Kultura

Autorská citace #61
27.10.2009 09:20 - Noldo2
Aeris píše:
Neviem si už presne spomenúť v akom settingu to bolo, ale niekde trpaslíci žili "na" horách, nie "vnútri" hôr. Proste mali nízke kamenné príbytky blízko svojich jaskýň a baní, kde žili kupci a poľnohospodári (teda skôr pastieri, aj keď mali aj pár políčok s tým slávnym trpaslíckym obilím na ten ich nejedlý chlieb). Pod zemou pravidelne bývali len vojaci, remeselníci s kovmi, šlachta a samotní baníci.


Tak mi to přijde asi nejrozumnější.
Autorská citace #62
27.10.2009 09:56 - A15
Králíci a křečci mají pod zemí jen doupě, živí se na povrchu. Jsou součástí potravinového řetězce závislého na sluneční energii.

Polemizovalo se o možnosti existence rasy, která se živí pouze z podzemních zdrojů.

Jestliže nějaký bůh stvořil trpaslíky pro život pod zemí a dal jim podobu humanoida optimalizovaného pro život v otevřené přírodě, tak buď obšlehnul design nebo je to od něj špatný vtip (což o trpaslících tvrdím stále).

Pokud byli trpoši stvořeni vyšší mocí pro život pod zemí, proč by se měli starat o nějaké cukry či vitamíny? Prostě je nepotřebují (kurděje nehrozí) či si je syntetizují z těch sírofilních radioaktivních hub. Ty ostatně musí cukr docela dost obsahovat. Z čeho by jinak dělali kořalku? Normální houba nezkvasí a nezkvasí...
Sírová radioaktivní kořalka? To už je jak z Falloutu....

Pravdou je, že se ti zakrslí smradi nasomrovali do našich krásných jeskyní, zamordovali každého skřeta, na kterého narazili, ukradli, co nebylo přibité a pokud bylo, tak to čórli i s klincema! A teď se bojí vystrčit sosák na povrch.
Autorská citace #63
27.10.2009 14:32 - Colombo
Aeris: tady se bavíme spíše hypoteticky o možnosti pěstování hub (ty mají blíž živočichům než rostlinám) v podzemí a jejich výživnosti.

Já tvrdím, že když vezmeš houby (člověk vzal rostliny, nic moc výživnost pro člověka), najdeš u nich dobré věci ve své přirozené podobě (člověk vzal obilniny, žít jen z nich se nedá), budeš je dlouho šlechtit (megahouby), samozřejmě je pak musíš hnojit a jinak se o ně starat (houby jsou obecně vázači dusíku, společně s nitrogenními bakteriemi, případně je můžeš hnojit dusíkatým trusem od ptáků či netopýrů). Jen nefotosyntetizují, tak musí být na přívodu vody něco, co dodá houbám energii, ať už třeba lehce radioaktivní sirný pramen (sirné bakterie + radioaktivita) nebo se musí ta energie, podobně jako to dělají termiti nebo mravenci Atta, donášet a tak místo živočišných zpracovatelů trávy budou trávu rozkládat houby, čímž se ušetří něco energie, která by se jinak v procesu tráva-kráva ztratila.
Autorská citace #64
27.10.2009 14:33 - Colombo
Hulvatores: víš co jsou vůbec ty vitamíny, kterými se tu celou dobu oháníš?
Autorská citace #65
27.10.2009 16:26 - DenGrasse
Když jsem optimalizoval potravinovou produkci v Xyhtropacu, což je podzemní říše, kam se z povrchi dováží jen omezené množství věcí, dospěl jsem ke kombinaci: houby + řasy + ryby + červi + lov a chov podzemních zvířat. A pokud mi někdo řekne že to nestačí, tak přidám nějakou speciální luštěninu nebo podzemní rýži, která nepotřebuje přímé slunce, nebo jí stačí světlo přenášené z povrchu soustavou zrcadel...
Autorská citace #66
27.10.2009 17:28 - noir
Já navrhuje macarátí líhně.
Autorská citace #67
27.10.2009 20:35 - pipux
DenGrasse píše:
dospěl jsem ke kombinaci: houby + řasy + ryby + červi + lov a chov podzemních zvířat. A pokud mi někdo řekne že to nestačí


A co takhle mechy, jako chléb chudých? (jinak samozřejmě stačí ;) )

Když jsem dělal nějaké architektonické náčrty, jedné podzemní kultuře jsem do měst vpasoval rybníky a přehrady na chov ryb - kruhové a půlkruhové řady domků mají sloužit jako přehrada. Hezky, že?

Pak je ale třeba, aby to (potraviny, rostliny, zvířátka na pekáči, přehrady, soustavy světelných zrcadel, cokoliv) vytáhl talentovaný ilustrátor :P

noir píše:
Já navrhuje macarátí líhně.

Co to je?
Autorská citace #68
27.10.2009 20:47 - noir
pipux: macarát je takový vodní jeskynní mrcha. V podstatě totéž, co navrhuješ ty :o)
Autorská citace #69
27.10.2009 20:48 - Colombo
Macarát je takový druh mloka, bílý, slepý, fertilní i v larvárním stádiu a většinou nedosahující dospělosti. Podobný Axolotlovi, ale mnohem protáhlejší tělo.
(bílý s červenými vnějšími keříčkovitými žábrami)
Autorská citace #70
27.10.2009 20:57 - Sethi
Vlastně takový méně barevný mudkip.
Autorská citace #71
27.10.2009 22:19 - PeCi
Colombo píše:
Macarát je takový druh mloka, bílý, slepý, fertilní i v larvárním stádiu a většinou nedosahující dospělosti. Podobný Axolotlovi, ale mnohem protáhlejší tělo.(bílý s červenými vnějšími keříčkovitými žábrami)


Tu je foto to povie asi viac
Autorská citace #72
28.10.2009 01:02 - Colombo


takové blechy sem házet
Autorská citace #73
28.10.2009 01:04 - Sethi
Colombo píše:
takové blechy sem házet

Že zrovna ty nerozeznáš blechu od macaráta...
Autorská citace #74
28.10.2009 08:50 - PeCi
Colombo píše:
takové blechy sem házet


Tak ok sľubujem že sa polepším a nabudúce postnem veľký aj keď nie najkvalitnejší obrázok holt =)
Autorská citace #75
28.10.2009 13:20 - Chrochta
Neškodilo by nastudovat, jak podzemní ekologii řeší uznávané autority v oblasti. Autoři Faerúnu to řeší podzemní energií faezress, která (alespoň dle mého pochopení) slouží nejen jako výživa „rostlin“ (spíš hub, měkkýšů (slimáků atd.), hlenek (různých hlenů, pudinků a slizů)) ale i členovců, červů a vůbec nižších (hodně nižších) bezobratlých a snad i nějakých těch obratlovců (to není blábol, na absorbovanou sluneční energii jedou minimálně někteří varani a další ještěři, a mám nějaké podezření i ohledně dalších „kostiček“). V DragonLance (ADnD verzi – měli to volně ke stažení na svých stránkách Šarlatáni) funguje u pólu několik společenství na houbách a funny hlodavcích jménem funno. O podzemí Eberronu se snad ještě nemluvilo, k obecným informacím o RPG podzemí jsem se nedostal (Pathfindera jsem si ještě nekoupil, Kalamar modul o podzemí nemá, Asterion také ještě ne a kdo jiný by dělal teoretické věci a ne jen seznamy nestvůr?). Warhammeroví trpaslíci jednak kolonizují okolní hory (kniha Zabíječ draků) a jednak loví slepé podzemní ryby a asi chovají šváby (kniha Zabíječ démonů); k tomu nejspíš i nějaké ty houby nebo cožeto vlastně švábi u nich žerou. O nikom dalším nevím.

Trpaslíci sice mohou mít a nejspíš i mají nějak upravený metabolismus, ale ten za jejich přežitím v podzemí v tomhle směru nestojí. Základem ekosystému bude nepochybně chemosyntéza (sirné bakterie) a houby. Ale protože jsme ve světech, kde je zcela přirozená magie, může fungovat i ona. Nikoli jako potrava pro rostliny, ale společně s radioaktivitou a dalšími fyzikálně-chemickými činiteli jako zdroj mutací. Kromě toho horniny mohou nějaké formy energie buď samy emitovat, nebo propouštět odjinud (ať ze zemského jádra, z vesmíru nebo jiných sfér existence – a ani to nemusí mít nějaký jiný viditelný dopad než to, že v podzemí vyrobené materiály na povrchu nezvykle rychle chátrají a některé typy magie prostě nefungují). Tedy klidně může fungovat nějaká ta obdoba fotosyntézy. Ony bakterie jsou neskutečné kujvy a i mezi houbami se vyskytují perverznosti, kterým by nejeden odborník nejraději zakázal existovat (příkladem budiž hlenky). Navíc za mimořádných podmínek podzemí (může se uplatňovat skoro cokoli, třeba toky přírodních energií, se kterými pracují východoasijské praktiky jako feng-šuej nebo třeba evropští proutkaři (geopatogenní zóny), nebo magie geometrie (na Zemi působení pyramid)) může pokročit evoluce i jinak nepřijatelných věcí. Zcela jistě se bude uplatňovat rozsáhlá symbióza a la „lišejník“ nebo buňka (má ochočené původně bakteriální mitochondrie), a to i v šílených kombinacích (i když kombinace velmi nižšího bezobratlého se skoro čímkoli je poměrně uvěřitelná). Pod pojmem „houba“ je nutno proto vidět něco jiného než „hříbek“, „řasa“ není „to zelené, co sviní sklo akvárka“ a „červ“ nebude „žížalou“, ale spíš čímkoli, co jako červ vypadá (třeba ploštěnkou nebo tak něčím). Houby tak budou poměrně výživné (alespoň částečně) a bude se na nich živit celý rozsáhlý ekosystém nějakými těmi snad živočišnými fujtajbly počínaje a hlubinnými rotaji a nejrůznějšími dravými monstry konče. Navíc mohou připravovat podmínky růstu některých na fotosyntézu nepříliš odkázaných rostlin (lišejníky skutečně tvoří slabou vrstvičku humusu, která je základem všeho dalšího rostlinného života).

Mimochodem, takové veselé vegetování klidně může mít dost destruktivní vliv na některé druhy hornin, takže pajzlům, drowům a dalším silně ulehčí kopání tunelů.
Autorská citace #76
28.10.2009 13:25 - Colombo
Ona radioaktivita opravdu slouží houbám jako zdroj energie a ne jen jako fyzikální mutagen. Ony všechny organismy jsou zvyklé na větší přirozené radioaktivní prostředí než nám zelení nalhávají. A tak na vysočině jsou v některých barácích, kde je radon, naopak lidi zdravější.
Autorská citace #77
28.10.2009 16:59 - Goran
Colombo: jistě, viz okolí Černobylu, dnes velice zdravý ekosystém. Faskal nedávno hodil na RPGFórum pár hezkých odkazů:
http://osel.cz/index.php?obsah=6&clanek=1395
http://osel.cz/index.php?obsah=6&clanek=1867
Autorská citace #78
28.10.2009 17:08 - Chrochta
to Goran: Víš o tom, že v jáchymově byly a snad ještě stále jsou vyhlášené lázně, kde používají radioaktivní vodu?
Autorská citace #79
28.10.2009 18:00 - Colombo
á, Osel, můj oblíbený.

Žel, Gorane, tohle je naprosto o něčem jiném. "Zdravý ekosystém" (ať už to zamená cokoliv, podle mne je to naprostá kravina, kterou vypusti z huby nějaký ekologista z greenpeace a s vědeckým termínem to nemá vůbec nic společného) v černobylu není proto, že by tam radioaktivita nějak úžasně pomáhala, ale prostě proto, že se zde ekosystém restartoval a člověk do něj nezasahuje.

Příklad: armádní cvičné střelnice (zakázaný přístup, výbuchy granátů zvyšují biodiverzitu zrestartováním malé části povrchu, čímž se uvolní niky, které jsou od starého lesa rozdílné)
Autorská citace #80
28.10.2009 20:19 - Goran
Chrochta: jojo, v rozumné míře radioaktivita léčí.

Colombo: že je to hlavně o nepřítomnosti lidí je mi taky jasné; uznávám, že ty oslí odkazy jsou mírně OT.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.062842130661011 secREMOTE_IP: 3.128.205.109