taková ta férová recenze, co zohledňuje jen kvality samotného díla, a ignoruje okolnosti vzniku a podobně. Ale všichni víme, že je ještě jeden způsob, jak se na něj dívat:
OMG, já právě byl v kině na DOBRÉM ČESKÉM FANTASY FILMU. Bohové, já tomu nějak nejsem schopen věřit. Ono něco takového existuje, může existovat. Svět možná ještě není úplně zrtracen.
20.11.2022 21:34 - LokiB
Křenková je fajn, problém jsem tedy měl už v prvním díle zásadně s tím, ž Lambora neumí hrát typ postavy "trochu akčnější princ", je prkenej, může s usmívat a tvářit jak raněnej čokl, s napomádovanou patkou, ale to je tak vše. Nechci po něm, aby hrál Rockyho, ale na tenhle typ prince mi to prostě vadilo.

Princezna dělala Legolase už v prvním dílu, se s tím furt vytahovala, jak dobře strílí z luku :)

V tom prvním dílu bylo škoda, že neuměli udělat trochu zajímavější "kouzlení", jakkoli triky byly solidní. Ale alchymista, wannabe alchymistka i čarodějka to samotné kouzlení prožívali a "hráli" jak v televizní pohádce z 80. let.

Škoda, že mi neseděla herečka princezny, to bych jí ten přerod z protivné královské otravy do milé královské holky věřil víc :) Tak uvidím, jak to bude ve dvojce.
20.11.2022 21:46 - ShadoWWW
Dvojka byla fajn a souhlasím, že to byla už fantasy a ne pohádka. Ale naše děcka od jedničky povyrostly a zvyklé na Jindru Hrnčíře jim to vůbec nevadilo, právě naopak. Za mě bylo škoda, že ve dvojce neměla víc prostoru Murien. Ale celkově super.
25.11.2022 18:20 - Dukolm
Princezna zakletá v case 2

Za mě spokojenost a rozhodně stojí za vidění. Vau efekt byl tak člověk i nějakou tu chybičku odpustí a z kina jsem odcházel více než spokojen. Mají dobrou ruku na výběr herců Křenková, Zach, Zmrzlá, ...

Logu trochu mi přijde že čekáš ve filmu popis fungování magie jak v RPG příručce. Ale podle mě na to nemají čas a ani vlastně nevím jestli to běžné publikum zajímá. Ale v knize povídek o tom mají pár řádků.
7.1.2023 22:57 - sirien
Dungeons&Dragons: Brno, půlnoční premiéra v noci na 30. března anyone? :)

If not... 30. března někdy přes den/večer? :)
7.1.2023 23:42 - Log 1=0
Já bych rád, ale je to daleko.
EDIT: Míněno, že nerad něco slibuju víc jak měsíc dopředu.
7.1.2023 23:46 - Demonica
Já jsem pro.
8.1.2023 11:14 - shari
Nápad jít na film zní dobře, půlnoční premiéra už ne. Šla bych spíš v nějaký příčetný čas k večeru.
21.1.2023 19:44 - Log 1=0
Úžasný Mauric
Adaptace knihy Terryho Pratchetta je něco, co jsem si prostě nemohl nechat ujít. A lituji toho.
Už u trailerů jsem se obával, že film omezí temné momenty, hlubší myšlenky, a specificky pratchettovský humor. Ale popravdě jsem nečekal, že z nich nezůstane opravdu vůbec nic. Takže pokud je tu ještě nějaký podobný fan jako já, tak pohle nemá z tohoto pohledu smysl. Se Zeměplochou to pojí jen jedna zmínka AM a NU a pár eastereggů.

Příběh z knihy si už úplně nepamatuju, ale i tak je tu vidět velká hromada úprav, vesměs k větším a banálnějším klišé. Kvůli čemuž Zlomyslena skoro nefunguje, protože má vlastně pravdu. Humor obstarává slapstick komedie. I ty místa, kde by se hodilo být vážný, shazují levné vtipy. Prostě ta nejbanálnější a levná pohádka, která neobstojí ani ve srovnání s tkovou Ligou supermazlíčků, novému Kocourovi v botáh to nesahá po podrážky. Vizuál nenadchl, ale ani neurazil. Vlastně celkově nemůžu říct, že mě to urazilo, jen to bylo dost meh, a rozhodně to nestálo za ty peníze, co dneska stojí lístky.
21.1.2023 22:53 - sirien
"lituju toho" je můj pocit prakticky kdykoliv kdy se mi stane že potkám libovolné "zpracování" čehokoliv od Pratchetta. Nejen humor, ale i styl vyprávění jsou hrozně úzce provázané s tou formou (knížky). Vim, že fanoušci Pratchetta to hrozně těžko nesou přes srdce a nenáviděj to přiznat a radši si nalhávaj, jak jsou např. různý filmy dobrý, jenže - nejsou.

Nevim jestli to je fakt nepřenositelností toho obsahu do jiné formy nebo tím že ta zpracování jsou špatná protože je tvořili až moc velký fanoušci co nebyli dobrý ve filmu/adaptacích (můj dojem z filmů co sem viděl) (nebo samozřejmě klasika že to adaptovali lidi bez vztahu k dílu a špetky úcty nebo pochopení věci, všichni víme o čem mluvim a kdo ne může být rád). Fakt je že sem viděl kdysi vcelku slušný amatérský divadlo Mužů ve zbrani a slyšel sem že Soudné sestry v Dlouhý sou fakt dobrý (byly? Na programu je tam nevidim :( ), ale obecně jsem se naučil od adaptací Pratchetta kamkoliv radši nic nečekat - a projistotu je i radši vynechávat.
21.1.2023 23:09 - Corny
Tak asi to hrozně těžce nesu přes srdce, nedokážu přiznat pravdu a nalhávám si to, ale "Going Postal" je dobrý film, u kterého jsem se velmi bavil :D
21.1.2023 23:15 - sirien
Going postal je jako jedinej slušnej. Bez vztahu k předloze možná i dobrej :)
Otec prasátek měl pár světlých momentů. A pak zbytek filmu, bohužel.
21.1.2023 23:48 - Šaman
Poštu mám rád, Otce prasátek je zrovna dost těžké přenést na plátno, Barvy kouzel jsou stejně ztřeštěné, jako předloha.
A Soudné sestry divadlo jsem viděl… a bez znalosti předlohy bych v tom asi tápal, ale dá sa.
Btw. znáte kreslené filmy?
22.1.2023 02:25 - LokiB
Soudné sestry jsem v Dlouhé viděl někdy v roce 2002. Magráta Kláry Sedláčkové byla skvělá, Táborský hrál fajn,Tomáš Turek zábavný, Zavřel v roli trpaslíka bezva.

Filmy ... Hm, neurazily ani nenadchly :( moc doslovné a málo invenční
23.1.2023 00:08 - Fibriso
myslím, že udělat jakýkoli film podle knížky je dost obtížná a velmi velmi nevděčná práce. speciálně, pokud je to něco trochu zvláštnějšího - cokoli od Pratcheta či Franka Heberta (Duna)
Asi zůstanu u Knížek
23.1.2023 01:34 - sirien
Fibriso: určitě, ALE ne nemožná. Viz třeba Stardust. (...a dost dalších, Arrival, obě adaptace Šakala, u té první poplatně době...)
23.1.2023 06:44 - Jerson
Z filmových zpracování Prachetta mám taky dojem, že ho dělali velcí fanoušci, kteří se pokusili převést na plátno co nejvíc obsahu knihy - a prostě to nefunguje. U Barvy kouzel ještě jakž takž jo, ale třeba Otec prasátek mě nevzal vůbec.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.10159492492676 secREMOTE_IP: 54.225.56.41