Kultura

sirien
28.3.2008 16:35
Firefly & Serenity
Diskuse o sci-fi westernu odehrávajícím se v jedné předaleké planetární soustavě. Výborné postavy, hezké zápletky, realistický svět a hlavně úžasná práce s klišé a jejich náhlým a mnohdy nečekaným porušováním.

Viděli jste:

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 1 bodů.
Firefly a pak Serenitykladné body27
Serenity a pak Fireflykladné body9
Pouze Firefly a chci vidět Serenitykladné body2
Pouze Serenity a chci vidět Fireflykladné body2
Pouze Firefly a Serenity mě už nezajímákladné body0
Pouze Serenity a Firefly mě už nezajímákladné body1
Neviděl jsem ani jedno, ale chystám sekladné body6
Neviděl jsem ani jedno a nijak mě to nelákákladné body5
Autorská citace #1
28.3.2008 16:38 - sirien
Z této diskuse o RPG Dawning Star: Operation Quick Launch

Nedoporučuju sledovat Serenity dřív než člověk skoukne Firefly. Je to závěrečný film a není na konci pro nic za nic - dost věcí by vám uteklo a naopak dost věcí by vám bylo představeno aniž byste si mohli užít to postupné odhalování (to je jen varování pro ty co to neviděli, diskusi o Firefly si můžeme kdyžtak dát v akce.d20 v Kultuře)

Tak to už sem si zkazil, viděl jsem jenom film... :)

taky sem videl jen film :-/
Autorská citace #2
28.3.2008 16:40 - sirien
Chyba. Ten seriál ty postavy dokonale představí, což se v Serenity už prakticky neděje... mám dojem že bez seriálu tam ani půlka postav nedává smysl (např. máte tušení co byl zač ten pastor? Případně musí děsně chybět kontext k tomu proč se kdekdo chová tak jak se chová...)
Kromě toho když teď budete sledovat Firefly tak už nebude tak zajímavé sledovat vývoj River a užívat si ty občasný překvapení co provede, když víte co je přesně zač.
Autorská citace #3
28.3.2008 16:56 - Lokken
Zní to zajímavě,proženu to torrenty....
Autorská citace #4
28.3.2008 16:58 - sirien
Kromě jiného mám podezření, že scénáírista případně producent nebo někdo v tom světě původně hráli RPGčko, protože kdyby si v tom někdo chtěl nějaký zahrát, tak na tom jak byl ten svět seriálem a filmem představenej nemusí vůbec nic měnit :)
Autorská citace #5
28.3.2008 17:17 - Gurney
On je ten film natočenej spíš coby poslední díl seriálu o kterém se říká že v produkci se nepřenesli přes některé politické narážky (to jsem někde vyčetl, zatím jsem to neviděl takže nemůžu posoudit kolik je na tom pravdy) takže to celý působí trochu "uspěchaně". Jinak ten svět je opravdu jak z rpg, líbí se mi tam třeba to skoro nepostřehnutelné prolínání západní a jiných kultur.

Sirien: Je i v seriálu ta postava vládního agenta (černoch s katanou co jedná podle samurajských tradic)? V tom filmu se mi líbilo jakej to byl na začátku zaslepenej fanatik a totálně mi to zkazil ten konec kdy úplně zpanikařil když na ně zaútočili ti nájezdníci a nakonec se vykašlal na všechno čemu věřil a nechal hlavního hrdinu odejít...
Autorská citace #6
28.3.2008 17:48 - sirien
Malá prosba - když budeš spoilerovat, tak napiš /spoiler/ :) třeba to ještě někdo neviděl...
spoiler: Jinak jsi to asi nepochopil, pusť si tu scénu znova. Právě že když na ně vylítnou Plenitelé, tak je tenhle agent ten jedinej z celý flotily, kterej nezpanikařil a začal okamžitě vydávat smysluplný rozkazy a řvát na lidi, aby kurva začali taky něco dělat. Tohle je právě taky trochu jedna věc kde by se k filmu hodilo vidět seriál, protože když Tě Plenitelé a zkazky o nich provázej patnáct dílů seriálu, tak je pak mnohem líp vnímáš jako něco děsivýho, a když se pak objeví jejich flotila, tak to je pro normální vojáky stejný, jako kdyby se ve fantasy kde staletí neexistovala magie najedou na obzoru objevila armáda nemrtvejch. (jeden díl Firefly je přímo věnovanej postoji velitelů armády k Plenitelům - resp. tomu jak na ně nevěřej - a tomu co Plenitelé s lidmi dokáží udělat).
spoiler2 stejně tak ten černoch neměl důvod je na konci nenechat jít - on měl zabránit tomu, aby zveřejnili diskreditující informace. V okamžiku kdy byly tyle informace s konečnou platností nezastavitelně venku už nikdo z tý posádky nepředstavoval hrozbu, zabíjet je by bylo zbytečný. Ani nemluvě o tom že jeho věrnost byla založná ve víře v určitou myšlenku, a když pak viděl kam tam myšlenka vedla, tak se to v něm prostě zlomilo - asi jako v kovaném západním intelektuálním komunistovi, co si v roce 1960 udělal vílet do Moskvy.
A jinak ne, ten černoch v seriálu neni. Zato tam jsou jiný stylový záporáci (:
Autorská citace #7
29.3.2008 00:27 - Gurney
Njn, mě spoilery nevadí ale asi je lepší upozorňovat.

To je právě otázka, jestli by opravdu provedl to co v tom filmu, přece jen ve filmu je přímo řečeno že je to fanatik. To srovnání s intelektuálním komunistou není úplně na místě, ten agent byl chladnokrevný zabiják, mě to spíš přišlo jako bys koukal film o křižácích kde se Saladin na konci začne cpát vepřovým.
Autorská citace #8
29.3.2008 01:08 - sirien
No, tak taková Angela Davis byla taky americká komunistka do morku kostí a velká fanynka SSSR... dokud se nejela po SSSR projet a nedojela do Moskvy. Od tý doby se o této aktivní brojířce slehla zem (: . Lidé reagují různě - prostě to byl fanatik který si uvědomil že myšlenka které věří přinesla něco zcela opačného a ještě navíc se k tomu nedokáže postavit čelem (videozáznam o vzniku Plenitelů... to je ve Firefly silný kafe. Jenže v Serenity nebylo pořádně vidět co sou zač, prostě se čekalo že to znáš z toho Firefly, kde už byli rozebraný dost)
Nevim... představ si rytíře Jedi, což je taky fanatik na entou, kterej najednou zjistí že Rada Jedi nejenže ignoruje Sithy, ale ještě se navíc záměrně vyhybá konfrontaci s nimi a nechává je radši bejt v jejich snaze podrýt Republiku. To by prostě jeho víře v Řád Jedi taky dalo těžkou facku.
Stejně tak tam neni nikde řečený že by ten černoch přestal věřit ve své ideály, on prostě jen ztratil víru v ty, kteří tyto ideály oficiálně prosazují a reprezentují, a spolu s nimi i v jejich metody, které viděl na vlastní oči.
Autorská citace #9
29.3.2008 21:33 - Gurney
Jenže Angela nebyla chladnokrevný zabiják, podle mě je ekvivalent té postavy spíš církevní inkvizitor nebo íránský ajatolláh, tyhle lidi pravda vlastně ani nezajímá protože "zdravý rozum se může mýlit ale víra je neomylná", navíc mám dojem že se tam hlásil k samurajským tradicím t.j. "vítězství nebo smrt", nic mezitím není a žádný úhel pohledu to nezmění. On by mohl časem pochopit ani že Aliance jsou "ti zlí" (to mu vlastně nevadí, věří že účel světí prostředky) jako spíš že to není pro dobro většiny někdy v budoucnosti jak si to sám odůvodňuje, ale v tom filmu je na to strašně málo času a působí to strašně křečovitě. No asi to budu muset zase někdy zkouknout, tentokrát po seriálu (už mám první díl).
Autorská citace #10
31.3.2008 21:54 - Gurney
Takže už jsem viděl 6 dílů (Train job třikrát) a zapálil do toho dva další lidi kteří se nemůžou odtrhnout... "So, what are we doing?" "..Oh, crime" "Crime??!... Good... OK.." :)
Autorská citace #11
31.3.2008 23:41 - sirien
Hlášky i některý klišé a takřka klišé scény jsou božský :D
Train job - spoiler// jak se Ti líbila závěrečná scénka s předávánim vzkazu a vyhrožovánim? Já jí totálně miluju :)
Autorská citace #12
1.4.2008 00:06 - Gurney
Druhá nejlepší scána hned po té z prvního dílu když spoiler// drží ten aliační agent River jako rukojmí a dořítí se tam Mal :)
Autorská citace #13
1.4.2008 00:35 - sirien
Jo, tak ta je hodně hustá... líbí se mi že tam fakt neni ani stopa váhání, rozmejšlení, že to je režisérsky i herecky dokonale podaný jako naprosto automatická reakce
Autorská citace #14
3.4.2008 12:50 - Max
Jj vyjednávání bylo supr "We're not thieves — well, we are thieves." :) hlavně dobrý bylo, že stále udržovali spád ... sem tam míň sem tam víc, ale příběh stále alespoň trochu šel kupředu ... a člověk se bavil.
Sirien: !SPOILER! viděl sem to už tak před rokem, ale nebyl tam ke konci ten agent? Myslim jak ho tam vyškolila River?
Autorská citace #15
3.4.2008 13:01 - sirien
spoiler - poslední díl Ff// ne, jestli myslíš toho lovce lidí jak se dostal na Firefly a jak byl celej ten díl naprosto dokonale depresivní a schízoidní, tak to byl nějakej jinej. Na konci ho poslali kamsi do mezihvězdného prostoru, tušim... možná ho ještě zastřelili, to už nevim :)
Autorská citace #16
5.4.2008 19:33 - Chramošťák
Firefly je imho jeden z nejzábavnějších seriálů, co kdy proběhly televizí. Komu se líbilo Buffy: tVS (samozřejmě v originále, ta verze s českým dabingem nebyla koukatelná), bude se mu líbit i tohle, za oběma věcmi má pracky Joss Whedon. Základem obou sérií jsou skvěle napsané dialogy a výše zmíněná práce s klišé, kdy se situace většinou vyvine přesně opačně, než čekáte. Firefly má oproti Buffy navíc i slušnou vizuální stránku. Věčná škoda, že to utnuli, stejně jako v Buffy se dalo předpokládat, že se postavy budou v průběhu dost vyvíjet (což zdaleka není samozřejmost u jiných sérií).
Co se týče Serenity, tak ta je slabší než seriál, ale pořád je to dobrá zábava. Jen už Whedon neutáhl tak velký prostor (nebo, jako obvykle, byl výsledek po zásazích produkce změněn k nepoznání, kdo ví).
Autorská citace #17
5.4.2008 21:11 - Gurney
Já bych bral Serenity kdyby šlo o cca 5 - 10 seriálových dílů, pak by bylo čas všechno vysvětlit a nebylo by to všechno tak zhuštěné.
Autorská citace #18
7.4.2008 01:40 - sirien
Teda... osobně myslim že je Firefly tak o level dva nad Buffy... ale tak je to už dlouho co sem jí viděl (: (první série byla děs, pak se to zlepšilo, ale stejně)
Autorská citace #19
21.4.2008 15:27 - Gurney
Tak jsem viděl komplet seriál + Serenity a překvapilo mě že to vyzní úplně jinak (t.j. skvěle), sám o sobe je ten film takovej akční nářez, ale když člověk chápe souvislosti je to o něčem úplně jiném :)
Autorská citace #20
21.4.2008 15:46 - Max
Hmm škoda ... já to viděl hned v pořadí seriál a pak film, taže jsem ochuzen o pohled na film bez seriálu ;)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.069332122802734 secREMOTE_IP: 44.200.196.114