Kultura

Magus
19.1.2009 14:02
R.E.Feist
Všiml jsem si ze jste se na toto tema hodne rozvykladali takze ted si o tom muzete psat zde!!
Autorská citace #1
19.1.2009 14:07 - sirien
Z diskuse Kroniky

Magus píše:
Ctete nekdo neco or R.E.Feist-a. neni sice DL ale je to dost dobry!!!zkuste si precist alespon 1a uvidite!!


Sirien píše:
Je to těžce klišeoidní.
Feist má těžký mindrák ke svým postavám, a tak je zásadně nezabíjí, chová se k nim hrozně hezky a tak.
Příběhy jsou poměrně slušné, úroveň čtivosti pěkná, i když mě místy dost deptal amerikanistický nádech (zvláště závěr ságy Impérium, tam to bylo fakt nechutný)

Celkově takový B fantasy. Minimálně Riftwar a Impérium (myšlenkou obšlehlej Šogun, ale co...)

Naopak Pohádka je od něj naprosto výborná, bohužel se on sám vyjádřil v tom duchu že šlo o ojedinělou tvorbu.


Magus píše:
Sirien > ted prave ctu pohadku a je dost dobry!!


Sirien píše:
Má to uvěřitelný charaktery a nádherně zpracovanou gradaci děje. Bohužel jak jsem psal - timhle literárnim směrem Feist pokračovat nechce, což je IMO dost škoda, je to mnohem zajímavější literatura než jeho vzásadě béčkový i když možná slušně zpracovaný fantáska.


Dalcor píše:
Ono ve svý době to bylo rozhodně Ačkové fantasy, tedy aspoň první dvě řady.


Moose píše:
To Sirien: Já bych ještě k tomu Feistovi, kromě Pohádky vyzdvihl Dceru Impéria - to bych řekl, že je z Riftwar ságy to nejlepší. Mág mě celkem zaujal, ale pak to mělo docela sestupnou tendenci, občas tam problýsklo něco dobrého (jako třeba Královská krev a Královský bukanýr).
Autorská citace #2
19.1.2009 14:21 - sirien
Moose: jj, Dcera Impéria byla vpohodě, líbil se mi ten nápad sledovat příběh riftwaru z druhý strany. V tom vynikal ještě Ochránce Impéria, i když už tam to místy pokulhávalo, ale ještě to šlo.

Správce Impéria je už dost nechutně megalomanskej - boj proti Shromáždění (navíc nesmyslně ukončenej - na místě Shromáždění bych naprosto exemplárně popravil Maru, Justina, atami Acoma i Minwanabi bych nechal veřejně anihilovat, okamžitě bych rozšířl vlastní versi toho co se dělo (Mara nezaútočila na Shromáždění, pouze na císaře - smrt Ičindara bych hodil na ní) a celý Impérium bych měl během tejdne zpátky pod kontrolou a teprve PAK bych začal přemejšlet co dál. Rozhodně bych před ní jen tak nepadnul na hubu (jo, ty blbý brouci by buď obnovili smlouvu nebo by to byl konec všech úlů na území Impéria, genocida sem, genocida tam...))
O tom amerikanistickym závěru "jsme si všichni rovni a spravedlnost a naše americké pojetí cti a..." ani nemluvě.
Autorská citace #3
19.1.2009 14:23 - Merlin
Já nevím jak vy, ale já mám Feista docela rád. neřeším, že je to klišé a že dokážu chování postav dopředu odhadnout. Prostě je to fantasy u které si odpočinu. A vzhledem k tomu, že buď čtu odbornou literaturu, nebo literaturu u které se chci uvolnit, tak je to pro mě dobrá volba. Nepotřebuju, aby dopadalo všechno špatně a hlavní hrdinové tragicky umírali. To si můžu přečíst antickou tragedii, nebo svodky a úřední záznamy v práci...;)
Autorská citace #4
19.1.2009 14:30 - sirien
Tak já proti Feistovi nic nemám - ostatně mám doma kompletní Riftwar, kompletní Impérium a k tomu Královskou krev a Pohádku a kdybych měl € a čas tak si klidně přečtu další.

Jenom řikám že to neni žádnej nějak geniální autor, takové kvalitní a hezky čtivé béčko.

Nicméně zrovna třeba ta práce s postavama mi trošku vadí - jejich vývoj je trochu moc předlinkovanej a to že tam prakticky žádná nikdy neumře a skončí to jistym full happyendem mi osobně z těch knížek trochu bere požitek.
Autorská citace #5
19.1.2009 15:25 - Merlin
Sirien: ano, víceméně s tebou souhlasím...je to kapku škoda, ale jak říkám, pro mě je to odlehčené čtení, kdy když už někdo umře, tak je to hrdinsky a zachrání tím půl světadílu...ale co, Conan taky neumřel :D
Autorská citace #6
19.1.2009 15:35 - sirien
Tak zase od Conana nikdo nechtěl aby umíral, Conana čteš kvůli tomu že chceš vědět jak umřou ty ostatní :D
U epický fantasy jako je REF to osobně vidim trochu jinak :)
Autorská citace #7
19.1.2009 15:44 - Merlin
ale jo..souhlasím s tím, že by se v epický fantasy mohlo postavám i něco nepovést, mohlo by to mít nějaký nepříjemný následky, tedy víc nepříjemný než je otroctví či bytí (dočasné) v nikdeprostoru...ale to je asi problém většiny těhle epický ság, napřiklad v Edingsovi a Safírové růži je to taky přímo hmatatelné...že postavám vychází prakticky vše a zdánlivý nezdar v poslední chvíli odvrátí na absolutní úspěch.

Na druhou stranu, aby člověk četl šest knih a na konci se dozvěděl, že hlavní hrdina vlastně spal se svou ztracenou sestrou, zabil svého otce, protože ten omylem snědl jeho matku a tak se hlavní hrdina souží na věky věků přibit na velkou skálu safírovými hřeby a ptáci mu klovou prsty u nohou, které mu dorůstají :D to je pěkně pitomej konec :P
Autorská citace #8
19.1.2009 16:01 - sirien
Tak zase neřikám že to má být příběh o totálním neúspěchu :D
Autorská citace #9
19.1.2009 17:00 - Colombo
To jsem nevěděl, že pan Tolkien napsal jen Bčko.
Autorská citace #10
19.1.2009 17:54 - sirien
Colombo: ee... cože? Nějak sem Tě teď nechyt.
Autorská citace #11
19.1.2009 18:20 - Colombo
Píše:
Sirien
Je to těžce klišeoidní.
Feist má těžký mindrák ke svým postavám, a tak je zásadně nezabíjí, chová se k nim hrozně hezky a tak.
Příběhy jsou poměrně slušné, úroveň čtivosti pěkná, i když mě místy dost deptal amerikanistický nádech (zvláště závěr ságy Impérium, tam to bylo fakt nechutný)

témeř vše se dá pastnout i na Tolkiena.
Autorská citace #12
19.1.2009 19:32 - sirien
Píše:
témeř vše se dá pastnout i na Tolkiena.

Silmarillion
Autorská citace #13
19.1.2009 19:34 - Colombo
Pán prstenů.
(to je zajímavé, Hobit se mi líbil, Silmalirion se mi líbil, ale Pán prstenů ne. Pro valnou většinu lidí znamená Tolkien jenom Pána prstenů a dobře víš, že to myslím právě Pána prstenů, protože Feista bych mohl taky oponovat Pohádkou, ale není to jeho stěžejní dílo.)
Autorská citace #14
19.1.2009 21:18 - sirien
V Pohádce zabil jednu vedlejší postavu, takže...
V LotR se s tim místy taky moc neštve - viz Dodatky. Vítězství jsou vykoupena docela tvrdě - ztráta moci Tří prstenů, ergo konec Lothlorienu a Roklinky, například. V Dodatcích - Arwen umírá smutkem v opuštěném Lothlorienu. Frodo už nenachází ve Středozemi domov a odplouvá do zemí neumírajících. On LotR neni vůbec tak happyendovej jak na první pohled vypadá.

mimochodem - je rozdíl mezi stěžejním dílem a profláklým dílem. Zrovna u Tolkiena má Silmarillion stejnou hodnotu jako LOTR.
Autorská citace #15
19.1.2009 21:32 - Colombo
Tak to bych netvrdil. On Silmarillion v prvé řadě nevydal Tolkien, ale byly to zase jen ucelenější příběhy, které vydal jeho syn.
V Silmarillionu je sice může vraždit jako na běžícím pásu, ale v Pánovi prstenů se toho už nedočkáme. Jenom Boromir, který byl těsně před tím ovládán zlem, zrádce ve vlastní družině, ten, jenz podlehl moci prstenu.
Frodo a Bilbo odlplouvají do zemí neumírajících. Ale tam se ostatně taky vždycky chtěli dostat, ne?(tedy, hlavně Bilbo). Ale hlavně, je to v dodatcích. Není to součást příběhu. V dodatcích taky můžu napsat, že měsíc po tom lidé vyvraždili roklinku, ale to pak jsou jen stistické údaje, není to součástí příběhu. Je to jako bouračka na D1, muž skončil s těžkým zraněním v nemocnici. Je to něco jiného, než u tébouračky přímo být, zažít ji.
Autorská citace #16
19.1.2009 21:35 - sirien
nevim no, chápu co myslíš ale zrovna Tolkienovo dílo vnímám celistvějc. Silmarillion je přímo napsanej Tolkienem jako celek, pouze byl vidanej in memoriam, jeho synem editovaný sou až nedokončený příběhy a tak. LOTR je pro mě jen takovej detailní pohled na jednu časovou výseč Silmarillionu.
Autorská citace #17
19.1.2009 21:37 - Colombo
Ne, Silmarillion nebyl sepsaný jako celek a hlavně, nebyl dokončený. Říkal i kamarád, jenž se Tolkienem zabývá. Elfové se chovají jako lidé, nevyřešený poměr moci(Balrogové byli ve válkách kucháni lidmi i elfy, ale sám Gandalf se před ním třásl?)...
Autorská citace #18
19.1.2009 21:44 - sirien
ehm... tak teda jako tohle Tvoje vysvětlení je dost mimo.

Literatura neni gamistický DnDčko a balrogové v něm nejsou jen potvora z bestiáře s pevnejma statama. Stejně jako sou rozdíly v síle lidí, tak byly rozdíly mezi drakama, valar a všema ostatníma. By Tolkien asi nebyl tak oslavovanej, kdyby se u něj bitvy vyhrávaly rovnicí "na sejmutí jednoho balroga potřebujete čtyři elfy nebo sedm lidí"
Gandalfovi byla dána pouze síla ukrývající se v lidském těle, takže se nedivim že se s balrogem nechtěl moc mazlit.

Silmarillion je sbírka příběhů. Zajímalo by mě v čem si představuješ že by měl bejt dokončenější. Stejně tak nesouhlasím s tím celkem - Silmarillion popisuje ohromné období tisíců let příběhu Noldor od stvoření světa až po jejich návrat do Amanu, a při čtení si lze udělat velmi dobrou představu.

Elfové se chovají jako lidé - haha. By mě zajímalo jak by se měli chovat, přiznám se že si nevybavuju jediný epický fantasy kde by nelidská rasa nebyla jen nějakým derivátem určité směsy lidských archetypů.
Autorská citace #19
19.1.2009 21:59 - Colombo
veškerá vysvětlení budou připadat dost mimo, pokud je neuvidíš ze stejného pohledu.
To co jsem říkal, není úplně z mé hlavy, ale jak jsem říkal, zatímco v Silmallirionu byly tucty Balrogů koseny jak lidmi tak i elfy, tak v Lotrovi byl jeden obrovský problém, s kterým si ani Gandalf neporadil(on utekl, jestli si dobře pamatuju, Balrog...).
To je jako když neadrtálci vraždili mamuty, ale teď by s ním čtyři chlapi v tanku(a pes) měli problémy.
A to s tím DnD, chacha, pobavi jsi mne:)

Jistě, v každé Fantasy je nelidská rasa jen určitým specifickým mixem lidských archetypů, ale v Silmallirion žádný mix nebyl, chápeš co tím chci říct?

Lze si udělat dobrou představu, ale Tolkien své příběhy neustále upravoval, protože tam něco nesedlo, tohle chtěl změnit. Proto nejsou dokončené a tím pádem ani celistvé. Dobrou představu si můžeš udělat i o evoluci prohlídkou všech zkamenelin(a že jich propánu je), ale rozhodně nejsou celistvé!(tedy, celý obraz oněch zkamenělin)...

už to zase vypadá na pěkný flame:)
Autorská citace #20
20.1.2009 02:17 - sirien
Píše:
zatímco v Silmallirionu byly tucty Balrogů koseny jak lidmi tak i elfy, tak v Lotrovi byl jeden obrovský problém

Zaprvé platí to co jsem psal - Balrog není enemák z monster manualu.
Zadruhé si všimni jedné velmi podstatné věci - u Tolkiena je historie degradující. Největší období elfí rasy bylo PŘED odchodem Noldor do středozemě, největší období Noldor byl první věk, největší doba lidí byla na počátku když vznikly domy přátel elfů (a pak nastala jedna malá resurekce při vzniku Númenoru, který se ale obrodil z krve elfů a moci Valar).
Tento úpadek se projevuje ve všem, tedy i ve velikosti velkých (Prsteny moci? Co to je proti Silmarillům a jiným zázrakům minulosti...). Aragorn, král Gondoru, potomek Númenorejských králů, je také už jen stínem svých předků.
Stejně tak upadá druhá strana (Balrog? Kam se to hrabe na dračí letky...)

Je docela logické, že když pak skupina lidí, hobitů, elfa a trpaslíka ze třetího věku narazí na balroga - bytost z počátku času - tak to je vcelku problém.
Takže to vůbec neni jako neandrtálci s mamutem, je to právě naopak - u Tolkiena jakoby neandrtálci měli na mamuta tank, ale čtyři chlapy dneska jen jednu sekerku.

Píše:
ale v Silmallirion žádný mix nebyl

No... on ten mix hodně silně pokulhává i ve valné většině ostatních knih, nicméně doporučoval bych přečíst znovu, myslim že v tomhle se pleteš.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.088341951370239 secREMOTE_IP: 34.239.150.247