Kultura

sirien
28.3.2008 16:35
Firefly & Serenity
Diskuse o sci-fi westernu odehrávajícím se v jedné předaleké planetární soustavě. Výborné postavy, hezké zápletky, realistický svět a hlavně úžasná práce s klišé a jejich náhlým a mnohdy nečekaným porušováním.

Viděli jste:

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 1 bodů.
Firefly a pak Serenitykladné body27
Serenity a pak Fireflykladné body9
Pouze Firefly a chci vidět Serenitykladné body2
Pouze Serenity a chci vidět Fireflykladné body2
Pouze Firefly a Serenity mě už nezajímákladné body0
Pouze Serenity a Firefly mě už nezajímákladné body1
Neviděl jsem ani jedno, ale chystám sekladné body6
Neviděl jsem ani jedno a nijak mě to nelákákladné body5
Autorská citace #1
28.3.2008 16:38 - sirien
Z této diskuse o RPG Dawning Star: Operation Quick Launch

Nedoporučuju sledovat Serenity dřív než člověk skoukne Firefly. Je to závěrečný film a není na konci pro nic za nic - dost věcí by vám uteklo a naopak dost věcí by vám bylo představeno aniž byste si mohli užít to postupné odhalování (to je jen varování pro ty co to neviděli, diskusi o Firefly si můžeme kdyžtak dát v akce.d20 v Kultuře)

Tak to už sem si zkazil, viděl jsem jenom film... :)

taky sem videl jen film :-/
Autorská citace #2
28.3.2008 16:40 - sirien
Chyba. Ten seriál ty postavy dokonale představí, což se v Serenity už prakticky neděje... mám dojem že bez seriálu tam ani půlka postav nedává smysl (např. máte tušení co byl zač ten pastor? Případně musí děsně chybět kontext k tomu proč se kdekdo chová tak jak se chová...)
Kromě toho když teď budete sledovat Firefly tak už nebude tak zajímavé sledovat vývoj River a užívat si ty občasný překvapení co provede, když víte co je přesně zač.
Autorská citace #3
28.3.2008 16:56 - Lokken
Zní to zajímavě,proženu to torrenty....
Autorská citace #4
28.3.2008 16:58 - sirien
Kromě jiného mám podezření, že scénáírista případně producent nebo někdo v tom světě původně hráli RPGčko, protože kdyby si v tom někdo chtěl nějaký zahrát, tak na tom jak byl ten svět seriálem a filmem představenej nemusí vůbec nic měnit :)
Autorská citace #5
28.3.2008 17:17 - Gurney
On je ten film natočenej spíš coby poslední díl seriálu o kterém se říká že v produkci se nepřenesli přes některé politické narážky (to jsem někde vyčetl, zatím jsem to neviděl takže nemůžu posoudit kolik je na tom pravdy) takže to celý působí trochu "uspěchaně". Jinak ten svět je opravdu jak z rpg, líbí se mi tam třeba to skoro nepostřehnutelné prolínání západní a jiných kultur.

Sirien: Je i v seriálu ta postava vládního agenta (černoch s katanou co jedná podle samurajských tradic)? V tom filmu se mi líbilo jakej to byl na začátku zaslepenej fanatik a totálně mi to zkazil ten konec kdy úplně zpanikařil když na ně zaútočili ti nájezdníci a nakonec se vykašlal na všechno čemu věřil a nechal hlavního hrdinu odejít...
Autorská citace #6
28.3.2008 17:48 - sirien
Malá prosba - když budeš spoilerovat, tak napiš /spoiler/ :) třeba to ještě někdo neviděl...
spoiler: Jinak jsi to asi nepochopil, pusť si tu scénu znova. Právě že když na ně vylítnou Plenitelé, tak je tenhle agent ten jedinej z celý flotily, kterej nezpanikařil a začal okamžitě vydávat smysluplný rozkazy a řvát na lidi, aby kurva začali taky něco dělat. Tohle je právě taky trochu jedna věc kde by se k filmu hodilo vidět seriál, protože když Tě Plenitelé a zkazky o nich provázej patnáct dílů seriálu, tak je pak mnohem líp vnímáš jako něco děsivýho, a když se pak objeví jejich flotila, tak to je pro normální vojáky stejný, jako kdyby se ve fantasy kde staletí neexistovala magie najedou na obzoru objevila armáda nemrtvejch. (jeden díl Firefly je přímo věnovanej postoji velitelů armády k Plenitelům - resp. tomu jak na ně nevěřej - a tomu co Plenitelé s lidmi dokáží udělat).
spoiler2 stejně tak ten černoch neměl důvod je na konci nenechat jít - on měl zabránit tomu, aby zveřejnili diskreditující informace. V okamžiku kdy byly tyle informace s konečnou platností nezastavitelně venku už nikdo z tý posádky nepředstavoval hrozbu, zabíjet je by bylo zbytečný. Ani nemluvě o tom že jeho věrnost byla založná ve víře v určitou myšlenku, a když pak viděl kam tam myšlenka vedla, tak se to v něm prostě zlomilo - asi jako v kovaném západním intelektuálním komunistovi, co si v roce 1960 udělal vílet do Moskvy.
A jinak ne, ten černoch v seriálu neni. Zato tam jsou jiný stylový záporáci (:
Autorská citace #7
29.3.2008 00:27 - Gurney
Njn, mě spoilery nevadí ale asi je lepší upozorňovat.

To je právě otázka, jestli by opravdu provedl to co v tom filmu, přece jen ve filmu je přímo řečeno že je to fanatik. To srovnání s intelektuálním komunistou není úplně na místě, ten agent byl chladnokrevný zabiják, mě to spíš přišlo jako bys koukal film o křižácích kde se Saladin na konci začne cpát vepřovým.
Autorská citace #8
29.3.2008 01:08 - sirien
No, tak taková Angela Davis byla taky americká komunistka do morku kostí a velká fanynka SSSR... dokud se nejela po SSSR projet a nedojela do Moskvy. Od tý doby se o této aktivní brojířce slehla zem (: . Lidé reagují různě - prostě to byl fanatik který si uvědomil že myšlenka které věří přinesla něco zcela opačného a ještě navíc se k tomu nedokáže postavit čelem (videozáznam o vzniku Plenitelů... to je ve Firefly silný kafe. Jenže v Serenity nebylo pořádně vidět co sou zač, prostě se čekalo že to znáš z toho Firefly, kde už byli rozebraný dost)
Nevim... představ si rytíře Jedi, což je taky fanatik na entou, kterej najednou zjistí že Rada Jedi nejenže ignoruje Sithy, ale ještě se navíc záměrně vyhybá konfrontaci s nimi a nechává je radši bejt v jejich snaze podrýt Republiku. To by prostě jeho víře v Řád Jedi taky dalo těžkou facku.
Stejně tak tam neni nikde řečený že by ten černoch přestal věřit ve své ideály, on prostě jen ztratil víru v ty, kteří tyto ideály oficiálně prosazují a reprezentují, a spolu s nimi i v jejich metody, které viděl na vlastní oči.
Autorská citace #9
29.3.2008 21:33 - Gurney
Jenže Angela nebyla chladnokrevný zabiják, podle mě je ekvivalent té postavy spíš církevní inkvizitor nebo íránský ajatolláh, tyhle lidi pravda vlastně ani nezajímá protože "zdravý rozum se může mýlit ale víra je neomylná", navíc mám dojem že se tam hlásil k samurajským tradicím t.j. "vítězství nebo smrt", nic mezitím není a žádný úhel pohledu to nezmění. On by mohl časem pochopit ani že Aliance jsou "ti zlí" (to mu vlastně nevadí, věří že účel světí prostředky) jako spíš že to není pro dobro většiny někdy v budoucnosti jak si to sám odůvodňuje, ale v tom filmu je na to strašně málo času a působí to strašně křečovitě. No asi to budu muset zase někdy zkouknout, tentokrát po seriálu (už mám první díl).
Autorská citace #10
31.3.2008 21:54 - Gurney
Takže už jsem viděl 6 dílů (Train job třikrát) a zapálil do toho dva další lidi kteří se nemůžou odtrhnout... "So, what are we doing?" "..Oh, crime" "Crime??!... Good... OK.." :)
Autorská citace #11
31.3.2008 23:41 - sirien
Hlášky i některý klišé a takřka klišé scény jsou božský :D
Train job - spoiler// jak se Ti líbila závěrečná scénka s předávánim vzkazu a vyhrožovánim? Já jí totálně miluju :)
Autorská citace #12
1.4.2008 00:06 - Gurney
Druhá nejlepší scána hned po té z prvního dílu když spoiler// drží ten aliační agent River jako rukojmí a dořítí se tam Mal :)
Autorská citace #13
1.4.2008 00:35 - sirien
Jo, tak ta je hodně hustá... líbí se mi že tam fakt neni ani stopa váhání, rozmejšlení, že to je režisérsky i herecky dokonale podaný jako naprosto automatická reakce
Autorská citace #14
3.4.2008 12:50 - Max
Jj vyjednávání bylo supr "We're not thieves — well, we are thieves." :) hlavně dobrý bylo, že stále udržovali spád ... sem tam míň sem tam víc, ale příběh stále alespoň trochu šel kupředu ... a člověk se bavil.
Sirien: !SPOILER! viděl sem to už tak před rokem, ale nebyl tam ke konci ten agent? Myslim jak ho tam vyškolila River?
Autorská citace #15
3.4.2008 13:01 - sirien
spoiler - poslední díl Ff// ne, jestli myslíš toho lovce lidí jak se dostal na Firefly a jak byl celej ten díl naprosto dokonale depresivní a schízoidní, tak to byl nějakej jinej. Na konci ho poslali kamsi do mezihvězdného prostoru, tušim... možná ho ještě zastřelili, to už nevim :)
Autorská citace #16
5.4.2008 19:33 - Chramošťák
Firefly je imho jeden z nejzábavnějších seriálů, co kdy proběhly televizí. Komu se líbilo Buffy: tVS (samozřejmě v originále, ta verze s českým dabingem nebyla koukatelná), bude se mu líbit i tohle, za oběma věcmi má pracky Joss Whedon. Základem obou sérií jsou skvěle napsané dialogy a výše zmíněná práce s klišé, kdy se situace většinou vyvine přesně opačně, než čekáte. Firefly má oproti Buffy navíc i slušnou vizuální stránku. Věčná škoda, že to utnuli, stejně jako v Buffy se dalo předpokládat, že se postavy budou v průběhu dost vyvíjet (což zdaleka není samozřejmost u jiných sérií).
Co se týče Serenity, tak ta je slabší než seriál, ale pořád je to dobrá zábava. Jen už Whedon neutáhl tak velký prostor (nebo, jako obvykle, byl výsledek po zásazích produkce změněn k nepoznání, kdo ví).
Autorská citace #17
5.4.2008 21:11 - Gurney
Já bych bral Serenity kdyby šlo o cca 5 - 10 seriálových dílů, pak by bylo čas všechno vysvětlit a nebylo by to všechno tak zhuštěné.
Autorská citace #18
7.4.2008 01:40 - sirien
Teda... osobně myslim že je Firefly tak o level dva nad Buffy... ale tak je to už dlouho co sem jí viděl (: (první série byla děs, pak se to zlepšilo, ale stejně)
Autorská citace #19
21.4.2008 15:27 - Gurney
Tak jsem viděl komplet seriál + Serenity a překvapilo mě že to vyzní úplně jinak (t.j. skvěle), sám o sobe je ten film takovej akční nářez, ale když člověk chápe souvislosti je to o něčem úplně jiném :)
Autorská citace #20
21.4.2008 15:46 - Max
Hmm škoda ... já to viděl hned v pořadí seriál a pak film, taže jsem ochuzen o pohled na film bez seriálu ;)
Autorská citace #21
22.4.2008 22:47 - Chramošťák
2sirien (záměrně malé s?): To natočené torzo Firefly je v mnoha ohledech lepší než Buffy, o tom žádná. Jenom jsem chtěl říct, že oba seriály mají stejný humor a podobnou stavbu. Fanouškovi Buffy se bude líbit i Firefly, obráceně to platit nemusí.
Autorská citace #22
23.4.2008 15:13 - sirien
jo tak... tak to pak jo.
Správně to má být Sirien, jenže d20 dovoluje log-in jen malými písmeny, aby se to pak zobrazovalo s velkým "S" místo malého tak bych musel obětovat čtyři kliknutí myši a dva údery do klávesnice abych si změnil zobrazené jméno v Nastavení, na což jsem moc línej (a ano, měl bych to za dobu psaní tohodle odstavce hotové tak třikrát plus počtvrté za tuhle závorku :) ).
Kromě toho v desingu d20 se mi to malé "s" zdá takové elegantní... :)
Autorská citace #23
13.5.2008 01:29 - sirien
Tak co, nějací noví fandové?
A chtěl jsem se zeptat jak moc je ralevantní ta anketka - resp. jestli jsou hlasy těch co tam hlasovali aktiální (jde to změnit, Max se u anketek činil ^^ )
Autorská citace #24
13.5.2008 23:26 - Gurney
Jj další kámoš viděl 1-8 a už vymáhá zbytek :)
Autorská citace #25
28.5.2008 17:19 - Rurik
Zrovna jsem zhlídnul díl Our Mrs. Reynolds a z prvních osmi dílů byl podle mě nejlepší. Už se těším na ten zbytek.
Autorská citace #26
12.6.2008 15:42 - vitus
Taky se řadím mezi takové menší fandy tohoto seriálu i filmu. Škoda, že nedostali prostor dotáhnout to do konce -> ve filmu bylo silně cítit, že není v silách nikoho z tvůrců dotáhnot celů "mainplot" do absolutního konce, takže spoustu věcí zůstalo ve vzduchu (něco snad řeší knížky a komixy...)
Autorská citace #27
12.6.2008 15:46 - Ebon Hand
Rád to shlídnu, ale zatím to nemám. Siriene?
Autorská citace #28
12.6.2008 17:17 - sirien
jj, mám, rád dodám... ale musíš se buď stavit (ne nutně přímo u mě, můžem dá nějakej sraz někde v okolí, v Popo, na IPP nebo tak) nebo mi dát vědět abych to nezapomněl - je to tu někde zahrabaný v bordelu mého pokoje a musim to najít :)
Moh bych to přivézt na sraz D20 tuhle sobotu, ale nějak se připomeň, nejlíp SMSkou pár hodin před srazem (číslo na mě myslim máš)
Autorská citace #29
12.6.2008 17:55 - Ebon Hand
Já jedu do Benešova na narozeniny, tak to musíme realizovat jindy..
Autorská citace #30
22.6.2008 18:37 - Jerson
Firefly mi půjčil kamarád, který vizáž kapitána použil pro svou postavu. Z prvního pohledu jsem si říkal, že to bude nějaký western, až po chvíli prvního dílu mi došlo, že tohle je ten western a na spojení s kosmickými lety jsem koukal dost ... jak to říct ... zvláštně. Ale teď jsem dokoukal druhý díl a už jsem si zvykl, že mají kosmické lodi a zbytek je kovbojka s technikou o sto let mladší, takže se mi už líbí.
Autorská citace #31
24.6.2008 12:05 - sirien
Aby ses nedivil, ono tam pak pár sci-fi prvků na úkor toho westernu místy pronikne
Autorská citace #32
25.6.2008 07:19 - Jerson
Třeba vznášedlo vedle koní?
Včera jsem vyzkoušel Firefly na své slečně. Jak jsme čekal, úvodní bitva ji moc nenadchla a pořád mi říkala "Já to nechápu" a "Proč skáčou v čase, to se jim jako zdá?", ale od poloviny se chytla. Ve chvíli, kdy Mal říká doktorovi o smrti Kaylee, tak prohlásila "Ona není mrtvá - a nebo ji zachrání ta malá holka, protože je to nějaký psychouš." (Myslím že u některých dílů bude mnohem méně překvapená než já)
Každopádně na konci už byla spokojená a tak jsem pustil druhý díl.
Z toho usuzuju, že na pochopení to není tak obtížný seriál, i když první díl je asi kritický.
Autorská citace #33
25.6.2008 11:55 - sirien
No... Reavers jsou poměrně dost SF prvek, i když bez znalosti Serenity to může vypadat jen jako parodie na indiány. Ten díl s nemocnicí je spíš shadowrunovej než westernovej. Pak další věci které si teď moc nevybavuji a které se spíš tak jako mihnou... rozhodně bych neřekl že to je jen western s jinými kulisami.
Autorská citace #34
25.6.2008 12:10 - Jerson
Koukám, že první příspěvek jsem napsal bez tagů na správných místech, teď abych to spravoval.
Spíše než Western se sci-fi prvky bych měl napsal sci-fi s westernovými prvky - tu a tam nějaké ty koně, jeden dostavník, a občas zbraně s designem 19. století. Lepší než aby to bylo naopak.
Autorská citace #35
25.6.2008 12:14 - Joe
Jerson: obtiažny seriál? Hehe, NGE anyone? :)
Inak, Firefly je to najlepšie, čo som zatiaľ zo scifi seriálov videl. Priamo so Star Trekom (najmä TNG) sa to porovnávať nedá, má to trošku odlišné zameranie. Star Trek pre mńa ostáva povinnou klasikou každého scifistu a seriálom, ktorý nasadil latku veľmi vysoko. Mám z TNG dopozeraných zatiaľ 5 sérií a chystám sa pokračovať až po koniec. Rád by som niekde zohnal potom aj Voyager a DS9 (uvidíme).
Ale Serenity je jednoducho perfektný seriál. Uveriteľné a hľavne ľudské postavy (samozrejme, občasná štylizácia, ale v rámci normy) a hlavne - žiadne klasické klišé!!!!! Nevšimol som si v podstate nič, čo by mi bytostne vadilo, ako pri iných seriáloch.
Ani preto vôbec nepozerám veci ako Babylon 5 (nič, čo by ma na ňom zaujalo), Outer Limits (príliš uletené), StarGate (podobne ako Babylon 5, aj keď film bol dobrý), LEXX (pre mňa úplne totálna kravina, videl som len úryvok a stačilo mi), Andromeda (ďalšia totálna kravina).
Z tých, ktoré sú tak na hrane alebo v strede, teda ktoré by som možno zhliadol (keby som mal čas) je tam naprílkad Battlestar Galactica (videl som trochu zo starého seriálu a kus nového, ktorý sa mi až tak nepáčil, ale ktovie?).
Ale ako hovorím, po Star Treku (ktorý je v podstate na 0. mieste) kraľuje jednoznačne Firefly.
Autorská citace #36
25.6.2008 13:37 - sirien
ST je seriálem který nasadil laťku velmi nízko a byl nesčetněkrát překonán. Svůj kult si nese pro svoje prvenství, ale sám o sobě je nekonzistentní a naprosto nelogický, ani nemluvě o jeho nejen utopičnosti, ale utopičnosti popírající logiku. Svojí oporu má prakticky jen v nekriticky příjimajících trekies. Ale tak tohle je na jiné téma, tak ho kdyžtak můžeš založit jestli o něj stojíš ;)
Autorská citace #37
25.6.2008 13:39 - Corvus
joe. voyager kasli, to je blbina. ds9 mam doma kopmlet a prave som ho rozpozeral. doteraz som videl len casti co chodili na nasich TV. vojnu s dominiom som nikdy nevidel a moc sa na to tesim.
inak firefly som zhltol jak malinu. skvela vec ked clovek prijme ten technicky nepomee (je to trochu jak wizardry)
Autorská citace #38
25.6.2008 14:00 - Joe
Sirien: máš ju mať ;)
Corvus: Intriguing....
Autorská citace #39
25.6.2008 14:21 - sirien
Ale tak oni v tom seriálu ten technologický nepoměr docela slušně vysvětlili, jestli ste si všimli...
Autorská citace #40
25.6.2008 14:41 - Fritzs
sirien píše:
ST je seriálem který nasadil laťku velmi nízko a byl nesčetněkrát překonán.
Existují i seriály tohodle typu, které nepřekonaly... například Galaxy Angel (hodnotím, podle OP a jedné epizody, kterou jsem dal skoro komplekt...)
Autorská citace #41
25.6.2008 14:44 - sirien
Autorská citace #42
25.6.2008 15:59 - Corvus
Sirien píše:
Ale tak oni v tom seriálu ten technologický nepoměr docela slušně vysvětlili, jestli ste si všimli...
pripomen mi to prosim.
Autorská citace #43
25.6.2008 18:54 - Jerson
Joeyeti - poněkud obtížnější co se pochopení postav týká. Třeba mi dost dlouho vrtalo hlavou, proč je v posádnce Jayne, a kdybych viděl třeba jen čtvrtý díl, tak bych se asi ztratil, zatímco třeba ve Startreku ne.
Ostatně ST jsem viděl jen párkrát a s Firefly ho raději nebudu srovnávat.
Siriene, už se koukám podruhé během tři dnů, ale vysvětlení technologického nepoměru jsem si vůbec nevšiml. Leda bys za vysvětlení považoval občasné náznaky.
Autorská citace #44
26.6.2008 11:24 - sirien
Je to jen nadhozený v jednom dialogu mezi Malem a někym tušim - jde o to že Aliance prostě najde planetu, zteraformuje jí, vysadí na ní lidi a nechá je vlastnímu osudu, aby tam založili něco smysluplnýho, zatimco je zásobuje jen nejnutnějšíma humanitárníma potřebama, takže nově kolonizovaný svět je vlastně děsivá díra ve které je potřeba všechno vystěvět na čistý louce.
Nikde nebylo vysvětlený, proč se do nových světů nehrnou investice z vyvynutých planet a tak, ale můžeme předpokládat že to je ošéfovaný nějakejma zákonama nebo tak.
Autorská citace #45
26.6.2008 11:55 - Jerson
Siriene, na to si vzpomínám moc dobře, ale to ani v nejmenším nevysvětluje koně, krávy a podobné věci. I když to není věc, ktrou bych musel mít vyřešenou.
Kdyžtak mi nezapomeň vzít tu Serenity, abych se mohl dodívat na konec. Přeci jen zůstalo ve 14. dílu ještě pár věcí nevysvětlených, muži s modrých rukavicích počínaje a černochem v červené konče.
Autorská citace #46
26.6.2008 14:03 - sirien
Muži v modrých rukavičkách jaou v Serenity vysvětleni +- co jsou, ale už se tam nevyskytují. Černoch v červeném si sice nevybavuju, že by byl už ve Ff, ale v Serenity má docela hlavní slovo a je docela hustej :)
Tak krávy a koně... je to cool, ne? :) . Řekl bych že začít na nové planetě agrárně není tak špatná volba a koně se k pasení krav přecijen hodí víc než vznášedla.
Autorská citace #47
26.6.2008 14:17 - Jerson
Černoch v červené kombinéze je dostg výraznou postavou v posledním, tedy 14. díle - filosofický lovec lidí.
A téhnou koně a krávy vesmírem jen proto, aby mohli spásat trávu, když dokážeš vyrábět syntetické blafy ... no nevím (: )
Spíše by mě zajímalo, proč skoro všichni nadávají v čínštině - to je taky nějaký odkaz do westernových dob, nebo jsou souvislosti jiné? Přitom mám dojem, že se v celém seriálu žádný Číňan neobjeví.
Autorská citace #48
26.6.2008 15:25 - Corvus
cina je jedna z dvoch velmoci tusim.. a ano aj mna prekvapilo ze tam ziaden cinan nie je.
Autorská citace #49
26.6.2008 15:28 - sirien
Mám dojem že jde o původní legendu toho proč se lidstvo přesunulo do téhle sluneční soustavy - číňani měli nějak vliv tak se čínština rozšířila. Ale popravdě - vy byste stáli o to nějakýho komunistickýho číňana brát s sebou do jiný sluneční soustavy? :)
Autorská citace #50
26.6.2008 15:40 - Joe
Ale sú tam aj číňania, nebojte sa. Videl som ich.
Inak - čínština je druhým jazykom kvôli sino-americkému spojenectvu.
-------------
Z herného súdka:
Ako by ste vytvorili postavy z Firefly/Serenity popísaním vo FATE?
5 Aspektov, 15 Schopností
Autorská citace #51
26.6.2008 18:38 - Gurney
sirien: "Two and two, hands of blue" v Serenity a vysvětleno? To mi ušlo, já jsem je pochopil jako agenty z federálních laboratoří nebo možná, možná ty o zabiják z filmu mluvil jako o "nejvyšších představitelích Fedreace" ale nějaké jednoznačné vysvětlení (a jestli jsou to rukavice nebo mají opravdu modrý ruce) jsem nezachytil.
Autorská citace #52
27.6.2008 13:47 - sirien
To že to sou rukavice je vidět už v seriálu. A pokud si to tak Ty nepochopil, tak já to teda pochopil tak že ty dva jsou výsledkem /SPOILER/ stejného projektu, ze kterého Simon unesl River.
Autorská citace #53
27.6.2008 16:31 - Gurney
To mi došlo už v seriálu, já myslel spíš proč jsou imunní na svoje sonická (?) udělátka, proč vůbec ty rukavice nosí, proč nejsou taky schizofrenní jako River a v akci jsou plně při vědomí a jestli jsou vůbec z toho samého projektu nebo se Federace v tomhle případě snažila udělat si spíš takové elitní vyšetřovatele...
Autorská citace #54
30.6.2008 07:41 - Jerson
Tak jsem shlédl Serenity, o dvě třídy drsnější než Firefly, ale dobré, a vysvětující.
Každopádně černošský agent není ten samý, který se vyskytuje ve 14. dílu, i když jeho styl je velmi, velmi podobný.
Autorská citace #55
30.6.2008 09:59 - unknown
Hands of Blue jsou vysvětleni v komiksu, který Whedon umístil mezi Firefly a Serenity. Jsou to black op (blue op?) agenti, kteří pod obleky mají jakési modré pancéřové obleky, které jim zároveň zvyšují sílu (z nich jsou právě vidět ty rukavice). Plus, myslím, že ta udělátka, kterými v seriálu zabíjí, nejsou sonická. V jednom dílu přeci River dostane histerák z Blue Sun (potravinářská pobočka té organizace, která po ní jde) konzerv a vyšiluje, že jsou "v nás"... viděl bych to na nějakou nanotechnologii, kterou Blue Sun cpe do syntetického jídla a která může mít různé další využití. Hádám, že Whedon měl pro seriál nachystanou celkem rozsáhlou konspiraci... A v tom komiksu se také posádka Firefly o HoB definitivně postará.
Autorská citace #56
30.6.2008 11:22 - Jerson
Nanotechnologii bych do Firefly moc netahal, protože to je sci-fi prasárna největšího řádu. Všechno se dá vysvětlit nanotechnologií.
Autorská citace #57
2.7.2008 22:42 - Alnag
Tak jsem shlédl pilotní díl Firefly a musím říct, že z toho mám velmi rozporuplný pocit. Nejvíc se mi na jazyk dere slovo bezkoncepční. A víc než Dawning Star mi to připomíná Cowboye Bebopa. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet, ale zatím bych tomu nedal víc jak 3/5.
Autorská citace #58
2.7.2008 23:01 - Joe
Dont you fear, my young gun! The story unfolds, the characters emerge...
Autorská citace #59
3.7.2008 07:33 - Jerson
Alnagu, po prvním dílu jsem měl podobný pocit, ale poté ti některé věci začnou dávat souvislosti, navíc příběh na sebe navazuje, i když každý díl je uzavřený.
Autorská citace #60
6.7.2008 16:47 - uknown
Obviňovat Star Trek z inkonzistence a následně hájit ve stejném směru Firefly? Ugh..
Navíc, dost pochybuju, že se Whedon zabýval tak vágním pojmem, jako je bezrozpornost světa. Že je FF de facto western v kulisách sci-fi a setting nejvíc ze všeho připomíná Ameriku po válce Severu proti Jihu? No a co, funguje to a navíc je to zatraceně zábavný.
Autorská citace #61
8.7.2008 22:57 - sirien
Hm... nemáte ty komixy někdo na compu že byste mi je někam uploadly nebo poslali? :)
Autorská citace #62
17.12.2008 18:19 - Colombo
a je tam pěkná muzika
Autorská citace #63
18.12.2008 00:41 - SEBastian_Chum
jo já mam všechny komiksy (edit: z firefly, tedy left behind trilogii a ted ten jeden posledni sesit... mam i hodně jinejch komiksů, ale všechny určitě ne:-)
Autorská citace #64
18.12.2008 00:58 - sirien
že ses k tomu přiznal když sem se asi přede dvěma měsícema ptal na srazu, co? Mi je rovnou přidej k tomu WH40k až mi to někam poneseš na flashce ;)
Autorská citace #65
18.12.2008 02:35 - SEBastian_Chum
ok
Autorská citace #66
6.4.2009 17:51 - sirien
Ha, 15 lidí vidělo oboje, 3 serenity, 3 firefly, a pět se chystá kouknout... by mě zajímalo jak moc to je aktuální
Autorská citace #67
6.4.2009 19:38 - Sosáček
Firefly and Sirienity?
Autorská citace #68
10.8.2010 13:28 - Night of Triumphatorr
nejmenoval se nahodou Serenity pilot i ten zaverecny film :-) ?
Autorská citace #69
10.8.2010 13:38 - Quentin
Jj, podle té lodě. Firefly je typ, Serenity je její jméno.
Autorská citace #70
10.8.2010 13:44 - Night of Triumphatorr
jo. vim, ze to je podle lode. Ale muze to zmast kdyz se pocatek i konec jmenuji stejne... btw. sel ten film do kin?
Autorská citace #71
10.8.2010 14:11 - Colombo
myslim že nee..
Autorská citace #72
10.8.2010 14:20 - Colombo
Ostatně, nikde to tu nepadlo, čínština je tam proto, že se FOXům zdálo, že je to moc vulgární. Tak tam Tvůrce narval místo nadávek čínské bláboly. Nikdo jim nerozumí, každý chápe, co chtějí říct a zní to dobře:)
Autorská citace #73
10.8.2010 14:36 - Night of Triumphatorr
Vyřešili vůbec v tom seriálu/filmu kdo a proč vlastně pomohl tomu doktorovi zachránit sestru? Tedy kromě toho že to bylo "Underground Movement"...
Autorská citace #74
10.8.2010 14:42 - sirien
Pořádně ne. Ono to nevypadá ani moc důležitě - prostě nějaká mafiánsko/guerilí organizace.
Autorská citace #75
10.8.2010 14:47 - Night of Triumphatorr
no komixy ani knihy jsem nečetl/neviděl (popravdě jsem ani nevěděl, že jsou). Já jen, že možná tušili
[spoiler,asi]: o původu Reaverů a jiná tajemství a nejspíše se sami chystali svrhnout režim. Pokud se nepletu, tak na konci filmu byla naznačena nějaká občanská válka (či nepokuje proti Alianci)...
EDIT: přežil Niska?
Autorská citace #76
10.8.2010 14:55 - sirien
jo, Niska přežil, ale pak se už nikde neukázal (myslim, možná v komixu nebo knize, nečetl jsem)
Mám dojem že se na konci řiká jen že se zasadila Alianci rána, ale že to na její pád nestačí, pochopil sem to jako ideologickou ránu...
Autorská citace #77
10.8.2010 14:57 - Night of Triumphatorr
To asi jo. Možná podobných tajemství měli více (asi určitě jo, ale to už by bylo na MOŽNÁ debatu...).
Asi nebyli na jedné planetě co? Řešili vůbec jak Reavers rozšiřují své počty (kromě toho nalezence na te farmařské-opuštěné lodi)? To by mě docela zajímalo jak byli schopni pilotovat lodě a tak nějak ve formaci...
Autorská citace #78
10.8.2010 15:50 - sirien
SPOILy
Tak oni BYLI schopni myšlení a racionálního chování - očividně třeba v klidu dál používali svoje technické dovednosti a tak... Jen z nich byli fanatický magoři s těžce agresivní poruchou osobnosti.
A své řady nerozšiřovali - ani to nepotřebovali. Oni sami vznikli před asi deseti nebo patnácti lety z 10% populace celé planety, to vklidu mohli vydržet do současnosti ve slušnym počtu.

(o "formaci" bych teda asi moc nemluvil... většinou létali po jedné lodi a ten závěr byl spíš dav než formace...)
Autorská citace #79
10.8.2010 16:14 - Night of Triumphatorr
[spoiler]
sirien píše:
Oni sami vznikli před asi deseti nebo patnácti lety z 10% populace celé planety, to vklidu mohli vydržet do současnosti ve slušnym počtu.

Jo to bylo v tom filmu. Pokud jich tedy nepřibývalo, nevyřešil by to koordinovaný útok? Např. vypsat odměnu aby se zapojili i nevojáci (i když nejspíše byly zbraně na nealiančních lodích zakázané...).
Autorská citace #80
10.8.2010 16:44 - Colombo
jenže aliance něco takového jako reaveři popírala, takže by těžko mohla vypsat odměnu za pomoct. Nehledě na to, že by jistě sama měla dost sil na to se s nima vypořádat. Jenže tím by musela uznat jejich existenci.
Autorská citace #81
10.8.2010 18:03 - sirien
jj, jak píše Colombo, Oficiální postoj Aliance byl že to je celé jen urbanlegenda z okrajů soustavy, mohla by je zlikvidovat docela v klidu (oproti Alianci neměli moc skutečně "bojových" lodí a prostředků), jenomže tím by je musela přiznat, kdyby je přiznala, vzbudí to hromady otázek (kdo to sakra je? Odkud se vzali?), na které by se musely aspoň naoko hledat odpovědi, navíc by tím upozornili na Mirandu, na které oficiálně selhala teraformace, i když ta planeta měla úplně pohodové podnebí a tak... to by byly další tuny otázek...
Autorská citace #82
10.8.2010 18:20 - Night of Triumphatorr
Rozumím. Na to jsem zapoměl. My fail...
Autorská citace #83
12.8.2010 11:27 - Hunter
Prvni dil Firefly, tedy neberu Train job me osobne taky odradil - vratil jsem se asi po mesici a dokoukal. Pak jsem se mrknul na druhy dil a v podstate uz jsem byl chyceny - stacilo tomu dat cas :-)

Jinak jsem z vas hodne prekvapeny v tom, ze se vam film libil - videl jsem to nejdriv jako serial a pote az film a pocit z filmu u me byl, ze udelali nejakou silenou splacaninu, co se nehodila. Ze to dostal do ruky nekdo jiny, kdo vystrilel hromadne vsechnu pripravenou munici napadu necitlive a v jinem duchu na nic netusiciho divaka... Takze me to znacne zklamalo a znechutilo... Tedy oproti serialu...
Btw. kdo z vas umi pisnicku oslavujici Jayne? :-) Ten dil je muj nejoblibenejsi :-)
Autorská citace #84
12.8.2010 11:35 - Night of Triumphatorr
mi se nejvíce líbila asi ta část jak kapitánova manželka popisovala svou bibli a kapitán dodal, že už dlouho neobsluhoval nikdo jeho pluh kromě něj.

to byl taky důvod proč jsem si ten seriál oblíbil - humor.
Autorská citace #85
12.8.2010 13:33 - Colombo
Oh, good bible...
Autorská citace #86
13.8.2010 01:53 - sirien
jo, řikal sem si, že vydat takovou Bibli... ve fan stylu... by byl dobrej merchantdesign. Nebo propagace. Třeba sborník jejích citací... Ale to by bylo na Amíky asi příliš

EDIT: Já bych si jí teda určitě koupil... ta sranda mít jí někde položenou nebo vystavenou by v mé atheistické existenci stála za to.
Autorská citace #87
13.8.2010 10:27 - Night of Triumphatorr
taková bible by šla na dračku. A až by mě zase přišli do bytu otravovat ty křesťanské coury (byly dvě a staré a hnusné) tak bych jim to dal přečíst :-)
Autorská citace #88
25.5.2011 16:14 - momot
mně se to líbí
Autorská citace #90
22.3.2013 07:19 - Me-dea
Mohu mít hloupý dotaz? Já Firefly a Serenity ještě neviděla, ale pokud je to opravdu dobrý a podle toho článku úspěšný, zbožňovaný, ... seriál, tak proč je toho jen 14+1 dílů? Proč toho nenatočili další řady? A nebo je toho někde víc a já jsem mimo? :-)
Autorská citace #91
22.3.2013 07:31 - Shako
Medea: Nekde v dizkuzi je urcite vysvetleni podrobnejsi. Ve zkratce je to tak, ze serial Firefly byl zastaven v televizi (castecne kvuli zmatecnemu vysilani jednotlivych dilu v televizi). Svoji popularitu ziskal az pozdeji... Pote byl natocen film Serenity.
Legendarni je castecne taky proto, ze nema 50 serii, takze nestihl nikoho znechutit. :-) (imho)
Autorská citace #92
22.3.2013 07:50 - Me-dea
Shako já to prolítla a nebylo to tu řešeno / zmiňováno. Nebo jsem prostě slepá.
Autorská citace #93
22.3.2013 08:48 - Alnag
Existuje spousta super seriálů, které skončily po první sezóně, protože nějaký kravaťák někde se podíval jen na sledovanost a ta třeba nevypadala dobře (záleží, co běželo proti tomu, do jakého slotu to bylo nasazeno, jaké promo to mělo) a rozhodně se to ukončit.
Autorská citace #94
22.3.2013 14:13 - Dukolm
No firefly skončila na tom že aliance(cca velký zlý záporák) moc připomínal USA. A tím se vlastníci televize rozhodly nejdříve přeházet sled dílů a následně ani nedotočit celou sezonu.
Autorská citace #95
22.3.2013 18:50 - sirien
ej. To s tou politikou je (na 95%) jen hysterická urbanlegend.

Skutečné vysvětlení je mnohem prostší (a mnohem smutnější) - Firefly je na první pohled dost ujetý koncept: vesmírný sci-fi western? navíc převracející klišé a zajeté koncepty úmyslně vzhůru nohama? A ještě navíc s DEVÍTI postavama naráz od samého začátku?

Když se to dostalo do programového oddělení, tak se prostě někdo (...kdo pravděpodobně neměl vůbec žádný vztah k danému ani jakkoliv blízkému žánru, nějaká ženská žeroucí telenovely a chlápek toužící po detektivkách a sitcomech nebo tak něco) zbláznil že to prostě nebude fungovat a ze strachu s tím začal dělat totální debility.

Místo prvního úvodního dílu odvysílali na začátek díl druhý (Train job - soustředí se jen na čtyři/pět postav, ostatní se jen míhají v pozadí, navíc to má poměrně "tradiční" zápletku gangsterů vykrádajících vlak), první díl běžel tuším až jako třetí... navíc sranda taky byla, že každá epizoda běžela v jiný den a čas než ty předtím (přesouvali to na základě "ratingů" a "sledovanosti"), takže i fanoušci, které si to takhle zprzněné našlo, netušili, kdy poběží další díl...

...nakonec to zrušili po 11 epizodách (zbylé tři pak běžely o něco pozdějc až v Británii tuším že).

FOX holt předvedli, že zprávy nejsou to jediné, co dokážou zprznit na kvalitativní úroveň céčkovýho home porna.


Když se pak Firefly dostala přes internet ke svému absolutně šílenému fandomu, tak se SciFy rozhodlo že by to mohli od FOX koupit a pokračovat v tom. FOX jim ale nasadili naprosto nesmyslnou cenu, kterou nešlo zaplatit (říká se, že si ve FOX někdo uvědomil, jakou hovadinu udělali, a úmyslně nasadili nezaplatitelnou cenu, protože kdyby se to u SciFy chytilo, tak by pak oni ve FOX vypadali jak totální idioti).

SciFy nakonec koupilo jen vysílací práva a práva na natočení závěrečného filmu (Serenity) dostalo Universal. Samozřejmě, sledovanost při vysílání na SciFy proletěla stropem, takže pokud je šeptanda o nasazené ceně od FOX pravdivá, tak měl někdo ve FOX pravdu: vypadali by jako idioti - jenže to vypadají stejně, jen z toho nemají ty peníze.

Docela smutný příběh :/


Zároveň není pravda, že by Firefly byla legendární svou kvalitou "jen protože je krátká a nestihli jí zkurvit", jak mnozí tvrdí.
Firefly bylo vytvořené - podobně jako Babylon 5 - na konceptu dlouhodobé uzavřené série s předem rozvrženým dějem. Původně zamýšlený příběh Firefly (o kterém se bohužel dnes už moc nedozvíme, o čem měl být :/ ) byl rozložen do sedmi plánovaných sezon, takže to opravdu nemělo být ve stylu "ok, dojeli jsme sezonu, o čem bude ta další?"


viz také: jeden můj blogček před pár lety
Autorská citace #96
24.3.2013 17:44 - Shako
Medea: Na Siriena je spolehnuti a tapetu na tebou polozeny dotaz uz dodal. :-)

Jak vidis koluje kolem toho spousta urban legend.:-D
Autorská citace #97
25.3.2013 07:21 - Me-dea
Jj, děkuji moc za osvětlení. To tak vidím, že firefly postihla podobná pohroma jako SG: Universe. Škoda no :-(.

Jinak už to mám rozledované, a je to opravdu pěkné. Měla bych jednu otázku: Když aliance teraformuje planety a pak na ně více/méně kašle, proč vlastně ty kolonie zakládá?
Autorská citace #98
25.3.2013 12:00 - sirien
SG:U nepostihla žádná pohroma, SG:U byla pohroma, co sama o sobě postihla SG fandom (na tohle téma kdyžtak dál pod některým z mých starších blogčků: O průměrnosti seriálů nebo Jak zkazit scénář (ale myslím že tématem mých výtek k tomu se to hodí spíš do toho prvního, i když pár exemplárních kousků pro ten druhý by se taky našlo)


Ohledně kolonií: Ono to je myšlené v podstatě tak, že Aliance zteraformuje planetu a na tu se pak přestěhují noví osadníci, které ale dál nějak moc nepodporuje. Ti vynaloží většinu zdrojů na založení svých osad a dál to je na nich, takže prostě chvíli trvá, než se ekonomicky "chytnou".
Nejspíš tam jsou nějaké zábrany proti tomu aby boháči zkoupili pozemky nově zteraformovaných planet a Aliance podporuje osadníky mimo jejich vlastní možnosti jen na úrovni základní humanitární pomoci. Takové kapitalistické kolonizování s ochranou před "velkými" kapitalisty.

Plus samozřejmě se Ti do toho motá to že se většina "nově" kolonizovaných planet hlásila k separatistům, takže Aliance teď moc nehoří touhou je nějak moc podporovat,

MALÝ SPOILER (nejsíš bezpečný): až se v Serenity dokoukáš k té jedné planetě co se tam řeší tak lze z toho jak vypadá soudit, že v před-separatistickém období byla podpora nově osídlených planet o dost rozsáhlejší, ale těžko říct.

NA podrobnosti se asi ptej na nějakém Firefly-dedicated webu nebo na nějaké Firefly wiki
Autorská citace #99
25.3.2013 12:49 - Me-dea
No, já celkem pochopila jak to funguje, ale nějak mi ušlo, proč to vlastně ta aliance dělá. Teraformace nejspíš není zrovna levná. Proč tedy teraformovat, kolonizovat a pak ještě humanitárně podporovat, když z toho nakonec nic nemá a ještě se přidají k separatistům? Nějak jsem prostě nepochopila, co z toho mají? Jestli obchod s koloniemi stylu stroje za suroviny?

Ohledně SGU jsem četla, že je postihlo přesunutí do jiného časového bloku kvůli wrestlingu a to je dost potopilo. Nevím, jak moc na tom byli s fanoušky. Mě se to ze začátku moc nelíbylo, ale ke konci už docela ano. Přišlo mi to jako lepší verze Voyageru, protože ten mě hodně zklamal (líbí se mi představa ztracené lodi, co je na tom špatně) i když důvod proč destiny postavily byl pro mě velké zklamání. Nějaká blbost jako záchrana vesmíru by sice byla klišé ale tak nějak imho lepší.
25.3.2013 13:19 - Dukolm
jinak že FOX nechce vypadat za ... dokazuje pořád fox-zasahl-proti-firefly-universe-online

Jinak pokud tě zajímají detaily ohledně Firefly Univerza tak publikací je k tomu dost a pár komiksů a knížek některé i fanouškovsky přeložené do CZ.

edit:
a k SGU až bude vznikat něco podobného video tak dlouho po ukončení SGU tak pak teprve bude mít nějakou váhu tvoje srovnání.
25.3.2013 13:55 - sirien
Nevím, třeba se tím snaží do budoucna řešit problém populační expanze? Nebo to je součást sociální politiky: nelíbí se Ti u nás? Támhle máš nově teraformovanou planetu. Skutečně tohle už je otázka na Ff specializovaný fórum... asi zkusím nějaké potkat a zeptat se.

SGU potopilo hlavně to, že celé SGU nestálo za zlámanou grešli a většina fandomu ho tvrdě odmítla. Skutečně, laciný mix SG s BSG beroucí si to horší z obou nemohl dopadnout slavně ani kdyby tam nebyly takové děsivé faily ve scénáři, střihu, dramaturgii, režii...
25.3.2013 14:22 - Me-dea
ad Dukolm: srovnání? Já SGU a firefly nesrovnávala. Jen jsem konstatovala, že je oba postihla podobná pohroba - změny ve vysílacím čase.

Siriene máš pravdu, že SGU hlavně vůbec nepotřebovalo ty hvězdné brány. Bylo to tam úplně zbytečné a celkově mi přišlo, že je to posazené do světa SG spíš jen aby se neřeklo.
25.3.2013 14:35 - crowen
jj, komixy so celkom fajn, hlavne treti, v ktorom vysvetlili povod Shepherda Booka :-)
27.3.2013 14:03 - Beltar
Také jsem SGU nesnesl, i když jsem se o ni pokusil dvakrát. Měl jsem takový pocit, že to je LOST na vesmírné lodi. Místo zajímavých míst nebo událostí, se tam řešili vztahy. Přišlo mi to asi tolik Stargate jako je Stmívání horror o upírech.
2.4.2013 10:53 - Hunter
Me se SGU moc libilo :-) Na druhou stranu chapu, ze je to neco uplne jineho, nez na co je divak SG-1/SGA zvykly :-)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.16300892829895 secREMOTE_IP: 3.81.221.121