Tipy a triky

Rytíř
29.8.2008 19:49
Virtuální / Online hraní
Diskuze o našich Kronikách i online hraní obecně.


ANKETA shrnuje nástroje s jejichž pomocí lze hrát online. HLASOVÁNÍ: +1 pokud byste nástroj určitě doporučili, -1 pokud se mu vysloveně doporučujete vyhnout. Nechat 0 u nástroje který znáte ale je to takové "eh... +-..." je správná volba.

Jak to vidíte s online/offline hraním dál?

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 2 bodů.
Hráli jsme naživo u stolu i během karanténykladné body4
Během karantény jsme nehráli, ale po ní budeme hrát naživo u stolukladné body6
Během karantény jsme hráli online a budeme hrát online i nadálekladné body10
Během karantény jsme nehráli online, ale po ní se chystáme hrát onlinekladné body1
Během karantény jsme hráli online, ale po ní budeme hrát naživo u stolukladné body19
Jiná možnost (podrobnosti napište do chatu)kladné body1

Online nástroje - kvalita

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 50 bodů.
(video) Discord (free, +€)záporné bodyneutrální postojkladné body26
(video) Hangouts (free)záporné bodyneutrální postojkladné body1
(video) Skype (free)záporné bodyneutrální postojkladné body-1
(video) Roll20 (free)záporné bodyneutrální postojkladné body-7
(video) Zoom (€€)záporné bodyneutrální postojkladné body2
(video) jitsi.orgzáporné bodyneutrální postojkladné body4
(video) Google Meetszáporné bodyneutrální postojkladné body2
(VTT) Roll20 (free, +€)záporné bodyneutrální postojkladné body13
(VTT) Fantasy Grounds (€€)záporné bodyneutrální postojkladné body4
(VTT) RPG Note Cards (fate.masac.cz)záporné bodyneutrální postojkladné body1
(drawing) app.diagrams.net (free)záporné bodyneutrální postojkladné body1
(drawing) awwapp.com (free)záporné bodyneutrální postojkladné body1
(drawing) excalidraw.com (free)záporné bodyneutrální postojkladné body4
Autorská citace #1
29.8.2008 19:50 - Rytíř
Zdá se, že online hraní má víc zastánců, než by se na první pohled zdálo ;) Hrajete? Kde? Jak často? Co?
Autorská citace #2
29.8.2008 20:27 - Dukolm
Tak ja se k tomu veřejně přiznám hraji
na andoru.cz a ve zdejším playgroundu(Tedka začínáme)
Snažím se tak jak mi to čas dovolí a pokud mám na co reagovat a řekněme že s andorem sem svázán i jako s komunitou tak tam sem každý den alespoň v hostincích Hraji tedka dvě dobrodružství ale přes prázdniny jsou aktivní velice málo sám jedno zatím vedu plánuji otevřít další ale zatím jsem nenašel čas udělat nějaký nástin k některým myšlenkám Jen pro obraz okolo andoru se motám okolo 2 roků.
Autorská citace #3
29.8.2008 20:52 - Hanka
Já hrávala na andoru, ale kvůli nedostatku času to padlo :) Radši mám hraní na živo, je to zabavnější, na živo a ve výsledku to žere méně času.
Autorská citace #4
29.8.2008 20:52 - Geralt
Taky hraji na Andoru, přibližně již půl roku.
Jak často? To záleží především na samotném dobrodružství. Klidně i každý den, má-li jeskyně spád, chytlavý příběh a sejdou se fajn spoluhráči. U těch pozvolnějších dobrodružstvích se přizpůsobuji tempu ostatních a přispívám tak 2x týdně.
Co hraji: Dvě settingem klasická fantasy dobrodružství, bezpravidlová čistě jen na roleplay. (Malá odbočka: možná to nezasvěceným přijde zvláštní, ale jen málokteré dobrodružství na Andoru se řídí nějakým systémem pravidel ve smyslu, že by se tam podrobně zabývalo levely, hitpointy atp. Na deníky se vesměs nehraje, jak jsem vypozoroval.)
Až dobrodružství doběhnou, koketuji s nějakou hororovkou, nebo sám zkusím DMovat něco dle mého gusta. :)
Autorská citace #5
29.8.2008 20:53 - Rytíř
Kdysi dávno mě k online hraní ukecávala jedna kamarádka. Tehdy jsem hrál pravidelně naživo, tak mě to vůbec nelákalo. Když se situace změnila a kámoši byli daleko, začali jsme hrát na klasickém diskuzním fóru. Ale nebylo to uplně ono, musím zpětně konstatovat. Hrát na specializovaném serveru je přece jenom lepší.
Andora ani Aragorn mě teda nechytli, já jsem zaháčkovaný našimi Kronikami ;)
Dukolme, 2 roky intezivního hraní, to už je docela zkušenost ;) Hrajete podle stejných pravidel a stejně jako naživo? My zpočátku ano, postupně bych to rád odbourával a víc věcí řešil vlastním hraním hráčů a jejich představivostí.
Autorská citace #6
29.8.2008 20:57 - Hanka
S takovým pazgřivcem se nedivím, že nehráli :) Btw kdy bude to slíbené hraní za nepopřání k narozeninam?
Autorská citace #7
29.8.2008 21:02 - Rytíř
Hanka: tak já o tobě mluvím jako o kamarádce a ona mě nejen předběhne, ale ještě navíc pazgřivcem nazve! Tsss.
Hraní jsi slíbila ty, akorát že po původním FR to měl být Planescape, a ten jsem s díky odmítl ;) Ale třeba tu nalákáš jiné. ;)
Geralt: Odpověděl jsi v předstihu, díky ;) Jak sháníte hráče, jsou to známí nebo náhodní doupěchtivci?
Autorská citace #8
29.8.2008 21:04 - Hanka
Rytíř: a právě proto mne máš tak rád :) (muck) FR se nebráním ;)
Autorská citace #9
29.8.2008 21:15 - Dukolm
Tak nějaký zkušenosti už mám a hrajeme vetšinou hodně na RP a s minimem pravidel a kostek co se mi tam líbí celkem hodně hráčů tam má rozum a je vydět že hrají pro zábavu. V poslední době uvažuji nad tím jak pomoci internetového hraní představit nové hry těm některým dračákystům. Momentálně přemýšlím o tom jak zahrát mexický pat.
Jinak hráče získávám objema způsoby v jednom dobrodružství kde jsem spoléhal na doupěchtivce jsem letos v lednu zjistil že tam mám lidi který znám a ani jsem nevěděl že jsou na andoru a ani oni nevjeděli že jsem to já .
Autorská citace #10
29.8.2008 21:15 - Goran
Já jsem v hraní PbP nováček. Právě začínám s Jersonem hrát v Kronikách a mám v plánu zhruba za týden začít na Andoru hrát postavu a za měsíc začít s vedením tažení (hodně dlouhý detektivní případ).
Autorská citace #11
29.8.2008 21:27 - Geralt
Rytíř: Funguje obojí. Nejobvyklejší je připojit se na blind do nějaké jeskyně, která začíná nebo shání nové hráče. Úskalí je, že je to svým způsobem vabank. Ne vždy můžeš jeskyni správně odhadnout, neboť zdání klame. Nemusí ti sednout DMův herní styl. Může se stát, že někdo z hráčů jeskyni bude brzdit tím, že přestane přispívat a neomluví se, takže se čeká a čeká...
Právě z těchto důvodů čas od času vznikají dobrodružství "Pro zvané", tedy mezi lidmi, co se už z dřívějšího hraní znají a je tedy určitá záruka, že všichni mají chuť hrát. Nevýhoda je, že jako náhodný kolemjdoucí nemáš moc šancí se přidat.
Pak je tu třetí možnost. Můžeš si sám napsat inzerát, co by sis chtěl zahrát, nadhodit nějaké nápady a doufat, že se najde skupinka podobně naladěných kolegů a založíte si vlastní dobrodružství.
Autorská citace #12
29.8.2008 21:29 - Rytíř
Geralt - Jasný, takže jsi použil/vyzkoušel všechny způsoby? ;)
Ještě jedna věc, k těm pravidlům. Nějak si nedovedu představit hraní čistým RP bez pravidel. Jak si hráči určují sílu postav? Co všechno je v jejich svobodě?
Autorská citace #13
29.8.2008 21:50 - Dukolm
Tak většina věcí je založena na jejich popisu slovním a co se týče kostek používám je jen v hodně důležitých místech. Hlavní pravidlo tam je asi hráč popisuje chování postavy ,... a vypravěč má na starosti CP a okolní věci Občas jsem dokonce překvapen že hráči popisují sami od sebe že se jim něco nepovedlo
Jinak v poslední době trochu experimentuji co se týče hraní, a složitá pravidla ubíjejí příběh pokud popíšeš akci a vypravěč ti řekne že si máš hodit a ty si hodíš a ještě čekáš na popis toho co se ti povedlo nebo nepovedlo. Tímhle zabiješ hodně času mezi kterým pokud se tam nesejdeš s pj mohlo proběhnout několik příspěvků Ale skouším tedka začnu jako vypravěč, najít nějakou rovnováhu mezi příběhem a pravidly
Autorská citace #14
29.8.2008 21:56 - Alnag
To čekání na Vypravěče se mi zdá zvlášť problematické. Na on-line hraní by asi byly ideálnější hry, kde se dá hrát bez vypravěče... a hráči se můžou nějak vyhodnotit sami, nebo se nejlépe vůbec nevyhodnocuje, ale prostě se jede.
Autorská citace #15
29.8.2008 22:02 - Geralt
Rytíř: Nu, v zásadě ano. Až na ten inzerát, prozatím. :)
Vyhodnocení je klasicky na Dějmistrovi, což z něj v tomhle "nesystému" činí tak trochu pána nad osudy druhých. Už se nedá schovat za to, že jsem hodil vlkovi critical. :)) Ale hraješ-li s někým, s kým je alespoň trošku domluva, není si důvod dělat starosti. Neměl jsem v tom nikdy problém, že bychom se s DMem nepohodli. Je to o oboustranném respektu a otevřeném přístupu. Jako hráč důvěřuji DMovi, že je spravedlivý. Jako DM naopak nechávám hráčům maximální možnou svobodu v tom, co chtějí dělat.
Tím se dostáváme ke svobodě. V zásadě jsi limitován jen tím, co tě napadne, dovedeš zahrá a posléze jak se k tomu postaví DM. Vstřícný vypravěč akce zbytečně neomezuje, je-li hráč trošku soudný a realistický při zvažování toho, co je v silách jeho postavy. Musím zaklepat na dřevo, ale měl jsem asi štěstí na spoluhráče a DM, ale všichni ke hře přistupovali zodpovědně a bez nějakých herojských sklonů. Obecně hráči - supermanové nejsou příliš oblíbeni.
Síla je tedy do značné míry ponechána na hráči, případně se před dobrodružstvím lze dohodnout, ať si každý vybere něco, v čem bude vynikat (a klidně zase může mít nějaké nedostatky), tím není nikdo zvýhodněn oproti ostatním.
Autorská citace #16
29.8.2008 22:02 - Dukolm
ještě sem nic takového osobně nepotkal ale stálo by to za vyzkoušení ale jde o to jestli by hráči nezačli nančkynovatět když by nikoho nad sebou neměli kdo by jim to mohl zmírnit.
Autorská citace #17
29.8.2008 22:18 - Geralt
Alnag: Ano, to je kámen úrazu v jeskyních - čekání. Když nehraje jeden hráč, dá se to nějak vyřešit. Ale absence vypravěče je těžší oříšek.
Momentálně hraji dobrodružství, kde si akce víceméně vyhodnocujeme sami hráči. Vypravěč "postává" opodál a vše sleduje, předhazuje nové překážky, případně posouvá trochu děj, když se sami někde zasekneme. Co si vzpomínám, zapojil se nejvíc jen ve chvíli, kdy byla potřeba zahrát nějaké NPCčko, nebo vyhodnotit nějaký ten souboj. Jinak nám meze neklade. Nicméně je pravda, že máme v družině už vesměs zkušenější hráče, kteří si poradí a takovýto vypavěčův přístup je na Andoru spíše výjimkou.
Autorská citace #18
29.8.2008 22:27 - Rytíř
Geralt píše:
Vstřícný vypravěč akce zbytečně neomezuje, je-li hráč trošku soudný a realistický při zvažování toho, co je v silách jeho postavy.
Tady právě vidím kámen úrazu. Co je reálného pro mě nebude možná pro tebe. Jak se nastaví "úroveň reality hry"? Když hraju na Bivoje a kněžnu Libuši, jsem někde jinde než při hře na detektiva Tomsu anebo na Star Wars.
K tomu mě slouží pravidla, jako jistota, o kterou se dá opřít při vyhodnocování konfliktu, překážek. Nemusím pořád házet, stačí mi vědomí, že mám 8 bojovníka a vím, že kance s nožem v ruce klidně dám ;)
Autorská citace #19
29.8.2008 22:56 - Geralt
Rytíř: Při absenci pevně daných pravidel se to v dobrodružstvích, tedy kde jsem měl příležitost hrát, řešilo zdravým selským rozumem. Což máš pravdu, může být někdy riskantní. :)
Tím více záleží na tom, na jakého vypravěče narazíš. Úroveň reality se stanoví vzájemnou dohodou. Osobně jsem nezažil, že bych se já nebo někdo ze spoluhráčů zásadně rozešel s DMem v pohledu na to, co je reálné a respektujeme jeho závěry-vyhodnocení. Nicméně obvykle platí, že rozumně založený vypravěč je otevřený k debatě, ačkoliv konečné rozsouzení je zpravidla na něm.
Autorská citace #20
30.8.2008 08:00 - Rytíř
Ok a co souboje? Vyhýbáte se jim? I ty odehráváte bez pravidel? Nebo je relativně odbydete a zas se věnujete tomu hlavnímu, komu co řeknu a jak se u toho tvářim? :)
Jinak obecně - hrát bez Vypravěče online se mi zdá víc "o hubu" než naživo, protože naživo je okamžitá zpětná vazba a snadná dohoda (ok, snazší), co každý z hráčů chce. Co jsem zatím poznal, tak když se dobře neznají jednotlivý hráči, onlinovka chce udávat takt, aby jela. A to dělá nejlíp Vypravěč, který na to má mandát.
Ale je pravda, že si to představit umím, se správnou partou.. a nemuselo by to být špatný ;)
Ještě mám jeden zvídavý dotaz - kolik her najednou hráváte? Kolik se dá zvládnout? A hrajete stejné postavy, nebo pokaždé jinou?
Já už pár měsíců hraju intenzivně dvě hry a pro mě je to tak maximum. V jedné mám postavu, druhou vyprávím a jsem za tyhle dvě odlišné role rád. I tak se mi to chvílemi lehce plete ;)
(Je pravda, že když píšu intenzivně, je to na hony vzdálené četnosti 1 příspěvek za den; jsme o řád až dva psavější)
Autorská citace #21
30.8.2008 09:01 - Geralt
Soubojům se nevyhýbáme, ale zase u nás nejsou kdovíjak časté. Právě kvůli absenci opory v pravidlech je zahrát souboj asi nejnáročnější počin. Klasické řešení je psát své bojové příspěvky formou neuzavřených akcí ("Pokusím se protivníka překvapit prudkým, od spoda vedeným sekem"), kde průběžně výsledek vyhodnocuje vypravěč.
Existuje i drobná alternativa: soukromou poštou napíšeš vypravěči, co chceš provést. On ti zpátky pošle vyhodnocení, které si následně zapracuješ a zveřejníš svojí akci již zároveň s výsledkem. Příliš jsem se s tím ovšem nesetkal. Je to náročnější a zdlouhavější. Výhoda spočívá však v tom, že takové uzavřené bojové příspěvky působí mnohem čtivěji než neuzavřené náznaky.
Na Andoru jsem se setkal s lidmi, kteří tvrdili, že jim nedělá problémy hrát i třebas ve deseti, patnácti jeskyních naráz, připadně jeden spoluhráč svého času vedl asi devatenáct dobrodružství.
Technicky to asi jde, neboť většina jeskyní nehraje v nějakém závratném tempu. Hranice toho, co lze zvládnout je tedy docela posazená vysoko. ;-) Nicméně přijde mi to už jako extrém, kde kvantita ohrožuje kvalitu.
Zkraje jsem začínal se podobnými postavami, protože to bylo snazší pro hru ve více dobrodružstvích zároveň. Poslední dobou jsem od toho však již upustil a hraji více různorodější charaktery.
Autorská citace #22
30.8.2008 10:05 - Goran
Tak to já nehodlám online hrát víc než tři hry, všechny spíš ve volnějším tempu.
Popisování soubojů bez pravidel jde, dokud hráči a Vypravěč mají podobnou představu o síle postav a protivníků. Pokud si nějaký hráč myslí, že je největší machr a že zrube dvacet Aragornů na jednu hromadu, tak se tomu buď musí přizpůsobit hra (buď to mástruje Pieta, nebo to dopadne špatně :-) ), nebo je třeba hráče usměrnit. Ale když nikdo netrpí "rambo komplexem" a Vypravěč dokáže popisem dost zřetelně naznačit, že zrovna tenhle týpek je nejspíš vyčope všechny, tak to takový problém není.
Autorská citace #23
31.8.2008 12:17 - Jerson
Hrál jsem svéh času na Abarinu. Na andoru jsem měl (a možná ještě mám) pořadové číslo 02. Hrál jsem hlavně proto, že se mi rozpadla skupina a nemohl jsem si vytvořnit novou, studoval jsem v Plzni a měl jsem méně času. Nejvíc jsem vedl asi dvě dobrodružství najednou a hrál ve třech, ale to je obvykle zapříčiněno tím, že jedno dobrodružství začně upadat, tak jsem hledal jiné, kde by hráči byli aktivní ... a tak dál. Nicméně za celou dobu jsem dohrál z asi dvaceti dobrudružství jen dvě, jedno které jsem vedl a jedno co jsem hrál, všechna ostatní se vytratila.
Zpětně vidím jako velkou chybu nadměrný počet hráčů, čtyři jsou tak akorát a možná moc, a malou zainteresovanost. Navíc někteří se snaží hrát co největší machry bez ohledu na cokoliv a to taky není dobře.
Jinak v těch úspěšných dobrodružstvích (jedno trvalo přes dva roky a odehráli jsme dvě navazující zápletky) jsem pravidla nepoužíval prakticky vůbec. Bojová síla postav mi stačila zrodnosti na stupnici 1-5 a s tím, že bez zranění mohl bojovník porazit postavu o jeden stupeň slabší. Čím víc nebo čím silnější protivníci, tím větší zranění na konci boje měl.
Házel jsem si sám a popisoval výsledky tak nějak rovnoměrně. Viděl jsem pár dobrodružství, kde to hráčiopravdu házeli útok po útoku a drtivá většina z nich skončila v prvním takovém boji nebo krátce po něm (protože během boje odpadla polovina hráčů)
Teď jsem se vrátil k vícepravidlové hře, ale hlavně proto, že mi umožňuje vyřešit každý třet jedním hodem, výsledek si můžou popsat hráči a já u toho vlastně ani nemusím být, stačí jen když posouvám děj ve chvíli, kdy ho neposunují oni.
Jinak si myslím, že hra musí být omezena na 9 měsíců maximálně (začít někdy v říjnu a rozhodně skončit před prázdninami), a za tuhle dobu se stihne odehrát jedno obvyklé sezení, které by ve hře naživo trvalo plus mínus deset hodin.
Vím že někteří hráči dávají přednost hraní po netu, někdy dokonce spolu chodí do třídy a raději hrají na netu než osobně (kromě jiné mají totiž rovnou podrobný zápis ze hry), ale pro mě je to napůl nouzové řešení.
Autorská citace #24
27.4.2009 18:07 - unknown
Tak zase oživím tohle téma
máte někdo zkušenosti nějakým zahraničním servrem na hraní?
a nebo nějaké nové?
Autorská citace #25
27.4.2009 18:08 - Dukolm
ten poslední příspěvek je muj no zapoměl jsem že na intru nejsem trvale přihlášen
Autorská citace #26
23.9.2009 15:44 - Dracain
Píšete tu o Kronikách. To je nějaká herna na d20?
Autorská citace #27
23.9.2009 15:45 - Merlin
Dracain: ano, máš to nahoře vpravo. přihlášení je na tvůj nick tady
Autorská citace #28
23.9.2009 15:52 - Dracain
Wow!
Autorská citace #29
23.9.2009 15:55 - Merlin
dracain: zrovna tam hrajem :)
Autorská citace #30
23.3.2020 11:00 - Pan Bača
Ahoj,
asi se to teď stalo aktuální pro více lidí, kteří na rozdíl ode mě vědí, která bije, ale potřeboval bych poradit.
Vzhledem k tomu, že nám asi odpadnou Velikonoce i pravidelná týdenní rodinná dovolená, kde se můžu sejít se všemi neteři a synovci a trošku pohnout s rozjetým Ztraceným dolem Fendelveru, zvažuju možnost, že bychom to zkusili po netu. Má to pro mě ovšem několik úskalí:

1) přes co hrát? našel jsem si, že nejčastější jsou roll20 nebo fantasygrounds, ale je i jiná alternativa?

2) když vezmu ty dvě výše uvedené, je něco z toho i v češtině? (děcka mají od necelých osmi do necelých třinácti a já sám na tom nejsem s angličtinou kdovíjak)

3) je třeba dokupovat digitální licence příruček/dobrodružství, když je mám papírově? případně dají se využívat přeložené mapy apod.?

4) asi nejdůležitější bod: na kolik to přijde? o mě nejde, ale nechci po ségře a bráchovi, aby děckam platili něco, co se nám možná ani nepovede rozchodit, nebo co se ukáže jako nevyhovující (vzhledem k jejich poměrně nízkému věku).

Díky za jakoukoli reakci (kromě té, která se mi vysměje :-D).
Autorská citace #31
23.3.2020 11:31 - mrkew
Pan Bača píše:
Ahoj,
asi se to teď stalo aktuální pro více lidí, kteří na rozdíl ode mě vědí, která bije, ale potřeboval bych poradit.
Vzhledem k tomu, že nám asi odpadnou Velikonoce i pravidelná týdenní rodinná dovolená, kde se můžu sejít se všemi neteři a synovci a trošku pohnout s rozjetým Ztraceným dolem Fendelveru, zvažuju možnost, že bychom to zkusili po netu. Má to pro mě ovšem několik úskalí:

1) přes co hrát? našel jsem si, že nejčastější jsou roll20 nebo fantasygrounds, ale je i jiná alternativa?

2) když vezmu ty dvě výše uvedené, je něco z toho i v češtině? (děcka mají od necelých osmi do necelých třinácti a já sám na tom nejsem s angličtinou kdovíjak)

3) je třeba dokupovat digitální licence příruček/dobrodružství, když je mám papírově? případně dají se využívat přeložené mapy apod.?

4) asi nejdůležitější bod: na kolik to přijde? o mě nejde, ale nechci po ségře a bráchovi, aby děckam platili něco, co se nám možná ani nepovede rozchodit, nebo co se ukáže jako nevyhovující (vzhledem k jejich poměrně nízkému věku).

Díky za jakoukoli reakci (kromě té, která se mi vysměje :-D).


Ahoj, chci určitě na to udělat video, protože dotazu je čím dál víc, ale na tvé dotazy.

1. My hrajeme přes roll20, základní verze je zdarma. Placené věci navíc jsou: dynamické světlo, větší disk, používáni skritpů a další. My máme taky free verzi a stačí to. Zdarma je ještě Astral ale s tím ti neporadím. Placené FVTT a Fantasy ground.

2. Ano Roll20 je v češtině. Ale jen UI a deník, staty a vše co je v deníku. Itemy, spelly, featy ne.

3. Roll20 má vlastní marketplace, tudíž ne. Když jsem vedl první sérii Klanu Zephyra a kampaň ztracený důl, vše jsem nahrával ručně z D20.cz na Roll20 a propojoval. Našel jsem i lepší způsob, ale pošlu ti to do PM.

4. Nula nula. Roll je zdarma, volat můžete přes discord/skype.
Autorská citace #32
23.3.2020 11:48 - Chyba
Taky to můžeš použít jen jako hrací plochu + házení kostkou a zbytek si zapisovat, počítat u sebe čímž se té angličtině vyhneš, ale budeš muset zadávat víc věcí ručně.
Autorská citace #33
23.3.2020 11:48 - Pan Bača
mrkew: díky, video se určitě bude hodit.

ad 2) a byl by velký problém doplnit to, co přeloženo není? Což je otázka vlastně na všechny, kteří tomu rozumějí a vědí nebo umějí zjistit, co by to znamenalo.
Autorská citace #34
23.3.2020 11:58 - ShadoWWW
Momentálně dělám na přeložení UI + modulů pro Fantasy Grounds. Pár dní si to ale ještě vezme.
Autorská citace #35
23.3.2020 12:05 - mrkew
Pan Bača píše:
ad 2) a byl by velký problém doplnit to, co přeloženo není? Což je otázka vlastně na všechny, kteří tomu rozumějí a vědí nebo umějí zjistit, co by to znamenalo.


Do deníku si můžeš napsat co chceš, spíš jsem myslel že když přetahuješ věci z kompendia, tak jsou prostě anglicky. Kdyby se to dalo přeložit bylo by to super, ale compendium je anglicky.

Podle infa podpory je dobrý napsat na team@roll20.net a domluvit se na přeložení dalších věcí. Myslím že spousta lidi by to ocenilo. Šel by někdo do toho pokud by to vyšlo?
Autorská citace #36
23.3.2020 12:09 - LokiB
ad 3) tady té odpovědi úplně nerozumím - abys měl třeba plné Compendium na Roll20, tak si ho tam musíš koupit, ne? Nebo to jde jinak?
Autorská citace #37
23.3.2020 12:13 - exi
nedá se to placený compendium ehm, nějak "obejít" ehm třeba přes 5etools?
Autorská citace #38
23.3.2020 12:27 - mrkew
exi píše:
nedá se to placený compendium ehm, nějak "obejít" ehm třeba přes 5etools?


Dá je na to skript který tahá věci z 5etools.

LokiB píše:
ad 3) tady té odpovědi úplně nerozumím - abys měl třeba plné Compendium na Roll20, tak si ho tam musíš koupit, ne? Nebo to jde jinak?


Ano pokud chceš mít vše musíš mít koupený PHB atd, jinak tam jen věci co jsou v SRD a věci navíc co má roll20. Stalo se mi občas že něco na Beyondu nebylo ale na Rollu ano.
Autorská citace #39
23.3.2020 12:46 - Pan Bača
takže je nějaká šance, že by to mohlo tahat české překlady?
Autorská citace #40
23.3.2020 13:04 - sirien
mrkew já nechci bejt zlej, ale nechceš lidi adresovat normálně a ne neustálým přecitováváním celého jejich postu? Tohle neni úplně to, k čemu sou citace určený a i když chápu že z PHP BB fór se šíří zlozvyk citačních orgií, tak citace diskusi zpřehledňujou fakt jen když se používaj s mírou a tam kde to je potřeba, ne reflexivně úplně všude.


Jinak osobně se mi zdá, že Discord videocall je o něco přívětivější, než Hangouts (Skype sem nezkoušel). A jak sem psal vedle, pokud netoužíš po battlegrid hraní, tak sdílenou nástěnku na náčrtky atp. bych doporučoval udělat z nějakýho jednoduššího nástroje (pro sdílený kreslení - jeden sem teď postoval do diskuse vedle ke Scénáristice... 12, tušim že (Řádu vládne Chaos).
Autorská citace #41
23.3.2020 13:18 - mrkew
Sirien, díky za vysvětlení :)
Autorská citace #42
23.3.2020 14:09 - cyrasil
btw na dndbeyond je ted nejaky clanek o online hrani, treba tam nekdo najde inspiraci https://www.dndbeyond.com/posts/750-new-players-guide-how-to-play-d-d-online
Autorská citace #43
23.3.2020 14:09 - York
Ad psaní odpovědí: Není to specifikum Kostky, týká se to obecně jakéhokoliv textového diskusního prostoru. Dvě věci, které podstatně zvyšují přehlednost a čitelnost diskusí:

• Když reaguješ na poslední příspěvek nějakého uživiatele, uveď jen jeho jméno (na Githubu se tomu říká @mention, na Kostce se většinou píše tučně a s dvojtečkou na konci, tj. Mrkew:). Když reaguješ na starší příspěvek, je dobrý přidat odkaz. Na Kostce k tomu slouží čísla příspěvků (#43 vpravo nahoře) - jsou to zároveň klikatelné odkazy, takže můžeš zkopírovat adresu a vložit ji jako url (Mrkev: nebo Mrkev #41: nebo Mrkew #41:).

• Když reaguješ jen na část příspěvku nebo na konkrétní myšlenku, použij citaci. Dej do ní jen to, na co reaguješ, ale dej pozor, abys tím nezměnil význam. Když v citaci něco měníš (třeba z ní část vypustíš, něco zvýrazníš boldem a podobně), bývá zvykem to zmínit, aby bylo jasný, že takhle to originální autor nenapsal ("Tučně jsem to zvýraznil já", nebo tak něco).


(Možná by neškodilo z tohohle udělat článek nebo to odkázat dole na stránce jak je Formátování článků.)
Autorská citace #44
23.3.2020 14:29 - mrkew
YORK Jasný, zavináč, github to vše znám a používám. Díky za vysvětlení jak to tady funguje. Jen tady to je hodně oldschool. Klávesové zkratky CTRL+B nejsou, vše si musí udělat člověk sám :D. Napovídání taky ne no.

Hádám že když dám #41 tak se to automaticky nepřegeneruje jako odkaz.

To není výtka, jen osobně je pro hodně nepříjemné měnit polohu klávesnice / myš.

PS: v tom odkazu, starý design D20, ou :D
Autorská citace #45
23.3.2020 14:30 - York
Mrkew: Je to tak, jak říkáš. Oldschool, no :-)
Autorská citace #46
23.3.2020 16:45 - exi
Mrew: Jak to, že na roll20 máš něco česky a něco ne? (např tady) To sis nějak provizorně překládal sám nebo jak to je?
Autorská citace #47
23.3.2020 17:05 - mrkew
Exi: přemýšlím. Hmmm. Hádám že něco se vleze do nějakého překladatelského vzorce tak to roll20 přeloží, ale já používám Beyond integraci do Roll20 a háži to přes to. Takže to bere eng výrazy z Beyondu.
Autorská citace #48
23.3.2020 17:18 - exi
Jinak pro ostatní, vypadá to, že to je dělaný podle místních překladů, ale deník je tak 50/50 a předměty a kouzla teda počítám, že vůbec.
Autorská citace #49
23.3.2020 17:27 - mrkew
EXI abslutně netuším. V nastavení roll20 je vybrat jazyk a to je vše. Prý pokud máme na překlady dotazy má se psát na team@roll20.net
Autorská citace #50
23.3.2020 17:38 - Pan Bača
exi: jo, je to podle místního překladu

a proto si myslím, že by možná nebylo od věci dotáhnout to zase trošku dál (pokud by to nějak rozumně šlo)
Autorská citace #51
23.3.2020 17:39 - exi
Ouch, příspěvek #48 jsem omylem přepsal editací místo, abych napsal nový. Ptal jsem se v něm na možnosti počeštění a pak našel tohle info. Jen kdyby někomu ta diskuze nedávala smysl :)
Autorská citace #52
23.3.2020 17:45 - exi
Pan Bača Okej, tak tim se to vysvětluje :) Jako myšlenka zajímavá, jen jestli by po tom byla poptávka (zatím máme tebe :D). Byl by to každopádně zajímavý projekt na otestování nového klíče :D
Autorská citace #53
23.3.2020 17:56 - Pan Bača
exi: možná jsem jen první?
Autorská citace #54
23.3.2020 18:44 - mrkew
Znám více lidí pro které je angličtina "problém". Nějak to dají ale lepší zážitek mají z češtiny.
Autorská citace #55
23.3.2020 18:49 - ShadoWWW
Vín už o třech skupinách, které zatím nezačali hrát online právě proto, že tam nejsou materiály v češtině. A Roll20 zvažovali nejvíc právě kvůli přeloženému UI. Kdyby šlo do Roll20 nacpat cz materiály, bylo by to super!

Teď, co vyšlo FGU, tak to jde už taky přeložit do našich překladů. Teď jedu UI, pak pravidla a dobrodružství (z nich první Stráda).
Autorská citace #56
23.3.2020 19:12 - Jarik
já se stavím do řady lidí, který by tu CS verzi roll20 uvítali.
Autorská citace #57
23.3.2020 20:41 - Arten CZ
My na hraní online využíváme s jednou skupinou skype, kde nemáme vůbec žádné náčrtky, a s druhou skupinou meet.google.com, kde jsme kvůli náčrtku použili malování (meet umí sdílet okno jednoho z lidí). Hrajeme v obou skupinách Fate. Největší rozdíl oproti hraní naživo byl, že si musel brambůrky koupit každý sám.
Autorská citace #58
23.3.2020 20:51 - exi
Ad překlad roll20: Nechce se mi do toho, dokud nebudou hotový klíče k 5e (zároveň bych ho tím pěkně betatestoval). Rozhodím sítě a uvidíme.
Autorská citace #59
23.3.2020 20:56 - Pan Bača
co se týká kouzel a bestiáře, nešlo by využít podklady k SRD?
Autorská citace #60
23.3.2020 21:07 - Dukolm
Pan Bača určitě se o tom můžeme pobavit data pro bestiář máme dobře strojově čitelný cca. A kouzla jen jako snipety/výstřižky ale taky mám v plánu je udělat trochu více strojově čitelný.
Autorská citace #61
23.3.2020 21:17 - Pan Bača
dukolm: výborně.. .a co různé předměty apod.?
Autorská citace #62
23.3.2020 21:23 - exi
Pan bača: kouzla, předměty a jména nestvůr zrovna v klíči jsou
Autorská citace #63
23.3.2020 21:26 - Pan Bača
já myslel spíš popisy a tak.. jestli se to tam taky zobrazuje(?).. pravda, viděl jsem to je u ShadoWWWa na FG, tak nevím
Autorská citace #64
23.3.2020 21:41 - mrkew
Ono se to hlavně překládá přes jejich nějaký program. Ale jak to je teď těžko říct. Stačí jim napsat a měly by vše poslat.
Autorská citace #65
23.3.2020 23:14 - sirien
Arten CZ píše:
Největší rozdíl oproti hraní naživo byl, že si musel brambůrky koupit každý sám.

To Ti závidim. Já těch rozdílů vidim o dost víc, např. snaha o nějakou hlubší atmosféru nebo složitější interakce hráčskejch postav je dost omezená.

Sice toho nemám tak moc nahráno online, zato mám hodně zkušeností s virtual meetingama, od voice-only přes různý řešení a'la Skype/Hangouts až po full-power rich-corporate virtual-conference-rooms (takový ty luxusní odstíněný místnosti se samozaostřovacíma kamerama a high-class všesměrovejma mikrofonama a 3D zvukovejma soupravama a projekcí na celou stěnu plus se softwarem co dokáže ten zvuk třídit tak dobře že se může přes sebe dohadovat několik lidí v jednotlivejch místnostech a napříč místnostma a působí to jakoby se všichni dohadovali naráz jen přes jeden stůl, že člověku na konci přijde skoro nepřirozený že si nemůže na rozloučenou s kolegama skrz tu stěnu potřást rukou... DAMN mě tohle chybí, to byl tak luxusní pocit mít tuhle místnost jen pro sebe :D ) a musim říct, že osobně mi přijde že existuje velmi strmý vztah mezi formou a kvalitou spojení a kvalitou samotný hry.

Zrovna teď sem došel k závěru, že např. nejzásadnější rozdíl mezi Hangouts a Discordem není ani tak trochu lepší plynulost spojení (čistě pocitově), ale hlavně fakt, že Discord má líp (rovnoměrnějc) distribuovanou obrazovku a místo focusu na 1 člověka (nebo shared screen) s ostatníma kdesi v thumbnails náhledech v rohu vidim všechny poměrně rovnoměrně v relativně velkejch oknech - což znamená, že mnohem líp vnímám jak se tvářej (což se promítá i do roleplayingu atp.), ale i jak je zrovna kdo zaujatej, soustředěnej, jak se mi zdá že se baví atp.

(And again, dva monitory - nebo i víc - STRAŠNĚ pomáhaj...)


Oproti tomuhle sou za mě rozdíly mezi konkrétními virtual tables popř. sdílenými programy na kreslení atp. dost druhořadý.
Autorská citace #66
23.3.2020 23:33 - LokiB
Mně teda bohužel nejlíp fungoval přenos zvuku přes starý dobrý telefon (tedy dobře, mobilní telefon) :).
S tarifem na neomezené minuty není cena blokační.
Discord prostě nebyl zvukově v pořádku, nedokážu říc proč. Neustálé problémy, že někdo někoho neslyší, které se daly vyřešit jen tak, že se jeden odlogoval a zase zalogoval, neustálé polykání slov když začne jeden mluvit, nesrozumitelnost, když mluví více lidí najednou a systém to neumí zmixovat pořádně.
prostě to byl dost opruz :(
Možná, kdyby lidi důsledně používali Roger, Roger ... Clearance, Clarence a push-to-talk, tak by to bylo kvalitnější ... ale zas hroznej opruz :D

Jako videokonferenčních místností high-tek jsem si užil dost a dost při jednáních. Dobrý to je ... ale na domácí hraní si to pořizovat nebudu :)

Překvapilo mě, kolik dneska pořád ještě stojí, když si od různejch společností chceš pronajmout videokonferenci ... i celkem bohatý firmy pak mají předplacenou stabilně jen třeba jednu "virtuální místnost" a lidi se perou o termíny. Zase, na domácí hraní je to pro mnoho lidí luxus.
Autorská citace #67
24.3.2020 00:08 - sirien
Loki: a český operátoři už podporují konferenční hovory? Jako to video se dá táhnout zvlášť (bez něj bych fakt hrát nechtěl - ono i ten Discord hozenej na televizi mi přijde... řekněme, že si jednoho dne pořádim promítačku proti stěně pokoje a pak možná začnu bejt trochu spokojenej v tomhle směru.)

Jinak online řešení bejvaj hrozně závislí na kvalitě a vytíženosti připojení - u některých stačí, aby to blblo jednomu a začne to blbnout všem, jinde to zůstane izolovaný na toho kdo to má slabý, ale i to je vopruz.
Autorská citace #68
24.3.2020 00:18 - LokiB
sirien: to už uměj operátoři dlouho, ne? jakože roky.
ale máš pravdu, telefonem jsme řešili situace, kdy nemohl jen jeden z nás a ten byl na telefonu. konfcall jsme takto telefonem neřešili.

To bylo třeba i při minulé hře, že nemohl dojet jen jeden ... tak jsem vzal monitor a jeho call přes discord jsem hodil na něj, monitor byl otočenej, jako by seděl u stolu (viz scéna z Demolition Man), a měl jsem externí kameru, zabírající z úhlu stůl, a z ní jsme obraz zase vysílali my jemu.

Stůl pro zabudování televize nemám, takže roll20 takhle nepromítnu :(
Na roll20 mi zas vadí, že GMovi přidává další práci - ovládání UI - což zabírá čas a myšlenky.

No ... je to lepší než nehrát, na tom jsme se ve skupině shodli :)
Autorská citace #69
24.3.2020 07:58 - Arten CZ
sirien:Hráli jsme 4, každý má na papíře svůj deník a na stole svoje kostky, GM měl své poznámky také na papíře. Mám doma 70¨ Tv, kde jsem měl na každé čtvrtině kameru jednoho z lidí a na čtvrté čtvrtině obrázek. Používám jen obrázky pro inspiraci, nikoli plánky nebo mapky. Naše hra se z části odehrávala na majáku, tak jsme měli na ploše fotku majáku, aby každý věděl, jak vypadá. Víc ke hře nepotřebujeme.

Když se podívám, co se při online hraní řeší, tak je strašně vidět, kdo používá jaká pravidla (nebo spíš jak je používá). Polovina skupin řeší, jak zajistit co nejlepší zvukové a obrazové spojení, polovina lidí řeší, jak zajistit přenos plánků, mapek, pravidel, příšer, rozsahů kouzel, pohybu po čtverečkách a jak co nejlépe rozhodovat, kde kdo stojí, kam dosáhne, jak automatizovat složitá vyhodnocení a jak do nástrojů dostat překlady.

My naštěstí spadáme do první poloviny, takže stačí najít vhodný nástroj pro videokonference, kde si myslím, že meet.google.com je ideální, a můžeme se už soustředit jen na hru.

Jedna věc je ale pro mě samotného hodně paradoxní. Někdy před +-15 lety jsme hráli online Dračí doupě. A opět jsme si vystačili pouze s mikrofony (tehdy ani kamery nebyly) a s malováním. Musím říct, že se hraní RPG neposouvá správným směrem, když na hraní mainstreamu už toto nestačí :(
Autorská citace #70
24.3.2020 09:08 - ShadoWWW
Já myslím, že hraní stolních RPG bude vždycky nejlepší u stolu, protože je to hlavně o skupinové komunikaci a ta je prostě tváří v tvář nejdokonalejší.

Online je dobrý pro hráče, kteří nemají možnost se setkat osobně. Pak se to dost liší v závilosti na hře. Pro Gurneyho jsem přemýšlel, že by bylo asi skutečně nejlepší prostě Skype konference se sdílenou plochou, na které by mu jel Photoshop, který naprosto parádně funguje s Wacom tabletem. Žádné sekání, žádná zbytečná cingrlátka, stačí ostatním vidět do tváře a dobře je slyšet a kreslit pohodlně náčrtky.

Roll20 nebo FG jsou dobrý pro DnD. Pro boje je pohodlné, když PJ jednoduše zobrazí ostatním mapu s protivníky a postavy jednoduše tahají se svými figurkami a vyhodnocují své akce. Toto je ve FG mnohem jednodušší než u stolu, kde jen kreslení/odhalování mapy je jeden problém a druhý je pak mít dostatek správných figurek. Přes to všechno, jak DnD podporuje figurky a boj, je to stále o hraní postav, společné komunikaci a vyprávění, což znamená dobře se slyšet a dobře na sebe vidět. Proto i ve Stínech nad Brnem máme dva módy. Klasický role-playingový, kde jsou hlavně co největší kamery a jedno malé okýnko na hody na ověření vlastností, a druhý bojový, kde jsou ty kamery menší a je tam hlavně prostor pro bojovou mapu a combat tracker. Přesto ten role-playingový používáme častěji a raději.

Mimochodem mám dva monitory a jo, je to rozhodně plus.
Autorská citace #71
24.3.2020 16:20 - RoVan
Já to minulý týden řešil takovým kočko-psím způsobem. Hráli jsme přes videokonferenci (Skype a podruhé to bylo přes nějaký free konferenční systém přes prohlížeč)a jen já (DM) měl rozjetý Roll20, kde jsem měl nachystané bojové mapy* a když k boji skutečně došlo, nasdílel jsem druhou obrazovku a pohyboval s postavami, jak chtěli hráči.

Deníky mají hráči klasické papírové a i házení kostkou probíhalo klasicky u stolu.
Pro online hráče to asi není úplně optimální setup, ale pro skupinu, kde si mezi sebou věříme a online hraní je z nouze ctnost, to asi není problém.

*U stolu upřednostňuju theatre of mind,pokud nemám nachystané nějaké zajímavé prostředí, se kterým se dá dobře takticky interagovat a udělat bitvu zajímavější. Nicméně, při hraní online osobně necítím, že mám v průběhu hry takový kontakt s hráči, jako u stolu.

ShadoWWW: /offtopic/ Ten setting SnB se mi líbí i celkově ten stream, mám pár výhrad, ale to hodím do SnB vlákna, pokud to nebudu po někom opakovat :-)
Autorská citace #72
25.3.2020 14:34 - drumlin
Nazdar, kvůli Koroně hrajeme taky online. Jeden hráč nám odpadl, takže jestli se někdo chcete přidat, pište. Hrajeme svůj vlastní upravenej systém.
Autorská citace #74
27.3.2020 06:27 - pilchowski
nepouzivate nekdo pro roll20 better20-5etools ve firefoxu? ode dneska mi to pada, asi to bude souviset s tou vcerejsi udrzbou, ale treba nekdo udelal nejakou jinou zkusenost?
Autorská citace #75
27.3.2020 08:08 - mrkew
pilchowski Nejedou meta data bestiáře, tudíž skript padne s chybou. Snad to brzo opraví :)
Autorská citace #76
27.3.2020 16:47 - pilchowski
mrkew píše:
mrkew

zdá se že už to jede, aktualizoval jsem to a fachči
Autorská citace #77
29.3.2020 12:54 - Haplo
Mno já se jen připojím na adresu on-line hraní: S Discordem jsem neměl nikdy problém a to ho už používám nějakou dobu. Je pravda že jednou za posledních pár dní jsem měl špatné spojení, odezva byla asi 43ms...Jinak za mě největší nevýhoda oproti hraní na živo je gestikulace a celkové hraní tělem. (Ne že by to přes internet přenést nešlo, ale klopýtá to.) Což z mého pohledu u takových "typických DnD skupin" není zas tak stěžejní, takže se nedivím jakou popularitu VTT kanály za poslední dobu získaly. Za mě je to taky spíš ta varianta "z nouze ctnosti" a nadále budu upřednostňovat osobní kontakt, nicméně myslím že je to minimálně (i díky streamům) dobrá věc pro rozšíření RPG.
Autorská citace #78
30.3.2020 12:51 - Jerson
My včera hráli přes Messenger s videm Detektiva. Je to stolní hra, která tedy vyžaduje hodně kominikování a nejlépe i výhled na tabuli s poznámkami, který jsme museli opustit rovnou. Skoro pořád jsme měli různé problémy se zvukem, já občas i s připojením, záběr na hráče byl velmi malý (OK, mobil a netbook na to nejsou vhodné), zpoždění obrazu za hlasem nebo obráceně, občas nevím zda mě někdo slyší když mluvím ... jako dali jsme to, ale představa že takovým způsobem hraju RPG mi nahání hrůzu. To už je opravdu potřeba mnohem lepší vybavení, jak kamery a mikrofony, tak hardware a hlavně spojení, a pak můžu začít řešit, jak moc jsem omezen proti společnému hraní u stolu.

V současné době je to pro mě spíše z nouze nouze než z nouze cnost.
Autorská citace #79
30.3.2020 13:08 - ShadoWWW
My jsme zkoušeli Skype, konkrétně Skype Creators Edition s NDI obrazem, Discord videokonferenci a Zoom.

Skype měl díky NDI nejlepší obraz, ale dělal psí kusy. Občas vypadával obraz a občas se obraz zasekával. Podle netu se to u dlouhých konferencí stává a je potřeba ukončit hovor a znovu začít. Což při streamování je opruz na čtvrt hodiny, než se vše znova nastaví. Pro běžné hraní bez streamování ale OK.

Discord jsme použili jen krátce, protože z něj nejde efektivně streamovat obraz. Měl také nejhorší obraz i zvuk.

Zoom byl největší pohoda. Obraz trošičku horší než NDI, ale nic se nesekalo, parádní setup i ovládací prvky a celý hovor se stramoval naprosto vpořádku. Za mě teda Zoom jasný favorit, ale pro konference je zdarma jen 40 minut hovoru a pak je potřeba vytočit hovor znovu. Nebo si zaplatit předplatné, které omezené není. Za to pohodlí při stramování to pro nás rozhodně stoji.
Autorská citace #80
30.3.2020 15:25 - LokiB
ShadoWWW píše:
Občas vypadával obraz a občas se obraz zasekával.


Nám se osvědčilo ve Skypu, že stačí, když si uživatel vypne kameru a zapne kameru, pak se přenos jeho obrazu většinou obnovil.

O víkendu jsem s kamarády absolvoval přes skype 6 hodinovu "kalbu" (což je teď v módě).
Skype má omezení v počtu účastníků i zobrazených (max 4 zvětšená okna + další jen v malinkém náhledu).
Můj celkem našlápnutý notebook se za těch 6 hodin při přenosu 3x dostal do BSOD, zničeho nic, což jinak vůbec nedělá. Původcem byl Skype.
Ale obratem jsem se dokázal přepnout na Android klienta na mobilu, který nepadal a fungoval. Bohužel zas výrazně ořezává obraz z jednotlivých kamer a to dost divně, že je vidět jen "levá půlka". nevím proč.
Kombinace komp+mobil mě dokázala těch 6 hodin udržet "ve hře" v podstatě nonstop (na mobilu se to rozjelo během 10 vteřin po pádu kompu, a když se ten za minutu zrestartoval, tak to zas šlo spustit na něm a na mobilu ukončit).
Autorská citace #81
30.3.2020 15:44 - ShadoWWW
LokiB píše:
Nám se osvědčilo ve Skypu, že stačí, když si uživatel vypne kameru a zapne kameru, pak se přenos jeho obrazu většinou obnovil.

To jsme zkoušeli, ale pomohlo to tak ve třetině případů.

LokiB píše:
Skype má omezení v počtu účastníků i zobrazených (max 4 zvětšená okna další jen v malinkém náhledu).

Creators Edition má tu výhodu, že se dá propojit s OBS a jeho NDI doplňkem. To funguje tak, že během hovoru v tom doplňku vidíš NDI streamy kamer jako zdroje (tj. bez jmen volajících a v lepší kvalitě) a můžeš si je umísťovat na streamovací plochu na libovolná místa a v libovolné velikosti. OBS má také doplňek, který vytváří virtuální kameru, do které přenáší streamovaný obraz. Hráči pak ve Skypu místo tebe vidí to, co streamuješ (tedy sebe, tebe i hrací plochu).

Zoom toto omezení nemá a funguje ve dvou nastavitelných módech - buď jako Skype (což nechceš), nebo jako plocha, kde kamery volajících jsou rovnoměrně rozsmístněny. So OBS se to pak přenáší jako zdroj "Game obrazovka", kterou ořežeš pro každého hráče zvlášť. Není to tak pohodlné jako ten Skype CE, ale zas to netrpí chybami jako Skype CE.

Jinak NDI podporují všechny nové verze Skypu, ale jen z Creators Edice jde streamovat. V ostatních edicích vidíš při streamování jen černou barvu.
Autorská citace #82
30.3.2020 18:24 - ShadoWWW
Fanoušek DnD 5E udělal online gamebook, který si můžete zahrát i vy z pohodlí domova!
Autorská citace #83
31.3.2020 09:17 - Tarfill
Tak i já jsem poprvé v životě díky aktuální situaci odehrál jednu hru online.
A mám tip na pohodovou jednoduchou online aplikaci pro videokonferenci.
Když budete mít chuť, zkuste tohle:
https://meet.jit.si/

Zadáte jen název místnosti, pošlete ostatním odkaz a můžete jet hovory. Narozdíl od discordu se nám to vůbec nesekalo, dá se tam chatovat, video je v pohodě. Pokud nemá někdo webkameru, funguje to i přes mobil. A hlavně, dá se sdílet obrazovka.
Takže za mě tuto aplikaci rozhodně doporučuji.

K tomu si můžete hodit online program na kostky

http://rolldicewithfriends.com/

takže všichni můžou vidět, co házíte.

Jediný, co si každý v případě této kombinace komunikace musí dořešit, je soubojový přehled. Na to jsem použil program dungeonfog. Ten mi ale dlouhodobě nevyhovuje.

I tak ale, to online hraní pro jednorázové oneshoty v případě nouze není nijak špatný...
Autorská citace #84
31.3.2020 09:21 - Tarfill
Což mě napadá,
kdyby někdo do záhlaví diskuze udělal jakýsi sumář programů, které lze využít pro online hraní, bylo by to určitě fajn!
Autorská citace #85
31.3.2020 21:56 - sirien
vyrobil sem anketu s přehledem nástrojů kde můžete rovnou hlasovat o kvalitě (ideálně pouze, pokud daný nástroj znáte a máte s ním zkušenosti).

Ano, anketu lze doplňovat.
Autorská citace #86
31.3.2020 22:08 - ShadoWWW
Zoom je i free, ale to bys musel mít buď one on one, nebo skupinový videohovor každých 40 minut přerušit. Pokud chceš skupinový hovor bez přerušování, musí si GM zaplatit předplatné (hráči jsou vždy free).
Autorská citace #87
31.3.2020 22:13 - sirien
V tom případě ať pro něj hlasoval kdokoliv tak poprosim ať zahlasuje znovu, protože mi ZASE nefunguje editování jednotlivých položek ankety, tak sem to musel smáznout a nahodit znovu. (Nejvíc mě irituje že netušim, kdy a proč to přestalo fungovat...)
Autorská citace #88
1.4.2020 00:36 - Shako
sirien píše:
vyrobil sem anketu s přehledem nástrojů kde můžete rovnou hlasovat o kvalitě (ideálně pouze, pokud daný nástroj znáte a máte s ním zkušenosti).


Je někde vidět kolik lidi hlasovalo pro jakou možnost? A jak mám vyhodnotit skóre nula - znamená to, že pro to nikdo nehlasoval nebo to všem funguje průměrně a nebo to znamená, že to půlce lidem funguje výtečně, druhé mizerně?
Autorská citace #89
1.4.2020 00:54 - sirien
bohužel počet hlasujících to neukazuje, takže interpretace té 0 je nic moc, ale tak řikal sem si že pro hrubou orientaci to bude pořád lepší, než drátem do voka.
Autorská citace #90
1.4.2020 01:38 - Colombo
To tak když někdo nastavuje blbě ankety. IMHO systém by si měl pamatovat počet a typ hlasů pro každou položku. Jinak je to houby platný průzkum.
Autorská citace #91
1.4.2020 07:37 - fiska
Autorská citace #92
3.4.2020 10:37 - ShadoWWW
Dobrá zpráva: Kamery (Zoom) i Fantasy Grounds Unity už jedou zcela bez chyb a sekání, takže poladěno. Co nás včera vypeklo, bylo OBS Studio. Streamovalo jen zvuk a obraz totálně rozsekaný. A to jak u streamování, tak u ukládání videa na disk. Vypadá to, že jednovláknový proces OBS není úplně stabilní, když současně jede FGU. V noci jsem proto zkoušel XSplit Broadcaster a ten se zdá, že z hlediska vytížení a správy systémových prostředků je mnohem lepší. Bohužel jeho UI je dost primitivní a nenabízí některé věci tak intuitivně jako OBS. Přemýšlím ještě nad vMix Pro.

Máte někdo podobné zkušenosti s OBS, že by se vám sekalo výstupní video? Co jsem koukal na fórum, tak to není úplně neobvyklé. A máte někdo zkušenosti s jinými streamovacími nástroji než OBS?
Autorská citace #93
3.4.2020 17:39 - ShadoWWW
Zoom teď nabízí doživotní volání zdarma pro školy.

Teď si říkáte: nejsem škola, tak co?! Vtip je v tom, že stačí, abyste si vytvořili Zoom účet ze svého školního emailu a požádali o Zoom zdarma skrz tento formulář. Studenti a učitelé na vaší škole vás budou milovat. Od chvíle, co vám schválí vaši žádost, budou všichni, co si založí zoom účet z emailové domény dané školy, mít zoom účet zdarma. :-D Viz informace zde.
Autorská citace #94
3.4.2020 20:53 - ShadoWWW
Pěkné video, jak funguje Roll20 ve spojení s DNDB přes Beyond20. Jediná vada na kráse, že pro toto spojení musíte mít placenou verzi Roll20. Verze zdarma neumožňuej skriptování.
Autorská citace #95
3.4.2020 21:07 - Count
Začali jsme rovněž hrát online. Místo celovíkendovek večerní tři hodinky. Používáme neplacený Roll20, kde je mapa a figurky postav a dávám tam fotky příšer a NPC. Ale máme problém rozjet přes Roll20 audio a video. Zcela náhodně se nám daří se propojit, vidíme se, ale po opětovném připojení obraz i zvuk odpadne. Takže jsme přešli na Messenger, abychom se slyšeli. Největší přínos je, že hra rychleji odsýpá. Místo tlachání se jde hned k věci a tím, jak může mluvit jen jeden si hráči dobře předávají pomyslný mikrofon. Nevýhody jsou hlavně pro mě jako PJ. Nemohu mluvit s jiným hráčem, zatím co se v reálu ostatní domlouvají třeba na taktice, nebo řeší hádanky a taky je mnohem náročnější rozdělovat a držet spotlight tak, aby se někdo nezačal nudit. Však víme, že na Internetu jste jen jeden klik od vyrušení.
Autorská citace #96
3.4.2020 21:46 - ShadoWWW
My jsme na to kdysi používali TeamSpeak, kde v jedné místnosti (chat-room) byla běžná konverzace, a když PJ chtěl vzít někoho "na slovíčko", přepojili se na chvilku do vedlejší místnosti.
Autorská citace #97
4.4.2020 15:02 - LokiB
Zkoušel někdo z vás Astral?
Autorská citace #98
4.4.2020 16:20 - ShadoWWW
Osobně jsem ho nezkoušel, ale viděl jsem několik ukázkových videí o něm. Srovnal bych ho třeba s Tabletop Simulatorem. Pro mě je tento typ programů už příliš virtuální, respektive už příliš působí jako počítačová hra. Stolní hry na hrdiny a deskovky mají podle mě tu úžasnou věc, že umocňují osobní sociální kontakty. FG nebo Roll20 jsou pro mě ještě akceptovatelné, že i když jsou ve své podstatě virtuální, tak pouze virtuálně dodávají to, co přes webové kamery a mikrofony takhle na dálku dodat nejde (práci na společném stole). Astral a Virtual Tabletop už překračují mnou akceptovatelné hranice virtuálna pro stolní hru na hrdiny.

A další věc je míra učení (angl. learning curve). Člověk musí strávit hodiny učením, jak daný program funguje, a další hodiny přípravou map a celkového setupu. To je pro mě opruz. Jeden příklad z mé osobní zkušenosti. Miluji Campaign Cartographer a všechny jeho pluginy a strávil jsem stovky hodin, kdy jsem se ho učil, kreslil v něm mapy a experimentoval s různými mapovými styly. I když dodnes považuji CC3 za nejlepší RPG mapovací software, už ho nepoužívám. Zjistil jsem, že je pro mne mnohem praktičtější si vygooglit a stáhnout nějakou už hotovou mapu, kterou pro své hraní příležitostně použiji, nebo u vydaných dobrodružství je to ještě snadnější, že tam už ty mapy jsou a stačí je buď použít přímo z knížky, nebo je vytisknout z DDB. Mapou tak ztratím minimum času a mohu o to víc času soustředit na samotné hraní, nebo na jiné koníčky a aktivity. Osobně se už snažím vyhýbat všem RPG nástrojům, které po mě chtějí příliš mnoho času stráveného mimoherně.
Autorská citace #99
4.4.2020 17:01 - LokiB
ShadoWWW píše:
Zjistil jsem, že je pro mne mnohem praktičtější si vygooglit a stáhnout nějakou už hotovou mapu, kterou pro své hraní příležitostně použiji, nebo u vydaných dobrodružství je to ještě snadnější, že tam už ty mapy jsou a stačí je buď použít přímo z knížky, nebo je vytisknout z DDB


Ne že bych to nedělal, ale tedy to snížení vlastní kreativity za cenu ušetření času mě leckdy mrzí.
Virtuálno nepreferuju, rozhlížím se, co se lidem osvědčilo/neosvědčila. Roll20 jsem pár let používal, fantasy ground nemusím, ale často bych dal přednost tlustému klientu před webovou aplikací. Její používání má spoustu nevýhod (zoomování, překlikávání, pomalost zpracování atd atd)
5.4.2020 00:33 - Lethrendis
Mám za sebou první run v životě hraný přes net, byly to tři sezení zhruba po čtyřech hodinách. Za sebe musím říct, že jsem docela spokojen, hraní nebylo špatné. Je to jiné než osobní setkání, ale ne tak zlé, jak jsem se obával. Po netu hraju s novou partou, kterou skoro neznám. Za zmínku stojí, že pro ně to bylo taky nové.

Hráli jsme přes Roll20 + Discord. Udělal jsem víc GM přípravy než za posledních hodně let, hledal jsem obrázky, tokeny, stahoval a nakreslil svou první battlemapu, učil se ovládat program. Roll20 mi přijde docela neintuitivní a těžkopádný, ale asi si zvyknu. Přípravu určitě částečně využiju i příště.

Výhody: Obrázky při hře prostě pomáhají, hráči si rádi hrajou s figurkami, to jsem ani nečekal, že je to bude tak bavit. Posouvání scén pomocí obrazů a map se taky líbilo. Taky jsem měl pocit, že přes Discord (pouze hlas) se mi líp řídí spotlight. Ale to možná bylo jen vyspělými hráči, skoro je neznám, ale fungovalo nám to.

Nevýhody: Příšerná kvalita spojení. V Roll20 jsme to zkoušeli nejdřív ve dvou a fungoval obraz i zvuk. Když jsme to zkoušeli ve čtyřech a pak v pěti naostro, tak buď vůbec nic, nebo jen někdo něco, příšerně se to lagovalo a sekalo. Roll20 samotný měl problémy, někde jsem četl, že minulý týden dělali údržbu. Ani Discord nebyl v pořádku, často kolísala kvalita hlasu až do té míry, že jsme to museli restartovat. Videa se zastavovala a také padala. Nakonec jsme hráli bez videa a docela to šlo.
5.4.2020 01:21 - Dukolm
Reakce na Něco pro zasmání #i4739
sirien píše:
O hraní online (Discord videokonference):
- S: ...lepší než Hangout, i tim jak to je na obrazovce rozdělený rovnoměrně. Jen jak vás mám hozený na televizi tak vás vidim tak dobře, že mám tendenci na vás ukazovat a až pak si uvědomit, že do tý kamery gestikuluju na všechny naráz a vy nepoznáte, koho myslim
- D, o 5 minut později: "na tebe" (ukazuje do kamery).

Praktická zkušenost když už hrajete 5. hru už se dá i naučit na koho kdo mluví jen podle obrazu. Ozkoušeno.
5.4.2020 01:30 - sirien
...dokud Ti Discord bude řadit účastníky hovoru na stejnou část obrazovky.

Nicméně velmi zajímavý postřeh. Taky sem si taky všim, že sem se někde na někoho podíval a řek sem jen nějaké zájmeno (ty, tobě, u tebe... něco takovýho) a byl sem pochopen koho myslim, ale měl sem to za náhodu (/kontext), ale tak asi ne :D

Jinak to IMO funguje tim že vás mám hozený na velký televizi poměrně blízko před sebou a že sme na tom videu 4, takže to je v podstatě rozseklý na čtvrtiny - tj. když se otočim na někoho z vás tak je asi vcelku výrazně vidět kam se koukám. Kdybych to měl jen na monitoru počítače nebo kdybych vás měl hozený dál od sebe, tak bych řek, že to fungovat nebude.
7.4.2020 12:14 - Jerson
Znáte Vyvíjenou mobilní aplikaci RPG Fireball? Slyšeli jste o tom? Jaký na to máte názor?

Svůj názor napíšu rovnou - "Tohle není Jim Beam" - pardon, tohle není stolní RPG, možná, možná by se tomu mohla blížit verze s videem, ale jinak je to taktická desková hra s operativním vytvářením terénů a nepřátel a s volnějšími pravidly, navíc zatím v textové podobě.
7.4.2020 12:35 - LokiB
Koukal jsem se na její promo a informace.
Ne, není to stolní RPG ... ale je to RPG :) Takže to jistě neuspokojí všechny hráče, ale některým by to mohlo sednout.
Pro některé (děcka) by to mohl být v dnešní době "vstupní bod" do světa RPG, odkud by se pak mohli třeba dostat i ke stolnímu RPG, když zjistí, co jim tam chybí.

Já mám třeba problém s psaním na mobilu ... nedokázal jsem se přenést do nové doby, jsem zvyklý psát na klávesnici fyzické "všema deseti", na telefonu píšu jen jedním prstem, dělám překlepy a jsem pomalý :(
Ale když vidím děti kolem, těm to problém nedělá vůbec.

Za mě pozitivní počin s tím, že čím víc "cokoli-jako-RPG" kolem je, tím lépe.
11.4.2020 21:06 - mrkew
WOW! Na Beyondu už brzo kostky. https://www.dndbeyond.com/my-dice
16.4.2020 16:03 - Jerson
Znáte WorldAnvil? GErgon o něm mluvil v předposledním PJ Craftu a vypadá to na celkem praktickou stránku na shromažďování informací o herním světě.
16.4.2020 20:33 - krytah
Před nějakou dobou jsem na to koukal a - "eh, ok i guess". Nepřišlo mi, že by to posloužilo o moc líp než word dokument s doboru úpravou.
16.4.2020 21:52 - ShadoWWW
Mně se osvědčily víc Google Docs. WorldEnvil vypadá hodně dobře, ale pro mě příliš velká learning curve, a kterou kdybych překonal, tak jsem navíc penalizován tím, že čím víc bych to používal, tím by to bylo pro mne dražší (musel bych si platit stále větší pricing model). Ze stejného důvodu nepoužívám Roll20, protože začátečnický základ by mi už nestačil a musel bych si připlatit. Líbí se mi model FG. Když to člověk myslí s online hraním vážně, koupí si Ultimate licenci, která je sice drahá, ale čím víc člověk hraje a používá FG, tím lepší poměr cena/výkon dostává a tím míň ve výsledku zaplatí.
17.4.2020 08:23 - Jerson
krytah píše:
Nepřišlo mi, že by to posloužilo o moc líp než word dokument s doboru úpravou.

No, nevím jak snadno se ve wordovském dokumentu dělají odkazy na jiná místa (zejména pokud ještě neexistují), vkládají mapy s odkazy a tak. Právě ta úprava je věc, která mě nebaví dělat.

Ne že by byl WorldAnvil pro mé potřeby úplně skvělý, ale když bych hrát jinou hru a měl si vybrat, zda psát poznámky do běžného dokumentu nebo sem, asi bych zvažoval i to zaplacení.
17.4.2020 13:13 - Lomax
Doporučuji zkusit TiddlyWiki. Je to taková osobní Wikipedie v jednom HTML souboru. Trochu hůř se u ní řeší, když do ni má příspívat víc lidí zároveň.

Moje nedokončená příprava na Myši ve FATE.

Ještě jsem v poslední době používal editor VIM s pluginem Wiki a Markdown a psal si přípravy a poznámky v něm, tzn. desítky MD souborů. Problémem je komplikované používání obrázků a sdílení dál. A VIM je dost specifický nástroj.
17.4.2020 13:48 - Jerson
Tak já pro záznam své kampaně už stránky mám včetně funkcí automatického generování některých položek, ale protože plánuju novou verzi, tak sbírám informace a zkušenosti, co dělají jinde a jakým způsobem.

Třeba to řazení přidaných stránek do kategorií a filtrování podle kategorií je super, jen to chce aby jedné položce mohlo být přiřazeno více kategorií. Mapy a jejich provázanost se zbytkem je věc, která mi chybí a která vypadá fakt dobře, to bych potřeboval - přidám si na mapu značku, k ní napojím stránku místa a také všechny mise, které se na tom místě odehrály, a které se mi ukážou, když na to místo kliknu. A všechna NPC s tímto místem spojená, všechny události a tak ... to v dokumentu neudělám, jedině ručním provazováním, které je pro rostoucí počet položek čím dál náročnější.
17.4.2020 20:27 - ShadoWWW
Pozdě, ale přece. Začínáme Fate Core online diskuzi na twitchi. :)
17.4.2020 20:50 - Šaman
Já tam vidím poslední video se Sirienem, má být o Fate Core, ale Sirienovi nefunguje zvuk a ten druhý vesměs mlčí, takže WUT?

P.S. Aha, ten druhý je ShadoWWW. Ahoj :) Je to vlasně divný, že lidi znám jen podle přezdívky a avatara tady na fóru a netuším jak vypadají. Přitom některé znám, co se přístupu k rpg týče, docela dobře.
17.4.2020 22:02 - LokiB
škoda že má sirien špatný a trhaný video, zkoušel jsem pocvičit odezírání ze rtů, ale moc mi to nešlo :(
18.4.2020 00:23 - ShadoWWW
Chybu jsme objevili, rozjeli nahrávání znovu a video nahráli offline s tím, že ho hned poté nahrajeme na Youtube. Skončili jsme před chvilkou. Video má skoro 6 GB, takže i po stomegabitové lince bude ještě pár minut trvat, než se uploaduje. Pak ho ještě Youtube prožene svým post-processingem (kvůli svým pravidlům) a pak by to mělo být v oukeju. Dám sem hned link, jak to bude. Diskuze byla sice o něco delší, ale velmi zajímavá. Hlavně pro ty z vás, které by zajímalo hraní Fate Core online, ale i offline.
18.4.2020 00:24 - ShadoWWW
Sirienův obraz se trhal, ale to bylo tím, že jel přes vytíženou wifi, s tím jsem bohužel na své straně nemohl moc dělat.
18.4.2020 00:32 - LokiB
v pohodě, rád se na to podívám
18.4.2020 06:32 - ShadoWWW
Je to TU!
18.4.2020 08:27 - ShadoWWW
Na Fantasy Grounds fóru se ještě ptám na pár věcí, které jsme se Sirienem ve Fate Core na FG neobjevili a které by se k hraní Fate Core hodily. Už teď ale mohu potvrdit, že ve Fantasy Grounds Classic se dají kreslit náčrtky jen černou barvou. Kdybyste chtěli barevné kreslení, musíte hrát přes Fantasy Grounds Unity, což je zbrusu nová edice, co vyšla teď na začátku dubna. Ve starém FG to prý Vypravěči obcházeli tak, že nakreslili barevný náčrtek v Gimpu a pak ho pár kliky importovali do FG (během hraní). Není to moc praktické, ale je to poměrně jednoduché i rychlé.
18.4.2020 21:28 - Jarik
Odbočím. (Protože to je reakce na zde přilepené video)
Mne přijde, že FAE hodnotí věci pomocí vlastností (přestože mluví o Přístupu) a FAC jde už na úroveň dovedností. Když použiji DnD terminologii.
Dále netřeba pitvat zde ani jinde.
18.4.2020 22:13 - Jarik
Pro Sirienovo hraní bohatě stačí Gdocs - resp. Gnákresy. :)
(to máte za to, že se na to dneska koukám :D )
18.4.2020 22:40 - Šaman
Když máš Gnákresy v Gdocs, tak to místo s pokladem označené křížkem je G bod?
18.4.2020 23:07 - sirien
Jarik: obávám se, že trocha vivisekce nutná je, protože takhle řečené to je buď zjednodušené tak moc že to je překroucené a chybné, nebo to ukazuje, žes Přístupy moc nepochopil. Přístupy totiž jsou všechno, jen ne vlastnosti.

Dovednosti
1 - odpovídají na otázku CO umíš / děláš / používáš (stejně, jako atributy)
2 - jsou relativně specifické (1 dovednost pokrývá 1 uzavřený okruh činností)
3 - existuje jich širší (10+) a zejména minimálně potenciálně otevřený výčet
4 - postavy mají hodnocení jen v některých; z pravidla pouze pozitivní (1+)
5 - dávají svolení k činnostem pouze tím, že je máš

Atributy
1 - odpovídají na otázku CO umíš / děláš / používáš (stejně, jako dovednosti)
2 - jsou obecné a široké (1 atribut pokrývá širokou a otevřenou paletu činností)
3 - existuje jich fixní počet (obvykle cca mezi 5 a 7, abych parafrázoval jeden talk...)
4 - postavy mají specifické hodnocení ve všech, může být i záporné
5 - zpravidla samy o sobě nedávají svolení k činnostem, ale mohou v tom hrát roli

Přístupy
1 - odpovídají na otázku JAK něco děláš (tj. na úplně jinou otázku)
2 - jsou obecné a bez vztahu k činnosti (tj. vůbec se nestarají o to, jak akce souvisí s výčtem tvých schopností)
3 - existuje jich fixní počet (obvykle mezi 4 a 8)
4 - postavy mají specifické hodnocení ve všech, může být i záporné
5 - nedávají svolení - ve skutečnosti nejsou v žádném vztahu ke schopnosti činnost provést

Přístupy a Atributy se potkávají v boedech 3 a 4. Nicméně tím se nesmíš nechat zmást - Přístupy a Atributy se totiž výrazně liší v bodech 1 a 5 a tyto jsou skutečně kritické, a efektivně se liší i v bodě 2. Pokud s Přístupy zkusíš zacházet jako s Atributy, tak nebudou fungovat (mnohde vzniknou nesmysly, začne se to chovat rozbitě...) - všichni, kdo to tak pojali, se na tom spálili.
18.4.2020 23:20 - Šaman
Nebylo by dobré se přesunout do Fate vlákna? Tohle s online hraním nesouvisí. A svrbí mě prsty taky něco napsat*, ty bys odpověděl, někdo by se přidal… a máme zas pár stránek offtopic.

I když tomu nutkání zatím odolávám :)
19.4.2020 08:03 - Aegnor
Šaman: tak to do Fate vlákna přesuň. Nemáme tady žádné moderátory, které by to udělali za nás.
19.4.2020 10:05 - Lomax
Také hrajeme se skupinou FATE on-line už několik let, protože jsme různě rozeseti po ČR a v jisté době i mimo, a celou dobu používáme ROLL20, ale to není moc friendly pro Fate styl hry. Ani nás zatím moc nenapadlo hledat nějaké alternativy. Když jsem včera sledoval rozhovor Siriena a Shadowa, tak jsem zkusil chvilku hledal a narazil jsem na zajímvou stránku dokonce z české produkce. Zatím jsem to celé neprostudoval a nevyzkoušel v praxi, ale hru si v tom dokážu velmi dobře představit. Zde je odkaz.. Je to navrhované čistě pro hru ve FATE/FAE.

Mimochodem oficiální SRD Fate mají také svoji sekci ohledně on-line hraní.
19.4.2020 23:26 - sirien
Lomax: jo no. Půlka těch tipů z toho SRD mi přijde krajně pochybná, abych řek pravdu.

Jinak ty RPG Note Cards vypadaj zajímavě.
20.4.2020 00:05 - Jocho
Minulý týždeň v stredu sme hrali Dread na diaľku. Keďže pre Dread je kľúčová jedine veža z kociek, kamoš si lámal hlavu nad tým, ako ju pretaviť do virtuálneho sveta, aby sme nemuseli mať všetci tabletop simulator a podobne.

Nakoniec to vyriešil jednoduchým softom v Unreal Engine, ktorý zhadzuje kocky na plošinu - ak kocka spadne, postava umrie.


Video môžete vidieť tu: https://www.youtube.com/watch?v=I1mPGqf57wQ
A sotf v .exe formáte môžete stiahnuť tu:
https://uloz.to/file/9LySDHldfT8W/dreadmechanicsutility-0-5-zip

Snáď vám to pomôže pri vedení vlastnej Dread session.
22.4.2020 21:08 - Jaykcz
Zdravím lidi!

Jsem v karanténě zaseklej v UK tak je čas zavzpomínat na staré dobré časy kdy jsme hrávali Dračák. Chceme zkusit DrD2, svět mám ready a drtíme už pravidla o sto šet... Budeme hrát online a líbí se mi Roll20. Mám ale jednu velkou neznámou.

Jak to udělat s Deníky postav? Na rolu mají mililon deníků pro různé hry ale pro českej dračák tam samozřejmě nic není. Nějaké tipy jak tohle řešit?

Budu moc vděčnej za každou radu. Hledal sem to snad všude už. Díky moc :)
23.4.2020 00:16 - Gurney
Veďte si deník normálně na papíře, stejně je to rychlejší než rozklikávat ho ve věčně zpomaleném Roll20.
23.4.2020 01:03 - krytah
Roll20 používáme na DnD v pohodě a podle mě by character sheet šel použít i na DrD.
23.4.2020 01:20 - Aegnor
Na DrD II rozhodně ne. Tam sleduješ úplně jiné věci než v DnD.

EDIT: Případný dotazy na DrD II (obecný, který by tady byly OT) kdyžtak do správné diskuze.
23.4.2020 09:37 - Tarfill
Jaykcz,
jak řiká Gurney, udělejte si deník normálně na papír. Pak si klidně můžete nastavit nějaký makra na hody 2k6+X apod, ale pro DrD II ten papír bude asi fakt lepší...
23.4.2020 10:50 - Shako
ShadoWWW píše:
Pozdě, ale přece. Začínáme Fate Core online diskuzi na twitchi. :)


A jaká byla motivace udělat takové video?
Kdybych nevěděl, kdo si tam povídá, tak jsem to určitě nedokoukal...
23.4.2020 11:24 - ShadoWWW
Motivace byla taková, že všichni hrají hlavně přes Roll20 a FG, které jsou ale dělané hlavně pro DnD hraní. Protože Fate tu má překlad a je to něco zcela jiného než DnD, tak jsme chtěli udělat video, jak se tyto online nástroje hodí na Fate. A zejména FG, který má pro Fate Core ruleset.

Mimo to jsme ale chtěli zpropagovat Fate Core jako takový. Tudíš ho na začátku představujeme pro ty, kteří ho neznají, bavíme i o jeho překladu a obecně hraní hototo typu her.
23.4.2020 11:48 - sirien
(Já se přiznám, že moje motivace byla "Shadow mě poprosil" plus trochu zvědavost na ty FG - sám tenhle formát nemám rád a podobná videa prakticky z principu nesleduju. Ale kdekdo si takové věci pouští zjevně tak když o to ShadoWWW stál...)
24.4.2020 16:10 - ShadoWWW
DM Helper pro OneNote. :)
24.4.2020 16:25 - LokiB
Skoro jsem se zaradoval, dokud jsem neuviděl:
"newer versions of OneNote are not support" :(
28.4.2020 23:33 - sirien
Hej, Excalidraw má boží funkci sem dneska zjistil - sdílí pozice ukazatelů myší nad obrázkem a každej si tu svojí může navíc pojmenovat, takže můžete ostatním doslova ukazovat myší na obrázku :)

(Plus příjemnej copypasting, fakt jediný co mi tam chybí je rukou kreslená čára, ale asi chápu, proč to tam neni...)
28.4.2020 23:37 - Aegnor
V pondělí jsem rozehrál Trail of Cthulhu přes net a použil jsem https://padlet.com jako "murderboard" pro sledování jednotlivých stop.
12.5.2020 10:20 - ShadoWWW
Pomalu se nám otvírají herny a čajovny, a tak by mě zajímalo, jak to vidíte s online hraním, respektive hraní naživo, dál? Hlasuje v anketě v záhlaví.
12.5.2020 10:46 - Ugy
My jsme během karantény přerušili osobní hraní a s části skupiny doplněné o nováčky ho nahradila online verzí. Po skončení online verze bude pokračovat a znovu se obnoví i naše osobní. Takže vlastně díky karanténě jsme k RPG dotáhli pár novejch lidí co se offline scházet nechtěli/nemohli.
12.5.2020 10:56 - ShadoWWW
Další fenomén karantény je, že vznikl větší zájem o sledování streamů. Co jsem koukal, tak třeba Krotitelům draků to hrozně pomohlo a zvedlo jim to počet diváků natolik, že už mají možnost získat twitchový partnership.

Takže díky karanténě se spousta nových lidí dozvěděla, že existuje něco jako stolní RPGčka. Což je super.
12.5.2020 10:58 - Jerson
V pátek jsme hráli naživo, a jeden z hráčů říkal, že během karantény hráli DnD online skoro pořád, asi 40 her.
12.5.2020 11:08 - sirien
ShadoWWW píše:
Co jsem koukal, tak třeba Krotitelům draků to hrozně pomohlo

Všechno zlé má nějaké další špatné důsledky.

Otázka je jak moc se to udrží i potom co tahle situace pomine.
12.5.2020 22:10 - ShadoWWW
sirien píše:
Všechno zlé má nějaké další špatné důsledky.

To je dost nešťastné vyjádření.

Problém je v tom, že když sem přijde fanoušek streamů Krotitelů draků, tak se ho tato hláška osobně dotkne. Všichni víme, proč mají Krotitelé draků na tomto serveru tak špatnou pověst a ano, stále platí, že víly jako sexuální otrokyně a satyrové jako jejich sexuální predátoři jsou ohavné nápady, které do slušného RPG prostě nepatří. Ač se za tuto zvrácenost nikdy pořádně neomluvili (i když myslím nějaká omluva tam proběhla), tak svoje streamy a svět teď staví na jiných, férových prvcích a jak se zdá, pochopili to i oni, komunita jim kvete.

Nabrali diváky na Twitchi i fanoušky na Discordu a jejich komunita je docela aktivní. Mají tam přímo homebrew kanál, na kterém jejich fanoušci přichází se zajímavými nápady a koncepty. Celkově je to zdravé, přátelské prostředí, do kterého přichází stále noví a noví lidé. A teď si vem, že někdo z nich zavítá na Kostku a přečte si tu tvůj post. Už sem nikdy znovu nepřijde.

Připomíná mi to dřívější žabomyší válku mezi RPG F a Kostkou. Kdy ti lidé se z nějakého důvodu pohádali a oddělili se. Jako neznalý zelenáč jsem někdy kolem roku 2007-8 chodil na oba servery. Pak jsem se v rámci komunitní akce Kostky začal podílet na překladu D&D 4E a v tu ránu jsem byl na RPG F nezvaný host. Nechápal jsem to. Pak mě to naštvalo a přestal jsem tam na dlouhou dobu chodit. Vidíš tu paralelu?

Už dnes mají RPG F i Kostka cejch Gatekeeperů (Jerson to jistě může potvrdit). Kostka je sice oblíbená díky překladům, ale mnozí si je sem kvůli tomu prostředí chodí jen stáhnout a mažou pryč.

Moc se mi líbí, jak funguje spolupráce mezi streamery. Z ní bychom si měli vzít příklad. Jak se vzájemně sdílí, zvou se na hostování a pomáhají si. Drakoviny, Krotitelé draků, Na tahu a další. Taky je to vidět na jejich prudce se zvětšujících komunitách. Už i na RPG F tam tu ponorkovou atmosféru větrá Markus. Chodí na Kostku v přátelském duchu a na RPG F teď znovuotevřel Databázi RPG her a snaží se RPG F otevřít širšímu okruhu zájemců. Možná se nepodaří ještě nějakou dobu sejmout z RPG F jejich Gatekeeperskou pověst, ale je to aspoň něco. První krok.

Tady se můžeme plácat po zádech, ale bohužel, Kostka se stále více uzavírá sama do sebe. Právě takovýmito a podobnými hláškami či celými přívaly dehonestujících příspěvků od nejrůznějších lidí tady. Rozhodně v tom nejsi sám. Poslední příklad je například atmosféra ve vláknu Na Tahu.

Můžeš to samozřejmě odmávnout nebo popsat wall of text, že tomu tak není. Zkus se ale zamyslet, aspoň na chvíli, zda by nebylo lepší polknout hořkou slinu, zakopat staré válečné sekery (často už dávno zrezivělé) a začít uvažovat pozitivně. Snažit se co nejvíc otevřít Kostku nejen přes překlady a vlastní tvorbu, ale i přes přátelské prostředí na zdejších diskuzích. To by bylo přesně to, co Kostka teď potřebuje ze všeho nejvíc.
12.5.2020 22:36 - Log 1=0
ShadoWWW píše:
Poslední příklad je například atmosféra ve vláknu Na Tahu.

Hele, ale tam je ta atmosféra naopak dost pozitivní, pokud pominu Endyho (v podstatě návštěvníka) naprosto nesmyslný výlev, který vznikl nedorozuměním.

Jako, jestli tohle má být ukázka místní toxicity, tak nevím co je cílem. Jo, možná by bylo lepší a příjemnější pro lidi, kdyby byl Sirien milý i na lidi, co ho serou, ale nikdy jsem na internetu neviděl místo, kde by se někdo podobným způsobem nechoval.
12.5.2020 23:22 - sirien
ShadoWWW píše:
že když sem přijde fanoušek streamů Krotitelů draků

Tak zjistí, co si o tom pořadu (a jeho aktérech) upřímně myslim.

(Sebe)cenzura nikdy nebyla součástí místní netikety - historicky dokonce právě naopak.

Krotitelé sou ukázka špatnýho DMingu, herců, co sou z většiny přinejlepším mediocre hráči (obojí mimochodem odsoudili i lidi mimo tuhle komunitu co k RPG ani nijak blízko nemaj) a naprosto neoprávněně namyšlenýho vystupování z pozice wannabe celebrit. A to řešim jen jejich pořad samotnej (z něhož, ano, jsem bohužel nemálo i viděl). Mám za to, že jejich konec by nebyl žádná ztráta (přinejlepšim) a čas strávený jejich sledováním je lepší strávit nad jiným herním kanálem co možná nemá tolik lacinýho (drahýho) self-proma na ČT, ale zato má třeba kvalitní obsah.

A fakt se nebudu někomu podbízet jen protože má hodně fanoušků.


ShadoWWW píše:
Kostka se stále více uzavírá sama do sebe.

Mít penny kdykoliv ten bullshit slyšim. Kolikátá generace aktivních uživatelů a překladatelů a tvůrců že tu teď je? Pátá? Šestá?
12.5.2020 23:30 - Šaman
ShadoWWW píše:
stále platí, že víly jako sexuální otrokyně a satyrové jako jejich sexuální predátoři jsou ohavné nápady, které do slušného RPG prostě nepatří

Jako netuším moc vo co gou. Steamy z hraní obecně moc nesleduji. Ale tenhle výrok naráží na nějaké další souvislosti, naráží na to že steamované hraní je zároveň prezentace pnp rpg jako celku, nebo prostě jen uráží ShadoWWWův smysl pro gender nebo estetiku?

Protože obecně těžko říct, co do slušného fantasy rpg patří a co ne.
12.5.2020 23:32 - Colombo
Píše:

(Sebe)cenzura nikdy nebyla součástí místní netikety - historicky dokonce právě naopak.

Nesouhlasím. Sebecenzůra je částí každé společnosti a kostka ji měla hromadu. A nezapomeň, že pár lidí tu dostalo ban.
12.5.2020 23:50 - Log 1=0
Šaman píše:
Protože obecně těžko říct, co do slušného fantasy rpg patří a co ne.

Hele, tenhle flejm nezačínej.
Autoři končiny si do svého světa měrou vrchovatou naházeli kontroverzní a citlivá témata, která zpracovali, no řekněmě velmi špatně. Dostali za to sodu, a nakonec, pozdě ale přece, sami uznali, že to moc nezvládli.
Zároveň do něj nalili obrovské promo, takže reálně hrozilo, že ty čuňárny, co tam měli, budou pro část populace představovat prezentaci RPG jako celku.
A proti tomu se komunita prostě musí vymezit, i zpětně. Protože lidi nejsou spravedliví a řídí se předsudky, které je třeba umenšovat.
Flejmovat o tvůrčí svobodě a o tom, že v jiném pojetí a kontextu by některé věci třeba nevadily, nebo by vadily méně atd. je irelevantní, protože tady mluvíme o jedné konkrétní věci s konkrétním zpracováním a kontextem.
13.5.2020 00:03 - LokiB
sirien píše:
Tak zjistí, co si o tom pořadu (a jeho aktérech) upřímně myslim.


Popravdě jsem měl párkrát chuť k některým kanálům, které třeba mají vlákno zde a jsou tu i chválené, napsat pár vět, proč mi na ně nejde koukat ... ale nikdy jsem to nedokázal napsat tak, aby to vypadalo jako "konstruktivní kritika", vždycky z toho vyšlo něco na způsob "nemůžu si pomoc, ale je to fakt slabé". A pak jsem to vždycky prohnal autocenzurou, protože jsem si řekl "co z toho", a radši to smazal.

Tím neříkám, že bys to měl dělat ty (fakt nic takovýho na mysli nemám), jen se mi to přesně vybavilo, když jsem tuhle tvou výše citovanou větu četl :)

Log 1=0 píše:
A proti tomu se komunita prostě musí vymezit, i zpětně.


Tohle je, Logu, fakt hroznej bullshit.
To, co jede sirien, je hlavně osobní animosita (a nic proc, ať si ji jede, když ji má, nijak mu ji neberu), ale vydávat to, jak píšeš ty, za něco jako svatou povinnost ... WTF?

A co se vlastního obsahu týče ...
Byl jejich kanál slabej? Mno, žádnej zázrak to nebyl. Byl obsahem výrazně slabší než některé jiné kanály, které zdaleka takovou sodu nedostávaj ... imho ne. Vadilo tedy, že jiní to dělají slabě v amatérských podmínkách, kdežto Krotitelé to dělali slabě ve snaze o profi mód?
13.5.2020 00:17 - Log 1=0
LokiB píše:
Tohle je, Logu, fakt hroznej bullshit.
To, co jede sirien, je hlavně osobní animosita (a nic proc, ať si ji jede, když ji má, nijak mu ji neberu), ale vydávat to, jak píšeš ty, za něco jako svatou povinnost ... WTF?

Až na to, že ten výrok nijak nenavazuje na to, co tu píše Sirien, ale na to, co napsali ShadoWWW a Šaman. Takže Sirienovy osobní animozity jsou k tomuto zcela irelevantní a já o nich nic nepsal. Stejně jako jsem nepsal nic o svaté povinnosti, mimochodem. Tak mi to nepodsouvej.

Chápu, že to mohlo někoho zmást, ale zakládat kvůli tomu novou diskusi, aby se to nepletlo, fakt nebudu.
13.5.2020 00:39 - LokiB
Nijak mě to nespletlo. Ve svém postu reaguju na dvě věci ... na to, že sirien má svoje důvody proč po krotitelích jde (mně přijdou hlavně osobní, z výše zmíněných důvodů, které jsem i napsal), a pak zadruhé také na to, že ty ty píšeš ve smyslu "komunita se musela vymezit" a blablabla, což je prostě mesiášský bullhsit. žádná komunita se vymezit nemusela a jestli se vymezila, je fakt diskutabilní. Vymezili se někteří lidé, což je zcela ok, a nic proti tomu nenamítám. Ale jestli to je komunita ... ve smyslu "RPG reprezentativní komunita", jak by se z tvého příspěvku mohlo zdát, to bych si já myslel že není.

Zkus si představit, že by někdo jel křížovou výpravu proti současné podobě přípravy JaD jen proto, že má historicky vleklý osobní spor se sirienem, a že by i tvoje práce kvůli tomu přišla třeba vniveč. neříkal by sis třeba pak WTF?
13.5.2020 00:47 - Aegnor
Ale Log mluví o vymezení několik let zpátky proti původní podobě Končiny.

Tam žádné historické vleklé osobní spory nebyly.
13.5.2020 01:02 - Šaman
Log 1=0 píše:
tady mluvíme o jedné konkrétní věci s konkrétním zpracováním a kontextem.

Aha, pak sorry. Neznám ten kontext, zarazila mě ta věta sama o sobě.
13.5.2020 08:12 - Log 1=0
LokiB píše:
žádná komunita se vymezit nemusela a jestli se vymezila

No, nemusela, ale pak by nesla negativní následky. Taky nemusíš dodržovat zákony, ale pak poneseš následky. Hele, fakt tě baví takhle slovíčkařit?LokiB píše:
Vymezili se někteří lidé, což je zcela ok, a nic proti tomu nenamítám. Ale jestli to je komunita ...

Tak to se můžeme dohadovat do nekonečna. Klidně to můžeme brát tak, že nic jako komunita neexistuje, ale to pak můžeme jít na kafe k Václavu Klausovi seniorovi a poplácávat se s ním po zádech. Proti končině se vymezila většina aktivních členů, dost členů pasivních a proti byl pokud vím jen jeden člověk. Spousta kolektivních akcí (včetně "národního" fandění "národnímu" týmu) má dle mého osobního soudu oporu a legitimitu menší. Samozřejmě můžeš odmítnout možnost kolektivní akce jako takové...a pak pozdravuj Klause.
LokiB píše:
Zkus si představit, že by někdo jel křížovou výpravu proti současné podobě přípravy JaD jen proto, že má historicky vleklý osobní spor se sirienem, a že by i tvoje práce kvůli tomu přišla třeba vniveč. neříkal by sis třeba pak WTF?

No, to bych samozřejmě říkal, ale ta situace je naprosto rozdílná.
1) Nikdo tu nevede křížovou výpravu. Kdyby to tu nevytáhl ShadoWWW, který se vyjádřil pozitivně, vůbec by se o tom nemluvilo.
2) I když Sirienovy animozity mi přijdou osobnější, než si třeba sám přiznává, tak dlouhodobý vleklý spor to přeci jen není.
3) Když kritizuje KD, tak jim vytýká jejich aktuální prohřešky, ne starou špínu. Což by nejspíš dělal bez ohledu na tvůrčí tým. Ano, možná by se do toho tak neobul, ale to je tak všechno.
13.5.2020 09:18 - Jerson
Víly a Satyry bych nechal plavat, současní diváci o původní podobě Končiny vůbec neví (ověřeno náhodnými dotazy, nikoliv hlubším průzkumem), tak mi nepřijde účelné se k tomu vracet.

Pokud jde o zhodnocení /kritiku různých pořadů, ať Streamů nebo záznamů na YouTube - tady se přiznám, že nejsem cílová skupina. Critical Role, Krotitelé draků, Na Tahu, Klan Zefyra nebo ShadoWWWova hra - všechno mi to přijde dost podobné a pro mě nezáživné (možná je to tím, že jde o DnD). Na pár dílů jsem se podíval, díky "zpětné vazbě" se mi podařilo naštvat Jitase a Matyáše Valentu, takže jsem toho nechal. Pro sebe můžu tvrdit, že dělají své pořady pro fanoušky DnD, já hraju jiné hry a jiným stylem, tak mě to nemusí trápit. Navíc mi z různých poznámek projde, že většina "diváků" je spíše poslouchá při jiné činnosti, než že by se přímo dívali celou dobu, ale nemám to jak ověřit a je mi to celkem jedno. Tak jako tak několik set až pár tisíc lidí nějak ovlivní.

Co sleduju jsou Zákonně ukecaní, protože to je spíše obecné povídání a někdy k tomu mám co říct i z obecného pohledu a nejen z DnD.

sirien píše:

Mít penny kdykoliv ten bullshit slyšim. Kolikátá generace aktivních uživatelů a překladatelů a tvůrců že tu teď je? Pátá? Šestá?

Ja bych chtěl mít penny za každého, kdo sem prohře, zhodnotí celkovou atmosféru, občas něco napíše, občas ne, a odejde. Měl bych tak o řád větší zisk, i když bych odečetl ty, které jsem znechutil já.

A po řadě diskusí s různými lidmi jsem nabyl dojmu, že u mladší generace hráčů se "náš" způsob diskuse už nenosí. Podívat se na něčí výtvor a říct, co na něm zlepšit, to ano. Ale říct, co na něm není dobře - i když to můžu podložit třiceti lety opakovaných zkušeností a prošlapávání špatných cest - to prostě ne. A větší a se ani nebude chtít nějak do hloubky bavit o svých postojích a obhajovat je, nebo vysvětlovat, argumentovat, skončíme na tom, že si to každý může dělat podle sebe a když se mi to nelíbí, můžu si to udělat dám (a zaujmout vlastní diváky).

Takže pokud někdo chce přednášet své názory, musí to nejspíše dělat v téměř tržním, částečně konkurenčním prostředí. To dneska znamená Stream nebo YouTube (i když možná většina diváků jen poslouchá, každopádně dělat jen zvukové pořady je málo), a když texty, tak takové, které se dají přečíst na jedné obrazovce mobilu, tedy v rozsahu několika tweetů. Delší články nejspíš čte jen minimum hráčů, protože "nemají čas" - a to i přesto, že informace z článku na pět minut čtení jsou schopni poslouchat v hodinovém videu. Osobně jsem se s tím už smířil.
13.5.2020 10:28 - sirien
Colombo: Myslim, že je z kontextu naprosto zjevné, že muvim o názorech a obsahu a o vynucované sebecenzuře, takže reagovat zobecněním na formu a dobrovolnost je fakt jen bezpředmětný slovíčkaření.

Šaman: "Netušit moc vo co go" je výborný výchozí bod pro to minimálně nic neříkat, když už ne jít a dostudovat si to. Jít a dostudovat si to by mělo být minimum k tomu k věci něco dodat. (Platí to obecně, ale když se naslepo navezeš do něčeho podobného jako je tohle, tak to vynikne násobně víc.)

Jerson: YAAAWWWWN. Těhle už bez prominutí keců o nováčcích co by toužili psát, ale kvůli nějaký animozitě nepíšou, sem se už taky znudil. I když se někde udělaly rozsáhlé kroky a moderování aby tito "mohli přijít", tak se nikdy neukázali - ta dynamika je tedy spíš opačná, ty lidi nikdy neměli motivaci kamkoliv psát a kdyby je "neodradilo" prostředí, tak by beztak odešli po prvnim postu (pokud by kdy našli motivaci tento vůbec napsat). Tj. ano, za takové bys měl peněz hodně, ale kdyby se počítali jen ti u kterých to je fakt pravda, tak bys byl na mizině.

Jinak ty řeči o tom jak (ne)má vypadat kritika a jak se má mluvit jen o zlepšování a ne o tom co je špatně... máš krátkou paměť, tohle tu už taky bylo mockrát (a taky už dlouho před nějakejma streamama a už v dřívějších generacích). Vždycky se najde někdo kdo má dojem že když bude víc sluníčkovej, tak bude svět jasnější. Nebude. (Podobně řečí o tom jak texty musí být kratší, nebo je nikdo nebude číst... srsly again? pls.)

Log, Loki: Loki má spíš pravdu. Uvažovat o komunitě jako o entitě deskriptivně dává smysl. Uvažovat o komunitě jako o něčem normativním je už často problematický. Tvrdit věci jakože "komunita má odpovědnost" nebo "povinost" už smysl moc nedává. Tj. dá se říct, že komunita něco odmítla (a ano, Loki, v tomhle významu komunita Končinu skutečně odmítla - fakt že to autoři i reflektovali by měl stačit jako důkaz i pro Tebe), ale fakt nejde říct, že komunita něco odmítnout musí nebo by měla - zaprvé by to komunitě přisoudilo nějakou uvědomnělou a homogenní... crap, "agency" - kterou samozřejmě nemá a zadruhé to trochu moc zavání tím, že tam to slovo "komunita" slouží jako zástěrka pro pokus natlačit nějaký vlastní imperativ na ostatní okolo obecně .

Loki: no, pravda je, že nebejt Končiny dřív, tak bych Krotitele asi neřešil a i kdybych si je pustil, tak bych k nim podobně jako Ty nic nepsal. Popravdě je v poslední době vcelku ignoruju i tak, jen ShadoWWWova oslavná óda* mě nějak vyprovokovala ke kousavé poznámce. Můj problém se současnou Končinou (kromě toho, že jsou IMO fakt špatný jako kanál - ale jak píšeš, v tom nejsou zdaleka sami a ostatní taky přecházim mlčenim) je určitej... jak to říct. "celebrity reflex". "Sem vidět, což mě samo o sobě staví do pozice něco někomu vysvětlovat".


* //tady byla nějaká bližší analýza views atp. s konkrétními čísly, ale vzhldem k tomu že mi YT zobrazuje na každém místě views jinak tak sem to smáznul, protože nemá smysl mávat číslama co sou zjevně některý chybný// - když se mrkneš na ten kanál, tak spadnul z nějakých 3.500 na cca 500 views (což je míň, než kolik má ten kanál subscribers - s tím že doprovodná videa nezvládaj ani čistou stovku). Tzn. buď z toho kanálu lidi bez zájmu odcházej, nebo tam nikdy ani nebyli a ty čísla sou efekt nějakýho aktivního proma a sharingu popř. placenejch reklam atp.

Když to srovnáš s jinejma kanálama, tak třeba Strangers and Dragons mají víc views na díl, než mají subscriberů, a vcelku dost stabilní sledovanost 1k lidí - to na mě osobně dělá dojem o dost větší. Zvlášť když vezmu že tam není žádný umělý promo, kterýho maj Krotitelé tunu (od self-boostingu na ČT po promo kampaně na soc sítích).
13.5.2020 10:37 - Gediman
Jerson:
Člověk musí jít s dobou, jinak se z něj stane dinosaurus :) Já teda říkám, že je to dost těžké, protože jednak asi už stárnu a jednak se ten vývoj pořád urychluje :) Ale tak, snažím se. Stačí občas kouknout na to, co sledují mladí - i když by to znamenalo jen přečíst diskuzi či shlédnout video na youtube. Člověk si udrží alespoň trochu přehled. A občas je to i inspirativní.

Píše:
Podívat se na něčí výtvor a říct, co na něm zlepšit, to ano. Ale říct, co na něm není dobře - i když to můžu podložit třiceti lety opakovaných zkušeností a prošlapávání špatných cest - to prostě ne.

To je přece totéž. Buď řekneš, co je špatně, nebo řekneš, co se má zlepšit. Spíš jde o to, jak to podáš. Nikdo není úplně happy, když mu někdo jiný sere na hlavu. Pojmi to pozitivně, vypíchni i dobré věci a nabídni inspiraci. Haterství je zlo.


Šaman: Výbornej gif, zasmál jsem se :D
13.5.2020 10:39 - Aegnor
Prosímvás, můžete si tu diskuzi o animozitě kostky a gatekeepingu vzít do nějakého vhodnějšího tématu? Třeba tohle vypadá jako docela fajn místo.
13.5.2020 10:49 - Lethrendis
Ehm, myslím, že opět přeceňujete význam Kostky. Možná proto, že se cítíte jako ti gatekeepeři, které zmínil Shadow? :)

Nejprve k těm streamům, já fakt nejsem cílovka, sledovat záznamy cizích her mě neskutečně nudí a nesleduju je. Ale jen obecně: Normálně by mi byl obsah cizích her zcela lhostejný. Pokud někdo cítí nutkání jít s tím na veřejnost, je zcela přirozené, že ho budou jiní hodnotit a klidně ne pozitivně. Ovšem pak to má smysl dělat za sebe přímo na místě a ne na Kostce, kterou stejně podporovatelé těchto streamů s nejvyšší pravděpodobností nečtou. Ergo když tu někdo na něco plive nebo něco chválí, je to jeho názor a rozhodně to není "hlas komunity".

Komunita hráčů stolních RPG je na tom u nás ještě hůř než nějací neregistrovaní zahrádkáři. Můžeme se o ní bavit jako o zákaznické skupině nebo jako o návštěvnících eventů, jinak asi ne. Osobovat si právo za takovou skupinu mluvit je příznakem velké pýchy. Že je uvnitř spousta osobních animozit je pro takový nespolek přirozené. Pozdrav Klausovi staršímu :)

A když už jsme u animozit... klidně přiznám, že mi tu někteří diskutéři silně nesedí a na pivo bych s nimi nešel. Předpokládám, že je to vzájemné. Ale je mi to také lhostejné, jsem tu kvůli dílu a nikdy by mě nenapadlo myslet si, že hovořím za komunitu, nebo že tu ke mě hovoří komunita. Chtělo by to trochu pokory.
13.5.2020 10:55 - shari
Lethrendis píše:
Možná proto, že se cítíte jako ti gatekeepeři, které zmínil Shadow?

Wau, ty máš nějaký způsob, jak poznat, kdo se jak cítí? A navíc na dálku přes textové příspěvky? To je docela užitečný skill... jakou máš úspěšnost v těch odhadech?
13.5.2020 11:00 - Gediman
Píše:
Komunita hráčů stolních RPG je na tom u nás ještě hůř než nějací neregistrovaní zahrádkáři.

Tohle před Sirienem neříkej :)

Když jsem na českých RPG diskuzácích začínal, byl jsem trochu zaražen chováním některých lidí. Jakože... tihle lidi hrají společenské hry, které stojí na spolupráci a přátelské komunikaci? Jak, proboha? Nechápal jsem to. Ale jsem optimista. Doufám, že "na živo" jsou ty lidi vlastně docela fajn, jen na diskuzácích jednají jak jednají. Možná by pomohlo je poznat osobně. :)

A aby to nebylo úplně OT, jo, youtube s tím taky dokáže pomoct.
13.5.2020 11:02 - sirien
Lethrendis: přesně, hrozně si všichni honíme ego na tom jak sme gatekeepeři. A radši budeme držet sami klíče od prázdného Pekla, než abysme byli řadovými poskoky Snění.

(btw. vidím cosi příznačného na tom, že jsi první, kdo tu řeší nějaký význam Kostky. A cosi dost ironického na tom jak ho vykresluješ, když jsi sem sám přišel "kvůli dílu".)
13.5.2020 11:24 - Xeth
sirien píše:
Krotitelé sou ukázka špatnýho DMingu, herců...

No, KD jsou, tak jak nyní hrají (viděl jsem dvě poslední hry), dost odlišní od svého začátku na startovači. Řekl bych, že se v lecčems zlepšili a přestože nejsou kdo ví jak skvělí, je to podle mne slušný průměr. Jejich vystupování jakbysmet.
To, že jejich současnou hru hodnotíš na základě tvé někdejší zkušenosti, je obyčejný předsudek.

sirien píše:
...kvůli nějaký animozitě nepíšou...

Tak třeba já to slyšel od několika lidí taky. Ne jen, že nepíší, ale sem třeba ani nechodí. Někteří z nich (3 z 5 o kterých vím) se k D20 vyjadřují překvapivě totožně dnes populárním termínem - "toxický." Neznamená to, že zdejší prostředí některým lidem nevadí, některým ale ano. Tvářit se, že to tak není, je hloupost. Tím spíš, že se tyto "kecy" očividně stále vracejí.
13.5.2020 11:28 - Chyba
sirien píše:
Těhle už bez prominutí keců o nováčcích co by toužili psát, ale kvůli nějaký animozitě nepíšou, sem se už taky znudil.

Lidi co osobně znám a vím, že opakovaně hrají/hráli nějaké RPG bych spočítal na prstech obou ruk. Na ty co chodili na kostku aspoň přečíst nový článek by mi stačila jedna ruka, a mezi nima je jedna osoba co sem jednou něco napsala a řekla si víckrát na to kašlu.
Ten článek nebyl nijak dobrej, ale časem kdo ví. Teď si píše věci pro sebe a herní skupinu (spíše v poznámkovém stylu). Přiznávám, že dotyčná si bere vše dost k srdci.
13.5.2020 11:45 - shari
Xeth píše:
KD jsou, tak jak nyní hrají (viděl jsem dvě poslední hry), dost odlišní od svého začátku na startovači

Viděl jsi jenom dvě poslední hry, nebo i dvě poslední hry?
Já jsem jim na začátku dala šanci, ale ten první díl točený až po ukončení startovače jsem nedokázala dokoukat - byl to ten, kdy měli hosta a začínalo to soubojem. Půlka party se souboje neúčastnila, dělala náhodný věci, co nedávaly smysl a ta druhá půlka, co se účastnila, ani nevěděla, proč s dotyčným bojujou. A vlastně ani jestli ho chtěj zabít nebo ne... prostě chaos. Ani nemůžu říct, že to byla nuda - kdyby to byla jen nuda, tak pokračuju s vyšíváním (nebo kreslením nebo co to tehdy bylo) a ani si nevšimnu, že nějaké video jede. Ale tohle bylo vyloženě otravné. :(
Jsou ty poslední epizody lepší než tohle?
13.5.2020 11:56 - Xeth
shari píše:
Viděl jsi jenom dvě poslední hry, nebo i dvě poslední hry?

Viděl jsem startovač, který byl v mnoha směrech hrozný. Viděl jsem kus hry po něm, kterou jsem taky nedokázal dokoukat. A teď jsem viděl dvě poslední hry, které byly vcelku v pohodě.
13.5.2020 11:59 - shari
Ok, děkuji. :)
13.5.2020 12:05 - ShadoWWW
Jsem na tom podobně jako Xeth. Podle mě pomohlo jejich přeorientování z figurek a terénů na volnější povídací formu a theatre of mind. Žádné figurky a terény, žádný VTT, jen interkace skrz Zoom. (Což mimochodem přišlo jako feedback od diváků.)
13.5.2020 12:07 - Jerson
sirien píše:
Jinak ty řeči o tom jak (ne)má vypadat kritika a jak se má mluvit jen o zlepšování a ne o tom co je špatně... máš krátkou paměť, tohle tu už taky bylo mockrát (a taky už dlouho před nějakejma streamama a už v dřívějších generacích). Vždycky se najde někdo kdo má dojem že když bude víc sluníčkovej, tak bude svět jasnější. Nebude. (Podobně řečí o tom jak texty musí být kratší, nebo je nikdo nebude číst... srsly again? pls.)

Paměť mám dobrou, vím že se to tu řešilo. Jen teď píšu svůj dojem, který z mladších hráčů mám, to je vše.
13.5.2020 12:20 - LokiB
Log 1=0 píše:
No, nemusela, ale pak by nesla negativní následky. Taky nemusíš dodržovat zákony, ale pak poneseš následky. Hele, fakt tě baví takhle slovíčkařit?


V tomto kontextu bohužel danému srovnání nerozumím. Ne, fakt nechci slovíčkařit, chci ti jen říc, že v tom svém příspěvku jsi měl imo faktické nesmysly.
Vůbec nevím, co si mám představit pod tím, že by "komunita nesla negativní následky" ... jaké prosímtě?

A bude mít nějaké negativní následky, že je v AW Šukatelnost a Magoři a dělají z pohledu "běžného člověka" divné věci? Má se proti tomu komunita vymezit? Nebo v čem je rozdíl?
Že AW říká "jsem divné", zatímco Končina se tvářila "jsem ok i pro děti"?

sirien píše:
a ano, Loki, v tomhle významu komunita Končinu skutečně odmítla - fakt že to autoři i reflektovali by měl stačit jako důkaz i pro Tebe


Končina se neuchytila, stejně jako se neuchytil třeba Stín meče, atd. Já z toho nedokážu poznat (a teď se s tebou nehádám, dávám jen upřesnění, jakože fakt to já poznat nedokážu), jestli se Končina neuchytila proto, že byla slabá, že o takový produkt nebyl zájem, nebo proto, že to někdo (říkejme tomu třeba komunita), odmítla.
Já jsem jen ve svém maličkatém okolí narazil na 2 lidi z 5, kteří o Končinu zavadili a nezaujala je, aniž by přitom o jakékoli kontroverzi a reakci komunity věděli.
Je možné, že to globálně bylo jinak, nebyl jsem u toho, nevedu o to ani spor. Jestli myslíte, že to byla zásluha komunity (ať už je to v tomhle kontextu cokoli), může být. Pochybovat o tom sice můžu, ale data jako důkaz pro to nemám :)

shari píše:
Já jsem jim na začátku dala šanci, ale ten první díl točený až po ukončení startovače jsem nedokázala dokoukat


hele a třeba Klan Zephyra jsi schopná shlédnout celý? Zkusil jsem si pustit dva díly, ale jelikož se první půlhodinu vlastně nic nedělo, jen probíhala kamarádská a pošťuchovací konverzace (jakou máme u stolu i my, to je asi běžné), a když už se začínalo hrát, tak projev hráčů ani GMa (tedy GMky), mě prostě nebavil, tak jsem to vypnul. Tedy, takhle to aspoň zůstalo v mé vzpomínce ...

Snažím se to brát tak, že nemá cenu kvůli tomu sepisovat hafo textu, kde bych jim to nějak vytýkal ... prostě jsme se nepotkali v tom, co mě by zaujalo a co je baví.

Popravdě jsem dokázal ze streamovaných her vcelku shlédnout jen Undeadwood od CR, ale to je spíš show než hra (jakože show v prostředí hraní RPG). Pár dalších jsem třeba rozkoukal, ale nedokoukal.

Ani mě Krotitelé nezaujali, abych na ně opravdu koukal. V mém srovnání je to na stejném levelu, jako i jiné (i zdejší) kanály.

Jako jo, dá se Krotitelům vytýkat, že zatímco to jiní kutí v obýváku a mají radost, že už si i poslední člen sehnal kameru a je vidět a zvuk je lepší než minule, tak oni se tvářili jako profi, což bylo ve výsledku spíš k smíchu, ne k užitku.

Z jiného soudku:

Na ShadoWWWovi třeba vidím, že se snaží další povzbuzovat a chválit, je to (pro mě) jak když vedoucí na táboře chválí děcka, že se jim podařilo dobře zazpívat u táboráku.
Má primárně pozitivní přístup (což svým způsobem obdivuju a uvědomuju si, jak je to obecně prospěšné, mně holt jako první naskakuje kritika a těžko s tím něco dělám - ale aspoň o tom vím :))
Jestli on tam nedostatky nevidí, nebo mu nepřijdou důležité, protože za podstatné považuje to, že se vůbec na scéně něco děje, nebo o nich jen z taktu nemluví ... to pochopitelně netuším :)
13.5.2020 12:31 - Log 1=0
LokiB píše:
Vůbec nevím, co si mám představit pod tím, že by "komunita nesla negativní následky" ... jaké prosímtě?

Bylo by víc lidí, co mají RPG spojeno s původní Končinou. Neříkám, že impakt čehokoliv byl nějak obrovský, ale to nemají RPG jako celek, takže bychom si měli všímat i toho mála (IMO).
LokiB píše:
Že AW říká "jsem divné", zatímco Končina se tvářila "jsem ok i pro děti"?

Jo, to opravdu pomáhá. A i přes toto nedosahuje AW ani zdaleka úchylnosti (nebo Úchylnosti) původní Končiny.
13.5.2020 12:42 - Jerson
Loki, jen poznámka - díky tomu jak byla Končina v začátcích tlačena mediálně jsem se opravdu obával, že se dostane i do nějakého pořadu v televizi, což mi přišlo že reálně hrozilo, a když by si to pak někdo spojil s popisem víl a věkovým doporučením pro 14 let a výše, mohl z toho být fakt slušný průser. Dovedu si představit, jak by si na takovém materiálu smlsla třeba Nova v hlavních zprávách - příručka hry pro děti nabádá k SM praktikám

Už jsem musel vysvětlovat, že při téhle zábavě opravdu nezkoušíme vyvolávat démony a opravdu nezabíjíme hráče, a nerad bych něco takového musel vysvětlovat znovu.
13.5.2020 12:46 - sirien
Xeth: jakože vyčítat mi předsudky když jedním dechem potvrzuješ, že mé mínění se opírá o fakta (tj. strašnou KS ukázku, strašný after-KS díly - to je pořád kolik? Víc jak půlka celé tvorby za vlastně ne moc dlouhou dobu?), jen jako ne o ty úplně poslední díly, není zrovna fér, nezdá se Ti?

Zbytek fakt vedle.
13.5.2020 12:46 - shari
LokiB píše:
hele a třeba Klan Zephyra jsi schopná shlédnout celý? Zkusil jsem si pustit dva díly, ale jelikož se první půlhodinu vlastně nic nedělo, jen probíhala kamarádská a pošťuchovací konverzace (jakou máme u stolu i my, to je asi běžné), a když už se začínalo hrát, tak projev hráčů ani GMa (tedy GMky), mě prostě nebavil, tak jsem to vypnul. Tedy, takhle to aspoň zůstalo v mé vzpomínce ...

Asi už jsem někde psala, že na záznamy her se dívám při nějaké manuální činnosti (kreslení, vyšívání, vaření, atd), takže z 95% vnímám jen zvuk a když se tam nic neděje, tak to odfiltruju. Jenom se dívat a nic u toho nedělat bych taky nevydržela.
Co se klanu Zephyra týče, ano, celé to bylo trochu pomalejší a delší souboje jsem jen proklikala a přeskočila na konec. (To už bylo moc i na mě.) Ale interakce mezi hráči mě bavily.
U Krotitelů byl problém ten, že nebyli ani tak nudní, ale akce hráčů na mě působily vyloženě otravně. Zkusím jim dát ještě šanci a podívat se na ty novější díly a uvidím, jak se to změnilo.
13.5.2020 12:55 - Xeth
sirien píše:
Xeth: jakože vyčítat mi předsudky když jedním dechem potvrzuješ, že mé mínění se opírá o fakta (tj. strašnou KS ukázku, strašný after-KS díly - to je pořád kolik? Víc jak půlka celé tvorby za vlastně ne moc dlouhou dobu?), jen jako ne o ty úplně poslední díly, není zrovna fér, nezdá se Ti?

Ne, nezdá. Jejich současnou kvalitu hodnotíš podle něčeho, co jsi viděl kdysi. To JE předsudek.

EDIT: Mimochodem, těch epizod už za sebou KD mají pěknou řádku.
13.5.2020 12:56 - Tarfill
Všeobecně k online streamovacím skupinám,
mi přijdou taky docela dost dobrý Strangers and Dragons. O dost lepší než klan Zephyra či Krotitelé...
...to jen tak btw...
13.5.2020 13:06 - ShadoWWW
Strangers and Dragons má své streamy dobře zvládnuté produkčně. Na druhou stranu v Klanu Zephyra mě interakce mezi hráči bavily víc. A někdo úplně neznalý by si při sledování S&D mohl myslet, že při hraní RPG jsou povinné kostýmy.
13.5.2020 13:28 - Tarfill
Jasně. Rád bych jen upřesnil, že na mě ani nepůsobí tolik produkce a kostýmy, jako hlavně práce vypravěče a celkový projev hráčů. Jedna věc je koukatelnost, ale druhá věc je záživnost. Hráči na sobě nemusí mít kostým, nemusí mít ani miniatury, ale pokud je jejich projev lepší než průměrný, hráči sami mezi sebou dokážou tvořit situace, které jim vypravěč nepřipravuje a vypravěč sám ještě skvěle funguje, dostává celá hra úplně jiný rozměr a pak už skutečně jen záleží na vkusu každého diváka.
13.5.2020 18:55 - mrkew
LokiB píše:
hele a třeba Klan Zephyra jsi schopná shlédnout celý? Zkusil jsem si pustit dva díly, ale jelikož se první půlhodinu vlastně nic nedělo, jen probíhala kamarádská a pošťuchovací konverzace (jakou máme u stolu i my, to je asi běžné), a když už se začínalo hrát, tak projev hráčů ani GMa (tedy GMky), mě prostě nebavil, tak jsem to vypnul. Tedy, takhle to aspoň zůstalo v mé vzpomínce ...

Snažím se to brát tak, že nemá cenu kvůli tomu sepisovat hafo textu, kde bych jim to nějak vytýkal ... prostě jsme se nepotkali v tom, co mě by zaujalo a co je baví.


hele jasně v pohodě. Ne každému naše hraní sedne, což je logické. Máme komunity ještě ze starých projektů které jsme měli na YT nebo i v televizi (herní pořad indian, starý kybernauts atd...) a protože naše komunita DnD nezná, nemají to s čím srovnat, naše hraní je baví protože jsou na nás zvyklí a ví co od nás očekávat. Sám vím že asi 7 lidí díky nám objevilo tento svět a teď s borci paří každý týden a šíří to dál. Občas o tom pokecáme u jiných herních streamů.

Jinak jestli si vyplňoval dnes náš feedback na Klan Zephyra (usuzuji ze stylu psaní), tak jsme se nikdo z party vlastně nic nedozvěděli a přemýšleli co vlastně autor chtěl říct. Je to takové plytké a bez konkrétnosti. Vidím to u tebe že tě to jen sympaticky nezaujalo. Ano pár lidi vyplnilo že XYZ věc se jim nelíbila, ale naopak troj-čtyř násobek lidi to zase strašně žrala. A jak se říká 100 lidí, 100 chutí.

A jestli chceme prorazit v tomto? Záleží. Aktivity máme i jinde, hlavně v gamingu v čem jsme se primárně zviditelnili a pak také v televizi.
13.5.2020 19:59 - LokiB
mrkew: tak to má někdo podobný styl jako já, feedback jsem nepsal. nedařilo se mi to zformulovat tak, abych tím řekl, jak to působilo.

a fakt to beru tak, že jsme se prostě moc nepotkali v tom, co koho na hraní baví, a vlastně ještě víc, v tom co bych chtěl sledovat ... protože to ani tak není kritika samotného vašeho hraní, ale spíš pocit z toho, že by to měl být "program na sledování" ... ale vlastně pro mě není, protože na tom nevidím, že byste "hráli pro mě" :) hrajete to pro sebe, což je ok, ale proč bych pak zas na to měl koukat, že jo. asi tak nějak ve velkém zjednodušení.
13.5.2020 20:20 - mrkew
LokiB: tak tím se omlouvám ze konfrontaci. Tím pádem žezlo předávám pravoplatnému neznámému majiteli :D

Já to jako chápu, to je jak u herních streamu. Proč to mám sledovat, když můžu hrát. Ale jo, mezi streamerem a divákem je pořád větší interakce než u D&D, tam by to bylo v celku rušivé si myslím.
13.5.2020 20:31 - Tarfill
Mrkew,
říkáš jeden dnešní feedback plytký a bez konkrétností? A jaká část konkrétně Ti připadá nekonkrétní? Jinak já si myslím, že svůj názor jsem tam napsal docela jasně. A pokud je to stejný feedback, co bys tam potřeboval víc uvést? Jakože až bude mít Sayuri více zkušeností, bude mít logicky i lepší výstup a bude to i více koukatelné? Pokud Ti někdo nesedne osobně jako člověk, tak už není třeba tolik konkrétních věcí uvádět - to je totiž subjektivní záležitost a tu nemáte možnost ovlivnit... Což?
13.5.2020 20:56 - mrkew
Tarfill: hele uplně v pohodě to bereme. Ta subjektivní část je jasná. Když člověk nesedne nic neuděláš. Sám to u pár lidi mám a muže udělat klidně i trojte salto po tmě.

Spíš jsem myslel v čem jsem lepší / je to jiné oproti Sayuri. Jestli to je celkově bráno jako subjektivní záležitost, oukej nedá se nic dělat :)
13.5.2020 21:26 - Tarfill
Jo, v tomhle to je čistě subjektivní záležitost, to není třeba více rozvádět. Ačkoliv můj osobní názor je ve Vaší kampani tak důležitý asi jako jen lehký závan větru, chtěl jsem se vyjádřit a k jednotlivým bodům feedbacku napsat alespoň něco, protože je to lepší než feedback žádný.
Hlavní je, jestli Vás tohle hraní a
streamování baví. Pokud ano, dělejte to dál!
13.5.2020 22:11 - Jerson
mrkew píše:
Ano pár lidi vyplnilo že XYZ věc se jim nelíbila, ale naopak troj-čtyř násobek lidi to zase strašně žrala. A jak se říká 100 lidí, 100 chutí.

Jen pro informaci, taky jsem chtěl vyplnit zpětnou vazbu, ale protože jsem se - jako u jiných podobných záznamů her - nedokázal dívat déle než 10 minut a dotazník byl koncipován pro lidi, kteří vás sledovali dlouze a často, tak jsem ho ani nevyplňoval, protože jsem nabyl dojmu, že zpětnou vazbu od takových nediváků nepotřebujete (což docela chápu).
Takže pokud podobně uvažovali další lidé, které váš pořad nezaujal, asi není divné, že převažují kladné ohlasy. Ostatně pro takové lidi ten pořad děláte, ne?
13.5.2020 22:25 - sirien
To je jako klasický problém - jak získat feedback od lidí co věc vnímají tak negativně, že od ní odejdou.

Osobně sem z Klanu viděl jen asi... myslim že ten speciál kde Sayuri vedla poprvé a na konci se jí pobili hráči mezi sebou? S tim, že sem ho většinu proklikal. Plus asi 10 minut z jiných dílů. Přišlo mi, že to není zrovna dost abych dával feedback, ale jestli chcete, tak si to znovu proklikám pro oživení a nějaké dojmy sepsat můžu, ale logicky to bude na tu jednu epizodu (popř. nějakou jinou pokud byste explicitně chtěli, to bych asi v tejdnu ještě zvlád), protože celou sérii fakt nedám (což neni vůbec nutně o Klanu specificky, jako spíš o mym vztahu k tomu formátu obecně).
13.5.2020 23:01 - mrkew
Jasně, bylo to koncipováno převážně pro lidi co to sledovali, ale teď si říkám, že by nebylo od věci i nějaký názor nezaujatého člověka.

Říkám si že vhodní adepti by byli asi 17. díl a jeden z posledních buď 20 nebo 21. V 17. jsme hodně používali theatre of mind. Ve 21. je donalezení draka a souboj s ním (později se probudilo dítě z noční můry a křičel - stává se bohužel), ale to je až ke konci v souboji.
13.5.2020 23:07 - sirien
mrkew: ok... někdy do konce tejdne si zkusim najít čas na tu 17 a popř. kus souboje s drakem (protože když už někde konečně drak je, tak proč se nepodívat)
13.5.2020 23:12 - mrkew
Díky :)
14.5.2020 01:06 - LokiB
Já jsem asi viděl hlavně kus tohoto:
Klan Zephyra #21 FINÁLE - souboj s drakem a nové hrozby!
*spoilery jsou možná pro někoho dál v textu*

A bylo celkem obtížně se vůbec dostat přes to, že na začátku řešíte několik minut svoje problémy se zvukem, kdo zní dutě a kdo je dutý. Pak jestli sedí hráčka ve stejném pokoji, jestli u jiné stěny .. atd. Běžný smalltalk a řešení technikálií.

Jo, chápu, že si takhle vy mezi sebou rádi popovídáte, zasmějete se, někdy je třeba něco vyřešit ... pro mě jakožto diváka je to utrpení, na to 5,5 minuty koukat, protože je to zcela o ničem. je to vaše interní legrácka, kterou ale při vysílání říkáte divákovi "na tebe kašlem". Možná jsou takové všechny streamy, takže kdyby na to koukal pravidelně, tak by mě to nepřekvapilo a zvyknul bych si.

Následovalo nadšení z toho, že po 20x4 hodinách konečně došlo na kouzlo od Mrkwe ... :)
Tam jsem twitch vypnul :).
A vrátil se k tomu na youtube po nějaký době. Kde jsem to už hlavně proklikal. Zejména tam, kde se nehrálo v postavách (obecně ponoření do postav není moc velké).

Co se hry týče, bylo to takové klasické moderní DnD. Chodí se, neví se, bojuje se s drakem (tam je to vinou mého proklikávání trochu zmatečné, protože v jednu chvíli jsou postavy po dračím dýchnutí skoro mrtvé, ale pak zas ne ... :) ale ani v tom boji mi moc nepřišlo, že by hráči byli nějak moc za postavy. Působí to tak trochu bez RP. Hráči jsou většinu času poměrně ztuhlí. Jestli je to tím, že jsou na kameru, nebo prostě to tak mají při hraní obecně, nevím. Většina emocí, které jsem viděl, byly mimoherní (vtípky, veselí, atd.), za postavy ne.

Mě by vlastně hlavně zajímalo od jiných diváků, co je u toho drží a co jim se na tom líbí. By mi to trochu přiblížilo tenhle fenomén doby, který mi trochu uniká, to přiznávám.
14.5.2020 08:07 - Jerson
14.5.2020 09:01 - mrkew
LokiB: hele to byl snad jeden z mála dílu kdy nám zlobila technika, jinak vždy bylo vše v pohodě, jen bylo blbý že zrovna na finále.

Mě by vlastně hlavně zajímalo od jiných diváků, co je u toho drží
Sám nevím :D, jsou u nás lidi co nás sleduji i přes 4 roky (ještě mimo DnD), předplácí přes dva roky a kdyby jsme hráli piškvorky pořád se jim to bude líbit a fandit tomu. Proto jsme rádi za feedbeck od lidí zvenčí jak to na ně působí.

Přepošlu skupině a zareagujeme. Díky :)
14.5.2020 13:24 - York
mrkew píše:
Mě by vlastně hlavně zajímalo od jiných diváků, co je u toho drží


Asi částečně z podobných důvodů, z jakých se RPGčka hrajou - tedy kvůli pocitu sounáležitosti s nějakou partou. Zvlášť pro lidi, co žijou sami, je to dost důležitý.

Další body určitě dostanete, pokud dotyčný zná někoho, kdo na vás kouká taky. To je zas jako u koukání na filmy - jít na film, protože se pak o něm pak můžu s někým bavit, nebo protože se o něm baví kamarádi a já jsem ho ještě něvidě, je velmi silná motivace.


Jinak já třeba poslouchám Matta Colvilla a Jima Murphyho, protože oba mě nabíjí energií k další tvorbě. V tomhle směru je mi celkem jendo, o čem mluví, pokud se to aspoň trochu týká RPGček.

Například tohle video je pro mě neskutečně nakopávací. Vždycky si řeknu - what the heck, taky už nejsem nejmladší, ale když se do toho pustil Jim, tak já můžu taky ;-)
18.5.2020 22:10 - exi
Z Discordu Na tahu:

Perotindnes v 21:51
@everyone Měli byste někdo zájem o hromadný online workshop na roll20? Naučil bych vás základní mechaniky, jak vytvořit a spravovat deníky, mapy, audio+video, scény a další funkce. Kdo byste měl zájem, reagujte na tento text emotikonem.
19.5.2020 11:40 - LokiB
19.5.2020 12:28 - mrkew
Jo to rozšíření je super, bez něho si to nedokážu představit. Aktuálně ale pomalu opouštíme roll20 a vrháme se na Foundry. Včera jsme začali překládat do češtiny, jádro je asi na 30% a DnD modul aktuálně na 1%. Využije se zdejší překladový klíč, tak jsme zvědavi jak to půjde :)
19.5.2020 12:54 - pilchowski
mrkew píše:
vrháme se na Foundry

je to proto, že 5e.tools už nebude dál s roll20 pracovat a soustředí se taky na Foundry? jak moc se to liší od Roll20?
19.5.2020 13:09 - mrkew
pilchowski: hele má to lepší funkce. Lépe to vypadá, lépe to jede, máš tam dynamic lighting, zvuky podle pozice, lepší správa playlistu, makra, vlastní klávesové zkratky, "open source" komunitu a "otevřenost kodu". Mnohonásobně lepší správa boju. Efekty kouzel, lepší kreslení. Jasně vše to je navíc a nemusíš to použít, ale je to tam. Můžeš napsat vlastní modul, vlastní systém, cokoliv. Aktivní komunita na Discordu kde se vše dá luxusně řešit.

Jednorázová cena 50USD, to máš za 5 měsíců premium na roll20.
O 5e.tools a opuštění roll20 jsem se dozvěděl až později, vliv na výběr to nemělo. Projekt sleduji již delší dobu a z bety vychází tento pátek.
19.5.2020 13:49 - pilchowski
a musí to mít koupené všichni hráči, nebo to jde nějak hostovat?
19.5.2020 13:58 - exi
pilchowski: Offer one-time purchase software for GMs where players can connect for free.
19.5.2020 14:00 - mrkew
Jak píše exi, potřebuješ jednu licenci na jeden server. Chceš mít spuštěno více instancí? Tak potřebuješ více licenci.
19.5.2020 14:02 - mrkew
My jsme se jako skupina na to společně složili :) Když se to rozpočitalo tak to vychází asi na 250 Kč na jednoho :) A hráči to nepotřebují. Ty místo roll20 napíšou jen jinou adresu.
19.5.2020 14:06 - Corny
Pokud se nemýlím, tak Roll20 má například dynamická světla nebo makra taky, ne?
19.5.2020 14:45 - LokiB
Roll20 má dynamická světla i makra. Popravdě, bez těch maker by to bylo o dost slabší. Ale zase se nechceš utopit ve výrobě fakt vyvoněnných maker (jakože se v tom opravdu dají dělat dobrá makra, která zjednoduší házení i další věci)
19.5.2020 15:08 - mrkew
Ano má, ale za měsíční poplatek, což o to není takový problém, ale když Foundry to má lepší a běží líp.
19.5.2020 16:33 - Gurney
Nezkoušel někdo MapTool? (link) Je to free, open-source, a zrovna včera vyšla nová verze.
19.5.2020 16:35 - mrkew
Přes grafickou stránku MapTool jsem se nikdy nepřenesl. Ale poslední dobou okukávám https://dungeondraft.net, pár mých oblíbených autorů pro to teď tvoří assety.
19.5.2020 17:01 - Gurney
Grafickou stránkou jsou myšleno assety? Já si jich hned po instalaci stáhl několik knihoven, některé vypadají fajn, některé dost meh. Ale dělám si naděje, že by to mohlo mít lepší odezvu oproti VTTčkům a sdíleným plochám, co jedou v prohlížeči... Roll20 je v tom imho vyloženě špatný.

Na Dungeondraft koukám už nějakou dobu a přide mi dost cool. Škoda, že nefunguje přímo jako VTT (posunování tokenů a možná ještě měření vzdálenosti by úplně stačilo) a myslím, že není možné kreslit zároveň ve víc lidech. Kdyby fungovalo tohle, už asi nic víc nepotřebuju.
19.5.2020 17:30 - pilchowski
Dungeondraft i Wonderdraft mam, je to supr, obzvlaste pro neumetele, co teprv pro nekoho, kdo si s tim vyhraje.
21.5.2020 14:15 - LokiB
Nepoužívá někdo z vás pro psaní a digitalizaci poznámek k hraní nějaký e-ink tablet, třeba reMarkable? případně, jaké s ním máte zkušenosti?
Asi se z toho nedá rovnou vysílat, co?
30.6.2020 23:08 - Dukolm
Tak když už tedy, za sebou mám jako hráč v jedné online kampaňi AW aktuálně prý už 15 sezeními. A pár menších kratších zkoušek s jinými lidmi a systémy. Tak sem hodím pár postřehů.

Mnoho technologie a lpění na ní podle mě škodí. Přijde mi že občas pod vidinou sdílených deníků s vypravěčem, online kostek, ... se ztratí v to co vlastně chceme dělat tedy se bavit. Deník mám vytištěný a píšu si do něj tužkou stejně jako kostky musím mít vlastní. Mám dva monitory na jednom mám trvale video a na druhém kreslící plánek, střídavě s chatovací IM komunikaci na spoluhráče V mém případě hlavně na jednu osobu se kterou máme hodně provázanou příběhovou linku :-D ("telepatii máme už dobře zvládnutou ale občas ještě nestačí").

Technologie je nevyzpytatelná a mít sluchátka pro zabránění cyklení mikrofonu a repráků občas nutnost. Celkově bež videa a zvuku ani ránu. Je prostě nutností jen zvuk mi nestačil a to i když to bylo je u jedné osoby z celé skupiny. Discord mě velice překvapil použitelností oproti Hangoutům a Skype, pokud se někdo začne sekat stačí když se odpojí a zase připojí otázka max 5s a pokračuje se dále (Prioritizuje zvuk a video muže počkat, a občas se opožďuje oproti zvuku nebo seká). Průměrný internet nutností a občas je potřeba najít to správné místo doma pokud máte wifi.

Na co je podle mě potřeba dát pozor
- je těžší se ozvat když se někomu něco nelíbí a nebo to poznat z chování.
- hlídat si jak dlouho se hraje bod výše spolu s únavou můžou vést k dost nepříjemným situacím
- tohle hraní je dost jiné na výběr spoluhráčů s některými lidmi se mi hraje jako spoluhráči naživo lépe než online, hodně to vyplývá z možnosti je usměrnit a ukázat jim že už něco trochu přehání během hry.


Celkově mě online hraní hodně překvapilo, protože jsem z něj měl spíše negativní zkušenosti. Ale teď po více hrách ho stavím hodně podobně jako hraní na živo. A to hraní nebylo bez problémů kdy jsem, během hry v rámci jedné scény byl v situaci kdy jsme přemýšlel že vypnu video a zvuk a beze slova odejdu. A u jedné hry vypnul mikrofon a zahodil sluchátka než se dva hráči dohodnou jak vyhodnocovat scény v Hillfolku. Stejně tak jsem zažil hluboké ponoření do postavy, jako u hry naživo.

Zpětně když jsem si prošel situace zpětně, tak ve hře na živo bych se zachoval stejně za dané situace a nebyl to problém online hraní, jako spíše herní skupiny, únavy. A stejně jako u hraní naživo začátky jsou občas problémové ale časem se to ustálí a zlepší.
1.7.2020 12:17 - Tarfill
Dukolme,
a to jsi začal hrát online s neznámými lidmi? Nebo s někým, koho už znáš? Nebo kombinací obojího?
1.7.2020 21:20 - Dukolm
No snad s úplně neznámími lidmi jsem RPG hrál/vedl jen na conech. Standardně vždy tuším s kým jdu hrát u dlouhodobějších her. Nejsem z Prahy nebo Brna a když někdo chce hrát tak obvykle se zverboval z lidí okolo deskovek a táborů, a jiných akcí. (Jak rád říká sirien "vydlákov s 10k obyvatel") Historicky jsem PbP na Andoru hrával s neznámými lidmi ze začátku ale to už je pěkných pár let zpátky.

Konkrétně to AW vede Sirien to můžu napsat už tu zmiňoval nějaký věci ze hry. (A když se nad tím zamyslím tak se Sirienem už když jsme začaly jsme měly společně nahráno stejně hodin online jako naživo). S B jsme spolu hrály ještě myší hlídku naživo v itervalu jednou za rok cca 3 roky zpět. S C jsem hrál a vedl něco málo. A H jsem měl na GC na jedné hře. Jinak se s těmi lidmi znám už nějakou dobu. Skoro se všemi jsme hrál i nějaký komorní ŽAHR (LARP).


V ostatních hrách od 1 do 3 sezení max na skupinu. Jsem se hodně málo znal jen s jednou osobou. Ono to hodně vyplývá z toho že jsem nikde nehledal hry přes inzeráty, ale přes svoje sociální kontakty. A díky karanténě se hodně lidí nudilo a zatoužilo oprášit staré herní skupiny.
5.7.2020 16:13 - renellka
exi píše:
tahle pozvánka je už asi pasé, ale já bych měla zájem
5.7.2020 16:27 - exi
renellka Jestli to je kvúli tomu Roll20, tak bych asi doporučoval najít si na Discordu channel Na Tahu a zeptat se v PM přímo Perotina, jestli už to proběhlo nebo jestli chystá další workshop.
18.7.2020 22:21 - Tarfill
Nějak mi pořád uniká jedna věc.
Spousta hráčů, kteří shánějí nové členy nebo nabízejí místo ve své družince pro online hraní, uvádí často kombinaci hraní přes discord a roll20.
A já nějak nechápu proč se tak často prosazuje discord, když jde použít i samotný roll20.
Můžete mi někdo zasvěcený prosím sdělit výhody discordu, že jej tak moc hráčů prosazuje?
Příklad - hraní přes roll20 umožňuje jak hlasové tak video spojení, umožňuje šeptání, textovou komunikaci, nepotřebuji k tomu další aplikaci...
K čemu tedy ten discord hlavně pomáhá?
Jak ho využíváte hlavně Vy sami?
18.7.2020 22:27 - Aegnor
No, co jsem chvíli zkoušel hrát přes roll20, tak jsem měl dost mizerný zkušenosti se zvukem, lagováním a podobně. Navíc mi přijde, že v discordu se lépe řeší domluva mimo hru (kdy se bude hrát příště, vývoj postav, hráčské plány ...).
Z roll20 bych bral akorát tu mapu, akorát hraju bez map, takže ani tuhle výhodu to pro mě nemá.
19.7.2020 09:57 - sirien
Tarfill: podívej se do ankety v záhlaví na hodnocení videa na Discordu a na roll20.
19.7.2020 12:40 - LokiB
Tarfill: takhle ... hráli jsme přes Roll20 včetně hlasu a videa. když šlo všechno ok, tak to bylo v pohodě. ALE! tím, že že Roll20 nejede ve vlastním tlustém klientu, ale v prohlížeči, tak to má technické neduhy s tím spojené. to znamená: rizika výpadků účastníků, horší kvality zvuku, zamrzání ... a pak je to vopruz.

Velká výhoda roll20 před discordem je v zabudované podpoře hry pro ty, kteří si chtějí gamisticky užít házení, integrovaných character sheetů, sdílené plochy atd.
4.10.2020 20:58 - sirien
Potřeboval bych znát výčet všech programů (zejména, ale nejen, VTT), které byly v nějaké míře přeloženy do češtiny (rozhranní a/nebo obsah) nebo na jejichž překladu se aktuálně pracuje.
4.10.2020 21:09 - Lethrendis
A docela by se hodilo i nějaké ucelené porovnání výhod a nevýhod (možná recenze?) jednotlivých programů - poctivě jsem přečetl celou tuhle debatu a hledal i jiné zdroje, ale nic pořádného, co by mi při rozhodování pomohlo, jsem nenašel, a to ani v angličtině na YpuTube - tam se většinou porovnávají dva programy a nedává to celkový přehled.

Přemýšlím, jestli má cenu pořídit si lepší placený Roll20, nebo nějaký konkurenční - a jestli se to vůbec vyplatí, když hrajeme online jednou dvakrát do měsíce. Takže mají placené VTT tu přidanou hodnotu, aby se vyplatilo dávat jim peníze? Vyplatí se vůbec přeučovat se z Roll20, když ten je zadarmo a na to základní stačí?
4.10.2020 21:14 - LokiB
Lethrendis: vyplatí ... to je prostě individuální. Někomu se to nevyplatí za polovinu ceny, někomu i za dvojnásobek.
Zcela zásadní je, jestli váš GM bude mít chuť, čas a energii na to, aby pro VTT připravoval materiály. Když jo, VTT pro online hraní se vám líbit bude. když ne, tak se bez VTT obejdete si celkem snadno.
4.10.2020 21:45 - Lethrendis
Loki: Už jedeme online půl roku, zhruba půl na půl online/naživo. Já když něco dělám, tak se to snažím využít, takže skutečně používám fog, battlemapy, tokeny, makra atp. Hráčům se to líbí, je to prý fajn, ale stále prý lepší je to naživo, kde čmárám na urvaný kus papíru :)

Ergo mně osobně se online hry líbí asi víc než mým hráčům :)
5.10.2020 09:18 - mrkew
sirien:

Roll20 - má čestinu, ale né uplně vše. Třeba DnD modul je z půlky česky z půlky anglicky.

FoundryVTT - překládám já a pár dobrovolníku. Aktuálně mi chybí dobrovolníci a čas pro mě. Jádro přeloženo z 95% s tím že ten zbytek se jedná o nějaké hlubší nastavení s čím se normálně člověk nesetká. Aktuálně čekám na novou verzi 0.7 protože tam bude dost velkých změn, tak nechci překladat něco co bude třeba v další verzi odstraněno.

FoundryVTT moduly
DnD5e - přeloženo 85%, ale žádné kontroly ani korektůry.
Forbidden Lands / Zapovězené Země - 100% asi 190 řetezců a spousta z nich se opakovala tak jsem přeložil hned když to plánuejeme hrát.
5.10.2020 10:23 - sirien
Dík. Fantasy grounds nikdo nic?
5.10.2020 10:27 - Pan Bača
Pokud vím, tak něco překládal ShadoWWW, tak až se tady objeví.
5.10.2020 10:35 - Tarfill
Lethrendisi,
já třeba mám placenou verzi roll20 a jsem spokojený. Měsíčně to stojí cca 5 eur, takže normálně vydělávajícího člověka to na zkoušku rozhodně nezrujnuje. Do free verze bych už nešel. Jedeme přes to i webky a zvuk, žádný doprovodný discord apod. a vše nám funguje většinou bez problémů.

Foundry je na placený vstup docela drahý - 50 dolarů, ale v rámci roka to bude stejné jako u roll20. Foundry mají testovací náhledy, kde si můžeš vyzkoušet, jak ten program vypadá a funguje. Mě Foundry sice zatím moc nezaujalo, ale s češtinou od Mrkwe (díky mu za to!) to bude určitě zajímavější.

V Tvém případě bych tedy klidně na měsíc zkusil placenou verzi roll20 a uvidíš, jestli to má smysl nebo ne...
7.10.2020 09:06 - Necromancer
Roll20 je dobré, jen by to chtělo samostatnou aplikaci pro lepší kvalitu přenosu.
4.11.2020 13:37 - Nachtrose
Ted me tak napadlo: existuje nejaky VTT, ktery umoznuje posilat jednotlivym hracum rozdilne audio? Potazmo i video?
4.11.2020 14:25 - Tarfill
Nachte,
jak to myslíš - rozdílné audio? Co bys chtěl jako rozdílného posílat? Šeptat můžeš a otevřít si jinou aplikaci pro zvuk taky můžeš... Takže?
4.11.2020 14:31 - Nachtrose
Tarfill: to mne napadlo pri procitani vlakna k CoC7. Ze by se tak dalo pohravat si s hraci. Je to hodne okrajova zalezitost, ale predstav si, ze pouzivas na hrani i audio podmaz ( hudbu, zvuky... ) a mel bys treba pustenou jednu globalni audio stopu a pak bys jednomu ci nekolika hracum, ale ne vsem, mohl poslat do toho jeste nejake tajemne septani, nebo zaskripeni, detsky smich...
4.11.2020 14:54 - Tarfill
Hmmm, to je docela vyšší dívčí...
naproto Ti rozumím, ale nevím, jak by se to dalo elegantně udělat. Jen kostrbatě...
25.11.2020 11:11 - AdrTru
roll20 + character sheet pro Dračí doupě

Zdravím,
dnes jsem úspěšně založil character sheet pro dračí doupě v programu roll20.
Již je k dispozici ve výběru character Sheetu.
Je to jen takový první seznamovací pokus, ale základní službu snad splní.

zde je jeho jednoduchý popis. mackovi.com/roll20
25.11.2020 15:56 - mrkew
Nachtrose: FoundryVTT s jedním pluginem. Teď si nevzpomenu na název toho pluginu ale je tam.
30.11.2020 17:06 - Dukolm
Řešil jsme někdo společný hudební podkres na pozadí když nevyužíváte virtuální herní stoly?
30.11.2020 17:10 - ShadoWWW
V OBS jde zapnout na pozadí mediální input. Můžeš tam dát hudební soubor nebo klidně i Syrinscape.
30.11.2020 17:23 - Dukolm
No ale to platí jen pro stream i tak ho neuslyší hráči (Na meets nebo discordu)?

(streamování hraní spíše neplánuji, potom jakou sodu tu dostal od některých zapovězený stream mi to přijde zbytečné)
30.11.2020 17:29 - strucky
Dukolm
VoiceMeeter Banana
Nemám s tím sice osobní zkušenost, ale určitě jsem někde viděl zmínku, že s tím můžeš jakoby přesměrovat desktop sound (čili prostě to co slyšíš ty) do mikrofonu.
30.11.2020 17:30 - Ugy
Na discordu jde sdilet normalně prohlížeč, používáme to k pouštění videii na yt případně soundmixu ve tabletop audio.
22.1.2021 10:54 - Nachtrose
Sirien: neplánuješ zase něco odmasterovat?
Nick:
Velikost okna: [1] [2] [3]
Zobrazit náhled Zobrazit náhled
Tagy:
Vaše IP adresa není z "bezpečných" adres. Příspěvek se odešlou pouze se správně opsaným kódem. Pokud nechcete opisovat kód, můžete se přihlásit (pokud nemáte účet, nejprve se zaregistrujte), nebo nám poslat informaci na PM a my Vaši IP adresu přidáme.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.74928903579712 secREMOTE_IP: 3.239.242.55