Kultura

Rytíř
15.2.2008 09:04
Zamyšlení Riche zvaného Wapenshaw nad dnešním pohledem na anglický dlouhý luk.
Autorská citace #81
3.4.2017 14:40 - Jerson
Colombo píše:
To je zas nějaká elitistická kravina?

Jak mi vysvětlil jeden z nejlepších výrobců luků v Česku, říkat věcem vyráběným dětmi "luk" je tejné jako říkat šlapacímu autu "auto", se všemi následky z toho plynoucími.
Takže když řekneš "v autě jsem se něco najezdil, i v terénu, několikrát jsem se s ním i převrátil", každý znalý jedinec si pod tím představí, že jsi jezdil s nějakým offroadem, myšleno autem s motorem. Když pak pak dodal "Jo, a bylo to šlapací auto", a řekl to před lidmi, kteří v offroadu někdy seděli nebo se někdy převrátili v autě, tak budeš terčem posměchu, nebo za trolla.

S luky je to obdobné. Takže stejně jako se rozlišuje auto a šlapací auto jsou lidé vyrábějící a střílející s luky rádi, když se rozlišuje luk, dětský luk a kus ohnutého dřeva s provázkem. Čistě pro jednodušší komunikaci a pochopení, bez nějakého elitářství.

LokiB píše:
dokonce jsem zkoušel před lety i sportovní lukostřelbu, kde mě instruktorka opravovala, jak blbě stojím a tak. ovšem o lučištníkově paradoxu mi ani tam neřekla nic.
jak je vidět, znalost tohoto paradoxu se "zkoušením střílení z luku" až tak moc nesouvisí

A ani ti nevysvětlovala, jak máš vlastně zamířit na terč, aby ses do něj trefil? Nebo jsi měl luk, který měl vybrání pro šíp?
Třetí věc, kterou mi řekl, člověk (historický šermíř), který mi dal luk do ruky byla "šíp letí ne tam, kam zdánlivě míří, ale do spojnice tětivy a lučiště." Jinak bych se asi vůbec nemohl trefit.
Autorská citace #82
3.4.2017 14:48 - sirien
Jerson: většina lidí totiž prostě vezme luk, párkrát vystřelí a průběžně zjistí, jak to funguje tak nějak za běhu. Např. každej nováček co přijde na Archery game, co tak můžu soudit z krátké zkušenosti na Gameconu.

Tj. většina lidí k tomu nepotřebuje instruktora jako moudrého zkušeného stařešinu, 500 stránkový manuál a skripta z materiálové fyziky :)
Autorská citace #83
3.4.2017 14:49 - Šaman
Jenže šlapací auto není auto, ale hračka podle auta.

Luk z klacku je luk, jaký se reálně používal a lze jím zabít. A některé kmeny ho stále použivají - čím loví amazonští indiáni? Klackem s provázkem?

OMGs, to je jako bys říkal, že historické boty nejsou boty, protože je to jen kus kůže ořezaný nožem a zavázaný kolem kotníků. Že kanoe není loď, protože loď byl Titanic s komínama, motorama a tak.

Koneckonců tohle taky není diskuze, ale takové plácání svých názorů přes sebe. :D
Autorská citace #84
3.4.2017 15:21 - LokiB
Jerson píše:
A ani ti nevysvětlovala, jak máš vlastně zamířit na terč, aby ses do něj trefil? Nebo jsi měl luk, který měl vybrání pro šíp?


ne, nerekla jak přesně mám mířit. byla to takova holčina, co mi řekla jak mám stát, jak vytáhnout šíp, jak ho založit, jak natáhnout, jak si neustřelit prst, jak si nerozedrit zapesti, jak si neznicit zada ... atd.

ve skutecnosti, s tim lukem, kterym se strilelo, a ktery nebyl vykousnuty, se stejne nemirilo primo pres celej sip ... oko jsem mel vice "vlevo" nez konec sipu ... coz melo dusledek, ze kdyz jsem miril pres spicku sipu na stred, tak jsem vlastne miril trochu "doprava" ... aspon si na to tak vzpominam, ze jsem z toho mel ten pocit.

ale po prvnich desitkach vystrelu jsem si to stejne korigoval podle toho, kam mi to litalo ...
Autorská citace #85
3.4.2017 15:38 - Vojtěch
Jerson: Auto a šlapací auto je špatné přirovnání. On ten tvůj instruktor zní tak jako Opel is kein Auto. Jako ano, jeho výrobky budou nejspíš kvalitní luk, pokud si nehoní jen triko, ale ani Opel, ani Trabant kvůli tvrzení někoho, kdo je neuznává najednou nepřestávají být auty. Primitivní luk také nepřestává být lukem proto, že někdo v ruce drží kladkový luk z moderních kompozitů.
Autorská citace #86
3.4.2017 15:41 - Jerson
Šaman píše:
Luk z klacku je luk, jaký se reálně používal a lze jím zabít. A některé kmeny ho stále použivají - čím loví amazonští indiáni? Klackem s provázkem?

Věřím tomu, že jejich luky a šípy jsou rozhodně víc než je ohnutý klacek s provázkem a tyčka s hřebíkem. Rozhodně nesměšuju věci, které vyrábí profesionálové se zkušenostmi a znalostí předků, byť bez technologických vymožeností, a věci, které vyrábí děti bez zkušeností jen na základě vnější podoby. Historické boty jsou boty a kanoe je loď. S tím nemám problém.

Na druhou stranu - já luky nevyrábím. Ani profesionálně nestřílím. Zato dám na názory profíka v oboru, a když mi řekne, ohnutý klacek nemám považovat za luk, tak mu věřím. Velmi nerad se přu s profesionály v oboru, který neovládám a přesvědčuju je o své pravdě.

Pokud by někdo chtěl dotyčného člověka přesvědčit, že věc vyrobená dětmi je luk, má možnost. Stačí googlit "Hawkwind luky". Bohužel nemůžu dát funkční odkaz, v práci mi to stránky nenačte.
Autorská citace #87
3.4.2017 15:43 - Jerson
Vojtěch píše:
Primitivní luk také nepřestává být lukem proto, že někdo v ruce drží kladkový luk z moderních kompozitů.

Viz výše. Rozhodně nemluvím o "primitivním luku", a dotyčný Hawkwind vyrábí (kromě jiné) klasické dřevěné luky, nikoliv kladkové typy.
Jen rozlišuju "primitivní" (ve smyslu vyrobený starší technologií) a "vyrobený/používaný dětmi".
Autorská citace #88
3.4.2017 15:51 - ShadoWWW
To tvrzení toho borca vnímám spíš jako součást reklamy a jeho sebepropagace než jako fakt.
Autorská citace #89
3.4.2017 15:56 - Jerson
Nevím jaké tvrzení máš namysli, ale pokud něco z toho, co tvrdí Hawkwind, tak podle mě je to člověk, který si taková tvrzení může dovolit.

Každopádně jsem se mylně domníval, že tenhle paradox lukostřelce je věc, která patří k základním znalostem při střelbě z luku. Jak je vidět, není to tak často sdělovaná znalost a takový základ, jak jsem se domníval.
Autorská citace #90
3.4.2017 15:58 - Aegnor
Jerson píše:
Každopádně jsem se mylně domníval, že tenhle paradox lukostřelce je věc, která patří k základním znalostem při střelbě z luku. Jak je vidět, není to tak často sdělovaná znalost a takový základ, jak jsem se domníval.

Je to informace, která je ve skutečnosti pro spoustu lidí neužitečná a nezajímavá (oni chtějí vědět JAK mají střílet, ne PROČ mají tak střílet), tak se nezmiňuje, pokud se na ni přímo někdo nezeptá.
Autorská citace #91
3.4.2017 15:59 - ShadoWWW
Je to jak tvrzení mého bývalého spolužáka, co závodně jezdil na kole a říkal, že kolo pod sto tisíc není kolo.

A propos... Jezdil jsi někdy na kole, Jersone? ;-)
Autorská citace #92
3.4.2017 16:02 - ShadoWWW
Já se taky kdysi domníval, že batchové skripty patří k základním znalostem každého uživatele počítače.
Autorská citace #93
3.4.2017 16:42 - York
There are many kinds of bow...

Autorská citace #94
3.4.2017 16:56 - Šaman
Lučišnický paradox a Bow of lightning… tak vědci objevili jev ohybu světla.
Autorská citace #95
3.4.2017 17:08 - sirien
Solaři žádný paradoxy neřešej, Solaři prostě nadiktujou nové pro ně výhodnější zákony reality :p
Autorská citace #96
3.4.2017 17:50 - Vojtěch
Jerson píše:
Viz výše. Rozhodně nemluvím o "primitivním luku", a dotyčný Hawkwind vyrábí (kromě jiné) klasické dřevěné luky, nikoliv kladkové typy.
Jen rozlišuju "primitivní" (ve smyslu vyrobený starší technologií) a "vyrobený/používaný dětmi".


Ono by se pak měla připojit definice luku, aby ji mohli i amatéři rozlišit. Jinak se tu zůstaneme plácat na tom, jestli je to luk, nebo není, do nekonečna.
Autorská citace #97
3.4.2017 21:55 - Colombo
Jn, ta Jersonoa AI by potřebovala ještě poladit. Ještě moc nechápe, jak se lidi běžně vyjadřují.

btw. luk je doslova ohnutý klacík s provázkem. Vůbec nemusí být použit jako zbraň, viz:
http://www.woodcraft.cz/files/infostudna/hau_kola/ostatni/ohen_rukama/ohen_rukama.php
Autorská citace #98
4.4.2017 08:27 - Jerson
ShadoWWW píše:
Jezdil jsi někdy na kole, Jersone? ;-)

Jo. Ale nikdy jsem nezkoušel udělat si ho sám.
Koupil by sis ohnutý kus klacku s provázkem jako "luk", Shadowwwe? :-)

Colombo píše:
btw. luk je doslova ohnutý klacík s provázkem. Vůbec nemusí být použit jako zbraň, viz:

No, zajímavé, že to zmiňuješ, protože "použít luk na rozdělání ohně" se občas zmiňuje, ale praxe ukazuje, že luk se používá velmi špatně, protože "tětiva", tedy provázek spojující oba konce dřeva nemůže být napnutý jako u luku, ale spíše povolený, aby se dal obtočit okolo rotujícího klacku.

Colombo píše:
Ještě moc nechápe, jak se lidi běžně vyjadřují.

Lidé se běžně vyjadřují nejednoznačným a matoucím způsobem, což způsobuje nedorozumění. Já nedorozumění nemám rád.
Autorská citace #99
4.4.2017 08:34 - LokiB
Jerson: zkus připustit, že tvoje reakce "střílels někdy z luku?" na lidi, kteří o daném paradoxu nikdy neslyšeli, byla střelbou mimo.
tam ses vyjádřil matoucím způsobem, když jsi spojil střílení z luku se zaslechnutím informace o l. paradoxu, způsobil jsi nedorozumění a zbytečně se to pak rozbředlo.
4.4.2017 08:55 - Jerson
LokiB píše:
zkus připustit, že tvoje reakce "střílels někdy z luku?" na lidi, kteří o daném paradoxu nikdy neslyšeli, byla střelbou mimo.

To jsem si uvědomil a napsal to o dva příspěvky výše. Už tu chybu nechci opakovat.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.10165619850159 secREMOTE_IP: 3.81.221.121