Kultura

Rytíř
5.1.2007 13:43
Jména v DnD
Zrovna jsem narazil na věc, která by mě docela zajímala - na jména ve hře. Jak je tvoříte? Dáváte si práci se jmény nějak odlišenými podle národností/ras? Podle čeho se řídíte?

Já třeba nemám rád příjmení. Prostě to beru, že lidem stačí jdno jméno, nějak význační jedinci pak mají nějaké rozlišovací k tomu svému. U šlechtice může být rodové jméno, ale spíš asi používám "ten a ten Z". Ve vesnici u rozvětvené rodiny to může být pak odlišeno povoláním, Martin mlynář, Martin tesař..

Jinak máme vžitý zvyk, že nedůležité vedlejší postavy, zvlášť takový ty vesnický, pojmenováváme hezky po česky, třeba Marjánka, Pepa, Kuba a tak. Se jmény podle národnosti si moc vrásky neděláme, kdo by se páral s lingvistikou? Jedině u odlišných ras se jakžtakž snažíme o odlišnosti... Elfí jména jsou taková ta malebná plná samohlásek a "el", trpasličí tvrdá a krátká, a tak.
Autorská citace #21
9.3.2007 15:58 - Xeth
Hodně to závisí na tom v jakém prostředí se hraje nebo co je postava zač. Přece jenom trpaslík nebo elf se bude jmenovat jinak než třeba thri-kreen. :)
Autorská citace #22
10.3.2007 21:56 - thief
Ebon Hand: Naprosto se ztotožňuju s používáním českých jmen. já je taky rád používám a to hlavně u místních názvů jako Šeptající les, Hory ostrých tesáků apod. Když si přeložíte anglické názvy stejně to většinou znamená něco takového. Vůbec si myslím, že není dobré moc poangličťovat vlastní jména. V tomhle se mi líbí třeba Warhammer, kde anglická jména najdete jen zřídka, zato spoustu německých, francouzkých a ruských. Proč ne? Mě se to líbí. No a co se týká nevyslovitelných zpotvořenin, to je snad mezi inteligentními hráči RPG už zbytečné.
Autorská citace #23
12.3.2007 00:28 - unknown
kdysi se jeden z mých hráčů..respektive jeho postava jmenovala Musa bei ... přičemž Musa je latinsky banán :o) se teda přiznám, že jsem mu to vymyslel já a celkem se to ujalo...ono, když zrovna nevím, tak otevřu nějakou brožuru a hledám...a jelikož má žena je farmaceutka, tak těch odborných kravin máme doma tři prde.e...najdete tam hooodně věcí.... ale když jsem třeba hledal jméno pro jednu svou bohyni, tak jsem seděl ve vaně a studoval šampony atd...a tam je taky spousta věcí...například jméno Liora-Dill se celkem ujalo..natože Liora je nějaká firma v botswaně, či odkud to máme šampony...
Autorská citace #24
12.3.2007 15:46 - Ebon Hand
No ten mlaskavej Mung by byl fakt šílenej.. Samozřejmě je blbost dát postavě český jméno, když všechny ostatní jména budou nevyslovitelné. :-) Ale jen jsem tím chtěl říci že dát si originální nevyslovitelné jméno je dost kontraproduktivní. Sice je to neuvěřitelně cool, ale nikdo si ho krom autora není schopen zapamatovat a i ten ho dost často i po několikerém dotazu zas a znovu musí z deníku sám přečíst.. Jinak slovanská jména se mi moc líbí, samo nedají se moc implemetovat na elfy, ale ty jsou v našem světě stejně jen jako cizí postavy, takže když mají nevyslovitelné jméno, tak o to víc zní věrohodně. (Elfové jsou u nás tajemná a dost nevyspitatelná rasa)
Autorská citace #25
12.3.2007 16:12 - Jerson
Co jsme teď hráli, tak hráči měli postavy Tutka Prosti (holka), Talamus Prosti (její bratr), Čuk Pat a Gek Mat (na poslední dvě si házeli, kdo si vezme jaké jméno v dané dvojici). Mno ... nevím nevím. Moc se mi to nelíbilo :-)
Autorská citace #26
12.3.2007 16:29 - Xeth
Ony postavy s přílišně složitými nebo špatně vyslovitelnými jmény si většinou vyslouží nějakou přezdívku.
Jinak pro řadová NPC obyvykle padají jména ze současnosti (většinou česká), ale pro postavy nebo důležitější NPC se obyčejně vyvýšlejí individuální jména která zní dostatečně exoticky. :)
EDIT: Chtěl jsem napsat, že U NÁS padají taková jména. :)
Autorská citace #27
12.3.2007 17:02 - Vannax
RE Jerson: Pěkný jména. Myslím, že jako jejich protivník bych asi vůči takovýmhle gerojům cítil značný respekt sotva bych zaslechl jejich jména :)
Drsnějc už snad zní jenom Hadži Halef Omar Ben Hadži... (šmarja, tohle jméno už si taky nepamatuju).
Autorská citace #28
12.3.2007 17:34 - thief
Vannax: Hadži Halef Omar ben Hadži Abúl Abbás ibn Hadži Davúd AlGosara. Co je na tom zvláštního?? :-) Praštěný jména u mě vyvolávají nepřekonatelnou agresi. Akorát že jsem DM. :-)
Autorská citace #29
13.3.2007 11:59 - mortis
Jméno musí znít trochu reálně a přesto by mělo být snadno vyslovitelné, buď v původním znění či zkratce. Třeba takový Pax Certus(Jistý Mír), nebo Alfons "Al" Hillary jsou celkem v pohodě, ne?
Autorská citace #30
13.3.2007 12:05 - Dalcor
Jerson: Ještě že tam nebyl Timur Pa'Rta...A Jája Kubula a Pája Kubikula...
Autorská citace #31
23.4.2007 18:22 - Sir Cwalda
Pro postavu bojovníka, doporučuji kombinovat germánské jazyky (AJ, Němčinu apod.) s jazyky Ugrofinskými (Finština, Norština). Dobře se dá inspirovat i z Francouštiny. Např. Goldgurd, Sörden, Herman, Sir D´Montagne, Fairburn.... opravdu z těchto jayzků se dobře tvoří. Já to dělávam tak, že si vezmu kalendář těchto zemí, a různě kombinuji části jmen. Docela se mi to osvědčilo.
Autorská citace #32
23.4.2007 23:09 - unknown
obvykle mi jména nedělají problémy...a hlavně u mých vlastních postav: mužská "Aron McBride"(tulák), Pandion de Coin (paladin)"Sid Galanhir" (hraničář)...ale vzhledem k tomu, že rád hraji i ženské charaktery pak i ženská: "Es" (tulačka), "Sindol Bílá růže" (tulačka)a v současné době žoldnéřka Kriss Liška z Údolí
volím většinou jména, která jdou normálně vyslovit....a to i u orků a podobné chamradi..například můj oblíbený Grog pro halforka
Autorská citace #33
23.4.2007 23:10 - Merlin
to sem psal já...:o/
Autorská citace #34
24.4.2007 15:59 - Sir Cwalda
Já většinou teda používam jedno jméno. Křestní. Ale když někdo chce příjmení, tak ať to udělá tak jako vznikaly přijímení v historii. Rogar který byl kovářem se jmenoval Rogar Kovář (Něco jako John Smith) nebo Lendo ketrý byl lovec = Lendo Lovec (Mike Hunter). Takhle opravdu v historii začala vznikat přijímení.
Mimochodem od této chvíle sem budu dávat příspěvky pod nickem: Cvalimír
Autorská citace #35
11.5.2007 12:30 - Markus
Postavám dávám vždy dvě jména (u gnómů a ve zvláštních oblastech tři i víc, pamatujete na Halefa od Karla Maye?). V běžném mezi-lidském (trpasličím, hobitím, gnómím...) styku používám ale vždycky jenom křestní a pokud se ostatní postavy nepídí po píjmení, tak se ho ani nedozví, jedině, že by byl důvod, aby to posava sama řekla. Stejně když má někdo dlouhé a složité jméno, tak to ostatní zkacují, nebo mu říkají Pepo.
Autorská citace #36
11.5.2007 12:33 - Dalcor
Vítáme Cvalimíra i Markuse
Autorská citace #37
11.5.2007 15:43 - Corvus
v warhammery su menove konvencie celkom jasne. ak je postava povodom z imperia tak ma nemecke meno, ak z bretonie tak francuzke, ak z kisleva ruske atd. prakticky vzdy aj s priezviskom..
je to jednoduche a nie je to typicke fantasy klise.
Autorská citace #38
11.5.2007 15:53 - Dalcor
Je zajímavé že ale Kislev je nejblže spíše Rzeci pospolite, nez ciste ruska.
Autorská citace #39
11.5.2007 15:56 - Corvus
kludne sa tam daju popchat aj ine slovanske mena, napriklad polske.. zase to nie je az tak dolezite.
Autorská citace #40
11.5.2007 16:06 - Dalcor
No Praag je skoro určité jméno české. Rzec pospolita je polsko a pobalti a ukraina, belorusko. Pokudu se nepletu.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.07935094833374 secREMOTE_IP: 3.144.93.73