Kultura

Magus
19.1.2009 14:02
R.E.Feist
Všiml jsem si ze jste se na toto tema hodne rozvykladali takze ted si o tom muzete psat zde!!
Autorská citace #21
20.1.2009 08:08 - wraiths
sirien:"u Tolkiena je historie degradující". asi vyvoj mistrovy viry. Tolkien jen aplikoval vyvoj lidskeho pokoleni( klasicky Gaus).
a potom Silimarilion je dle me jen dalsi "hankovsky rukopis" neverim,ze je to puvodni dilo.
z Balrogem mas naprostou pravdu. jen me zarazi,ze by i Gandalf ztratil na sile "je kosit".
Autorská citace #22
20.1.2009 08:51 - Lokken
hm, hm, a zase jsme lehce odběhli od původního tématu, není-liž pravda?
Autorská citace #23
20.1.2009 12:09 - sirien
Píše:
jen me zarazi,ze by i Gandalf ztratil na sile "je kosit".

Když se pět maiar vydalo v podobě istari do středozemě, tak se museli zříct své síly a používat pouze možnosti skryté v lidském těle (protože Valar nechtěli zopakovat chybu z počátku času, kdy pomohli elfům ve své pravé podobě, a Noldor je pak obvinily že je záměrně zmanipulovali svou krásou).
Pokud Olorin zvládnul balroga v lidskym těle, myslim že jakožto maia by si s nim vytřel zadek.
Autorská citace #24
20.1.2009 14:29 - Merlin
Asi jsem naprd čtenář, ale Feista jsem četl tak třikrát..a tolkiena jednou (ne že by se mi nelíbil to ne, naopak)....
Autorská citace #25
27.2.2009 17:56 - Hungug
Je už asi dost bezpředmětný psát sem po víc než měsíci ale nemůžu si pomoct.Že není nějak geniální autor:D,rekněte mi jméno alespon dvou novějších geniálních autoru fantasy,kromě terryho pratchetta ovšem.Co vlastně znamená Béčko u knihy,může mi to prosím někdo vysvětlit?U filmu je to jasný:nízkej rozpočet,slabší scénář atd.Kvalitní Béčko,jako třeba Černočerná tma,to dohaní kvaltním hereckým výkonem neznámých herců.Ale u knihy ten výraz nechapu,buď se líbí nebo ne a nezáleží na tom kolik stojí bo jestli je to kuchařka či fantasy,román,sci-fi či cokoliv jinýho,možná se ale mýlím.
Pokud vím tak Feist pobil hafo postav akorát to moc nerozváděl,třeba Roland,Lockear i Arutha a Jimmy Ručka,jedinní kdo přežil od začatku až do zatim konce sou Macros,Pug,Tomas a Nakor.Všichni ostatní umřeli,ale kdyby např. Aruthu zabil hned ze začátku Jocko Radburn v Krondoru tak by asi Riftwar vypadala uplně jinak,mít v každý jeho knížce nový hera(náký richlokvašky)?No nevím,spíš si myslím,že když o nich člověk píše pár knížek v rozmezí hafo let,tak těm týpkům(Arutha,Pug,Jimmi,Tomas) dává hluboko propracovanej charakter.Kdyby Rambo umřel uprostřed 1. dílu tak nevím jak by si dal ty zbylý 3.
Autorská citace #26
27.2.2009 18:08 - Colombo
Hungug: když se řešil Fiest, tak zde paralerně byla debata o áčkové/béčkové fantasy(možná dokonce tohle auditku bylo jeho derivátem), kde se právě tohle řešilo.
Nevyřešilo se to. A ani nevyřeší.
Autorská citace #27
27.2.2009 18:24 - sirien
I kdyby nebyl žádný současný autor lepší než Feist, neříká to nic o tom že je Feist dobrý ;) .
To jen tak na okraj.

diskuse o áčkovosti a béčkovosti je tady
(stará témata si klidně oživuj, Kostka je pak zobrazí všem jako živá, takže jak dlouho jsou mimo nehraje moc roli)
Autorská citace #28
27.2.2009 18:27 - Colombo
ehm, dobrý, lepší a jelepší, tohle je vždy relativní a vztažené k porovnávání, k čemuž musíš mít pak někoho horšího. Kdyby nebyl žádný autor lepší jak Feist, tak je Feist logicky nelepší autor...:/
Autorská citace #29
27.2.2009 23:15 - Alnag
Hunghung píše:
rekněte mi jméno alespon dvou novějších geniálních autoru fantasy,kromě terryho pratchetta ovšem


George R.R. Martin? (viz celý projekt Icefire zde na webu). Nebo hmm... Andrzej Sapkowski (i když ten je geniálně šílený, zvlášť v poslední době spíš to druhé). Robert Asprin (a to nemyslím jen mýtickou sérii, ale zejména projekt Světa zlodějů).
Autorská citace #30
28.2.2009 00:58 - sirien
Zrovna Sapka moc nemusim a k Martinovi jsem se moc nedostal, ale Asprin je určitě dál než Feist.

Na stejný úrovni s Feistem bych pak viděl třeba Brookse (sága Shannary, sága Landoveru), je jinak stylizovanej, ale je tam dost podobnejch prvků.
Autorská citace #31
28.2.2009 02:25 - Beltar
Hungug: Chtěl jsi dva skvělé autory?
Dám ti tři - Feist, Martin a Heitz, dílo šech tří z nich mě uchvátilo a nemůži se ho nabažit. Ať na nich literární kritik najde kolik vad chce, je to neuvěřitelně čtivé.

A k Brooksovi- nevím, nějak mi nepřijde dost dějově akční, uspává mě.
Autorská citace #32
28.2.2009 11:03 - Kibic
Few names to rule them all... Steven Erikson, Susanna Clarke, Guy Gavriel Kay, GRRM (či podobný zvuk), Neil Gaiman, ...

Je ale pravda, že mi fantasy obecně přijde oproti sci-fi podstatně chudší, jak na nápady a originalitu, tak z hlediska nějaké nejasně definova(tel)né literární kvality.
Autorská citace #33
28.2.2009 11:56 - Element_Lead
Neil Gaiman...
Autorská citace #34
28.2.2009 12:02 - Sethi
zvednu tlapku za gaimana a dovolila bych si přihodit poměrně nedávno dopsanou ságu temná věž stephena kinga, která se tyčí nad horrorovým podložím ostatních jeho děl jako... no, jako věž.
Autorská citace #35
28.2.2009 13:30 - sirien
Em... Gaiman je dost žánrově specifickej. Je to spíš drsně urbanfantasy než fantasy jako takový, a už vůbec ne epic fantasy jako Feist, nevim jak moc se to dá srovnávat.

Od Heitze mám doma jím přímo podepsaný Trpaslíky, nicméně jsem se ještě nedostal k tomu je přečíst.
Autorská citace #36
2.3.2009 16:41 - Ebon Hand
Heitzovi Trpaslíky jsem četl, ale asi jsem na trpaslíky moc fixovanej, tyhle mě nenadchli, zas mohu říci ani úplně nezklamali.
Brooksovu Shannaru jsem četl jen úvodní knihu, ale přišlo mi, že vlastně úplně neví o čem chce psát, nemá to pro mě potřebné tempo, ale četl jsem tu jednu knihu, takže nejsem žádný znalec.
Od Gaimana jsem četl jen Nikdykde, takže také pouze jen jednu knihu, barvitý popis a skvělé cizí postavy, pan Krup a pan Vandemar mě provázeli ještě dlouho, ale Gaiman píše takovým specifickým stylem, řekl bych až profesorsky.
Mám rád svižné psaní s rychle odsýpajícím dějem. Feista jsem četl celou trhlinovou válku, je dobrá, jen by to nemuselo hlavnímu hrdinovi všechno tak skvěle vycházet, chvíli mi to přišlo hraničící s kýčem..
Autorská citace #37
3.3.2009 04:20 - sirien
Shannarův první král je nultej díl, je to vlastně předehra k Shannarovu meči.
Shannarův meč je divnej, Brooks tam tam ještě nebyl moc zkušenej co do tempa a i vykreslení postav (zvlášť Allanona) tam je místy divný.

Shanarovy magické elfeíny jsou trochu jiné kafe, tam se to řeže od začátku až do konce v docela silnym tempu a Shannarova píseň přání má docela hezky vykreslený postavy.
Ta následující tetralogie (dědictví, druid, elfí královna, talismany) je tempem taková kolísavá - střídá se tam akce a charakterový pasáže, ale mě se to četlo docela příjemně.
Ta další trilogie (čarodějka, antrax, morgawr) zhruba stejně tak - jen tempo se stupňuje postupně a moc nekolísá a většina té trilogie je o vztazích mezi těma postavama.

Nicméně z té poslední trilogie mám jen první knížku a narovinu - sotva jsem jí rozečetl, ten začátek je roztáhlej a nakonec sem to dočet někam na str. asi 40 nebo 50 a zatím jsem neměl čas zkusit to znovu.


Kouzelné království Landover jsem četl jen první knížku, a nějak mě to neoslovilo stylizací ani postavama, i když napsaný to je slušně.
Autorská citace #38
3.3.2009 04:24 - sirien
Jinak Gaiman mi přišel že píše každou knížku trochu jinym stylem. Americký bohové jsou docela těžká literatura (ale mě se hodně líbily), naopak jejich volné pokračování Anansiho chlapci je naprosto oddechovka. Hvězdnej prach je čtivej, ale Koralina (druhé jeho pohádka) mi moc nesedla.
A na povídkách to je cítit ještě víc (což mi připomíná že furt nemám Kouř a zrcadla)

Feist má se svejma postavama kapku problém - žádnou nikdy nezabije, kapku citelně jim nadržuje co do náhod a úspěšnosti... známá věc :)
Autorská citace #39
3.3.2009 12:05 - Ebon Hand
tak tak, je to jediná chyba Feistových knih.

Zkusím někde objevit toho George R.R. Martina a Robert Asprina - projekt Světa zlodějů, jak o nich psal Alnag. Ani jednoho neznám. takže viditelné mezery. A vzhledem k tomu že jsem si kouil další knihovnu a je v ní ještě trochu místa, tak by se mělo hned zaplácnout! :-)
Autorská citace #40
3.3.2009 12:40 - Joe
Ebon,

G.R.R. Martina si zožeň, určite.

Ja to mám aj ako Audiobook (prvé tri diely) a je to ešte lepšie, ako čítanie! Long live Roy Dotrice!

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.094405889511108 secREMOTE_IP: 18.119.143.4