Kultura

MIl
19.12.2007 19:37
Nejtemnější kniha ?
Zajímalo by mě, jaké dílo (kniha, sága, klidně i báseň) považujete za nejtemnější jaké jste kdy četli.

Dílo u něhož nešlo jen o to, že jste se báli usnout, ale takové, u něhož jste byli vrženi na samý pokraj černoty vaší vlastní duše.

Teď jsem položil těžkou otázku sám sobě a musel jsem se jít podívat do knihovny. Chvíli vedlo 1984, ale nakonec se přeci jen musím přiklonit k NAHÉMU OBĚDU Williama Seward Buroughs.
Autorská citace #1
19.12.2007 20:41 - Flanker.27
William F. Nolan - Malý svět Louise Stillmana. Povídka s neuvěřitelně silnou a děsivou pointou. Trochu připomíná Pána much, ale to už bych napovídal příliš.
Autorská citace #2
19.12.2007 23:28 - Malabar
Nahy Obed jsem videl jako film a musim rici ze to bylo opravu neco!
Autorská citace #3
20.12.2007 08:39 - Argonantus
Otázka je, jestli má být temná průběhem, nebo pointou, nebo obojím. Damnation game je úplně beznadějné, ale vyzní nakonec heroicky. 1984 je beznadějné po všech stránkách. Malý svět Lewise Stillmana je jen povídka, ne celá kniha. Na pokraj černoty vlastní duše mne vrhla maximálně Teorie státu a práva; jinak mne temné knihy naplňují spíš optimismem, a čtu si je, když je mi těžko ("on je na tom podstatně hůř, než já").
Autorská citace #4
20.12.2007 09:59 - Flanker.27
Teorie státu a práva mi nevadí, horší je komentář k zákonu o zadávání veřejných zakázek, a úplně jsem umíral u jakékoli věci týkající se managementu.:))
Ale vážně. Co se týče celá kniha/povídka, u delší knihy se s temnotou člověk zpravidla vyrovná v průběhu čtení. Ale volil bych 1984.
Autorská citace #5
20.12.2007 12:11 - LZJ
Když vynechám Necronomicon, o kterém se nesmí mluvit (B-)), tak kromě 1984 na mě kdysi dost zapůsobil Elmer Gantry, ale detaily si už nemapamtuju.
Autorská citace #6
20.12.2007 13:09 - Noir
Z fantastiky: Zamjatin: My Fuks: myši Natálie Mooshabrové Mieville:Nádraží Perdido
Autorská citace #7
20.12.2007 17:46 - Tyna
Dobrá otázka, 1984 jsem četla, líbilo se mi tak, že jsem si nihu i koupila (ta původní byla z knihovny), ale zase tak depresivně na mne nepůsobila. Nejspíš proto, že jako dítko roku 1989 nějak nevěřím v trvalost totalitních režimů (já optimista:-).
Hodně temně na mne zapůsobila Ukolébavka od Palahniuka. A taky Nadaný žák od Kinga, takový absolutní rozklad lidské duše bez jediné stopy naděje...
Autorská citace #8
20.12.2007 21:42 - Alek
Velký souhlas s Nadaným žákem. Ten závěr je úděsnej (teda ne že by to celý nebylo dost temný). Film je ještě o krapátek horší, páč ten nemá ten konec tak definitivní.
Autorská citace #9
20.12.2007 21:51 - Alek
Snad jen malá citace, páč jsem neodolal a zase si tu závěrečnou depresivní temnotu přečet.
Čtyři roční doby - Nadaný žák, S. King píše:
"Jsem pán světa!" vykřikl mohutným hlasem do vysokého nebe a na chvíli zdvihl oběma rukama pušku nad hlavou. Pak si ji přehodil do pravé ruky a vykročil k místu na dálnici, kde se svažoval terén a kde mu padlý strom poskytne úkryt.
Teprve o pět hodin později, když už se skoro setmělo, ho umlčeli.
Autorská citace #10
20.12.2007 21:58 - Gurney
Možná ne nejtemnější ale Zákony silnějšího (J. Brossman? vyšlo kdysi jako příloha Pevnosti). Postapo s prvky kyberpunku z vybombardované Prahy - "Nic není ztraceno až na naději..."
Autorská citace #11
20.12.2007 22:47 - Flanker.27
Jo, málem bych zapoměl, Christopfer Priest: Nežádoucí efekt (the Prestige). Film podle knihy je výborný, ale síla konce v knize je mnohem vyšší. Posledních asi 20 stránek je tak nádherně děsivých.
Tyna: To jsi opravdu optimista, vzhledem k tomu, že demokracie se nám pomalu oklešťuje...:(
Autorská citace #12
23.12.2007 21:02 - heavy_head
Alek píše:
"Jsem pán světa!"
Nevolal něco podobného Di Caprio na přídi Titaniku? :-)
Nejtemnější věc, jakou jsem kdy četl? Hm... Nejmorbidnější bych věděl. Je to povídka Stephena Kinga Typ pro přežití. Stojí opravdu za to.
Pokud se bavíme o hororech, jistě by se dalo vybírat u klasika žánru H.P.Lovecrafta. Mně utkvěl v paměti závěr jeho povídky Dagon. Noční můry na denní světlo s oblibou přivádí Clive Barker, temný umí být i Neil Gaiman. O hrůze a jejích odstínech ví hodně i Ray Bradbury. Z jeho povídek si určitě vyberete. Řeknu svou oblíbenou: Čekám. Svíravý pocit v oblasti žaludku a mi kdysi způsobili i Dracula nebo Pes baskervillský. Ale třeba i Muzikanti A. Sapkowského. Nakonec řeknu ještě Vnitřní světlo Arthura Machena.
No a pak tu máme druhou kategorii, která ve vás zanechává jakýsi vnitřní neklid, až nevolnost. O tom, jak a proč přestává být člověk člověkem a stává se z něj zrůda a monstrum, píše ve svých knihách Thomas Harris, a dělá to tak, že je vám těch vyšinutých psychopatů nakonec líto. S temnotou sváděla neúspěšný souboj i Laura Palmerová ve svém Tajném deníku. J.G.Ballard mi ve svých Mýtech blízké budoucnosti zase přivodil téměř hmatatelné pocity paranoie, schizofrenie a úzkosti. A předtuchu, že katastrofa je blízko. Z poslední doby mě zaujala Natálie Kocábová a její Růže. Slušný trip. Jen asociace a halucinace, neupravené a neučesané, jako sen urvaný z opratí, který nějakým nedopatřením prosákl, pronikl a proklouzl do reality. Podezřívám ji, že u toho kloktala dehet. :-)
Autorská citace #13
25.3.2009 22:52 - Norri
Clive Barker ma temne knizky, ale knizka uplnmeho dna duse je "A uzrela oslice andela" od Nicka Cavea.
Autorská citace #14
26.3.2009 10:19 - Argonantus
Á, už znám vítěze; nejtemnější kniha je příručka od Bernarda Gui, ze které opisovali autoři Malleus Maleficiarum a řada dalších ctihodných zakladatelů tajné policie.

Kvůli téhle knize hodně lidí umřelo ošklivou smrtí.
Autorská citace #15
26.3.2009 10:25 - Sethi
Peter Atkins - Physical Chemistry.

budí ve mně ty nejtemnější nálady...
Autorská citace #16
2.4.2009 21:50 - Vesman
Skutečně temných a hrůzných knih jsem příliš nečetl, ale třeba taková novela Hellbound Hearth, u nás známá spíše jako Hellraiser, nebyla žádné čtení pro děcka...
Autorská citace #17
3.4.2009 08:27 - Argonantus
Vesman:

Někde doleji jsme už Barkera řešili. IMHO je nejtemnější jeho dílko Damnation game.
Autorská citace #18
5.4.2009 12:31 - heavy_head
Peklo je místem těch, kteří zapírali. Tam najdou to, co sázeli a okopávali, Jezero prostor a les Nicoty, a tam bloudí a nikdy neuniknou a skučí touhou po hmotě.ů

Nedávno jsem ovšem četl Mikulášovy patálie pod peřinou, bez baterky, a taky mi to připadalo docela temné.
Autorská citace #19
5.4.2009 20:27 - sarven
neviem kde to bolo, ale opýtam sa tu. Kalendár je na tom ako?
Autorská citace #20
10.4.2009 21:33 - Alek
sarven: nechával jsem to na Maxovi, ale asi mu to tu uniklo. Já to vidím jako mrtvou záležitost, bohužel. Tohle se nepovedlo. :-( Tak snad ten příští vyjde líp, GRRM říkal něco v om smyslu, že každý rok to bude mít na starost jiný grafik.
Autorská citace #21
12.4.2009 18:44 - omphevore
mezi temné tituly určitě murakami.
Autorská citace #22
30.4.2009 19:55 - JAIME
murakami absolutně.. po jeho četbě už člověk neuvažuje, zda spáchá sebevraždu, ale kdy spáchá sebevraždu..
Autorská citace #23
13.5.2009 10:38 - GRF
Tedy dámy a pánové,
právě jsem dočetl Terror (D.Simmons) a musím říct, že závěr knihy byl pořádně temný a zůstane mi ještě pěkně dlouho v hlavě...
Autorská citace #24
23.2.2010 21:59 - Ertai
Souhlasím s GRF. Terror od Simmonse mi připadá dost temný. Z knihy vyzařuje temnota, chlad a utrpení posádek obou lodí. Tuto knihu doporučuji. Ona svým způsobem je temná i série SOIF - nečekal jsem , že tolik hlavních postav se odebere pod kytičky. Snad i díky tomu a dalším zvratům se tato série tak dobře čte :-))
Autorská citace #25
24.2.2010 10:29 - Flanker.27
Terror se mi hodně trefil do vkusu. Zvláště v letošní dlouhé zimě to má správnou atmosféru. Vůbec bych nebyl proti, kdyby se toho ujal nějaký schopný filmař (třeba Fincher).
Autorská citace #26
24.2.2010 13:57 - Noldo2
Za mě určitě 1984 a Ostrov od Merla. Ale ty nejděsivější pocity, při kterých mám chuť ječet, prchat a odhazovat věci ležící mi v cestě, ve mě způsobuje seriál Zoufalé manželky. To považuju za totální a naprosté peklo.
Autorská citace #27
24.2.2010 18:57 - Felouen
Co si pamatuji, tak mě nejvíce vystrašila povídka od Stephena Kinga, Misery.
Autorská citace #28
25.2.2010 12:46 - Merlin
Výpis z mýho účtu

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.09504508972168 secREMOTE_IP: 3.15.156.140