Kultura

Autorská citace #1
26.11.2008 08:15 - Lotrando
Zajímavé čtení, člověk by se u toho i zapomněl. Tuším tam množství životních příběhů, možná by stálo za to v budoucnu některé z nich přiblížit.

Mě samotného zajímá jeden z nezmiňovaných rodů a to Hroznatovci, především tedy Hroznata Tepelský, který tato část rodu končí. Již dříve jsme ale došli k tomu, že jiné větve pokračovaly, sám jsem ale nic dalšího neobjevil (ale pátrám laxně).
Autorská citace #2
26.11.2008 08:57 - Beltar
Skvělý članek. Pan Jindřich z Lipé je můj nejoblíbenější český šlechtic.
Smrt Valdekům! :D
Autorská citace #3
26.11.2008 09:40 - Argonantus
Jo, na Hroznatovce mrknu. Moc o nich nevím - mám jen začátek rodokmenu (potomci se motali na scéně zřejmě ještě po Bílé Hoře pod jménem z Vrtby; znáte Vrtbovskou zahradu...?)

Tady jsem krátil opět velmi drasticky. V rámci výzkumu Ronovců jsem hodně prolezl okolí té Lichnice a taky okolí Dubé, což je jedna z mých nejoblíbenějších krajin. Koncentrace hradů tam láme všechny myslitelné rekordy.

Je to díky efektu, který jsem v článku nezmínil; kromě tradičního modelu, že nejstarší syn byl hlavou rodu a řídil nedílně celé panství (a všichni bráchové a příbuzní ho poslouchali) existoval model druhý, typický zrovna u Berků z Dubé - pokud bylo šest synů, každý dostal jeden malý hrad a hospodařil si samostatně. Proto je tam malých hradů jako mraků.
Autorská citace #4
26.11.2008 10:53 - Tafif
Pěkné. Člověk se vždy rád dozví něco o svých předcích.
Autorská citace #5
26.11.2008 13:45 - unknown
Pěkný článek.
Autorská citace #6
26.11.2008 14:41 - Tzara
Zelezne hory miluju, mame tam chalupu a na Lichnici jsem byla snad uz tisickrat. Zase o duvod vic podivat se do toho kraje u Doubravky. Dik za zajimave pocteni, Argo.
Autorská citace #7
26.11.2008 14:52 - Argonantus
Tzara:
najdi si na mapě ten svatý Kříž a svatého Martina, jižně od Ronova.
Snadno je najdeš i v reálu.
Při velmi pozorném zkoumání břehů najdeš i ten románský brod. Upozornila mne na to moc pěkná knížka od Zdeňka Smetánky, která je plná podobných středověkých vychytávek po Čechách.
A Pařížovský kostelík je asi nejparádnější.

Jedna ze zajímavostí Lichnice je val okolo hradeb. Léta se v různých knihách tvrdí, že to byla běžná součást opevnění. Ve skutečnosti je vidět málokde; a tvrdím, že prakticky ve všech podobných případech je podezření, že je val starší než hradba a hrad vznikl vestavěním do toho valu (podobně je na tom Jindřichův Hradec a Kostomlaty pod Milešovkou).
Autorská citace #8
26.11.2008 15:37 - DenGrasse
bomba!
Autorská citace #9
26.11.2008 18:13 - Argonantus
No, jestli chcete, mohu udělat pár sond i do dalších rodů... nebo zpracovat populárně ten Palackého přehled (ten asi znáte...)... nebo rozpitvat něco důkladněji.

Tady jsem zatajil Hynka Ptáčka z Pirkštejna (postranní větev pánů z Lipé), Hynka Krušinu z Lichtemburka, vítěze Vyšehradské bitvy 1420, arcibiskupa Berku z Dubé a vlastně skoro všechno. Je to jen hrubý přehled pro představu.
Autorská citace #10
26.11.2008 18:48 - DenGrasse
jo jo, to by byl záslužný počin...
Autorská citace #11
26.11.2008 19:39 - Argonantus
... co z toho?
Autorská citace #12
26.11.2008 20:10 - Lotrando
Jakékoliv další informace zhltnu. Mimochodem, Pan Ptáček z Pirkštejna byl pěkný ptáček. Taky se od něj učil poslední český král.
Autorská citace #13
26.11.2008 20:17 - Argonantus
K Ptáčkovi jen slavný omyl; existují dvoji páni z Dubé, zmínění Ronovci s ostrvemi (větve Berkové, Adršpachové a Škopkové) a druzí páni z Dubé na Sázavě, erbu zavinuté střely (čili Benešovci), z nichž pocházel Jan Roháč z Dubé, známý opovědník zemský.
Mikoláš Aleš v kterémsi vyobrazení tohle zmotal, a nakreslil Roháčovi ostrev.
Odtud se zřejmě traduje teorie, že Hynek Ptáček byl Roháčův příbuzný (dokonce strýc). Pečlivě jsem prohlédl i rodokmeny manželek, a je to čirý nesmysl; Hynek s Janem Roháčem neměli prachvůbec nic společného.
Autorská citace #14
28.11.2008 13:06 - DenGrasse
s potomkem tohohle ptáčka (aspoń to tvrdil) jsem byl na vojně. taky to byl pěkný ptáček...
Autorská citace #15
28.11.2008 13:09 - Argonantus
Den Grasse:

zřejmě kecal. Páni z Pirkštejna vymřeli v 15. století, a celkem jich bylo jen několik (s výjimkou Hynka dost nezajímavých).

Ptáčků podle příjmení naopak mohou být celá hejna.
Autorská citace #16
28.11.2008 14:14 - Lotrando
Argo: no já měl na mysli jeho vliv na Jiříka, případně obléhání Sionu.
Autorská citace #17
28.11.2008 15:28 - Argonantus
Lotrando:
To zcela jistě. Hynek byl Jiřího Velký učitel v tom nejklasičtějším smyslu; a taky byl považován za vůdce umírněných husitů, mně celkem sympatického "prostředního" proudu. Jeho životní dílo bylo hledání náhradního krále. Což se mu nakonec povedlo - právě díky nadanému žákovi.
Narozdíl od Jindřicha z Lipé byl ovšem celkem chudý; měl Pirkštejn a Rataje, a to bylo celé.
Autorská citace #18
1.9.2009 23:19 - z Klinštejna
Ahoj.. zabývám se odrodem Klinštejnů a sháním o nich informace, kvůli projektu Doba Kalrova http://dobakarlova.brodec.org
Nevíte někdo z čeho autor článku čerpal?
Za jakékoli informace budu moc vděčný.

Jo a jestli jsem zdroj někde přehlédl, tak se omlouvám.
Autorská citace #19
2.9.2009 08:48 - Argonantus
Autor čerpal snad ze všech informací, které se kde podařilo objevit; návštěvou prakticky všech míst naživo, projetím publikací (České hrady - s těmi barevnými erby, České hrady Menclová, České hrady Sedláček August), všech možných geneologických pojednání (například Král z Dobré Vody, hodně dobrý je Ottův slovník do jistého písmene, kdy umřel příslušný autor, mám dojem, že to byl pan Kolář).
Myslím, že jsem nečetl o Ronovcích úplně všechno, co číst lze, ale určitě většinu.

Závěr o Klinštejnech je dost mlhavý, jak pravím v článku; podrobnosti mám o několika málo osobách, jako třeba Čeněk Škvorecký z Klinštejna; a vlastním zřejmě nejúplnější rodokmen, co existuje, ale za jeho přesnost nedám ruku do ohně - spolehlivé údaje prostě nejsou.

Proč zrovna Klinštejnové v Karlově době, to netuším, protože tehdy byl rod zrovna v totálním chaosu a nemá snad jediného zajímavého příslušníka.
Autorská citace #20
22.9.2009 19:01 - z Klinštejna
Děkuji moc za odpověď :-)
Proč zrovna Klinštejnové v době Karlově? Proč v době Karlově je jasné.. :-) A Proč Klinštejnové. Jednak proto, že jsem chtěl stvárnit nějakého chudšího šlectice, ale mám rád Ronovce a jejich barvy.. Také proto, že Klinštejnové jsou tak málo známí, že mi to ponechává jistou svobodu v tom, jak bue moje postava ztvárněna.. A pak taky to, že jsem dětství strávil potůlkami právě v okolí Klinštejna.

Nebylo by příliš troufalé, požádat Vás o nějakou verzi onoho rodokmenu? Byl bych Vám velmi vděčný..

Ještě jednou díky za odpověď, a i za to, že se obecně Klinštejny zabýváte.
Přeju pěkný den!

J.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.083343982696533 secREMOTE_IP: 18.118.145.114