Kultura

Rytíř
15.2.2008 09:04
Zamyšlení Riche zvaného Wapenshaw nad dnešním pohledem na anglický dlouhý luk.
Autorská citace #61
18.11.2011 09:12 - Vojtěch
Chrochta: Dobré čtení, musím potvrdit.
Autorská citace #62
18.11.2011 16:20 - speedy
Já vím, že právě začali prohrávat, ale stejně jsou pro mne vrcholem středověkého válečnictví. Kressenbrun a Arsuf samozřejmě znám, ale není to ta doba, kterou mám opravdu rád. Doba plnoplátových zbrojí, doba zrádných angličanů pasoucích po francouzském trůně, doba, kdy žily jedny z mých nejoblíbeběnějších historických postav (namátkou Bertrand du Guesclin). Vím, že už dávno nebyli rytíři neporazitelní, ale byli o to impozantnější. Jak říkám, prostě tuhle dobu miluju a po pravdě jsem v mém okolí jediný, kdo má z této války raději francouze :-). Proto se je snažím tolik propagovat.
A na tu knihu se rozhodně kouknu. Tu bitvu ve Španělsku znám, myslím, že se odehrávala někde kolem řeky Ebro. Bojoval tam právě Bertrand a na druhé straně John Chandos. Jedni z nejlepších přátel, i když bojovali každý na jiné straně...
Autorská citace #63
22.11.2011 12:38 - Hunter
Hezké téma, díky Rytíři :-)

Za sebe si myslím, že to trvá velení dvě, tři bitvy ve středověku, než začne hledat řešení.. Ono to s tou analýzou "tohle funguje vždycky" přeci jen není tak slavné - vždyť tam byl blbý velitel, jízda zase útočila bez rozkazu, ti nestříleli a ten motýl vlevo nahoře zaclonil slunce před zraky nepřátel a nás osvítil... bla, bla :-) Takže věřím tomu, že hlavně díky nepružnosti adaptace se některé scény opakovaly a přesně jak již bylo řečeno, efekt zbrojí a luků se musel navzájem vyrovnávat, jinak by měli čas dostatečně vyzkoušet hromadu jiných taktik (které by se dostaly do zápisků, páč polovina by byla vtipná, 30% na nic a zbytek by třeba i zabral :-) )
Autorská citace #64
1.4.2017 01:00 - ShadoWWW
Doteď jsem nikdy neslyšel o lučištníkově paradoxu. :-O
Autorská citace #65
1.4.2017 01:45 - sirien
Já to znal, ale ten slowmo na konci docela stál za to to zkouknout :)
Autorská citace #66
1.4.2017 09:45 - LokiB
jj, tenhle díl SmarterEveryDay jsem viděl asi před rokem, když jsem projížděl různé podobné série, jako vsauce, PBS Space Time. Když jsem před pár lety chodil trochu střílet lukem na Tyršák, tak i tam jsme o tom principu párkrát mluvili.
Autorská citace #67
2.4.2017 10:22 - Jerson
ShadoWWW píše:
Doteď jsem nikdy neslyšel o lučištníkově paradoxu. :-O

Nikdy jsi nezkoušel střílet z luku? :-)
Autorská citace #68
2.4.2017 11:03 - LokiB
No, on nemá každej v oku slo-mo kameru, aby si to pružení šípu vychutnal ...
Autorská citace #69
2.4.2017 11:59 - sirien
A přitom to je tak lacinej kyberware...
Autorská citace #70
2.4.2017 13:24 - LokiB
Tak ona by mi Jersonova reakce dávala smysl, kdyby ShadoWWW býval napsal "Doteď jsem se s lučíštníkovým paradoxem nikdy nesetkal"
... při střelbě lukem prostě lučištníkův paradox slyšet není

A pak - jako děti jsme stříleli z luků poměrně tuhé, neohebné šípy, kde se lučištníkův paradox takto neprojeví (šíp nevibruje), ale létá doleva (pro standard praváka).

No a u moderních kladkových luků ani nenastává ...
Autorská citace #71
2.4.2017 16:01 - Babaj
Píše:
ShadoWWW píše:
Doteď jsem nikdy neslyšel o lučištníkově paradoxu. :-O

Nikdy jsi nezkoušel střílet z luku? :-)



ani ve Skyrimu?-.)))
Autorská citace #72
2.4.2017 22:56 - Šaman
Ony taky luky bývají upravené tak, aby se tento problém minimalizoval.
Autorská citace #73
2.4.2017 23:03 - Aegnor
Sportovní luky mají dokonce takovou hezkou hračku, button se tomu říká (button na madle), která tohle minimalizuje ještě víc. V principu jde o to, že se šíp opírá o konec buttonu (na prvním obrázku je to ten zlatý konec), který je na pružině - jakmile dojde k výstřelu, tak button "uhýbá" šípu a vrací se zase zpátky, jakmile má prostor.
Autorská citace #74
3.4.2017 08:07 - Jerson
LokiB píše:
No, on nemá každej v oku slo-mo kameru, aby si to pružení šípu vychutnal ...

Navím co tím myslíš ty, já tím myslel to, že je to jedna z prvních věcí, kterou instruktor střelby z luku obvykle řekne.
Jinak po jednom důkladném výsměchu už neříkám každému ohnutému kusu dřeva s provázkem "luk".
Autorská citace #75
3.4.2017 08:40 - ShadoWWW
Ach ta dnešní doba. Lidi musí mít na všechny své koníčky profi vybavení a instruktory...

Abych ale odpověděl na Jersonovu otázku: střílel jsem z luku jako kluk, když jsme si s kamarády v osmi letech hráli na Indiány. Nadchla nás tehdy Elstnerova kniha Dobrodružnou stezkou, kde o tom paradoxu ale nepsali.

Luky jsme si dělali sami z tiskových větví, jako tětivu jsme použili nilonové vlákno, co se tehdy hojně používalo jako šňůra na prádlo. Šípy jsme si dělali z šípkových keřů. Na jaře se daly snadno zbavit kůry a šípy z jejich větví byly dostatečně tlusté a rovné. Byly neohebné a zanášely trochu doleva, přesně jak popsal LokiB. Ale to nám nevadilo, při míření jsme s tím počítali.

Prostě dětská zábava.
Autorská citace #76
3.4.2017 09:01 - Colombo
Píše:
Jinak po jednom důkladném výsměchu už neříkám každému ohnutému kusu dřeva s provázkem "luk".

To je zas nějaká elitistická kravina?
https://en.wikipedia.org/wiki/Self_bow
Autorská citace #77
3.4.2017 09:16 - LokiB
Jerson píše:
Navím co tím myslíš ty, já tím myslel to, že je to jedna z prvních věcí, kterou instruktor střelby z luku obvykle řekne.


Myslím tím to, že otázky "tys nikdy nestřílel lukem?" a "tys nikdy nestřílel lukem pod dohledem zkušeného instruktora, který ti vše k tomu vysvětlil?" jsou dost rozdílné a, jak můžeš vidět v praxi, ostatní lidé je chápou jinak než ty.

kupříkladu měl jsem od mala doma celkem pěkný luk, ne z klacku, ale fakt kupovaný, podle mě tak někdy z 60. či 70. let. zkoušel jsem s ním střílet (a taky z vojenské vzduchovky ČZ v 47 nebo tak něco) ... takže na tvoji otázku bych odpověděl "zkoušel".
a dokonce jsem zkoušel před lety i sportovní lukostřelbu, kde mě instruktorka opravovala, jak blbě stojím a tak. ovšem o lučištníkově paradoxu mi ani tam neřekla nic.

jak je vidět, znalost tohoto paradoxu se "zkoušením střílení z luku" až tak moc nesouvisí
Autorská citace #78
3.4.2017 11:20 - Aegnor
LokiB píše:
a dokonce jsem zkoušel před lety i sportovní lukostřelbu, kde mě instruktorka opravovala, jak blbě stojím a tak. ovšem o lučištníkově paradoxu mi ani tam neřekla nic.

Potvrzuji, lukostřelbu jsem dělal 8 let a o lučištníkově paradoxu jsem se od instruktorů nedozvěděl.
Autorská citace #79
3.4.2017 14:10 - Kosťa
lučištnický paradox? tak o tom slyším tady poprvé, a to když jsem si před třemy lety kupoval luk tak sem si o tom i něco přečetl a popovídal si s pár lidma co i z luku střílejí. A instruktor? no já sem asi staromódní ale na to že si zajdu na dvě hoďky zastřílet z luku něklam ven nepořebuju instruktora:-) jinak info docela zajímavý.
Autorská citace #80
3.4.2017 14:28 - Vojtěch
Ono to taky asi bude závislé na tom, se kterým náčiním zacházíte. Pokud budete mít instruktora moderní lukostřelby, tak asi nebude řešit paradox, který už třeba současné luky kompenzují, případně šípy, které se neohýbají kvůli použitému materiálu atd.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.085690975189209 secREMOTE_IP: 44.204.204.14