Kultura

sirien
28.3.2008 16:35
Firefly & Serenity
Diskuse o sci-fi westernu odehrávajícím se v jedné předaleké planetární soustavě. Výborné postavy, hezké zápletky, realistický svět a hlavně úžasná práce s klišé a jejich náhlým a mnohdy nečekaným porušováním.

Viděli jste:

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 1 bodů.
Firefly a pak Serenitykladné body27
Serenity a pak Fireflykladné body9
Pouze Firefly a chci vidět Serenitykladné body2
Pouze Serenity a chci vidět Fireflykladné body2
Pouze Firefly a Serenity mě už nezajímákladné body0
Pouze Serenity a Firefly mě už nezajímákladné body1
Neviděl jsem ani jedno, ale chystám sekladné body6
Neviděl jsem ani jedno a nijak mě to nelákákladné body5
Autorská citace #81
10.8.2010 18:03 - sirien
jj, jak píše Colombo, Oficiální postoj Aliance byl že to je celé jen urbanlegenda z okrajů soustavy, mohla by je zlikvidovat docela v klidu (oproti Alianci neměli moc skutečně "bojových" lodí a prostředků), jenomže tím by je musela přiznat, kdyby je přiznala, vzbudí to hromady otázek (kdo to sakra je? Odkud se vzali?), na které by se musely aspoň naoko hledat odpovědi, navíc by tím upozornili na Mirandu, na které oficiálně selhala teraformace, i když ta planeta měla úplně pohodové podnebí a tak... to by byly další tuny otázek...
Autorská citace #82
10.8.2010 18:20 - Night of Triumphatorr
Rozumím. Na to jsem zapoměl. My fail...
Autorská citace #83
12.8.2010 11:27 - Hunter
Prvni dil Firefly, tedy neberu Train job me osobne taky odradil - vratil jsem se asi po mesici a dokoukal. Pak jsem se mrknul na druhy dil a v podstate uz jsem byl chyceny - stacilo tomu dat cas :-)

Jinak jsem z vas hodne prekvapeny v tom, ze se vam film libil - videl jsem to nejdriv jako serial a pote az film a pocit z filmu u me byl, ze udelali nejakou silenou splacaninu, co se nehodila. Ze to dostal do ruky nekdo jiny, kdo vystrilel hromadne vsechnu pripravenou munici napadu necitlive a v jinem duchu na nic netusiciho divaka... Takze me to znacne zklamalo a znechutilo... Tedy oproti serialu...
Btw. kdo z vas umi pisnicku oslavujici Jayne? :-) Ten dil je muj nejoblibenejsi :-)
Autorská citace #84
12.8.2010 11:35 - Night of Triumphatorr
mi se nejvíce líbila asi ta část jak kapitánova manželka popisovala svou bibli a kapitán dodal, že už dlouho neobsluhoval nikdo jeho pluh kromě něj.

to byl taky důvod proč jsem si ten seriál oblíbil - humor.
Autorská citace #85
12.8.2010 13:33 - Colombo
Oh, good bible...
Autorská citace #86
13.8.2010 01:53 - sirien
jo, řikal sem si, že vydat takovou Bibli... ve fan stylu... by byl dobrej merchantdesign. Nebo propagace. Třeba sborník jejích citací... Ale to by bylo na Amíky asi příliš

EDIT: Já bych si jí teda určitě koupil... ta sranda mít jí někde položenou nebo vystavenou by v mé atheistické existenci stála za to.
Autorská citace #87
13.8.2010 10:27 - Night of Triumphatorr
taková bible by šla na dračku. A až by mě zase přišli do bytu otravovat ty křesťanské coury (byly dvě a staré a hnusné) tak bych jim to dal přečíst :-)
Autorská citace #88
25.5.2011 16:14 - momot
mně se to líbí
Autorská citace #90
22.3.2013 07:19 - Me-dea
Mohu mít hloupý dotaz? Já Firefly a Serenity ještě neviděla, ale pokud je to opravdu dobrý a podle toho článku úspěšný, zbožňovaný, ... seriál, tak proč je toho jen 14+1 dílů? Proč toho nenatočili další řady? A nebo je toho někde víc a já jsem mimo? :-)
Autorská citace #91
22.3.2013 07:31 - Shako
Medea: Nekde v dizkuzi je urcite vysvetleni podrobnejsi. Ve zkratce je to tak, ze serial Firefly byl zastaven v televizi (castecne kvuli zmatecnemu vysilani jednotlivych dilu v televizi). Svoji popularitu ziskal az pozdeji... Pote byl natocen film Serenity.
Legendarni je castecne taky proto, ze nema 50 serii, takze nestihl nikoho znechutit. :-) (imho)
Autorská citace #92
22.3.2013 07:50 - Me-dea
Shako já to prolítla a nebylo to tu řešeno / zmiňováno. Nebo jsem prostě slepá.
Autorská citace #93
22.3.2013 08:48 - Alnag
Existuje spousta super seriálů, které skončily po první sezóně, protože nějaký kravaťák někde se podíval jen na sledovanost a ta třeba nevypadala dobře (záleží, co běželo proti tomu, do jakého slotu to bylo nasazeno, jaké promo to mělo) a rozhodně se to ukončit.
Autorská citace #94
22.3.2013 14:13 - Dukolm
No firefly skončila na tom že aliance(cca velký zlý záporák) moc připomínal USA. A tím se vlastníci televize rozhodly nejdříve přeházet sled dílů a následně ani nedotočit celou sezonu.
Autorská citace #95
22.3.2013 18:50 - sirien
ej. To s tou politikou je (na 95%) jen hysterická urbanlegend.

Skutečné vysvětlení je mnohem prostší (a mnohem smutnější) - Firefly je na první pohled dost ujetý koncept: vesmírný sci-fi western? navíc převracející klišé a zajeté koncepty úmyslně vzhůru nohama? A ještě navíc s DEVÍTI postavama naráz od samého začátku?

Když se to dostalo do programového oddělení, tak se prostě někdo (...kdo pravděpodobně neměl vůbec žádný vztah k danému ani jakkoliv blízkému žánru, nějaká ženská žeroucí telenovely a chlápek toužící po detektivkách a sitcomech nebo tak něco) zbláznil že to prostě nebude fungovat a ze strachu s tím začal dělat totální debility.

Místo prvního úvodního dílu odvysílali na začátek díl druhý (Train job - soustředí se jen na čtyři/pět postav, ostatní se jen míhají v pozadí, navíc to má poměrně "tradiční" zápletku gangsterů vykrádajících vlak), první díl běžel tuším až jako třetí... navíc sranda taky byla, že každá epizoda běžela v jiný den a čas než ty předtím (přesouvali to na základě "ratingů" a "sledovanosti"), takže i fanoušci, které si to takhle zprzněné našlo, netušili, kdy poběží další díl...

...nakonec to zrušili po 11 epizodách (zbylé tři pak běžely o něco pozdějc až v Británii tuším že).

FOX holt předvedli, že zprávy nejsou to jediné, co dokážou zprznit na kvalitativní úroveň céčkovýho home porna.


Když se pak Firefly dostala přes internet ke svému absolutně šílenému fandomu, tak se SciFy rozhodlo že by to mohli od FOX koupit a pokračovat v tom. FOX jim ale nasadili naprosto nesmyslnou cenu, kterou nešlo zaplatit (říká se, že si ve FOX někdo uvědomil, jakou hovadinu udělali, a úmyslně nasadili nezaplatitelnou cenu, protože kdyby se to u SciFy chytilo, tak by pak oni ve FOX vypadali jak totální idioti).

SciFy nakonec koupilo jen vysílací práva a práva na natočení závěrečného filmu (Serenity) dostalo Universal. Samozřejmě, sledovanost při vysílání na SciFy proletěla stropem, takže pokud je šeptanda o nasazené ceně od FOX pravdivá, tak měl někdo ve FOX pravdu: vypadali by jako idioti - jenže to vypadají stejně, jen z toho nemají ty peníze.

Docela smutný příběh :/


Zároveň není pravda, že by Firefly byla legendární svou kvalitou "jen protože je krátká a nestihli jí zkurvit", jak mnozí tvrdí.
Firefly bylo vytvořené - podobně jako Babylon 5 - na konceptu dlouhodobé uzavřené série s předem rozvrženým dějem. Původně zamýšlený příběh Firefly (o kterém se bohužel dnes už moc nedozvíme, o čem měl být :/ ) byl rozložen do sedmi plánovaných sezon, takže to opravdu nemělo být ve stylu "ok, dojeli jsme sezonu, o čem bude ta další?"


viz také: jeden můj blogček před pár lety
Autorská citace #96
24.3.2013 17:44 - Shako
Medea: Na Siriena je spolehnuti a tapetu na tebou polozeny dotaz uz dodal. :-)

Jak vidis koluje kolem toho spousta urban legend.:-D
Autorská citace #97
25.3.2013 07:21 - Me-dea
Jj, děkuji moc za osvětlení. To tak vidím, že firefly postihla podobná pohroma jako SG: Universe. Škoda no :-(.

Jinak už to mám rozledované, a je to opravdu pěkné. Měla bych jednu otázku: Když aliance teraformuje planety a pak na ně více/méně kašle, proč vlastně ty kolonie zakládá?
Autorská citace #98
25.3.2013 12:00 - sirien
SG:U nepostihla žádná pohroma, SG:U byla pohroma, co sama o sobě postihla SG fandom (na tohle téma kdyžtak dál pod některým z mých starších blogčků: O průměrnosti seriálů nebo Jak zkazit scénář (ale myslím že tématem mých výtek k tomu se to hodí spíš do toho prvního, i když pár exemplárních kousků pro ten druhý by se taky našlo)


Ohledně kolonií: Ono to je myšlené v podstatě tak, že Aliance zteraformuje planetu a na tu se pak přestěhují noví osadníci, které ale dál nějak moc nepodporuje. Ti vynaloží většinu zdrojů na založení svých osad a dál to je na nich, takže prostě chvíli trvá, než se ekonomicky "chytnou".
Nejspíš tam jsou nějaké zábrany proti tomu aby boháči zkoupili pozemky nově zteraformovaných planet a Aliance podporuje osadníky mimo jejich vlastní možnosti jen na úrovni základní humanitární pomoci. Takové kapitalistické kolonizování s ochranou před "velkými" kapitalisty.

Plus samozřejmě se Ti do toho motá to že se většina "nově" kolonizovaných planet hlásila k separatistům, takže Aliance teď moc nehoří touhou je nějak moc podporovat,

MALÝ SPOILER (nejsíš bezpečný): až se v Serenity dokoukáš k té jedné planetě co se tam řeší tak lze z toho jak vypadá soudit, že v před-separatistickém období byla podpora nově osídlených planet o dost rozsáhlejší, ale těžko říct.

NA podrobnosti se asi ptej na nějakém Firefly-dedicated webu nebo na nějaké Firefly wiki
Autorská citace #99
25.3.2013 12:49 - Me-dea
No, já celkem pochopila jak to funguje, ale nějak mi ušlo, proč to vlastně ta aliance dělá. Teraformace nejspíš není zrovna levná. Proč tedy teraformovat, kolonizovat a pak ještě humanitárně podporovat, když z toho nakonec nic nemá a ještě se přidají k separatistům? Nějak jsem prostě nepochopila, co z toho mají? Jestli obchod s koloniemi stylu stroje za suroviny?

Ohledně SGU jsem četla, že je postihlo přesunutí do jiného časového bloku kvůli wrestlingu a to je dost potopilo. Nevím, jak moc na tom byli s fanoušky. Mě se to ze začátku moc nelíbylo, ale ke konci už docela ano. Přišlo mi to jako lepší verze Voyageru, protože ten mě hodně zklamal (líbí se mi představa ztracené lodi, co je na tom špatně) i když důvod proč destiny postavily byl pro mě velké zklamání. Nějaká blbost jako záchrana vesmíru by sice byla klišé ale tak nějak imho lepší.
25.3.2013 13:19 - Dukolm
jinak že FOX nechce vypadat za ... dokazuje pořád fox-zasahl-proti-firefly-universe-online

Jinak pokud tě zajímají detaily ohledně Firefly Univerza tak publikací je k tomu dost a pár komiksů a knížek některé i fanouškovsky přeložené do CZ.

edit:
a k SGU až bude vznikat něco podobného video tak dlouho po ukončení SGU tak pak teprve bude mít nějakou váhu tvoje srovnání.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.21545791625977 secREMOTE_IP: 18.204.2.231